Jak zabránit úhynům včelstev

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 ноя 2024

Комментарии • 50

  • @varroosis
    @varroosis 10 месяцев назад +2

    Zdravím Pavle, moc pěkná praktická ukázka, díky.
    Odstranění roztočů z kolabujícího včelstva pomůže, ale málo. V úvodu loupeže je vyloupena přednostně mateří kašička, mladé larvičky a krmná šťáva, které jsou silně kontaminované virem a dalším problémem je to, že část včel z loupeného včelstva zaletí do okolních a odletí s lupičkami do loupících včelstev. Tím se masivně roznese infekce do dalších včelstev. Takže cestou, jak tomu maléru zabránit, je likvidace nemocného včelstva. Taková praxe je však v našem prostředí spíše nepředstavitelná, neznám včelaře, který to udělá, příkladem je i toto video. Ten, který k tomu nalezne odvahu s tím ale moc nenadělá, protože je v doletu dostatek včelařů a včelstev, která se o vývoj tohoto problému postarají.
    Jedinou cestou, jak z toho maléru ven je to, abychom VŠICHNI rozchovávali matky pouze z přeživších a vitálních včelstev. Pokud si včelaři dovezou brojlery, problém pokračuje. Může pak dojít k tak enormní infestaci, že dojde k masivnímu loupežení, že zkolabují téměř všechna včelstva (i ta dobrá, odolnější) v doletu.
    Pavel Holub

  • @tomasmarz6713
    @tomasmarz6713 Год назад +13

    Zdravím kolego :-) S mnohým, co jste ve videu řekl se dá souhlasit. Na některé věci se však lze podívat i jinak. Předně je zcela zásadní, jak moc senzitivní materiál na včelnicích chová většina včelařů v republice. Roky jsem procházel úhyny. Nejdéle odolávaly vigorky, ale i ty ve finále zvýšený tlak z okolí nedávaly. V posledních letech již nemám kraňky, ale chovám VSH a SMR linie BF a Elgon. Pár let jsem na jednotlivých stanovištích srovnával carniku a BF. Do kolapsů šly všechny carniky a citlivější línie BF.
    Co se týká těch kolabujících včelstev, dá se to zachránit, ale musí se zasáhnout ještě před masivním zeslábnutím včelstva. Prostě se včelstvo dost nemilosrdně "napálí" kyselinou mravenčí, čímž se sníží počet foretických roztočů a zároveň včelstvo samo zbylý plod vyhází. Co je však nejdůležitější, kyselina vymlátí virotické včely, čímž dojde k prudkému poklesu virové nálože včelstva. Velká část matek tohle nedá a odporoučí se. Vůbec to nevadí, protože je to příležitost matku vyměnit. Včelstvo se touto procedurou smrskne klidně na polovinu. V případě paralytických virů je průběh mnohem rychlejší a je třeba jim tu KM dát při objevení prvních postižených včel, jinak to nestihne zabrat. V případě DWV se dá zachránit i včelstvo, kde je již velké množství poškozených včel. Zachráněné včelstvo bez problému přezimuje a to co udrží viry na uzdě je genetika nové matky...
    V případě těch pěkných matek z kolabujících včelstev je to tak 50:50. Dost těch matek je virotických také a z toho plyne vertikální (transovariální) přenos u některých virů... Samozřejmě na matce to nelze poznat, ale včely to poznají velice dobře. Takovou matku se snaží vyměnit.
    Dalším často pozorovatelným jevem je zvýšený počet tichých výměn na zasažených stanovištích. Typicky i u jedno a dvouletých matek. Stáhnou počet roztočů u kolabujícího včelstva je sice hezké, ale nerozhoduje to o přenosu virů na loupící včelstva. To co je zásadní je virotický plod. První co u kolabujícího včelstva lupičky odnáší jsou bilkoviny z mateří kašičky, krmné kaše a plodu. V plodových buňkách je obrovské množství virů. Tedy obecně nějaké sypání chemie u citlivých včelstev je vlastně k ničemu. Sam si již vystačím s jedním ošetřením po posledním vytáčení a jen v letech kdy zaznamenám zvýšený přínos roztočů z okolí, tak v zimě dočišťuji pokapem.

    • @petrbacak5961
      @petrbacak5961 Год назад

      Jak postupujete leceni km? Diky

    • @tomasmarz6713
      @tomasmarz6713 Год назад

      Neléčím, jen občas zabíjím roztoče 🙂 Každopádně, abych odpověděl. V případě KM používám houbičku s 65% KM, případně Liebigův odpařovač. @@petrbacak5961

    • @gs4503
      @gs4503 Год назад +1

      Tomasi napisal si to za mna,dik 👍.. pamatam si ta este pod "blechou" na vf 😊 zdravim ta (gusto)

    • @hovnorovno111
      @hovnorovno111 Год назад +1

      Co znamená to napálí kyselinou? To myslíte použití odpařovače?

    • @pavelburinsky2069
      @pavelburinsky2069 Год назад +1

      Děkuji za komentář, jen prosím o informaci, jak jste pozoroval to odnaseni krmení a plodu?

  • @jojnotakkubik
    @jojnotakkubik Год назад +2

    Skvele video, moc dakujem!

  • @frantiseksemelak5450
    @frantiseksemelak5450 Год назад +3

    Priatel som rád že si sa znova ozval želám všetko dobré.👍👍

  • @metodikaseparovanehochovuv7884
    @metodikaseparovanehochovuv7884 8 месяцев назад +1

    Dobrý den,
    máme to zkrátka složité, ale nadcházející kolaps - pokud se včas odhalí, je možné odvrátit a zabránit i šíření virového onemocnění.
    Je zapotřebí se zaměřit hlavně na silná a extrémně silná včelstva. U slabších, nebo nově vznikajících včelstev (pokud nebyla založena z infikovaných), jsem se s tímto problémem nesetkal.
    Důležité jsou dvě věci - monitorovat přirozený spad roztoče a monitorovat zdravotní stav plodu - líhnoucích se včel. S tímto začínám ve druhé polovině května a provedu ještě dvakrát, cca po patnácti až dvaceti dnech. Na monitoring zdravotního stavu plodu, jsem si vypracoval vlastní metodiku. Zde je nutno nákazu a její rozsah, co nejrychleji podchytit.
    Ze včelstva odeberu jeden, až dva plodové plásty (mám 42x17) - s právě se líhnoucím plodem a umístím je na 12 - 24 hodin do izolovaného boxu. Boxy mám vyrobeny z polystyrenu a překližky. Po otevření boxu je plod téměř všechen vylíhnut. Oklepu mladušky z plástů a boxu na podložku a velice pečlivě je všechny prohlédnu.
    Pokud najdu jen jednu jedinou s paralýzou pohybového aparátu, deformovanými křídly, nebo zkráceným zadečkem, tak včelstvu okamžitě odebírám všechen plod. Odebrané plodové plásty, nahradím soušemi - starým dílem, odchytnu matku a dám jí s doprovodem včel do přidávací/zasílací klícky a odnesu domů.
    U úlu zavřu všechna očka, zavřu spodek dna a česno zúžím na minimum. Na dva dny (max., když je horko stačí jeden) položím zcela rozbalený Formidol na horní loučky nejvyššího nástavku pod fólii. Za dva dny (nebo ten jeden) vymetu popadané včely na dně úlu (bývá jich tam hodně), úl zmenším na zhruba polovinu a vracím matku zpět. Provedu pokap KŠ v roztoku a je to.
    Pokud by snad došlo k recidivě, provedu tento zásah ještě jednou, ale s výměnou matky, ale stalo se tak pouze v jednom případě.
    Všechna včelstva po tomto zákroku skvěle zimují s největším počtem jedinců a v následující sezóně jsou vždy nejlepší.
    Ať se nám všem daří.

  • @dast6618
    @dast6618 Год назад +1

    Zdravim, pane inženýre, pěkné video. Bez zdlouhavých pouček a teorií - včera jsem objevil toto, došlo k tomu takto a udělám tak a tak z tohoto důvodu. Super, velmi smysluplné. A vaší metodě se nedá nic vytknout, udělal bych to samé, drsnější aplikaci KM, protože patřím k těm měkoňům, když jde o utrácení. Jen by mě zajímalo, jak to dále dopadlo. Došlo nakonec na zrušení nebo uhynutí nebo některé jiné z řady...?

  • @alexcanispanther6642
    @alexcanispanther6642 25 дней назад

    Pro prvom zisteni včiel s nevivinutými krídlami presipať na medzisteny aby sa zbavili vyru aj napadnutého plodu.Ale musí to byť v čase,aby sa stihli rozmnožit do zimi čiže 6-max7mesiac a vimeniť matku.

  • @marossilny
    @marossilny Год назад +6

    Pozdravujem, v pripade takto kolabujúceho vcelstva nie je skôr riešenie včely vysirit a rámiky vytopit, teda zabranit akejkolvek rabovke? Lebo ich ponechat v tomto stave na vcelnici nič dobré neprinesie, vcelstvo zahynie a virusy sa len presunú ďalej, do susedov alebo susedných rodín.
    Ešte by ma zaujímalo,prečo nekrmite koncom srpna [augusta]. To je zámer, skúmať správanie včiel v tomto čase?

    • @bubububu300
      @bubububu300 Год назад +1

      Skor si myslim ze ide o pokus kedze to vcelstvo prezilo vo velmi vysokom infekcnom tlaku a ide o to aby si včely vytvorili vlastnu obranyschopnost.moj nazor.drzim mu palce.

    • @pavelburinsky2069
      @pavelburinsky2069 Год назад

      Virus je životně vázán na živý organismus, jinak hyne. Do ostatních včelstev se dostává primárně s roztočem, který navíc musí včely či vývojová stadia infikovat posatim, jako třeba klíště člověka. Jinak se virus účinne neprenasi

    • @jirisevcik1715
      @jirisevcik1715 8 месяцев назад

      Dobrý den pane Buřinský, mám na vás velkou prosbu. Potřeboval bych poradit co se zavijecem ve včelstvu? Začalo se to objevovat už v loňském roce a teď při prohlídce jsem na to narazil už u 4 včelstev. V zavickovanem plodu se objeví pár buněk v řadě nebo malá skupinka buněk co nejsou dovickovane, plod ve fázi fialových oči a když je vytáhnu z buněk objeví se cervik zavíječe. Někdy tak narazim i na vybíhající vcelky které nemohou vylézt z buňky, když je vytáhnu tak opět narazim na zavíječe. Včelstva jsou to v celku silná obsedaji celý nástavek Lang. Jumbo, mají 5 některé 6 rámků plodu. Matky loňské. Objevuje se to na ruznych plastech panenske, zemlove i tmavší. Nedokážete mi prosím poradit příčinu? Nebo co dělám špatně... Moc vám dekuji

  • @marekpomp664
    @marekpomp664 Год назад +5

    Nevím, jestli můžu opravovat zkušené včelaře, ale v cca 25minutě mluvíte o roztočích, jako o hlavním vektoru přenosu viru. Myslím, že to je jedna z mýlek. Ne, že by roztoč viry nepřenášel, ale ve včelstvu prohlíženém cca v 10minutě je již uloupená krmná kašička a larvičky, proto nechová další plod. Jestli přeskočí při dalších loupežích i nějaký roztoč je teď už skoro jedno, hlavní virovou nálož si už lupičky odnesly domů a roznesly vlastním larvám. Myslím, že zásah měl přijít mnohem dříve. (netvrdím, že mám definitivní pravdu, dávám do diskuse názor, ukáže to další sezóna).

    • @tomasmarz6713
      @tomasmarz6713 Год назад +2

      Za mě, máte pravdu!

    • @dast6618
      @dast6618 Год назад

      Nemáte pravdu. Kdo si to video skoukne opravdu pozorně(lehce pokročilí včelaři), tak je tam řečené úplně všechno. Popisuje i demonstruje, že včelstvo ještě není loupené a že si brání česno.

  • @szolarfarmmeheszet8675
    @szolarfarmmeheszet8675 Год назад +2

    Dobrý deň. Treba si vybrat nový spôsob liečenie včiel zo sublimováním kyselinou šťavelovou. Sublimátor profesionální a ne žiadný Čínský šmejd. Znižuje nosematózu o 30%,zvápenatosť včelstva 100% zňičí a najlepšie zničí kliešťikov, hlavne bezplodnom obdobý. 5 rokov už iné nepoužívam pri ošetrení včiel len sublimáciu, budete mať zdravé včely. 👌👍💪

    • @petrbacak5961
      @petrbacak5961 Год назад +2

      Muzete doporucit sublimator ktery pouzivate a postup? Dik

    • @szolarfarmmeheszet8675
      @szolarfarmmeheszet8675 Год назад

      @@petrbacak5961 ProVap220. 2g KŠ. na jedno včelstvo. 1 krát po prvom jarnom prelete. 2 krát po vitočení agátu raz. 3 krát po vitočení slnečnicového medu sériu 5 krát po troch dňoch. 4 krát koncom záŕí(september) sériu 5 krát po troch dňoch, dobre mať tedy izolovanú matku. 5 krát vdecembri po slnovrate raz. Použiť plynovú masku A2B2E2K2 P3, bez ochrany sa nesmie robiť sublimácia. Robil som dve prednášky u dvoch Slovenských včelárov treba pozrieť.

    • @pavelburinsky2069
      @pavelburinsky2069 Год назад +1

      Dobrý den, již fumigace mne doslova dost trávila. Sublimace je velké zdravotní riziko, které nehodlám podstupovat, když výsledek je u pokapu je tentyz

    • @szolarfarmmeheszet8675
      @szolarfarmmeheszet8675 Год назад +1

      @@pavelburinsky2069 sublimace neni žiadne riziko a pokap nemá ani štvrtinu účinosti. Pokial ste neskúšali tak neviete rozdiel. Je veľa včelárov ktorý nechce ani počuť o nových spôsoboch a robia to čo počuli pred 50-60 rokmi a len sa sťažujú že majú úhiny a niesú dobré lieky, vynechala výrobca účinú látku atď. a to nefungovalo ani tedy keď to začali vyrábať. Robte ako chcete a aj každý včelár ale nech sa nestažujú že hinú včely. 😉

  • @jirisevcik1715
    @jirisevcik1715 8 месяцев назад

    Dobrý den pane Buřinský, mám na vás velkou prosbu. Potřeboval bych poradit co se zavijecem ve včelstvu? Začalo se to objevovat už v loňském roce a teď při prohlídce jsem na to narazil už u 4 včelstev. V zavickovanem plodu se objeví pár buněk v řadě nebo malá skupinka buněk co nejsou dovickovane, plod ve fázi fialových oči a když je vytáhnu z buněk objeví se cervik zavíječe. Někdy tak narazim i na vybíhající vcelky které nemohou vylézt z buňky, když je vytáhnu tak opět narazim na zavíječe. Včelstva jsou to v celku silná obsedaji celý nástavek Lang. Jumbo, mají 5 některé 6 rámků plodu. Matky loňské. Objevuje se to na ruznych plastech panenske, zemlove i tmavší. Nedokážete mi prosím poradit příčinu? Nebo co dělám špatně... Moc vám dekuji

  • @frantisekcemus7223
    @frantisekcemus7223 8 месяцев назад

    Dobrý den, měl bych na Vás otázku. Umřelo mi 20 včelstev a myslím si, ze jsem dělal cely rok vše co je potřeba. Zbyla 3 včelstva. Mate nějakou radu jak co nejlépe a nejrychleji obnovit padla včelstva. Mnohokrát Dekuji za jakoukoliv radu. S pozdravem FČ

    • @demeterdantis2127
      @demeterdantis2127 17 дней назад

      Při léčení dodržovat pravidla. Při plodu léčit pouze formidolem 80, všechny ostatní vyžadují nepřítomnost plodu! Od září do ledna ho můžete klidně vyškrábnout, zlikvidovat, stejně z nich dlouhověké včely nebudou. Nabarvěte čela úlů a letáků barvami které včely vidí, abyste snížil zalétávání. Na podzim bráněte loupežím ve svých včelstvech. Pokud máte podezření, že loupí vaše, nutno přeléčovat formidolem, neb si nosí mateří kašičku s viry.

  • @קולמבשרחדשות
    @קולמבשרחדשות Год назад

    Povídání krásný ale ten pohled je k pláči, tož ať se daří.

  • @polyspermak
    @polyspermak Год назад

    Ahoj, líhnoucí se včela bez kleštíka=zdravá včela, líhnoucí se včela za přítomnosti kleštíka=nemocná včela(deformace křídel, či úplně bez nich). Mé zjištění................

  • @frantisekrozerval6520
    @frantisekrozerval6520 Год назад +2

    Zdravím jak se daří

  • @janmiklanek7403
    @janmiklanek7403 Год назад +1

    Nešlo by virózu liečiť prehriatím úľa ako sa to robí s klieštikom? Veď tak to robíme aj pri chrípke. Vírusy na teplo hynú.
    Tento rok sa toto vyskytuje vo zvýšenom počte. 1 chorá rodina na 5 zdravých.Takáto rodina je len na vyhynutie.
    Aj keď včely plod dochovajú neliahne sa. Je to smutné. A postihuje to i stredne silné rodiny.
    Aj niektoré stredne silné rodiny s dobrým plodovaním po zime a to až do júna náhle prejdú do hynutia.
    Vyzerá to že prezimovanie bolo zdravé, ale nakazenie bolo až v júni a úhyn asi v polovici augusta.
    Igelity pomáhajú nadmernej vlhkosti a tá je potrebná na pestovanie choroby.
    Vlhkosť pod igelitom sa nedá dobre regulovať dnovým vetraním. Je tam zvonový parový efekt.
    Pod igelitom je natlakovaná para aj keď máte sitové dno. Pod igelitom treba odfukový otvor cca 15/5 mm.
    Tak to bolo vyskúmané v praxi. Vtedy sú zdravé parové pomery pod igelitom.
    Je na to liek?

  • @attilaszikonya5499
    @attilaszikonya5499 9 месяцев назад

    a kde maju zasobi uplne prazdne ramiki skoro nemaju nic

  • @Hades-qy6wm
    @Hades-qy6wm Год назад +2

    těmto včelám v kolapsu se nějak nezdaj matky, neustále je mění...

    • @tomasmarz6713
      @tomasmarz6713 Год назад

      matky mění, protože ví, že ty matky jsou virotické..

  • @Vojtavojtech
    @Vojtavojtech Год назад +2

    Poslal jsem do Včelařství, ale nevydali.
    Když sleduji úhyny včel, který je popsán ve Včelařství 4/2023, tak jsem se rozhodl, že nebudu čekat na další svoje výsledky z využívaní zařízení pro léčení včel, přestože nemám všechno od minulého roku vyzkoušené. Včelstva, která běžně neměly šanci přežít zimu tak přežila. Když jsem u jednoho včelstva začal objevovat spad mrtvolek, hned jsem nasadil zahřívací nástavek na úl. Včely i při chladném počasí si vyprázdnily plné vačky s nosemózou na letáku včelína. Pokud by to udělaly v úle, tak nedožily jara. Co zůstalo na letáku je na fotce. Leták jsem vyčistil octem, aby se nemoc nešířila, protože tyto výkaly mají sladkou chuť.
    Včely při zahřátí celého úlu vyčistí všechny rámky. Poznáme to na podložce, spad je po celé ploše podložky. Tímto způsobem můžeme zachránit slabá včelstva, protože horkým vzduchem 42 °C zvýšíme odolnost včel snížením infekčního tlaku. To je jako bychom včely vykoupali, vzájemně se očistí. Potom mohou provádět očkovací programy podobným našim. Udělaly také tichou výměnu matky.

    • @dast6618
      @dast6618 Год назад

      Tak 42°C je masakr, věřím, že to funguje, ale kdo z nás má takové zařízení. My si musíme vystačit s KM. Resp, bychom si museli vystačit...

    •  10 месяцев назад +1

      Zdravím Vás Vojto, krásný nádherný příspěvek. Prosím jak myslíte, že nasadíte zahřívací nástavek ? Má externí přívod tepla či jak ? Velmi děkuji za odpověď. Miroslav Sedláček Bučovice

  • @Ultracularia
    @Ultracularia 8 месяцев назад

    Někdy to není virus ale houba.

  • @davidsihor
    @davidsihor Год назад +1

    Co kyselina mravenčí ? A šťavelka sublimace ? To by ty slabé včely zabilo a možná by to šlo.
    Letos není spád to je fakt...loni byli úhyny..to je fakt

    • @szolarfarmmeheszet8675
      @szolarfarmmeheszet8675 Год назад

      Kdy by sublimoval s kyselinou šťavelovou tak by takové choré včely nemal. Takéto ešte useba nemal a ani nubudu mít.

    • @davidsihor
      @davidsihor Год назад +1

      @@szolarfarmmeheszet8675 já sublimuji....mám to samé co ty z Vernalisu 😉

    • @szolarfarmmeheszet8675
      @szolarfarmmeheszet8675 Год назад

      @@davidsihor ja vím dobŕe, ale je hodne lidí kteŕí to zanic to nechcí ale ráz to budú taky delat. Ať ti daŕí. Čau