Milá Jano, ještě jednou Vám chci poděkovat za Vaše užitečná videa. Po roce k Vám zase mám otázku ohledně kdy a když. Nemohla byste mi prosím vysvětlit použití "kdy" v budoucím čase? Například ve větě "v roce 2025…". Rozumím, že by tady byly možné tři varianty: V roce 2025, až skončí válka, pojedu do zahraničí. (= můj plán, jistota). V roce 2025, když skončí válka, pojedu do zahraničí, když neskončí, tak nepojedu. (nejistota, podmínka). V roce 2025, kdy skončí válka, pojedu do zahraničí. V roce 2025, kdy skončí válka, to první mírové ráno vstanu a půjdu se projít ven. (ve dvou posledních větách: co to bude za rok? rozvíjíme to substantivum). Jsou ty dvě poslední věty správně? Nebo by tam neměl být můj plán, ale něco jiného, třeba: V roce 2025, kdy skončí válka, bude Ukrajina úspěšná. Také mám další podobnou otázku. Ve větě "v situaci, kdy budete potřebovat pomoc, můžete mi vždy zavolat." Zde je budoucí čas a rozvíjíme substantivum "situace". Ale kdybychom sem nějaké upřesnění přidali už dříve, bylo by tam "když", že? V krizové situaci, když (=jestli) budete potřebovat pomoc, mi vždy můžete zavolat. A stejně by bylo třeba i v přítomném čase: v situaci, kdy potřebujete; v krizové situaci, když potřebujete. Rozumím tomu správně? Předem Vám děkuji za odpověď. Moc byste mi pomohla, protože kvůli tomu mám v hlavě zmatek. P.S. Mám ještě otázku ke větě z videa. Navštěvovala jsem ji vždycky, když jsem měla čas. Jak jsme pochopila, zde můžeme napsat i “kdy”: Navštěvovala jsem ji vždycky, kdy jsem měla čas. Bude to znamenat “kdykoliv”. Podle mě by v této větě mezi když a kdy velký rozdíl nebyl. Kdykoliv mám čas = jestli mám čas. Nebo můžeme hodnotit kdykoliv jako pozitivnější? (=jakmile jsem měla čas) Jestli = neutrální. Mám pravdu? A poslední otázka, prosím 🙏 Přišel vždycky, kdy chtěl. Zde také může být oboje? kdy = kdykoliv když = jestli Možná by se ani význam moc nelišil..
Dobrý den, vaše otázky nejsou lehké, i mně se z nich točí hlava! Já bych neřekla "V roce 2025, kdy skončí válka...", protože rok je už specifikovaný číslem. Kdyby to bylo "V roce, kdy skončí válka...", bylo by to úplně v pořádku. Jestli bude číslo 2025 + věta s "kdy", je to spíše vsuvka, komentář, ne vztažná věta. Osobně bych si spíše volila mezi "když" a "až". Rozdíl mezi větami s "až" a "kdy" je tady ale takový: "až" - čekám na konec války, očekávám, že bude v roce 2025, ale nevím kdy přesně; "kdy" - jsem si jistá, že válka skončí v roce 2025 a jsem si 100% jistá, že v roce 2025 pojedu do zahraničí - jak jsem řekla, věta o konci války je jenom takový doplňkový komentář. Věta s Ukrajinou má stejné vyznění. Věta s krizovou situací nepůsobí moc obratně... Věta s "když" je tam opět vložena jako vsuvka, vysvětlení "krizová situace". Podle mě by bylo lepší to formulovat "Když budete v krizové situaci potřebovat pomoc, můžete mi vždy zavolat." Stejně tak v přítomném čase. V podobných větách ale i Čech váhá, co tam je správně... Ve větě z videa bych osobně preferovala "když": "Navštěvovala jsem ji vždycky, když jsem měla čas." Věta může být i s "kdykoliv", ano, ale v takovém případě tam není třeba vždycky: "Navštěvovala jsem ji, kdykoliv jsem měla čas." Teď úplně nerozumím, jak myslíte "jestli = neutrální"... ??? Ve větě "Přišel vždycky, kdy/když chtěl." je výraznější rozdíl ve významu. "kdy chtěl" znamená, že přišel v takový čas, který se mu hodil. "když chtěl" znamená, že přišel, pokud měl chuť. "kdykoliv" by zde mohlo mít asi oba významy, ale jak jsem řekla, u toho slova nepotřebujeme "vždycky". Takže: "Přišel, kdykoliv chtěl." může znamenat jak "v jakýkoliv čas", tak "kdykoliv měl chuť".
@@iLearnCzech Milá Jano, děkuji Vám za odpověď, vážím si i toho, že jste odpověděla skoro hned. Snažila jsem se uspořádat svoje myšlenky ohledně použití kdy v budoucím čase, proto píšu až teď. Jestli jsem správně pochopila, ve větě s rokem 2025 spojka "až" je subjektivní jistotou a plánem, "když" - podmínkou, "kdy" jako spojku nemůžeme použít, protože si nejsme jistí, že válka skončí v roce 2025 ("kdy" je objektivní jistota). Kdyby v podobné větě s rokem byl minulý čas, napsali bychom "kdy", např.: "Fenomenální úspěch československé kinematografie skončil v roce 1968, kdy bylo území státu okupováno vojsky Varšavské smlouvy." Správně tomu rozumím? Zde je také rok specifikován číslem, ale potřebujeme upřesnit - kdy konkrétně skončil ten úspěch. Anebo kdyby ve větě s rokem 2025 byla třeba nějaká událost, která se koná každý tok (festival apod.), mohli bychom napsat - “V roce 2025, kdy se bude konat 10. filmový festival X, budu na mateřské dovolené”. S tou krizovou situaci jsem pochopila takhle, že lze (kdybychom tu větu neměnili) napsat: "V krizové situaci, kdy budete potřebovat pomoc, zavolejte mi", protože potřebujeme specifikovat, v jaké konkrétní krizové situaci ten člověk může zavolat. Stejně tak díky Vašim videím rozumím i dalším variantám použití "kdy" po slovech, výrazech označujících čas (v době, ve chvíli, v roce, v létě atd.) a také po jiných substantivech, které potřebujeme rozvinout. Bude tam pouze “kdy”.. S tím "jestli" ... Vy jste to hezky vysvětlila dále. Měla jsem na mysli to samé (význam "kdy chtěl" vs. "když chtěl"). Mockrát Vám děkuji, teď tomu rozumím :) Ještě jsem se Vás chtěla zeptat na slova "poprvé", "podruhé", "potřetí". Všimla jsem si, že po nich vždy následuje spojka "kdy", která vysvětluje to co chceme říct. Např. - "Bylo to poprvé, ky Alžběta viděla slona." Zde je funkce spojky "kdy" stejná jako když rozvíjí substantivum, že? Přeji Vám hezký den a těším se na Vaši odpověď!
Milá Jano, moc Vám děkuju za Vaši práci! Mám k tomuto videu jednu otázku. Nerozumím, proč v následujících větách máme kdy a když. Nemohla byste mi to prosím vysvětlit? 🙏 Nejistota je situace, kdy člověk neví, co bude dál. Osamělost je situace, kdy člověk nemá nebo necítí kontakt s ostatními lidmi. Miluji situace, když se stane nějaký průšvih, přiznává moderátorka. Jak postupovat v situaci, když povinný neplní vyživovací povinnost vůči nezletilému dítěti?
Dobrý den. Vlastně by ve všech těch větách mělo být "kdy", protože věta rozvádí podstatné jméno. Kdyby tam slovo "situace" nebylo, potom by bylo správně "když". To znamená: Nejistota je, když člověk... Osamělost je, když člověk... Miluju, když se stane... Jak postupovat, když... Ale i Češi dělají chyby. :-)
Dobrý den! V hovorové češtině to můžou být synonyma, když/jestli je to podmínková věta. Ale když se používá hodně v "časových" větách. Například: Když prší, sedím doma. (časová - kdy sedím doma?) X Když/Jestli bude pršet, budu doma. (podmínková - pod jakou podmínkou budu doma?) Když je "časové" s minulým a přítomným časem, "podmínkové" s budoucím časem. Jestli je jenom podmínkové (nebo v nepřímých otázkách ano/ne).
Resp. kad mozemo da ga zamenimo rečju "ako", onda stavljamo "když", a ne "kdy". Primer: "Když se budeš dobře učit (=uslov) , přijmou tě na fakultu. Srpski: Kad (ako) budeš dobro učio, primiće te na fakultet.
Děkuji moc za video!
Dekuju moc
Moc děkuju!
Jsem ráda, že je to užitečné! :-)
Dekuji
Děkuji 🙂
Dekuji moc za lekce! Ja mam vždycky problem s ty dve slova, a teda sem si zistila aspon proč.
Hurá :-)
Milá Jano, ještě jednou Vám chci poděkovat za Vaše užitečná videa. Po roce k Vám zase mám otázku ohledně kdy a když.
Nemohla byste mi prosím vysvětlit použití "kdy" v budoucím čase?
Například ve větě "v roce 2025…". Rozumím, že by tady byly možné tři varianty:
V roce 2025, až skončí válka, pojedu do zahraničí. (= můj plán, jistota).
V roce 2025, když skončí válka, pojedu do zahraničí, když neskončí, tak nepojedu. (nejistota, podmínka).
V roce 2025, kdy skončí válka, pojedu do zahraničí. V roce 2025, kdy skončí válka, to první mírové ráno vstanu a půjdu se projít ven. (ve dvou posledních větách: co to bude za rok? rozvíjíme to substantivum).
Jsou ty dvě poslední věty správně? Nebo by tam neměl být můj plán, ale něco jiného, třeba:
V roce 2025, kdy skončí válka, bude Ukrajina úspěšná.
Také mám další podobnou otázku.
Ve větě "v situaci, kdy budete potřebovat pomoc, můžete mi vždy zavolat." Zde je budoucí čas a rozvíjíme substantivum "situace". Ale kdybychom sem nějaké upřesnění přidali už dříve, bylo by tam "když", že?
V krizové situaci, když (=jestli) budete potřebovat pomoc, mi vždy můžete zavolat.
A stejně by bylo třeba i v přítomném čase: v situaci, kdy potřebujete; v krizové situaci, když potřebujete.
Rozumím tomu správně?
Předem Vám děkuji za odpověď. Moc byste mi pomohla, protože kvůli tomu mám v hlavě zmatek.
P.S. Mám ještě otázku ke větě z videa. Navštěvovala jsem ji vždycky, když jsem měla čas. Jak jsme pochopila, zde můžeme napsat i “kdy”:
Navštěvovala jsem ji vždycky, kdy jsem měla čas. Bude to znamenat “kdykoliv”. Podle mě by v této větě mezi když a kdy velký rozdíl nebyl. Kdykoliv mám čas = jestli mám čas.
Nebo můžeme hodnotit kdykoliv jako pozitivnější? (=jakmile jsem měla čas)
Jestli = neutrální.
Mám pravdu?
A poslední otázka, prosím 🙏
Přišel vždycky, kdy chtěl.
Zde také může být oboje?
kdy = kdykoliv
když = jestli
Možná by se ani význam moc nelišil..
Dobrý den,
vaše otázky nejsou lehké, i mně se z nich točí hlava!
Já bych neřekla "V roce 2025, kdy skončí válka...", protože rok je už specifikovaný číslem. Kdyby to bylo "V roce, kdy skončí válka...", bylo by to úplně v pořádku. Jestli bude číslo 2025 + věta s "kdy", je to spíše vsuvka, komentář, ne vztažná věta. Osobně bych si spíše volila mezi "když" a "až". Rozdíl mezi větami s "až" a "kdy" je tady ale takový: "až" - čekám na konec války, očekávám, že bude v roce 2025, ale nevím kdy přesně; "kdy" - jsem si jistá, že válka skončí v roce 2025 a jsem si 100% jistá, že v roce 2025 pojedu do zahraničí - jak jsem řekla, věta o konci války je jenom takový doplňkový komentář. Věta s Ukrajinou má stejné vyznění.
Věta s krizovou situací nepůsobí moc obratně... Věta s "když" je tam opět vložena jako vsuvka, vysvětlení "krizová situace". Podle mě by bylo lepší to formulovat "Když budete v krizové situaci potřebovat pomoc, můžete mi vždy zavolat." Stejně tak v přítomném čase. V podobných větách ale i Čech váhá, co tam je správně...
Ve větě z videa bych osobně preferovala "když": "Navštěvovala jsem ji vždycky, když jsem měla čas." Věta může být i s "kdykoliv", ano, ale v takovém případě tam není třeba vždycky: "Navštěvovala jsem ji, kdykoliv jsem měla čas." Teď úplně nerozumím, jak myslíte "jestli = neutrální"... ???
Ve větě "Přišel vždycky, kdy/když chtěl." je výraznější rozdíl ve významu. "kdy chtěl" znamená, že přišel v takový čas, který se mu hodil. "když chtěl" znamená, že přišel, pokud měl chuť. "kdykoliv" by zde mohlo mít asi oba významy, ale jak jsem řekla, u toho slova nepotřebujeme "vždycky". Takže: "Přišel, kdykoliv chtěl." může znamenat jak "v jakýkoliv čas", tak "kdykoliv měl chuť".
@@iLearnCzech Milá Jano, děkuji Vám za odpověď, vážím si i toho, že jste odpověděla skoro hned. Snažila jsem se uspořádat svoje myšlenky ohledně použití kdy v budoucím čase, proto píšu až teď.
Jestli jsem správně pochopila, ve větě s rokem 2025 spojka "až" je subjektivní jistotou a plánem, "když" - podmínkou, "kdy" jako spojku nemůžeme použít, protože si nejsme jistí, že válka skončí v roce 2025 ("kdy" je objektivní jistota).
Kdyby v podobné větě s rokem byl minulý čas, napsali bychom "kdy", např.: "Fenomenální úspěch československé kinematografie skončil v roce 1968, kdy bylo území státu okupováno vojsky Varšavské smlouvy." Správně tomu rozumím? Zde je také rok specifikován číslem, ale potřebujeme upřesnit - kdy konkrétně skončil ten úspěch.
Anebo kdyby ve větě s rokem 2025 byla třeba nějaká událost, která se koná každý tok (festival apod.), mohli bychom napsat - “V roce 2025, kdy se bude konat 10. filmový festival X, budu na mateřské dovolené”.
S tou krizovou situaci jsem pochopila takhle, že lze (kdybychom tu větu neměnili) napsat: "V krizové situaci, kdy budete potřebovat pomoc, zavolejte mi", protože potřebujeme specifikovat, v jaké konkrétní krizové situaci ten člověk může zavolat.
Stejně tak díky Vašim videím rozumím i dalším variantám použití "kdy" po slovech, výrazech označujících čas (v době, ve chvíli, v roce, v létě atd.) a také po jiných substantivech, které potřebujeme rozvinout. Bude tam pouze “kdy”..
S tím "jestli" ... Vy jste to hezky vysvětlila dále. Měla jsem na mysli to samé (význam "kdy chtěl" vs. "když chtěl"). Mockrát Vám děkuji, teď tomu rozumím :)
Ještě jsem se Vás chtěla zeptat na slova "poprvé", "podruhé", "potřetí". Všimla jsem si, že po nich vždy následuje spojka "kdy", která vysvětluje to co chceme říct. Např. - "Bylo to poprvé, ky Alžběta viděla slona." Zde je funkce spojky "kdy" stejná jako když rozvíjí substantivum, že?
Přeji Vám hezký den a těším se na Vaši odpověď!
Milá Jano, moc Vám děkuju za Vaši práci! Mám k tomuto videu jednu otázku. Nerozumím, proč v následujících větách máme kdy a když. Nemohla byste mi to prosím vysvětlit? 🙏
Nejistota je situace, kdy člověk neví, co bude dál.
Osamělost je situace, kdy člověk nemá nebo necítí kontakt s ostatními lidmi.
Miluji situace, když se stane nějaký průšvih, přiznává moderátorka.
Jak postupovat v situaci, když povinný neplní vyživovací povinnost vůči nezletilému dítěti?
Dobrý den. Vlastně by ve všech těch větách mělo být "kdy", protože věta rozvádí podstatné jméno. Kdyby tam slovo "situace" nebylo, potom by bylo správně "když". To znamená:
Nejistota je, když člověk...
Osamělost je, když člověk...
Miluju, když se stane...
Jak postupovat, když...
Ale i Češi dělají chyby. :-)
@@iLearnCzech , jasně, rozumím, děkuju moc!
Skvělý!
Díky!
❤
Dobry den, Janicko.
Mam otazku: jaky je rozdil mezi KDYZ a JESTLI?
Dobrý den! V hovorové češtině to můžou být synonyma, když/jestli je to podmínková věta. Ale když se používá hodně v "časových" větách. Například: Když prší, sedím doma. (časová - kdy sedím doma?) X Když/Jestli bude pršet, budu doma. (podmínková - pod jakou podmínkou budu doma?) Když je "časové" s minulým a přítomným časem, "podmínkové" s budoucím časem. Jestli je jenom podmínkové (nebo v nepřímých otázkách ano/ne).
@@iLearnCzech Dekuju Vam moc za odpoved'. Mam rada Vas kanal.
.
Так
Це😅
Nerozumím 🤔
Děkuju mockrát za lekci.
@@oksanavasyk2675 aha :-)
V srbsky taky exístují KAD(kdy) a KADA(když) :D
Aha, srbštinu neznám, ale to znamená, že s tím nemáte problém 👌😁
Postoje oba oblika, ali znače isto. Pravilno je kad, a kada se isto u govoru upotrebljava, ali je značaj isti. Na češkom "když" u rečenici uslovljava.
Resp. kad mozemo da ga zamenimo rečju "ako", onda stavljamo "když", a ne "kdy". Primer: "Když se budeš dobře učit (=uslov) , přijmou tě na fakultu.
Srpski: Kad (ako) budeš dobro učio, primiće te na fakultet.
Dekuju moc