A czy są jakieś wytyczne co do montażu jednostki wewnętrznej poniżej ( np w piwnicy ) a jednostki zewnętrznej powyżej terenu . Chodzi mi o wykonanie np pętli kompensacyjnej ( olejowej ) czy to nie ma znaczenia
Panowie mam problem. Mam pompę Hitachi yutaki s 11kw. Siedząc w pokojach bardzo niesie się odgłos pracy. Nie wiem czy to przepływ wody w rurach, czy też wibracje od jednostki zewnętrznej, czy co innego? Nie było tego efektu przy ekogroszku. Mam też wrażenie że piszcza delikatnie zawory. Czy to są normalne efekty pracy pompy?
Fundament zrobiłem w ten sposób, że wykopałem odpowiedni dół głęboki n 130 cm. Wymurowałem z bloczków fundamentowych dwie ścianki według rozmiaru stojaków pompy. Po wyniesieniu ponad grunt ok. 40 cm zasypałem żwirem i włożyłem krawężniki dookoła. Po zamontowaniu pompa śmiga b. dobrze. Pompa kupiona od Kacpra , monoblok, przyjechała na palecie i samemu da się :)
Zobaczyłem, ale już o nic nie pytam bo i tak za odpowiedź będzie że mam iść do szkoły dla instalatorów, bo chyba wzieliście mnie za instalatora a nie dociekliwego fana, ale i tak fajnie że choć te wiedzę udostępniacie brawo dla Was i dla Panasonika.
Zapisz się na jakieś szkolenie online u kogoś bo z tego co wiem nie mamy jeszcze w ofercie żadnych szkoleń więc nie wiem o co biega :) Wiedza podana na tacy do tego bardzo precyzyjnie zawsze będzie kosztowała nie wiem co w tym dziwnego tak działa świat. Ktoś musi poświęcić swój czas i nauczyć się w teorii potem zdobyć doświadczenie w praktyce co kosztuje kolejny czas i pieniądze a na końcu musi jeszcze posiadać umiejętność przekazania tej wiedzy w sposób łatwo przyswajalny . Ponieważ jest bardzo wiele mądrych osób z umysłem tak zamkniętym że niczego się od nich nie dowiesz .
Najmniej korzystnie jest w okolicy zera gdzie nakłada się temperatura w której woda zamarza na wymienniku i stosunkowo duża wilgotność. Dlatego jak popatrzysz na wykresy wydajności pomp ciepła to często przy minus 7 moc jest większa niż przy zerze
O ile warunki omówienie w tym odcinku zostaną spełnione i nie będzie to na przykład daszek który spowoduje że cześć powietrza wydmuchiwanego promieniowo przez wentylator nie wpadnie spowrotem na wymiennik . Czyli daszek który zamontujesz np 30 cm nad pompą który wystaje poza jej obrys do przodu od strony wentylatora więcej zaszkodzi niż pomorze niezależnie od tego czy się to komuś podoba i zgadza się z tym czy tez nie .
Jeśli jednostce nic nie zagraża to daszek nie jest konieczny. Czasem może więcej zaszkodzić niż pomóc, jak to opisał Kacper. Ale zrobiony dobrze może być!
Panowie proszę o pomoc. Mój instalator zamontował Panasonic serię J 9kw. Odległość przewodów chłodniczych od jednostek to równo 1.5m Tylko ja teraz czytam że min. odległość dla tej pompy to 3 m. Czytałem gdzieś że może to skutkować większym hałasem, ale to mniejsza z tym chodzi mi bardziej czy to w jakiś sposób szkodz pompie ciepła i nie wiem czy gonić mojego instalatora żeby to poprawił i w środku pomieszczenia zrobić tzw. świński ogonek. :) Proszę o odpowiedź.
Czyli jak się fundament "kopyrtnie klient usłyszy, "źle drogi kliencie zagesciles". Bez urazy szanuje wasza pracę i wsad merytoryczny w edukację klientów jest ogromny, ale temat fundamentu do poprawy:).
@@malolomalolo9792 Prace budowlane niech wykonują przeszkoleni budowlańcy lub wykonuj samodzielnie jeśli czujesz się na siłach. Miej pretensje do siebie jeśli coś będzie nie tak to tak jak byś wykonał więźbę dachową i żądał od firmy kładącej dachówkę gwarancji na cały dach nigdy jej nie dostaniesz . Najzwyczajniej w świecie nie zajmujemy się fundamentami ponieważ nie ma na to czasu a jeśli ktoś chce podaje mu wymiary agregatu i niech wylewa fundament zgodnie ze sztuka budowlaną co nie jest zbyt skomplikowane . Prościej wylać płytę i na niej posadowić krawężniki lub jednostkę zamontować na metalowej konstrukcji . Wracając do tych krawężników ciężko żeby się coś kopyrtło gdy jeden waży 80kg + masa pompy 50-140 kg jeszcze nikomu nie udało się tak tego spierniczyć żeby wystąpił taki problem .
odniósł się wyraźnie do wszystkich fundamentów - ma stać prosto po czasie i tyle. Jeśli ten patent (nie jest nasz) to gwarantuje, to po co coś wymyślać?
@@pawelasota4519 można jeśli nie masz za tą ścianą np. sypialni czy pomieszczenia w którym będą Ci przeszkadzały dźwięki i wibracje jakie mogą się przenosić.
Nie o to chodzi tylko o to żeby nie umieszczać jednostki zewnętrznej przy wylocie z rekuperatora ponieważ zwiększasz niepotrzebnie oszronienie wymiennika w temperaturach ujemnych co zwiększa liczbę defrostów a generalnie obniża sprawność układu i tracimy pieniądze w porównaniu z zyskiem z ciepła odzyskanego jakie wylatuje z wentylacji na wymiennik . Myślę że dane historyczne o które pytasz znajdziesz na portalach zajmujących się choć by prognozami pogody .
@@Szybki2 ale Karol chyba sam się dowiedział z tego filmu ,bo pamiętam jakiś filmik z montażem i pytanie osoby umieszczone pod filmem ,gdzie odpowiedź Karola byka że to może pomóc ale jeszcze tego nie sprawdzał 🤪
wilgoć jest zawsze, tylko czasem więcej czasem mniej ;) Pogoda ;D Po co zastanawiać się nad tym skoro nie masz na to wpływu? Grunt żeby nie robić działań które pogarszają sprawę.
Powiem tyle, że dużo zależy co to będzie za rekuperator i ile wody wykropli do kanalizacji w procesie odzysku ciepła. Ale pewnie finalnie okażę się to co stwierdził Stanisław ;) Choć są na rynku PC połączone z rekuperacją i wymiennikiem gruntowym, gdzie wszystkie elementy są zabudowane w rekuperatorze :) Nazwy nie pamiętam, ale jest i do nagrzewania świeżego powietrza używa energii z wyrzutni ze zużytego powietrza. Jaka wydajność itd... nie ma pojęcia ;)
TEST pompy w zamknietym pomieszczeniu!!!!!!!!!!!!!!!! Prosze zrobcie!!!!!!!! Mam duza piewnice i sie zastanawialem jakby to bylo gdybym wymiennik zainstalowal w piewnicy zeby piewnica byla jako lodowka na moje warzywa i przetwory.
Tak na marginesie piwnice wychodzisz ale też skutecznie wysuszysz więc twoje warzywa będą miały pod górkę. Osobiście dla osuszenia piwnic zawsze polecam montaż pompy ciepła cwu w piwnicach, działa rewelacyjnie.
@@pawemazur171 rewelacja i dodatkowo jeden wazny aspekt prawny. Pompa powieszona na budynku jest czescia budynku i ubezpieczenie domu działa w przypadku kradziezy. Z ciekawych rzeczy moja pompa stoi na poduszkach silnikowych, ale cìężko zweryfikowac czy cos pomagaja, choc pompy nie słychać. Pzdr!
@@Pistacja754 doba ma tylko 24H nie ma szans przekazać wiedzy wszystkim poza tym podobno w dzisiejszych czasach precyzyjna informacja jest najwięcej warta. Trochę fotek z właściwego sposobu posadowienia jednostki zewnętrznej znajdziesz na naszej stronie internetowej klimatyzacjakatowice.pl w dziale pompy ciepła . Jak to mówią szukajcie a znajdziecie .
Hmmm Karol zagadnienia poruszane tu to raczej dla instalatorów czyli dla was 🤪niż końcowego odbiorcy ,chyba że jest to poradnik dla tych klientów którzy czasami pytają się was czy mogą kupić samą pompę 🤪 Czekam na film jak optymalnie ustawić pompę ciepła ,chodzi o logikę a nie dla konkretnego modelu .choć swoją chyba już ustawiłem maksymalnie oszczędnie do granic możliwości 🤪 Ps. zajmujecie się rekuperacja ?a jeżeli nie czy polecacie kogoś
Nie zgodzę się, w tych czasach firm które partaczą robotę jest masa Karol pozwala zwykłym kupującym dowiedzieć się co mu spierdzielono i za co zapłacił i co dostał, podam przykład w zestawie za 36000 zł mam zbiornik 500l. woda wchodziła do niego z pompy 40 stopni a na dom szła około 34, sam przerobiłem układ mam teraz 3 stopnie różnicy, ale to dla mnie i tak za wielka strata będę to przerabiał aby zbiornik był na powrocie aby nie tracić ani stopnia by ciepła woda z pompy szła na grzejniki w domu, wiem że tak będzie dobrze tylko dzięki filmom Karola.
@@Pistacja754 ale informacje które odnoszą się do konkretnego filmu są w każdej dtr-ce większości pomp która może pobrać i sprawdzić czy dany instalator trzyma się zaleceń opisanych wyżej wymienionym dokumencie .
Nie zajmujemy się rekuperacją , klimatyzatorami kanałowymi , ogrzewaniem nadmuchowym itp. itd. Końcowy odbiorca bardzo często pyta minimum 2 na 10 osób czy aby czasem jednostki zewnętrznej nie można schować w piwnicy czy w garażu bo tam jest zawsze ciepło ....
@@Szybki2 Kacper a może kogoś polecacie 🙂,czeka mnie na wiosnę montaż rekuperacji i klimy oczwiscie tej drugiej mam nadzieję że przez was 🙂. Wiem że zadają takie pytania bo nieraz czytałem je przy waszych filmach i nie raz odpowiadałem że Nie ,nie jest dobrym pomysłem montowania jednostki wewnętrznej w garażu ,piwnicy, kotłowni itp chyba że trzymamy tam jakieś zwłoki i pobieramy emeryturę 🤪
Panasonic odradza montaż na przewiewnym miejscu , a w filmie kołtona jednostka zewnętrzna była w ogródku niczym nie osłonięta , więc jak to jest ? można montować gdzie się chce ale wtedy trzeba kupić odpowiednią PC :) która na to pozwala . Kolejny parametr który będzie trzeba brać pod uwagę przed wyborem PC
Byłeś na szkoleniu w Kołton ? :) Po to są szkolenia autoryzacyjne aby instalator miał do powiedzenia więcej niż to co wyczytasz w internecie . Zasady są uniwersalnie i dotyczą każdej powietrznej pompy ciepła z tym że jeden producent/ importer bardziej lub mniej skupia się na tym zagadnieniu w ogólnodostępnych informacjach .
@@Szybki2 na filmie z wizytą u Lazara też widać jak jeden z konstruktorów wyżej wymienionej pompy sam ją ma na środku ogródka ,Karol nie kwestionował tego i niedopytał dlaczego ta konstrukcja tak sobie sama stoi na środku 🤪 Haha to może faktycznie pytający ma rację że tylko Panasonica nie można na środku stawiać 🤪 Kacper relax musisz pytającym odpowiadać profesjonalnie ale z dystansem do wszystkiego przecież jak mówiłeś że te filmiki nie są formą szkolenia a małej edukacji w czasie wolnym od pracy 🤪
Oj tam oj tam :) Myślę że każdy instalator potrafi czytać dtr urządzenia a takie dywagacje czy metr czy 5 od budynku sa nieistotne i bardziej należy przyjrzeć się specyfikacji terenu ale było o tym w filmie. Zresztą czas na odpowiadanie się już wyczerpał lecz temat zawsze można jeszcze nie raz poruszyć przy okazji kolejnego odcinka z placu boju .
@@Szybki2 No i dostało mi się choć ja tylko dociekliwy jestem i czasem się czepiam :) . Ale jako inwestor liczący każdy grosz , chcący mieć zrobione dobrze lubię wiedzieć co i jak ma być a nie tylko wierzyć ślepo i na słowo sprzedawcy czy instalatora
Unikać założenia pompy ciepła bo puści cię z torbami. To co bajerują to bicie piany aby skusić potencjalnego nabywcy. Nie powietrznej pompie ciepła. Mam to cacko wiosną wystawię pod płot.
Dlatego ja zdecydowałem się na propan i zbiornik na własność. Proste i sprawdzone rozwiązanie , a koszty co+cwu rocznie dla domu 150m2 rodzina 2+2 zamykają się w 4,5k Jestem mega szczęśliwy że nie dałem sie wmanewrować w tę pompy
@@rafawieruszynski7156 dobra decyzja jeśli masz swój zbiornik gaz teraz możesz kupić po dwa złote. Żadna pompa ciepła to POroniony pomysł. Pompa ciepła powietrzna puści cię z torbami
Panowie jak zwykle rzetelnie i z jajem. Pozdrowienia dla Karola i Staszka - mojego towarzysza niedoli ze studiów z Polibudy :-)
dzięki! Jak zobaczę to pozdrowię ;D
Super karolu mnóstwo wiedzy
Wszystko fajnie zeby Pan stanislaw moglby wypowiedxiec sie do konca
Myślę że do końca tej serii będzie poprawa
Będzie poprawa, ale całej serii nie nakręcimy raczej od nowa, a powstała w 1 dzień :)
A czy są jakieś wytyczne co do montażu jednostki wewnętrznej poniżej ( np w piwnicy ) a jednostki zewnętrznej powyżej terenu . Chodzi mi o wykonanie np pętli kompensacyjnej ( olejowej ) czy to nie ma znaczenia
Czy postawienie pompy od południa ciepłej strony zwiększa wydajność i energooszczędność
Panowie mam problem. Mam pompę Hitachi yutaki s 11kw. Siedząc w pokojach bardzo niesie się odgłos pracy. Nie wiem czy to przepływ wody w rurach, czy też wibracje od jednostki zewnętrznej, czy co innego? Nie było tego efektu przy ekogroszku. Mam też wrażenie że piszcza delikatnie zawory. Czy to są normalne efekty pracy pompy?
Fundament zrobiłem w ten sposób, że wykopałem odpowiedni dół głęboki n 130 cm. Wymurowałem z bloczków fundamentowych dwie ścianki według rozmiaru stojaków pompy. Po wyniesieniu ponad grunt ok. 40 cm zasypałem żwirem i włożyłem krawężniki dookoła. Po zamontowaniu pompa śmiga b. dobrze. Pompa kupiona od Kacpra , monoblok, przyjechała na palecie i samemu da się :)
Cieszę się, że smiga
czy można przymocować zewnętrzną jednostkę pompy ciepła do ściany budynku?
Zobaczyłem, ale już o nic nie pytam bo i tak za odpowiedź będzie że mam iść do szkoły dla instalatorów, bo chyba wzieliście mnie za instalatora a nie dociekliwego fana, ale i tak fajnie że choć te wiedzę udostępniacie brawo dla Was i dla Panasonika.
Zapisz się na jakieś szkolenie online u kogoś bo z tego co wiem nie mamy jeszcze w ofercie żadnych szkoleń więc nie wiem o co biega :) Wiedza podana na tacy do tego bardzo precyzyjnie zawsze będzie kosztowała nie wiem co w tym dziwnego tak działa świat. Ktoś musi poświęcić swój czas i nauczyć się w teorii potem zdobyć doświadczenie w praktyce co kosztuje kolejny czas i pieniądze a na końcu musi jeszcze posiadać umiejętność przekazania tej wiedzy w sposób łatwo przyswajalny . Ponieważ jest bardzo wiele mądrych osób z umysłem tak zamkniętym że niczego się od nich nie dowiesz .
Nie do końca wiem do czego pijesz. Ale może to lepiej ;)
Czy można postawić pompę ciepła na dachu płaskim (dom parterowy)?
Pozdrawiam ;)
1:20 Karolu nie ma sensu robienia takiego doświadczenia. Raczej każdy miał styczność z lodówką (jeśli ktoś nie miał podejdzie do somsiada ).
dla niektórych jak nie zobaczyłeś to nie ma ;)
Zaraz zaraz a czasami to nie jest odwrotnie, że przy -2 / -3 powietrze jest bardziej suche, a przy 0st / 1 st jest dużo bardziej wilgotne ?
Najmniej korzystnie jest w okolicy zera gdzie nakłada się temperatura w której woda zamarza na wymienniku i stosunkowo duża wilgotność.
Dlatego jak popatrzysz na wykresy wydajności pomp ciepła to często przy minus 7 moc jest większa niż przy zerze
A jak wygląda sprawa daszku nad jednostką zewnętrzną? Jest sens chronić ją przed opadami czy nie ma takiej potrzeby?
Nie zaszkodzi a w niektórych sytuacjach pomoże .
O ile warunki omówienie w tym odcinku zostaną spełnione i nie będzie to na przykład daszek który spowoduje że cześć powietrza wydmuchiwanego promieniowo przez wentylator nie wpadnie spowrotem na wymiennik . Czyli daszek który zamontujesz np 30 cm nad pompą który wystaje poza jej obrys do przodu od strony wentylatora więcej zaszkodzi niż pomorze niezależnie od tego czy się to komuś podoba i zgadza się z tym czy tez nie .
Jeśli jednostce nic nie zagraża to daszek nie jest konieczny. Czasem może więcej zaszkodzić niż pomóc, jak to opisał Kacper. Ale zrobiony dobrze może być!
Panowie proszę o pomoc. Mój instalator zamontował Panasonic serię J 9kw. Odległość przewodów chłodniczych od jednostek to równo 1.5m Tylko ja teraz czytam że min. odległość dla tej pompy to 3 m. Czytałem gdzieś że może to skutkować większym hałasem, ale to mniejsza z tym chodzi mi bardziej czy to w jakiś sposób szkodz pompie ciepła i nie wiem czy gonić mojego instalatora żeby to poprawił i w środku pomieszczenia zrobić tzw. świński ogonek. :) Proszę o odpowiedź.
dobrze że nikt tego nie przeczyta oprócz ciebie ;D Wal to i nie nerwuj instalatora ;)
Czyli w zasadzie mamy przy odladzaniu duże ilości wody destylowanej ?
Nie destylowanej bo lamele sa brudne
nie jest destylowana, tylko wkroplona z powietrza. Raczej to nie to samo i czystość dużo mniejsza
dokładnie
Ciekawa tą seria z panem Głodnym
On jest Glodny :)
@@KlimatyzacjaKatowicepl 🙃
Glodny ale chyba Stanisław, a nie Staniasław.
@@jacekkubicki6033 Pisze Staniaław.Może to inny facet?🧐
@@MrPolun1 Racja, sam źle przeczytałem🤪
Materiał super, ale odniosłem wrażenie, że Pan Staszek dyplomatycznie przemilczal wasz patent zwirowo-kraweznikowy ;)
My tylko ustawiamy krawężniki żwirownie może zrobić sobie klient.
Czyli jak się fundament "kopyrtnie klient usłyszy, "źle drogi kliencie zagesciles". Bez urazy szanuje wasza pracę i wsad merytoryczny w edukację klientów jest ogromny, ale temat fundamentu do poprawy:).
@@malolomalolo9792 Prace budowlane niech wykonują przeszkoleni budowlańcy lub wykonuj samodzielnie jeśli czujesz się na siłach. Miej pretensje do siebie jeśli coś będzie nie tak to tak jak byś wykonał więźbę dachową i żądał od firmy kładącej dachówkę gwarancji na cały dach nigdy jej nie dostaniesz . Najzwyczajniej w świecie nie zajmujemy się fundamentami ponieważ nie ma na to czasu a jeśli ktoś chce podaje mu wymiary agregatu i niech wylewa fundament zgodnie ze sztuka budowlaną co nie jest zbyt skomplikowane . Prościej wylać płytę i na niej posadowić krawężniki lub jednostkę zamontować na metalowej konstrukcji . Wracając do tych krawężników ciężko żeby się coś kopyrtło gdy jeden waży 80kg + masa pompy 50-140 kg jeszcze nikomu nie udało się tak tego spierniczyć żeby wystąpił taki problem .
odniósł się wyraźnie do wszystkich fundamentów - ma stać prosto po czasie i tyle. Jeśli ten patent (nie jest nasz) to gwarantuje, to po co coś wymyślać?
@@KlimatyzacjaKatowicepl tak tak, szczególnie zagęszczanie stopami hahaha
Montujecie w poludniowej cześci Mazowieckiego?
I czy PC można umieścić na scianie/na elewacji?
Do 100 km od Katowic
@@Szybki2 A umieszczenie PC na ścianie?
@@pawelasota4519 można jeśli nie masz za tą ścianą np. sypialni czy pomieszczenia w którym będą Ci przeszkadzały dźwięki i wibracje jakie mogą się przenosić.
@@Szybki2 Dziękuje za szybką odpowiedź
Pozdrawiam
@@Szybki2 aż nieprawdopodobne ale wibracje mogą się przenosić nawet na drugi koniec budynku
Ciekawy film, to ile w Polsce jest dni bez wilgoci w powietrzu, żeby pompa nie zużywała więcej energii?
Nie o to chodzi tylko o to żeby nie umieszczać jednostki zewnętrznej przy wylocie z rekuperatora ponieważ zwiększasz niepotrzebnie oszronienie wymiennika w temperaturach ujemnych co zwiększa liczbę defrostów a generalnie obniża sprawność układu i tracimy pieniądze w porównaniu z zyskiem z ciepła odzyskanego jakie wylatuje z wentylacji na wymiennik . Myślę że dane historyczne o które pytasz znajdziesz na portalach zajmujących się choć by prognozami pogody .
@@Szybki2 ale Karol chyba sam się dowiedział z tego filmu ,bo pamiętam jakiś filmik z montażem i pytanie osoby umieszczone pod filmem ,gdzie odpowiedź Karola byka że to może pomóc ale jeszcze tego nie sprawdzał 🤪
@@dawidxxx9671 człowiek uczy się całe życie a i tak umiera głupi
wilgoć jest zawsze, tylko czasem więcej czasem mniej ;) Pogoda ;D Po co zastanawiać się nad tym skoro nie masz na to wpływu? Grunt żeby nie robić działań które pogarszają sprawę.
Powiem tyle, że dużo zależy co to będzie za rekuperator i ile wody wykropli do kanalizacji w procesie odzysku ciepła. Ale pewnie finalnie okażę się to co stwierdził Stanisław ;) Choć są na rynku PC połączone z rekuperacją i wymiennikiem gruntowym, gdzie wszystkie elementy są zabudowane w rekuperatorze :) Nazwy nie pamiętam, ale jest i do nagrzewania świeżego powietrza używa energii z wyrzutni ze zużytego powietrza. Jaka wydajność itd... nie ma pojęcia ;)
TEST pompy w zamknietym pomieszczeniu!!!!!!!!!!!!!!!! Prosze zrobcie!!!!!!!! Mam duza piewnice i sie zastanawialem jakby to bylo gdybym wymiennik zainstalowal w piewnicy zeby piewnica byla jako lodowka na moje warzywa i przetwory.
Nie zastanawiaj się nad tym. Agregat ma być na zewnątrz! Więcej szkód niż pożytku i sprawność będzie mizerna.
Tak na marginesie piwnice wychodzisz ale też skutecznie wysuszysz więc twoje warzywa będą miały pod górkę. Osobiście dla osuszenia piwnic zawsze polecam montaż pompy ciepła cwu w piwnicach, działa rewelacyjnie.
O wysuszeniu powietrza nie pomyślałem. Myślałem raczej żeby z piwnicy zrobić chłodnie a odzyskane ciepło wykorzystać do grzania wody.
Ejjjj. Wczoraj powiesilem TCap 12kw monoblok na ścianie to pewnie sie dzisiaj dowiem że coś zjebałem ;)
Nie bedzie tak źle :D
Pewnie koło sypialni będziesz miał dziennie kołysankę na dobranoc, nic tak nie mruczy jak t-cup :)
@@Pistacja754 będzie dobrze, położyłem na poduszkach silnikowych że Skody 105 ;D
Panie Mariuszu też zamierzam powiesić jak to u Pana działa
@@pawemazur171 rewelacja i dodatkowo jeden wazny aspekt prawny. Pompa powieszona na budynku jest czescia budynku i ubezpieczenie domu działa w przypadku kradziezy. Z ciekawych rzeczy moja pompa stoi na poduszkach silnikowych, ale cìężko zweryfikowac czy cos pomagaja, choc pompy nie słychać. Pzdr!
Montujecie na Dolnym Śląsku?🤔
NIE ale zagadaj ze Stanisław Migas Glob Energy znajdziesz go na YT
nie
W pewnych temperaturach wilgotne powietrze jest korzystne, bowiem aby skroplić tę wodę odbieramy jej ciepło, a to o nie walczymy.
Widzę że YT kocha Karola tyle reklam nawalił 😂
:)
Sąsiad włożył do blaszaka 4m na 8m chodzi tylko w dzień i bufor do tego i nieźle mu to chula
Brakuje mi fotek prawidlowego .montarzu
Nie wstawią pytałem o to wcześniej kazali mi sie zapisać na płatne szkolenia.
@@Pistacja754 doba ma tylko 24H nie ma szans przekazać wiedzy wszystkim poza tym podobno w dzisiejszych czasach precyzyjna informacja jest najwięcej warta. Trochę fotek z właściwego sposobu posadowienia jednostki zewnętrznej znajdziesz na naszej stronie internetowej klimatyzacjakatowice.pl w dziale pompy ciepła . Jak to mówią szukajcie a znajdziecie .
nie pomyślałem aby wstawić. idealnie było by je mieć i pokazać/omawiać... ale to było kręcone na żywca ;D
dlatego już dziś zapisz się na całkiem płatne szkolenia ;D:D:D:D Będą, tylko ten pieroński czas.
Hmmm Karol zagadnienia poruszane tu to raczej dla instalatorów czyli dla was 🤪niż końcowego odbiorcy ,chyba że jest to poradnik dla tych klientów którzy czasami pytają się was czy mogą kupić samą pompę 🤪
Czekam na film jak optymalnie ustawić pompę ciepła ,chodzi o logikę a nie dla konkretnego modelu .choć swoją chyba już ustawiłem maksymalnie oszczędnie do granic możliwości 🤪
Ps. zajmujecie się rekuperacja ?a jeżeli nie czy polecacie kogoś
Nie zgodzę się, w tych czasach firm które partaczą robotę jest masa Karol pozwala zwykłym kupującym dowiedzieć się co mu spierdzielono i za co zapłacił i co dostał, podam przykład w zestawie za 36000 zł mam zbiornik 500l. woda wchodziła do niego z pompy 40 stopni a na dom szła około 34, sam przerobiłem układ mam teraz 3 stopnie różnicy, ale to dla mnie i tak za wielka strata będę to przerabiał aby zbiornik był na powrocie aby nie tracić ani stopnia by ciepła woda z pompy szła na grzejniki w domu, wiem że tak będzie dobrze tylko dzięki filmom Karola.
@@Pistacja754 ale informacje które odnoszą się do konkretnego filmu są w każdej dtr-ce większości pomp która może pobrać i sprawdzić czy dany instalator trzyma się zaleceń opisanych wyżej wymienionym dokumencie .
Nie zajmujemy się rekuperacją , klimatyzatorami kanałowymi , ogrzewaniem nadmuchowym itp. itd. Końcowy odbiorca bardzo często pyta minimum 2 na 10 osób czy aby czasem jednostki zewnętrznej nie można schować w piwnicy czy w garażu bo tam jest zawsze ciepło ....
@@Szybki2 Kacper a może kogoś polecacie 🙂,czeka mnie na wiosnę montaż rekuperacji i klimy oczwiscie tej drugiej mam nadzieję że przez was 🙂.
Wiem że zadają takie pytania bo nieraz czytałem je przy waszych filmach i nie raz odpowiadałem że Nie ,nie jest dobrym pomysłem montowania jednostki wewnętrznej w garażu ,piwnicy, kotłowni itp chyba że trzymamy tam jakieś zwłoki i pobieramy emeryturę 🤪
Nikogo od wentylacji kto działa w naszym zasięgu nie polecam ponieważ nie nawiązaliśmy z nikim współpracy a polecać kogoś z łapanki nie będziemy .
Panasonic odradza montaż na przewiewnym miejscu , a w filmie kołtona jednostka zewnętrzna była w ogródku niczym nie osłonięta , więc jak to jest ?
można montować gdzie się chce ale wtedy trzeba kupić odpowiednią PC :) która na to pozwala .
Kolejny parametr który będzie trzeba brać pod uwagę przed wyborem PC
Byłeś na szkoleniu w Kołton ? :) Po to są szkolenia autoryzacyjne aby instalator miał do powiedzenia więcej niż to co wyczytasz w internecie . Zasady są uniwersalnie i dotyczą każdej powietrznej pompy ciepła z tym że jeden producent/ importer bardziej lub mniej skupia się na tym zagadnieniu w ogólnodostępnych informacjach .
@@Szybki2 na filmie z wizytą u Lazara też widać jak jeden z konstruktorów wyżej wymienionej pompy sam ją ma na środku ogródka ,Karol nie kwestionował tego i niedopytał dlaczego ta konstrukcja tak sobie sama stoi na środku 🤪
Haha to może faktycznie pytający ma rację że tylko Panasonica nie można na środku stawiać 🤪
Kacper relax musisz pytającym odpowiadać profesjonalnie ale z dystansem do wszystkiego przecież jak mówiłeś że te filmiki nie są formą szkolenia a małej edukacji w czasie wolnym od pracy 🤪
Oj tam oj tam :) Myślę że każdy instalator potrafi czytać dtr urządzenia a takie dywagacje czy metr czy 5 od budynku sa nieistotne i bardziej należy przyjrzeć się specyfikacji terenu ale było o tym w filmie. Zresztą czas na odpowiadanie się już wyczerpał lecz temat zawsze można jeszcze nie raz poruszyć przy okazji kolejnego odcinka z placu boju .
@@Szybki2 nie tylko instalator chyba że ja jako inwestor jestem walnięty bo też zawsze czytam 🤪
@@Szybki2 No i dostało mi się choć ja tylko dociekliwy jestem i czasem się czepiam :) . Ale jako inwestor liczący każdy grosz , chcący mieć zrobione dobrze lubię wiedzieć co i jak ma być a nie tylko wierzyć ślepo i na słowo sprzedawcy czy instalatora
Dalej... jestem Glodny.... Idę na śniadanie..
Nie wyglądasz :)
Wylata jest fajniej.
:)
Unikać założenia pompy ciepła bo puści cię z torbami. To co bajerują to bicie piany aby skusić potencjalnego nabywcy. Nie powietrznej pompie ciepła. Mam to cacko wiosną wystawię pod płot.
Dlatego ja zdecydowałem się na propan i zbiornik na własność. Proste i sprawdzone rozwiązanie , a koszty co+cwu rocznie dla domu 150m2 rodzina 2+2 zamykają się w 4,5k
Jestem mega szczęśliwy że nie dałem sie wmanewrować w tę pompy
@@rafawieruszynski7156 dobra decyzja jeśli masz swój zbiornik gaz teraz możesz kupić po dwa złote. Żadna pompa ciepła to POroniony pomysł. Pompa ciepła powietrzna puści cię z torbami
@@stanisawzakrzewski8328 ja kupiłem na koniec maja po 1,7 i starcza mi na 1,5 roku🙂