@@grzegorzwas5005 Ja bym się bardziej skłaniał w kierunku Pana Tadeusza. Matury były już układane bodajże rok temu w październiku, czyli przed tym jak wybuchła wojna na Ukrainie. A, że mamy teraz rok romantyzmu to przeczuwam, że jednak jest na to większa szansa
@@grzegorzwas5005 prawdopodobnie dziady albo pan tadeusz, Lalka była rok temu. a wesele raczej będzie na czytaniu ze zrozumieniem bo jest więcej wątków do poruszenia w tym formacie
Czy planuje Pani może nagrać taki film, w którym pochyli się Pani nad arkuszem rozszerzonym? Czy przy pracy z tekstem powinno się na coś szczególnie zwrócić uwagę, działać w jakiś inny sposób, a może postępować tak samo jak przy podstawie? Jak pisać, żeby zapewnić sobie maksimum punktów i nie popełniać błędów, co robić gdy tekst wydaje się trudny a w głowie pustka?
To są efekty jak nauczycielowi nie chce się zadawać i sprawdzać rozprawek i tłumaczyć (oczywiście że część uczniów nie słucha na lekcjach). Tak polonistka egzaminatorka która uczyła mnie w liceum stwierdziła że nie ma sił i czasu sprawdzać indywidualnie rozprawek, a następnie miała pretensje że słabo poszły nam próbne egzaminy. Choć akurat tu kolejna kontrowersja - inna egzaminatorka korepetytorka zamiast przyznanego 2 dałaby minimalnie 3. Nie pozdrawiam tej nauczycielki.
W ogóle ten ktoś kto pisał te argumenty to chyba jeden z przedstawicieli autorów rozprawek makabrycznie zaniżajacych średnia z matur. Jak można takie gówno napisać
@@clinteastwoooodx9247 jeśli w tekście kultury jest wątek, w którym ktoś zabija i kradnie, traktuje to jako pasje i da się to udowodnić, to jak najbardziej może być. Tylko, że ludzie często formułując argumenty opierające się na kontrowersyjnych przykładach, myślą, że jak napiszą z czego bohater czerpał przyjemność, to już będzie git, a niestety tak nie jest. Tego typu rzeczy trzeba odpowiednio wyrazić, bo może wyjść całe gówno z argumentu, tak jak np. przykład senatora jako pasjonata swoją pracą XD wiele rzeczy można podpiąć pod pasję, ale trzeba mądrze podawać przykład. Sam jakbyś zobaczył argument, gdzie ktoś napisał, że gwałcenie, mordowanie i wysadzanie domów pełnych ludzi przynosi komuś szczęście, spełnienie i radość, to raczej jebnąłbyś ze śmiechu xD trzeba podkreślić również inne ważne fakty, które powodują, że coś jest kogoś pasją
27:43 ciężko jest stworzyć argument. Przecież to już jest w tezie np. praca - pasja. Więc co napisac na początku każdego argumentu? Trzeba by powtarzac tezę.
Moja polonistka mówi, że tak właśnie trzeba robić, tak samo we wniosku cząstkowym, powtarzamy tezę, tylko trochę z innej strony, w innych sposób, w innych słowach. To chyba ma na celu sprawdzić nasz zasób słownictwa haha
Nie masz racji. Zakładając, że przyjmujesz tezę: "Praca to pasja człowieka" możesz wysnuć następujące argumenty: "Praca wzbudza w człowieku szereg pozytywnych uczuć i emocji, dzięki czemu staje się jego pasją." albo "Praca, pomimo swojej monotonności i powtarzalności, może być dla człowieka pasją, ponieważ przynosi mu ciągłą satysfakcję i możliwość rozwoju osobistego." Oczywiście, ja napisałem argumenty sformułowane w taki sposób, aby nasza myśl była wyraźnie pokazana, ale można je tworzyć na wiele krótszych lub dłuższych sposobów. Oczywiście, w argumencie nawet nie musisz pisać o tym, że coś sprawia, że praca jest pasją - możesz to całkowicie pominąć, jeśli to po prostu wynika samo z siebie. Musisz spojrzeć na to szerzej, bo stracisz punkty za argumentacje.
O ile się nie mylę, to przy pisaniu argumentu możesz sobie zadać pytanie odnoszące się do tezy „dlaczego?” i tak skonstruować argument by odpowiadał na te pytanie, np. T:Praca stanowi wartość najwyższego rzędu w życiu człowieka. Dlaczego? A: Wykonywany zawód zapewnia każdemu z nas dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa.
witam, mam pytanie jezeli podalem trzeci argument kompletnie zle nie laczy sie z teza i jest bledny, popelnilem w nim blad rzeczowy ktory przeci tezie, oczywiscie jest to lektura nieobowiazkowa. To ten caly argument zostaje skreslony i wtedy nie wlicza mi sie so sumy slow? czy jak do wyglada?
Chciałem się zapytać jak zapatruje się pani na to, żeby w sądzie (jeśli chodzi o argument) zrobić takie wprowadzenie, że np. w epoce pozytywizmu prężnie rozwijał się naturalizm, który obnażał różne problemy społeczne itp i przejść płynnie do tego, że jest to uwidocznione w Moralności Pani Dulskiej. Pytanie czy można zrobić takie wprowadzenie opisując na początku po krótce jakiś prąd literacki?
Czy na maturze mogę do jednego argumentu dopasować dwa przykłady pochodzące z zupełnie różnych utworów i napisać to w jednym akapicie? Widziałem w filmiku, że ktoś podał dwa przykłady z Lalki (Geist i Ochocki) w tym samym akapicie, ale czy mógłbym zrobić kombinację z dwóch różnych tekstów, wymienić np. Kreona i Makbeta.
@Gabriela Czekańska Chodzi mi o to, że mam jeden argument i do tego dwa przykłady, powiedzmy "Człowiek, który jest despotą kończy źle, ponieważ ludzie zwracają się przeciwko niemu", i czy ja muszę odwołać się w tym tylko do jednego tekstu kultury czy mogę zrobić sobie "mix" różnych tekstów np. "Antygony" i "Makbeta". Bo po tym co powiedziała Pani Iza to wnioskuję, że więcej niż jeden przykład w tym samym akapicie jak najbardziej można mieć.
@Gabriela Czekańska Ok, bo ja przez to, że tutaj 30:03 jest napisane "Kolejnym takim przykładem był Julian Ochocki" to myślałem, że przykład to jest postać, a nie fragment utworu, do którego można najwyżej dodać kontekst.
dzień dobry mam pytanie, otóż jeżeli będzie podany fragment np. dziadów cz.III, w poleceniu będzie napisane aby odwołać się do niego, całości utworu oraz innego tekstu kultury, to czy jako tekst kultury zalicza się inna lektura? czy musi to być coś spoza kanonu lektur?
Nie jestem pewna czy do końca zrozumiałam, ale jak mamy np to pytanie "jak dom rodzinny wpływa na człowieka?" To mogę napisać w tezie, że np rozwija, ale z drugiej strony możemy przez niego cierpieć i to jest jakby teza ambiwalentna?
teza ambiwalentna jest wtedy, gdy w tezie zawierasz dwa różne stanowiska, często przeciwstawne. To, co podałaś jako przykład, to jest właśnie teza ambiwalentna.
@@aeian5138 ok dzieki ,a nawiazujac do innego tekstu kultury rowniez musze podac 2 argumenty czyli np 2 argumenty z ,,Lalki '' i np 2 argumenty z ,,Nad Niemnem ''
moim zdaniem, jesli chodzi Ci o Pana Tadeusza bo jak wnioskuje po pytaniu, impreze zareczynowa albo uczty podpielabym pod tradycje szlacheckie na dworku w soplicowie, bardziej niz rodzinne, bo w koncu nie tylko oni mieli w zwyczaju to robic, ani nie wymyslili zadnej z tej rzeczy
Jeżeli postawie w rozprawce tezę ambiwalentną np. Rezygnacja z życiowych pasji to czasem konieczność, a czasem sprzeniewierzenie się samemu sobie- to jak powinna wyglądać argumentacja? 1) kazdy argument i przykład musi mówić o tym że, czasem to konieczność a czasem sprzeniewierzenie 2) czy np. jeden argument mowi o tym ze, rezygnacja to konieczność a pozostałe, ze to sprzeniewierzenie?
Co sądzicie, czy może być teza od "Moim zdaniem"? W szkole od początku pani nas tego uczyła, a co więcej, podkreślała, że ten sposób jest najbezpieczniejszy i powinniśmy kierować się tylko tym, bo większość innych, które nie zaczynają się od "moim zdaniem" są złe. I teraz mam mętlik, czy na maturze użyć tego zwrotu, czy zacząć się uczyć pisać rozprawkę od nowa, inaczej:(
Zawsze poprostu pisząc tezę odpowiadaj bezpośrednio na pytanie, BEZPOŚREDNIO. Jak jest pytania praca pasja czy obowiązek - pisz np. Praca to przede wszystkim pasja. Bez żadnego moim zdaniem, uważam, że - po co to, co to wnosi? Odejmuję wtedy punkty chyba. Oczywiście przed postawieniem tezy napisz coś w stylu praca jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia srutututu, tak ze 3 zdania, potem teza i lecisz dalej
@@violetmiszuk co ty gadasz. Rozprawka ani trochę nie jest obiektywna. Przecież całą ideą rozprawki jest to, żebyś napisała w tezie co uważasz, a potem to udowodniła w argumentacji.
Nie, to nie to samo. W hipotezie sugerujesz, że dopiero będziesz poszukiwać odpowiedzi, hipotezą będzie na przykład gdy we wstępie dasz zdanie "Czy czytanie książek ma pozytywny wpływ na człowieka?". Wtedy w poszczególnych argumentach zastanawiasz się nad odpowiedzią (możesz podawać przykłady i za, i przeciw), a w podsumowaniu na ich podstawie musisz odpowiedzieć na postawione pytanie, w ten sposób stawiając już tezę. Teza ambiwalentna natomiast to na przykład stwierdzenie "Książki mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na człowieka". Stawiasz ją we wstępie i wtedy musisz podać co najmniej jeden przykład na pozytywny i co najmniej jeden przykład na negatywny wpływ książki - pokazujesz że problem jest bardziej złożony, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W podsumowaniu po prostu powtarzasz tezę.
Jeżeli chodzi o streszczanie lektur, to się z Panią nie zgadzam. Nie każdy ma talent do krasomówstwa, dlatego przedstawiając treść utworu łatwiej jest przekroczyć minimalny próg słów. Oczywiście samo streszczenie nie wystarczy, zawsze trzeba zawrzeć w swojej pracy interpretację danego utworu.
Jeśli pozwala to zdać, to dobrze wiedzieć, ja sama lubię streszczać, w końcu chwale się swoją wiedzą, nieprawdaż? Aczkolwiek chyba rozprawka polegać ma z samej nazwy na rozprawianiu, a więc nie streszczaniu historii, a właśnie odpowiednim się jej posługiwaniu, udowadnianiu tezy, wskazując przytoczone przez nas przykłady poświadczające, że rozumiemy temat i potrafimy wyrażać własne zdanie i rozumowo rozwiązywać problemy
Generalnie lekkie streszczanie nie zaszkodzi, ale trzeba podczas pisania przykładu uświadomić sobie jedną rzecz. My nie musimy przytaczać całego wydarzenia z życia bohatera czy kogoś tam, tylko wyciągnąć z niego esencję. Trzeba podać te fakty i informacje, które potwierdzają nasz argument, a nie zawsze każdy szczegół z danego przypadku to robi. Gdy nadmiernie streszczamy, osłabiamy swoją argumentację i narażamy się na ewentualne błędy, które w konsekwencji MOGĄ nam zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie dokonywane te streszczanie.
Lepiej tego nie robić, gdy ja już decyduje się na podanie reżysera, to muszę być pewien pisowni jego imienia i nazwiska. Wystarczy pomylić jedną literę i od razu dostaje się błąd kardynalny. Najbezpieczniej jest unikać dawania sposobności egzaminatorowi do wyzerowania pracy, oni tylko na to czekają.
@@Ravol_Eater a błąd kardynalny nie dotyczy tylko lektur z *? A poza tym jeśli jest kilka filmów o tym samym tytule to lepiej podać reżysera, żeby było wiadomo o który film konkretnie chodzi, żeby nie pomylili. Przynajmniej tak mi tłumaczono
@@aeian5138 tzn, wiadomo, że musi być o wiele bardziej rozbudowane i nawiązywać też do treści rozprawki, ale czy patrząc na podane zdanie jak na rozpoczęcie podsumowania byłoby ono okej? mam na myśli napisanie najpierw tego "podsumowując, tęsknota to siła niszcząca ludzkie życie', a następnie kontynuowanie tego tematu z nawiązaniem do argumentów
@@martynag736 Mówiąc uczciwie, to pisanie w zakończeniu sfomułowań typu: "podsumowując" jest kiepskim pomysłem, przynajmniej na maturze. Oglądałem masę filmików dot. rozprawek i na każdym potępiali takie formułki. Obczaj sobie filmiki na yt dotyczące tej części pracy i ogarniesz jak to pisać, bo to nie jest ciężkie. W porównaniu do komponowania wstępu i argumentów, to zakończenie jest najbanalniejsze
@@aeian5138 przez całe życie kazali mi pisać w ten sposób>;(( a polecasz może jakiś konkretny film czy nie będzie różnicy, jeśli wezmę pierwszy, jaki się wyświetli?
wydaje mi sie, ze zerowana jest tylko wtedy, kiedy teza jest kompletnie niezwiazana z tematem i kiedy walniesz kardynala, ale nie wiem czy wyciagniesz rozprawke na 30pkt jak piszesz streszczenie zamiast argumentu
@@seabass8431 ale pozwoli na zdanie, bo ja też nie mówie o takim całościowym streszczeniu lektury, tylko jakiegoś fragmentu np czy ogólnie poczynania bohatera (nie, że z całej książki ale coś tam streszczam zawsze)
no i oczywiscie streszczenie fragmentu to nie jest mój cały argument, dodaje tam tez kiilka zdań co o tym mysle, co pokazuje dany fragment, poczynania bohatera itp
Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie. Czy nasza teza musi odnosić się do podanego tekstu? To znaczy, że jeżeli z podanego fragmentu tekstu wynika, że miłość romantyczna jest destrukcyjna (przykład) to w naszej tezie musimy napisać, że jest destrukcyjna? Czy możemy napisać ze jest zarówno destrukcyjna jak i budująca i to drugie udowodnić przykładami z innej lektury?
mozesz napisac teze ambiwalentna, czyli ze milosc moze byc i taka i taka, generalnie najpierw sie zastanow, co ci latwiej bedzie uargumentowac i pod to pisz teze
@@seabass8431 Ok dzięki. No właśnie wiadomo, ze najpierw trzeba się zastanowić ale jakbym nie miał tyle argumentów to lepiej napisać ze taka i taka i później to udowodnić. Chodziło o to ze babka w szkole mi mówiła, ze teza musi wynikać z dołączonego fragmentu. Czyli jeżeli z fragmentu wynika, ze miłość jest destrukcyjna to nie mogę napisać ze jest taka i taka i później udowodnić innym utworem. Dzięki
@@kikson8510 nie chce podwazac jej kompetencji ale wydaje mi sie, ze akurat nie miala racji. Mnie uczyla egzaminatorka w szkole i wiele razy mowila, ze mozna pisac teze ambiwalentna i nigdy nie mowila tego co twoja. Jak dla mnie to by sie troche mijalo z celem rozprawki, bo wtedy ten fragment narzucalby teze i kazdy musialby napisac identyczna.
ja rozumiem "rozważ" jako "zastanów się" i nie chodzi żeby przelewać to na kartkę tylko to co wysnułaś sobie w głowie napisac i uargumentować swoje myślenie
Proszę Pani, jeśli jakimś sposobem pojawiłby się motyw kobiety to można się odwołać do serialu ,,Ranczo"? Pojawia się tam w jednym z odcinków nowa kobieta pracująca w sklepie i od razu przykuwa uwagę mężczyzn tam mieszkających, tak w wielkim skrócie
Na instagramie jednej dziewczyny która pomaga maturzystom z j.polskiego widziałam posta z jakims motywem, podała ona kilka przykładów między innymi ranczo, zaś moja nauczycielka była maksymalnie przeciwna odwoływania sie do polskich oraz zagranicznych seriali i filmów nie opartych na faktach.
Dlaczego robienie czegoś złego według Pani nie może być pasją? Ludzie są różni, i taki psychopata ma inne spojrzenie na rzeczywistość przez co sprawianie komuś krzywdy może być dla niego przyjemnością i pasją. To nie jest fair żeby przez Pani osobiste przekonania zabierać komuś mase punktów.
No ale pasja raczej łączy się z samorozwojem i przyjemnością z tego rozwoju. Raczej zabijanie innych itp. nie prowadzi do tego, że człowiek się rozwija, a powiedziałabym wręcz przeciwnie. Oczywiście to mój punkt widzenia, ale też chcę na to zwrócić uwagę.
@@nataliaruz6422 Pasja może ale nie musi wiązać sie z samorozwojem, pasja moze byc czyms podobnym do hobby np czyjas pasja jest kolekcjonowanie znaczkow, czy musi sie przez to rozwijac? nie. A nawet jakby juz wziac pod uwage robienie komus krzywdy, to jakkolwiek zle by to nie brzmialo to z perspektywy psychopaty moze zapewnic mu to samorozwoj np. moze poznawac nowe techniki dręczenia innych. Nie popieram czegos takiego ale takie sa fakty po prostu, mozna rozwijac sie we wszystkim - nawet w krzywdzeniu innych, a rozwój nie zawsze oznacza cos pozytywnego
@@clinteastwoooodx9247 Hm ma to w pewnym stopniu sens, lecz społeczeństwo przyjmuje takie zachowania za skrajne i nieakceptowalne moralnie. Psychopatia raczej nie jest cechą charakteru, tylko spektrum jakiegoś zboczenia umysłowego. Więc niestety takie pojmowanie istoty nawet tej rzekomej pasji nie będzie uważane za zbytnio godne poszanowania, bo wiąże się z czynem niemoralnym.
@@nataliaruz6422 Z perspektywy społeczeństwa. Mówie o sposobie postrzegania świata przez konkretną jednostke, dlatego pasja może być dla każdego czym innym bo to kwestia indywidualna a nie narzucona przez społeczeństwo.
@@clinteastwoooodx9247 No dobra, więc jak rozwinalbys argument o pracy- pasji z perspektywy osoby, która popełnia zbrodnie? No bo o Nowosilcowie się nie da, to nie była jego pasja, a bardziej chciał się przypodobać carowi.
Autotematyzm to była podstawa na przełomie lat 80tych i 90tych. Już lepiej sobie napisać co się robi. Może nie pięknie i bez elementu zaskoczenia, ale przynajmniej logicznie.
mi tez to nie idzie ale streszcze fragmenty jako argumenty i wyciagne jakis wniosek na koniec kazdego argumentu jako wniosek czastkowy choc zapewne strace na tym punkty to zalicza mi to
1. Podobnie ta kwestia została zaprezentowana w .. 2. Zupełnie inaczej ten problem został zaprezentowany w.. 3. W szczególnych okolicznościach zalazł się również .. 3. Doskonale motyw ..przedstawił artysta ...w swoim utworze pt... 4. Podobne poglądy na kwestie (np. materialne) miał również .. 5. We wskazanym do analizy fragmencie 6. Przedstawione to zostało również w tekście..
U mnie w szkole pani uczyła, ze najbezpieczniej jest zaczynać każdy przykład od przedstawienia bohatera. Np -> Jacek Soplica jest jednym z głównych bohaterów epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.
nie ma żadnej reguły co do tego, jak zaczynać argument. Osobiście zawsze przedstawiam na początku swój sąd/stwierdzenie, bez zbędnego nabijania słów jakimiś formułkami. Czyli np. przy tezie: "Nie warto kochać, jeśli miłość jest źródłem cierpienia", początkiem jednego z argumentów byłyby słowa: "Miłość niespełniona i nieszczęśliwa, poprzez swoje oddziaływanie na jednostkę, może w skutkach doprowadzić do załamania emocjonalnego i pchnąć człowieka do niekontrolowanych czynów."
W przykładzie tematu o pracy - Jeśli dam tezę ambiwalentną to jeśli napisze że dla niego to przyjemność itd to muszę też szukać w tym samym utworze/fragmencie uzasadnienia dla drugiej strony tezy, czy mogę pozostać tutaj na pozytywnych aspektach a pokazać negatywne w innej lekturze?
maturzyści 2024 łączmy się!
no hejka
9h do matury jazda XD
maturzyści 2022,łączmy się! powodzenia wszystkim pamiętajcie że mamy rok romantyzmu :D
ciekawe co będzie na rozprawcę
@@grzegorzwas5005 byle nie Pan Tadeusz
@@szymond45 najprawdopodobniej mają być Dziady Ale Pan Tadeusz tez moze być chociaż jego bym nie chciał
@@grzegorzwas5005 Ja bym się bardziej skłaniał w kierunku Pana Tadeusza. Matury były już układane bodajże rok temu w październiku, czyli przed tym jak wybuchła wojna na Ukrainie. A, że mamy teraz rok romantyzmu to przeczuwam, że jednak jest na to większa szansa
@@grzegorzwas5005 prawdopodobnie dziady albo pan tadeusz, Lalka była rok temu. a wesele raczej będzie na czytaniu ze zrozumieniem bo jest więcej wątków do poruszenia w tym formacie
Szybkość 1,5 nie ma czasu. Powodzenia maturzyści! Oby 30% i do przodu!
Ja na 2x słucham XD
@@Popskunek Ja też XD
ten moment kiedy dowiadujesz się ,że przez te wszystkie lata pisałeś źle argumenty a zostały 3 dni do matury z języka polskiego :/
Same, powodzonka wszystkim
nie przejmuj sie i tak dalej na maturze możemy źle pisac argumenty juz sie tego nie nauczymy xd
@@majkel9974 co racja to racja xD chociaż zawsze coś do głowy wejdzie
@@justyna463 dzięki❤️
Jak poszło
Pani jest zbawicielem wszystkich maturzystów
Czy planuje Pani może nagrać taki film, w którym pochyli się Pani nad arkuszem rozszerzonym? Czy przy pracy z tekstem powinno się na coś szczególnie zwrócić uwagę, działać w jakiś inny sposób, a może postępować tak samo jak przy podstawie? Jak pisać, żeby zapewnić sobie maksimum punktów i nie popełniać błędów, co robić gdy tekst wydaje się trudny a w głowie pustka?
To są efekty jak nauczycielowi nie chce się zadawać i sprawdzać rozprawek i tłumaczyć (oczywiście że część uczniów nie słucha na lekcjach). Tak polonistka egzaminatorka która uczyła mnie w liceum stwierdziła że nie ma sił i czasu sprawdzać indywidualnie rozprawek, a następnie miała pretensje że słabo poszły nam próbne egzaminy. Choć akurat tu kolejna kontrowersja - inna egzaminatorka korepetytorka zamiast przyznanego 2 dałaby minimalnie 3. Nie pozdrawiam tej nauczycielki.
„Rzeckiego pasją była praca w sklepie głównego bohatera, ponieważ dobrze mi tam było” nie wiem czemu, ale strasznie rozsmieszylo mnie te zdanie
W ogóle ten ktoś kto pisał te argumenty to chyba jeden z przedstawicieli autorów rozprawek makabrycznie zaniżajacych średnia z matur. Jak można takie gówno napisać
Moi drodzy, życzę wszystkim powodzenia na maturze, będzie zdane !!🎊🎊🎊
Czy jest możliwość, żeby pokazała Pani swoje rozorawki w całości?
Spoczko,zdalam tą mature,tragedii nie bylo😂
29:00 Kurtz "kierował się pasją bo podporządkował sobie ludność tubylczą"..... o tak pasja - zabijanie i kradzieże xd
dlaczego to nie moze byc pasja?
@@clinteastwoooodx9247 jeśli w tekście kultury jest wątek, w którym ktoś zabija i kradnie, traktuje to jako pasje i da się to udowodnić, to jak najbardziej może być. Tylko, że ludzie często formułując argumenty opierające się na kontrowersyjnych przykładach, myślą, że jak napiszą z czego bohater czerpał przyjemność, to już będzie git, a niestety tak nie jest. Tego typu rzeczy trzeba odpowiednio wyrazić, bo może wyjść całe gówno z argumentu, tak jak np. przykład senatora jako pasjonata swoją pracą XD wiele rzeczy można podpiąć pod pasję, ale trzeba mądrze podawać przykład. Sam jakbyś zobaczył argument, gdzie ktoś napisał, że gwałcenie, mordowanie i wysadzanie domów pełnych ludzi przynosi komuś szczęście, spełnienie i radość, to raczej jebnąłbyś ze śmiechu xD trzeba podkreślić również inne ważne fakty, które powodują, że coś jest kogoś pasją
Powodzenia dzisiaj, towarzysze w boju :d
maturzyści 2022 będzie dobrze!!!
27:43 ciężko jest stworzyć argument. Przecież to już jest w tezie np. praca - pasja. Więc co napisac na początku każdego argumentu? Trzeba by powtarzac tezę.
Moja polonistka mówi, że tak właśnie trzeba robić, tak samo we wniosku cząstkowym, powtarzamy tezę, tylko trochę z innej strony, w innych sposób, w innych słowach. To chyba ma na celu sprawdzić nasz zasób słownictwa haha
Nie masz racji. Zakładając, że przyjmujesz tezę: "Praca to pasja człowieka" możesz wysnuć następujące argumenty: "Praca wzbudza w człowieku szereg pozytywnych uczuć i emocji, dzięki czemu staje się jego pasją." albo "Praca, pomimo swojej monotonności i powtarzalności, może być dla człowieka pasją, ponieważ przynosi mu ciągłą satysfakcję i możliwość rozwoju osobistego." Oczywiście, ja napisałem argumenty sformułowane w taki sposób, aby nasza myśl była wyraźnie pokazana, ale można je tworzyć na wiele krótszych lub dłuższych sposobów.
Oczywiście, w argumencie nawet nie musisz pisać o tym, że coś sprawia, że praca jest pasją - możesz to całkowicie pominąć, jeśli to po prostu wynika samo z siebie. Musisz spojrzeć na to szerzej, bo stracisz punkty za argumentacje.
O ile się nie mylę, to przy pisaniu argumentu możesz sobie zadać pytanie odnoszące się do tezy „dlaczego?” i tak skonstruować argument by odpowiadał na te pytanie, np. T:Praca stanowi wartość najwyższego rzędu w życiu człowieka.
Dlaczego? A: Wykonywany zawód zapewnia każdemu z nas dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa.
autorzy fragmentów tych rozprawek płakali jak oglądali
haha a ja właśnie mam nadzieję, że wyciągneli wnioski :) tak jak my wszyscy
31:35 czy to na pewno na zielono a nie pomarańczowo? bo aż zatkało mnie czy ja źle widzę kolory
Mnie też, ja tam widzę pomarańczowy XD
witam, mam pytanie jezeli podalem trzeci argument kompletnie zle nie laczy sie z teza i jest bledny, popelnilem w nim blad rzeczowy ktory przeci tezie, oczywiscie jest to lektura nieobowiazkowa. To ten caly argument zostaje skreslony i wtedy nie wlicza mi sie so sumy slow? czy jak do wyglada?
Boje sie
Chciałem się zapytać jak zapatruje się pani na to, żeby w sądzie (jeśli chodzi o argument) zrobić takie wprowadzenie, że np. w epoce pozytywizmu prężnie rozwijał się naturalizm, który obnażał różne problemy społeczne itp i przejść płynnie do tego, że jest to uwidocznione w Moralności Pani Dulskiej. Pytanie czy można zrobić takie wprowadzenie opisując na początku po krótce jakiś prąd literacki?
Dobry film polecam, może zdam.
Czy na maturze mogę do jednego argumentu dopasować dwa przykłady pochodzące z zupełnie różnych utworów i napisać to w jednym akapicie? Widziałem w filmiku, że ktoś podał dwa przykłady z Lalki (Geist i Ochocki) w tym samym akapicie, ale czy mógłbym zrobić kombinację z dwóch różnych tekstów, wymienić np. Kreona i Makbeta.
@Gabriela Czekańska Chodzi mi o to, że mam jeden argument i do tego dwa przykłady, powiedzmy "Człowiek, który jest despotą kończy źle, ponieważ ludzie zwracają się przeciwko niemu", i czy ja muszę odwołać się w tym tylko do jednego tekstu kultury czy mogę zrobić sobie "mix" różnych tekstów np. "Antygony" i "Makbeta". Bo po tym co powiedziała Pani Iza to wnioskuję, że więcej niż jeden przykład w tym samym akapicie jak najbardziej można mieć.
@Gabriela Czekańska Ok, bo ja przez to, że tutaj 30:03 jest napisane "Kolejnym takim przykładem był Julian Ochocki" to myślałem, że przykład to jest postać, a nie fragment utworu, do którego można najwyżej dodać kontekst.
to już jutro ...
Juz za 3 godziny
dzień dobry mam pytanie, otóż jeżeli będzie podany fragment np. dziadów cz.III, w poleceniu będzie napisane aby odwołać się do niego, całości utworu oraz innego tekstu kultury, to czy jako tekst kultury zalicza się inna lektura? czy musi to być coś spoza kanonu lektur?
tak, zalicza się
@@sawid4981 jesteś pewny mordziu? Bo szukałem na necie i klarownej odpowiedzi nie znalazłem
Oczywiście, że może to być inna lektura, a nawet tak będzie najlepiej
można odwołać się do biografii sławnej osoby jako tekst kultury?
oczywiście ze tak
format kinowy na +
Nie jestem pewna czy do końca zrozumiałam, ale jak mamy np to pytanie "jak dom rodzinny wpływa na człowieka?" To mogę napisać w tezie, że np rozwija, ale z drugiej strony możemy przez niego cierpieć i to jest jakby teza ambiwalentna?
teza ambiwalentna jest wtedy, gdy w tezie zawierasz dwa różne stanowiska, często przeciwstawne. To, co podałaś jako przykład, to jest właśnie teza ambiwalentna.
Rozumiem dziękuję za pomoc
Dziękujemy
TO CO 2h I jazda!
Czy jesli bedzie rozważ, a ja napisze tak jakby było uzasadnij, to będzie to bardzo poważny bład czy mimo to i tak zdam?
Czy podając 3 argumenty rozumiem ,że każdy argument to 1 bohater?? czy mogę np. dać w 1 argumencie kilku bohaterów proszę o odpowiedz pozdrawiam
Nie. Możesz skonstruować dwa argumenty dot. jednego bohatera, jednak wydarzenia podane jako przykład muszą być różne
@@aeian5138 ok dzieki ,a nawiazujac do innego tekstu kultury rowniez musze podac 2 argumenty czyli np 2 argumenty z ,,Lalki '' i np 2 argumenty z ,,Nad Niemnem ''
-Czy bierzesz sobie ją za żonę?
-"nie wiem zastanowię się" xDDDD
Dziękujemy ❤❤
Mam pytanie: Czy do wstępu i tezy trzeba dać dwa osobne akapity? Czy tylko we wstępie?
Też się zastanawiam
Mam pytanko odn. motywu tradycji. Czy tradycją rodzinną jest np. impreza zaręczynowa? albo uczty?
moim zdaniem, jesli chodzi Ci o Pana Tadeusza bo jak wnioskuje po pytaniu, impreze zareczynowa albo uczty podpielabym pod tradycje szlacheckie na dworku w soplicowie, bardziej niz rodzinne, bo w koncu nie tylko oni mieli w zwyczaju to robic, ani nie wymyslili zadnej z tej rzeczy
Jeżeli postawie w rozprawce tezę ambiwalentną np. Rezygnacja z życiowych pasji to czasem konieczność, a czasem sprzeniewierzenie się samemu sobie- to jak powinna wyglądać argumentacja?
1) kazdy argument i przykład musi mówić o tym że, czasem to konieczność a czasem sprzeniewierzenie
2) czy np. jeden argument mowi o tym ze, rezygnacja to konieczność a pozostałe, ze to sprzeniewierzenie?
druga opcja
Co sądzicie, czy może być teza od "Moim zdaniem"?
W szkole od początku pani nas tego uczyła, a co więcej, podkreślała, że ten sposób jest najbezpieczniejszy i powinniśmy kierować się tylko tym, bo większość innych, które nie zaczynają się od "moim zdaniem" są złe. I teraz mam mętlik, czy na maturze użyć tego zwrotu, czy zacząć się uczyć pisać rozprawkę od nowa, inaczej:(
Rozprawka to praca naukowa i musi być obiektywna
@@violetmiszuk czyli po prostu lepiej unikac "moim zdaniem"?
Zawsze poprostu pisząc tezę odpowiadaj bezpośrednio na pytanie, BEZPOŚREDNIO. Jak jest pytania praca pasja czy obowiązek - pisz np. Praca to przede wszystkim pasja. Bez żadnego moim zdaniem, uważam, że - po co to, co to wnosi? Odejmuję wtedy punkty chyba. Oczywiście przed postawieniem tezy napisz coś w stylu praca jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia srutututu, tak ze 3 zdania, potem teza i lecisz dalej
@@violetmiszuk co ty gadasz. Rozprawka ani trochę nie jest obiektywna. Przecież całą ideą rozprawki jest to, żebyś napisała w tezie co uważasz, a potem to udowodniła w argumentacji.
@@julcasek Właśnie tak myślałam, ale twoja argumentacja mnie przekonała, żebym nie trzymała się "moim zdaniem", dzięki!
lecimy
Piękna koszula
tezę ambiwalentną moge rozumieć jako postawienie hipotezy we wstępie? czy czegoś nie do końca rozumiem
Nie, to nie to samo.
W hipotezie sugerujesz, że dopiero będziesz poszukiwać odpowiedzi, hipotezą będzie na przykład gdy we wstępie dasz zdanie "Czy czytanie książek ma pozytywny wpływ na człowieka?". Wtedy w poszczególnych argumentach zastanawiasz się nad odpowiedzią (możesz podawać przykłady i za, i przeciw), a w podsumowaniu na ich podstawie musisz odpowiedzieć na postawione pytanie, w ten sposób stawiając już tezę.
Teza ambiwalentna natomiast to na przykład stwierdzenie "Książki mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na człowieka". Stawiasz ją we wstępie i wtedy musisz podać co najmniej jeden przykład na pozytywny i co najmniej jeden przykład na negatywny wpływ książki - pokazujesz że problem jest bardziej złożony, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W podsumowaniu po prostu powtarzasz tezę.
@@klaralukas5713 dziekuje bardzo za wyczerpujaca odpowiedz :)
Jeżeli chodzi o streszczanie lektur, to się z Panią nie zgadzam. Nie każdy ma talent do krasomówstwa, dlatego przedstawiając treść utworu łatwiej jest przekroczyć minimalny próg słów. Oczywiście samo streszczenie nie wystarczy, zawsze trzeba zawrzeć w swojej pracy interpretację danego utworu.
Dziękuję,że ktoś się ze mną zgadza . Ja zawsze pisałam trochę streszczając lektury bo tak mi było łatwiej
Jeśli pozwala to zdać, to dobrze wiedzieć, ja sama lubię streszczać, w końcu chwale się swoją wiedzą, nieprawdaż? Aczkolwiek chyba rozprawka polegać ma z samej nazwy na rozprawianiu, a więc nie streszczaniu historii, a właśnie odpowiednim się jej posługiwaniu, udowadnianiu tezy, wskazując przytoczone przez nas przykłady poświadczające, że rozumiemy temat i potrafimy wyrażać własne zdanie i rozumowo rozwiązywać problemy
Generalnie lekkie streszczanie nie zaszkodzi, ale trzeba podczas pisania przykładu uświadomić sobie jedną rzecz. My nie musimy przytaczać całego wydarzenia z życia bohatera czy kogoś tam, tylko wyciągnąć z niego esencję. Trzeba podać te fakty i informacje, które potwierdzają nasz argument, a nie zawsze każdy szczegół z danego przypadku to robi. Gdy nadmiernie streszczamy, osłabiamy swoją argumentację i narażamy się na ewentualne błędy, które w konsekwencji MOGĄ nam zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie dokonywane te streszczanie.
Witam ,czy w rozprawce we wstępie a właściwie na jego końcu musze napisać swoją tezę czy tezę pisze w oddzielnym akapicie zaraz po wstępie ?
na końcu wstępu imo, oddzielny akapit to chyba właśnie ta fruwająca teza wspomniana w filmie
czy odnosząc się do serialu bądź filmu trzeba podać reżysera?
W jednym filmiku z przed kilku dmi pani.mowiła ze lepiej podać
Lepiej tego nie robić, gdy ja już decyduje się na podanie reżysera, to muszę być pewien pisowni jego imienia i nazwiska. Wystarczy pomylić jedną literę i od razu dostaje się błąd kardynalny. Najbezpieczniej jest unikać dawania sposobności egzaminatorowi do wyzerowania pracy, oni tylko na to czekają.
@@Ravol_Eater g ł u p o t y pomylone nazwisko autora, bohatera ipt to błąd rzeczowy
@@Ravol_Eater a błąd kardynalny nie dotyczy tylko lektur z *? A poza tym jeśli jest kilka filmów o tym samym tytule to lepiej podać reżysera, żeby było wiadomo o który film konkretnie chodzi, żeby nie pomylili. Przynajmniej tak mi tłumaczono
czy teza i podsumowanie przedstawione przy 26:00 są w porządku?
teza jeszcze jako tako, ale podsumowanie tragiczne
@@aeian5138 tzn, wiadomo, że musi być o wiele bardziej rozbudowane i nawiązywać też do treści rozprawki, ale czy patrząc na podane zdanie jak na rozpoczęcie podsumowania byłoby ono okej? mam na myśli napisanie najpierw tego "podsumowując, tęsknota to siła niszcząca ludzkie życie', a następnie kontynuowanie tego tematu z nawiązaniem do argumentów
@@martynag736 Mówiąc uczciwie, to pisanie w zakończeniu sfomułowań typu: "podsumowując" jest kiepskim pomysłem, przynajmniej na maturze. Oglądałem masę filmików dot. rozprawek i na każdym potępiali takie formułki. Obczaj sobie filmiki na yt dotyczące tej części pracy i ogarniesz jak to pisać, bo to nie jest ciężkie. W porównaniu do komponowania wstępu i argumentów, to zakończenie jest najbanalniejsze
@@aeian5138 przez całe życie kazali mi pisać w ten sposób>;((
a polecasz może jakiś konkretny film czy nie będzie różnicy, jeśli wezmę pierwszy, jaki się wyświetli?
@@aeian5138 już nieważne, dziękuję ślicznie btw
z tymi argumentami wszystko fajnie tylko jest rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, czyli jak to ma wyglądać?
Czy jak streszczę jednak tą książkę, to czy praca bedzie wyzerowana czy jednak są szanse aby dostać te 60% z rozprawki?
wydaje mi sie, ze zerowana jest tylko wtedy, kiedy teza jest kompletnie niezwiazana z tematem i kiedy walniesz kardynala, ale nie wiem czy wyciagniesz rozprawke na 30pkt jak piszesz streszczenie zamiast argumentu
@@seabass8431 ale pozwoli na zdanie, bo ja też nie mówie o takim całościowym streszczeniu lektury, tylko jakiegoś fragmentu np czy ogólnie poczynania bohatera (nie, że z całej książki ale coś tam streszczam zawsze)
no i oczywiscie streszczenie fragmentu to nie jest mój cały argument, dodaje tam tez kiilka zdań co o tym mysle, co pokazuje dany fragment, poczynania bohatera itp
@@Borsuk-pm5gd aaa no to przedstawienie danej sytuacji, ktora bedziesz interpretowac to jak najbardziej, zle zrozumialam w takim razie
@@seabass8431 ja też za mało napisałem informacji jak pisze, dzięki za wyjaśnienie.
Mam pytanie np jak odnosimy sie do historii Hioba to jak to ująć w tym pierwszym zdaniu w argumencie, bo jako tako nie ma autora. Pozdrawiam
Ze z Pisma Świetego z Bibli
W Bibli mamy przedstawiona historie Hioba
Przykładowo
Dziękuję!!
Ale pani ma fajnie oczko pomalowane
Dzień dobry. Mam bardzo ważne pytanie. Czy nasza teza musi odnosić się do podanego tekstu? To znaczy, że jeżeli z podanego fragmentu tekstu wynika, że miłość romantyczna jest destrukcyjna (przykład) to w naszej tezie musimy napisać, że jest destrukcyjna? Czy możemy napisać ze jest zarówno destrukcyjna jak i budująca i to drugie udowodnić przykładami z innej lektury?
mozesz napisac teze ambiwalentna, czyli ze milosc moze byc i taka i taka, generalnie najpierw sie zastanow, co ci latwiej bedzie uargumentowac i pod to pisz teze
@@seabass8431 Ok dzięki. No właśnie wiadomo, ze najpierw trzeba się zastanowić ale jakbym nie miał tyle argumentów to lepiej napisać ze taka i taka i później to udowodnić. Chodziło o to ze babka w szkole mi mówiła, ze teza musi wynikać z dołączonego fragmentu. Czyli jeżeli z fragmentu wynika, ze miłość jest destrukcyjna to nie mogę napisać ze jest taka i taka i później udowodnić innym utworem. Dzięki
@@kikson8510 nie chce podwazac jej kompetencji ale wydaje mi sie, ze akurat nie miala racji. Mnie uczyla egzaminatorka w szkole i wiele razy mowila, ze mozna pisac teze ambiwalentna i nigdy nie mowila tego co twoja. Jak dla mnie to by sie troche mijalo z celem rozprawki, bo wtedy ten fragment narzucalby teze i kazdy musialby napisac identyczna.
@@seabass8431 No właśnie mi tez to od początku nie pasowało, dlatego chciałem się jeszcze upewnić.
czy nagra pani film w ktorym rozwiazuje mature z matematyki
To będzie porażka po tylu latach.
czy jak mamy polecenie aby cos "rozwazyc", to znaczy, ze jestesmy "zmuszani" do napisania rozprawki z teza ambiwalentna??
nie, obczaj sobie ostatnie arkusze i we wszystkich jest napisane "rozważ" a zawsze iza mówi o wolności co do stanowiska ;v
ja rozumiem "rozważ" jako "zastanów się" i nie chodzi żeby przelewać to na kartkę tylko to co wysnułaś sobie w głowie napisac i uargumentować swoje myślenie
spoko Pani tłumaczy
Marcin Najman bez żadnej determinacji stał się najlepszym
Jeszcze jest czas
Proszę Pani, jeśli jakimś sposobem pojawiłby się motyw kobiety to można się odwołać do serialu ,,Ranczo"? Pojawia się tam w jednym z odcinków nowa kobieta pracująca w sklepie i od razu przykuwa uwagę mężczyzn tam mieszkających, tak w wielkim skrócie
Na instagramie jednej dziewczyny która pomaga maturzystom z j.polskiego widziałam posta z jakims motywem, podała ona kilka przykładów między innymi ranczo, zaś moja nauczycielka była maksymalnie przeciwna odwoływania sie do polskich oraz zagranicznych seriali i filmów nie opartych na faktach.
Możesz, jak najbardziej. Jeśli potrafisz odpowiednio przytoczyć przykład z tego serialu (czy czym to tam jest) to nawet się nie zastanawiaj :)
podzielić na części na porcje ważąc każdą z nich XD to chyba nie do końca sie odnosi do rozprawki
A gdzie o zakończeniu?
Dlaczego robienie czegoś złego według Pani nie może być pasją? Ludzie są różni, i taki psychopata ma inne spojrzenie na rzeczywistość przez co sprawianie komuś krzywdy może być dla niego przyjemnością i pasją. To nie jest fair żeby przez Pani osobiste przekonania zabierać komuś mase punktów.
No ale pasja raczej łączy się z samorozwojem i przyjemnością z tego rozwoju. Raczej zabijanie innych itp. nie prowadzi do tego, że człowiek się rozwija, a powiedziałabym wręcz przeciwnie. Oczywiście to mój punkt widzenia, ale też chcę na to zwrócić uwagę.
@@nataliaruz6422 Pasja może ale nie musi wiązać sie z samorozwojem, pasja moze byc czyms podobnym do hobby np czyjas pasja jest kolekcjonowanie znaczkow, czy musi sie przez to rozwijac? nie. A nawet jakby juz wziac pod uwage robienie komus krzywdy, to jakkolwiek zle by to nie brzmialo to z perspektywy psychopaty moze zapewnic mu to samorozwoj np. moze poznawac nowe techniki dręczenia innych. Nie popieram czegos takiego ale takie sa fakty po prostu, mozna rozwijac sie we wszystkim - nawet w krzywdzeniu innych, a rozwój nie zawsze oznacza cos pozytywnego
@@clinteastwoooodx9247 Hm ma to w pewnym stopniu sens, lecz społeczeństwo przyjmuje takie zachowania za skrajne i nieakceptowalne moralnie. Psychopatia raczej nie jest cechą charakteru, tylko spektrum jakiegoś zboczenia umysłowego. Więc niestety takie pojmowanie istoty nawet tej rzekomej pasji nie będzie uważane za zbytnio godne poszanowania, bo wiąże się z czynem niemoralnym.
@@nataliaruz6422 Z perspektywy społeczeństwa. Mówie o sposobie postrzegania świata przez konkretną jednostke, dlatego pasja może być dla każdego czym innym bo to kwestia indywidualna a nie narzucona przez społeczeństwo.
@@clinteastwoooodx9247 No dobra, więc jak rozwinalbys argument o pracy- pasji z perspektywy osoby, która popełnia zbrodnie? No bo o Nowosilcowie się nie da, to nie była jego pasja, a bardziej chciał się przypodobać carowi.
Czy odwołując się do filmu nie trzeba pisać reżysera?
Lepiej, ,żebyś podała. Aczkolwiek nie będzie to błąd kardynalny kiedy nie podasz.
Jeśli jesteś pewna pisowni to podaj, jeśli nie to lepiej nie podawać bo wtedy narażasz się na błąd rzeczowy (za 2 pkt.)
38:35 ktoś złamał pierwszą zasadę
x2 i rura, zostało 17h
❤️
Autotematyzm to była podstawa na przełomie lat 80tych i 90tych. Już lepiej sobie napisać co się robi. Może nie pięknie i bez elementu zaskoczenia, ale przynajmniej logicznie.
oby 30%
9 dni do maturki
1h5min do matury lecimy
teraz tylko sie modlić xd
20 godzin do matury i właśnie se uzmysłowiłem ze nie umiem pisać rozprawki
Ja też
mi tez to nie idzie ale streszcze fragmenty jako argumenty i wyciagne jakis wniosek na koniec kazdego argumentu jako wniosek czastkowy choc zapewne strace na tym punkty to zalicza mi to
ja już po maturze, chyba zdam
@@truulyepic ja chyba tez drugi temat wybrałem a ty ?
@@majkel9974 drugi
19:26 alzheimer
Hihi
xD
ale pani ładnmie w tym kolorze włosów c:
Jakimi słowami rozpoczynać argumenty, skoro nie ,,moim pierwszym argumentem...''?
1. Podobnie ta kwestia została zaprezentowana w ..
2. Zupełnie inaczej ten problem został zaprezentowany w..
3. W szczególnych okolicznościach zalazł się również ..
3. Doskonale motyw ..przedstawił artysta ...w swoim utworze pt...
4. Podobne poglądy na kwestie (np. materialne) miał również ..
5. We wskazanym do analizy fragmencie
6. Przedstawione to zostało również w tekście..
U mnie w szkole pani uczyła, ze najbezpieczniej jest zaczynać każdy przykład od przedstawienia bohatera. Np -> Jacek Soplica jest jednym z głównych bohaterów epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.
nie ma żadnej reguły co do tego, jak zaczynać argument. Osobiście zawsze przedstawiam na początku swój sąd/stwierdzenie, bez zbędnego nabijania słów jakimiś formułkami. Czyli np. przy tezie: "Nie warto kochać, jeśli miłość jest źródłem cierpienia", początkiem jednego z argumentów byłyby słowa: "Miłość niespełniona i nieszczęśliwa, poprzez swoje oddziaływanie na jednostkę, może w skutkach doprowadzić do załamania emocjonalnego i pchnąć człowieka do niekontrolowanych czynów."
chyba lepiej kinowy
trochę sus ze to już
Kto oglada w 2028???
2!!
XD
Chyba nie miala pani humoru jak to nagrywała 😅
Należy sie Pani Nobel za zasługi dla młodzieży
3
1
Ale te matury są banalne
W przykładzie tematu o pracy - Jeśli dam tezę ambiwalentną to jeśli napisze że dla niego to przyjemność itd to muszę też szukać w tym samym utworze/fragmencie uzasadnienia dla drugiej strony tezy, czy mogę pozostać tutaj na pozytywnych aspektach a pokazać negatywne w innej lekturze?