Oko - Mózg - Sztuka - prof. Piotr Francuz
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- "Oko - Mózg - Sztuka" Wykład prof. dr. hab. KUL Piotra Francuza wygłoszony w Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie, 15 grudnia 2014 r.
wszechnica.org...
Wykład poświęcony jest dwóm dziedzinom wiedzy - wiedzy na temat budowy mózgu, a w szczególności budowy układu wzrokowego człowieka, oraz sztuki.
Dzisiaj o sztuce możemy myśleć nie jako o zjawisku, które rozwijało się samo w sobie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, ale o zjawisku, które jest jednym z przejawów aktywności wzrokowej człowieka, ukształtowanej przez ewolucję znacznie wcześniej.
Dzisiaj coraz więcej można powiedzieć na temat tego, w jaki sposób tłumaczyć zjawiska, które dzieją się w sztuce na podstawie wiedzy dotyczącej budowy układu wzrokowego człowieka.
Podczas wykładu prof. dr hab. KUL Piotr Francuz tłumaczy, jaki sposób system wzrokowy człowieka analizuje, interpretuje i wartościuje oglądane obrazy. System wzrokowy to zarówno wszystko to co najczęściej określa się jako wzrokowy szlak/szlaki lub ścieżki i struktury neuronalne oraz tzw. wyższe procesy umysłowe (poznawcze, emocjonalne i inne), które stanowią istotę subiektywnego doświadczenia widzenia.
Badacz poddaje analizie jedne z najbardziej znanych obrazów w historii, czyli między innymi Monę Lisę Leonarda da Vinci, Impresję, wschód słońca Clauda Moneta czy Kobietę w kapeluszu Henriego Matisse’a.
Więcej na ten temat można przeczytać w książce Piotra Francuza pt. "Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu." Wydawnictwo KUL, Lublin 2013.
prof. dr hab. KUL Piotr Francuz - dyrektor Instytuty Psychologii KUL, kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...
#oko #mózg #sztuka #kawiarnianaukowa #psychologia #nauka
Jest super. Skąd to zdziwienie na widok szkieletu i zarysu mięśni i czemu nazywać te widma upiorami.
Oglądając takie filmy utwierdzam się w przekonaniu, że ewolucja istnieć nie mogła. Przecież to oko jest genialnie zbudowane i jeszcze lepiej oprogramowane. Takie coś nie mogłoby powstać przypadkiem nawet przez miliardy lat.
Marcin Gucia
Ewolucja nie jest tylko wyłącznie przypadkowym procesem, w wyniku którego przez miliard lat powstaje np. oko. Jest raczej skomplikowanym (nie do końca poznanym jeszcze) procesem kontrolowanym głównie poprzez tzw. dobór naturalny (w skrócie i uproszczeniu tylko niektóre zmiany - częściowo przypadkowe są faworyzowane poprzez adaptacje i dotrwały do naszych czasów). Ewolucja wciąż trwa i jest obserwowana - nawet w warunkach kontrolowanych.
*****
Problemy jakie stawiasz wynikają z błędnych założeń, że ewolucja jest prostym procesem liniowym, w którym istnieje absolutny sens i cel, gdzie pozorne paradoksy nie mają prawa występować, bo tylko architekt byłby wstanie im sprostać. Nic bardziej mylnego. Ewolucja jest procesem wysoce skomplikowanym i silnie nieliniowym. Z systemów nieliniowych mogą powstawać systemy emergentne, których działania i istoty nie sposób przewidzieć na podstawie danych wejściowych wielkości w dłuższej perspektywie. Również logiczna sprzeczność jeśli tylko występuję w warstwie emergentnej jest w niej tolerowana i odpowiednio interpretowana (np. logika parakonsystentna) tak by system nie odbierał tego jako jawnej sprzeczności. Sens i cel są relatywne względem organizmów i ich potencjalnych umysłów. Próby opisu sensu i celowości quasi obiektywnej są interpretacją, która jest również względna. Skąd założenie że proces podziału płci się zatrzymał na dwóch...? Chyba stąd, że obecnie widzisz w okolicy tylko dwie... i czas życia pokoleń jest krótki.
+Dariusz Gasiorowski
Nie karm trolli bo szkoda czasu na tłumaczenia .... i tak nie ogarną bo to dla nich niepojęte.
+Marcin Gucia: tak, tak... a ziemia jest płaska... kreacjoniści doprowadzają mnie do gęsiej skórki (powiem w skrócie: jakby nie było doboru naturalnego i ewolucji, to byłboby się identycznym jak rodzic, dziad i pradziad itd) - ale, jak widać, ewolucja bywa też regresywna, bo próbuje często w ciemno i dlatego w XXI w. można spotkać człowieka, który zaprzecza oczywistości.
Chcącym zgłębić tajniki powstawania koloru polecam film Kolor na kanale Historia Sztuki.
Niestety książka Pana Piotra "Imagia", pomimo wysokiej ceny, jest nie do kupienia od ponad pół roku. W dobie rewolucji cyfrowej to jakaś porażka. Pełno za to w księgarniach kryminałów i innego badziewia. Smuteczek.
Imagia jest dostępna w wersji wirtualnej za darmo :)