A tudások feszültségei a megismerő emberben - Pléh Csaba előadása

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Mindennapjainkban sokszor látjuk, hogy az emberek elveszítik az észszerűség fonalát, önmagába zárt világuk meggyőződéseit ismételgetik, átlépve a tények és a más vélemények korlátait. A modern pszichológia megpróbálja rendszerezni, hogyan és miért tévedünk, amikor érdekeink fonatában, az idő sürgetése közepette hozunk döntéseket. A modern pszichológia egyszerre akarja védeni a megismerő ember autonómiáját, a „merjünk tudni” (sapere aude) elvét, és néz szembe azzal, hogy vágyak és érdekek nélkül sehová sem jutunk, s egymásnak feszülő vágyaink tudásainkat is harcossá és karcossá teszik.
    A tudomány segíti e téren is az önkritikát. Ugyanígy egyensúlyt teremt abban is, hogy miközben társaink elvárásaikkal eltorzítják a „tiszta tudást”, igazodóvá és előítéletessé tesznek, ugyanakkor éppen társainktól tanulunk, és értjük meg egymás szempontjait.
    Hosszú gyermek- és serdülőkorával az ember tanulásra ítélt lény. Az emberi gondolkodás erényeinek és csapdáinak megismerése elősegítheti, hogy a bölcsőben rugdalódzó bölcsek kíváncsisága megmaradjon, és mind a serdülő, mind az érett felnőtt magát próbálva nyitott maradjon a világra, a tudásra és a tudományra.
    Pléh Csaba pszichológus, nyelvész előadása a 2022. évi Magyar Tudomány Ünnepe nyitórendezvényén hangzott el.
    #mta #tudomány #pszichológia

Комментарии • 7

  • @pistahorvath
    @pistahorvath Год назад

    Én a mókus csoprtba jártam....

  • @silence766
    @silence766 Год назад

    🦅Gyermekeim! Akkor nézzük, miként viszonyul az MTA a megismerő embert jelképező sasmadárhoz! (Azt láthatja minden szem 48óra madártávlatából, hogy a sas miként deklarálta a viszonyát a tudást jelképező serleghez.) Az MTA Kommunikációs Főosztályának munkatársai tán szellemileg bénultak le a hadüzenet hatására és annyi sem jut el tudatukig, hogy a Világ sorsát eldöntő "armageddóni-ütközötet" megnyitó hadüzenetre késedelem nélkül illene reagálni? A katedra még most is ex? A tudós magasról tekint le közönsége egyedeire, miként Tyrannos a plebsre? Netán még ennél is siralmasabb a helyzet? Lehetséges lenne, hogy a tudósok voltaképpen nem tanulták meg a mai napig, hogy miként célszerű kommunikálni a tudásra szomjazó közönségükkel? Lehetséges lenne ez az IT forradalom után, amikor az interakciónak megannyi gyors módja lenne? Bizony mondom néktek, lehetséges! Miért? Mert az értelmes kommunikáció alapjának elveszejtési folyamatában az emberiség átlépni készül a dupla vörös vonalat. (A szimpla átlépéséről Nietzsche idejekorán tudósította Önöket. Ámde mit jelent Önöknek Nitzsche; Szentgyörgyi; Orwell; Huxley intelme és megannyi még? Oda se neki! Épp elmével is készek feláldozni EMBERSÉGÜKET, az értelmes kommunikáció alapkövét és önként adni félidióta schwabok-hararik-tőkespekuláns-ITóriás oligarchák-influenterek utópikus oltárába? Ennyire futja az akadémiai szürkeállományból? Nem képes épp eszű alternatívát még csak vázolni sem; erejéből épp csak annyira futja, hogy szerencsétlen kommünikében ítélje meg (sokkal inkább el-) a miniszterelnök óvatlan szóhasználatát. Ez lenne a tudományos pszichológia?: Sarokba szorítani csahos kutyák által az oroszlánt, azután végsőkig frusztrálni-provokálni és amikor habzó szájjal, elgyötörten, vágső kétségbeesésében kitörni próbál, kórusban kiáltani a háttérből?: 'Ó, MI KEZDETTŐL FOGVA MONDTUK, NEM MÁS AZ OROSZLÁN, CSAK VAD FENEVAD! - 'Mondom ezt úgy, hogy messzemenően tudatában vagyok annak, hogy Pálinkás Úr, volt akadémiai-, jelenlegi párt elnöknek fogalma sincs arról, miként kell megszámítani a nukleonjaimban rejlő hozzávetőleges energiát. [Na Csabikám, most mán van feszültség a tudásotokban, csak kell valaki, aki képes teremteni; tegezzetek bátran, mivel a félelem rossz tanácsadó!]

    • @rD-xr5nq
      @rD-xr5nq Год назад

      .... s hol marad itt a tudomány?

    • @silence766
      @silence766 Год назад

      @@rD-xr5nq Mérd meg a sötét kör sugarát! Avval arányos a tudásod.

    • @Vid.186
      @Vid.186 Год назад

      😂😂😂