Disadvantages and disadvantages of the Heat Pump, profitability ???

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 окт 2024

Комментарии • 925

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV  3 года назад +14

    BARDZO PROSZĘ dopiszcie swoje spostrzeżenia na temat UŻYTKOWANIA pompy ciepła, aby był pełny obraz sytuacji.

    • @marcinddgd3096
      @marcinddgd3096 3 года назад +4

      Chciałbym się odnieść do tego Pańskiego cop Panu wyszło 2,065 ten współczynnik się jeszcze troszkę poprawić należy brać cały rok a nie tylko całą zimę, ale fakt faktem przy grzejnikach i medium grzewczym na poziomie 50stopni tak będzię, docelowo scop czyli średni cop z całego roku powinień wyjść u Pana w granicach 2.4-2.7.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      @@marcinddgd3096 u mnie tak nie będzie, bo za chwil kilka wyłączam zupełnie pompę ponieważ mam solary🤔

    • @marcinddgd3096
      @marcinddgd3096 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV A w takim wypadku ok to wiele się nie zmieni było by troszkę lepiej przy modelu wysokotemperaturowym, ale wiadomo cena w górę, kuzyn ma akurat Panasonica Tcap też na grzejnikach ale temperaturę na zasilaniu ma ustawioną maksymalnie na bodajże 47stopni przy -15 czy -17 i cop do tej pory pokazuje na poziomie 3,2-3,3 nawet jeśli panasonic przekłamuje o ok 18% to średni cop wychodzi na poziomie 2,6-2,7, zakładał podobnie jak Pan na początku października. Budynek ok 230m2 ale starszy ocieplenie 5cm styropianu zużycie podobne do pańskiego a i instalacja podobna 40% podłogówka i reszta kaloryfery.

    • @jarosawmyszka696
      @jarosawmyszka696 3 года назад +1

      Bufor to jest potrzebny dla tych co chcą oszczędzić na drugiej taryfie i jak pompa się zbyt często załącza i wyłącza. Bardziej pewnie sterowanie pompy lepsze by się przydało

    • @jarosawmyszka696
      @jarosawmyszka696 3 года назад

      W sumie to ta pompa na grzejniki powinna chodzić cały czas, a pompa ciepła powinna swoją pogodówką dostosowywać temperaturę zasilania do tej na zewnątrz. Jeśli masz np. Termostat, który załącza i wyłącza tą pompę obiegową w zależności od temp na górze gdzie masz grzejniki to będziesz miał taką huśtawka. I COP też od tego maleje. To pogodówka powinna sterować temperaturą na górze a pompa od grzejników powinna być cały czas załączona

  • @margas33
    @margas33 3 года назад +32

    Niestety - COP nie zależy w żadnym stopniu od ocieplenia budynku, czy jakości okien. Film wprowadza w błąd. Owszem - im słabsze ocieplenie budynku - tym wyższe rachunki. Ale nie dlatego, że COP mniejszy, ale dlatego że po prostu potrzeba więcej energii cieplnej dla otrzymania zadanych temperatur. Jak grzejesz węglem, to też niższe koszty grzania będą przy wspomnianym "domu-termosie".

  • @gorialczarny
    @gorialczarny 3 года назад +18

    to nie problem że ludzie śmiecą i kopcą (owszem tacy się tez znajdą) to firmy i korporacje trują nas wokoło. kiedyś w każdym domu było kilka piecy (niemalże w każdej izbie) w kamienicach tez były piece kaflowe i kuchenne na każdym piętrze. każdy ładował węgiel i drzewo tonami i nikt nie odczuwał smogu a wszelkie produkty były pakowane minimalistycznie. Teraz problemem jest szajs jaki nam sprzedają- dobry wegiel daje wysoką kaloryczność- wypala się do końca. nikt nie patrzy na zakorkowane ulice (nieraz kilkaset aut stoi kilka godzin w korku kopcąc cały czas) nie wspomne już o tysiącach samolotów na naszym niebie czy tysiące fabryk z kominami o kilometrowej średnicy.
    nam każą zakładać instalcje za 100 tysięcy a w takim bangladeszu i tak wszystkie śmieci trafiaja do rzek i w konsekwencji do mórz. Ale to nas będą piętnować i karać za lipny węgiel, zanieczyszczony pellet czy brak miejsca i mocy przerobowej na wysypiskach. Smog w miastach wiąże się ściśle z cyrkulacją powietrza, nieumiejętnie postawione byle gdzie blokowiska skutecznie ograniczają ruch powietrza, w wielu krajach istnieją specjalne instytucje zajmujące się projektowaniem położenia budynków tak by osłabić nieco wiatr rozpraszając go, ale dbając o jego dalszą cyrkulację. mogę sie tu bez końca rozpisywać na temat nowych technologii czy ekologii. Fotowoltaika, wiatraki, Pompy ciepła, ocieplenia, elektronika- to wszystko jest ekologiczne tylko do momentu ich zużycia- potem recykling jest nieopłacalny a zużyte materiały trzeba gdzieś składować i budować kolejne składowiska.

  • @luigi7130
    @luigi7130 2 года назад +4

    Cieszę się, że w tym materiale poruszyłeś nie tylko minusy ale i wady pomp ciepła. Świetna robota!

    • @efekt24
      @efekt24 2 года назад +1

      materiał nie sponsorowany to są i wady

  • @miroslawjaroszek3843
    @miroslawjaroszek3843 3 года назад +8

    No gratulacje chyba najlepszy materiał nagrany przez Ciebie wszystko prawidłowo bez czarowania aż chce się oglądać i taki filmik potrzebny jest do nagrania o zużyciu energii przez e niro jezdzisz jak dziadek zużycie 11, jeździsz normalnie zużycie 15 ,jeździsz dynamicznie i jeszcze na sport no to kWh znikają w expresowym tempie i mowa tu o sezonie letnim .Jeszcze raz gratuluję świetny materiał.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Bardzo dziękuję i zapraszam ponownie 👍

    • @miroslawjaroszek3843
      @miroslawjaroszek3843 3 года назад +1

      @@PompaCiepłaiPV Aż się wystraszyłem ponieważ za.miesiac montuje pompę ale już nie ma odwrotu najwyżej trzeba będzie dorzucić paneli .

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      @@miroslawjaroszek3843 Dokładnie tak, chociaż mam znajomego co od kilku lat bez paneli grzeje i jest zadowolony 👍

    • @efekt24
      @efekt24 2 года назад

      @@PompaCiepłaiPV a jaki koszt miesięczny za prąd używając tej pompy?

    • @trejsi66
      @trejsi66 Год назад

      Witam. Szkoda, że wcześniej nie oglądałam tych filmików...mam pompę 16kv i fotowoltaikę 6 kv. I piękne rachunki 7 tys. za pół roku a teraz prognoza na 10 mies. prawie 16 tys. Jestem załamana. Od firmy nawet pomocy żadnej...brak kontaktu

  • @sebastiankaczmarek8409
    @sebastiankaczmarek8409 3 года назад +17

    Świetny przykład z tą lokatą 👍
    No i masz absolutną rację.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dziękuję, tak sądzę więc co mam nie powiedzieć

  • @jank5186
    @jank5186 3 года назад +3

    Bardzo dobra prezentacja -korzystam z pompy ciepła (monoblok) o mocy cieplnej ok. 12 kW (kosztowała 17 tys.) już ponad 6 lat do CWU i CO-podłogówka. Za energię elekt. pompa +dom (gazu w ogóle nie doprowadzałem) rocznie średnio płaciłem 4 tys. zł. Od 2 lat korzystam z PV (rocznie średnio płacę 400 zł). Z dotacji nie skorzystałem. Uwaga: COP zależy od temp. na wejściu i wyjściu. Latem jak jest 30 stopni to na przekracza 5.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +3

      I to jest wynik, 400PLN. Pozdrawiam.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +3

      @@tomaszgerlak2065 normalna rynkowa cena, może zdziebełko taniej, a za 10tyś 8kw to chyba nawet nie z chin🤔😉 to już kraje 7 świata...

    • @Daniel-ch4qn
      @Daniel-ch4qn 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV Haier 10700 zł 8kw. monoblok bez montażu

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +3

      @@Daniel-ch4qn jak szukałem, to haier 12 mono kosztował 18tyś netto. Jak ja czegoś szukam, to wszystko jest o wiele droższe, a wszyscy kupują tanio... Albo ja źle szukam, albo te ceny innych to fatamorgana🤔. A może po prostu frajer jestem 🤪

  • @KR-wb1tu
    @KR-wb1tu 3 года назад +6

    Witam. Drugi sezon z PC PW (FV mija rok). Nie wiem jaki mam SCOP, bo moja pompa tego nie podaje, wiem ile zużyła energii, bo mam podlicznik i ciesze się, że cały czas to jest mniej w "piniądzach" niż koszt ekogroszku, że o kurzu nie wspomnę. U mnie też podłogówka i grzejniki, ale podłogi około 70% i 30% grzejniki (przewymiarowane pewnie 100%) w największe mrozy na grzejniki temp około 40*C, na podłogę około 30*C. Tak czuję, że gdyby nie te grzejniki, to zużycie byłoby mniejsze. Jak dla mnie do inwestycja w PC to jedne z lepiej wydanych pieniędzy. Pozdrawiam. Dziękuję Waldek za dobrą robotę :)

  • @Rafal38
    @Rafal38 3 года назад +7

    Z tym buforem to cel jest zupełnie inny ma on zapewniać tylko stabilność układu aby jak zamkną się grzejniki zład wody był wystarczający do zatrzymania pracy pompy. I tutaj bym się zastanowił nad Twoją konfiguracją pompy i instalacji bo aby pompa pobierała mało prądu to jak sam wiesz musi grzać niską temperaturą, aby grzać niską temperaturą to przy dużym zapotrzebowaniu trzeba grzać możliwe jak największą ilość godzin dziennie. Wydaje mi się że u Ciebie jest ustawiona za wysoka krzywa i nie potrzebnie te grzejniki są odcinane - najlepiej doprowadzić układ do takiego stanu równowagi aby zawory na grzejnikach były nie potrzebne czyli odkręć je na maxa i steruj samą pompą - wiadomo jak masz skomplikowany układ w kilkoma pompami to sterowanie tego jest trudniejsze, ale to że pompa obiegowa od pompy chodzi non-stop to nie jest to absolutnie źle, od cyrkulacji wody CWU powinna być zawsze wyłączona ;), myślę że u Ciebie dużo jest do uratowania i COP na 3 dało by się zrobić, musisz tylko poobserwować jakie max temperatury daje pompa i z jakiego powodu może wystarczy wymienić tylko parę grzejników, może wystarczy wyrzucić zbędne pompy i sterowanie, może posterować trochę konfiguracją pompy aby wykorzystać bardziej jej potencjał czyli tak jak pisałem wcześniej więcej godzin ale niższa temperatura. Podłogówka fajna sprawa ale nie zawsze jest konieczna. Na pewno taniej zrobić termomodernizacje bo jednak 15000kWh przez sezon o ile dobrze zrozumiałem to sporo - fakt duży dom ale powinna być połowa tego. Pozdrawiam, jak trzeba by Ci policzyć gdzie najwięcej Ci ucieka ciepłą to podeślij dane domu - super amatorsko mogę pomóc.

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад

      Nie do końca tak jest. Bufor ma wiele zadań w tym zapewnienie wspomnianego zładu. Jest on również potrzebny, w chwili gdy pompa nie pracuje. Ale z tym, że powinien zrezygnować z termostatów to prawda. Jak dwa urządzenia będą sterować to lipa będzie.

    • @kukisbabhh2447
      @kukisbabhh2447 3 года назад

      @@rafalstr-b5u Termostaty dają nam podstawową regulację temperatur w pomieszczeniach. Ujmując prościej komfort ponad ekonomię w przypadku PC. Nie dajmy się zwariować i oszczędzać na czym tylko można aby poprawić rachunki, choć jak policzymy energię przegrzanych pomieszczeń rachunki wyglądają podobnie. Saunier oraz Vaillant potrzebuję bardzo mało zładu wody, bardziej chodzi o długotrwałą pracę sprężarki aby jej nie zajechać częstym załączaniem. Drugim czynnikiem dla którego montuję się bufor jest odpowiednia ilość przepływu wody. Termostat (czy też zawór) podłogowy odetnie nam przypływ obiegu podłogowego to będzie ciężko osiągnąć wymagany przepływ przez urządzenie na samych grzejnikach. Szczególnie istotne jest to z termostatami na grzejnikach gdzie po dogrzaniu pomieszczenia odcinamy coraz większą ilość przepływu.

    • @kukisbabhh2447
      @kukisbabhh2447 3 года назад

      Duży bufor będzie katorgą dla układu w okresach pomiędzy sezonem. W dniach gdzie mamy cieplo nad ranem a zimno w nocy i przydało by się "lekko przepalić". Rozruch takiego układu będzie o wiele dłuższy i energochłonny. W przypadku instalacji wysokotemperaturowej (grzejniki) większą ilość wody trzeba dogrzać do wyższej temperatury. Do wszystkiego dochodzą jeszcze straty postojowe bufora. Ogólnie bufor jest właśnie dla takich dni aby wydłużyć czas pracy sprężarki, ale nie ma co przesadzać z takim rozwiązaniem.

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад

      @@kukisbabhh2447 to zależy czy chcesz utrzymywać stałą temperaturę wszędzie czy ma być regulowana. Wszystko zależy od inwestora

    • @logosborman
      @logosborman 2 года назад +1

      @@kukisbabhh2447 termostaty nie regulują temperatury tylko odcinają za dużą temperaturę

  • @michakowalczyk8306
    @michakowalczyk8306 Год назад

    Dzięki za film, mądrego miło posłuchać.

  • @EkoNiezalezny
    @EkoNiezalezny 3 года назад +4

    No i tradycyjnie - zwięźle, krótko i na temat... Lepszego zabezpieczenia finansowego niż inwestycja w OZE na dzień dzisiejszy raczej nie ma. Może jakaś deweloperka, ale to osobny temat. Te pieniądze, które tutaj trzeba wydać, nie są małe, ale nie inwestując z fotowoltaikę i/lub pompę ciepła, tak czy tak je wydacie. Tyle, że będzie to rozwleczone w czasie. A po tych dajmy na to może nie 3, ale powiedzmy 5 latach dalej będziecie wydawać pieniądze, kompletnie nic z tego nie mając. A dostawcy energii będą zacierać rączki, że naiwnym dalej dostarczają prąd/wodę/ciepło etc. Jak już nie chcecie się bawić w przewidywanie przyszłości i szacowanie ile to ten prąd nie podrożeje, to zwyczajnie zsumujcie swoje rachunki za prąd z ostatnich 10 lat. Za głowę się złapiecie jakie kwoty wydaliście. I co z tego macie dzisiaj? A wielkie G.... Dlatego posłuchajcie Waldka i innych osób, które zainwestowały w te rozwiązania, i które potrafią liczyć własne ciężko zarobione pieniądze.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Mądrego to i warto posłuchać 👍 Dzięki za komentarz i do zobaczenia ponownie 👌

  • @Artur6436
    @Artur6436 3 года назад +86

    Jak ktoś ma wolne 40 tys to nie wydaje ich na farmazony typu PC czy FV, tylko kupuje passata z lawety i lcd, minimum 55cali, wzbudzając zawiść sąsiadów, a to jest bezcenne.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Nom...

    • @marekm4724
      @marekm4724 3 года назад +5

      Przykro mi, ale ja wydałem podczas budowy domu. I jest mi z tym dobrze. Ja płacę grosze za ogrzewanie, siedzę pije latem piwko, kawę na tarasie a co on biega i rąbie drewno i jest na 2 etacie palacza w domu.

    • @Artur6436
      @Artur6436 3 года назад +4

      @@marekm4724Mój komentarz był ironiczny. Pc+fv+reku i porządne ocieplenie to przy budowie nowego domu najsensowniejsze rozwiązanie. Jeśli budżet nie pozwala to w tedy gaz.

    • @marekm4724
      @marekm4724 3 года назад +1

      @@Artur6436 Tak to odebrałem że ironia. Ale jakoś mi tak lżej się zrobiło że on passatem wozi węgiel i drewno a ja siedzie i nic nie robię. 😉

    • @MrMarekSosnowski
      @MrMarekSosnowski 3 года назад

      @@marekm4724 każdy chciałby tak ale no niestety nie każdy może nawet jakby najbardziej chcial i nie zawsze to jest kwestia tylko chęci i pieniędzy i wiadomo- jest to dużo łatwiejsze gdy ktoś buduje nowy dom niż w starym chyba ,że wpadnei KD z ekipą 5 dni i po bólu

  • @syrob123
    @syrob123 3 года назад +26

    Sugeruję do filmików zrobić plan/ scenariusz. Ten filmik moglby trwać 15min a nie 25 i byłby bardziej przystępny.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Pomyślę nad tym, ale ja lubię spontan 🤔 Więc będzie ciężko 😉

  • @1987gozdek
    @1987gozdek 9 месяцев назад +1

    Czesc rodzice zastanawiaja sie nad pompą ciepła oraz fotowoltaiką dom ok 120 m2 ocieplony bez ogrzewania podłogowego co byś radził?
    1.Piec na eko groszek i fotowoltaika?
    2.Pompa ciepła i fotowoltaika?
    3. Sama fotowoltaika z piecem np na drewno
    4. Inne opcje?

    • @SlawomirBaj
      @SlawomirBaj 5 месяцев назад

      Rodzice zgaduje w wieku ok 70 lat? No na pewno groszek albo drewno, przecież mają siły żeby latać do pieca zwłaszcza przez kolejne lata

  • @skorczim
    @skorczim 3 года назад +4

    Nowy budynek 150 m2 z poddaszem użytkowym, 15 cm styro na podłodze, 20 na ścianach, okna wg norm z 2021, 100% ogrzewanie podłogowe. Pompa Panasonica 7kw z montażem za około 26tys ze zbiornikiem z nierdzewki do pomp ciepła o zładzie 190l. W czasie największych mrozów w lutym przy skrajnie wychłodzonym domu zużyła około 800kW. Na dzień dzisiejszy miesięczne zużycie na poziomie 200kW miesięcznie. Pozdrawiam

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Gratulacje

    • @siosia92
      @siosia92 2 года назад

      Jaki to koszt w złotówkach

    • @siosia92
      @siosia92 2 года назад

      800kW miesięcznie ?

    • @skorczim
      @skorczim 2 года назад

      @@siosia92 pierwsze uruchomienie i wygrzewanie podług ścian etc. pochłonęło około 650kWh co jest równoznaczne z kosztem około 500zł. Za cały prąd w roku 2021 wyszło około 2700 w polskich złotych. Aktualnie pompa zjada około 15-20kWh na dobę czyli jakieś 12-15zł.

    • @skorczim
      @skorczim 2 года назад

      @@siosia92 z prądem bytowym, w lutym na uruchomienie 650 kolejny miesiąc zimny to już tylko 280, 160, 90, i do września jakieś 20-30 miesięcznie bo sama woda była podgrzewana co 2-3 dzień.

  • @matizas308
    @matizas308 2 года назад +1

    Spoko Materiał. Pompa Ciepła jak najbardziej na tak, myślać przyszłosciowo,tzn jak wyrok bedzie groził za palenie węglem i drewnem. Dzisiaj jest to koszt tak jak kolega mówi 100tyspln...takze zwrot przy obecnych cenach surowców to jakies 50 lat. Osobiśie mam pompe ciepła ,daje rade ale tez posiadam w domu rodzinnym 200m2 użytkowej koszt ogrzewania rocznie 2 do 2,5tys pln drewno,wegiel. Moim zdaniem na chwile obecną lepiej jest sie wstrzymac aczkolwiek przystosowac instalacje c.o pod podłaczenie pomy ciepła. Ceny za pare lat będą inne . I nastepna sprawa do udoskonalenie tych urządzeń na chwile obecna żywotność jest nie do ocenienia,gwarancja jest jak na wszystko i jak ze wszystkim może byc problem. Moja rada Myślcie o Pompie, przystosujcie instalacje i jesli macie gdzie to sadźcie Las. pozdrawiam

  • @pisi124
    @pisi124 3 года назад +7

    Pompa Ciepła super się sprawuje w domach dobrze izolowanych przygotowanych typowo pod nią wtedy można mega minimalizować koszta. Nasz dom 130m parterowy na całości ogrzewanie podłogowe. Na ścianach 20 grafit poddasze piana. Pompa zużyła do ogrzewania i wody użytkowej 2700kwh. W pierwszym roku gdzie dwa miesiące trwało jeszcze wykończenie wnętrza i dom się wygrzewał. Gdyby ktoś chciał więcej info co do zużyć temperatur itd to priv chętnie podeślę;)

  • @piotrsz.1865
    @piotrsz.1865 2 года назад +1

    Pompa Panasonica tcap 9kw. Dom 180m2, całość w podłogowe, chodzi cały rok, dom 120letni po kapitalnym remoncie (który sam robiłem) pompa średniorocznie zużywa 200-250 zł prądu miesięcznie ... Sorry nie stać mnie na węgiel... PC oczywiście z dofinansowania z WFOSIGW. Wyszła mnie jakieś 20tys. Wcale nie więcej niż z dobry pięć na pellet i na owy komin... A, i nie mam FV

  • @SimOn-wz8fg
    @SimOn-wz8fg 3 года назад +3

    Te COP 2 to ja bym szukał przyczyny. Na grzejnikach i temperaturze 40-50 ludzie mają średnioroczne 2,5 do 2,8. Średnio można przyjąć że jeśli do tej pory paliliśmy piec na 50-55 stopni to by zejść do temperatury akceptowanej przez pompę 37-45 to ilość grzejników zwiększamy 2,5 razy.

  • @krytycznymoment9457
    @krytycznymoment9457 2 года назад +2

    Kątem oka widzę że Maschine mk3 stoi na biurku :) miłego robienia muzyki, pozdrawiam!

  • @napradpoPolsce
    @napradpoPolsce 3 года назад +7

    Mega cenny odcinek, wniosek taki jak budujesz dom nie oszczędzaj na styropianie a pompa się odwdzięczy

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Dokładnie tak. NIE WARTO!!!

    • @marcinj1988
      @marcinj1988 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV zaczynam budowę, porotherm 30cm, styro 15-20 na elewacje, dach welna 30, na podłogę 20cm na parterze. Do tego tylko podłogówka, zadnych grzejników, rekuperacja i w planach pompa SD 10/12. Zobaczymy jak wyjdzie.

    • @ravx6075
      @ravx6075 3 года назад +1

      @@marcinj1988 ja mam podobnie, tylko styropian na podłogę chciałem dać 15cm. Jest sens dawać dodatkowe 20cm? Czy wylewka nie będzie pękać? Czy to nie będzie siadać?

    • @kojek691
      @kojek691 2 года назад +1

      @@ravx6075 witam. Co tak wszyscy z tym styropianem na podloge...styrodur 5cm z felcami opianowany dookola i robi lepsza robote cieplna i w twardosci

  • @JakubPawlisz
    @JakubPawlisz Год назад

    Bardzo dziekuje za ten film mysle ze pomoze mi w podjeciu decyzji na temat zainstalowania pompy ciepla w moim domu. Podobalo mi sie to ze nie tylko zachwalasz to rozwiazani wle rowniz opiujesz slabosci czy niedoskonalosci tego zagadnienia .
    Ps A co do inwestowania pieniedzy to ostatnio odladalem film w ktorym jeden gosc porownywal inwestycje w fotowoltaike z na przyklad z inwestycje w zloto czy naprzyklad waluty i bardzo sie zdziwilem pozdeawiam

  • @reksio02
    @reksio02 3 года назад +4

    Być może nie został wspomniany jeden minus, którego ostatnio doświadczyłem. PC to dosyć skomplikowane i kosztowne urządzenie a co za tym idzie serwis i części też. Mam PC gruntową Viessman i PV 6kWp od 5 lat, wbudowany zasobnik CWU, okazało się że w wężownicy jest dziura, korozja (anodan nie była mocno zużyta, mam też stacje uzdatniania, woda z wodociągu, dziwna sprawa). Wymiana tego zasobnika 10k zł. Całe oszczędności które poczyniłem przez 5 lat w stosunku do gazu (obliczenia z rachunku) zostały zniwelowane.
    Instalacja była droga 55k pc, pv 30k.
    Pierwszy rok bez paneli sezon grzewczy 900 zł (nowy dom 200m2, ponadprzeciętnie zaizolowany, duże okna na południe, tylko podłogówka, praca pompy tylko w drugiej taryfie, głównie w nocy, wystarczy do utrzymania temp w ciągu dnia 21C, zużycie 2100kWh, średnia cena kWh 0,46gr dzięki dwóm taryfom)
    Co do PV to autokonsumpcja 30%, z wyprodukowanych 5900kWh, na czysto pozostaje 5200kWh. Energa wysyła.rachunki.z bilansowaniem.dla każdego miesiąca, co jest mniej korzystne, lepiej byłoby raz do roku, ale .nie wiem czy można to zmienić.
    Dla mojego przypadku zwrot z pv to minimum 10lat, z PC ciężko określić, ale chyba w stosunku to gazu nie można mówić o żadnym zwrocie.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie

    • @logosborman
      @logosborman 2 года назад

      to jest sens zwrotu inwestycji , jedna awaria i startujemy od zera od zera

  • @HondaDCT
    @HondaDCT 3 года назад +2

    Świetnie się Ciebie ogląda. Pozdrawiam.
    P.S. Przymierzam się do PC mając grzejniki i szkielet drewniany ze słabszymi oknami. Nie da rady... Muszę grzać w grzejniki 40C przy +5 a co niżej (krzywa temperaturowa z regionu) to dochodzimy do nieopłacalności względem gazu, który mam. Wymiana okiem w cenie PC... Podłogówka tylko w częsci dziennej to full remont w cnie... drugiej PC... Cóż, budynek ma już 20 lat. Podłogówka w 2000 to były jej początki w POL i więcej problemów niż korzyści (wtedy). Gdy KE uwolni spod regulacji ceny gazu, trzeb będzie zapewne przeskakiwać na PC z PV. Cały plus, PV już mam i się zaczyna spłacać :)

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Dziękuję za komentarz i życzę udanych wyborów. Pozdrawiam serdecznie

  • @rafapawlik727
    @rafapawlik727 3 года назад +7

    Dzięki wielkie za podzielenie się swoimi doświadczeniami, pomocny film jeżeli chodzi o wybór jednostki cieplnej w domu. Super kanał:-) pozdrawiam

  • @katarzynamila581
    @katarzynamila581 Год назад +1

    Moim zdaniem wszystko ma swoje plusy i minusy. Miałam sporo pytań i wątpliwości odnośnie pompy ciepła, ale zaufałam firmie tanie kilowaty i mężowi. Jak na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Mam nadzieję, że za kilka lat nie będziemy żałować :D

  • @janstraczek1398
    @janstraczek1398 2 года назад +5

    Moim zdaniem to trzeba dziś jak za dawnych czasów siedzieć przy piecyku i grzać się razem to będzie pobyt na kołyski. 😂😂😂

  • @rcmaniak2
    @rcmaniak2 2 года назад

    Witam. Czy mogę info co z tym buforem w końcu. Czy nadal jest 100 litrów?
    Zastanawiam się nad kupnem w tym sezonie monobloku 16kw.dom około 180 m2 grzanej powierzchni. Tylko grzejniki, nie mam podłogówki. Do tej pory był ekogroszek i spalanie 7 ton ale nie mam bufora. Przy pompie z tego co już zorientowałem to bufor będzie potrzebny. Pytanie tylko jaki kupić. Ile litrów żeby było sensownie.
    Pozdrawiam

  • @andrzejk4781
    @andrzejk4781 3 года назад +3

    Rzeczowy i merytoryczny filmik. Do minusów powietrznej pompy ciepła dodam, że największym minusem jest niedouczony i słabo rozumiejący te sprawy instalator.

  • @pawelpodolak8060
    @pawelpodolak8060 Год назад

    Witam.Mam pompe 14 KV typu split firmy Dimplex i Jestem zadowolony bo ogrzewany jest dom o pow.220 m2 i 100% grzejniki.Wczesniej uzywany byl piec elektryczny, ktory zuzywal duzo energii wiecej niz produkcja z paneli fotowoltaicznych 10KV, ktore wyproduktowaly 11000 kilowatt przez rok.Pompa zuzywa polowe energii niz piec elektryczny.W razie duzych mrozow automatycznie zalaczy sie piec elektryczny jezeli pompa nie dalaby rady albo moga wspolpracowac pompa ciepla i piec elektryczny.Koszt pompy Dimplex 14KV to cena 34.800 zl i plus montaz .Pozdrawiam

  • @volva1051
    @volva1051 3 года назад +3

    Jak sprawdzić, czy pompa ciepła jest dobrze dobrana? Czy tylko serwisant może to stwierdzić, a może sama (kompletnie niezwiązana z tematem) mogę do tego dojść? Jestem przerażona rachunkami, dlatego pytam...Z góry dziękuję za podpowiedź.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Proszę napisać coś więcej o parametrach, zużywanych kWh, temperaturze w domu, wielkości pompy, powierzchni domu, grzejniki, podłoga, ocieplenie, czy jest bufor ciepła czy nie. ???

    • @grzeniu9972
      @grzeniu9972 3 года назад

      W miarę prosto jeśli jest zamontowana. Jesli nie nagrzewa mieszkania do ustawonego parametru to jest za mala. Jeśli włącza sie i za chwile wylacza . Znaczy sie ze jest za duza. Wówczas warto dac duzy bufor

    • @volva1051
      @volva1051 3 года назад

      @@grzeniu9972 Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

  • @EffoVonOrton
    @EffoVonOrton Год назад +1

    Wszyscy się teraz jarają pompami. Ale za 5-10 lat zaczną się masowo psuć. A to czynnik trzeba będzie uzupełnić, a to się okaże, że łączenia rozszczelnione i czynnik ucieka. A to sprężara powycierana - słabo spręża a prąd żre, albo się zatarła na amen. Albo całościowo cała pompa wysypana, wszystko do wymiany łącznie z przewodami bo przepuszczają.

  • @604579570
    @604579570 3 года назад +4

    Grzałki i bufor o COP 0,95 ale kosztuje może z 5000 a nie 50000 lub więcej jak pompa. Ile lat można grzać dom za 45000 w II taryfie. Prawdopodobnie tyle lat że pompę trzeba będzie już wymienić i znowu dużą kasę zgoli jakiś instalator-naciągacz

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Sądzę że tak nie będzie. To są argumenty i sposób liczenia typowego sceptyka.

    • @604579570
      @604579570 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV Sam piszesz że COP podawane przez producentów to apstrakcja licząc rok do roku. Instalacja pompy ciepła kosztuje od 35kpln do 60 kpln a bufor około 5kpln a nawet taniej jak jesteś majsterkowiczem. Zostaję przy najtańszej pompę 30kpln. Zakładając 0.3 PLN za prąd w II taryfie do wykorzystania jest 100 MW . Zakładając że dom zużywa na CO i CWU 8 MW to jest na 12.5 roku grzania. A jak masz PV i odpowiedniej mocy (jeśli masz miejsca na panele) to może CO i CWU wyjdzie nawet darmo. W życiu nie zainstaluję pompy ciepła. Tylko bufor i PV. Jeszcze jedno nie liczę kosztów instalacji bi wszystko potrafię sam wykonać.

  • @Lisioo
    @Lisioo 3 года назад +1

    Trafilem tutaj przez przypadek i na pewno zobaczę kolejny film zwrócę tylko uwagę na błąd w obliczeniach instalacji fv, jeżeli instalacja wyprodukuje 10kw to najpierw mnożymy przez magazyn x0.8 a później dopiero przez pieniążki, ale nie da się ukryć ze kwota i tak będzie wyzsza niż to co można dostać na lokacie nawet w najlepszym okresie (bylo to chyba 4%), no i fajnie ze pokazałeś jak wygląda realne cop a nie to co jest w broszurkach (powyżej 3.5)

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Nie do końca, bo duża ilość w moim przypadku idzie 1/1 . Mam spore zużycia.

  • @radosawka8614
    @radosawka8614 3 года назад +4

    Przy tych kalkulacjach uwzględnij jeszcze utratę wartości (zużycie sprzętu), będzie trochę mniej zysku. Sprzedawca energii również coś zabierze :) btw. ogrzewam się gazem z sieci, inwestycja na poziomie 25tys. dla domu 220m2. Koszt ogrzewania z ciepłą wodą na poziomie 3.5 tys. za rok + 500pln na przegląd pieca i instalacji.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      To może trzeba uwzględnić zużycie innych źródeł ciepła...

    • @radosawka8614
      @radosawka8614 3 года назад +1

      @@PompaCiepłaiPV Oczywiście, masz rację ale ja mówię tutaj o zysku który kalkulujesz przy inwestycji wspomnianych 40tys. Przy porównywaniu źródeł ciepła, oczywiście jak najbardziej zgadzam się że konsekwentnie trzeba porównywać na tych samych zasadach.

  • @grzegorzgrzegorz9944
    @grzegorzgrzegorz9944 2 года назад

    Cześć Kolego dziękuję za Twoje komentarze z których każdy użytkownik pompy ciepła czy fotowoltaiki dużo się dowiedzieć ciekawych informacji. Pozwolisz że opowiem o ogrzewaniu mojej firmy i domu.Dwa lata temu zinstalowałem foto 10kw i rok później pompe ciepła 16kw.Jestem połączyny instalają grzeczą z domem i pompa ciepła daje rady. Pompa LG wysokotemperaturowa

    • @grzegorzgrzegorz9944
      @grzegorzgrzegorz9944 2 года назад

      Sorki jeszcze nie skończyłem pisać poleciało przez pomyłkę. A więc jeżeli chodzi o koszty powierzchnia do ogrzania to 300m dom i 350m firma.W pierwszym roku rachunek za prąd to 1100zł plus opłaty stałe 200zł co dwa miesiące. W tym pompa pracowała przez trzy miesiące. Ogrzewanie ciepłej wody dla pracowników zbiornik 200l pompa robi w 25min oczywiście pierwsze ranne grzanie.Jestem mega zadowolony mam nadzieję że przepisy które nam chcą wprowadzić nas nie będą obejmować. Pozdrawiam.

  • @piotrbachanowicz6329
    @piotrbachanowicz6329 3 года назад +3

    Pompa ciepła to "pieruństwo" wątpliwej opłacalności niezależnie od okoliczności (widzę to od kilku lat, bo mam w najbliższej rodzinie dom z pompami gruntowymi) , koszt inwestycji był wtedy bajoński, a "darmowa" energia z ziemi kosztuje około 10-12 tysięcy rocznie (fotowolnaniki nie ma gdzie i jak sensownie założyć), poza tym wymiany części, naprawy i przeglądy pogwarancyjne przekroczyły już grubo ponad 10 tysi. Pompy ciepła są dla bardzo bogatych, pozostali za kilka lat będą wracać do gazu

  • @kostkomaniak9976
    @kostkomaniak9976 2 года назад

    Cześć od jakiegoś czasu cię słucham, i mam prośbę czy możesz mi polecić sprawdzona firmę która odpowiednio mi dobierze instalacje fotowoltaniczną plus instalację grzewczą CO + COW na dom z lat początku lat 80 z dobrze ocieplonym dachem i ścian całośc ok 220 m przy czym piwnica bez ocieplonego podłoża , plus 110 m piętra zamieszkłego. Wszystko na grzejnikach. Wielkopolska powiat Rawicki. Pozdrawiam

  • @pvstory4077
    @pvstory4077 3 года назад +14

    Bardzo przekonujący materiał. Trzymam kciuki za rozwój kanału. Pozdrawiam

  • @dariusznawrocki5906
    @dariusznawrocki5906 4 месяца назад

    Narzekał pan na poprzedni rząd..... No to masz pan lepiej.... a będziesz miał jeszcze lepiej .... Emeryci i każdy kto zapłaci większe rachunki może panu podziękować..... a i Pana rodzinie zapewne też się polepszy.... Oby jak najszybciej.....
    😎🤓

  • @rafalstr-b5u
    @rafalstr-b5u 3 года назад +9

    Dla mnie podstawową wadą pomp ciepła jest brak rzetelnych informacji o wszystkich niuansach tych urzadzeń zarówno u instalatorów jak i u producentów. Robione jest to po to, aby podwyższyć ich sprzedaż. Wiele z nich wymienił Pan w tym filmie.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +2

      Dokładnie tak, a sądzę że instalatorzy nie mają tej wiedzy. Pozdrawiam Serdecznie

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад

      @@dawidxxx9671 fachu i doświadczenia? 😄

    • @MrBresiu
      @MrBresiu 3 года назад

      Jakich rzetelnych informacji, wystarczy poczytać SM, tam jest zawsze wszystko.... A nie tylko kolorowy katalog.

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад

      @@MrBresiu sm a co to?

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад +1

      @@dawidxxx9671 użytkownik nie musi się znać na instalacjach a tym bardziej Dokumentacji techniczno ruchowej. Jedyne co powinno być wymagane to instrukcja użytkowania. Weź pod uwagę różne czynniki np. że urządzenie może kupować osoba atechniczna, nie znająca pojęć np. Histereza czy punkt roszenia... Niektórych to też nie interesuje, ponieważ w efekcie mają otrzymać efektywne, sprawne i oszczędne urządzenie. Tyle w temacie

  • @bozenaantena
    @bozenaantena 2 года назад

    Ja się na tym nie znam ale podpowiedzcie proszę. Mam zwykle grzejniki aluminiowe dom ok 100m teraz ekogroszek 3,5 t na rok. Na piecu mam temp. 45 stopni. Dom stary 200 lat. Częściowo docieplony. Co Wy na to czy pompa się sprawdzi?

  • @jakubsoltys4839
    @jakubsoltys4839 3 года назад +3

    Polecam każdemu kto zastanawia się na rozwiązaniem ciepła w domu, jest podanych dużo różnic SZCZEGÓŁÓW które są najważniejsze jeżeli chodzi o wybór źródła ogrzewania!!!!

  • @Krygu...
    @Krygu... 3 года назад +1

    Ja zamontowałem chińczyka monoblok bez grzałek i dodatkowy 300 l. bufor za 12 000 zł , zadana temperatura w pomieszczeniach 20 stopni . 28.10.2020 dom ocieplony 20 cm styropianu , wszędzie podłogówka 240 m kwadratowych .Zużycie prądu od 28.10.2020 do 3 maja to 6613 kWh .Dom niezamieszkały były wygrzewane posadzki cały listopad , największy problem Chińskiej pompy ciepła był oblodzony wymiennik i ręcznie trzeba było wymuszać dodatkowe odlodzenie wymiennika , bufor okazuje się być trochę za mały i 1000 l potrzeba by zamontować aby uzyskać potrzebny komfort .Chińczyk uzyskiwał zadana temperaturę w pomieszczeniach nawet w bardzo duże mrozy choć bywały momenty ze temperatura w buforze spadla do 30 stopni a zadana temperatura bufora wynosiła 45 stopni .

  • @europv8012
    @europv8012 3 года назад +4

    Wszystkie te inwestycje powodują że stajemy się coraz bardziej niezależni finansowo o energetycznie co zdecydowanie przyda się na stare lata😉

    • @robkop2117
      @robkop2117 3 года назад

      Zapłacą za to osoby, które z jakichś względów nie mogą mieć PV. Zdaję sobie z tego sprawę i nie chce należeć do tej grupy, dlatego zakładom to w tym roku, póki jeszcze można podpisać korzystną umowę, bo za rok może być za późno.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +3

      O ile te inwestycje jeszcze będą pracowały ;-)

    • @logosborman
      @logosborman 2 года назад

      na stare lata to te graty też będą stare i zużyte

  • @KrzysztofPolska-we8cd
    @KrzysztofPolska-we8cd Год назад

    Sprawność pompy zależy od ciśnienia gazu po stronie wysokiego ciśnienia, raczej nie sposób samemu je zmniejszać w okresie niskiego zapotrzebowania. A grzanie zasobnika ciągle do wysokiej temperatury po to aby potem zredukować ją na podłogówki raczej jest do przemyślenia. Pozdrawiam.

  • @andrzejswiatek1738
    @andrzejswiatek1738 3 года назад +5

    Twoje wyliczenia co do opłacalności PV są dosyć wyidealizowane ( 3 lata byłoby trochę kosmosem), ale .... moje symulacje dotyczące instalacji 6,3 kWp potwierdzają realny zwrot inwestycji 5 - 5,5 roku . Tak , czy inaczej jest to b. opłacalne. Wybacz, ale moje analizy dot. pompy ciepła nie dają już takich optymistycznych rezultatów.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dziękuję za komentarz .Pozdrawiam Serdecznie

  • @jakubstepien8756
    @jakubstepien8756 3 года назад +2

    W podłogówce rurki co 10 cm i dobra wylewka. Na źródle ciepła 30 stopni w salonie 25 przy oknie a za oknem -20. I to działa.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +2

      Dokładnie.

    • @jakubstepien8756
      @jakubstepien8756 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV ale trzeba zdać sobie sprawę że przy -20 i porywistym wietrze każdy dom będzie pobierał energię w sporych ilościach. I nie ma na to rady. Dopiero wartości średnie z całego roku dają obraz sytuacji.

  • @maciejrogowski8521
    @maciejrogowski8521 3 года назад +3

    o jakiej tu ekologii mowisz
    pompa jest zasilana pradem tak ?
    jak jest produkowany prad w Polsce ?

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Z fotowoltaiki u mnie u ciebie pewnie z wungla 🤪 Pozdrawiam 👍

    • @maciejrogowski8521
      @maciejrogowski8521 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV z Polskiego węgla a nie z chinskiej fotowoltaniki
      naprawde wierzysz ze tew baterie maja cokolwiek z ekologia ?

    • @sebeksebek1706
      @sebeksebek1706 3 года назад

      @@maciejrogowski8521 kolejna poprawka nie polskiego węgla a bolszewickiego

    • @maciejrogowski8521
      @maciejrogowski8521 3 года назад

      @@sebeksebek1706 w Polsce nia mamy wegla ?

    • @rafalstr-b5u
      @rafalstr-b5u 3 года назад

      Prąd z gniazdka i fotowoltaniki jest milion razy bardziej ekologiczny niż ciepło z kopciucha czy ekogroszku.

  • @tomsonppp1965
    @tomsonppp1965 3 года назад +2

    Witam, bardzo proszę o radę. Głęboko zastanawiam się nad fotowoltaika i pompa ciepła. Ale nie wiem czy zda ona egzamin przy wielkosci 300m2. Rachunki za prąd mam ok 400zl co drugi miesiąc, a ekogroszku schodzi mi ok 7 ton rocznie(latem worek tygodniowo na wodę) . W salonie, korytarzach, przedsionkach czy też obu łazienkach, mam podłogówkę. A w 7 pokojach same grzejniki. Czy pompa ciepła da radę w pokojach bez podłogówki? Wydaje mi się że potrzebowałbym instalacje ok 9kw a pompę ciepła ok 16, ale to jeszcze można przeliczyć. Nadmienię tylko ze Żonka lubi cieplo:) stąd też kolejne pytanie. Jaka temperaturę jestem w stanie uzyskać w pokojach

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Cześć
      Na wstępie, oczywiście że da radę. Co to znaczy "lubi ciepło" jeśli 22stopnie to jest ciepło, to takie osiągi są możliwe i będzie to porównywalne cenowo z dotychczasowym zużyciem kotła na ekogroszek. Co do grzejników, oczywiście lepiej byłoby gdyby była podłogówka, ale jak nie ma to też da radę tylko w cenie wyższej o ok 30% (TAK UWAŻAM). U mnie na kanale możesz pooglądać inne filmy z relacji całego sezonu grzewczego. Możliwe że grzejniki będziesz musiał przewymiarować po sezonie grzewczym bo te mogą okazać się za małe. A resztę naprawdę zapraszam do innych filmów bo tam to szczegółowo omawiam. Pozdrawiam Serdecznie.

    • @tomsonppp1965
      @tomsonppp1965 3 года назад

      Dziękuję za szybką odpowiedź, zabieram się za lekturę :)

  • @MaskotekoX
    @MaskotekoX 3 года назад +7

    Skoro masz wolne 40 tysięcy to już wiadomo ile będzie kosztowała podłogówka na poddaszu 😂

  • @bartekkowalik1973
    @bartekkowalik1973 2 года назад

    Dla bogatego szklanka zawsze jest do połowy pełna, a dla biedaka pusta. Bez własnej instalacji PV pompy ciepła to żadna opłacalność szczególnie zimą. Ja nie wydam 100tysięcy na "zabawki" bo mam przez 10 lat na węgiel bez żadnej inwestycji, ale bogaty wyda bez problemu bo widzi tylko plusy i eco:)

  • @grzegorzmarczewski1192
    @grzegorzmarczewski1192 3 года назад +4

    O foto zapomniałeś dodać że / 0,8 ale mimo to spodobał mi się Twój tok myślenia. Perspektywa fotowoltaiki o jakiej nigdy nie pomyślałem.. pozdro

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Nie do końca masz rację, bo dużą część energii zużywasz na bieżąco, więc 0,8 to tak nie do końca. Pozdrawiam.

    • @grzegorzmarczewski1192
      @grzegorzmarczewski1192 3 года назад +1

      @@PompaCiepłaiPV mówimy o ogrzewaniu chyba, grudzień styczeń luty kiedy potrzebujemy najwięcej energi to nie mamy jej prawie wcale bo produkcja w tych miesiącach jest każdy wie..

  • @julianzuk2483
    @julianzuk2483 2 года назад

    powiem tak jesteś wielki potrafisz być szczery.je płace od nowego 2022 foto woltaikie roku bez pompy tylko na drzewo. teraz płacę 30,50,-30,-3. wcześniej było średnio ok 180 zł tyle co rata za tylko fotowoltaike .a rachunki do góry pójdą .pozdrawiam

  • @dadzior01
    @dadzior01 3 года назад +4

    Podczas Pana felietonu dochodzę do wniosku nie pierwszy raz zresztą że urządzenie każdej firmy dobrze dobrane do budynku jest sprawne i wystarczające. Problem leży w izolacji budynku i wykonaniu CO. A że instalator nie poinformował o możliwym wysokim zużyciu to już inna sprawa. Więc ten materiał wcale nie odnosi się do wad PC. Bo wady są zupełnie inne

  • @grzesiek5105
    @grzesiek5105 3 года назад +2

    Zimą kiedy często jest między 0-5 stopni pompa ma fajną sprawność ale nikt nie mówi o dużej wilgotności powietrza przy tej temperaturze co powoduje często oblodzenie jednostki zewnętrznej i stratę energii na odlodzenie.

    • @marcinddgd3096
      @marcinddgd3096 3 года назад

      Jeżeli już jest na minusie to z oblodzeniem nie wiele można zrobić defrost musi pójść, natomiast powyżej zera są pompy które ratują się większym wydatkiem wentylatora na parowniku, tudzież skręceniem obrotów sprężarki lub kombinacją tych zabiegów.

    • @grzesiek5105
      @grzesiek5105 3 года назад

      @@marcinddgd3096 Jeżeli jest na minusie to powietrze jest suchsze niż na plusie i oblodzenie jest mniejsze

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dzięki za komentarz.

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 3 года назад +4

    Apropo ogrzewania idź krok dalej podłogowe połączone ze ściennym i różnica będzie jeszcze wieksza im większa powierzchnia oddawania ciepła tym niższa temperatura zasilania

  • @stalkers6929
    @stalkers6929 3 года назад +2

    Ja zainstalowałem piec gazowy. Jest tańszy a rachunki podobne. Pozdrawiam i powodzenia.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      No niezupełnie. Ja za termomodernizację kotłowni po dotacji zapłaciłem 16k a fotowoltaika zmniejsza mi rachunki, a przy gazie mniej nie jest a gaz tylko będzie drożał.

    • @stalkers6929
      @stalkers6929 3 года назад +2

      @@PompaCiepłaiPV Ok ja założyłem pięć Junkers koszt 10.000 zł na 175 Mk . Rachunek w grudniu razem z gotowaniem wyszło mi 650 zł. Fakt gaz zdrożeje a węgiel który się nie pali ☠️ to 1200 zł plus drzewo. Ja następnym roku montuje turbinę wiatrowa bufor i zbiję koszy na połowę. Wiatr w zimie zawsze wieje a pochodzę z kieleckiego.🤩😆🤪

    • @rghost1647
      @rghost1647 3 года назад

      Pompa Ciepła i PV a skąd ta opinia?

    • @stalkers6929
      @stalkers6929 3 года назад

      @@rghost1647 Z opinią i z opinią pokryte dowodami. Brawo ja.

  • @pawerychlik8889
    @pawerychlik8889 3 года назад +3

    Dla mnie jedynym minusem jest to że pc nie robi browara :-)
    A tak na poważnie, to nie ma rozwiązania bez wad, kwestia tylko z bilansowania ich z potrzebami i możliwościami.
    Przez 10 lat paliwem ekogroszkiem i byłem bardzo zadowolony, zwłaszcza tym że wracając z pracy miałem zawsze ciepło.
    Oczywiście mam znajomych którzy palili i palą drewnem, bo taniej, bo lubią sobie pomachać siekierą. Dla mnie OK kto co lubi.
    Stwierdziłem że i tak zbliża się moment w którym będę musiał wymienić piec bo nic nie jest wieczne więc decyzja padła na PC.
    I pewnie ma wady o jakich mowa w filmie, ale dobrze dobrana pc jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze to świadomy wybór, a nie słuchanie bełkotu marketingowców.
    Mój dom to 180 m2 z 2010r, styropian grafit 15cm 35 cm wełny na dachu i 10 cm na podłodze, okna dwu szybowe, ogrzewanie w dwóch obiegach , pierwszy podłogowa ok 30 m2 drugi obieg grzejniki. Dom położony na Mazurach.
    Osobiście jestem bardzo zadowolony, zużycie w zł mniej niż za ekogroszek.

  • @radioslawek
    @radioslawek 2 года назад

    Mam do ogrzania 36m2 z sufitem na 2,6m wszystko ocieplone. Czy oplaca mi sie inwstowac w pape ciepla? Pozdrawiam!

  • @rafalpabian1976
    @rafalpabian1976 3 года назад +5

    Jasny gwint, kupiłem pompę ciepła w tamtym roku i jeszcze nie zamontowałem no palę ekogroszkiem i chce go wypalić do końca a po oglądnięciu tego odcinka nie chce mi się jej montować :(

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Montuj, montuj, będzie dobrze.

    • @grzeniu9972
      @grzeniu9972 3 года назад

      Nie montuj. Bedziesz sie w piekle smażył za to

  • @mozesieprzyda
    @mozesieprzyda 3 года назад +2

    Fajnie gadasz. Z sensem. A z tą lokatą to nie jednemu ciułaczowi dałeś do myślenia. Pomocny film dla takich jak ja, co zastanawiają się nad zmianą sposobu ogrzewania domu.

  • @przemekwu
    @przemekwu 3 года назад +5

    Myślę, że mógłbyś te 40 tysięcy zainwestować w handel narkotykami albo ludźmi. Ryzyko duże, ale i zysk dużo większy niż przy lokacie.

  • @jozefpalacz6385
    @jozefpalacz6385 3 года назад +1

    Zgodnie z faktycznymi zużyciami energii elektrycznej przez 2 lata od zamieszkania, popieram instalację pompy ciepła. Oto moje realia:
    Gruntowa pompa ciepła Grundfos montowana przez znanego osobiście instalatora / całość robót instalacyjnych i ziemnych wykonywał samodzielnie, zatrudnia jedynie operatora z mini koparką/. Kolektor ziemny o długości 480 m, czynnik : glikol/
    Cena całkowita: 45 000,- zł / 2019 rok/
    Zwrot:
    8600,- z podatku dochodowego
    Odmowa:
    13000,- Woj. Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach gdyż faktura została wystawiona przed złożeniem wniosku.
    Dom piętrowy, nowy 180 m kw, zbudowany zgodnie z wymogami , ocieplenie 15 i 20 cm styropian , okna 3-szybowe
    Ogrzewanie wyłącznie podłogowe
    W większości pomieszczeń i w garażu termostaty pokojowe z zaworami na rozdzielaczach
    Taryfa W12
    Temperatura ustawiona i faktyczna w salonie połączonym z kuchnią 24 st.
    Średni rachunek za energię elektryczną razem z energią bytową /dom nie posiada inst. gazowej/ w stosunku rocznym: 270,- zł miesięcznie
    Oświetlenie zewnętrzne typu led działające od zmroku do świtu, pompa nawadniania ogrodu, ładowanie aku do kosiarki ogrodowej, brama z zasilaniem elektrycznym, w ostatnim roku nadal wykonywane były jeszcze prace wykończeniowe, przy których używałem trochę narzędzi elektrycznych.
    Pytanie: Czy jest opłacalny montaż fotowoltaiki w tym wypadku. Orientacja dachu: wschód-zachód / niższa produkcja energii?
    Pozdrawiam i oczekuję dalszych trafionych i edukujących filmów.

  • @piotrtukaj2969
    @piotrtukaj2969 3 года назад +4

    9:45 zapraszam na priv, udowodnie ci ile zużyje pompa na 55stopni-60 stopni caly rok na grzejnikach. nie na słowach, na projekcie i wyliczeniach

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Proszę podeślij mi te tabeleczki na pompa.ciepla.pv@gmail.com Chętnie zerknę. Pozdrawiam.

    • @wojciechzwierciadlowski8949
      @wojciechzwierciadlowski8949 3 года назад

      Proszę podeślij mi te tabeleczki na zwierus73@gmail.com Chętnie zerknę. Sam założyłem pompę ciepła w kwietniu, moc10 kw dom do 200m, bardzo mnie ciekawi ile co i jak ,Pozdrawiam.

    • @boldini91
      @boldini91 3 года назад

      Mógłbyś i mi podesłać? Mam grzejniki żeliwne, dom w trakcie ocieplania (stare budownictwo 78-79r) i jedni mówią ze nie ma opcji pompy drudzy mówią ze można montować 🤷🏻‍♂️ @ boldini@interia.pl

    • @rghost1647
      @rghost1647 3 года назад +1

      boldini91 zmień grzejniki na aluminiowe lub purmo. Wtedy pompa da radę.

  • @dronalserwis2723
    @dronalserwis2723 2 года назад

    Mam pytanie to znafcuf czy ogrzewanie podłogowe służy do ogrzewania stóp czy pomieszczeń? Pozdrawiam specjalistów którzy nie używają buforów w instalacji gdy źródłem jest właśnie pompa ciepła.

  • @tomaszek9130
    @tomaszek9130 3 года назад +4

    Ja czekam na montaż pompy w nowym domku😁 już sie nie mogę doczekać👍

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Nowy dom, dobrze ocieplony i PC to zarąbista sprawa. Pozdrawiam i życzę małych zużyć ;-)

    • @tomaszek9130
      @tomaszek9130 3 года назад +1

      @@PompaCiepłaiPV dziękuje i również życzę małych zużyć👍😀

  • @grzegorzdeus5836
    @grzegorzdeus5836 3 года назад +2

    Podłoga jest rewelacja tylko jeśli chodzi o akumulacje ciepła. W pomieszczeniu w którym się śpi nie powinno się zakładać podłogi ponieważ nie jest to zdrowe rozwiązanie. Ponoć normy budowlane w niektórych krajach zakazują tego typu rozwiązania w pomieszczeniu sypialnym.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Nie znam się na tym, ale jaki może to mieć wpływ🤔 Być może to sprawy z dawniejszych czasów, kiedy to temp. na podłogówkę była puszczana wysoką, teraz to ta podłoga jest chłodniejsza niż nogi umarlaka 😉

    • @grzegorzdeus5836
      @grzegorzdeus5836 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV być może. Chodzi o jakoś snu... między innymi o możliwość regulacji temperatury. Dla zdrowia najkorzystniejsze jest spanie w ok. 18°C i do takiej wartości powinniśmy obniżyć temperaturę w sypialni wieczorem. W ciągu dnia, szczególnie jeśli spędzamy czas w sypialni, warto ją podnieść do ok. 20°C. W systemie podłogowym brak możliwości szybkiej zmiany temperatury. Ja u siebie jestem na etapie modernizacji całego domu. Panele już są pompa będzie w maju. Na górze gdzie mam 3 pokoje sypialne zamieniam po prostu grzejniki z dwu na trzypanelowe i wstawiam termostaty. Dół mam 60 % podłoga 40 grzejniki tam nie będzie termostatów obieg cały czas otwarty. Bufor będzie 100l ale całkowita powierzchnia mojego domu to 105 m² więc większy nie będzie raczej potrzebny. Mógłbym zastowac na całym dole podłogę ale mam w salonie i jadalni podłogi z drewna, ogólnie dużo drewna mam w domu stąd takie a nie inne rozwiązanie. Pozdrawiam super kanał, bardzo lubię Twoje materiały.

    • @hyiptech3839
      @hyiptech3839 3 года назад

      @@grzegorzdeus5836 Nie z wszystkim się zgodzę. Modernizowałem dom z lat 70-tych wszędzie podłogówka wylewka anhydrytowa plus taki że mogę nią bardzo szybko sterować bezwładność jest dość niska minus to brak akumulacji. Owszem gdyby była to wylewka betonowa jej bezwładność jest wyższa sterowalność gorsza za to akumulacja wyższa sa plusy i minusy ja wybrałem anhydryt. W domu mam na podłodze wszystko od litej deski dębowej po gres i panele winylowe więc to nie ma znaczenia co położymy na posadzkę grzeje wszędzie a jest tylko różnica w akumulacji. Co do sypialni słyszałem takie wypowiedzi i także tego nie rozumiem a podłogówkę mam i na razie nie widzę jakiś przeciwwskazań. U mnie temperatura 18°C jest nie przyjęcia żona i małe dziecko ogólnie jest 22°C i jest ok

    • @grzegorzdeus5836
      @grzegorzdeus5836 3 года назад

      @@hyiptech3839 ja się męczę w nocy jeśli mam powyżej 20. Źle śpię najlepiej to 18-19 dla mnie jest to najlepsza temp do spania.

  • @mati4001
    @mati4001 3 года назад +4

    Super brawo Ty👍 w końcu ktoś nie trzyma głowy w chmurach z COPem tylko mówi jak jest i to się ceni. Ja mam COP 1:1, koszt mojego źródła nie wiele ponad 9tysi, II taryfa i też jest fajnie (100%podloga). Z podlagą to słuszne spostrzeżenia ponieważ wylewka betonowa (8-9cm) to niezły akumulator ciepła od 3 a nawet 8h w moim przypadku domu termosu. Wylewajcie grube wylewki bo akumulacja jest najważniejszą częścią domu energetycznego. Pozdr.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      DOKŁADNIE TAK. I ŻADNYCH!!!!!!!!! grzejników. Pozdrawiam.

    • @tadeuszsmialkowski1649
      @tadeuszsmialkowski1649 3 года назад

      Tylko pamiętajcie, żeby pod wylewką mieć przynajmniej tyle samo styropianu!

  • @rado1593
    @rado1593 2 года назад +1

    Zauważyłem , że minusy i wady pomp ciepła to pompy powietrzne. Uważam, że montaż pompy powietrznej ma sens w domu dobrze ocieplonym a jak jest jeszcze tylko ogrzewanie podłogowe to super. Ja mam gruntówkę i jestem bardzo zadowolony. Wiem zaraz ktoś napisze kiedy to się zwróci. Typowo POLSKIE. Dobre auto, modne ciuchy, wszystko to co sąsiad zobaczy, a na wygodę i czystość to szkoda wydać bo tego sąsiad już nie zobaczy, tego że drapiecie te swoje kotły czarni od pyłu w sumie też nie widzi. To nie są kotły z podajnikiem tylko z niewolnikiem😄. Polecam zrobić filmik o gruntowych pompach z ich użytkownikami i wtedy pokazać wady dla mnie jedynym minusem jest cena.

  • @kamilkaczorowski5240
    @kamilkaczorowski5240 3 года назад +3

    Musze cię poprawić bo ceny prądu podnieśli z 0.65 do 0.75
    I szkoda że tak mało danych technicznych podałes co do mocy pompy temperatury czynika i izolacji domu

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Zapraszam do innych moich filmów w których o tym opowiada mnóstwo rzeczy. Pozdrawiam Serdecznie

    • @RG-ms4nb
      @RG-ms4nb 3 года назад

      W PGE wyszło 0,6975 zł/KWh

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      @@RG-ms4nb to trochę jest zależne od ilości zużywanej energii.

    • @kamilkaczorowski5240
      @kamilkaczorowski5240 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV dziękuję i na pewno obejrzę
      A co do ceny to oczywiście brutto mówiłem bez opłat stałych jak w moim przypadku z Energa

  • @krzysztofplachta5216
    @krzysztofplachta5216 2 года назад

    Krzysiek P.K.
    Żeby obliczyć COP. Nie trzeba najpierw dodać energii zużycia do wyprodukowanej, a
    Później podzielić przez tą pierwszą ?

  • @roberts5664
    @roberts5664 3 года назад +6

    Jestem własnie w trakcie montażu zdam relacja o sukcesach i porażkach ;)

  • @skiba024
    @skiba024 3 года назад +1

    Mam pompe ciepła dokładnie rok wcześniej mialem kocioł na miał samym miałem nic nie zrobisz trzeba jeszcze kupic cos na rozpałke w sumie w przyblizeniu wydawałem na 180m2 2500zł pompa za ostatni rok zabrała ok 1450zł na pompe z montazem wydałem 26tyś. OPŁACA SIE?
    Podstawa to podłog9wka 100% i dobrze dobrane urządzenie

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Dokładnie tak. Podstawą to podłogówka o której rozwodzę się co drugi odcinek o pompie.

    • @skiba024
      @skiba024 3 года назад

      Długo sie nie mogłem zdecydowac na fottowoltaike bo zużycie nawet z pompa jest nie wielkie ale chyba mnie przekonałeś z ta lokatą ;-) wyciagam z skarpety i inwestuje w Mój prąd Dziekuje i pozdrawiam

  • @karolku3136
    @karolku3136 3 года назад +3

    11:57 chyba, że nocna taryfa, to nawet przy stratach na buforze wody powinno coś koło 1,8-1,9 dać

  • @PaneleFotowoltaiczne
    @PaneleFotowoltaiczne 3 года назад +2

    Cześć, mocno mnie dziwiło COP na poziomie 2. Czy masz dane historyczne, tak miesiąc w miesiąc tej zimy? Pompa nie kłamie ale warto znaleść powód tak niskiego COP, bo raczej to nie jest normalne.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Sławku, powodów jest mnóstwo:
      1. Okna, a w zasadzie ich montaż
      2. Grzejniki i jeszcze raz grzejniki
      3. Lokal, który jest oddalony o jakieś 20m, a zasilenie i powrót idzie ziemią
      4. Tegoroczna zima z gwałtownymi zmianami.
      5. Niektórzy, a w zasadzie większość ustawia temp. CWU na 45, max 50 stopni u mnie 55
      6. Temperatura u mnie 22 stała, dla niektórych 20 no max 21 to max.
      7. Powieżchnia całości ogrzewanej ok. 300m
      8. W trakcie tych mrozów, ale w zasadzie pod koniec tych najgorszych przestawiłem granicę załączenia grzałek z (-7 na -15) a pewnie mogłem jeszcze niżej, ale się bałem.
      I tak mogę wymieniać w nieskończoność.
      Podsumowanie.
      I tak mniej mnie kosztuje ogrzewanie niż ekogroszkiem. 😉
      Pozdrawiam Serdecznie

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne 3 года назад +3

      @@PompaCiepłaiPV Te wszystkie argumenty tłumaczą dlaczego zużyłeś tak dużo energii cieplnej ale nie do końca wyjaśniają dlaczego tak kiepski był COP. Mroźna zima jest argumentem, ale ogrzewanie zwykłą grzałką było by tylko dwa razy droższa a koszt instalacji byłby 10 razy mniejszy. Musi być coś co powoduje, że pompa ciepła nie pracuje optymalnie. Zapewne bufor, mało podłogówki ale coś jeszcze i warto by się jakiś fachowiec odezwał. P.S. Widzę, że nie tylko ja nie sypiam po nocach :)

    • @jarosawkozio5755
      @jarosawkozio5755 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV O co chodzi z pkt. 3?
      Co do pkt. 5 - trzeba domownikom zrobić przekaz podprogowy że zimne prysznice ujędrniają ;-)

    • @tomaszgieraltowski8867
      @tomaszgieraltowski8867 3 года назад +1

      Od maja poprzedniego roku użytkuje pompę Panasonic 9kW. Mam dom 120m z 2006r na grzejnikach(wysokotemperaturowa 40-50deg) +panele 8,5kWp i jestem bardzo zadowolony. Warunki wszyscy wiemy jakie były a pompa dawala radę pobierając maks 55kW dziennie według danych Panasonica. Sumarycznie w ciągu roku pobierze znacznie mniej niż założone 5tys.kWh mimo niesprzyjających warunków.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      @@tomaszgieraltowski8867 I chodzi o to żeby być zadowolonym.

  • @bartosztemek7845
    @bartosztemek7845 3 года назад +3

    Założyłem sobie pompę w listopadzie mam prąd budowlany rachunki za prąd listopad 1200 grudzień 1200 styczeń 1800 luty 1900 gdzie ta ochrona środowiska jak bym miał możliwość podłączenia gazu nawet sekundy bym się nie zastanawiał

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Zmień taryfę i będzie dużo taniej , pewnie 50%

    • @bartosztemek7845
      @bartosztemek7845 3 года назад

      Wydaje mi się ze to nic nie zmieni a napewno nie o 50 % nie mam podłogówki ma grzejniki budynek ma 11 lat interesowałem się jeszcze Fotowoltaika tyle ze mam dach na który by mogło się zmieścić 3,6 kw nie wystarczająco wiec niewiem czy ma to sens

    • @sebeksebek1706
      @sebeksebek1706 3 года назад +2

      @@bartosztemek7845 tzw prąd budowlany jest tymczasowy, na czas inwestycji, a piszesz ze budynek ma 11lat

    • @bartosztemek7845
      @bartosztemek7845 3 года назад

      Tak jest budynek jeszcze nie oddany tyle tylko ze prąd budowlany wcale nie jest dużo droższy tam może 10 gr wiec nie widzę spadku rachunku o 50 % papę ciepła kupiłem nibe

  • @beataamerek1435
    @beataamerek1435 2 года назад

    Mam wielką prośbę o radę co do źródła ciepła dla nowego domu 170 m2, ogrzewanie podłogowe. Czy warto zastanawiać się nad pompą ciepła, czy polecałbyś bardziej kocioł elektryczny np. drugiej taryfy Noel, lub kocioł elektrodowy? Z góry dziękuję za radę

    • @matik987
      @matik987 2 года назад

      Dobrze zaizolować, pompa + solary (odpowiednio dobrane) i się wychodzi praktycznie na zero z zapotrzebowaniem na energię

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 3 года назад +5

    chcąc się pozbyć ów minusów trzeba pójść w pompę z gruntowym wymiennikiem

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +2

      To żeś mi podpowiedział 😉 Dzięki 🤪

    • @mateuszf886
      @mateuszf886 3 года назад +1

      @@PompaCiepłaiPV no ucz się😁😁

  • @stanrawka8949
    @stanrawka8949 2 года назад +1

    dojrzałem do pompy ciepła mam juz kilka ofert rozpietość od 5kW do 10 kW stanąłem w rozkroku co robić żeby nie wpaść coś napewno muszę wybrać

  • @adamsuwaa1433
    @adamsuwaa1433 3 года назад +4

    Kolejny mieszający co2 i zanieczyszczenie powietrza :-)

  • @eugeniuszskrzypiec6526
    @eugeniuszskrzypiec6526 3 года назад +1

    Zgadzam się w 100% 👍u mnie pompa od maja zużycie 8061 produkcja 24276 COP 3. Więc nie jest źle. Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 3 года назад +1

      - Eugeniusz a jaki masz metraż domu? I czy ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

    • @eugeniuszskrzypiec6526
      @eugeniuszskrzypiec6526 3 года назад +1

      @@marekprzedstawiciel8740 200m grzejniki

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 3 года назад +1

      @@eugeniuszskrzypiec6526 - grzejniki ok. ja mam 100% podłogówki - dom 256 i pc gruntowa zużycie około 5.000 kWh i mnie cop około 4,11.
      Wydaje mi się, że przy grzejnikach to u Pana jest dobrze.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Dzięki za komentarz.

  • @jarosawgrabowski2587
    @jarosawgrabowski2587 3 года назад +6

    Bardzo życiowe i uczciwe podejście do tematu...
    Faktycznie z tymi 40 tys.. to żadna lokata nie przyniesie tyle dochodu co fotowoltaika...

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Wystarczy tylko policzyć. Ale nie każdy potrafi

  • @splukomski
    @splukomski 2 года назад +1

    Mam stary dom częściowo ocieplony, do tej pory ogrzewałem peletem, koszt ogrzania mojego domu do tej pory to było do półtorej tony peletu miesięcznie, obecną zimę chodzę na gruntowej pompie, mój obecny koszt to 750 zł za najzimniejszy miesiąc w tym w sezonie grzewczym. Moja pompa to Viessmann , do tego 3 odwierty po 85 metrów, temperatura ustawiona na 22 stopnie. Ja nie narzekam, dla mnie bomba

  • @youkimadi2
    @youkimadi2 3 года назад +4

    jednak nie zdążam, nie ma takiego słowa zdanżam :)

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dzięki za komentarz.

    • @krzysztofnk1644
      @krzysztofnk1644 3 года назад +2

      Jest takie słowo, w jakiejś polskiej komedii zostało użyte xd

    • @thorner2994
      @thorner2994 3 года назад

      W tym przypadku mamy do czynienia z dowcipem a la a rebours😀

    • @andrzej30mil1
      @andrzej30mil1 3 года назад

      ruclips.net/video/4NXeA6M0oXc/видео.html

  • @rafalpawlowski7024
    @rafalpawlowski7024 3 года назад +1

    Ludzie nie doceniają okien okna powinny być najlepsze jakie się i także nie doceniają okiennic i w lato i w zimę okiennice powinny być szczelnie z uszczelkami po super okno odizolowane od -20 i wiatru to 50% sukcesu. Materiały ścian i ociepleń stropów są już naprawdę dobre np. Pianka piliuretanowa z dwustronnym aluminium ale cieplo ucieka oknami a w Polsce kupuja okna standardowe. Słowak mój sasiad pobudował 80m2 z bloczka I izolacje dachu I ścian zrobil z polskich paneli aluminium pianka. Efekt jest taki ze zeszliśmy do niegrzewanego domu przez miesiąc na dworze było 5 stopni wrzuciliśmy dwa drewienka do kominka z płaszczem podłączonego pod podłogówke pogadaliśmy z godzinę i trzeba było zagasić w kominku

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 3 года назад +4

    Powodzenia 🙂

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dziękuję Tomaszu👍😉

    • @plutusiek
      @plutusiek 3 года назад

      Podepnę się pod kolegę od trackera ;) Fotowoltaikę 6,5kWp na trackerze można mieć za 15-17tys zł kupując w hurtowni. Montaż jest dość prosty + elektryk z uprawnieniami do podłączenia i papierów za tysiąc zł. Tracker na te kilkanaście paneli można mieć do 10tys zł jak się gospodarczo pokombinuje i samemu zamontuje. Wychodzi sporo poniżej 30tys zł za instalację, którą firmy oferują w cenie 40tys zł (czy to na gruncie 10kWp czy na trackerze kolumnowym 6,5kWp z ich materiałem i montażem). Czekam na tracker do samodzielnego montażu, wycena paneli i osprzętu już zrobiona i w tym roku będę się cieszył własnym prądem :)
      Pozdrawiam

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 3 года назад

      @@plutusiek
      Każdy TRACKER cieszy 🙂
      Jesteś może na naszej grupie o amatorskich SOLAR TRACKERACH

    • @plutusiek
      @plutusiek 3 года назад

      @@TomaszZylkaPV jasne że jestem 👍

    • @TomaszZylkaPV
      @TomaszZylkaPV 3 года назад

      @@plutusiek
      🙂

  • @notoco1199
    @notoco1199 2 года назад

    Wszystkie dane oparte są o obecną sytuację. Energia elektryczna biedzie drożeć jedne jej źródła bardziej inne trochę mniej. Na ekogroszek i pelet są nakładane normy emisji spalin ale na drewno nie impregnowane już nie które jest naturalnym ekologicznym lokalnym paliwem. Mój scenariusz to nowoczesny dom z bloczków keramzytowych polskiego producenta plus 20cm wełny skalnej na mur na całą powierzchnię domu 120m podlogowka plus rekuperacja z gkikolowym GWC. Piec zgazowujacy drewno do ogrzania bufora 1tys litrów który zasili podlogowke jak i ogrzeje cylinder z wodą użytkowa 150l. Zainstaluje fotowoltaike (jeszcze nie wiem jak duza) która będzie grzała wodę użytkowa grzałka 3kw zasilala dom i ładowala baterie givenergy-8-2kwh-eco-lifepo4-battery. Dom będzie budowany w nowych warunkach instalacyjnych PV wiec będzie mi zależało by cała energia z solarow została zużyta w domu nadmiar będzie ładowal baterie 8.2kw i grzał wodę użytkowa a bateria zapewni sprawne działanie osprzętu pieca na wypadek braku prądu. Nastawiam się na drewno bo mieszkam w lubuskim a to lokalne paliwo od lokalnego chłopka który ciężko pracuje by wyzywać rodzinę a nie duży cartel energetyczny. Do tego coś czuje ze FitFor55 i EkoSocjopaci sprawia że w ciągu 20lat energia elektryczna pójdzie cztery może 6razy tyle co teraz. Drewno jest mniej podatne na czynniki spekulacyjne a fotowoltaika z baterią i grzaniem wody użytkowej pozwoli mi możliwie zminimalizować zużycie energii od Cartelu PGE. W salonie wybuduje kaflowy piec Kuzniecowa.

  • @radekserwis
    @radekserwis 2 года назад

    Proszę powiedziec czy w ogole ci co posiadaja stare budynki maja szanse na takie ogrzewanie.

  • @przemysaweliasz1926
    @przemysaweliasz1926 3 года назад +2

    Nie każda pompa da radę. U mnie ok. 200mkw tylko grzejniki współczynnik zapotrzebowania budynku 60w/mkw pompa monoblok 12kw bez bufora i im zimniej na dworze to w domu robi się przyjemniej (cieplej) jest takie coś jak krzywa grzania oraz czas wyliczenia średniej temperatury u mnie dobowo. Do tego fotowoltaika zastąpiono ekogroszek 5 ton rocznie. Czas zwrotu 5 lat z dofinansowaniem. Na COP nie wpływa budynek jest to stosunek pobranej energii z sieci a ilości energii cieplnej wytworzonej to jest sprawność pompy.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.

  • @magorzatawasilska519
    @magorzatawasilska519 2 года назад

    Licząc koszty trzeba wziąć pod uwagę zapotrzebowanie budynku na energię, a dopiero potem porównywać. Pompa ciepła ma sens tylko w połączeniu z fotowoltaiką. Prosty przykład. Zapotrzebowanie budynku na energię (ogrzewanie + ciepła woda) na poziomie załóżmy 100 000 MJ na rok (średniej wielkości dom 150m2 / 4 osobowa rodzina). Ogrzewanie pompa ciepła wyniesie: 100 000/3,6=27 777kWh en. elektrycznej. Z tego pompa pobierze z sieci 1/3 energii (COP=3) czyli 27 777/3,33=8417kWh. Cena za kWh z rachunku za maj 2022r. = 0,76zł za kWh (łączny koszt z przesyłem itp). Koszt energii przy PC wyniesie 0,76*8417=6 396,92zł rocznie. Dla porównania koszt przy spalaniu ekogroszku dobrej jakości 28 000 MJ/1 tonę. 100 000/28 000=3,57 tony ekogroszku. Sprawność pieca klasy 5 powyżej 80% czyli potrzebujemy 4,4 tony ekogroszku w przybliżeniu. Obecna cena rynkowa za tonę (u handlarzy) 2600zł * 4,4 = 11 440 zł + zużycie energii do obsługi sterownika pieca i pomp. Aktualna cena ekogroszku u producenta w sklepie PGG luzem 876zł - 1050zł/tonę workowany *4,4 = 4620zł / rocznie. Pelet- 1300zł/tonę -16 000MJ. 100 000MJ/16 000=6,25 tony (sprawność 80% 7,8*80%=6,24) 7,8 * 1300= 10 140 zł/rok. I tak można porównać inne nośniki energii. Olej opałowy 42MJ/kg w przybliżeniu litr. 100 000/42=2380 litrów *6,49zł = 15 446 zł przy założeniu 100% sprawności/ realnie kotły na poziomie 92%.
    Budynek trzeba wietrzyć, nie można zamknąć szczelnie jak termos, musi być wymiana powietrza przez kominy wentylacyjne, grawitacyjna bądź wymuszona. Tu zawsze będą straty bez systemu rekuperacji powietrza, a ten też pobiera energię elektryczną, też straty tylko mniejsze.

  • @piotrsiekierkowski4893
    @piotrsiekierkowski4893 Год назад

    Ja ogrzewam dom klimatyzatorem już 14 lat i nie wyobrażam sobie ogrzewać uczymy innym 😊

  • @sylwesterlizut14
    @sylwesterlizut14 2 года назад

    Calkowicie zgadzam się z autorem filmu. Przy tak wysokich cenach za węgiel czy pellet instalacja zarabia. Mam mały zestaw FV tylko 2.2 kW a rachunek za prąd dwa razy w roku po 200zl. Teraz dołożę dwa panele FV na dCh bo falownik na to pozwala aby więcej produkować prądu.

  • @ПавелКемписти
    @ПавелКемписти 3 года назад +2

    Producenci często podają cop ale w warunkach A7 czyli przy plus 7 st C, powinnonpodawac sie COP w A2.
    Marketingowy bełkot niestety.
    Ja sam sprzedaję pompy i pv. Gdy ktoś mówi ze ma dom z lat 80, 100% na kaloryferach mówię nie. Klient jednak szuka kogos innego który sprzeda mu jego marzenia i potem płacz.
    Rynek OZE dziczeje z moich obserwacji od kilku lat, miedzy innymi przez patologiczne dofinansowania.
    Materiał bardzo dobry, uczciwie pochodzący do tematu, a dzis mamy deficyt na uczciwość. Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 3 года назад

      Nic dodać nic ująć - podsumowanie obecnej sytuacji na naszym "dzikim" rynku. :).
      A podsumowanie p. Waldka - bardzo profesjonalne.

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад

      Dziękuję, ja taki szczery jestem ;-)

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 3 года назад

      @@PompaCiepłaiPV - Panie Waldku miłego ciepłego popołudnia na północy +3 i deszcz.

  • @sosnaso
    @sosnaso 3 года назад +2

    Mam marnie przystosowany dom do pompy ciepła 200 m użytkowych same grzejniki, poprzednio był piec węglowy ale na szczęście ilość żeberek w domu było przesadzona wiec nie było zbyt dużego problemu na przejście na sporo niższa temperaturę zasilenia w granicach 47 stopni. Pompa samoróbka około 14 kw ciepło odbierane jest z wody która przepływa przez wymiennik ze studni zasilającej do zrzutowej(około 40l/m podczas pracy pompy) no i na rok wychodzi te 12 tyś kwh(zużycie całkowite) ale porównując cenę ogrzewania pompą a węglem to wychodziło mniej więcej tyle samo a nic nie muszę robić i się nie martwię pilnowaniem pieca. Pracuje to już 4 rok i powiem że to była jedna z lepszych decyzji. Teraz mi pozostała tylko fotowoltaika ale już jestem na etapie czekania na PGE.

    • @marcinddgd3096
      @marcinddgd3096 3 года назад

      Zauważyłem właśnie że większość ludzi tak ma że jak przejdzie z węgla na PC to w zasadzie jeśli chodzi o koszty to jest podobnie, plus czystsze powietrze i i bezobsługowość co do przejścia z gazu na PC tu jest podobnie jeśli chodzi o koszty utrzymania plusem PC może być że energię wyprodukujemy, gazu raczej nie no chyba że ma ktoś świniarnię to inna bajka.PS. ceny gazu na razie stoją wróć tanieje ale przesyłowe rośnie a co będzie nie wiadomo. Wiadomo natomiast że przy WT 2021 postawienie nowego domu z samą kotłownią gazową już nie przejdzie trzeba zmniejszać EP więc albo kolektory albo foto by się zbilansować.

  • @MM-ex5fd
    @MM-ex5fd 3 года назад +1

    Będziesz frezował posadzki na piętrze aby wyeliminować grzejniki ? Ja się do tego przymierzam w tym roku. W 3 pokojach bo posłuchałem... i dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem podłogówki wszędzie. Co do pracy pompy z buforem pow. 300l to uważam to za nieporozumienie. Sam mam 500l - pozostałość po starej instalacji i pompa Samsung 9kW nie dawała rady w te największe mrozy. Ale będę na pewno frezował posadzki w pokojach na piętrze u siebie i rozkładał pex. Ppdejrzalem to na którymś filmie od Staszka Migasa :)

  • @samiau
    @samiau 2 года назад

    a dla domu o powierzchni 380m, 10kWh panele, okna dwuszybowe i tylko grzejniki to pompa ma sens?

  • @Przyciapka
    @Przyciapka 2 года назад

    Dzięki za informacje!

  • @bacazpodkarpacia7544
    @bacazpodkarpacia7544 2 года назад +1

    Witam od nowego roku mamy super ceny gazu i prądu wiec ,wegiel stare buty,plastik ,bo drewno za drogie i to bedzie super ekologia tyle w temacie...

  • @LOLO_-ew8in
    @LOLO_-ew8in 3 года назад +1

    100 litrów zbiornika buforowego? Przy powierzchni 250 m2, należy montować minimum 300 litrów, aby pompa pracowała w długich cyklach a nie załączyła się co chwila, oszczędza to podzespoły pompy a także zapewnia duza moc grzewcza w zasadzie od ręki. Druga sprawa to powietrzna pompa ciepła - niestety pompy powietrzne nie sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych ze względu na niskie temperatury zima, do tego ma najniższe parametry ze wszystkich rodzajów pomp (gruntowe wymienniki ciepła, pompa dwóch studni). Trzeci problem to jak wnioskuje po filmie slaba izolacja domu. Nie jest prawda ze pompa nie nadaje się do grzejników albo dobrze pracuje tylko w niskich temperaturach. Niestety trafił pan na słabego ,,fachowca” który złe dobrał zbiornik buforowy, zamiast pompy powietrznej powinna być pompa gruntowa, wtedy i zużycie prądu by się zgadzało nawet przy grzejnikach. Ale tak jest jak chce się oszczędzić na sile zamiast zainwestować w odpowiednia instalacje, chytry dwa razy traci.
    Pozdrawiam

    • @PompaCiepłaiPV
      @PompaCiepłaiPV  3 года назад +1

      Teraz to wiem, ale te super fachmany mówili że ŁO PANIE 100l to za dużo ;-)