Благодаря Ви,и дано по-млади хора с предубеждение се опитат да чуят това,което казвате правдиво! Пропагандата е изключително силна и само подобни материали и по-често,могат да “повдигнат завесата”!🌹
Към младите! Жалко,че няма да се върне соца .Хак да им е на тези които искаха тази демокрация .Да бачкат сега за чорбаджиите капиталисти за жълти стотинки.
А сега искаме ли?! Но си дайте честен отговор, гледайки ровещите в кофите за смет и имайки предвид не само лично себе си. Ако сте напълно доволни от всичко в днешния ни живот (което не се отнасяше за почти никой, живял съзнателен живот преди 1989), значи сте допуснали да ви промият мозъка.
@@za4e Ровят в кофите вече само маргинализирани хора, а дали искам да живея така, да. В сравнение с периода до 10.11. днес е най-малкото хиляди пъти по-свободно и най-вече имаш избор. Дори можеш да не харесваш настоящето, нещо, което тогава беше недопустимо.
Най-после да чуем нещо добро за социализма. Много добър и обективен анализ, браво! На 81 г. съм, пенсиониран доцент, кандидат на физическите науки и всичко това дължа на социализма - образованието бе безплатно тогава.Макар че не съм бил партиен член, откак се помня, винаги съм бил комунист по убеждения. Защото вярвам, че единствено комунизмът може да бъде наречен "край на историята", като най-справедлив строй, при който има истинска демокрация, а не демокрация на думи - всички са равни, няма нито много бедни нито много богати. Затова бе ненавиждан от алчните богаташи, а пропагандата е в техни ръце.
Толкова сте учили,а не си давате сметка че не сме живели във комунизъм. Ако бяхме живели,нямаше да е възможен какъвто и да е обмен,бизнес и т.н. във който и да е отрасъл...със капиталистическите страни. Чист държавен капитализъм. Вие сте живели добре, а другите? След вас- потоп,нали! А това че сме дали дупе на СССР? Че дори химнът ни беше преправен! Че учехме руски задължително! Че тъкмо в най- важните години един идиот измисли УПК...и ни съсипа бъдещето. Та аз,от езикова гимназия отидох в химически техникум и гледах като теле. Мога ли,учил химия на френски, да се мери с тези очевидни химици! Щом сте физик не би трябвало да сте толкова зависим от политическата обстановка. Ако сте бил добър ,ще сте добър навсякъде.
В науката и изкуствата тия, които не са били партийни членове са били 80% ченгета. Старче, ти си преминал някак си през партийните филтри и си доволен, а какво ще кажеш на хората, на които и образование и кариера са били отказвани поради "неправилен" произход? Ти не си се съзтезавал на равни начала. Няма да отговориш знам. Ти тая соц пропаганда я пляскаш на всякъде.
@@blagonik-n5o вашият успех е за сметка на тези, на които образование и кариера бяха откозвани заради произхода и на избиването и отстраняването на научния елит след 9 ти. Вие сте от хората отровили живота на мнозина. Или както сам казвате комуняга.
Равносметка. 1989 - 9 млн. 2024 - 5,5 млн. Т.е. - (35 х 100 000). Само не казвайте, че СССР ни е виновен за това! Или Хамериканците! НИЕ сме си виновни! След още 35 год се очаква новия народ който да засели територията! Честито!
Съгласен. Но все пак да отбележа - при социализма се строи и изгражда България , при "демокрацията" - развал и деградация ! Грубо казано, НО ОЧЕИЗВАДНО, нали ?!
Базирайки се на едни показателни думи на секретаря на ЦК на БКП Сава Дълбоков, изречени на парламентарно заседание през декември 1988 г., бих казал, че родните комунисти и сбърканият им строй са виновни: "Другарки и другари! Друг жизненоважен въпрос, който искам да поставя, е демографският проблем. По официални данни на Централното статистическо управление раждаемостта през 1987 г. е била 13 на 1000, но в същия период починалите са 12 на 1000. Или естественият прираст на населението възлиза едва на 1 на 1000. Това е тревожна равносметка! При това ежегодно намалява раждаемостта, увеличават се абортите и смъртността. За периода 1966-1975 г. средногодишният прираст на населението е бил 50000 души, за 1976-1985 г. - 22000 души, над два пъти намаление, за за 1987 г. той е само 9459 души. За тези две десетилетия населението на селата е намалявало годишно със 125600 души. Обезлюдяват се нашите села за сметка увеличаване притока към градовете. При това населението в трудоспособна възраст през последните години намалява, а хората над трудоспособна възраст, т.е. пенсионери, се увеличава значително и вече е към 2 милиона души. Смъртността особено сред мъжете у нас е една от най-високите в Европа, а оттук и една от най-ниската средна продължителност на живота. Очевидно нашата нация върви към депопулация, което се проявява и сега в редица райони и създава големи трудности за селскостопанските и другите сектори. Това наистина трябва да ни разтревожи." Тези неща Георги Марков ги е усетил много преди това и ги е описал брилянтно в една от култовите глави от задочните си репортажи "Най-голямата трагедия".
Само приматите имат по 5 деца. Как очакваш да има ръст на населението? Колкото по развито е едно общество, толкова по-малък прираст на населението има, защото хората масово имат по 1-2 деца. Ние да не сме индийци?
@@smokescreen8732 Не е коректно да се сравняват ръстовете на икономиките другарю - 5% ръст на 30трилиона е 1,5трилиона, а на 2трилиона ти е 100млрд.... Много лесно е да имаш голям ръст в началото на раэвитието, когото се съграждат баэовите нужди и много по-трудно по-късно... +много други фактори влият - брой на население и пр... - Следователно абсолютна манипулация отново!!! Срам нямаш ли наглецо или си глупав???
@@smokescreen8732 @smokescreen8732 Не е коректно да се сравняват ръстовете на икономиките другарю - 5% ръст на 30трилиона е 1,5трилиона, а на 2трилиона ти е 100млрд.... Много лесно е да имаш голям ръст в началото на раэвитието, когото се съграждат баэовите нужди и много по-трудно по-късно... +много други фактори влият - брой на население и пр... - Следователно абсолютна манипулация отново!!! Отделно криэа на богат човек не може да се сравнява с криэа при беден и пр.
Много благодаря за анализа, доцент Сивилов! Сигурно е трябвало да минем през този период, за да надградим мисленето си. Има предпоставки за разпада на Социалистическия лагер. Това го използваха САЩ.
НЕ ОЧАКВАХ ОТ ВАС ТОВА ЗАДЪЛБОЧЕНО МИСЛЕНЕ ЗА ОНЕЗИ ВРЕМЕНА,ПРИЯТНО МЕ ИЗНЕНАДАХТЕ! НИКОЙ ТОГАВА НЕ МИСЛЕШЕ ЗА ПОЛИТИКА! КОГАТО ВСИЧКО Е НАРЕД НЕ МИСЛИШ...СЕГА ЗАПОЧНАХ ДА СЛЕДЯ ПОЛИТ.СЪБИТИЯ И Т.Н.И НЕ СЕ РАДВАМ КАТО ВЕЧЕ СИ ДАВАМ СМЕТКА..."КЪДЕ ЗИМУВАТ РАЦИНЕ"! БЛАГОДАРЯ ВИ!!!❤
Тока го спираха не защото е бил дефицитен а заради търговията с ток. Голямо количество ток се изнасяше а цените на износа са много по-изгодни от 4-5 стотинки за киловатчас.
глупости не помна точната причина но спре като пуснаха 2-та големи блока на АЕЦ , а цената да си спомяте каква беше или помните само кво ви отърва но то се задава отново. Само, че сега сам ше гасиш щото нема да можеш да го платиш
Причината беше: Изплащане на репарации от 2рата световна война, а не щото "било по-изгодно", и приятелю Валери, за твое сведение всички приходи НАИСТИНА отиваха в Българския бюджет, и висши политици наистина за присвоени 100 лв лежаха в Затвора, а парите от бюджета се харчеха за : Безплатна Медицин(вкл. транцплантации!!!), БЕЗПЛАТНО обучение(едно от най-добрите в света!!!), адекватна социална програма, фиксирана икономика , където 1 тристаен се изплащаше за 7-8год, нов автомобил за 12-16 месеца, 0,1% СИМВОЛИЧНА лихва при ипотека!!!! 0,001% престъпност(предимно кокошкарски работи), 0% НАРКОМАНИЯ!!!! и още много други плюсове за обикновенния човек!!!! Така че на мен лично ми е все едно дали е тоталитарна диктатура, демокрация или монархия, защото който управляващ ми даде същите условия като тогава, аз ще го подкрепя!!!!
@dimitarneshev9182 може и да си прав ,но гледам сега тишо на площада където има 20 човека а арестуваха Росен Миленов и му откараха колата защото има вътре 4 гуми и 3 запалки а има също и 50 полицая. При дядо Тошо това никога не съм виждала
Племеницата ми и синьт ми искат да са живели тогава. Не разбират, защо сме се отказали от толкова неща -образование, здравеопазване, промишленост, за това, което имаме сега.
Не мога да повярвам , че има млади хора , които не знаят реално какво е било тогава и искат да живеят в него строй .... Все виждам такива , които пеят заради приказките от учебници , екрани , че тези , които са живели тогава са нещастни били , а сега са копейки ...
@@Василганчев-г4б , не сте ме разбрали . Аз просто изказвам учудване за реакцията на млади хора , които могат да съдят само от разказите на техните познати , които са преживели периода и от пропагандните учебници .... Аз си спомням много неща от тогава , бях на 8 г. през 1989
За съжаление, аз с изненада разбирам, колко повърхностно могат да се анализират данни, събрани от масови публикации, в частност данни за икономическото развитие на двата тогавашни блока-в частност БВП и темповете на икономически растеж. Ако това е предмета на историчността в момента, е жалко и тъжно.
САЩ дори печели от ВСВ, докато СССР напълно разрушена икономика. Правилно казахте, че Кошлуков не е десидунт, въпреки че се опитва да се представи. Познат е бил офицер в същото поделение.. арест, карцер и осъждане в не изпълнение на военен Устав не е десиденство ..
Благодаря Ви г-н Сивилов за чудесния политически анализ. Също съм привърженик на социализма и социалната идея. Слушах Ви със слушалки за да чувам по-добре. Още веднъж Ви благодаря!
@@donkavasileva9301 що всички привърженици на Соца пропускате, че той ни беше натрапен отвън със сила и че комунистите управлявахаахте незаконно. Че ръцете ви са още оцапани с кръв?
Абсолютно и обективно изложение на всички неща, който писахте за периода от 1984 до 1989г. За мен сте 100процента коректен и това беше абсолютната истина.
26:50 работил съм във фирма за строителна техника през 2007г. Моята задача беше да договарям употребявани мотокари от Япония. Най-стар мисля беше един от 1976г. За година сме весели няколкостотин. Перфектна техника!!! Datsun, Nissan, Mitsubishi, Toyota, Sumitomo... Не мога да поварвам, че при всичката тази конуренция и качество Япония ще внася нашите допогопни още за края на 70-те барутници... Липсата на кокуренция и хуманност съсипа онази икономика. Не можеш да произвеждаш Трабант непроменен 50 години с технологии на DKW от 30-те..
Просто тогава Япония не е имала толкова развито машиностроене и въпросните марки или не са съществували или не са можели да насмогнат на пазара. Тойота мотокарите всъщност са някаква шведска марка която Тойота купува.
@tehnodruma Ето част от статия за историята на мотокарите. Интересно през коя година Бъргария е била по-индустриализирана от Япония... Балканкар започват през 1951. Надолу са споменати "и някои източноевропейски производители". Япония изнася няколко марки, а внася Балканкар... Няма логика... In 1959, Japan’s TCM (Toyo Carrier Manufacturing Co., Ltd.) and Komatsu Corporation delivered the first batch of forklifts to Europe; Nissan’s forklifts began to be delivered in 1965, and Toyota’s began to be delivered in 1969. In general, it can be argued that the 1960s was the beginning of Europe’s “Asian forklift invasion”. At the same time, Japanese manufacturers have a presence in Western markets along with European, American, and, to some extent, Eastern European competitors. First, they offered products at lower prices than European manufacturers, who started out with lower quality lift trucks, but then reached the same level of competition as European lift trucks. In addition, Japanese forklifts entered the European and American markets with additional equipment as standard equipment, while reducing the market price by 35%. In the 1980s, European forklift factories launched a counter-offensive and tried to restrict imports of forklifts from Asia by increasing imports of forklifts to their continent and raising tariffs. Japan responded quickly, first with Toyota establishing its own forklift production plant in Europe (Ansenyi, France), and soon other Japanese companies to follow: TCM (Bruges, Belgium), MItshubish (Almere, Netherlands), NISSAN (Pamplona, Spain), Komatsu (first in Leighton Buzzard, UK, then in Bari, Italy.
@tehnodruma Балканкар започва през 1951-а. Ето малко история: In 1959, Japan’s TCM (Toyo Carrier Manufacturing Co., Ltd.) and Komatsu Corporation delivered the first batch of forklifts to Europe; Nissan’s forklifts began to be delivered in 1965, and Toyota’s began to be delivered in 1969. In general, it can be argued that the 1960s was the beginning of Europe’s “Asian forklift invasion”. At the same time, Japanese manufacturers have a presence in Western markets along with European, American, and, to some extent, Eastern European competitors. First, they offered products at lower prices than European manufacturers, who started out with lower quality lift trucks, but then reached the same level of competition as European lift trucks. In addition, Japanese forklifts entered the European and American markets with additional equipment as standard equipment, while reducing the market price by 35%. In the 1980s, European forklift factories launched a counter-offensive and tried to restrict imports of forklifts from Asia by increasing imports of forklifts to their continent and raising tariffs. Japan responded quickly, first with Toyota establishing its own forklift production plant in Europe (Ansenyi, France), and soon other Japanese companies to follow: TCM (Bruges, Belgium), MItshubish (Almere, Netherlands), NISSAN (Pamplona, Spain), Komatsu (first in Leighton Buzzard, UK, then in Bari, Italy.
Направете един паралел какво е изградено между 1944 - 1989-та и какво след 89-та! Това за близостта на икономическите показатели, проф. Дюлгерова го е казвала. А нима Западът не стои зад всички войни? Което значи, че плакатите от онова време са казвали истината.
за 45 години социализъм бяха построени 2500 язовира в цялата страна, изцяло с български средства и ресурси. За 35 демокрация бяха построени само 2 язовира, от които единият още не е довършен.
Изключително интересен епизод! Този парадокс - на внасяне на опозиционни идеи от СССР чрез техния печат - си спомням от дете! Получаваха се служебно в нашите учреждения и "Литературная газета", и "За рубежом", ами колко критики имаше на войната в Авганистан в "Красная звезда", неща за нас немислими!!!
Брилянтен анализ. Толкова дълго чаках някой да каже нещата както бяха, а не знам как да Ви благодаря. Вече имам книгата и чакам с нетърпение за другите форми на подкрепа на канала. Дълбок поклон пред таланта и смелостта Ви доц. Сивилов.
Руското ръководство за мен тогава е предало не само собствените си народи , но и народите от целия източен блок . Трябваше Горбачов да поиска писмени гаранции на това , което са говорили и споразумявали ! Не че е гаранция за нещо както виждаме и сега с Минските споразумения и Путин ..... Защото Западът е нагъл и арогантен
НАТО не е агресивен блок и не представлявашее заплаха за Съюза за това гаранция не бяха необходими.РФ участваше в програмата Партньорство за мир, имаше представители в Блока, кандидатства за членство. Дори доскоро НАТО имаше база в Уляновск. НАТО единствено е препятствие за агресивните, резизионистични планове на П.
Руснаците нищо не са предали, просто видяха, че системата не работи като хората и се отказаха от нея. Междувременно отслабиха и влиянието си върху държавите, които им бяха подчинени от разделението на Европа след Втората световна война. Имаха си достатъчно проблеми за решаване, за да тръгнат да се занимават и с проблемите на другите. Друг е въпросът, че самият СОЦ им беше натресен от Запад и ги забави доста в развитието им.
Доста верни неща се казаха, но и доста неточни. То вярно, че никой не разполага с точна информация, но... Сега, режимът на тока, доколкото знам, е свързан с Горбачов - той дойде на власт и ни спря нефта, а от него почелехме долари. За да продаваме нещо в твърда валута, и то в достатъчни количества, започнахме да продаваме тока, който произвеждахме в АЕЦ-а, всичките 6 блока. Също така, не е съвсем разумно да се рисува цялата картина само върху данни за ръст на БВП. Да, вярно, това е универсален икономически показател, но е силно зависим от базата, от която се тръгва. За мен основна причина за рухването на системата е Горбачов, за когото се говори, че е asset на ЦРУ. А също така и дънките и касетофоните - през 80-те години нашият блок изостана чувствително в технологично и ширпотребско отношение спрямо Запада - говорим в чисто битов план. Ами не можеше вече да се сравни дек Technics с дек Респром. Всичко това изхаби и подкопа ДОВЕРИЕТО в системата. И не на последно място, от голяма важност бе постепенното настъпване на информационната ера - вече виждахме как пропагандно ни показваха западния живот
Така е , не може дивият капитализъм , в който живеем сега , да ограбва постоянно . Икономиката е важна , но социалната политика СЪЩО , защото без човека и мисълта за неговото благосъстояние се самоизяждаме и самоунищожаваме
Сега искаме нашето , но го няма . Какво ядем и какво купуваме ? Да има банани , но колко могат да сиго позволят ( тези които обичат ) , та навиниците бяхме ние . 😢😢😢
@@Нели-ъ8ди най-ниските социални слоеве могат са си позволят банани. Това не могат да преглътнат Сивиловци. Те едно време си имаха специално снабдяване и се чувстваха избрани, привилегировани. А днес бананът не им доставя това удоволствие; защото е достъпен за всички Ако прочетеш Оруел той го описва много добре.
Режима на тока беше заради неправомерно сключени договори за износ.България захранваше една четвърт от Европа,но за да не се плаща неустойка на договорите за износ,потърпевшите бяхмение.Иначе,как си преставяте 6 блока да бълват електричество и да няма за България.Относно нефта сте прав.Беше спряно голямо количество но то няма връзка с тока.
Здравейте. Може ли по-често да правите епизоди на исторически теми? Забелязвам, че някои предавания, които гледах,като история.бг,напоследък започнаха да стават много избирателни и все канят едни и същи, удобни историци, ако темата е за последните 80-100 години. За по-ранните периоди все още стават за гледане.
Човешкият фактор си имаше име - Михаил Сергеевич. Опита се да реформира социализма, но отприщи стихии, които не можа да овладее. Проведе експеримент, който завърши с пълен провал. Наивен ли беше, или некомпетентен, или пък просто се продаде, каквито теории циркулират насам натам?
Само някой от поколение 404,може да каже,че по времето на социализма е било по лошо.България имаше 30-та икономика в света и 4-тата армия в Европа.Ако някой от поколение 404 знае какво е самодостатъчност,то ние бяхме такава държава,която не зависи от внос.Желязната завеса и липсата на свободно пътуване беше наложена от запада.Относно свободата на словото,единствената разлика межу преди и сега е че преди Не можеше да псуваш Т.Живков и Партията а сега можеш,но могат да те съдят а продажните медии те лъжат като за световно..Сега ни управляват престъпници.България като икономика е на ниво от третия свят.С влизането в ЕС беше унищожена икономиката а с влизането в НАТО беше унищожена армията,която до 90-те години,превъзхождаше Гърция и Турция взети заедно.Абе не ми се говори защото се нервирам и ще вдигна кръвното.Вече съм над 70 и взимам по 10 хапчет на ден за да продължа да живея.
@@moisamar8602 Първо, без определения за хора които не познаваш.Ако имаш представа от малко икономика,щеше да знаеш че се подържа умишлен външен дълг,който предлага закупуване на държавни облигации,което предразполага външни инвестиции.И дългът не е бил 10 а 6 милиарда.Сега е 42 милиарда.
@@moisamar8602 10млрд $ дълг са почти нищо в сравнение с икономиката и активите на държавата тогава, когато почти всичко е държавно. БВП тогава е близо 55млрд $, тоест дългът е около 18% (за 1989г). А сега какъв ти е дълга, "капиталисте", който ще плащате ти, децата ти, а може би и внуците ти, за съжаление и всички ние. БВП е почти 102млрд $ (за 2023г), а дългът ни е почти 44млрд евро (за 2024г), което е около 43%. И България по този показател, засега, е горе-долу добре в сравнение с някои западни държави с от 50 до 100% дълг спрямо БВП (Германия - над 60%, Франция - 110%, Италия - близо 140%, средна задлъжнялост на страните от ЕС - над 80%), да не говорим за Япония (261%) и САЩ (123%). Карат го на заеми и печатане на пари. Това няма да свърши добре и който има малко акъл, поне до някъде ще се подготви.
Харесвам много вашето предаване.Отлична подготовка и задълбоченост. Пожелавам успех. Единственото което не мога да проумея е как съвременен човек може да бъде колкова погълнат от социалистическата и про-руската идея. Надявам се че е конюнктюрен избор. Нали виждате че е абсурдно твърдението че процъфтяващият СССР рухва за няколко години. Това не може да бъде прието от средно интелигентен човек каже и без икономическо образование. А за социализма, просто едно поколение, моето, трябва да си изживее живота и идеята с нейната абсурдно ще загине и ще бъде забравена завинаги.
Както вече споменах преди време в коментар, в списание Дъга след идването на Горбачов няма ни една комиксова поредица за партизани а предишните са спрени. Писането срещу старите лидери в "опозиционните" съветски списания е поръчкова, а не плод на дълго сдържана цензура, вече имат прецедент с разбиването на култа към личността на Сталин от Хрушчов. Просто се дава път на журналисти, автори и редактори, които са с такава насоченост изцяло за сметка на останалите. Изследвано е че борбата срещу борците със соца в СССР е насочен само срещу националистически и комунистическо насочените критици, но не и срещу западно либералните.
Личи си, че сте историк, а не икономист. БВП на глава от населението година 1990 Русия: 3500 долара САЩ: 23000 долара Разликата е...огромна! Само за сравнение, БВП на глава от населението в САЩ е била 3500 долара 1964 година, в Русия е толкова "само" 26 години по-късно. БВП на глава от населението е индикатор за това колко успешна и просперираща е една нация и икономика. Когато говорим за проценти ръст е важна и базата, а не само процента. Няма нищо странно в това, за да расте икономиката се изисква развитие, а хората просперират в свободните държави със свободни икономики и добра законодателна система, която пази всеки. Трябва да внимавате с с твърденията си, вие имате голяма аудитория, моля ви, не може да разглеждате няколко числа и на тяхна база да се правят заключения за целият Съветски съюз и социализма.
Абе не съжалявай толкова 😁 Мен мечтата ми беше да си купя дънки и кожено яке, да имам hi-fi техника и да пуша Camel. За западна кола не можех дори и да мечтая, а и бях на 15 години. Вярно, сега съм затрупан с десетки hi-fi компоненти и си пуша каквото искам и ако искам дънки си ги купувам без проблем, но... къде е младостта?😉
@@gantchogantchev6554 и да ядеш банани. Въпрос на интелект. Хубаво нещо са дънките, коженото яке и hi-fi системите. Но ако ги замениш за здравеопазване, осигуровки, образование и т.н. сие олигофрения.
Страхотен анализ!А това със завода за тежко машиностроене в Радомир ,строен заедно с Япония е описано в мемоарите на Огнян Дойнов !Този завод е щял да произвежда основно безшевни тръби за газопроводи и петролопроводи!Към момента на изграждането на този завод,той е бил четвъртия в света! Обаче гадината Горбачов спира всичко!
Ръстът на СССР от 60-те се дължи само и единствено на добавянето на производствен капацитет - основно на база технологии , цели производствени предприятия и научен потенциал от Германия както и на база разрастващите се приходи от продажба на петрол
И какво лошо има? Винаги е било така - примери безброй. По същата логика Германия се разви благодарение на евтините руски енергийни ресурси. Без тях виждаме какво става днес с целия Запад. Формулата е ясна повече от век: немски техлоногии плюс руски ресурси е равно на силна Европа. Без едно от двете имаме днешния резултат за Западна Европа. От друга страна, Русия замени немския технологичен гений с друг и резултатът е, че Русия просперира за сметка на оглупялата Западна Европа начело с най-тъпата държава: Германия, която беше образец за цивилизация и просперитет.
В началото на 1985 имаше зловещ режим на тока, през лятото малко по-лек, в края на годината дойде на посещение Горбачов и режимът изчезна. Мисля, че по някакъв начин беше свързано с построяването на 6 блок.
Че решението е политическо, такова е, но то няма какво друго да бъде. Не чух ясен и аргументиран отговор какво го мотивира това решение. Остава впечатлението, че едва ли не в един момент просто им е скимнало да разтурят СССР и толкова. В стенограмите от заседанията на нашето Политбюро от последните години на соца се говори за петилетки до 2000-ната година. Силно се съмнявам, че подобни неща не са дискутирани и в КПСС, тоест не би било изобщо пресилено да се каже, че ако можеха, комунистите щяха да си карат така до безкрай. Хората са живели при дефицит на елементарни стоки десетилетия наред, ще продължат така и занапред, така че това едва ли трогва някого. Отворих годишния бюлетин на ЦРУ за 1988 г. Там растежът на съветската икономика е оценен на 1.5%, а не на 3%, като се отбелязва, че това е поредна година на стагнация, а изоставането спрямо Америка е главоломно. Едни голи проценти на растеж не дават особено смислена информация. В трите тома "Анализ на съветската икономика" на сайта на Международния валутен фонд има много хубави таблици, показващи една никак не розова ситуация. Тоест мотивът за това политическо решение си остава икономическата несъстоятелност на режима, като към нея можем и да добавим харчовете за отбрана, които при СССР възлизат на 20% от БВП, а при САЩ - на 7% и то след като Рейгън ги вдига на толкова. Но дори и в числово изражение, сумите изобщо не се доближават. Ако икономиката не играеше роля, нямаше да се налага САЩ да доставя хуманитарни помощи на Русия с операция "Provide Hope". Някои други неточности, които забелязах: 1. Електро- и мотокарите ни може да не са изкупувани от Япония за скрап, но в никакъв случай не са здрави. В отчет на българските задгранични фирми "Технокар"-Париж и "Сибикар Карели Елеватори" - Рим от 1985 г. е описано, че почти всички машини моментално отиват за гаранционни ремонти поради лоша сглобка, липсващи части, забравени инструменти и дори разпадаща се боя. Поръчани бройки се бавят с месеци. Загубите са десетки милиони франкове, респективно лири. 2. Режимът на тока е официално регламентиран от 15.11.1985 г. до 15.04.1986 г., а не само за малко през 85-та. На сайта на Комисията по досиетата има сборник с доклади на внедрените в енергетиката агенти с размер от 1300 страници. В тях са описани случаи на брутални аварии с дълготрайни последствия както и безброй примери на безхаберие и лошо стопанисване. Дефицит на ток е имало през целия соц, но са спирани производства, за да има за бита. 3. ЗТМ-Радомир не е спрян, а е спряна колаборацията с японската Кобе стийл. Този безсмислен плод на социалистическата грандомания е строен над 10 г., оскъпява се от 800 млн. лева на над 1.2 милиарда и ангажира огромен ресурс, което забавя една камара строителни обекти из страната. За съществуването си не е произвел продукция и за половината от стойността си, а в най-добрите си времена мощностите са били натоварени до максимум 40%.
Разбрах долу горе идеята ама също разгледай го и от гледната точка на ОПЕК и Афганистан.Там има бая загуби.После онези "опозиционни" писания са критикували Хрушчов ,Сталин(щото Аралско море май беше проект на Сталин).Оня боклук Горбачов не и кликата около него не мислиш ли ,че за това се продадоха.Не забравяй ,че на два пъти издигнаха две мумии преди него ,за да няма да имат време за чистки.Само ,че тоя имаше живот да живее и го беше страх ,че както разнищихте пияницата Елцин с Григорова и кликата му за пуча и борбата му с келемето Горбачов .Така ,че Горбачов и кликата му нямаше много варианти дали да пропадне като Хрушчов и за това те продадоха системата.Не забравяй ,че тайните служби (администрацията) са подготвяли промяната (перестройката) те са се надявали да не изгубят контрола.Изгубиха го ,затова започнаха да контролират отделни хора , като Кошлука, Сокола, Джибкобибиткоф и сега свинята Майка ,та дори Копейкин мисля и зад всеки наш политик ама различни фракции.Също съм чел някъде ,че на Горбачов от Буш старши 250 милиарда за източна Германия верно ли е и за обещанието,че НАТО няма да напредва?Така ,че моля те направи клип като продължение за ОПЕК, Афганистан и предния въпрос . Когато казваш ,че са достъпни в описанието поставяй линкове.
не научихме истината до 1878г. Не научихме истината за периода 1878-1944. Не научихме истината за периода 1944-1989. Не научаваме истината какво става сега в Блгария... истината не е замасите, тя е за Господарите
Разликата в процентите на ръста на икономиката между 80-те години и края на 60-те се дължи на това, че в края на 60-те години /тогава завършвах висшето си образование/ партийната съветска номенклатура /нашата е била зависима от нея/ започва да мисли за преход към капитализъм. Спомням си, че по това време бе много популярен лозунгът издигнат от партията /имам пред вид БКП/: " Да повишим материалното благосъстояние на трудещите се" . Разбира се, в тези "трудещи се" номенклатурата е включвала и себе си. До тогава, по времето на Сталин, такъв лозунг би бил абсолютно изключен - материалното благосъстояние се разглеждаше като капиталистическа примамка . В епохата на социализма не се увеличаваха заплатите /както е сега/, а се намаляваха цените на стоките /които при капитализма растат -инфлация/, нали всичко бе държавно. Това трябва да ви говори нещо , нали? В началото на 70-те започнаха да растат и заплатите -започна преходът към капитализъм. А думите на предателя Горбачов за "социализъм с човешко лице" са за заблуда на евентуалния противник /имало е твърди поддръжници на социализма/- всичко е било отдавна замислено и съгласувано със Запада.
Няма такова нещо. Повишаването на жизненото равнище или на материалното благосъстояние на народа са две кухи фрази, които са използвани постоянно. Десталинизацията започва след смъртта на Сталин, а остават още много години за строене на социализма. Имало е ръст както на заплатите, така и на цените, но второто се случва само два пъти - през 1978 и през 1985 г. Това, разбира се, е скандално и означава единствено, че инфлацията е замитана под килима. От друга страна самите цени са били изначално изкуствено ниски, като разликата е дотирана от бюджета. Председателят на плановия комитет Станеш Бонев пише в своята книга, че през 78-ма държавата е доплащала 2.05 лв. за всеки килограм кашкавал. Иначе при заплата 120-150 лв. и реална цена хората щяха да могат да си позволят кашкавал в някой друг живот.
абе ушким си доцент кви БВП ми сравняваш в соца. Просто хората забогатеха и се чудеха каде да си денат парите, а немаше много работи който да си купиш и като си си задоволил човешките потребности почваш да мислиш , че всичко което лети се яде.Аз бех на бачкане когато по точката казаха , че бай Тошо е свален и първата ми мисъл беше е сега кво ше се върнем към "братчетата на гаврош" ли но разбира се нищо не направих, а си седех и гледах сайр и разбира се се върнахме точно там но малко по съвременен вариант.
@@ЖелевМирослав просто се наблегаше повече на важните работи като да има заводи за да има производство, блокове за да има каде да се живее и глезотиите беха изоставени на по-заден план. Но тия които беха по-напред с материала ги имаха тия работи и искаха глезотии. Обаче кое е по-важно да имаш цветен телевизор или покрив над главата си, а и не казвам, че немаше трески за делане имаше и още как.
Боже , кой знае какво ще пише за Бойко един ден .... и сега чувам много истории как бил майстор и лавирал между запада и изтока иначе сме щели да бъдем и по-зле ....
@Далия-ь1ы , ами сигурно . Щом като има хора , неплатени според мен , които го твърдят и сега . А както виждам чак след години могат да се оценят доста неща
Подготовката за описаните събития почва още около 1980 г. и малко преди това. Първото издание на книгата на Ж. Желев "Фашизмът" е от 1980 г. и рецензент на това издание е лично Л. Живкова в качеството си на председател на Комитета за култура.
Турция и Гърция си оправиха икономиката благадарение на това, че источния блок( 400 милиона човека) загуби 3 световна война. Турция и Гърция взема леката промишленост и туризма на този пазар. До тогава и двете държави бяха по-зле от источния блок.
С това видео показахте, че сте с комунистически убеждения и направихте само една димна завеса на историческия момент. Общи приказки, различни от историческите факти. Като види човек какви образчета сте наслагали за фон, става ясно каква е политическата ви ориентация. Няма смисъл да се гледат вашите видиа и анализи. Нямат съдържание.
@@tehnodruma не понасят критика червените тиквунчета, свикнали са да ги слушат безприкословно. Това им липсва най-вече от СоциализЪма.Пък и нямат аргументи. Пфу!
Много точен анализ. Като гледам отчайващото положение и разрухата понякога си мисля как щяхме да сме сега 2024г. ако бяхме останали в състава на османската империя, респективно Турция.
Не споменахте нищо за аварията в Чернобил и 10 годишната афганистанска война. Чернобил е струвал над 20 милиарда рубли тогава или горе долу 20 милиарда долара, за да се справят с катастрофата, а дългосрочните последици са много тежки, ударите по земеделието, по продукцията са много, много тежки и са за много повече от 20 милиарда през следващите години 87-87 и 89, Горбачов не веднъж е казвал, че според него Чернобил е убил СССР. Войната в Афганистан също поглъща много ресурс и не постига нищо.
През 90’, бидейки студент по медицина- 4 курс, бях на едномесечен курс в Киев, Москва и Ленинград. Пътувахме с влак, и още на първата гара, влизайки в СССР във вагона се качиха “съветски” търговци, които започнаха да купуват нашите мръсни вече тениски, маратонки, и всичко, което имахме в багажа за продаване. Аз носех любимия им коняк “Слънчев бряг”. И така ние българските бедни студенти бяхме третирани като богаташи от едва ли не друга планета. И мизерията ставаше все по голяма пътувайки от юг на север. Като пристигнахме в Ленинград в магазина в който влязохме да си купим храна имаше само покълнали, прогнили картофи. Така че, доц. Сивилов, по това време сте били невръстно чавдарче, не ни разказвайте за проценти икономически растеж. Масата от хората в СССР и тогава и сега в РФ живееха и живеят по- бедно от нас. Бях на гости на Бесарабско-българско семейство на преподаватели в Киевския университет. Живееха в стая и половина, около 25м2 четири човека… Тогава Желю Желев стана президент и те просълзени ни честитиха, че бленуваната от тях България върви към свобода…
Относно сега, определено бъркаш, като се доверяваш само на усещанията си и това което ви говорят по телевизиите. По БВП (по паритета на покупателната способност) на глава от населението Русия е на 52 място с 30431$, а България е на 57 място с 25847$ по данни на МВФ за 2021г. Има и още нещо, дългът на България вече е около 43% от БВП, а дългът на Русия е около 15%.
Няма такова нещо. Пълният разпад на икономиката стана очевиден след като Луканов обяви мораториум по плащанията на външния дълг в края на март 1990 г. Няма как това да се случи след ужким 45 години на небивал просперитет.
Както и да се гърчи доцентът и да се опитва да ни представя че живота по време на соца е бил цветя и рози, неоспорим факт е, че в момента българите живеят много по-добър и качествен начин на живот в сравнение с "онова време". Най-големият недостатък на "плановото стопанство" е липсата на конкуренция, което роди дефицитите. Иначе казано, роди се "нямането". А нямането роди "кастата на привелигированите", за които нямаше "нямане". Те не чакаха по 30 години за жилище, не чакаха по 20 години за нова Лада, нито за цветен телевизор, хладилник или готварска печка.
Точно така!Да си дойдем на думата -,икономиката!😂Май ще излезе вярно,че още малко да бяха се държали продажниците от комунистически режими щяхме да сме победители в
И накрая СССР беше конкурентен на запада до ерата на релетата , чиято технология завлече от Германия , в края на 70-те и началото на 80-те запада се цифровизира , а СССР и нейният наследник сегашна Русия така и не влязоха в цифровата ера .
@@ВладимирЦветанов-к8и ами не помна точно но на 4-5 г кога човек го е страх от тъмното и 5 мин да нема му се струва, че цел ден не е имало, а и доцента е бил толков незнам и той колко помни.
Преди да продължа да ви припомня да се абоонирате! Всеки ден във всяко видео го припомняте. Едно и също!!! Не е вече нужно. От толкова припомняне ще го помним до 40 дни след кончината ни, това припомняне за абониране. УжасТ!
Каквото и да ми говорите аз смятам, че сегашното поколение, тоест ние родените по време на Прехода живее много по, не искам да кажа добре, но ще кажа справедливо, отколкото вашето социалистическо поколение. Преди светът е бил каквото ти нареди партията и хората, които познаваш в твоето село, градче или квартал, а за останалия свят се е знаело от снимките по книгите и вестниците, докато сега, ако пожелаем, живеем в света. Количеството на информация и свободата тя да се добива е просто...несравнимо. А иначе светът наистина е имал късмета на изток да се появи един истински лидер като Горбачов, който да е мислил наистина за народа си, а за всички народи като цяло и така да е обърнал системата, че да е направил целия свят по-демократичен и отворен. Този човек е бил герой в повече отношения отколкото искате да си признаете.
Мисля, че още има няколко места за декември. Обадете се на телефона от сайта - кап. Александров отговаря на него и ще Ви даде информация www.voordewind-sofia.com/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAouG5BhDBARIsAOc08RSeM_7fyCrQnF-nT834L1jBAhUeA0z2mPvYRRfKCwH8uvhcvGiHdrcaAs2yEALw_wcB
Добър вечер на 10 ноември!Аз ще изкажа моето мнение-може да прозвучи като носталгия или както искате го нарече те, аз съм 71 набор. Живях и през социализма, живея и в,,демокрацията " и сравнявам живота и с ръка на сърцето мога да кажа,че времето през социализма беше хиляди пъти по-добро и по-спокойно.Помня когато спираха тока и бяхме на режим,беше още през 1986г.,пишеш си домашните на свещи.Но после,когато родих дъщеря ми 1989г. също бяхме на режим и нямаше ток,тогава имахме папи,а магазините бяха празни,чакахме за хляб,за олио,за захар по часове на опашките. Дори за сватбата ми никъде нямаше бели обувки,(че трябваше да пускаме връзки и да търсим в складовете)Всичко помня и хубавото детство и чистият въздух и хубавата храна(да не изброявам) и лагерите и екскурзионните,всичко. Сега разказвам на внучката ми,която е на 11г. интересно и е,но вика:,,Бабо не е ли било скучно,как сте се събирали да играете,като не сте имали GSM?"И аз и казвам -свирехме и така се викахме и играехме до 12ч.вечерта на вън.Лятото ходихме на бригади,на село...беше много хубаво. Не заключвахме къщите си и никой не влизаше да краде,а сега заключваш и пак влизат. Образованието, здравеопазването-всичко беше безплатно.Какво да кажа...А сега нямаш ли пари-умираш.Това е.За мен времето през соца беше много, много по-хубаво и съжалявам, че дъщеря ми и внучката ми не живея през това време. Даа демокрация-но явно е била за някой, за сметката на останалите (обикновените хора, като мен)
Образованието и здравеопазването - не са били безплатни, стига с тия глупости!Що си мислиш,че масово заплатите бяха по 120-140 лева, А?Кажи се,че ти е мъка за младите години, на никой не му се остарява🙂!А, доколко е било спокойно - иди питай некой доктор, който е работил в спешно отделение, та да ти разкаже и за наркоманите, и за побоищата, и за некои други работи!Цензурата си вършеше добре работата!
Не помня годината, но със сигурност е по времето на соца(още бях на у-ще), два часа имаше ток, два нямаше. Тогва почти всички имахме акумулиращи печки и правеха лампи от акомулатори от колите.
Не разбрах защо смятате, че през 70те години нивото на несвобода в западния блок е било по-високо от това в източния? Аз не съм на това мнение. Вярно е, че в САЩ и Западна Европа не е било цветущата свобода и демокрация, както някои твърдят. Но въпреки всичко е било по-свободно и стандартът на живот по-висок.
@@ЦецкаКръстева Да но това са 50те години. Тогава привлекателността на СССР и на комунистическата идея все още са силни. Но през 70те години тази идея избледнява и затова Западът няма вече нужда от репресии. Има тероризъм, в Западна Германия, Италия... Медиите тогава на Запад казват, че е ляв тероризъм, но на днешно време все повече документи излизат, че ЦРУ е замесено. Аз не твърдя, че е имало абсолютна демокрация и свобода на Запад, както сега някои пропагандатори разправят. Но хората са се движили по-свободно, имало е повече възможност за индивидуален избор. На Изток всичко беше регламентирано от държавната.
Благодаря Ви,и дано по-млади хора с предубеждение се опитат да чуят това,което казвате правдиво!
Пропагандата е изключително силна и само подобни материали и по-често,могат да “повдигнат завесата”!🌹
❤
Към младите!
Жалко,че няма да се върне соца .Хак да им е на тези които искаха тази демокрация .Да бачкат сега за чорбаджиите капиталисти за жълти стотинки.
Няма никакво значение каква е пропагандата. Не искахме да живеем повече така.
А сега искаме ли?!
Но си дайте честен отговор, гледайки ровещите в кофите за смет и имайки предвид не само лично себе си.
Ако сте напълно доволни от всичко в днешния ни живот (което не се отнасяше за почти никой, живял съзнателен живот преди 1989), значи сте допуснали да ви промият мозъка.
@@za4e Ровят в кофите вече само маргинализирани хора, а дали искам да живея така, да. В сравнение с периода до 10.11. днес е най-малкото хиляди пъти по-свободно и най-вече имаш избор. Дори можеш да не харесваш настоящето, нещо, което тогава беше недопустимо.
Отново ме изненадвате с един прекрасен исторически материал! Благодаря за многостранния поглед към историята!
Да, наистина е много странен поглед на историята ! 🤔
Най-после да чуем нещо добро за социализма. Много добър и обективен анализ, браво! На 81 г. съм, пенсиониран доцент, кандидат на физическите науки и всичко това дължа на социализма - образованието бе безплатно тогава.Макар че не съм бил партиен член, откак се помня, винаги съм бил комунист по убеждения. Защото вярвам, че единствено комунизмът може да бъде наречен "край на историята", като най-справедлив строй, при който има истинска демокрация, а не демокрация на думи - всички са равни, няма нито много бедни нито много богати. Затова бе ненавиждан от алчните богаташи, а пропагандата е в техни ръце.
"Всички са равни". Даже в приказките това го няма.
"От всекиго според възможностите, всекиму според потребностите".
Виждате ли липсата на реалност?
Браво!Напълно подкрепям казаното от вас!
Толкова сте учили,а не си давате сметка че не сме живели във комунизъм. Ако бяхме живели,нямаше да е възможен какъвто и да е обмен,бизнес и т.н. във който и да е отрасъл...със капиталистическите страни. Чист държавен капитализъм.
Вие сте живели добре, а другите? След вас- потоп,нали!
А това че сме дали дупе на СССР? Че дори химнът ни беше преправен! Че учехме руски задължително!
Че тъкмо в най- важните години един идиот измисли УПК...и ни съсипа бъдещето. Та аз,от езикова гимназия отидох в химически техникум и гледах като теле. Мога ли,учил химия на френски, да се мери с тези очевидни химици!
Щом сте физик не би трябвало да сте толкова зависим от политическата обстановка. Ако сте бил добър ,ще сте добър навсякъде.
В науката и изкуствата тия, които не са били партийни членове са били 80% ченгета.
Старче, ти си преминал някак си през партийните филтри и си доволен, а какво ще кажеш на хората, на които и образование и кариера са били отказвани поради "неправилен" произход? Ти не си се съзтезавал на равни начала.
Няма да отговориш знам. Ти тая соц пропаганда я пляскаш на всякъде.
@@blagonik-n5o вашият успех е за сметка на тези, на които образование и кариера бяха откозвани заради произхода и на избиването и отстраняването на научния елит след 9 ти. Вие сте от хората отровили живота на мнозина. Или както сам казвате комуняга.
Благодаря за анализа! Когато слушам “официалните” медии и анализатори, оставам с впечатлението, че не съм живяла по онова време.
Толкова сте прав! Прекрасен анализ на това време!
Равносметка. 1989 - 9 млн. 2024 - 5,5 млн. Т.е. - (35 х 100 000). Само не казвайте, че СССР ни е виновен за това! Или Хамериканците! НИЕ сме си виновни! След още 35 год се очаква новия народ който да засели територията! Честито!
Съгласен. Но все пак да отбележа - при социализма се строи и изгражда България , при "демокрацията" - развал и деградация ! Грубо казано, НО ОЧЕИЗВАДНО, нали ?!
Точно!
равносметката е, че много хора тогава също са искали да се разкарат, но не са ги пускали. И сме над 6.5 млн в момента. Това соц образование нещо куца
Базирайки се на едни показателни думи на секретаря на ЦК на БКП Сава Дълбоков, изречени на парламентарно заседание през декември 1988 г., бих казал, че родните комунисти и сбърканият им строй са виновни:
"Другарки и другари! Друг жизненоважен въпрос, който искам да поставя, е демографският проблем. По официални данни на Централното статистическо управление раждаемостта през 1987 г. е била 13 на 1000, но в същия период починалите са 12 на 1000. Или естественият прираст на населението възлиза едва на 1 на 1000. Това е тревожна равносметка! При това ежегодно намалява раждаемостта, увеличават се абортите и смъртността. За периода 1966-1975 г. средногодишният прираст на населението е бил 50000 души, за 1976-1985 г. - 22000 души, над два пъти намаление, за за 1987 г. той е само 9459 души. За тези две десетилетия населението на селата е намалявало годишно със 125600 души. Обезлюдяват се нашите села за сметка увеличаване притока към градовете. При това населението в трудоспособна възраст през последните години намалява, а хората над трудоспособна възраст, т.е. пенсионери, се увеличава значително и вече е към 2 милиона души. Смъртността особено сред мъжете у нас е една от най-високите в Европа, а оттук и една от най-ниската средна продължителност на живота. Очевидно нашата нация върви към депопулация, което се проявява и сега в редица райони и създава големи трудности за селскостопанските и другите сектори. Това наистина трябва да ни разтревожи."
Тези неща Георги Марков ги е усетил много преди това и ги е описал брилянтно в една от култовите глави от задочните си репортажи "Най-голямата трагедия".
Само приматите имат по 5 деца. Как очакваш да има ръст на населението? Колкото по развито е едно общество, толкова по-малък прираст на населението има, защото хората масово имат по 1-2 деца. Ние да не сме индийци?
Доц.Сивилов, ръстът на икономиката беше плюс 10, а се усещаше като минус 10. 😊
А за свободата - минус 20.
Цензурата и контрола подсигуряват възхода. Иначе от свободията сега виждаме до къде се стига.
Благодарим ви!
Много благодарим!
@@smokescreen8732 Не е коректно да се сравняват ръстовете на икономиките другарю - 5% ръст на 30трилиона е 1,5трилиона, а на 2трилиона ти е 100млрд.... Много лесно е да имаш голям ръст в началото на раэвитието, когото се съграждат баэовите нужди и много по-трудно по-късно... +много други фактори влият - брой на население и пр... - Следователно абсолютна манипулация отново!!! Срам нямаш ли наглецо или си глупав???
@@smokescreen8732 @smokescreen8732 Не е коректно да се сравняват ръстовете на икономиките другарю - 5% ръст на 30трилиона е 1,5трилиона, а на 2трилиона ти е 100млрд.... Много лесно е да имаш голям ръст в началото на раэвитието, когото се съграждат баэовите нужди и много по-трудно по-късно... +много други фактори влият - брой на население и пр... - Следователно абсолютна манипулация отново!!! Отделно криэа на богат човек не може да се сравнява с криэа при беден и пр.
БИХ ВИ ДАЛА МИН.СИ РАБ.ЗАПЛАТА,ВИЕ ЗАЗЛУЖАВАТЕ,НО.....НЯМА ДА МОГА ДА ИЗКАРАМ МЕСЕЦА...😢❤
Много благодаря за анализа, доцент Сивилов! Сигурно е трябвало да минем през този период, за да надградим мисленето си. Има предпоставки за разпада на Социалистическия лагер. Това го използваха САЩ.
НЕ ОЧАКВАХ ОТ ВАС ТОВА ЗАДЪЛБОЧЕНО МИСЛЕНЕ ЗА ОНЕЗИ ВРЕМЕНА,ПРИЯТНО МЕ ИЗНЕНАДАХТЕ! НИКОЙ ТОГАВА НЕ МИСЛЕШЕ ЗА ПОЛИТИКА! КОГАТО ВСИЧКО Е НАРЕД НЕ МИСЛИШ...СЕГА ЗАПОЧНАХ ДА СЛЕДЯ ПОЛИТ.СЪБИТИЯ И Т.Н.И НЕ СЕ РАДВАМ КАТО ВЕЧЕ СИ ДАВАМ СМЕТКА..."КЪДЕ ЗИМУВАТ РАЦИНЕ"! БЛАГОДАРЯ ВИ!!!❤
А, защо "крещите" ?!
Тока го спираха не защото е бил дефицитен а заради търговията с ток. Голямо количество ток се изнасяше а цените на износа са много по-изгодни от 4-5 стотинки за киловатчас.
глупости не помна точната причина но спре като пуснаха 2-та големи блока на АЕЦ , а цената да си спомяте каква беше или помните само кво ви отърва но то се задава отново. Само, че сега сам ше гасиш щото нема да можеш да го платиш
Дневна тарифа-2ст, нощна 1 ст.
@@nikolayparvanov7292 цената на атомните енергоблокове и сега е 5 Ст. за киловатчас. Не е само каквото ми отърва.
@@nikolayparvanov7292 Изнасяше се ток за Турция а сега ще се внася от Турция заради американските марионетки, които унищожиха енергетиката.
Причината беше: Изплащане на репарации от 2рата световна война, а не щото "било по-изгодно", и приятелю Валери, за твое сведение всички приходи НАИСТИНА отиваха в Българския бюджет, и висши политици наистина за присвоени 100 лв лежаха в Затвора, а парите от бюджета се харчеха за : Безплатна Медицин(вкл. транцплантации!!!), БЕЗПЛАТНО обучение(едно от най-добрите в света!!!), адекватна социална програма, фиксирана икономика , където 1 тристаен се изплащаше за 7-8год, нов автомобил за 12-16 месеца, 0,1% СИМВОЛИЧНА лихва при ипотека!!!! 0,001% престъпност(предимно кокошкарски работи), 0% НАРКОМАНИЯ!!!! и още много други плюсове за обикновенния човек!!!! Така че на мен лично ми е все едно дали е тоталитарна диктатура, демокрация или монархия, защото който управляващ ми даде същите условия като тогава, аз ще го подкрепя!!!!
Благодаря за предаването, много верни анализи!!!❤❤❤
След още 5 години ще пеем по площадите ЧЕТИРЕДЕСЕТ ГОДИНИ СТИГАТ !
Че 35 не стигат ли? 🙃
Не се ли събудим най късно догодина, няма да има 40 години
@@Georgstam явно не стигат
@@milkatzerianova9649 И догодина ще е късно
@dimitarneshev9182 може и да си прав ,но гледам сега тишо на площада където има 20 човека а арестуваха Росен Миленов и му откараха колата защото има вътре 4 гуми и 3 запалки а има също и 50 полицая. При дядо Тошо това никога не съм виждала
Племеницата ми и синьт ми искат да са живели тогава. Не разбират, защо сме се отказали от толкова неща -образование, здравеопазване, промишленост, за това, което имаме сега.
Не мога да повярвам , че има млади хора , които не знаят реално какво е било тогава и искат да живеят в него строй .... Все виждам такива , които пеят заради приказките от учебници , екрани , че тези , които са живели тогава са нещастни били , а сега са копейки ...
@@deni2001bog"в него строй" ни учеха да пишем правилно.
@@deni2001bog а ти явно знаеш по добре какво е било тогава от преживелите го.
@@deni2001bog, копейки сте и още как, искате си руския ярем; искате да пеете химни за Партията а тя да ви скубе както намери за добре.
@@Василганчев-г4б , не сте ме разбрали . Аз просто изказвам учудване за реакцията на млади хора , които могат да съдят само от разказите на техните познати , които са преживели периода и от пропагандните учебници .... Аз си спомням много неща от тогава , бях на 8 г. през 1989
За съжаление, аз с изненада разбирам, колко повърхностно могат да се анализират данни, събрани от масови публикации, в частност данни за икономическото развитие на двата тогавашни блока-в частност БВП и темповете на икономически растеж.
Ако това е предмета на историчността в момента, е жалко и тъжно.
Както винаги когато правите исторически предавания, за мен е безкрайно интересно и приятно да ви гледам.
системата падна, но същите си останаха на власт
И тези които пишат сякаш имат амнезия и не го знаят🤷♂️
САЩ дори печели от ВСВ, докато СССР напълно разрушена икономика.
Правилно казахте, че Кошлуков не е десидунт, въпреки че се опитва да се представи. Познат е бил офицер в същото поделение.. арест, карцер и осъждане в не изпълнение на военен Устав не е десиденство ..
Отличен анализ! Дано тази обективна гледна точка един ден да се преподава в училище!
Благодаря Ви г-н Сивилов за чудесния политически анализ. Също съм привърженик на социализма и социалната идея. Слушах Ви със слушалки за да чувам по-добре. Още веднъж Ви благодаря!
@@donkavasileva9301 що всички привърженици на Соца пропускате, че той ни беше натрапен отвън със сила и че комунистите управлявахаахте незаконно. Че ръцете ви са още оцапани с кръв?
Абсолютно и обективно изложение на всички неща, който писахте за периода от 1984 до 1989г.
За мен сте 100процента коректен и това беше абсолютната истина.
26:50 работил съм във фирма за строителна техника през 2007г. Моята задача беше да договарям употребявани мотокари от Япония. Най-стар мисля беше един от 1976г. За година сме весели няколкостотин. Перфектна техника!!! Datsun, Nissan, Mitsubishi, Toyota, Sumitomo... Не мога да поварвам, че при всичката тази конуренция и качество Япония ще внася нашите допогопни още за края на 70-те барутници... Липсата на кокуренция и хуманност съсипа онази икономика. Не можеш да произвеждаш Трабант непроменен 50 години с технологии на DKW от 30-те..
Просто тогава Япония не е имала толкова развито машиностроене и въпросните марки или не са съществували или не са можели да насмогнат на пазара. Тойота мотокарите всъщност са някаква шведска марка която Тойота купува.
@tehnodruma Ето част от статия за историята на мотокарите. Интересно през коя година Бъргария е била по-индустриализирана от Япония... Балканкар започват през 1951. Надолу са споменати "и някои източноевропейски производители". Япония изнася няколко марки, а внася Балканкар... Няма логика...
In 1959, Japan’s TCM (Toyo Carrier Manufacturing Co., Ltd.) and Komatsu Corporation delivered the first batch of forklifts to Europe; Nissan’s forklifts began to be delivered in 1965, and Toyota’s began to be delivered in 1969. In general, it can be argued that the 1960s was the beginning of Europe’s “Asian forklift invasion”. At the same time, Japanese manufacturers have a presence in Western markets along with European, American, and, to some extent, Eastern European competitors. First, they offered products at lower prices than European manufacturers, who started out with lower quality lift trucks, but then reached the same level of competition as European lift trucks. In addition, Japanese forklifts entered the European and American markets with additional equipment as standard equipment, while reducing the market price by 35%. In the 1980s, European forklift factories launched a counter-offensive and tried to restrict imports of forklifts from Asia by increasing imports of forklifts to their continent and raising tariffs. Japan responded quickly, first with Toyota establishing its own forklift production plant in Europe (Ansenyi, France), and soon other Japanese companies to follow: TCM (Bruges, Belgium), MItshubish (Almere, Netherlands), NISSAN (Pamplona, Spain), Komatsu (first in Leighton Buzzard, UK, then in Bari, Italy.
@tehnodruma Балканкар започва през 1951-а. Ето малко история: In 1959, Japan’s TCM (Toyo Carrier Manufacturing Co., Ltd.) and Komatsu Corporation delivered the first batch of forklifts to Europe; Nissan’s forklifts began to be delivered in 1965, and Toyota’s began to be delivered in 1969. In general, it can be argued that the 1960s was the beginning of Europe’s “Asian forklift invasion”. At the same time, Japanese manufacturers have a presence in Western markets along with European, American, and, to some extent, Eastern European competitors. First, they offered products at lower prices than European manufacturers, who started out with lower quality lift trucks, but then reached the same level of competition as European lift trucks. In addition, Japanese forklifts entered the European and American markets with additional equipment as standard equipment, while reducing the market price by 35%. In the 1980s, European forklift factories launched a counter-offensive and tried to restrict imports of forklifts from Asia by increasing imports of forklifts to their continent and raising tariffs. Japan responded quickly, first with Toyota establishing its own forklift production plant in Europe (Ansenyi, France), and soon other Japanese companies to follow: TCM (Bruges, Belgium), MItshubish (Almere, Netherlands), NISSAN (Pamplona, Spain), Komatsu (first in Leighton Buzzard, UK, then in Bari, Italy.
Огромно благодаря за този труд!❤
Доцент Сивилов, на портрета до Сталин вдясно Вие ли сте?
Направете един паралел какво е изградено между 1944 - 1989-та и какво след 89-та!
Това за близостта на икономическите показатели, проф. Дюлгерова го е казвала.
А нима Западът не стои зад всички войни? Което значи, че плакатите от онова време са казвали истината.
👍💯
за 45 години социализъм бяха построени 2500 язовира в цялата страна, изцяло с български средства и ресурси. За 35 демокрация бяха построени само 2 язовира, от които единият още не е довършен.
Изключително интересен епизод! Този парадокс - на внасяне на опозиционни идеи от СССР чрез техния печат - си спомням от дете! Получаваха се служебно в нашите учреждения и "Литературная газета", и "За рубежом", ами колко критики имаше на войната в Авганистан в "Красная звезда", неща за нас немислими!!!
Ирак дължеше и никога не изплати на България огромен дълг от милиарди долари.
Брилянтен анализ. Толкова дълго чаках някой да каже нещата както бяха, а не знам как да Ви благодаря. Вече имам книгата и чакам с нетърпение за другите форми на подкрепа на канала.
Дълбок поклон пред таланта и смелостта Ви доц. Сивилов.
👍💯
Страхотна програма. Поздрави
Руското ръководство за мен тогава е предало не само собствените си народи , но и народите от целия източен блок . Трябваше Горбачов да поиска писмени гаранции на това , което са говорили и споразумявали ! Не че е гаранция за нещо както виждаме и сега с Минските споразумения и Путин ..... Защото Западът е нагъл и арогантен
Горбачов си е получил парите и какво му пука за останалото! Разхождаха го по света да изнася лекции и му приспиваха съвестта.
НАТО не е агресивен блок и не представлявашее заплаха за Съюза за това гаранция не бяха необходими.РФ участваше в програмата Партньорство за мир, имаше представители в Блока, кандидатства за членство. Дори доскоро НАТО имаше база в Уляновск.
НАТО единствено е препятствие за агресивните, резизионистични планове на П.
@moisamar8602 , тогава може би не е било агресивен съюз . Но сега Е . И русия има пълни основания да го счита за такъв
@@deni2001bog някой да е нападал някога твоята любима? Не, а тия вашите "страхове" са само оправдание за агресията ви. Същински хитлеристчета.
Руснаците нищо не са предали, просто видяха, че системата не работи като хората и се отказаха от нея. Междувременно отслабиха и влиянието си върху държавите, които им бяха подчинени от разделението на Европа след Втората световна война. Имаха си достатъчно проблеми за решаване, за да тръгнат да се занимават и с проблемите на другите. Друг е въпросът, че самият СОЦ им беше натресен от Запад и ги забави доста в развитието им.
Доста верни неща се казаха, но и доста неточни. То вярно, че никой не разполага с точна информация, но... Сега, режимът на тока, доколкото знам, е свързан с Горбачов - той дойде на власт и ни спря нефта, а от него почелехме долари. За да продаваме нещо в твърда валута, и то в достатъчни количества, започнахме да продаваме тока, който произвеждахме в АЕЦ-а, всичките 6 блока. Също така, не е съвсем разумно да се рисува цялата картина само върху данни за ръст на БВП. Да, вярно, това е универсален икономически показател, но е силно зависим от базата, от която се тръгва. За мен основна причина за рухването на системата е Горбачов, за когото се говори, че е asset на ЦРУ. А също така и дънките и касетофоните - през 80-те години нашият блок изостана чувствително в технологично и ширпотребско отношение спрямо Запада - говорим в чисто битов план. Ами не можеше вече да се сравни дек Technics с дек Респром. Всичко това изхаби и подкопа ДОВЕРИЕТО в системата. И не на последно място, от голяма важност бе постепенното настъпване на информационната ера - вече виждахме как пропагандно ни показваха западния живот
Така е , не може дивият капитализъм , в който живеем сега , да ограбва постоянно . Икономиката е важна , но социалната политика СЪЩО , защото без човека и мисълта за неговото благосъстояние се самоизяждаме и самоунищожаваме
Сега искаме нашето , но го няма . Какво ядем и какво купуваме ? Да има банани , но колко могат да сиго позволят ( тези които обичат ) , та навиниците бяхме ние . 😢😢😢
@@Нели-ъ8ди най-ниските социални слоеве могат са си позволят банани. Това не могат да преглътнат Сивиловци. Те едно време си имаха специално снабдяване и се чувстваха избрани, привилегировани. А днес бананът не им доставя това удоволствие; защото е достъпен за всички
Ако прочетеш Оруел той го описва много добре.
Режима на тока беше заради неправомерно сключени договори за износ.България захранваше една четвърт от Европа,но за да не се плаща неустойка на договорите за износ,потърпевшите бяхмение.Иначе,как си преставяте 6 блока да бълват електричество и да няма за България.Относно нефта сте прав.Беше спряно голямо количество но то няма връзка с тока.
@@МишкаШифман-ц2ш тури си го тоя банан отзад но потърси по-голем и по-зелен да ти е по-кев, че на лакомии като тебе все им не стига
Здравейте. Може ли по-често да правите епизоди на исторически теми? Забелязвам, че някои предавания, които гледах,като история.бг,напоследък започнаха да стават много избирателни и все канят едни и същи, удобни историци, ако темата е за последните 80-100 години. За по-ранните периоди все още стават за гледане.
Още в началото не съм разбирала от политика икономика или военни работи,но бях възмутена,че ни унищожиха и армията и икономиката.
Липса на аналитично мислене? Как няма да" НИ" направят каквото и да било,щом сме си дали задника,били руснаци,били други.
Ооочень приятно мне было Вас слышать. Спасибо за Ваш труд!
Човешкият фактор си имаше име - Михаил Сергеевич. Опита се да реформира социализма, но отприщи стихии, които не можа да овладее. Проведе експеримент, който завърши с пълен провал. Наивен ли беше, или некомпетентен, или пък просто се продаде, каквито теории циркулират насам натам?
Само някой от поколение 404,може да каже,че по времето на социализма е било по лошо.България имаше 30-та икономика в света и 4-тата армия в Европа.Ако някой от поколение 404 знае какво е самодостатъчност,то ние бяхме такава държава,която не зависи от внос.Желязната завеса и липсата на свободно пътуване беше наложена от запада.Относно свободата на словото,единствената разлика межу преди и сега е че преди Не можеше да псуваш Т.Живков и Партията а сега можеш,но могат да те съдят а продажните медии те лъжат като за световно..Сега ни управляват престъпници.България като икономика е на ниво от третия свят.С влизането в ЕС беше унищожена икономиката а с влизането в НАТО беше унищожена армията,която до 90-те години,превъзхождаше Гърция и Турция взети заедно.Абе не ми се говори защото се нервирам и ще вдигна кръвното.Вече съм над 70 и взимам по 10 хапчет на ден за да продължа да живея.
И как като бяхме самодостатъчи финиширахте(комунягите) с 10 млд.долара дъл?
@@moisamar8602 Първо, без определения за хора които не познаваш.Ако имаш представа от малко икономика,щеше да знаеш че се подържа умишлен външен дълг,който предлага закупуване на държавни облигации,което предразполага външни инвестиции.И дългът не е бил 10 а 6 милиарда.Сега е 42 милиарда.
@@moisamar8602 соца беше предаден отвътре от малоумници като тебе, а не е финиширал тъпако
@@moisamar8602 10млрд $ дълг са почти нищо в сравнение с икономиката и активите на държавата тогава, когато почти всичко е държавно. БВП тогава е близо 55млрд $, тоест дългът е около 18% (за 1989г). А сега какъв ти е дълга, "капиталисте", който ще плащате ти, децата ти, а може би и внуците ти, за съжаление и всички ние. БВП е почти 102млрд $ (за 2023г), а дългът ни е почти 44млрд евро (за 2024г), което е около 43%. И България по този показател, засега, е горе-долу добре в сравнение с някои западни държави с от 50 до 100% дълг спрямо БВП (Германия - над 60%, Франция - 110%, Италия - близо 140%, средна задлъжнялост на страните от ЕС - над 80%), да не говорим за Япония (261%) и САЩ (123%). Карат го на заеми и печатане на пари. Това няма да свърши добре и който има малко акъл, поне до някъде ще се подготви.
@@moisamar8602😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂сега ще финишираш със 150 000 000$ дълг!😂😂😂😂😂
Благодаря
Браво, доцент Сивилов. "Различнят" Ви поглед е обективният поглед всъщност.
Харесвам много вашето предаване.Отлична подготовка и задълбоченост. Пожелавам успех. Единственото което не мога да проумея е как съвременен човек може да бъде колкова погълнат от социалистическата и про-руската идея. Надявам се че е конюнктюрен избор. Нали виждате че е абсурдно твърдението че процъфтяващият СССР рухва за няколко години. Това не може да бъде прието от средно интелигентен човек каже и без икономическо образование. А за социализма, просто едно поколение, моето, трябва да си изживее живота и идеята с нейната абсурдно ще загине и ще бъде забравена завинаги.
Както вече споменах преди време в коментар, в списание Дъга след идването на Горбачов няма ни една комиксова поредица за партизани а предишните са спрени. Писането срещу старите лидери в "опозиционните" съветски списания е поръчкова, а не плод на дълго сдържана цензура, вече имат прецедент с разбиването на култа към личността на Сталин от Хрушчов. Просто се дава път на журналисти, автори и редактори, които са с такава насоченост изцяло за сметка на останалите. Изследвано е че борбата срещу борците със соца в СССР е насочен само срещу националистически и комунистическо насочените критици, но не и срещу западно либералните.
Личи си, че сте историк, а не икономист.
БВП на глава от населението година 1990
Русия: 3500 долара
САЩ: 23000 долара
Разликата е...огромна!
Само за сравнение, БВП на глава от населението в САЩ е била 3500 долара 1964 година, в Русия е толкова "само" 26 години по-късно. БВП на глава от населението е индикатор за това колко успешна и просперираща е една нация и икономика. Когато говорим за проценти ръст е важна и базата, а не само процента.
Няма нищо странно в това, за да расте икономиката се изисква развитие, а хората просперират в свободните държави със свободни икономики и добра законодателна система, която пази всеки.
Трябва да внимавате с с твърденията си, вие имате голяма аудитория, моля ви, не може да разглеждате няколко числа и на тяхна база да се правят заключения за целият Съветски съюз и социализма.
35 години стигат времето е на нашите хора
Другите хора да не са дошли от друга държава?
Жалко, че не съм живял по соца...
Абе не съжалявай толкова 😁 Мен мечтата ми беше да си купя дънки и кожено яке, да имам hi-fi техника и да пуша Camel. За западна кола не можех дори и да мечтая, а и бях на 15 години. Вярно, сега съм затрупан с десетки hi-fi компоненти и си пуша каквото искам и ако искам дънки си ги купувам без проблем, но... къде е младостта?😉
Никога не си представяйте терора като убежище. Щастлив сте, че сте роден свободен.
@@veselinaraykova7860🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂
@@gantchogantchev6554 и да ядеш банани. Въпрос на интелект. Хубаво нещо са дънките, коженото яке и hi-fi системите. Но ако ги замениш за здравеопазване, осигуровки, образование и т.н. сие олигофрения.
Соцът беше рай за номенклатурата и прислугата й. Ти предполагам щеше да се впишеш идеално.
Икономически източване на источния блок, заприличахме на изсушени смокини,до това доведе перестройката!😢❤
Бих припомнил че един самолет тръгнал от Германия прелетя "незабелязано" хиляди километри над съветска територия и кацна на червения площад площад!
От този момент настъпва тъмен период за България. Това не е носталгия по миналото, а реален поглед за настоящето.
Тъмният период започва с народната република
@krasimirparvanov8139 Неграмотни хора колкото искаш
@@krasimirparvanov8139 Абсолютно необосновано твърдение
Страхотен анализ!А това със завода за тежко машиностроене в Радомир ,строен заедно с Япония е описано в мемоарите на Огнян Дойнов !Този завод е щял да произвежда основно безшевни тръби за газопроводи и петролопроводи!Към момента на изграждането на този завод,той е бил четвъртия в света! Обаче гадината Горбачов спира всичко!
Странно! Горбачов- гадина,но капиталистическия враг- Япония е в положителен план😂! Мешана скара от идеи,интереси,идеологии
Супер видео .
Ръстът на СССР от 60-те се дължи само и единствено на добавянето на производствен капацитет - основно на база технологии , цели производствени предприятия и научен потенциал от Германия както и на база разрастващите се приходи от продажба на петрол
И какво лошо има? Винаги е било така - примери безброй. По същата логика Германия се разви благодарение на евтините руски енергийни ресурси. Без тях виждаме какво става днес с целия Запад. Формулата е ясна повече от век: немски техлоногии плюс руски ресурси е равно на силна Европа. Без едно от двете имаме днешния резултат за Западна Европа. От друга страна, Русия замени немския технологичен гений с друг и резултатът е, че Русия просперира за сметка на оглупялата Западна Европа начело с най-тъпата държава: Германия, която беше образец за цивилизация и просперитет.
Ние ги наблюдаваме "нашите" политици, но от гледане файда няма (е казал народа).
Имам усещането ,че си на някъв тежък опиат , относно ток и икономика , незнам кво четеш и от къде тая информация менте незнам 😮
Ние не знаехме какво ни предстои и всичко приемахме за чиста монета.
Не на комунистическата. Днес постоянно се пояснава за някакъв комунизъм. Поне аз не знам да е съществувал някога и някъде
Така се обозначава този период, защото управляващите тогава терористи се определяха като комунисти.
50:00 Да, пълно безобразие това, което се случи с Витоша, няма ли най-сетне някой да направи нещо по въпроса!?!?!
Извинете! На картината зад Вас, чие лице е до това на Сталин??
През зимата 84/85 има режим на тока, на всеки 3 часа бива спиран тока, по-късно пак има режим, но не толкова строг.
В началото на 1985 имаше зловещ режим на тока, през лятото малко по-лек, в края на годината дойде на посещение Горбачов и режимът изчезна. Мисля, че по някакъв начин беше свързано с построяването на 6 блок.
Точно такива са и моите спомени, тогава се говореше, че това е във връзка с износа на ток, за покриване на външния дълг. Режимът беше 85г.
👍
Че решението е политическо, такова е, но то няма какво друго да бъде. Не чух ясен и аргументиран отговор какво го мотивира това решение. Остава впечатлението, че едва ли не в един момент просто им е скимнало да разтурят СССР и толкова. В стенограмите от заседанията на нашето Политбюро от последните години на соца се говори за петилетки до 2000-ната година. Силно се съмнявам, че подобни неща не са дискутирани и в КПСС, тоест не би било изобщо пресилено да се каже, че ако можеха, комунистите щяха да си карат така до безкрай. Хората са живели при дефицит на елементарни стоки десетилетия наред, ще продължат така и занапред, така че това едва ли трогва някого. Отворих годишния бюлетин на ЦРУ за 1988 г. Там растежът на съветската икономика е оценен на 1.5%, а не на 3%, като се отбелязва, че това е поредна година на стагнация, а изоставането спрямо Америка е главоломно. Едни голи проценти на растеж не дават особено смислена информация. В трите тома "Анализ на съветската икономика" на сайта на Международния валутен фонд има много хубави таблици, показващи една никак не розова ситуация. Тоест мотивът за това политическо решение си остава икономическата несъстоятелност на режима, като към нея можем и да добавим харчовете за отбрана, които при СССР възлизат на 20% от БВП, а при САЩ - на 7% и то след като Рейгън ги вдига на толкова. Но дори и в числово изражение, сумите изобщо не се доближават. Ако икономиката не играеше роля, нямаше да се налага САЩ да доставя хуманитарни помощи на Русия с операция "Provide Hope".
Някои други неточности, които забелязах:
1. Електро- и мотокарите ни може да не са изкупувани от Япония за скрап, но в никакъв случай не са здрави. В отчет на българските задгранични фирми "Технокар"-Париж и "Сибикар Карели Елеватори" - Рим от 1985 г. е описано, че почти всички машини моментално отиват за гаранционни ремонти поради лоша сглобка, липсващи части, забравени инструменти и дори разпадаща се боя. Поръчани бройки се бавят с месеци. Загубите са десетки милиони франкове, респективно лири.
2. Режимът на тока е официално регламентиран от 15.11.1985 г. до 15.04.1986 г., а не само за малко през 85-та. На сайта на Комисията по досиетата има сборник с доклади на внедрените в енергетиката агенти с размер от 1300 страници. В тях са описани случаи на брутални аварии с дълготрайни последствия както и безброй примери на безхаберие и лошо стопанисване. Дефицит на ток е имало през целия соц, но са спирани производства, за да има за бита.
3. ЗТМ-Радомир не е спрян, а е спряна колаборацията с японската Кобе стийл. Този безсмислен плод на социалистическата грандомания е строен над 10 г., оскъпява се от 800 млн. лева на над 1.2 милиарда и ангажира огромен ресурс, което забавя една камара строителни обекти из страната. За съществуването си не е произвел продукция и за половината от стойността си, а в най-добрите си времена мощностите са били натоварени до максимум 40%.
Perfekten, brilyanten analiz - pozdravlenia, istinski uchen i patriot!
Разбрах долу горе идеята ама също разгледай го и от гледната точка на ОПЕК и Афганистан.Там има бая загуби.После онези "опозиционни" писания са критикували Хрушчов ,Сталин(щото Аралско море май беше проект на Сталин).Оня боклук Горбачов не и кликата около него не мислиш ли ,че за това се продадоха.Не забравяй ,че на два пъти издигнаха две мумии преди него ,за да няма да имат време за чистки.Само ,че тоя имаше живот да живее и го беше страх ,че както разнищихте пияницата Елцин с Григорова и кликата му за пуча и борбата му с келемето Горбачов .Така ,че Горбачов и кликата му нямаше много варианти дали да пропадне като Хрушчов и за това те продадоха системата.Не забравяй ,че тайните служби (администрацията) са подготвяли промяната (перестройката) те са се надявали да не изгубят контрола.Изгубиха го ,затова започнаха да контролират отделни хора , като Кошлука, Сокола, Джибкобибиткоф и сега свинята Майка ,та дори Копейкин мисля и зад всеки наш политик ама различни фракции.Също съм чел някъде ,че на Горбачов от Буш старши 250 милиарда за източна Германия верно ли е и за обещанието,че НАТО няма да напредва?Така ,че моля те направи клип като продължение за ОПЕК, Афганистан и предния въпрос . Когато казваш ,че са достъпни в описанието поставяй линкове.
не научихме истината до 1878г. Не научихме истината за периода 1878-1944. Не научихме истината за периода 1944-1989. Не научаваме истината какво става сега в Блгария... истината не е замасите, тя е за Господарите
Браво!!!
Разликата в процентите на ръста на икономиката между 80-те години и края на 60-те се дължи на това, че в края на 60-те години /тогава завършвах висшето си образование/ партийната съветска номенклатура /нашата е била зависима от нея/ започва да мисли за преход към капитализъм. Спомням си, че по това време бе много популярен лозунгът издигнат от партията /имам пред вид БКП/: " Да повишим материалното благосъстояние на трудещите се" . Разбира се, в тези "трудещи се" номенклатурата е включвала и себе си. До тогава, по времето на Сталин, такъв лозунг би бил абсолютно изключен - материалното благосъстояние се разглеждаше като капиталистическа примамка . В епохата на социализма не се увеличаваха заплатите /както е сега/, а се намаляваха цените на стоките /които при капитализма растат -инфлация/, нали всичко бе държавно. Това трябва да ви говори нещо , нали? В началото на 70-те започнаха да растат и заплатите -започна преходът към капитализъм. А думите на предателя Горбачов за "социализъм с човешко лице" са за заблуда на евентуалния противник /имало е твърди поддръжници на социализма/- всичко е било отдавна замислено и съгласувано със Запада.
Няма такова нещо. Повишаването на жизненото равнище или на материалното благосъстояние на народа са две кухи фрази, които са използвани постоянно. Десталинизацията започва след смъртта на Сталин, а остават още много години за строене на социализма. Имало е ръст както на заплатите, така и на цените, но второто се случва само два пъти - през 1978 и през 1985 г. Това, разбира се, е скандално и означава единствено, че инфлацията е замитана под килима. От друга страна самите цени са били изначално изкуствено ниски, като разликата е дотирана от бюджета. Председателят на плановия комитет Станеш Бонев пише в своята книга, че през 78-ма държавата е доплащала 2.05 лв. за всеки килограм кашкавал. Иначе при заплата 120-150 лв. и реална цена хората щяха да могат да си позволят кашкавал в някой друг живот.
абе ушким си доцент кви БВП ми сравняваш в соца. Просто хората забогатеха и се чудеха каде да си денат парите, а немаше много работи който да си купиш и като си си задоволил човешките потребности почваш да мислиш , че всичко което лети се яде.Аз бех на бачкане когато по точката казаха , че бай Тошо е свален и първата ми мисъл беше е сега кво ше се върнем към "братчетата на гаврош" ли но разбира се нищо не направих, а си седех и гледах сайр и разбира се се върнахме точно там но малко по съвременен вариант.
А защо имаше пари, а нямаше какво да си купиш?
@@ЖелевМирослав просто се наблегаше повече на важните работи като да има заводи за да има производство, блокове за да има каде да се живее и глезотиите беха изоставени на по-заден план. Но тия които беха по-напред с материала ги имаха тия работи и искаха глезотии. Обаче кое е по-важно да имаш цветен телевизор или покрив над главата си, а и не казвам, че немаше трески за делане имаше и още как.
Най-накрая някакво обяснение смислено... По останалите информационни канали празнуват/отбелязват някакъв ден! А Подмяната Продължава... Благодаря !
Да допълня :1984 декември 4 месеца преди 11 март М.Горбачов беше на гости на М.Тачър за две седмици...Защо ли
Громико не е имал особено голямо желание да се избира Горбачов, но е бил настоятелно помолен. Неговият глас бе решаващ. После горчиво съжаляваше.
Кога после? Той умира през 1989 година.
Горбачов става президент в 1990 г.
1985@@Далия-ь1ы
@@ventzislavgatev5569
Генерален секретар на ЦК на КПСС.
От какво е бил недоволен Андрей Громико?
@ После , означава много скоро.
БЛАГОДАРЯ , ВИ!!!❤
каква свобода има на Запад и в какво се изразява тя, ако има таква?
Боже , кой знае какво ще пише за Бойко един ден .... и сега чувам много истории как бил майстор и лавирал между запада и изтока иначе сме щели да бъдем и по-зле ....
Бойко Борисов има заслуги за развитието на България.
@Далия-ь1ы , ами сигурно . Щом като има хора , неплатени според мен , които го твърдят и сега . А както виждам чак след години могат да се оценят доста неща
@@Далия-ь1ы ДА РАЗВИТИЕ В НИЗХОДЯЩА ПОСОКА
@@nikolayparvanov7292
Нали знаете как хората обичат да обезценяват.
Хората обичат да обезценяват. По този начин се чувстват значими.
Подготовката за описаните събития почва още около 1980 г. и малко преди това. Първото издание на книгата на Ж. Желев "Фашизмът" е от 1980 г. и рецензент на това издание е лично Л. Живкова в качеството си на председател на Комитета за култура.
Силно ми се прииска да се запиша в университета и да ви слушам лекциите :)
Толкова беше хубаво,че направо пази боже 😂
Жалко, не беше това което заглавието завещаваше да чуем.
А и спиране на ток и вода не бяха непознати преди '89...
Каква я мислехме,а каква стана.
BRAVO
Турция и Гърция си оправиха икономиката благадарение на това, че источния блок( 400 милиона човека) загуби 3 световна война. Турция и Гърция взема леката промишленост и туризма на този пазар. До тогава и двете държави бяха по-зле от источния блок.
С това видео показахте, че сте с комунистически убеждения и направихте само една димна завеса на историческия момент. Общи приказки, различни от историческите факти. Като види човек какви образчета сте наслагали за фон, става ясно каква е политическата ви ориентация. Няма смисъл да се гледат вашите видиа и анализи. Нямат съдържание.
Гледайте си иво минджев и хасан генов ;)
@@tehnodruma не понасят критика червените тиквунчета, свикнали са да ги слушат безприкословно. Това им липсва най-вече от СоциализЪма.Пък и нямат аргументи. Пфу!
Много точен анализ. Като гледам отчайващото положение и разрухата понякога си мисля как щяхме да сме сега 2024г. ако бяхме останали в състава на османската империя, респективно Турция.
Не споменахте нищо за аварията в Чернобил и 10 годишната афганистанска война. Чернобил е струвал над 20 милиарда рубли тогава или горе долу 20 милиарда долара, за да се справят с катастрофата, а дългосрочните последици са много тежки, ударите по земеделието, по продукцията са много, много тежки и са за много повече от 20 милиарда през следващите години 87-87 и 89, Горбачов не веднъж е казвал, че според него Чернобил е убил СССР. Войната в Афганистан също поглъща много ресурс и не постига нищо.
През 90’, бидейки студент по медицина- 4 курс, бях на едномесечен курс в Киев, Москва и Ленинград. Пътувахме с влак, и още на първата гара, влизайки в СССР във вагона се качиха “съветски” търговци, които започнаха да купуват нашите мръсни вече тениски, маратонки, и всичко, което имахме в багажа за продаване. Аз носех любимия им коняк “Слънчев бряг”. И така ние българските бедни студенти бяхме третирани като богаташи от едва ли не друга планета. И мизерията ставаше все по голяма пътувайки от юг на север. Като пристигнахме в Ленинград в магазина в който влязохме да си купим храна имаше само покълнали, прогнили картофи. Така че, доц. Сивилов, по това време сте били невръстно чавдарче, не ни разказвайте за проценти икономически растеж. Масата от хората в СССР и тогава и сега в РФ живееха и живеят по- бедно от нас. Бях на гости на Бесарабско-българско семейство на преподаватели в Киевския университет. Живееха в стая и половина, около 25м2 четири човека… Тогава Желю Желев стана президент и те просълзени ни честитиха, че бленуваната от тях България върви към свобода…
Относно сега, определено бъркаш, като се доверяваш само на усещанията си и това което ви говорят по телевизиите. По БВП (по паритета на покупателната способност) на глава от населението Русия е на 52 място с 30431$, а България е на 57 място с 25847$ по данни на МВФ за 2021г. Има и още нещо, дългът на България вече е около 43% от БВП, а дългът на Русия е около 15%.
Демокрацията фокусира в себе си отрицателните черти на социализма и капитализма !
Пълният разпад на икономиката и падението започнаха след 89-та година говоря като очевидец
Няма такова нещо. Пълният разпад на икономиката стана очевиден след като Луканов обяви мораториум по плащанията на външния дълг в края на март 1990 г. Няма как това да се случи след ужким 45 години на небивал просперитет.
Как може да сравняваш планова със пазарна икономика !? Пазарна икономика от 1 % може да има добавяне стойност на 10 % планова ..пълна дезинформация ..
Както и да се гърчи доцентът и да се опитва да ни представя че живота по време на соца е бил цветя и рози, неоспорим факт е, че в момента българите живеят много по-добър и качествен начин на живот в сравнение с "онова време".
Най-големият недостатък на "плановото стопанство" е липсата на конкуренция, което роди дефицитите. Иначе казано, роди се "нямането". А нямането роди "кастата на привелигированите", за които нямаше "нямане". Те не чакаха по 30 години за жилище, не чакаха по 20 години за нова Лада, нито за цветен телевизор, хладилник или готварска печка.
Не съм съгласна , че сега българите живеят по-добре . И няма да влизам в полемики ЗАЩО ....
🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣
Някои. Особено престъпниците! И шуро-баджанаците!
Сега по колко чакат, за да имат жилище????
@@krasimirdanailov4852 , по няколко кредита от банките ...
Точно така!Да си дойдем на думата -,икономиката!😂Май ще излезе вярно,че още малко да бяха се държали продажниците от комунистически режими щяхме да сме победители в
ТЕ НЕ БЯХА ПРОДАЖНИЦИ А МИСЛЕХА ЗА Народа и Дуржавата
И накрая СССР беше конкурентен на запада до ерата на релетата , чиято технология завлече от Германия , в края на 70-те и началото на 80-те запада се цифровизира , а СССР и нейният наследник сегашна Русия така и не влязоха в цифровата ера .
Простете, но аз си спомням режима на тока, когато бях на 4-5 годинки, аз съм 1982 година роден, тоест доста преди демокрацията от 1990!
това беше преди да пуснат 2 та големи реактора имаше един такъв промеждутък не помна ква беше причината.
Вие май не сте слушал коментара, че имаше и през 1985г-86, за кратко. А да сте чувал, че и в Англия е имало по времето на М. Татчър?!
@ ами слушах внимателно, но по мои спомени не беше за кратко
@@ВладимирЦветанов-к8и ами не помна точно но на 4-5 г кога човек го е страх от тъмното и 5 мин да нема му се струва, че цел ден не е имало, а и доцента е бил толков незнам и той колко помни.
@@nikolayparvanov7292 аз съм над 60г, обаче, и много добре си спомням, защото отглеждах дъщеря си тогава!
Афганската война? Има ли и тя "принос"?
Стига си говорил глупости за нещо, което не си изживял!😡 Който живееше нормално, никой не го е закачал!
Преди да продължа да ви припомня да се абоонирате! Всеки ден във всяко видео го припомняте. Едно и също!!! Не е вече нужно. От толкова припомняне ще го помним до 40 дни след кончината ни, това припомняне за абониране. УжасТ!
Каквото и да ми говорите аз смятам, че сегашното поколение, тоест ние родените по време на Прехода живее много по, не искам да кажа добре, но ще кажа справедливо, отколкото вашето социалистическо поколение. Преди светът е бил каквото ти нареди партията и хората, които познаваш в твоето село, градче или квартал, а за останалия свят се е знаело от снимките по книгите и вестниците, докато сега, ако пожелаем, живеем в света. Количеството на информация и свободата тя да се добива е просто...несравнимо. А иначе светът наистина е имал късмета на изток да се появи един истински лидер като Горбачов, който да е мислил наистина за народа си, а за всички народи като цяло и така да е обърнал системата, че да е направил целия свят по-демократичен и отворен. Този човек е бил герой в повече отношения отколкото искате да си признаете.
Ами цели 35 г ни трябваха за да ударим дъното
Дано не съм закъснял ... Много... Как да се запиша за Курса за Капитани на яхти?!?! Може ли някой да ме насочи?!
Мисля, че още има няколко места за декември. Обадете се на телефона от сайта - кап. Александров отговаря на него и ще Ви даде информация www.voordewind-sofia.com/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAouG5BhDBARIsAOc08RSeM_7fyCrQnF-nT834L1jBAhUeA0z2mPvYRRfKCwH8uvhcvGiHdrcaAs2yEALw_wcB
Добър вечер на 10 ноември!Аз ще изкажа моето мнение-може да прозвучи като носталгия или както искате го нарече те, аз съм 71 набор. Живях и през социализма, живея и в,,демокрацията " и сравнявам живота и с ръка на сърцето мога да кажа,че времето през социализма беше хиляди пъти по-добро и по-спокойно.Помня когато спираха тока и бяхме на режим,беше още през 1986г.,пишеш си домашните на свещи.Но после,когато родих дъщеря ми 1989г. също бяхме на режим и нямаше ток,тогава имахме папи,а магазините бяха празни,чакахме за хляб,за олио,за захар по часове на опашките. Дори за сватбата ми никъде нямаше бели обувки,(че трябваше да пускаме връзки и да търсим в складовете)Всичко помня и хубавото детство и чистият въздух и хубавата храна(да не изброявам) и лагерите и екскурзионните,всичко.
Сега разказвам на внучката ми,която е на 11г. интересно и е,но вика:,,Бабо не е ли било скучно,как сте се събирали да играете,като не сте имали GSM?"И аз и казвам -свирехме и така се викахме и играехме до 12ч.вечерта на вън.Лятото ходихме на бригади,на село...беше много хубаво.
Не заключвахме къщите си и никой не влизаше да краде,а сега заключваш и пак влизат.
Образованието, здравеопазването-всичко беше безплатно.Какво да кажа...А сега нямаш ли пари-умираш.Това е.За мен времето през соца беше много, много по-хубаво и съжалявам, че дъщеря ми и внучката ми не живея през това време.
Даа демокрация-но явно е била за някой, за сметката на останалите (обикновените хора, като мен)
Образованието и здравеопазването - не са били безплатни, стига с тия глупости!Що си мислиш,че масово заплатите бяха по 120-140 лева, А?Кажи се,че ти е мъка за младите години, на никой не му се остарява🙂!А, доколко е било спокойно - иди питай некой доктор, който е работил в спешно отделение, та да ти разкаже и за наркоманите, и за побоищата, и за некои други работи!Цензурата си вършеше добре работата!
Не помня годината, но със сигурност е по времето на соца(още бях на у-ще), два часа имаше ток, два нямаше. Тогва почти всички имахме акумулиращи печки и правеха лампи от акомулатори от колите.
А ДА ПОМНИШ, ЧЕ ЗА ВСИЧКИ ИМАШЕ РАБОТА
Не разбрах защо смятате, че през 70те години нивото на несвобода в западния блок е било по-високо от това в източния? Аз не съм на това мнение. Вярно е, че в САЩ и Западна Европа не е било цветущата свобода и демокрация, както някои твърдят. Но въпреки всичко е било по-свободно и стандартът на живот по-висок.
И сега по нисък ли стана стандарта на живот на запад от нашия? Вярно има банани.
@@Василганчев-г4б, заради тия банани и екскурзии си продадохме страните . И душите ....
@@Василганчев-г4б Сега вече определено сме на дъното на Европа... Нали помните къде в Европа е най-бедната община?
Всички сме гледали филми като"Розенберг не трябва да умрат".
Времето на МакКартизма в Америка е не по-малко страшно от времето след ВСВ в
СССР.
@@ЦецкаКръстева Да но това са 50те години. Тогава привлекателността на СССР и на комунистическата идея все още са силни. Но през 70те години тази идея избледнява и затова Западът няма вече нужда от репресии. Има тероризъм, в Западна Германия, Италия... Медиите тогава на Запад казват, че е ляв тероризъм, но на днешно време все повече документи излизат, че ЦРУ е замесено. Аз не твърдя, че е имало абсолютна демокрация и свобода на Запад, както сега някои пропагандатори разправят. Но хората са се движили по-свободно, имало е повече възможност за индивидуален избор. На Изток всичко беше регламентирано от държавната.
не е проблемът демокрацията, 35 години са малко трябва ни време, соцът не е по-добре
Утайката е много, драги.
35 г. са малко?! А за колко години НРБ се вдигна и от пълната бедност и мизерия стана развита страна?! Може би 350 години??
@@nikolabull да бе да тогава имахме 1000 процента ръст на производството