Вояджър Воскресе [Ratio Weekly с Никола Кереков]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 ноя 2024

Комментарии • 11

  • @cosmosbgwebsite
    @cosmosbgwebsite 6 месяцев назад

    Страхотно описание на проблема! Отлично обяснено като за лаици, макар че нещо в мен винаги изтръпва, когато някои почва да описва компютрите от 60-те и 70-те като допотопни (което подбужда неоснователни въпроси като "как са били на Луната?"). Компютрите могат да изглеждат остарели на днешен фон и с малко памет, но все пак са революционни. Това са първите компютри, използвани в космоса, с енергозависима памет. Което за днешните стандарти е нормално, но през 70-те е било топ топ топ.

    • @ratiobg
      @ratiobg  6 месяцев назад

      Абсолютно! Както споменахме неколкократно причината компютрите на Вояджър да ни се струват допотопни днес и огромния технологичен скок. който са извършили технологиите за последния половин век. Иначе е абсолютно ясно, че когато са били изпратени апратите Вояджър тези компютри са били най-доброто, с което цивилизацията ни е разполагала. Изумителното е, че тези машини продължават да работят и дори са запазили способността си да се променят и препрограмират, когато това е необходимо.

  • @imagemirrorwithmira
    @imagemirrorwithmira 6 месяцев назад

    Липсвахте, реших, че сте сърдити. ❤

  • @svilenkorp6043
    @svilenkorp6043 6 месяцев назад +1

    Малко по-уважително за техника работеща 40+години! Калви специалисти сте вие? Какви технически проблеми ств решавали вие? Каква машина какъе механизъм сте проектирали?
    Малко по кротко с хейта към старите но надеждни технологии.
    Тия новите които имате предвид няма да изкарат и 1/10 от това време В тази машина няма чайна-майна!
    Бъдете умни и уважителни! Успех!

    • @ratiobg
      @ratiobg  6 месяцев назад

      Към Вояджър само с уважение! Моля ви се! Очеивдно не сте ни разбрали правилно - винаги сме се покланяли ниско пред технологиите позволили на апаратите Вояджър да направят това което са направили и да продължат да работят вече десетилетия! Както споменахме и в епизода, колко от нас притежават каквото и да е електронно устройство на над 50 години, което да продължава безпроблемно да си върши работата?
      А това, че параметрите на компютъра на Вояджър ни се струват смешни на фона на телефоните в джобовете ни днес, не означава, че който и да е от тези телефони ще свърши каквото и да е значимо в рамките на смешния си експлоатационен срок - а Вояджър ще го помним и след 1000 години! :)

  • @TheLowstef
    @TheLowstef 6 месяцев назад

    Всъщност галактиката Андромеда е кръстена на съзвездието, тъй като се намира в него. Съзвездията всъщност не са само звездите и (въображаемите) линии между тях, а и цялата площ между и около тях. Та на нашето нощно небе между звездите на съзвездието Андромеда има обект, който първоначално е кръстен "мъглявина Андромеда" (в известния каталог на Месие е под номер 31), а чак през 20ти век разбрахме, че всъщност е галактика и то най-близката до нас

    • @jiroscop
      @jiroscop 6 месяцев назад

      И аз това исках да напиша. Любителите на астро фотографията го знаят много добре този факт. Ако искаш да снимаш галактиката, трябва да намериш съзвездието Андромеда и да направиш дълга експозиция в този район за да ти се появи галактиката Андромеда
      на фотографската плака :)

  • @imagemirrorwithmira
    @imagemirrorwithmira 6 месяцев назад

    The Diary of a CEO, изневяра...:)

  • @AlexandarZvezdev
    @AlexandarZvezdev 6 месяцев назад

    16 ti like :D

  • @ivodimitrovaustralia
    @ivodimitrovaustralia 6 месяцев назад

    Аматьори