A ja mam pokuj 6x4 i kolumny ustawione na dłuższej ścianie, tylko tak udało się uzyskać w miare ok bas. Jak były na krótrzej ścianie to cichły częstotliwości 40-60Hz a podbijało 25-30Hz.
Okredens. Natychmiastowy Sub leci. Tego potrzeba na jutub WIĘCEJ. Sam bym podesłał kilka pytań odnośnie proporcji pomieszczenia oraz materiałów tłumiących. Chcę więcej takich materiałów i czekam na więcej!
Fajnie by było abyście wyjaśnili kiedy i przy jakich parametrach jest optymalne ustawienie zestawu nagłośnieniowego.Fajne ze pokazujecie na mierniki ale trzeba było wyjaśnić również. :-)
Zdajemy sobie sprawę, że fajnie by było podać jakieś zalecane ustawienie. Niestety to wszystko zależy od wielu czynników i nie da się tego zrobić jakoś uniwersalnie, dlatego tutaj tego nie zrobiliśmy. Ogólnie chcemy pokazać, że da się sobie z tym poradzić. Takie coś co chcesz, to dobrze by było robić na konkretnym, rzeczywistym przypadku, a nie ogólnie... Może kiedyś coś takiego zrobimy :)
Kompletnie nic z tego nie wiem, ale to moja głupota się kłania - czas się więc doedukować i może w końcu będę miał dobry odsłuch w domu :-) Dzięki serdeczne za świetny materiał! Serdeczne pozdrowienia.
+Grzechoo gwoli ścisłości - jeśli wiesz, że nie wiesz, to już jest wyższy poziom wiedzy :) pomysł tak, że są tacy, którzy nie wiedzą i dobrze im z tym :)
Wlaśnie jestem na etapie przeprowadzki mojego home studio do piwnicy i taki przypadek ze trafiłem na Wasz kanal :) Czy ułożenie dywanu ma duzy wplyw na akustyke? Jesli tak to jaka grubość daje juz slyszalny efekt - wiem ze zalezne napewno to od pomieszczenia, ale napewno mozna na starcie już nie brac pod uwage jakiegos typu... Wymiary mojego pomieszczenia to 2,80 x 6,50 x 2,1 Pozdrawiam
Zależy jaki dywan i gdzie wsadzony. Może mieć duży wpływ na akustykę - czasem pozytywny, czasem negatywny. "Normalny" dywan pochłonie conajwyżej najwyższe częstotliwości, z którymi nie ma problemu. Jak zamontujesz dywan w dystansie od ściany to wtedy może ci się udać zwiększyć pochłanianie w średnich i niskich częstotliwościach. W tym temacie polecam jedną z prezentacji do obejrzenia na moim kanale: ruclips.net/video/zkprgwUd8UI/видео.html Proporcje pomieszczenia nie są najlepsze, nie mieszczą się w obszarze Bolta a kryterium Bonello nie jest spełnione (chociaż nie jest najgorsze, bo ta jedna częstotliwość może się nie wzbudzi, bo to ~26Hz - jakby tego nie liczyć to kryterium Bonello jest spełnione :) ) Ogólnie dywan to jako uzupełnienie. Lepiej zastosować inne rozwiazania - pianki akustyczne (ale jakieś sensowne i odpowiedniej grubości - minimum 5cm. 1-2 cm pianki będzie pochłaniało tak ja ten dywan), wełna, ustroje perforowane czy kurtyny odpowiednio mocno udrapowane i zamontowane w dystansie od ściany.
Witam, a co zrobić żeby bas był słyszalny na polu odsłuchowym? Ponieważ w narożnikach pomieszczenia jest go dużo a na środku pomieszczania jest słabo słyszalny. Pomieszczenie prostokątne 5x8 metra, zestaw stoi na krótszej ścianie, adaptacja wykonana narazie bez pułapek basowych.
Nie no, materiał o akustyce, a w tle za głośna muzyka, średnio nagrane wypowiedzi 😢 podczas testów warto by było wskazać na jakie różnice zwracać uwagę bo ja jako amator słyszałem za każdym razem nieprzyjemne dudnienie więc dla mnie każdy setup brzmiał źle
Pytanie ,mam dwa glośniki basowe bose b2,sala dość duza mieszczaca 150 osób czy lepiej ustawic je obok siebie lub jeden na drugim czy rozstawic po bokach sceny??? Dziekuje
Jaki szum pusciliscie bialy rozowy czy inny... malo precyzyjnie jak dla nas amatorow. Dobry film z amatora ktoremu sie cos tam wydaje robi amatora ktory wie ;) ps stawiam piwo tak czy siak bo filmow na yt o akustyce jak na lekarstwo :) a audiofilskiego pitolenia nie zniese bo tworza mitomanow wiec tym bardzie robcie bracia dzwiekowcy jak najwiecej i jak najdluzszych filmow wyczerpujacych do pozygu temat zeby :) audiofile ( blee ) nie psuli nam łbów grajacymi kablami itp bzdurami . Jestescie bardzo potrzebni Properki ;)
Generowaliśmy szum biały (w 3:05 masz widok generatora z opisem WNOISE) - przepraszam, nie pomyślałem, że to jednak nie jest oczywiste :) Ja się boję robić długie filmy bo mam wrażenie że bardzo mało kto to ogląda. Dlatego ciekaw jestem, jak ten film będzie się oglądał, bo to jeden z dłuższych u mnie na kanale :) Bardzo dziękuję za ciepłe słowa - bardzo motywują one do pracy :) Polecam uwadze jeszcze fanpage ProperSound na Facebooku - tam na bieżąco wrzucam różne ciekawostki - np. dzisiaj byłem w laboratorium z generatorem 1 MHz dźwięku do powietrza (bo nie wiem, czy mogę to nazwać głośnikiem :D ) (facebook.com/ProperSoundPL/)
1 MHz matko :) a jaka jest najwyższa częstotliwość jaką udało się wygenerować głośnikiem tak z ciekawości pytam :) a czemu tylko szum puszczacie a nie z generatora od zera w górę ?? No ;) widzisz że na YT sami pasjonaci amatorzy ;) trzeba nam łopatologicznie bo kiedyś na próbie zespołu dźwiękowiec puszczał różne szumy i też sygnał z generatora z dołu w górę a i sympatyczni Mądrale ;) czemu tak się robi tzn wiadomo łatwo się domyślić że wiemy wtedy że dana cz jest podbijana a inna wsiąka i jak rozstawić mikrofony do pomiaru w praktyce i co z charakterystyką cz samego mikrofonu . z innej beczki mam pytanko co do sztywnosci membrany glosnikowej jak to jest w praktyce czy membrana sama z siebie nie podbija danej CZ czy nie dodaje brudów itp milion pytan ;) jeszcze raz dziękuję za wasz kanał i pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej
uooo - masa pytań :D Najwyższa częstotliwość przez głośnik - nie wiem :) szum może być tylko z pozoru szumem a w praktyce bardzo precyzyjnie generowanym sygnałem (MLS). Wtedy można bardzo wiele informacji wyznaczyć od widma po opóźnienia czasowe. Mikrofon pomiarowy powinien mieć płaską charakterystykę - nie powinien w ogóle wpływać na pomiary tak - membrana może się "giąć" (mieć własne mody drgań) przez co może podbijać i wyciszać niektóre częstotliwości
Hej, czy pułapka basowa na bazie kwadratu sprawdzi się lepiej niż taka na bazie trójkąta? Na chłopski rozum - materiału pochłaniającego będzie 2 razy więcej. Kąt padania nie powinien mieć znaczenia w tym wypadku, dobrze kminię?
Czy można stawiać zestaw odsłuchowy monitory / subwoofer w miejscach największego ciśnienia /miejscach szczytu rezonanów pomieszczenia? (ta niebieska plansza z pomaranczowo - czerwonymi punktami) Czy powinno sie unikac tych miejsc DLA GŁOŚNIKÓW, bo w przypadku miejsca odsluchowego to pamietam Bartek mowil ze najlepiej gdzies na pograniczu aby nie w środku ani poza ;d
Czesc ,mam pytanie jak podlaczyc kolumne basowa pasywna dodatkowo poniewaz mam wzmacniacz z dwoma wyjsciami na dwie kolumny ,czyli jak dolozyc do tego trzecia kolumne niiskotonowa ?z gory dzieki za informacje !!
Czasem subwoofer na wejście kryte umożliwia podpięcie sygnału po wzmacniaczu. W innym przypadku sygnał, zamiast do wzmacniacza wysyła się do subwoofera, który wycina sobie użyteczny sygnał a resztę wysyła innym wyjściem do wzmacniacza na głośniki wysokotonowe. Niestety konfiguracja zależy od posiadanego sprzętu :(
@@ProperSound Power Amplifer Blutuch,Monkej 5,0 USB,SD,FM ,dwa mikrofony,cinch do studia i uzytku domowego- MAMP 7 Kupilem subbofer Vonyx SMW15 ale okazalo sie ze glosnik jest spalony i cos z niego wymontowano sama skrzynka jest jak by nie byla uzywana w tak dobrym stanie ,glosnik dopasowalem 8 omow alechyba potrzebny jakis filtr tylko jaki ?
Po wyprowadzeniu wzoru zabrakło omówienia długości fali dźwiękowej różnych częstotliwości i ich wplywu na podbicia częstotliwości rezonansowych pomieszczenia. Wprawdzie pokazujecie w amorc'u kolejne częstotliwości rezonansowe, ale to chyba wiedzą tylko wtajemniczeni co tam widać w poszczególnych okienkach.
Dziękuję za komentarz. Muszę przyznać, że każdej osobie brakuje w tym materiale czegoś innego :) Nie do końca jednak wiem, jak świadomość długości fali miałaby pomóc w wiedzy o modach. W materiale wspominam o tym, że mody powstają wtedy, kiedy długość fali lub jej wielokrotność pokrywa się z którymś z wymiarów pomieszczenia. Myślę, że zagłębianie się w ten temat mogłoby trochę zamazać ogólny przekaz filmu
To wtedy, przede wszystkim, nie masz symetrycznej panoramy stereo. Co się dzieje z niskimi częstotliwościami to zależy od układu głośników w pomieszczeniu, ale i tak spodziewam się problemów, że z jednego (tego bliżej ściany bocznej) będzie pobudzane więcej różnych modów (rezonansów) pomieszczenia - pytanie czy jest ono dobrze dobrane proporcjami, bo może nie będzie tutaj takiego dużego problemu. Pamiętaj, że my mówimy o najlepszych możliwych warunkach. Ważne żeby to robię podobało się brzmienie twojego systemu HiFi (no chyba że tworzysz jakieś utwory na tym systemie :) )
@@ProperSound tylko od czego zacząć z tej kolumny w rogu mam więcej niskich tonów i jakby wokalu jest więcej z tej kolumny zacząć od paneli pochłaniających na bocznej ścianie tej kolumny ?
@@pawedumaa1671 materiały dźwiękochłonne pomogą raczej ze średnimi i wysokimi częstotliwościami (materiały umieszczone w miejscu pierwszych odbić). Żeby poprawić dół to może być trudne lub niemożliwe (jeżeli nie możesz przesunąć zestawów głośnikowych). Możesz próbować robić pułapki basowe za tą kolumną w rogu, ale to może nic nie dać...
Dawne kościoły były budowane tak, by osiągnąć pogłos, a nie echo. Jak oni to robili? Jak osiągali tak dobre rezultaty bez komputerów, symulacji, mierników itp.?
Obecnie w kościołach też masz pogłos :) Echo możesz usłyszeć np. w górach, kiedy słyszysz poszczególne odbicia a nie jednolite wybrzmiewanie dźwięku. Jeżeli chodzi o dobrą akustykę w dawnych obiektach to (tam gdzie rzeczywiście ona była, bo nie zawsze jest to prawdą) robiono to na przestrzeni wielu lat budowy. Eksperymentowano i robiono coś na "czuja". Tam gdzie była kiepska akustyka to później dalej coś zmieniano. Czasem stosowano ciekawe rozwiązania jak rezonatory Helmfoltza a czasem po prostu sama geometria obiektu jak i jego wyposażenie (np. bogate zdobienia) dobrze wpływały na akustykę.
Przecież w dużych pomieszczeniach też można spotkać echo, prawda? A ono nie jest pożądane np. w kościołach. Ciekawie zrobiło się po wprowadzeniu systemów nagłaśniania w starych świątyniach - co było sporym wyzwaniem dla instalujących. I tu czasem właśnie można spotkać słabe zgranie ścian z głośnikami, co skutkuje tym, że w niektórych miejscach ciężko cokolwiek zrozumieć. Wracając do starych świątyń - czy to naprawdę tylko kwestia prób i błędów? Przecież są znane przypadki konstrukcji, które pozwalały z jednego końca pomieszczenia podsłuchać osoby stojące w przeciwległym końcu. Oj, może te cwaniaki coś wiedziały, ale nie chwaliły się, że wiedzą ;)
Oczywiście, że echo można spotkać w dużych pomieszczeniach, ale jest to tak niesamowicie rzadkie zjawisko w pomieszczeniach, że myślę, że bardziej chodziło Tobie po prostu o nadmierny (zbyt długi) pogłos :) Co do sposobu w jaki uzyskiwano dobrą akustykę - zwróć uwagę, jak długo niektóre obiekty się budowały - czasem były to nawet setki lat! Więc spokojnie był czas, na próbowanie. Co do podsłuchiwania - czasem był to efekt przypadkowy, a czasem po prostu skopiowanie pewnych rozwiązań :) Ja jestem przekonany, że wielu ludzi nie dzieli się swoją wiedzą i dlatego są uznawani za specjalistów (lub szamanów ;) ) Tak było jest i na pewno będzie :)
Ostatnio rozmawiałem z realizatorem dźwięku a Warszawy. Robi dźwięk na koncertach i dyskotekach. W klubie "Sto....." niedawno tacy akustycy teoretycy zrobili adaptację. Efekt - tragedia dżwiękowa. W połowie sali nie ma już basu - na ścianach jakieś ustroje z wełny mineralnej i z pianek. Bez głowy i bez konsultacji z muzykami - wypier... kupę kasy. Dostali fakturę od tzw. firmy akustycznej i myślą, że jest załatwione. Były pomiary, koputery, wykresy i pewnie jakiś doktor się znalazł :) Niestety dźwięk to nie wykresy. Trzeba słyszeć gitarkę i smyczki i wiedzieć ile powinno być tych smyczków i jak powinny w tym nagraniu wybrzmieć :)
Niestety są różni "specjaliści" :( Co więcej - to nie zawsze wina akustyka. Nie wiem kto tam robił adaptację. Czasem jest tak, że to decyzje innych miały negatywny wpływ na akustykę (decyzje inwestora o rezygnacji z materiałów, decyzje architekta/dekoratora w temacie możliwych materiałów do wykorzystania). Ja w dużych pomieszczeniach w obiektach użyteczności publicznej lub podobnych nie używam pianek (chyba że w jakiś bardzo nietypowych miejscach). Co do słyszenia poszczególnych rzeczy - pomijasz kwestię indywidualnych preferencji - to co dla Ciebie będzie super, to dla kogoś innego będzie beznadziejne.
Nagrywanie dźwięku nawet mikrofonem pomiarowym jest zbędne, gdyż większość i tak zależy na czym you-tuber słucha waszego filmu. Wykres częstotliwościowy w prawym okienku jest dość nieczytelny. Może warto użyć np smaart live i pokazać różnice na zapisanych wykresach w zależności od ustawienia w pomieszczeniu. Zamiast wyciągać przez minute wzór który nie jest potrzebny w dalszej części filmu, warto było wspomnieć o rodzajach modów. Poza tym spoko. Pozdrawiam
Dziękuję za uwagi. Ze smarta wykres byłby tak samo czytelny. Rzeczywiście porównanie jednego i drugiego wykresu byłoby bardziej wyraźne. W razie czego coś takiego jest planowane w kolejnym filmie (jeżeli będzie na to miejsce). Można byłoby wspomnieć o rodzajach modów - ale co to da "Kowalskiemu"? Jego nie interesuje, czy mod jest osiowy czy inny - jego interesuje jako poradzić sobie z problemem.
...a wlasciciel PMC a moze ATC ....mowi ze te pomiary to bzdury bo ucho nie mikrofon ....tylko belkot marketingowy te pomiary...masz uszy to sluchaj ...
+Pralka TV if there is only 100 Hz then You should use some tuned bass trap for this frequency. You should only check as precise as possibile the frequency which cause the problem.
ProperSound np jak dla mnie wiecej praktyki :) siatka basu itp w pomieszczeniu . Cos praktycznego ;) dla muzykow amatorow basistow jak np ustawic bas glosniki wzmak itd w pomieszczeniach o beznadziejnym poglosie np hala kosciol itp aby jakos to brzmialo o ile jest to mozliwe ;) glosniki w gorze w dole na glowie gdzie co i jak :). Dokladniejsze wykresy charakterystyki czestotlieosciowej tutaj sa troche za male na tle pomieszczenia moze lepiej by bylo lekki przeswit pomieszczenia ktorego dotyczy wykres a wykres na to na caly ekran z opisem ze o tutaj podbilo tu odbilo itp a najlepiej nalozyc oba na siebie ew wykres roznicowy .
@@ProperSound to jest tak przynajmniej z mojej praktyki za widzianej. Produkcja delli do marketów na barierki. My się uczymy a kasa do kieszeni. Tu masz pomieszczenia i sprzęt materiały itp... Mogę się mylić... Chyba że firma zapłaciła za reklamę.
Nie rozumiem co piszesz. Co do wykorzystania sprzętu - cały sprzęt był prywatny mój lub Bartka. Panele akustyczne były zapewnione przez Mega Acoustic. Laboratorium udostępniło tylko pomieszczenie, w którym z Bartkiem i tak robiliśmy pomiary w ramach naszych prac w AGH. W zamian za udostępnienie pomieszczenia (a mogliśmy to zrobić w każdym innym pomieszczeniu, także poza AGH) laboratorium miało ekspozycję marki, dzięki czemu wiele ludzi mogło dowiedzieć się o takim laboratorium. Więc jest zysk do LS wszystkich stron, a uczelni to nic nie kosztowało, więc o pieniądze publiczne się nie martw :)
Trochę teorii i kupa marketingu. Za chwilę koledzy podadzą nazwy firm, produkujących pianki :) Te pianki w narożnikach to jakiś żart - gówno wart (e)są takie ustroje. Zmniejszyły dudnienie modów o 5-10% a kosztują kilka tysięcy zł. Podobnie przesuwanie basu - nie ma wpływu na mody. Mody wynikają TYLKO z wymiarów pomieszczenia a nie z położenia głosnika. Wyprowadzajcie panowie sobe dalej te wzory albo lepiej wyprowadźcie pieska na spacer. Ja wiem jak własnymi rękami zrobić pułapki basowe, które w 100% zlikwidują dudnienie. Kosztuje to tyle ile materiał w sklepie tzn. 60 zł - jedna pułapka a wystarczą 4 duże albo 8 mniejszych.
Dzięki za obejrzenie filmu. Chyba jednak słabo go oglądałeś. Piszesz: " Za chwilę koledzy podadzą nazwy firm, produkujących pianki :)" - podaliśmy nazwę i logo (0:18) i w opisie filmu jest nawet link do strony sponsora tego odcinka :) Skąd wziąłeś kilka tysięcy złotych za te pianki? Coś mi się wydaje, że te pianki to może z 500 PLN (ale to musiałbyś się do sponsora zwrócić o wycenę :) ) Mody drgań własnych zależą wyłącznie od wymiarów, kształtów i proporcji, ale ułożeniem głośnika możesz dobrać takie miejsce, aby pewnych problematycznych częstotliwości zbytnio nie pobudzać. Nie jest to działanie zalecane, ale zdziwiłbyś się, ile ludzi nie może zrobić adaptacji akustycznej i jedynym wyjściem jest kombinowanie z pozycją źródła/odbiornika. Zapewne własnymi rękoma hodujesz swoje jedzenie, sam projektujesz i wykonujesz stoły czy meble w swoim domu. Są ludzie, którzy oczekują gotowych produktów i w zamian za to są w stanie zapłacić. Ja sam w swojej działalności często proponuję wykonywanie adaptacji samemu. Dla niektórych powieszenie gotowych pianek w pomieszczeniu to już jest problem, nie mówiąc o jakiś większych pracach polegających na tworzeniu swoich ustrojów akustycznych. Życzę miłego spaceru ze swoimi pupilami. My niestety nie posiadamy.
@@ProperSound - Porządna pianka do narożnika Auralex Acoustic za 1 szt. 60 cm długości kosztuje 850 zł (np sklep Thamann.de). Cały jeden narożnik pokoju to w sumie 4 szt. pianek co daje 3 200 zł. Ale są cztery narożniki. Myślę, że reklamujecie tylko porządne pianki :) Tymczasem wszystkie te pianki to wywalenie pieniędzy. Najlepsze na świecie są pułapki Helmholza. Tylko trzeba umieć je zbudować a tego już nie uczą na studiach akustycznych. Tego trzeba się nauczyć na własnych błędach, robiąc 10 a może 20 takich skrzyń i sprawdzać mikrofonem jak działają. W sali do głośnej muzyki (np sala prób) trzeba zbudować przynajmniej z 8 m3 i wtedy dopiero usłyszelibyście jak powinna brzmieć sala na basie. Zresztą p. basowe Helmholza wyłapują i kasują także większość harmonicznych czego te gąbki za 800 zł/szt. nigdy w życiu nie zrobią. Żeby pianką (jakąkolwiek) złapać mody (dudnienia) to musiałaby mieć ponad 1,5 metra grubości. Takie pianki w stylu 5 cm albo nawet 30 cm (w narożniku) to sobie można w d wsadzić.
Poczyniłem wysiłek i zapytałem sponsora odcinka Mega Acoustic ile kosztuje ich taka piankowa pułapka basowa - kosztuje 150 PLN za 100cm wysokości, więc tutaj już masz kilka razy przeszacowane swoje koszty. Według mnie żaden materiał czy ustrój akustyczny nie jest najlepszy na świecie. Helmholtz jest super, bo jak go nastroisz na odpowiednią częstotliwość to działa na niej genialnie. Problem z nimi jest taki (co sam zauważasz) że nastrojenie takiego ustroju jest trudne i tego nie uczą. Sponsor odcinka ma też rezonatorowe pułapki basowe działające na zasadzie rezonatorów Helmholtza/płytowych. Pianki właśnie wyższe częstotliwości pochłoną zdecydowanie lepiej niż rezonatory Helmholtza. Co jest ich zaletą/wadą (zależy czego potrzebujesz).
@@ProperSound - jestem praktykiem - muzykiem, wokalistą i DJ. Wiele lat prowadziłem swoją knajpę z dancingiem. Na sobie wypróbowałem wiele wynalazków. Okazało się, że najlepiej wziąć się do roboty i zrobić to samemu. Do tłumienia dudnienia basu - tylko pułapki (skrzynie) basowe typ Helmholz . Kalkulatory są w necie i można sobie zbudować idealne pułapki na wymiar do pokoju. Płyta paździerzowa, rura PCV fi 100, piła tarczowa, wiertarka, wkrętarka, wkręty, miarka, młotek, silkon do drewna (uszczelnienie), otwornica do drewna i do roboty. Jeśli wam się nie chce można taką skrzynkę zamówić u stolarza. Wełna mineralna niepotrzebna. Pianki akust. - do kosza, zmarnowane pieniądze. Wypróbowałem kilka pianek nawet od bardzo uznanych producentów (nie polskich) hehe :) - wywalone pieniądze. Powyżej 200 Hz - tylko drewniane dyfuzory typ Schroedera. Ale dobre - Ja mam ze Szczecina. One zachowują energię dźwięku w pokoju i tylko ją pozytywnie modyfikują. One produkują ściśle wyliczone echa wielokrotne. Uważa się że w pokoju odsłuchowym powinno być ponad 1000 skorelowanych (to robią Schroedery) ech i dopiero wtedy jest dobrze. Pianki tylko niestety tłumią wszystkie echa (dobre i złe) czyli niszczą energię dźwięku w pokoju. Niszczą nieodwracalnie. Dyfuzory typu 1D (tzw. kaloryfery) dajemy na ścianach bocznych (pierwsze odbicia, lusterko). Dyfuzory typ 2D stawiamy lub wieszamy przed sobą czyli pomiędzy kolumnami. Za plecami dajemy tłumienie - dobre pianki - z badaniem z komory bezechowej i z certyfikatem. Na sufit - najlepiej lekkie dyfuzory Schroedera albo ostatecznie jakieś rozpraszacze a na podłodze dywan. Dobry dyfuzor drewniany 1D Schroedera 120cm x 60cm (zrobiony na maszynie CNC czyli b. dokładny) kosztuje ok. 1000 zł a dyfuzor 2D kosztuje (1mx1m) ok. 2300 zł. Żadnych ustrojów ze styropianu czy z plastiku. No, ewentualnie na sufit bo są lżejsze od drewnianych. W średnim pokoju wystarczą 3 - 4 duże (tzn. przynajmniej 400 studni dla 2D) dyfuzory. Można kupić mniejsze wymiary ale wtedy będą miały zakres max. do 4 kHz. Te 1D 120 cm działają nawet do 7 kHz a na dole schodzą aż do ok. 300 Hz. Uwaga: dyfuzory duże "metrowe" powinny być oddalone od słuchacza conajmniej 80 cm. Małe dyfuzory - o ok. 50 cm. Dyfuzorów dobrych - NIGDY NIE JEST ZA DUŻO. Można uzyskać nawet ponad 2000 ech a wtedy dźwięk muzyki jest tym pełniejszy i przestrzenny. Jeśli (a to jest najważniejsze) wcześniej wyłapiemy dudnienia basowe i ich pochodne harmoniczne - uzyskamy czytelny i czysty dźwięk. Wtedy dobrymi dyfuzorami tylko dopieszczamy całość. Wstawcie tylko jeden lub dwa duże dyfuzory a już usłyszycie wyraźną poprawę rozdzielczości i czytelności rozmieszczenia instrumentów. Kolejne dyfuzory można dokupić sobie później :)
@@MrTequilaband za chwilę na moim facebooku Soundway Acoustics leci porównanie pomiaru pomieszczenia pustego i z piankami w rogach, 20 cm, koszt jakoś 150 zł za 1m wysokości tak jak mówi ProperSound. Jak chcesz to odezwij się do mnie na priv to też podam
Dokładnie takiej tematyki mi brakowało na yt! Czekam na kolejne części
+Czteryry bardzo się cieszę :) możesz pomóc innym znaleźć mój kanał udostępniając moje produkcje dalej :)
A ja mam pokuj 6x4 i kolumny ustawione na dłuższej ścianie, tylko tak udało się uzyskać w miare ok bas. Jak były na krótrzej ścianie to cichły częstotliwości 40-60Hz a podbijało 25-30Hz.
Super sprawa. Jestem podczas kończenia remontu swojego pokoju-studia, ten film na pewno mi się przyda :)
Okredens. Natychmiastowy Sub leci. Tego potrzeba na jutub WIĘCEJ. Sam bym podesłał kilka pytań odnośnie proporcji pomieszczenia oraz materiałów tłumiących.
Chcę więcej takich materiałów i czekam na więcej!
O TAK! Opłaca się bo tematyka jak rzeka! Audifile jak i producenci disco-polo was pokochają! Go on guys :)
życzę Wam miliardów wyświetleń :D Wincyj takich filmów!
Fajny wzorek... wyprowadzam sobie takie przy śniadaniu zamiast rozwiazywania krzyzowek 😬
Super ! powiedział bym encyklopedia audiofila ! Dzięki za wiedzę ! Proszę o więcej!
Wspaniałe wideo, pozdrawiam
Fajnie by było abyście wyjaśnili kiedy i przy jakich parametrach jest optymalne ustawienie zestawu nagłośnieniowego.Fajne ze pokazujecie na mierniki ale trzeba było wyjaśnić również. :-)
Zdajemy sobie sprawę, że fajnie by było podać jakieś zalecane ustawienie. Niestety to wszystko zależy od wielu czynników i nie da się tego zrobić jakoś uniwersalnie, dlatego tutaj tego nie zrobiliśmy.
Ogólnie chcemy pokazać, że da się sobie z tym poradzić. Takie coś co chcesz, to dobrze by było robić na konkretnym, rzeczywistym przypadku, a nie ogólnie... Może kiedyś coś takiego zrobimy :)
Super!!
Super, łapcie suba. Mam problem z basem, ja i moi sąsiedzi, bede działał.
Chciałbym obejrzeć 20min wyprowadzania wzoru.
To muszę to znaleźć, ale jak opublikuję, to później przepytam :D
Mówisz - masz: ruclips.net/video/Jw1fYL-U_rU/видео.html. Mam nadzieję, że jakość dźwięku jest wystarczająca aby zrozumieć wyprowadzanie.
@@ProperSound dzięki za upload wyprowadzania :D
@@xinkay Nie ma sprawy :)
@@ProperSound pisze się bass jak co. i czy będziecie nagrywać w 50 bądź 60 fps?
Kompletnie nic z tego nie wiem, ale to moja głupota się kłania - czas się więc doedukować i może w końcu będę miał dobry odsłuch w domu :-)
Dzięki serdeczne za świetny materiał! Serdeczne pozdrowienia.
+Grzechoo gwoli ścisłości - jeśli wiesz, że nie wiesz, to już jest wyższy poziom wiedzy :) pomysł tak, że są tacy, którzy nie wiedzą i dobrze im z tym :)
Dzięki za podtrzymanie na duchu ;-)
Może jeszcze będą ze mnie ludzie kiedyś :-)
Wszystkiego dobrego!
Wlaśnie jestem na etapie przeprowadzki mojego home studio do piwnicy i taki przypadek ze trafiłem na Wasz kanal :) Czy ułożenie dywanu ma duzy wplyw na akustyke? Jesli tak to jaka grubość daje juz slyszalny efekt - wiem ze zalezne napewno to od pomieszczenia, ale napewno mozna na starcie już nie brac pod uwage jakiegos typu... Wymiary mojego pomieszczenia to 2,80 x 6,50 x 2,1 Pozdrawiam
Zależy jaki dywan i gdzie wsadzony. Może mieć duży wpływ na akustykę - czasem pozytywny, czasem negatywny. "Normalny" dywan pochłonie conajwyżej najwyższe częstotliwości, z którymi nie ma problemu. Jak zamontujesz dywan w dystansie od ściany to wtedy może ci się udać zwiększyć pochłanianie w średnich i niskich częstotliwościach. W tym temacie polecam jedną z prezentacji do obejrzenia na moim kanale: ruclips.net/video/zkprgwUd8UI/видео.html
Proporcje pomieszczenia nie są najlepsze, nie mieszczą się w obszarze Bolta a kryterium Bonello nie jest spełnione (chociaż nie jest najgorsze, bo ta jedna częstotliwość może się nie wzbudzi, bo to ~26Hz - jakby tego nie liczyć to kryterium Bonello jest spełnione :) )
Ogólnie dywan to jako uzupełnienie. Lepiej zastosować inne rozwiazania - pianki akustyczne (ale jakieś sensowne i odpowiedniej grubości - minimum 5cm. 1-2 cm pianki będzie pochłaniało tak ja ten dywan), wełna, ustroje perforowane czy kurtyny odpowiednio mocno udrapowane i zamontowane w dystansie od ściany.
Witam, a co zrobić żeby bas był słyszalny na polu odsłuchowym? Ponieważ w narożnikach pomieszczenia jest go dużo a na środku pomieszczania jest słabo słyszalny. Pomieszczenie prostokątne 5x8 metra, zestaw stoi na krótszej ścianie, adaptacja wykonana narazie bez pułapek basowych.
Wygląda, że tworzą ci się fale stojące. Proponuję odsunąć nagłośnienie od ściany i/lub zmienić punkt odsłuchowy
Nie no, materiał o akustyce, a w tle za głośna muzyka, średnio nagrane wypowiedzi 😢 podczas testów warto by było wskazać na jakie różnice zwracać uwagę bo ja jako amator słyszałem za każdym razem nieprzyjemne dudnienie więc dla mnie każdy setup brzmiał źle
Pytanie ,mam dwa glośniki basowe bose b2,sala dość duza mieszczaca 150 osób czy lepiej ustawic je obok siebie lub jeden na drugim czy rozstawic po bokach sceny??? Dziekuje
Zależy od kształtu pomieszczenia, ale lepiej położyć kres w dwóch różnych miejscach i to nie koniecznie po bokach sceny.
Jaki szum pusciliscie bialy rozowy czy inny... malo precyzyjnie jak dla nas amatorow. Dobry film z amatora ktoremu sie cos tam wydaje robi amatora ktory wie ;) ps stawiam piwo tak czy siak bo filmow na yt o akustyce jak na lekarstwo :) a audiofilskiego pitolenia nie zniese bo tworza mitomanow wiec tym bardzie robcie bracia dzwiekowcy jak najwiecej i jak najdluzszych filmow wyczerpujacych do pozygu temat zeby :) audiofile ( blee ) nie psuli nam łbów grajacymi kablami itp bzdurami . Jestescie bardzo potrzebni Properki ;)
Generowaliśmy szum biały (w 3:05 masz widok generatora z opisem WNOISE) - przepraszam, nie pomyślałem, że to jednak nie jest oczywiste :)
Ja się boję robić długie filmy bo mam wrażenie że bardzo mało kto to ogląda. Dlatego ciekaw jestem, jak ten film będzie się oglądał, bo to jeden z dłuższych u mnie na kanale :)
Bardzo dziękuję za ciepłe słowa - bardzo motywują one do pracy :) Polecam uwadze jeszcze fanpage ProperSound na Facebooku - tam na bieżąco wrzucam różne ciekawostki - np. dzisiaj byłem w laboratorium z generatorem 1 MHz dźwięku do powietrza (bo nie wiem, czy mogę to nazwać głośnikiem :D ) (facebook.com/ProperSoundPL/)
aha - nie obrażę się, jak będziecie udostępniać moje filmy innym w swoich mediach społecznościowych :)
1 MHz matko :) a jaka jest najwyższa częstotliwość jaką udało się wygenerować głośnikiem tak z ciekawości pytam :) a czemu tylko szum puszczacie a nie z generatora od zera w górę ?? No ;) widzisz że na YT sami pasjonaci amatorzy ;) trzeba nam łopatologicznie bo kiedyś na próbie zespołu dźwiękowiec puszczał różne szumy i też sygnał z generatora z dołu w górę a i sympatyczni Mądrale ;) czemu tak się robi tzn wiadomo łatwo się domyślić że wiemy wtedy że dana cz jest podbijana a inna wsiąka i jak rozstawić mikrofony do pomiaru w praktyce i co z charakterystyką cz samego mikrofonu . z innej beczki mam pytanko co do sztywnosci membrany glosnikowej jak to jest w praktyce czy membrana sama z siebie nie podbija danej CZ czy nie dodaje brudów itp milion pytan ;) jeszcze raz dziękuję za wasz kanał i pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej
uooo - masa pytań :D
Najwyższa częstotliwość przez głośnik - nie wiem :)
szum może być tylko z pozoru szumem a w praktyce bardzo precyzyjnie generowanym sygnałem (MLS). Wtedy można bardzo wiele informacji wyznaczyć od widma po opóźnienia czasowe.
Mikrofon pomiarowy powinien mieć płaską charakterystykę - nie powinien w ogóle wpływać na pomiary
tak - membrana może się "giąć" (mieć własne mody drgań) przez co może podbijać i wyciszać niektóre częstotliwości
Hej, czy pułapka basowa na bazie kwadratu sprawdzi się lepiej niż taka na bazie trójkąta?
Na chłopski rozum - materiału pochłaniającego będzie 2 razy więcej. Kąt padania nie powinien mieć znaczenia w tym wypadku, dobrze kminię?
Będzie bardziej skuteczna, ale nie powiedziałbym że dwa razy :)
@@ProperSound Jasne, dzięki za szybką odpowiedź, pozdrowionka ;)
Czy można stawiać zestaw odsłuchowy monitory / subwoofer w miejscach największego ciśnienia /miejscach szczytu rezonanów pomieszczenia? (ta niebieska plansza z pomaranczowo - czerwonymi punktami) Czy powinno sie unikac tych miejsc DLA GŁOŚNIKÓW, bo w przypadku miejsca odsluchowego to pamietam Bartek mowil ze najlepiej gdzies na pograniczu aby nie w środku ani poza ;d
Subwoofer podobnie jak punkt odsłuchowy.
Czesc ,mam pytanie jak podlaczyc kolumne basowa pasywna dodatkowo poniewaz mam wzmacniacz z dwoma wyjsciami na dwie kolumny ,czyli jak dolozyc do tego trzecia kolumne niiskotonowa ?z gory dzieki za informacje !!
Czasem subwoofer na wejście kryte umożliwia podpięcie sygnału po wzmacniaczu. W innym przypadku sygnał, zamiast do wzmacniacza wysyła się do subwoofera, który wycina sobie użyteczny sygnał a resztę wysyła innym wyjściem do wzmacniacza na głośniki wysokotonowe. Niestety konfiguracja zależy od posiadanego sprzętu :(
@@ProperSound jest to skrzynka vonyx i ma dwa gniazda typu mic dwa yek i jedno + - zaciskowea wzmacniacz to Monkej 5,0
@@jurekwysoczanski4674 Musisz opisać dokładnie co masz - producent i model. wpisując Monkey 5,0 w Google to dostaje m.in. trunki wyskokowe :D
@@ProperSound Power Amplifer Blutuch,Monkej 5,0 USB,SD,FM ,dwa mikrofony,cinch do studia i uzytku domowego- MAMP 7
Kupilem subbofer Vonyx SMW15 ale okazalo sie ze glosnik jest spalony i cos z niego wymontowano sama skrzynka jest jak by nie byla uzywana w tak dobrym stanie ,glosnik dopasowalem 8 omow alechyba potrzebny jakis filtr tylko jaki ?
Do tego wzmacniacza nie podepniesz dodatkowo pasywnego subwoofera.
Po wyprowadzeniu wzoru zabrakło omówienia długości fali dźwiękowej różnych częstotliwości i ich wplywu na podbicia częstotliwości rezonansowych pomieszczenia. Wprawdzie pokazujecie w amorc'u kolejne częstotliwości rezonansowe, ale to chyba wiedzą tylko wtajemniczeni co tam widać w poszczególnych okienkach.
Dziękuję za komentarz. Muszę przyznać, że każdej osobie brakuje w tym materiale czegoś innego :)
Nie do końca jednak wiem, jak świadomość długości fali miałaby pomóc w wiedzy o modach. W materiale wspominam o tym, że mody powstają wtedy, kiedy długość fali lub jej wielokrotność pokrywa się z którymś z wymiarów pomieszczenia. Myślę, że zagłębianie się w ten temat mogłoby trochę zamazać ogólny przekaz filmu
A co jak tylko jedna kolumna stoi w rogu a druga bez bocznej ścianki otwarta przestrzeń
To wtedy, przede wszystkim, nie masz symetrycznej panoramy stereo. Co się dzieje z niskimi częstotliwościami to zależy od układu głośników w pomieszczeniu, ale i tak spodziewam się problemów, że z jednego (tego bliżej ściany bocznej) będzie pobudzane więcej różnych modów (rezonansów) pomieszczenia - pytanie czy jest ono dobrze dobrane proporcjami, bo może nie będzie tutaj takiego dużego problemu. Pamiętaj, że my mówimy o najlepszych możliwych warunkach. Ważne żeby to robię podobało się brzmienie twojego systemu HiFi (no chyba że tworzysz jakieś utwory na tym systemie :) )
@@ProperSound tylko od czego zacząć z tej kolumny w rogu mam więcej niskich tonów i jakby wokalu jest więcej z tej kolumny zacząć od paneli pochłaniających na bocznej ścianie tej kolumny ?
@@pawedumaa1671 materiały dźwiękochłonne pomogą raczej ze średnimi i wysokimi częstotliwościami (materiały umieszczone w miejscu pierwszych odbić). Żeby poprawić dół to może być trudne lub niemożliwe (jeżeli nie możesz przesunąć zestawów głośnikowych). Możesz próbować robić pułapki basowe za tą kolumną w rogu, ale to może nic nie dać...
Chciałbym zobaczyć całe wyprowadzanie wzoru
Jest pod innym komentarzem: ruclips.net/video/Jw1fYL-U_rU/видео.html
Dawne kościoły były budowane tak, by osiągnąć pogłos, a nie echo. Jak oni to robili? Jak osiągali tak dobre rezultaty bez komputerów, symulacji, mierników itp.?
Obecnie w kościołach też masz pogłos :) Echo możesz usłyszeć np. w górach, kiedy słyszysz poszczególne odbicia a nie jednolite wybrzmiewanie dźwięku.
Jeżeli chodzi o dobrą akustykę w dawnych obiektach to (tam gdzie rzeczywiście ona była, bo nie zawsze jest to prawdą) robiono to na przestrzeni wielu lat budowy. Eksperymentowano i robiono coś na "czuja". Tam gdzie była kiepska akustyka to później dalej coś zmieniano. Czasem stosowano ciekawe rozwiązania jak rezonatory Helmfoltza a czasem po prostu sama geometria obiektu jak i jego wyposażenie (np. bogate zdobienia) dobrze wpływały na akustykę.
Przecież w dużych pomieszczeniach też można spotkać echo, prawda? A ono nie jest pożądane np. w kościołach.
Ciekawie zrobiło się po wprowadzeniu systemów nagłaśniania w starych świątyniach - co było sporym wyzwaniem dla instalujących. I tu czasem właśnie można spotkać słabe zgranie ścian z głośnikami, co skutkuje tym, że w niektórych miejscach ciężko cokolwiek zrozumieć.
Wracając do starych świątyń - czy to naprawdę tylko kwestia prób i błędów? Przecież są znane przypadki konstrukcji, które pozwalały z jednego końca pomieszczenia podsłuchać osoby stojące w przeciwległym końcu. Oj, może te cwaniaki coś wiedziały, ale nie chwaliły się, że wiedzą ;)
Oczywiście, że echo można spotkać w dużych pomieszczeniach, ale jest to tak niesamowicie rzadkie zjawisko w pomieszczeniach, że myślę, że bardziej chodziło Tobie po prostu o nadmierny (zbyt długi) pogłos :)
Co do sposobu w jaki uzyskiwano dobrą akustykę - zwróć uwagę, jak długo niektóre obiekty się budowały - czasem były to nawet setki lat! Więc spokojnie był czas, na próbowanie. Co do podsłuchiwania - czasem był to efekt przypadkowy, a czasem po prostu skopiowanie pewnych rozwiązań :)
Ja jestem przekonany, że wielu ludzi nie dzieli się swoją wiedzą i dlatego są uznawani za specjalistów (lub szamanów ;) ) Tak było jest i na pewno będzie :)
Trochę za głośny podkład muzyczny, przeszkadza w swobodnym odbiorze treści
+Poliszynel dziękuję za uwagę. Postaram się tego uniknąć przy kolejnym filmie
Ostatnio rozmawiałem z realizatorem dźwięku a Warszawy. Robi dźwięk na koncertach i dyskotekach.
W klubie "Sto....." niedawno tacy akustycy teoretycy zrobili adaptację. Efekt - tragedia dżwiękowa. W połowie sali nie ma już basu - na ścianach jakieś ustroje z wełny mineralnej i z pianek. Bez głowy i bez konsultacji z muzykami - wypier... kupę kasy. Dostali fakturę od tzw. firmy akustycznej i myślą, że jest załatwione. Były pomiary, koputery, wykresy i pewnie jakiś doktor się znalazł :) Niestety dźwięk to nie wykresy. Trzeba słyszeć gitarkę i smyczki i wiedzieć ile powinno być tych smyczków i jak powinny w tym nagraniu wybrzmieć :)
Niestety są różni "specjaliści" :( Co więcej - to nie zawsze wina akustyka. Nie wiem kto tam robił adaptację.
Czasem jest tak, że to decyzje innych miały negatywny wpływ na akustykę (decyzje inwestora o rezygnacji z materiałów, decyzje architekta/dekoratora w temacie możliwych materiałów do wykorzystania). Ja w dużych pomieszczeniach w obiektach użyteczności publicznej lub podobnych nie używam pianek (chyba że w jakiś bardzo nietypowych miejscach).
Co do słyszenia poszczególnych rzeczy - pomijasz kwestię indywidualnych preferencji - to co dla Ciebie będzie super, to dla kogoś innego będzie beznadziejne.
Nagrywanie dźwięku nawet mikrofonem pomiarowym jest zbędne, gdyż większość i tak zależy na czym you-tuber słucha waszego filmu. Wykres częstotliwościowy w prawym okienku jest dość nieczytelny. Może warto użyć np smaart live i pokazać różnice na zapisanych wykresach w zależności od ustawienia w pomieszczeniu. Zamiast wyciągać przez minute wzór który nie jest potrzebny w dalszej części filmu, warto było wspomnieć o rodzajach modów. Poza tym spoko. Pozdrawiam
Dziękuję za uwagi.
Ze smarta wykres byłby tak samo czytelny. Rzeczywiście porównanie jednego i drugiego wykresu byłoby bardziej wyraźne. W razie czego coś takiego jest planowane w kolejnym filmie (jeżeli będzie na to miejsce).
Można byłoby wspomnieć o rodzajach modów - ale co to da "Kowalskiemu"? Jego nie interesuje, czy mod jest osiowy czy inny - jego interesuje jako poradzić sobie z problemem.
...a wlasciciel PMC a moze ATC ....mowi ze te pomiary to bzdury bo ucho nie mikrofon ....tylko belkot marketingowy te pomiary...masz uszy to sluchaj ...
Polecam oglądać na laptopie
My room is 2,6x4,5m (2,5m high). I'm unable to eliminate ~100Hz gain.
+Pralka TV if there is only 100 Hz then You should use some tuned bass trap for this frequency. You should only check as precise as possibile the frequency which cause the problem.
Odcinki 10 x dłuzsze poprosze
+Browar a czego być chciał więcej? Będzie nam łatwiej spełnić twoją prośbę :)
ProperSound np jak dla mnie wiecej praktyki :) siatka basu itp w pomieszczeniu . Cos praktycznego ;) dla muzykow amatorow basistow jak np ustawic bas glosniki wzmak itd w pomieszczeniach o beznadziejnym poglosie np hala kosciol itp aby jakos to brzmialo o ile jest to mozliwe ;) glosniki w gorze w dole na glowie gdzie co i jak :). Dokladniejsze wykresy charakterystyki czestotlieosciowej tutaj sa troche za male na tle pomieszczenia moze lepiej by bylo lekki przeswit pomieszczenia ktorego dotyczy wykres a wykres na to na caly ekran z opisem ze o tutaj podbilo tu odbilo itp a najlepiej nalozyc oba na siebie ew wykres roznicowy .
ProperSound ruclips.net/video/PsEMmPYrF8k/видео.html
Muzyka w tle wszystko zagłusza drodzy specjaliści od dźwięku ;)
+Michał M możesz powiedzieć w którym momencie Muzyka zagłusza to co ciebie interesuje?
No i dupa wyszła. Nadal nie wiem - ile od ścian odsunąć kolumny, fotel itp. Może panowie sobie pogadają po filmie. Tutaj konkrety.
W filmie mówimy o tym co od czego zależy. Konkretów nie da się opisać, ponieważ to zależy od konkretnego przypadku
Materiał ok Wykorzystanie publicznej kasy na reklamę słabo
Jakiej publicznej kasy?
@@ProperSound to jest tak przynajmniej z mojej praktyki za widzianej. Produkcja delli do marketów na barierki. My się uczymy a kasa do kieszeni. Tu masz pomieszczenia i sprzęt materiały itp... Mogę się mylić... Chyba że firma zapłaciła za reklamę.
Albo wykorzystanie sprzętu do wykonywana testów itp...
Chyba że mogę do AGH mam do przetestowania 3 ty stało na twardość wiem jak się to robi nie potrzebuję istryjskiej.
Nie rozumiem co piszesz. Co do wykorzystania sprzętu - cały sprzęt był prywatny mój lub Bartka. Panele akustyczne były zapewnione przez Mega Acoustic. Laboratorium udostępniło tylko pomieszczenie, w którym z Bartkiem i tak robiliśmy pomiary w ramach naszych prac w AGH. W zamian za udostępnienie pomieszczenia (a mogliśmy to zrobić w każdym innym pomieszczeniu, także poza AGH) laboratorium miało ekspozycję marki, dzięki czemu wiele ludzi mogło dowiedzieć się o takim laboratorium. Więc jest zysk do LS wszystkich stron, a uczelni to nic nie kosztowało, więc o pieniądze publiczne się nie martw :)
wiedze to wy macie... ze nagraliscie film na przesterze ......
Gdzie/kiedy jest przester?
Trochę teorii i kupa marketingu. Za chwilę koledzy podadzą nazwy firm, produkujących pianki :)
Te pianki w narożnikach to jakiś żart - gówno wart (e)są takie ustroje. Zmniejszyły dudnienie modów o 5-10% a kosztują kilka tysięcy zł.
Podobnie przesuwanie basu - nie ma wpływu na mody. Mody wynikają TYLKO z wymiarów pomieszczenia a nie z położenia głosnika. Wyprowadzajcie panowie sobe dalej te wzory albo lepiej wyprowadźcie pieska na spacer.
Ja wiem jak własnymi rękami zrobić pułapki basowe, które w 100% zlikwidują dudnienie. Kosztuje to tyle ile materiał w sklepie tzn. 60 zł - jedna pułapka a wystarczą 4 duże albo 8 mniejszych.
Dzięki za obejrzenie filmu.
Chyba jednak słabo go oglądałeś. Piszesz: " Za chwilę koledzy podadzą nazwy firm, produkujących pianki :)" - podaliśmy nazwę i logo (0:18) i w opisie filmu jest nawet link do strony sponsora tego odcinka :)
Skąd wziąłeś kilka tysięcy złotych za te pianki? Coś mi się wydaje, że te pianki to może z 500 PLN (ale to musiałbyś się do sponsora zwrócić o wycenę :) )
Mody drgań własnych zależą wyłącznie od wymiarów, kształtów i proporcji, ale ułożeniem głośnika możesz dobrać takie miejsce, aby pewnych problematycznych częstotliwości zbytnio nie pobudzać. Nie jest to działanie zalecane, ale zdziwiłbyś się, ile ludzi nie może zrobić adaptacji akustycznej i jedynym wyjściem jest kombinowanie z pozycją źródła/odbiornika.
Zapewne własnymi rękoma hodujesz swoje jedzenie, sam projektujesz i wykonujesz stoły czy meble w swoim domu. Są ludzie, którzy oczekują gotowych produktów i w zamian za to są w stanie zapłacić. Ja sam w swojej działalności często proponuję wykonywanie adaptacji samemu. Dla niektórych powieszenie gotowych pianek w pomieszczeniu to już jest problem, nie mówiąc o jakiś większych pracach polegających na tworzeniu swoich ustrojów akustycznych.
Życzę miłego spaceru ze swoimi pupilami. My niestety nie posiadamy.
@@ProperSound - Porządna pianka do narożnika Auralex Acoustic za 1 szt. 60 cm długości kosztuje 850 zł (np sklep Thamann.de). Cały jeden narożnik pokoju to w sumie 4 szt. pianek co daje 3 200 zł. Ale są cztery narożniki. Myślę, że reklamujecie tylko porządne pianki :)
Tymczasem wszystkie te pianki to wywalenie pieniędzy.
Najlepsze na świecie są pułapki Helmholza. Tylko trzeba umieć je zbudować a tego już nie uczą na studiach akustycznych. Tego trzeba się nauczyć na własnych błędach, robiąc 10 a może 20 takich skrzyń i sprawdzać mikrofonem jak działają. W sali do głośnej muzyki (np sala prób) trzeba zbudować przynajmniej z 8 m3 i wtedy dopiero usłyszelibyście jak powinna brzmieć sala na basie. Zresztą p. basowe Helmholza wyłapują i kasują także większość harmonicznych czego te gąbki za 800 zł/szt. nigdy w życiu nie zrobią. Żeby pianką (jakąkolwiek) złapać mody (dudnienia) to musiałaby mieć ponad 1,5 metra grubości. Takie pianki w stylu 5 cm albo nawet 30 cm (w narożniku) to sobie można w d wsadzić.
Poczyniłem wysiłek i zapytałem sponsora odcinka Mega Acoustic ile kosztuje ich taka piankowa pułapka basowa - kosztuje 150 PLN za 100cm wysokości, więc tutaj już masz kilka razy przeszacowane swoje koszty.
Według mnie żaden materiał czy ustrój akustyczny nie jest najlepszy na świecie. Helmholtz jest super, bo jak go nastroisz na odpowiednią częstotliwość to działa na niej genialnie. Problem z nimi jest taki (co sam zauważasz) że nastrojenie takiego ustroju jest trudne i tego nie uczą. Sponsor odcinka ma też rezonatorowe pułapki basowe działające na zasadzie rezonatorów Helmholtza/płytowych.
Pianki właśnie wyższe częstotliwości pochłoną zdecydowanie lepiej niż rezonatory Helmholtza. Co jest ich zaletą/wadą (zależy czego potrzebujesz).
@@ProperSound - jestem praktykiem - muzykiem, wokalistą i DJ. Wiele lat prowadziłem swoją knajpę z dancingiem. Na sobie wypróbowałem wiele wynalazków. Okazało się, że najlepiej wziąć się do roboty i zrobić to samemu.
Do tłumienia dudnienia basu - tylko pułapki (skrzynie) basowe typ Helmholz . Kalkulatory są w necie i można sobie zbudować idealne pułapki na wymiar do pokoju. Płyta paździerzowa, rura PCV fi 100, piła tarczowa, wiertarka, wkrętarka, wkręty, miarka, młotek, silkon do drewna (uszczelnienie), otwornica do drewna i do roboty. Jeśli wam się nie chce można taką skrzynkę zamówić u stolarza. Wełna mineralna niepotrzebna.
Pianki akust. - do kosza, zmarnowane pieniądze. Wypróbowałem kilka pianek nawet od bardzo uznanych producentów (nie polskich) hehe :) - wywalone pieniądze.
Powyżej 200 Hz - tylko drewniane dyfuzory typ Schroedera. Ale dobre - Ja mam ze Szczecina. One zachowują energię dźwięku w pokoju i tylko ją pozytywnie modyfikują. One produkują ściśle wyliczone echa wielokrotne. Uważa się że w pokoju odsłuchowym powinno być ponad 1000 skorelowanych (to robią Schroedery) ech i dopiero wtedy jest dobrze.
Pianki tylko niestety tłumią wszystkie echa (dobre i złe) czyli niszczą energię dźwięku w pokoju. Niszczą nieodwracalnie.
Dyfuzory typu 1D (tzw. kaloryfery) dajemy na ścianach bocznych (pierwsze odbicia, lusterko). Dyfuzory typ 2D stawiamy lub wieszamy przed sobą czyli pomiędzy kolumnami. Za plecami dajemy tłumienie - dobre pianki - z badaniem z komory bezechowej i z certyfikatem. Na sufit - najlepiej lekkie dyfuzory Schroedera albo ostatecznie jakieś rozpraszacze a na podłodze dywan.
Dobry dyfuzor drewniany 1D Schroedera 120cm x 60cm (zrobiony na maszynie CNC czyli b. dokładny) kosztuje ok. 1000 zł a dyfuzor 2D kosztuje (1mx1m) ok. 2300 zł.
Żadnych ustrojów ze styropianu czy z plastiku. No, ewentualnie na sufit bo są lżejsze od drewnianych.
W średnim pokoju wystarczą 3 - 4 duże (tzn. przynajmniej 400 studni dla 2D) dyfuzory. Można kupić mniejsze wymiary ale wtedy będą miały zakres max. do 4 kHz. Te 1D 120 cm działają nawet do 7 kHz a na dole schodzą aż do ok. 300 Hz.
Uwaga: dyfuzory duże "metrowe" powinny być oddalone od słuchacza conajmniej 80 cm. Małe dyfuzory - o ok. 50 cm. Dyfuzorów dobrych - NIGDY NIE JEST ZA DUŻO. Można uzyskać nawet ponad 2000 ech a wtedy dźwięk muzyki jest tym pełniejszy i przestrzenny.
Jeśli (a to jest najważniejsze) wcześniej wyłapiemy dudnienia basowe i ich pochodne harmoniczne - uzyskamy czytelny i czysty dźwięk. Wtedy dobrymi dyfuzorami tylko dopieszczamy całość. Wstawcie tylko jeden lub dwa duże dyfuzory a już usłyszycie wyraźną poprawę rozdzielczości i czytelności rozmieszczenia instrumentów. Kolejne dyfuzory można dokupić sobie później :)
@@MrTequilaband za chwilę na moim facebooku Soundway Acoustics leci porównanie pomiaru pomieszczenia pustego i z piankami w rogach, 20 cm, koszt jakoś 150 zł za 1m wysokości tak jak mówi ProperSound. Jak chcesz to odezwij się do mnie na priv to też podam