Maciej Sieńczyk w Big Book Cafe MDM. Spotkania z laureatami Nagrody Literackiej mst Warszawy 2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 сен 2024
  • Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
    Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
    Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
    Spróbuj! patronite.pl/b...
    MACIEJ SIEŃCZYK, laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2024 w kategorii Komiks i powieść graficzna książkę „Spotkanie po latach” to jeden z najoryginalniejszych twórców na polskim rynku książki. W jego pełnych absurdu i ironii rysunkowych opowieściach przytulna codzienność pęka pod naporem grozy. Krytycy przyrównują je do filmów Davida Lyncha, wysoko ceni je Dorota Masłowska.O nagrodzonej książce, pisaniu i ilustrowaniu. Z pisarzem rozmawia OLGA WRÓBEL.
    „Szukając nazwy dla gatunku literacko-graficznego, którego Maciej Sieńczyk jest jedynym znanym mi przedstawicielem, obstawiam „horror bezsensu” - napisała Dorota Masłowska, będąca fanką twórczości warszawskiego rysownika i twórcy komiksów. „W niepodrabialnym stylu, zarazem wytwornym i potwornym, wybitny artysta wciąga nas na manowce swojej wyobraźni. Szybko zrezygnować czytelnik musi z poczucia, że wie, gdzie tu jakaś reguła, plot; na próżno usiłuje przejrzeć bieg wypadków”.
    Za książkę „Spotkanie po latach” autor otrzymał latem tego roku Nagrodę Literacką m.st Warszawy w kategorii Komiks i powieść graficzna.
    Jury tak uzasadniło wyróżnienie tej pełnej absurdu i ironii opowieści o pozornie zwyczajnym spotkaniu dawnych znajomych, które niespodziewanie zamienia się w niecodzienną towarzyską przygodę: „Swoje okrutnie zabawne historie, zapętlane dygresjami, sztukowane sentencjami, utkane z chaosu informacyjnego, lokalnych legend i językowych klisz, policyjnych kronik i programów o zjawiskach paranormalnych Sieńczyk, niczym jakaś Szeherezada blokowisk i podmiejskich altan, snuje bez końca w przestrzeniach niewygodnie znajomych, a zarazem przerażająco nieoswojonych, odkrywając przy okazji własną formułę surrealizmu. Jeśli pęknięcie pozornie przytulnej codzienności pod naporem niespodziewanego wybuchu grozy łączyliśmy dotąd z nazwiskiem Davida Lyncha, my, którzy uczestniczyliśmy w „Spotkaniu po latach” wiemy, że amerykański reżyser ma poważnego konkurenta. Poważnego, bo śmiertelnie zabawnego.”
    Wydarzenie odbywa się w cyklu spotkań z laureatami tegorocznej, 17. edycji Nagrody Literackiej m.st Warszawy - najstarszego wyróżnienia dla pisarzy przyznawanego w stolicy i jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.
    Historia wyróżnienia, reaktywowanego uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2008 roku, sięga czasów przedwojennych. Tegoroczny konkurs na najlepszy tytuł minionego roku odbywał się tradycyjnie w pięciu kategoriach: Proza, Poezja, Komiks i powieść graficzna, Literatura dziecięca oraz Książka o tematyce warszawskiej. Do konkursu zgłoszono 755 tytułów.
    Jury pracowało w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak.
    Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.
    W Big Book Cafe MD będziemy gościć we wrześniu i październiku autorki i autorów wszystkich nagrodzonych w tym roku książek. Są to:
    • PROZA - Tomasz Różycki za powieść „Złodzieje żarówek”, Wydawnictwo Czarne;
    • POEZJA - Justyna Kulikowska za tomik „Obóz zabaw”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu;
    • LITERATURA DZIECIĘCA (tekst i ilustracje) - Maria Strzelecka za książkę „Hajda. Beskid bez kitu”, Wydawnictwo Libra PL;
    • KSIĄŻKA O TEMATYCE WARSZAWSKIEJ - Michał Książek za publikację „Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak;
    • KOMIKS I POWIEŚĆ GRAFICZNA - Maciej Sieńczyk za „Spotkanie po latach”, Wydawnictwo Literackie.
    MACIEJ SIEŃCZYK
    Urodził się w 1972 r. w Lublinie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Głównie zajmuje się rysunkiem. Jest autorem wielu okładek do książek; sam też pisze i ilustruje swoje autorskie komiksy, w których stworzył swój charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl zarówno liternictwa, doboru kolorystyki, jak i rysowanych przez siebie postaci. Od początku swojej twórczości związany z miesięcznikiem „Lampa“, gdzie drukował swoje pierwsze komiksy na początku magazynu oraz wydawnictwem Lampa i Iskra Boża.
    Ma na koncie współpracę z Galerią Raster i miesięcznikiem „Exklusiv“. Jego ilustracje publikowane były w takich tytułach jak „Newsweek“, „Przekrój“, „Gazeta Wyborcza“ i „Wysokie Obcasy“, a także w internetowym „Dwutygodniku“. Ilustruje książki innych autorów, w tym trzy tytuły Doroty Masłowskiej, „Filtry” Adama Wiedemanna i wznowienie „Lubiewa” Michała Witkowskiego.
    W 2005 r. wydał własną książkę „Hydriola”, w 2009 r. - „Wrzątkun”, w 2012 r. - „Przygody na bezludnej wyspie”, a w 2016 r. - „Wśród przyjaciół”. Mieszka i pracuje w Warszawie.
    Wydarzenie jest częścią Stałego Programu Kulturalnego współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Комментарии • 1

  • @tomaszdamm9720
    @tomaszdamm9720 2 дня назад

    Uwielbiam styl Macieja. Wracam do tego komiksu raz na miesiąc .