OLISLAB 1100 (РЛУ-1). Розсійник лабораторний універсальний. Виробництво ТОВ "ОЛИС"

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • #OLISLAB #OLIS #лабораторнеобладнання #розсійник #сита #пшениця #якістьзерна #лабораторія #елеватор #млинзавод #борошно #крупи
    #OLISLAB #OLIS #laboratoryinstruments #sifter #sieve #wheat #grainquality #laboratory #grainstorage #flourmills #flour #groats
    ПРИЗНАЧЕННЯ
    Розсійник лабораторний OLISLAB 1100 (універсальний, трьохсекційний), модернізована версія розсійнику РЛУ-1, ротаційного типу, призначений для сортування (просіювання) зерна та продуктів його переробки при визначенні засміченості та зараженості зерна; для визначення фракційного (гранулометричного) складу; для контролю крупності борошна, крупи та комбікормів; а також для контролю крупності розмелу зразка зерна у процесі пробопідготовки для подальшого аналізу його показників якості.
    За допомогою розсійнику реалізується процес просіювання з круговим поступальним коливанням сит у горизонтальній площині.
    СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
    Застосовується на хлібоприймальних, зернопереробних, комбікормових, хлібопекарських підприємствах, сортовипробувальних селекційних станціях, в науково-дослідних лабораторіях та інспекторських компаніях.
    Для стандартизованого визначення зараженості або засміченості: зерна згідно з ГОСТ 13586.4-83 (скасовано в Україні), ГОСТ 30483-97; борошна та висівок згідно з ГОСТ 27559-87 (скасовано в Україні); крупи згідно з ГОСТ 26312.3-84 (скасовано в Україні); визначення крупності: зерна за ГОСТ 30483-97; борошна та висівок згідно з ГОСТ 27560-87 (скасовано в Україні); крупи згідно з ГОСТ 26312.4-84 (скасовано в Україні); визначення крихкості комбікормів згідно з ГОСТ 28497-90 (скасовано в Україні); а також для застосування у інших методах за вітчизняними та міжнародними стандартами.
    БУДОВА
    Розсійник складається з корпусу, всередині якого встановлений привід, платформи, на яку поміщається ситовий пакет, та механізму фіксації сит у вигляді стойки, штанг та трійнику. На фронтальній панелі находиться табло та кнопки керування приладом.
    ПРИНЦИП РОБОТИ
    Просіювання сипких зернопродуктів здійснюється крізь сита, які роблять кругові поступальні коливання у горизонтальній площині, що забезпечується приводом за допомогою трьох кривошипів. Конструкцією передбачено можливість одночасного просіювання трьох продуктів на 4-х ситах при 2-х режимах коливань ситового корпусу: 120 кол./хв. - для зерна або соняшнику; 200 кол./хв. - для борошна. Ефективне розділення продуктів на фракції залежить від частоти коливань ситового кузова, маси наважки та тривалості просіювання, які встановлює оператор відповідно до заданого методу оцінки якості зерна та продуктів його переробки.
    Повний перелік лабораторного обладнання для зерна виробництва OLISLAB - olis.com.ua/ob...

Комментарии •