Детето удря, бута хапе - ами сега? | Анита Гергова

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июн 2022
  • Един от трудните моменти, които срещаме като родителите, е именно когато малкото ни дете започне да проявява агресия - бута, удря, хапе и т.н. Възникват въпроси и размишления като:„От къде е видяло? Ние вкъщи не правим така. Не гледаме телевизия. Приятелите му също не правят така.‘‘
    👉 За това колко е важно да бъдем добър модел на подражание. Модели на подражание от ранна детска възраст. Маймуната копира маймуната.
    👉 Съвети как да се справим с детската агресия?
    Детето е подвластно на всички тези процеси и просто реагира без да осъзнава последствията от действията си. Това е неговият начин да даде сигнал, че нещо се случва с него и че иска нещо. Всяко негово поведение се случва, защото има някаква причина - има нужда, потребност.
    Нашата задача като родители е да я ‘‘видим‘‘ и да му помогнем да я задоволи по начин, който не пречи и не вреди на останалите. Като понякога задоволяването й може да не е възможно да стане сега и веднага. Ние обаче започваме да му говорим и обясняваме:
    💪‘Защо удряш? Така не се прави.‘‘
    💪‘‘Това не е хубаво.“
    ‘💪‘Така боли.‘‘
    💪‘‘Извини се.‘‘
    Всъщност всичките ни реакции и реплики са продиктувани от нашите емоции и чувства в тези ситуации - притеснение, объркване, срам, вина, напрежение, умора, досада. Повече по темата за детските изблици и как като родители да помогнем на децата си с агресията към околните, ще си поговорим с Анита Георгова, майка и създател на Осъзнати родители.
    Дигитален фестивал на ранното детско развитие | 15-16 май
    За повече полезни съвети, интересни теми, свързани с ранно детско развитие, родителство, възпитание и много други, последвайте канала ни в RUclips @theirtalks.
    Отправяме и специални благодарности за подкрепата и съдействието на нашите партньори от Knowybrand.com.

Комментарии •