Úžasný, skvělý, miluju, děkuju. Hrozně cenim jak jste to projeli "tak akorát" protože dělat hustší rozbor by ničilo video, ale je to vlastně krásně kompletní.
Pěkné shrnutí, děkuji za něj moc, počkám si na box kde budou všechny tři knihy a zástěna. Není kam spěchat, přišlo mě to jako u Warhammer 40k ala primaris, potřebujeme money, nemáme nápad jdem recyklovat. Něco hezkého vykradu a pojedu dál v homebrew+ staré knihy.
Myslím, že k tomu vedlo i to výročí a 10 let od poslední edice a také ty Erraty, kde už spoustu věcí se hold upravovalo a upravovalo a v Tashe vycházející změny, že bylo potřeba to dát na jedno místo...
@@DnDNatahuAle zase musím uznat, že pro úplné začátečníky si stačí třeba na beyondu zakoupit jen toto phb a mají vystaráno a mohou pak postupně dokupovat nové materiály.
Podíval jsem se na tohle skvělé video, ukradl weapon mastery (asi jako všichni) a v následující dnd session mi PC zabil posledního enemy pomocí Graze…a to mám jako popsat, že ho složil ten závan větru? 🤔
Stokrát nic umořilo osla? :D Omlouvám se, autoři videa nenesou zodpovědnost za mechaniky o kterých mluví :D. Ale za mě teda by to popisem bylo opravdu přesně to čím "zabíjí" Oberyn Mountaina v Game of Thrones. Pořád jednodušší než killed by mockery, alespoň za mě. A pardon :) Z.
Hlásím se o týden později že mi někdo zabil záporáka skrze Graze :D. V záchvatu momentu jsem nechal hráče ukončit kolo a začal popisovat jak na něj boss otočí, zvedne zbraň a... ...padne k zemi mrtvý. Smrt z tisíce malých ran ze kterých teče krev. Považuji to za úspěch :D Z.
Líbí se mi poučka pro hráče. " Ztráta postavy může být bolestná, ale také se díky ní dají vyprávět skvělé příběhy. Nezapomeňte, že kampaň RPG nakonec vypráví příběh celého světa, ne jedné postavy nebo dokonce jedné party. Jak kampaň pokračuje, je obohacována příběhy postav, které přišly předtím".
@@DnDNatahu To ano. Přesto prvek smrti dává hře namětí díky němuž můžeme definovat hrdinské činny, které právě proto jsou něco co není vždy úplně bezpečné a běžné. To dělá z hrdinů výmečné postavy, které ovlivnili svět. Tím se i vyřešilo balancování nebezpečí, které je závislé čistě na vyhodnocení rizika hráčem. A když ho odhadne špatně, hra s tím počítá a má stále herní brzdu v podobě útěku. Osobně jsem zastáncem tohoto konceptu.
Máš pravdu. Je to malinko horkej brambor, hodně jim držím palce aby jednou dopadl někam kde s ním bude alespoň většina spokojená, tohle tak zatím (bohužel) nevypadá. Z.
Ta kosmologie je za mě teda dost tragická. Jako je fajn, že to působí víc 3D oproti Great Wheel cosmology z 5e, který kvůli své 2D plochosti zcela opomíjel znázornit Outlands, protože se překrývalo s materiální plání. Tady už je to lepší a Outlands ukázaný jsou, ale stále to za mě neni 3D-enough, když to porovnám s 2. edicí, kde byly znázorněny i elementální pláně mezi sférou pozitivní a negativní energie (takže kromě Plane of Lava, Fire, Earth, Water, Air... jste tam měli i pláně jako Vacuum, Salt, Radiance, Lightning atd.), a hlavně to na tu dobu, vypadalo furt víc detailed než tady. Když jste na to koukli, úplně vás přepadla zvědavost, začít si o tom něco zjišťovat a ten svět poznávat. Tady kouknu na pláni Baator a vidim jen polished kus oranžovýho kamene s červeným protékajícím pramínkem, jak z mobilní hry z roku 2009 a kdybych byl nováček, vůbec bych ani nevěděl proč by mě to mělo zajímat :D Na druhou stranu je to asi furt víc než co ukázala 5e, když zvážím, že ta nedala obrázek už vůbec žádnej a místo toho tam uvedla jen nějaký random runový symboly, z kterých si nováček neodnesl už vůbec nic :D Aaa pak si teda musim rejpnout i do těch Backgroundů. Jakože ty ilustrace k tomu jsou za mě docela cute, ale nevim, příjde mi to hrozně zproštěný od všech těch hustých tabulek a lore-u, kterej u 5e backgroundů byl. Ideals, Bonds, Personality traits a všechny ty drobný flavour tabulky tam, mi budou fakt chybět - byla skutečně radost si skrz ně brainstormovat možný nápady na backstory, minimálně ze začátku. A fakt, že backgroundy dávaj ability score bonusy je na 100% lepší než u ras, ALE furt je to za mě downgrade oproti Tasha alt rules, kde jste si mohli dát +2 a +1 kam chcete. Můj summary je - stále lepší než 5e PHB - pro nováčky určitě super. Pár věcí si vystealuju (líbej se mi hlavně ty Artisan tools a zbraňovej systém). Ilustrace jsou 10/10 a KAŽDÁ subclassa jednu má, což je fakt awesome. Příručka má mouchy, ale určitě neurazí.
Absolutně miluju tvůj rant na tu kosmologii a chci ho někde podepsat :). Uvidíme co nám přinese DMG a jsem rád že to hráčům dalo alespoň nějaký primer, ale moje pocity jsou úplně stejné. Inu myslím že tu někde visí video které mluví o ultimátní Opusově kosmologii, ukazuje můj názor jak složité bych si představoval já a se kterou to samozřejmě nejde srovnat. S druhým odstavcem souhlasím taky. K tomu zbytku jako jsou ty krásné kusy flavoru tak si myslím že je to dané hlavně tím že je to setting non-specific. Téměř jako by to mělo být úplně absolutně neutrální co to jde a nemůžou ti navrhovat flaw alkoholismus protože si nemůžou být jistí tím že v tom světě kam se chystáš alkohol bude. (Vím přehnané, ale myšlenku to přenáší). Myslím že si budeme muset počkat rok na tu Forgotten Realms na to aby se to tam vrátilo. To mi ale zase spouští ten senzor v hlavě který počítá kolik lidí ve WotC tráví čas tímhle místo aby psali něco nového a "užitečnějšího". Tahle věta je něco co mám spojené i s tím posledním odstavcem. Vyměnili jsme jedny mouchy za jiné mouchy, což mi připadá trochu zbytečná práce (a zbytečně matení edice) ale jak píšeš - neurazí. Pokud mě to ale stálo knihu s adventure path do acheronu tak trochu urazí :/. Ale to už je asi velice subjektivní názor. Díky za super komentář. Z.
@@Jacencage Já se zase rád podepíšu pod ten senzor o kterym mluvíš :D Nenapadá mě takřka nic, co by Wizardi mohli udělat jež by nám vlastně přineslo MÉNĚ užitku než tohle. 3 knížky, který spravěj 15% problémů a vytvořej 12% nových a nepřinesou vlastně vůbec nic novýho, mi taky příjde jako ztráta obětovaný příležitosti :/ Když zvážím, že místo těch 3 knížek mohla přijít třeba úplně nová edice s úplně novýma mechanikama, nebo 3 gameplay vylepšující knížky alá Xanathar's Guide nebo Tasha's Couldron, 3 hustý adventury s nějakýma unikátníma settingama, nebo COKOLIV jinýho co by tu hru někam actually posunulo, nebo alespoň odhalilo nějakej ten juicy lore... pak to trochu zamrzí no. Takže v tomhle tě úplně chápu. Že jsme kvůli tomu přišli o cool adventure knížku o Acheronu jsem vůbec nevěděl, a teď kvůli tomu asi půjdu spát smutnej :D Nicméně já se na to snažim koukat z tý subjektivně-pozitivní stránky. Takřka všechny moje oblíbený subclassy co rád hraju dostaly mega zábavně vypadající revisions (wdym, že Draconic sorcery mi teď dává spelly úplně zadarmo??). Warlock invokace mě už nenutěj hrát Eldritch blast abych získal ty super vylepšení (finally můžu hrát Toll the Bells nebo Ray of Frost
@@floweywave7673 Super procenta, nechci se opakovat a nebo si oddělat ruku tím podepisováním, ale ty to za mě hezky vystihují :). S výjimkou edice se mi líbí i ten druhý odstavec, včetně poznámce o loru. Acheron byl jenom příklad bohužel (naštěstí?), ale něco podobného se pravděpodobně děje i kdyby to mělo být "jenom" něco oživeného ze starých edic. Pozitivní pohled jsem si dal za úkol i já (nejen pro stream) ale jako Dungeon Master v té knížce nemám (kromě několikrát vypíchnutých weapon mastery které už jsme dnes implementovali) moc nad čím tancovat. To neznamená že mě to překvapuje četl jsem název a počkám si na svojí do konce roku, ale ani hráči zatím nevypadají úplně u vytržení. Zbytek který zmiňuješ je super a za mě ještě ta errata která je součástí a už potřeba byla. A ke kosmologii magnuma opuse? Inu troufnu si tvrdit že by to mohla být ona. Nechci nutně soudit ze dvou komentářů, ale vypadáme hodně na stejné vlně a lore mi cizí není takže mám nároky víc než vysoké :). Je to planescape: kosmologie z tohohle playlistu, zkusil bych to před tím "úkolem bláznů" s Abyssem ;). Rozhodně dej vědět, zajímá mě názor. Jsem nadšený z diskuze :) Z.
@@Jacencage Páni, tak to fakt vejrám :D Nemám co dodat, ten tvůj nákres tý kosmologie je fakt perfektní. Třeba na ty paralelní materiální pláně bych úplně zapomněl. Ale hlavně to přesně vystihuje ty vztahy mezi jednotlivýma pláněma strašně dobře. Je tam to nejlepší co si pamatuju z nákresů z 2. edice, ale narozdíl od ní tam nezapomínáš na Gate Towns, což jsou přitom ty nejvíc cool lokace za mě - a taky zmiňuješ to dělení tý ethereal pláně a nebojíš se dělit elemental plane, ještě víc do hloubky až na tu úroveň 32 živlů quasi-elementálnícho dělení. U něj mě jen mrzí, jak chaotický to celý působí, když ty quasi-pláně člověk začne do elemental plání přikreslovat. Ono to úžasně demonstruje tu fluiditu, přelévavost mezi jednotlivými elementy a že technicky vzato by šlo takhle ty elementy spojovat až do nekonečna - což je vlastně za mě ta hlavní myšlenka co by si měl hráč z těhle plání odnést - mísivost živlů a nekonečnou tvořivost hmoty a matérie s energiemi mnohovesmíru, které společně tvoří náš svět. Nicméně jak tam toho jeden začne zakreslovat moc, celý to značně ztratí na přehlednosti bohužel - 32 plání zakreslit samozřejmě jde ve stylu symbolů v kolečkách, ale takový ty vizuálně atraktivní přechody mezi živlama jako třeba v týhle 2024 edici, mi příjdou takřka nerealizovatelný v takovymhle quasi-detailu. A to je hrozná škoda, protože se mi to fakt líbí. (Vůbec neni kritika schématu, pokud to tak vyznělo - spíš našich smrtelnických technologií co ho neuměj dost dobře zobrazit :D) Já bych tam v tom videu jen teda hrozně rád dozmínil ten cosmic realignment, nebo jak se to jmenuje, když vnější pláň nějakej gate town spolkne a vyprdne místo něj úplně novej gate town... ale chápu, žes tam neměl úplně čas zdržovat se na detailech :D Ufff, tak to abych začal s memorováním Abyss vrstev, páč tohle schéma si mě na 100% získalo. Já Planescape úplně miluju a teď koukám, že tu o něm máte videí fakt hafo. Navíc je vidět jak šíleně erudovanej v tomhle loreu jseš a moc hezky se to všechno poslouchá. Určitě se tu stavím častějš, minimálně na další díly Bez zástěny
@@floweywave7673 Mno super, jsem rád :). Už se o to chvíli zajímám a zrovna kosmologie jsou hodně můj jam :). Alchemie quasi-elementálních plání je taky strašně sexy, zrovna nedávno jsem někde mluvil o vakuových vampýrech a to ti klasické elementálky opravdu nedají ;). Ty vnitřní pláně samotné se mnohem lépe vizualizují s pomocí koncentrických koulí, ale to zase nespadá tady pod magnuma opuse který má brát všechno dohromady. Věřím že o propadání plání mluvíme na herohero, a i když si nejsem tak jistý že to spadá nutně pod kosmologii, ale je to rozhodně sexy koncept který by měl znát každý. V mojí (a teď už i Jirasově) kampani je to něco co se aktivně řeší jako třeba fakt že zrovna Ribcage je už třetí gate-town a zbytek jich už leží na cestě dobrého úmyslu (skvělý jméno) na Avernu. Nekonečno je velké číslo, jako někdo kdo "občas něco vyjmenovává" ti to nezávidím :D. Planescape je absolutně skvělý a já k němu mám hodně multiverse úprav, dokonce se dá celkem bez větších problémů prorvat do Omniversa, což je kombinace více druhů multivesmírů, ale nechci znít jako blázen takže to nechám u toho :D. Jsem moc rád že se ti líbí, ale ještě víc že jsem někomu mohl ukázat že pro funkčnost člověk nemusí chodit tak daleko. Rád tě tu uvidím a moc děkuji za zábavnou a chytrou diskuzi
Úžasný, skvělý, miluju, děkuju. Hrozně cenim jak jste to projeli "tak akorát" protože dělat hustší rozbor by ničilo video, ale je to vlastně krásně kompletní.
Ono i tak je to dost obsáhlé - pak už by se vyplatilo zaměřit se na každý detail :)
Pěkné shrnutí, děkuji za něj moc, počkám si na box kde budou všechny tři knihy a zástěna. Není kam spěchat, přišlo mě to jako u Warhammer 40k ala primaris, potřebujeme money, nemáme nápad jdem recyklovat. Něco hezkého vykradu a pojedu dál v homebrew+ staré knihy.
Myslím, že k tomu vedlo i to výročí a 10 let od poslední edice a také ty Erraty, kde už spoustu věcí se hold upravovalo a upravovalo a v Tashe vycházející změny, že bylo potřeba to dát na jedno místo...
@@DnDNatahuAle zase musím uznat, že pro úplné začátečníky si stačí třeba na beyondu zakoupit jen toto phb a mají vystaráno a mohou pak postupně dokupovat nové materiály.
Já jsem přes Vicious Mockery zabil Manticoru, tak že jak letěla, tak se na mě otočila a s údivem nad mou urážkou, to za letu narvala do stromu :-D
Super :D
Z.
Nejlepší tyhle věci :D
Podíval jsem se na tohle skvělé video, ukradl weapon mastery (asi jako všichni) a v následující dnd session mi PC zabil posledního enemy pomocí Graze…a to mám jako popsat, že ho složil ten závan větru? 🤔
Stokrát nic umořilo osla? :D Omlouvám se, autoři videa nenesou zodpovědnost za mechaniky o kterých mluví :D. Ale za mě teda by to popisem bylo opravdu přesně to čím "zabíjí" Oberyn Mountaina v Game of Thrones. Pořád jednodušší než killed by mockery, alespoň za mě.
A pardon :)
Z.
Hlásím se o týden později že mi někdo zabil záporáka skrze Graze :D.
V záchvatu momentu jsem nechal hráče ukončit kolo a začal popisovat jak na něj boss otočí, zvedne zbraň a... ...padne k zemi mrtvý. Smrt z tisíce malých ran ze kterých teče krev.
Považuji to za úspěch :D
Z.
Gratuluji :DD
Originální řešení, třeba si příště vzpomenu a inspiruju se…
Je vidět, že některé mechaniky opravdu jsou tvořeny více pro "herní" než RP část :) což u Fighterů je vlastně možná častější :)
Líbí se mi poučka pro hráče. " Ztráta postavy může být bolestná, ale také se díky ní dají vyprávět skvělé příběhy. Nezapomeňte, že kampaň RPG nakonec vypráví příběh celého světa, ne jedné postavy nebo dokonce jedné party. Jak kampaň pokračuje, je obohacována příběhy postav, které přišly předtím".
Moc hezký, jen některým hráčům to skutečně může být líto.. :(
@@DnDNatahu To ano. Přesto prvek smrti dává hře namětí díky němuž můžeme definovat hrdinské činny, které právě proto jsou něco co není vždy úplně bezpečné a běžné. To dělá z hrdinů výmečné postavy, které ovlivnili svět. Tím se i vyřešilo balancování nebezpečí, které je závislé čistě na vyhodnocení rizika hráčem. A když ho odhadne špatně, hra s tím počítá a má stále herní brzdu v podobě útěku. Osobně jsem zastáncem tohoto konceptu.
K rangru jste měli vzit Tasha's Cauldron of Everything tam tyhle upravy jsou většina
Máš pravdu. Je to malinko horkej brambor, hodně jim držím palce aby jednou dopadl někam kde s ním bude alespoň většina spokojená, tohle tak zatím (bohužel) nevypadá.
Z.
:)
Robo, nehral si rangera ve Oneshotu Arila? Ikdyž ne beastmastera.
A teď mluv! :D :D :D
Máš naprostou pravdu! :D Totálně jsem zapomněl. :D
Ta kosmologie je za mě teda dost tragická. Jako je fajn, že to působí víc 3D oproti Great Wheel cosmology z 5e, který kvůli své 2D plochosti zcela opomíjel znázornit Outlands, protože se překrývalo s materiální plání. Tady už je to lepší a Outlands ukázaný jsou, ale stále to za mě neni 3D-enough, když to porovnám s 2. edicí, kde byly znázorněny i elementální pláně mezi sférou pozitivní a negativní energie (takže kromě Plane of Lava, Fire, Earth, Water, Air... jste tam měli i pláně jako Vacuum, Salt, Radiance, Lightning atd.), a hlavně to na tu dobu, vypadalo furt víc detailed než tady. Když jste na to koukli, úplně vás přepadla zvědavost, začít si o tom něco zjišťovat a ten svět poznávat. Tady kouknu na pláni Baator a vidim jen polished kus oranžovýho kamene s červeným protékajícím pramínkem, jak z mobilní hry z roku 2009 a kdybych byl nováček, vůbec bych ani nevěděl proč by mě to mělo zajímat :D Na druhou stranu je to asi furt víc než co ukázala 5e, když zvážím, že ta nedala obrázek už vůbec žádnej a místo toho tam uvedla jen nějaký random runový symboly, z kterých si nováček neodnesl už vůbec nic :D
Aaa pak si teda musim rejpnout i do těch Backgroundů. Jakože ty ilustrace k tomu jsou za mě docela cute, ale nevim, příjde mi to hrozně zproštěný od všech těch hustých tabulek a lore-u, kterej u 5e backgroundů byl. Ideals, Bonds, Personality traits a všechny ty drobný flavour tabulky tam, mi budou fakt chybět - byla skutečně radost si skrz ně brainstormovat možný nápady na backstory, minimálně ze začátku. A fakt, že backgroundy dávaj ability score bonusy je na 100% lepší než u ras, ALE furt je to za mě downgrade oproti Tasha alt rules, kde jste si mohli dát +2 a +1 kam chcete.
Můj summary je - stále lepší než 5e PHB - pro nováčky určitě super. Pár věcí si vystealuju (líbej se mi hlavně ty Artisan tools a zbraňovej systém). Ilustrace jsou 10/10 a KAŽDÁ subclassa jednu má, což je fakt awesome. Příručka má mouchy, ale určitě neurazí.
Absolutně miluju tvůj rant na tu kosmologii a chci ho někde podepsat :). Uvidíme co nám přinese DMG a jsem rád že to hráčům dalo alespoň nějaký primer, ale moje pocity jsou úplně stejné. Inu myslím že tu někde visí video které mluví o ultimátní Opusově kosmologii, ukazuje můj názor jak složité bych si představoval já a se kterou to samozřejmě nejde srovnat.
S druhým odstavcem souhlasím taky. K tomu zbytku jako jsou ty krásné kusy flavoru tak si myslím že je to dané hlavně tím že je to setting non-specific. Téměř jako by to mělo být úplně absolutně neutrální co to jde a nemůžou ti navrhovat flaw alkoholismus protože si nemůžou být jistí tím že v tom světě kam se chystáš alkohol bude. (Vím přehnané, ale myšlenku to přenáší). Myslím že si budeme muset počkat rok na tu Forgotten Realms na to aby se to tam vrátilo.
To mi ale zase spouští ten senzor v hlavě který počítá kolik lidí ve WotC tráví čas tímhle místo aby psali něco nového a "užitečnějšího". Tahle věta je něco co mám spojené i s tím posledním odstavcem. Vyměnili jsme jedny mouchy za jiné mouchy, což mi připadá trochu zbytečná práce (a zbytečně matení edice) ale jak píšeš - neurazí.
Pokud mě to ale stálo knihu s adventure path do acheronu tak trochu urazí :/. Ale to už je asi velice subjektivní názor.
Díky za super komentář.
Z.
@@Jacencage Já se zase rád podepíšu pod ten senzor o kterym mluvíš :D Nenapadá mě takřka nic, co by Wizardi mohli udělat jež by nám vlastně přineslo MÉNĚ užitku než tohle. 3 knížky, který spravěj 15% problémů a vytvořej 12% nových a nepřinesou vlastně vůbec nic novýho, mi taky příjde jako ztráta obětovaný příležitosti :/
Když zvážím, že místo těch 3 knížek mohla přijít třeba úplně nová edice s úplně novýma mechanikama, nebo 3 gameplay vylepšující knížky alá Xanathar's Guide nebo Tasha's Couldron, 3 hustý adventury s nějakýma unikátníma settingama, nebo COKOLIV jinýho co by tu hru někam actually posunulo, nebo alespoň odhalilo nějakej ten juicy lore... pak to trochu zamrzí no. Takže v tomhle tě úplně chápu. Že jsme kvůli tomu přišli o cool adventure knížku o Acheronu jsem vůbec nevěděl, a teď kvůli tomu asi půjdu spát smutnej :D
Nicméně já se na to snažim koukat z tý subjektivně-pozitivní stránky. Takřka všechny moje oblíbený subclassy co rád hraju dostaly mega zábavně vypadající revisions (wdym, že Draconic sorcery mi teď dává spelly úplně zadarmo??). Warlock invokace mě už nenutěj hrát Eldritch blast abych získal ty super vylepšení (finally můžu hrát Toll the Bells nebo Ray of Frost
@@floweywave7673 Super procenta, nechci se opakovat a nebo si oddělat ruku tím podepisováním, ale ty to za mě hezky vystihují :). S výjimkou edice se mi líbí i ten druhý odstavec, včetně poznámce o loru. Acheron byl jenom příklad bohužel (naštěstí?), ale něco podobného se pravděpodobně děje i kdyby to mělo být "jenom" něco oživeného ze starých edic.
Pozitivní pohled jsem si dal za úkol i já (nejen pro stream) ale jako Dungeon Master v té knížce nemám (kromě několikrát vypíchnutých weapon mastery které už jsme dnes implementovali) moc nad čím tancovat. To neznamená že mě to překvapuje četl jsem název a počkám si na svojí do konce roku, ale ani hráči zatím nevypadají úplně u vytržení. Zbytek který zmiňuješ je super a za mě ještě ta errata která je součástí a už potřeba byla.
A ke kosmologii magnuma opuse? Inu troufnu si tvrdit že by to mohla být ona. Nechci nutně soudit ze dvou komentářů, ale vypadáme hodně na stejné vlně a lore mi cizí není takže mám nároky víc než vysoké :). Je to planescape: kosmologie z tohohle playlistu, zkusil bych to před tím "úkolem bláznů" s Abyssem ;). Rozhodně dej vědět, zajímá mě názor.
Jsem nadšený z diskuze :)
Z.
@@Jacencage Páni, tak to fakt vejrám :D Nemám co dodat, ten tvůj nákres tý kosmologie je fakt perfektní. Třeba na ty paralelní materiální pláně bych úplně zapomněl. Ale hlavně to přesně vystihuje ty vztahy mezi jednotlivýma pláněma strašně dobře. Je tam to nejlepší co si pamatuju z nákresů z 2. edice, ale narozdíl od ní tam nezapomínáš na Gate Towns, což jsou přitom ty nejvíc cool lokace za mě - a taky zmiňuješ to dělení tý ethereal pláně a nebojíš se dělit elemental plane, ještě víc do hloubky až na tu úroveň 32 živlů quasi-elementálnícho dělení.
U něj mě jen mrzí, jak chaotický to celý působí, když ty quasi-pláně člověk začne do elemental plání přikreslovat. Ono to úžasně demonstruje tu fluiditu, přelévavost mezi jednotlivými elementy a že technicky vzato by šlo takhle ty elementy spojovat až do nekonečna - což je vlastně za mě ta hlavní myšlenka co by si měl hráč z těhle plání odnést - mísivost živlů a nekonečnou tvořivost hmoty a matérie s energiemi mnohovesmíru, které společně tvoří náš svět. Nicméně jak tam toho jeden začne zakreslovat moc, celý to značně ztratí na přehlednosti bohužel - 32 plání zakreslit samozřejmě jde ve stylu symbolů v kolečkách, ale takový ty vizuálně atraktivní přechody mezi živlama jako třeba v týhle 2024 edici, mi příjdou takřka nerealizovatelný v takovymhle quasi-detailu. A to je hrozná škoda, protože se mi to fakt líbí. (Vůbec neni kritika schématu, pokud to tak vyznělo - spíš našich smrtelnických technologií co ho neuměj dost dobře zobrazit :D)
Já bych tam v tom videu jen teda hrozně rád dozmínil ten cosmic realignment, nebo jak se to jmenuje, když vnější pláň nějakej gate town spolkne a vyprdne místo něj úplně novej gate town... ale chápu, žes tam neměl úplně čas zdržovat se na detailech :D
Ufff, tak to abych začal s memorováním Abyss vrstev, páč tohle schéma si mě na 100% získalo. Já Planescape úplně miluju a teď koukám, že tu o něm máte videí fakt hafo. Navíc je vidět jak šíleně erudovanej v tomhle loreu jseš a moc hezky se to všechno poslouchá. Určitě se tu stavím častějš, minimálně na další díly Bez zástěny
@@floweywave7673 Mno super, jsem rád :). Už se o to chvíli zajímám a zrovna kosmologie jsou hodně můj jam :). Alchemie quasi-elementálních plání je taky strašně sexy, zrovna nedávno jsem někde mluvil o vakuových vampýrech a to ti klasické elementálky opravdu nedají ;). Ty vnitřní pláně samotné se mnohem lépe vizualizují s pomocí koncentrických koulí, ale to zase nespadá tady pod magnuma opuse který má brát všechno dohromady.
Věřím že o propadání plání mluvíme na herohero, a i když si nejsem tak jistý že to spadá nutně pod kosmologii, ale je to rozhodně sexy koncept který by měl znát každý. V mojí (a teď už i Jirasově) kampani je to něco co se aktivně řeší jako třeba fakt že zrovna Ribcage je už třetí gate-town a zbytek jich už leží na cestě dobrého úmyslu (skvělý jméno) na Avernu.
Nekonečno je velké číslo, jako někdo kdo "občas něco vyjmenovává" ti to nezávidím :D. Planescape je absolutně skvělý a já k němu mám hodně multiverse úprav, dokonce se dá celkem bez větších problémů prorvat do Omniversa, což je kombinace více druhů multivesmírů, ale nechci znít jako blázen takže to nechám u toho :D.
Jsem moc rád že se ti líbí, ale ještě víc že jsem někomu mohl ukázat že pro funkčnost člověk nemusí chodit tak daleko.
Rád tě tu uvidím a moc děkuji za zábavnou a chytrou diskuzi