Atmos testy termostatu spalin i regulatora obrotów.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2022
  • Witam.
    Rozpaliłem o 15 jeszcze się dopala (20:15). Termostat ustawiłem na 200 i fajnie działa, wentylator na 1/3 i też fajnie działa. Bufor był rozładowany czas palenia 5h aby go nagrzać. Prawie 2 wsady drewna. Miłego oglądania.
    #atmos #buforciepła #kospel
    Witam na kanale. Na kanale przedstawiam metody ogrzewania domu o powierzchni 160m2, parter oraz piętro ze skosami. Do ogrzewania wykorzystuję kotły: Atmos DS18S oraz Kospel 12/24KW. W kotle Atmos palę drewnem bukowym oraz sosnowym, również testuję różne brykiety na kanale. Ostatnio zmodernizowałem kocioł Atmos o dodatkowe akcesoria co wyszło na plus.
    Zapraszam do subskrybowania, zawsze jakieś nowe informacje wrzucę na kanał o tych kotłach oraz o zużyciu paliwa do ogrzania domu.
  • ХоббиХобби

Комментарии • 41

  • @pawelharezlak261
    @pawelharezlak261 Год назад +1

    Mam ten sam piec 27kw. Polecam

  • @tomaszsujewicz7132
    @tomaszsujewicz7132 Год назад +1

    Głównym moim wyborem kotła zgazowującego drewno i biomasę,była temp.spalin.105-145C.Blaze Harmony 33 kW+bufor Kelvin 1400L+grupy pompowe Afriso.Nie mam czasu i ochoty siedzieć w kotłowni i jej usprawniać.Sonda Lambda to dodatkowa oszczędność na opale 10-15%.Cena wysoka,ale licząc korzyści na min.20 lat?.Minus kolejny to taki,że kocioł przyjedzie za min.10 mięs.nawet dla autoryzowanego serwisanta i sprzedawcy BH którym jestem.Trudno,tam zobaczyłem jaką kotłownie marzeń chcę mieć.Święty spokój.

  • @Nasterion
    @Nasterion Год назад +4

    Temperatura podczas zgazowania to 1000-1200 stopni, porównując to z twoimi 250 stopniami na wylocie, można przyjąć, że wymiana zachodzi. Taka technologia, palenia drewna w wysokiej temperaturze, chodzi o to aby nabić bufor a nie kisić drzewo w niższych temperaturach. Oglądam twoje filmy z ciekawości w zasadzie od początku i zastanawiam się czemu tak z tym walczysz, wysoka temperatura spalin na wylocie ma też kolejny efekt uboczny, niweluje ilość gromadzącej się sadzy i w zasadzie przedłuża żywot twojego kotła. Są też kotły z wymiennikiem rurowym, tam zapewne temp. spalin bedzie mniejsza.
    Jednak co do ogranicznika, mogę się mylić, dlatego też proponuję zrobić test. Jak efektywniej nabijesz bufor, z ogranicznikiem temp. spalin, czy bez, pomijając kwestię dopalania sadzy itp.
    Pozdrawiam!

  • @Popcio36kanal
    @Popcio36kanal Год назад +1

    Na tym piecu temperatury 250 a nawet 300 mogą występować - szczególnie przy sosnie. Kwestia projektu - jest on kompaktowy i da się uzyskać maksymalnie 80% sprawności. Na forum pojawia się kolega o nicku amixo1, który wszystkim mówi, że temperatury powinny być na poziomie poniże 120C i wszyscy zaczynają szaleć szukając mega rozwiązań - termostaty spalin, jakieś dławienie itd itd. Tylko, że on się nie przyznaje, że jego piec przebudował dość istotnie zmieniając konstrukcję (w jednym z postów w odpowiedziach przyznał że dobudował niemal drugie tyle materiału w piecu). Wtedy zgoda - może osiągnie 90% sprawności oraz 150C na wyjściu albo i mniej! Pytanie dla użytkowników - czy chcą takie przebudowy i czy 10% lepszej sprawności coś im da. Zazwyczaj jest tak, że sprawnośc w piecu oscyluje 60-70% w paleniu "na oko" czy "na chłopski rozum". Przy więszym doktoryzowaniu sie można uzyskać 80% i raczej nic wiecej. Także każdy niech będzie świadomy, że konstrukcja jest dość toporna/kompaktowa/z brakami, przez to sporo ciepła wylatuje i sprawność spada jakieś 10% (co wiąże się z około 170C wyższymi spalinami niż te co mogłyby być żeby nie było smoły w kominie). Mi osobiści wystarcza te 80% i życzyłbym je wszystkim (jednak przeskok z 60% na 80% to 1/3 MNIEJ spalonego opału!). NIe tłumcie tego pieca, nie przywiązujcie się zbyt mocno do temperatury spalin. Jej obniżanie to często kiszenie drewna (jeżeli nie modyfikowaliście pieca, oczywiście).

  • @tomaszczekaj7868
    @tomaszczekaj7868 Год назад +3

    Czemu tak sądzisz. Firma z tradycją, dzialajaca od lat. Raczej chyba wiedza jak projektuja kocioł. Z resztą w instrukcji piszą o tym. Moze masz doswiadczenia z innym kalibrem kotłów stąd ta opinia. Faktem jest ze zlad wody niewielki, ale powierzchnia wymiany spora. Myślę ze wiedza co robią. Tutaj ma nagrzac szybko w wysokiej tempetaturze a nie kisić w niskiej. To ogolnie inna kategoria kotłów, bez porównania do innych śmieciuchów. Ale w innym przypadku przy innym kotle możesz mieć rację. W tym przypadku nie.

  • @atmosholzgas
    @atmosholzgas Год назад +1

    Dzięki za film z dokladnym przedstawieniem temp. U Ciebie widze, że juz po 5 godz uzyskujesz 80st na wyjściu i bufor prawie gotowy. Tylko, że masz niższą wkładkę. U mnie ta 78st przytrzymuje ten powrót i bufor wolno się ładuje😡 A jak chciałbym szybciej to nie mogę pogonić kotła z temp powyżej tych 74st na wyjsciu.
    U mnie właśnie 12 godz od rozpalenia wyjscie z atmosa nadal 73st, termometr atmosa 82st. A bufor właśnie góra 74st, srodek 62st, dół 33,6st. Jak na razie zrobiłem dwa wsady i jeszcze jest drewno nie spalone! Mega oszczędnie, tylko że to jest związane z tym że atmoś nie może w pełni oddać wytworzonej energii. Przynajmniej tak mi się wydaje... Palę dalej. Pocieszające jest to jak mówisz że po dzisiejszych pracach i dopuszczeniu wody szumi w instalacji. I powinno się to z czasem unormować. Bo u mnie to samo i liczę że trzeba to przepalić.

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад +1

      Witam. Przestało szumieć po 3 godzinach jest cisza, całe powietrze przepchało się i odpowietrzyło. A palisz z włączonym wentylatorem ? Może ciąg komina jest za mały lub za duży ? Albo nie chce się odpowietrzyć i miesza powietrze więcej niż pcha wodę jak mówisz, że cały czas szumi w rurach ?

    • @atmosholzgas
      @atmosholzgas Год назад

      Po 21 godz nadal sie przelewa i szumi. Wg mnie to ze dlugo sie nagrzewa to wina zapowietrzenia. Ale to powietrze nie uchodzi. Mam dwa odpowietrzniki. Jeden na samej gorze bufora, drugi na rurze zasilającej bufor, tuż przed nim. Z obu nie wydostaje sie powietrze. Hydraulik jeszcze próbował odpowietrzyć sam piec miarkownikiem ciągu. Tez niewiele dało. Jak to jeszcze można zrobić.

    • @Andrepl605
      @Andrepl605 Год назад

      Mega oszczędnie gdzie 12 godz pali w piecu pompka chodzi i bufor nie nagrzany 🙈i prądu pompka żre 🤣grzeje bufor 800l tylko innym piecem 2 godz i bufor jest nagrzany a nie tyle czasu 😆

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Masz układ zapowietrzony. Np na grzejnikach można odpowietrzyć. Na pompce

    • @konradsmolarek6177
      @konradsmolarek6177 Год назад

      ​@@Andrepl605 Andrzej co proponujesz jako alternatywę dla Atmosa? Jaki masz kocioł?

  • @Popcio36kanal
    @Popcio36kanal Год назад

    Termometr przylgowy, który stosujesz podaje około 5-6 stopni niższą temperatraturę niż jest ona na piecu. Jest to normalne. A co do końcówki filmiku - uśmiechnąłem się dość, jak powiedziałeś że jest to "perfekcyjne" :) Lepiej być ostrożnym z takim sformułowaniem, szczególnie przy tym piecu :)

  • @metalboy3906
    @metalboy3906 Год назад

    Myślę że do sterowani pompki kocioł bufor musisz założyć termostat spalinowy bo kocioł wygasa a bufor grzeje piec

  • @tomaszpecuch4081
    @tomaszpecuch4081 Год назад

    Witam. Coś długo wydaje mi się czas nagrzania. Posiadam piec na eko groszek tłokowy. Pale Groszkiem z równoczesnym dołożeniem na ruszt awaryjny drewno i brykiet własnej roboty. Mam laddomat z wkładką 72 , pompa ustawiona na włączenie przy 74, histereza 2, ładuje bufor 800 lw 3 h. Czekam na atmosa 25 kw i mam drugi bufor w sumie 1600 litrrów.

    • @maksymdobry3368
      @maksymdobry3368 Год назад +1

      W instrukcji kotła Atmos jest napisane że w kotłach o mocy od 15 kw-100kw zalecają wkładkę 78 stopni.
      U mnie kocioł nie osiągał 80 stopni i podobnie palił jak tutaj , po zmianie wkładki na 78 stopni już po 20/30 minutach od rozpalenia jest powyżej 80.

    • @tomaszpecuch4081
      @tomaszpecuch4081 Год назад

      @@maksymdobry3368 u mnie przy tłokowcu wystarczy pompe laddomatu ustawić powyżej wkładki 72 czyli 74 i ładuje elegencko w 3 h, przy zużyciu groszku i drewna z brykietem

  • @pawetrzaskowski8115
    @pawetrzaskowski8115 Год назад +2

    Kocioł trzymam na 90 stopni

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад

      U mnie jak widzisz temperatura dopiero na końcu palenia idzie do góry.

  • @pawetrzaskowski8115
    @pawetrzaskowski8115 Год назад +2

    U mnie dochodzi do 300
    Jest duża moc gdy spadnie to kocioł słabiej daje a poniżej 200 pojawia się dym z komina

    • @grzegorza.5205
      @grzegorza.5205 Год назад

      To jaka jest sprawność kotła jak taka wysoka temperatura idzie w komin?

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Niska temperatura spalin może oznaczać słaby ciąg. Co za tym idzie dym z komina gdy temperatura spadnie bardzo a wtedy też drastycznie moc. Palę drewnem iglastym budowlanym drobnym.
      A sprawność to do od 60do70 %

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Możesz podać jaka Ty wagę drewna potrzebujesz by ogrzać bufor w danych temperaturach i jaki czas itd..

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад +1

      Dziś wrzucę film o wadze drewna bukowego i czasie jego spalania.

  • @ernestkaminski477
    @ernestkaminski477 Год назад +1

    Moim zdaniem lepiej zostawić w oryginale, u mnie atmos ds25s wygrzewa 2x800l bufory w 5h w temp 30 do 85-90° ,a potrzeba do tego 2x wsady z ciekiej sosny...

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      Czyli jaka wagę mają?

    • @janusz6682
      @janusz6682 Год назад +1

      Witam. Jaką temperatura otwarcia masz na zaworze 3drogowym między kocioł- bufor?
      Jestem w trakcie montażu atmos GS 20kw bufor 1500litrow

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад +1

      Mam na sterowniku ustawioną temperaturę 74 stopnie. Przy tej temperaturze załącza się pompka przy zaworze ładująca bufor.

    • @ernestkaminski477
      @ernestkaminski477 Год назад

      @@pawetrzaskowski8115 średnio 40-50kg potrzebne

    • @pawetrzaskowski8115
      @pawetrzaskowski8115 Год назад

      @@ernestkaminski477 dzięki za odpowiedź

  • @eliaszkwiatkowski5808
    @eliaszkwiatkowski5808 Год назад +1

    A ups masz zamontowanego bo to ważne .

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад

      Mam 2, jeden przy Atmosie na pompie, a drugi na wyjściu z bufora na pompie.

  • @pawetrzaskowski8115
    @pawetrzaskowski8115 Год назад +1

    Widać że nijak się ma temperatura co podaje producent

  • @adrianbaszczyk1101
    @adrianbaszczyk1101 Год назад

    Witam byłby Pan chętny ( może być odpłatnie) pomóc z instalacją c.o

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад

      Mogę pomóc nie odpłatnie ale tylko teoretycznie. Nie pracuję jako hydraulik. Jak Pan panie Adrianie ma chęci aby wykonać samemu to chętnie się doradzi co i jak i z czym.

    • @adrianbaszczyk1101
      @adrianbaszczyk1101 Год назад

      @@MegaTelrad jak się z Panem skontaktować ?

    • @MegaTelrad
      @MegaTelrad  Год назад

      Na YT w moich informacjach jest adres email do mnie.

  • @amixo1
    @amixo1 Год назад +2

    Ten kocio ma 3 razy co najmniej za mała powierzchnie wymiany w stosunku do mcy paleniska Spaliny powinny być 20 *C wyżej jak woda na uwrocie kotła Na prawidłowo zaprojektowanym kotle 500 kw ogrzewającym 1700 m2 klasztor i kościół spaliny na wodzie 40 na powrocie a 55 na zasilaniu maja 51 *C i to jest ekonomia a nie grzanie wron na kominie

    • @ThePieklak
      @ThePieklak Год назад +3

      Jak będzie -20 na polu to zrób filmik