zabrakło informacji na jakich kotwach jest montaż tych okien i jaką metodą są instalowane - szkoda bo tonadal nie wyjaśnia technologii. Poprosimy o dogrywkę odcinka
A w jaki sposób górna rama okna jest zabezpieczona przed siłą wiatru w montażu w warstwie ocieplenia? Nie ma w zasadzie znaczenia jaka jest odległość między ramą okna a murem, ponieważ to kotwa lub odpowiedni metalowy profil utrzymuje okno. Jeśli rama okna jest zamontowana do muru z zastosowaniem odpowiednich materiałów to taka przerwa może być i 50 cm.
@@marek7826 w przypadku montażu okna w warstwie ocieplenia w ciepłej belce montażowej CBM zatopione są kątowniki przenoszące obciążenia z ramy okna na mur. tutaj obciążenia przenoszone są przez xps który według mnie jest za słaby na siły wiatru.
@@agnieszkadziuba Zgadzam się i dlatego napisałem, że wszystko zależy od akcesoriów, którymi montujemy okna do muru. W swojej wypowiedzi odnoszę się bardziej do tematu poruszonego w filmie czyli montażu okna w XPS obwodowo. XPS nie może przenosić żadnych sił wywoływanych przez wiatr, bo to zadanie dla kotew lub kątowników. Twierdzenie wielu montażystów, że nie można włożyć XPS pomiędzy ramę a mur, bo utracimy gwarancję jest może i prawdą, ale techniczną bzdurą. Jeśli mamy odpowiednie kotwy lub kątowniki to możemy sobie tam włożyć nawet i watę (cp 30 cm), nie ma to żadnego znaczenia pod względem wytrzymałościowym. Ja nawet twierdzę, że taki montaż jest pod kilkoma względami znacznie lepszy niż w warstwie ocieplenia. Jest przede wszystkim tańszy i łatwiejszy do wykonania, nie stwarza też problemów przy ociepleniu elewacji (odchodzą te wszystkie obróbki wystających poza lico muru elementy).
Na YT są co najmniej dwa inne filmy z podobnym montażem okien. Sądzę, że ten sposób będzie coraz bardziej popularny w Polsce. Kluczem jest odpowiedni dobór kołków/kotew, którymi montujemy okna do ściany. Przerwa 5 cm wypełniona XPS nie stanowi żadnego problemu z punktu widzenia mechaniki i rozchodzenia się sił. W podobny sposób montuje się już tzw. ciepłe parapety i to nie z twardego XPS a z EPS 200. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować tego rodzaju rozwiązanie na całym obwodzie okna. Przy montażu elewacji zewnętrznej (wentylowanej) na warstwie ocieplenia np. styropian 20 cm mamy znacznie większą przerwę (20 cm) i ogromne siły ścinające, a są do tego odpowiednie kotwy i nic się z tym nie dzieje. Trochę odwagi panowie PRO od montażu okien, trzeba się stale uczyć!!! Jak budowałem płytę fundamentową w wariancie pasywnym to przejeżdżająca ekipa budowlana zapytała mnie co to jest ten żółty basen (w środku wody nie było). Kompletnie nie wiedzieli co to jest "płyta fundamentowa". Jak im powiedziałem, że to taki stosunkowo nowy sposób posadowienia budynków w Polsce (mało popularny i wcale nie taki nowy) w odpowiedzi usłyszałem, że oni robią tradycyjnie na ławach. Co do zasady zauważyłem, że budowlańcy się nie uczą, jak się im pokaże to coś tam przyswoją, ale żeby samemu od siebie poszperać w necie i zdobyć nowe techniki i wiedzę to trudna sprawa. Ekipy będące na czasie, a newet trochę do przodu z technikami budowlanymi to wyjątki i takich to ze świecą szukać, niestety.
@@marek7826 w polsce to szczególnie zacofani, ale nie ma się co dziwić, bo budowlanka jest rozdrobniona i jakoś odporna na szkolenia, zarówno od strony producentów jak i samych budowlańców. Dla nich to już w ogóle abstrakcja jakieś szkolenia. Jak inwestor sobie zażyczy nowego rozwiązania to wtedy ewentualnie na jego odpowiedzialność.
Mój znajomy użył płyty budowlanej do takiego montażu, droga trochę, ale chyba nic lepszego nie wymyślono, skoro nadaje się na podłogi to pod okno tym bardziej
Budujac swoj dom ponad 10 lat temu w ten wlasnie sposób zamontowalem okna. Wszystkim moim inwestorom polecam ten sposob montażu. Czesto wykonuje nadproże schodkowe zamiast poszerzeń u góry.
Zamontowałem w bardzo podobny sposób na xps 500 wszyskie okna u siebie w domu ale to było w 2021 :) Pisałem wtedy do Pana Macieja z Holibood gdyż mocno śledziłem jego kanał ale sceptycznie podszedł wtedy do tematu ;) Nawet firma, która dostarczała mi okna stwierdziła, że to super patent. Zastosowałem też ciepłe parapety i taśmy uszczelniające oraz masę soudal na zewnatrz. Ciekawe jakby wyszedł u mnie test blowerdoor? albo termowizja? hmmm... ;)
ja w ten sposób zmodernizowałem osadzenie okien w starym budynku który ma już styropian od zewnątrz. Od środka wyjąłem okna, poszerzyłem otwór o 50mm na stronę i wkleiłem Xps , na dole oczywiście ciepły parapet a wszystko uszczelnione masami soudala.
My właśnie też kleimy teraz ościeża xps-em przed oknami :) czytaliśmy o tym sposobie już 2 lata temu w necie i dla nas to super rozwiązanie. Myślimy jednak, aby montaż okien zrobić na taśmę rozprężną, a nie piankę.
Dobry materiał, a tak się składa że u mnie zrobiłem to podobnie, we własnym zakresie. Aczkolwiek użyłem 2 cm xps, po całym obwodzie okna. Mam też 4m hst, ale na kotwach stalowych, więc tutaj dałem ten sam xps ale tylko na boki, wszystkie okna uszczelnione płynną membraną. Wszystko ma jakieś 1,5 roku i nic się nie dzieje i mocno wątpie żeby cokolwiek złego się stało. Narożniki też tak samo zabezpieczyłem, ale to mi doradziła ekipa od tynków. Generalnie zgadzam się, koszt niewielki, a potencjale koszyści w formie dodatkowej izolacji wielkie.
Bardzo ciekawe rozwiazanie, tylko czy rzeczywiscie bezpieczne bo trzask pękania d.. hurtownikow i montażystów ciepłego montażu oferujacych nadroższe rozwiazania jest tak nieznośny w tych komentarzach, że aż zachęcający do wyboru tej właśnie metody.
@@jarekp129 proszę popatrz na to z innej perspektywy, może ktoś próbuje ochronić cię przed ewentualnymi problemami, nie widziałem ani jednego komentarza z promocją kakiego kolwiek materiału do montaż a raczej większość pisze o tym żeby zwrócić uwagę na montaż mechaniczny, autor sam szuka metody oszczędności związanej z eliminacją mostków, wykonuje ten montaż jako szczelny pokazując jakie materiały używa i nikt tego nie neguję.
@@jarekp129 ale folie chłopie nie kosztują setek tysięcy złotych... Ani epdm... Ani konsole... Chyba że wymieniasz okna raz na dwa lata to zwracam honor.
Pianka pomiędzy ramą okna a XPS-em? Nie, dziękuję, mamy 2024 rok... A te kątowniki ciesielskie w 15:44 to już w ogóle hit! Dziwne, że oni nie wstydzą się tego pokazać publicznie...
Najlepsze jest to, że takiego montażu się boją a i tak robią niezgodnie z instrukcją producenta :) Kiedyś jak słyszeli o xps pod płytę to "ło panie.. to się zawali" xD tacy to specjaliści. Chu!0₩o ale stabilnie.
@@DariusDrsProdukcja ITB nie ustala norm, a co najwyżej daje aprobaty na dane rozwiązania. W normach nie ma nic co miałoby takiemu montażowi przeszkadzać.
Ktos może wytlumaczyc jak to jest,jesli tynk wewnętrzny jest na scianie to jest ok,a jesli jest polozony na glifach przyokiennych to juz jest do poprawy tzn. Juz nie jest gazoszczelny,trzeba montowac tasmy itp. Tak samo z montazem styropianu na ścianie jest dobry i spelnia swoja funkcje,a jezeli jest zamontowany do ramy okna (bezpośrednio przylega) plys uszcelnimy piana +kleje+ tynk dodatkowo akrylujemy lacznia to juz wtedy zaczynaja sie wywody ze sa nieszczelności, że straty ciepla. Cala ta "matketingowa" paplanina to tylko makaron na uszy dla inwestorów ktorzy sluchaja jak swina grzmotow. Dodatkowo wykladajac grube siano za jakies pierdoły. Ludzie przeciez to tylko jest robione aby zarabiac na naiwniakach.
Ciekawy film wygląda to na bardzo szczelne rozwiązanie. Na montażu okien się nie znam ale z perspektywy osoby która stała po drugiej stronie kamery ( termowizyjnej) widziałem różne patenty. Spotkałem się z ogromnym mostkiem termicznym gdy osoba wykleiła styrodurem ościeża okna coś nie pykło i piana odkleiła się na całym obwodzie od styro. Okna czarne z dużą rozszerzalnością, powstała szpara między styrodurem a ramą na około 1 cm po całym obwodzie ramy. ( inwestor nie stosował taśm od wewnątrz i zewnątrz) Efekt końcowy tragiczny. Po drugiej stronie medalu był Pan u którego okna wyglądały rewelacyjnie N50 dał fajny wynik. Okazało się, że jest to klasyczny zimny montaż na pianę z tym, że ościeża były wyrównane i zatynkowane przed zapianowaniem. Od zewnątrz zastosował szeroką zwykłą taśmę dekarską butylową która kosztuje grosze. Po montażu okna od środka na szpaletach wykleił cienki styrodur i dał siatkę. Montaż okien to ciężki temat. Dzięki za przekazaną wiedzę.
@@dawi7777777 to próba szczelności budynku. Ostateczny test jak wykonane zostały prace. Jeżeli budynek jest nieszczelny to sprawność rekuperacji bardzo spada ponieważ, powietrze zamiast przez reku przechodzi przez nieszczelności. Największe problemy zawsze robią okna i poddasze - generalnie wszystkie otwory i łączenia.
@@michaadamczyk8119 Być może nie znam się na tym. Wiem, że montaż jest ściśle powiązany ze szczelnością. Pamiętam czasy gdy okna montowało się na samą pianę bez kotwienia były to jeszcze ramy bez wkładek stalowych. Obecnie okna są bardzo ciężkie, uderzenie kwaterą takiego okna jest jak uderzenie ciężkim młotkiem. Napór wiatru też robi swoje - może masz rację. Jednak z drugiej strony spotkałem się z wprawianiem samego szklenia (pakietu szyb) bez ramy w warstwie styroduru. Ludzie eksperymentują na różne sposoby. Stawka jest wysoka bo poprawiać wszystkie okna po wykończeniu w nowym domu to horror.
Jakie parametry ma ów XPS? Nie wydaje mi się aby był elementem konstrukcyjnym, a wtedy tym XPSem poszerzyły się krytycznie szczeliny dylatacyjne. W ten sposób prawdopodobnie przekracza się dopuszczalną szczelinę dwukrotnie, co bardzo negatywnie wpływa na osadzenie samego okna w otworze okiennym. Ciekaw jestem jak zostały dobrane połączenia (kotwy i dyble/śruby) do takiej szczeliny. Bardzo proszę o informację w tym temacie.
Przecież nie mają pojęcia co robią. Nasciemniali klientowi że po co płacić za montaż w warstwie ocieplenia jak wkleja xps i będzie to samo...g... Prawda. Teraz powykrzywia ramy i gość będzie płacił inwestorowi za nowe okna za rok czy dwa. Montaż jest niezgodny. Jakimkolwiek wytycznymi pod względem mechanicznym.
@@DariusDrsProdukcja wystarczy mi że widziałem jak pracują polscy "fachowcy" wstawiając te okna i musiałem po nich poprawiać. Za granicą tak wstawiają i nie ma z tym problemów. Nasze przepisy NA 100% nie zawierają wszystkich możliwych rozwiązań i materiałów które są ciągle ulepszane i są o wiele lepsze niż te stare rozwiązania.
@@ukaszts9677nie próbuj wypowiadać się na tematy o których nie masz pojęcia, jak nie było internetu to tylko rodzina i sąsiedzi wiedzieli jaką kto ma wiedzę 😉
Mam podobnie zrobione u siebie uszczelnienie okien ( taśma epdm klejona do ramy okna/drzwi i muru) - był oczywiście "ciepły montaż na tasmie rozprężnej, membrany od środka itp, ale to pieniądze wyrzucone w bloto. Wystarczy zwykły montaż na piankę, z zewnątrz tasma epdm dookoła, ciepły parapet i tyle. Koszt znikomy, można samodzielnie ogarnąć. Szczelność gwarantowana
montaż na piankę jest ok pod warunkiem paraizolacji od wewnątrz w przeciwnym przypadku nastąpi kondensacja pary w piance i będzie ciekła woda do wewnątrz
@@ludomirduda2261 Wypowiem się jako właściciel wielu mieszkań - bzdety- bo nikt nigdy tej kondensacji na piance i tego niby cieknięcia nie widział od wewnątrz. Pokaż mi materiał,który to udowodni. Widziałem jak woda cieknie po szybach jak mieszkanie zbyt szczelne i lokatorzy np suszą pranie na drucianej suszarce a nigdy okien nie otwierają.
Pomysł na taki montaż jest bardzo dobry jeśli chodzi o izolacyjność. Natomiast nie zgadzam się co do tytułu filmu Tani montaż. Ok może koszt materiałów użytych do montażu nie jest tak drogi jak montaż na konsolach, ale doliczając koszty pracy które potem trzeba włożyć aby wszystko zrobić zgodnie z zaleceniami na pewno przewyższają koszty w przypadku montażu na konsolach. Jak ktoś się zastanawia na ciepłym montażu okien w warstwie izolacji polecam zamiast konsol montaż na specjalnych blokach termicznych które są montowane od zewnątrz ściany i tworzą taką ramę do montażu okna . Takie wykonanie może jest drogie jeśli porównamy z tradycyjnym montażem okiem. Ale potem nie generujemy dodatkowych kosztów na etapie tynkowania czy wykonywania elewacji.
Takie rzeczy są niesamowicie istotne jeśli kupujemy okna z montażem, często firmy się tym zajmujące oszczędzają na pracownikach i jakości tego montażu. Pracuje w branży i często widywałem okna tak osadzone że wołało o pomstę do nieba, bez żadnego montażu mechanicznego, żadnych kotew, sama piana, okna opadały i przesuwały się, robiła się szczelina wiał wiatr normalnie. Ciężko to mostkiem nazwać, po prostu dziury. Takiego czegoś nie da się naprawić z zewnątrz, trzeba w praktyce obkuć, bądź zdemontować okno.
W uzupełnieniu do mojej wypowiedzi sprzed 2 m-cy podaje link do odpowiednich akcesoriów (kotew, kątowników), które z powodzeniem można wykorzystać do montażu okna w świetle muru z przerwą znacznie większą niż 2 cm. Z tym, że wypełnienie tej przerwy XPS lub jakimkolwiek innym materiałem termoizolacyjnym łatwiej byłoby wykonać po montażu okna, a nie przed. W tym katalogu są takie kątowniki, którymi odleglość ramy okna do muru możemy regulować z dokł. do mm i to w zakresie nawet ponad 5 cm. W ten sposób można uzyskać podobny wynik jak w montażu w warstwie ocieplenia poza murem. Sposób w warstwie ocieplenia ma przewagę na tym "kontrowesyjnym" w tym, że nie wymaga powiększania otworu w murze o te dodatkowe cm, natomiast traci w trudniejszej obróbce elewacji i uszczelnieniu całego okna (znacznie łatwiej i dokładniej jest je uszczelnić jak znajduje się tylko w warstwie muru. www.knelsen.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/Katalog/Katalog_K-Universalanker_aktuell.pdf
niesamowite jest to, że pomimo tak kosztownej stolarki zostało to wykonane jak w najtaniej. ten wklejony xps daje tyle co straci to plastikowe 4 komorowe poszerzenie pod oknami, tylko ten HST ma coś konkretnie podstawione, majster chodzi, opisuje a nawet nie wie co wskazuje i co jak się nazywa " klej " "bitum" serio ? eko wykłady to już dawno pokazały że spina się tylko na papierze a deklaracje termiczne producentów są naciągnięte jak guma w gaciach.
Wiedziałem już takie rozwiązanie na kanale Karlos buduje dom. Tam autor jak dobrze pamiętam znalazł firmę która da mu gwarancję na tak zamontowane okna. Oczywiście ludzie się spierają co do tego montażu czy jest prawidłowy czy nie. Jestem w trakcie budowy i osobiście nie
Nie podejme się takiego montażu. Nie chcę eksperymentować na moim domu. Wolę sprawdzone rozwiązania. Pójdę w szczelny montaż, pewnie samemu membraną w płynie
Ameryki nie odkryli ja chciałem u siebie zamontować okna tak samo to żadna firma nie chciała mi dać gwarancji na montaż stolarki więc lipa z tego co słyszałem to są małe oszczędności
Panowie ten montaż nie jest w żadnym stopniu prawidłowy. Montaż mechaniczny poza wszystkimi kategoriami, po prostu tragiczny. Najlepiej to widać na okno typu Hs, które waży jakieś 700 kg, a kołek jest wkręcony w XPS. Poza tym z całym szacunkiem Pan nie ma większego pojęcia o oknach i montażu. Same opowieści o taśmie... Z zewnątrz jest, choć nie wszędzie dobrze przyklejona, a na dole też miała być i co?? Masa bitumiczna... To żadna masa bitumiczna tylko membrana w płynie, na 95% z serii TYTAN WINS. Co prawda jest to świetny produkt, ale powinno się go stosować rownolegle z białą membraną zewnętrzną. Jeśli czyta to jakiś Inwestor budujący dom teraz lub w przyszłości to ode mnie życzliwa prośba - nie bierzcie z tego przykładu... Proszę Was!
Jeszcze taniej i jeszcze cieplej wychodzi położenie elewacji do samej szyby aby nie było widać ramy okna. Trochę to słabe wizualne ale widziałem jeden budynek z takim podejściem. Do pełni szcześcia przydałaby się symulacja w jakimś oprogramowaniu liczącym opór cieplny przegrody. Inżynierowie do dzieła aby nie było niepotrzebnych rozmów.
Mocno przesadzone wykonawstwo, pewnie będzie wszystko działać ALE montaż jest NIEPOPRAWNY. Montaż bezpośredni wykonany niepoprawnie żaden spax ani dybel ramowy nie może być przeciągnięty przez szczelinę 2cm + 5 cm styroduru i trzymać wystarczy poczytać karty techniczne, montaż na kotwie w tym założeniu też będzie niepoprawny. Klinowanie okna w oprawce ze styroduru też mocno niepewne zwłaszcza przy takich gabarytach okien. Poszerzenia górą też nie są najlepszym wyborem (porównywalny koszt daje podwalina stropexa pod rolety a jest jednolitym materiałem i rozszczelnienie prawie niemożliwe. Od razu zaznaczę że nie jest to hejt że tak się nie powinno robić i to nie będzie działać to ogólnie jest przerost formy nad treścią. Krzywa przenikania zmieni się minimalnie w porównaniu do prawidłowego montażu okna czyli montażu w otworze odpowiednio przygotowanym do szczelnego montażu na dobrej jakości pianie, kotwach, porządnych dyblach i na koniec uszczelnieniu. Do tego elewacja zewnętrzna powinna nachodzić na ramę okienna minimum 1 cm (zalecane 1,5). Jeśli ktoś wykona to w ten sposób na pewno będzie tak samo zadowolony a będzie miał wykonane wszystko zgodnie ze sztuką a nie " dam wszedzie styrodur to będzie ciepło ". Sam jako osoba związana z montażami stolarki staram się szukać jak najlepszych rozwiązań jednak po paru latach pracy w tym temacie wiem że wystarczy wszystko wykonać po prostu dobrze a nie wydziwiać i wymyślać kosmiczne technologie.
W takim razie można obłożyć okno takimi parapetami, każdy zamontować poprawnie (tak jak ten na dole) i cały montaż poprawny :) Można też zamiast tego zwiększyć szczelinę dylatacyjną do górnej granicy prawidłowego montażu (np. 3cm), użyć pianki elastycznej o podobnym współczynniku przewodności cieplnej co EPS/XPS i rezultat osiągnięty o wiele łatwiej, tj. taniej i podobnie izolacyjny termicznie, a lepiej akustycznie :)
kombinuj dalej kup stropexa on ma taki system parapetów dookoła. montowaliśmy na tym kiedyś i montaż wyniósł tyle co okna ciekaw jestem po jakim czasie Ci się to zwróci. Nie macie już w życiu co robić tylko poprawiać to co już zostało dopracowane.
Trzeba było dać purentu po bokach jak już tak kombinujcie... To rozwiązanie to żenada ITB, RAL nikt nie dopuszcza czegoś takiego. Jak popękają zgrzewy będziesz gościu kupował okna za swoje... Powodzenia przy sprawie sądowej od ręki gościu od montażu jest ugotowany.
pod hst dali lepszy material specjalny, alle na obwody wkleili gowno xps'a trzeba bylo zrobic montaz w warstwie ocieplenia na ramie z purenitu i bylo by co nagrywac, a tak montaz niezgodny z instrukcja producenta, utrata gwarancji i pozniejsze problemu w uzytkowaniu okien.
Panowie szkoda tylko, że dbacie o izolacyjność cieplną a montaż mechaniczny to żenada, xps po obwodzie jest totalnie nieodpowiedzialnym rozwiązaniem przy takim mocowaniu okien, montaż bezpośredni przez ramy w strefie zagrożenia, opisanej w.każdej instrukcji montażu ITB i RAL, w dodatku żaden producent wkrętów nie posiada badań na wytrzymałość przy tak dużej szczelinie montażowej gdzie Xps nie jest elementem nośnym, kątowniki ciesielskie też są prymitywnym rozwiązaniem, co one niby mają trzymać, napór styropianu na okno , a jak zabezpieczacie przed wylewką, która może wypchnąć okno środkiem
@@ukaszts9677 a widziałeś jak wiatr.wyrywa okna z 4 pietra w bloku i cudem nie zabija ludzi ? Tym różni się montaż okien od ich wstawiania, że umiesz dobrać zestaw elementów mocujących tak aby siły oddziałujące na ono były bezpiecznie przenoszone na budynek, RAL podaję jak to obliczyć dla każdego okna.
@@GrupaMagnum ale co to ma do żeczy jak porobisz te obliczenia a przyjdą paproki zamontują na swoje widzimisie. Deweloperka raczej pilnuje takich rzeczy ale firmy wymieniające okna i obsługujące budownictwo jednorodzinne to osobny temat i ze świecą szukać poprawnie wstawionych okien.
Jaka filozofia u1 to przepusciło słońca 100procent i oddało sto procent u 0.5 wpuściło 100procent oddało 50procent na zewnątrz... Po co ta filozofia....
Nic nie pokazano z bliska Bezsensowne paplanie o wielu rzeczach na raz niezrozumiałe dla widza Pytanie: Dla kogo to wideo? Profesjonaliści i tak o tym wiedzą, a amatorzy nic nie zrozumieją Bez sensu
no ok ale po co mi jakis xps, jest mur jest okno, miedzy nimi jest pianka i teraz mamy dwa wyjscia zostawiamy jak jest lub kupujemy jakas chemie i malujemy to przejscie, sou dal ma cos takiego dwa srodku do srodka i na zewnatrz, przepuszczaja pare ale nie wode, moze byc tasma ale pod tasme i tak trzeba dac spoiwo czyli chemie, pewnie kazda plynna membrama by przeszla i mamy tanie samodzielne zrobienie cieplego montażu, tak naprawde to kazda ekipa powinna to robic w cenie bo tna na oknach produceni i monterzy niesamowicie jakby to nie wiem jakie cudowne technologie byly a to szyka i profil oraz go wniany marketing ten xps to takie oszukiwanie siebi samego, skoro ktos sie obawia styku muru z oknem to czemu nie obawia sie styku xpsa z oknem widac ze epdm nie jest przymocowany wiec bedzie ciagnelo wode :)
Równie dobrze można zadać pytanie po co 20cm styropianu jak 5 też izoluje. Pomijając wady tego mocowania to izolacyjność termiczną z całą pewnością ma lepsza
@@mateuszjak4645 ale elewacyjny styropian izoluje nam powierzchnie plaska muru od warunkow zewnetrznych a xps wsadzony miedzy zaizolowana sciane od wewnatrz a okno przeciez nie robi nic doslownie nic, wlasciwie doklada pracy a pianka i tak musi byc oraz poliuretan a to jak pamietam 30zl za tubke :) a co do izolacji scian okien itd. jesli ktos by mnie zapytal co wybieram czy 20cm izolacji na scianie i 10cm izolacji w podlodze/fundamencie albo 10cm na scianie i 20zl w podlodze to wybralbym wiecej izolacji od podlogi a mnie od sciany prosze zerknac na kanal o pompach ciepla katowice, sa tam przypadki gdzie ludzie maja grzejniki i 10cm na scianie a roczne zuzycie pompy ciepla i to na poludniu polski to 2500kwh
@@MrZiemwit porównaj sobie takie rozwiązanie do tradycyjnego na kamerze termowizyjnej, zobaczysz jakie to "nic" robi różnice. Tylko z grubością nie ma też co przesadzać, bo jak będzie zbyt wilgotno to na takim oknie może się woda wykraplać bo nie jest wystarczająco "ogrzewane" od muru, no i poprostu mały zysk z grubszej warstwy a ryzyko obniżenia wytrzymałości montażu duże.
@@ukaszts9677 kiedys robilem sam sobie takie badanie amatorsko, najwiecej ciepla uciekalo mi przez nieszczelnosci uszczelek, czyli brak dopracowania przylegania i pionow okna przez pseudo monterow, nawet male odchylenia i brak kontroli produkcji odbijal sie na szczelnosci uszczelek i rownomiernego przylegania, niebieskich plam nie bylo na laczeniach profilu plastikowaego z bloczkiem na pianke mimo braku zalozenia membramy czy tasmy szczerze mowiac to tez obawialbym sie o wytrzymalosc tego xpsa czy gdzies nie peknie przy duzych oknach dla mnie jest o wiele wiecej miejsc wazniejszych do dopracowania podczas budowy ktore przekladaja sie na pozniejszcze oszczednosci, tak jak wspomnialem dzisiaj dalbym ile sie da izolacje od gruntu, wiecej welny w sufity, byc moze zbudowal jeszcze lepsza kotlownie a przy cenie 200zl za panel fotowoltaiczny czy 5tys. za magazyn energii wykonany samemu powoli kierujemy sie w nadmiary energii z ktora nie ma co robic przez 80% roku byla wielka fala w ostatnich latach dopracowywania szczelnosic, naprawde polecak zerknac na kanal katowice o pompach ciepla, ludzie w starych domach z grzejnikami maja po 2500kwh rocznego zuzycia to sa wyniki bardzo podobne do nowych budynkow a czasem modernizacja to wlasnie 10cm elewacyjnego czy wymiana grzejnikow na dluzsze, nie mam powodu klamac, wejsc na kanal i ogladac przeglady instalacji gdzie pokazuja zuzycia roczne
@@MrZiemwit tylko ze sciana wewnetrzna przy oknie jest zaizolowana tylko gruboscia pianki uzytej przy montazu okna + potem pare cm styropianu uzytego po zewnetrznej formie. Wiec zimne powietrze na zewnatrz jest oddzielone od sciany tylko paroma centymetrami izolacji i ten xps podwaja albo nawet potraja ta grubosc. Z tego samego powodu stosuje sie cieple parapety z roznorakich materialow. Wiec napewno to daje duzo, ale nikt nie da gwarancji czy okno sie nie rozszczelni i nie pokrzywi bo montaz jest duzo mniej stabilny.
Nie wierzę, po prostu nie wierzę, dlaczego w naszym kraju nie każe się takich osób, które namawiają do katastrofy budowlanej ? Panowie inżynierowie a co z przepisami prawa budowlanego ? co z zapisami w WT ? rozumiem, że Panów to absolutnie nie dotyczy ? Zacytuję tylko jeden zapis: "Dział V Bezpieczeństwo konstrukcji § 203. Budynki i urządzenia z nimi związane powinny być projektowane i wykonywane w taki sposób, aby obciążenia mogące na nie działać w trakcie budowy i użytkowania nie prowadziły do: - zniszczenia całości lub części budynku, - przemieszczeń i odkształceń o niedopuszczalnej wielkości, - uszkodzenia części budynków, połączeń lub zainstalowanego wyposażenia w wyniku znacznych przemieszczeń elementów konstrukcji" I teraz Panowie wskażcie rozwiązanie montażu mechanicznego, które zastosowaliście z jakimikolwiek badaniami, dopuszczającymi je do zastosowania. Proponuję również zapoznać się z odpowiednim nazewnictwem, wg Słownika Języka Polskiego konsoletka to "ozdobny, wąski stolik, stawiany zwykle pod lustrem, używany na przełomie XVII-XVIII w."
Następny szur xD widziałem tak wstawione okna, od 3 lat nie ma problemu i są bardzo ciepłe i szczelne. Znajomy który pracował za granicą wielokrotnie wstawiał w taki sposób (dość duża zagraniczna firma budowlana) i to było parę lat temu. Ból tyłka masz taki, że zapewne jesteś producentem tego drogiego g...a do montażu w ociepleniu xD
Dobra, a w jaki sposób zakładasz, że tego typu montaż okna narusza te reguły? "I teraz Panowie wskażcie rozwiązanie montażu mechanicznego, które zastosowaliście z jakimikolwiek badaniami, dopuszczającymi je do zastosowania. " standardowe kotwy do okien producenta kotwione do ściany wymagają dla ciebie jakiś zmyślnych badań?
Ale patologia montażowa. Okna straciły gwarancję. Xps to materiał docieplony taki montaż okien od ręki powoduje utratę gwarancji. Patologia w 2024 roku na RUclips wrzucona jpd.... Żaden producent śrub nie pozwala na dystans 7 cm między rama okienna a oscieżem. Dno
@@mwilu88 gdyby nie ci, co postępują wbrew utartym szlakom, nie byłoby przełomowych wynalazków 😉 Ja zamontowałem podobnie, w warstwie ściany. Tyle, że w drewnianym domu z ociepleniem wełną od wewnątrz, dając od góry i dołu nie xps, tylko drewnianą belkę poprzeczną (z boków są drewniane słupy). Ale mając ścianę jak ma filmie, z moimi oknami też nie zrobiłbym montażu w warstwie ocieplenia. Mam okna 3-szybowe z szybą zewnętrzną P4 i okuciami WK2. Jaki byłby sens montażu tak zabezpieczonych okien w sposób łatwy do wydłubania od zewnątrz za pomocą akumulatorowej szlifierki lub piły szablastej z brzeszczotem? Oczywiście, z uwagi na wagę okien z P4 (np. 2-skrzydłowe wysokie od podłogi ma 240kg) i zabezpieczenie przed ich wyjęciem, nie byłyby to zwykle kotwy łatwe do przecięcia, tylko hartowane tuleje z odpowiednio twardej stali i odpowiedniej średnicy, zakotwiczone dobrze w ścianie i w stosownej ilości, a pod oknem byłoby wzmocnione "podproże" podobnie jak belka nad nim. Normy nie zawsze się sprawdzają. Czasem trzeba myśleć samodzielnie.
Ja tam mam raczej zaufanie do osób pokazujących system w tym filmie. Trudno dać wiarę raczej jakiemuś przypadkowemu trolowi, co poza tezą nie daje nawet drobnego argumentu. Czyli kolego- Twój wpis to tylko śmieć i strata czasu
@@DariusDrsProdukcja Jak pies robi to wychodzi pies a jak trol robi to i trol wychodzi, więc kolejne bezmyślne anonimowe wysiłki niczego nie zmieniają, jesteś czym jesteś. I z gówna żadna mądra myśl się nie ulepi
@@arturnowak879 zalecam odstawić mefedron bo już ci wystarczająco porył banie. Nie sądziłem że potwierdzisz, że cię troll robił 😆 Piszesz o "mądrości" a pisać poprawnie w swoim języku nie potrafisz ulepie 😂
a według mnie to wystarczy wybrać do sejmu mądrych zdroworozsądkowych posłów i nawiązać z naszym sąsiadem Rosją normalne stosunki i będziemy mieć tanią energię bez cudactwa kolektywnego zachodu
ten film to tylko clickbajt, nie ma nic wspólnego z prawidłowym montażem okna, darujcie sobie oglądanie, szkoda nabijać im wyświetlenia/zarobki i sugerować innym ilością obejrzeń, że robią dobrze i tak trzeba robić
I juz widac,ze co 5 komentarz negatywny ktory przypuszczam ze pisze ktos kto sprzedaje ten cieply montaż 😂 kaska musi sie zgadzac a konkurencje trzeba w zarodku tłamsić 😀 a takie rozwiazanie widzialem w DE juz kilka dobrych lat temu😊
Takie rozwiązanie mogłeś widzieć ale czy na pewno przy takich dużych oknach? Dla małych okien uważam, że można taki montaż zastosować (żegnając się z gwarancją), ale oni zamontowali w taki sposób wielkiego ciężkiego HS’a na co ja bym się nie odważył ze względu na siły jakie będą działały na to okno (np napór wiatru). Nie ma szans żeby takie poszerzenie szczeliny dylatacyjnej nie miało wpływu na sztywność/wytrzymałość mocowania.
W DE możesz widzieć taka samą patologie jak tu i co? Niemcy to jakiś wyznacznik? Jest prawo budowlane które jasno określa co można czego nie. Wklejenie 5 cm styroduru jest niezgodne z wytycznymi ITB i tyle w temacie.
Zlatują się wszędzie gdzie ktoś pokaże takie rozwiązanie. Chyba na jakiejś grupie się zwołują xD Na ciepłe płyty fundamentowe też kiedyś tak się zlatywali, wielu dalej nie ogarnia. Ale nie ma się co dziwić jak w tej branży ciężko trzeźwego spotkać xD
@@mateuszjak4645 może dlatego że u nas do tej branży leciały największe paproki dla których największym osiągnięciem jest bycie trzeźwym o 10:00. (Oczywiście są i normalni ludzie ale to margines)
zabrakło informacji na jakich kotwach jest montaż tych okien i jaką metodą są instalowane - szkoda bo tonadal nie wyjaśnia technologii. Poprosimy o dogrywkę odcinka
okna mają ok. 20-30 cm XPS nad górną ramą .W takim razie w jaki sposób górna rama okna jest zabezpieczona przed wyginaniem pod wpływem silnego wiatru?
A w jaki sposób górna rama okna jest zabezpieczona przed siłą wiatru w montażu w warstwie ocieplenia? Nie ma w zasadzie znaczenia jaka jest odległość między ramą okna a murem, ponieważ to kotwa lub odpowiedni metalowy profil utrzymuje okno. Jeśli rama okna jest zamontowana do muru z zastosowaniem odpowiednich materiałów to taka przerwa może być i 50 cm.
@@marek7826 w przypadku montażu okna w warstwie ocieplenia w ciepłej belce montażowej CBM zatopione są kątowniki przenoszące obciążenia z ramy okna na mur. tutaj obciążenia przenoszone są przez xps który według mnie jest za słaby na siły wiatru.
xps nie może przenosić obciążeń. to materiał izolacyjny.
@@agnieszkadziuba Zgadzam się i dlatego napisałem, że wszystko zależy od akcesoriów, którymi montujemy okna do muru. W swojej wypowiedzi odnoszę się bardziej do tematu poruszonego w filmie czyli montażu okna w XPS obwodowo. XPS nie może przenosić żadnych sił wywoływanych przez wiatr, bo to zadanie dla kotew lub kątowników. Twierdzenie wielu montażystów, że nie można włożyć XPS pomiędzy ramę a mur, bo utracimy gwarancję jest może i prawdą, ale techniczną bzdurą. Jeśli mamy odpowiednie kotwy lub kątowniki to możemy sobie tam włożyć nawet i watę (cp 30 cm), nie ma to żadnego znaczenia pod względem wytrzymałościowym. Ja nawet twierdzę, że taki montaż jest pod kilkoma względami znacznie lepszy niż w warstwie ocieplenia. Jest przede wszystkim tańszy i łatwiejszy do wykonania, nie stwarza też problemów przy ociepleniu elewacji (odchodzą te wszystkie obróbki wystających poza lico muru elementy).
@@marek7826 w takim razie jak tu jest rozwiązany problem 30 cm xps nad górną ramą? jakie kotwy TUTAJ są zamontowane? ja takich kotew nie widzę...
Na YT są co najmniej dwa inne filmy z podobnym montażem okien. Sądzę, że ten sposób będzie coraz bardziej popularny w Polsce. Kluczem jest odpowiedni dobór kołków/kotew, którymi montujemy okna do ściany. Przerwa 5 cm wypełniona XPS nie stanowi żadnego problemu z punktu widzenia mechaniki i rozchodzenia się sił. W podobny sposób montuje się już tzw. ciepłe parapety i to nie z twardego XPS a z EPS 200. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować tego rodzaju rozwiązanie na całym obwodzie okna. Przy montażu elewacji zewnętrznej (wentylowanej) na warstwie ocieplenia np. styropian 20 cm mamy znacznie większą przerwę (20 cm) i ogromne siły ścinające, a są do tego odpowiednie kotwy i nic się z tym nie dzieje. Trochę odwagi panowie PRO od montażu okien, trzeba się stale uczyć!!! Jak budowałem płytę fundamentową w wariancie pasywnym to przejeżdżająca ekipa budowlana zapytała mnie co to jest ten żółty basen (w środku wody nie było). Kompletnie nie wiedzieli co to jest "płyta fundamentowa". Jak im powiedziałem, że to taki stosunkowo nowy sposób posadowienia budynków w Polsce (mało popularny i wcale nie taki nowy) w odpowiedzi usłyszałem, że oni robią tradycyjnie na ławach. Co do zasady zauważyłem, że budowlańcy się nie uczą, jak się im pokaże to coś tam przyswoją, ale żeby samemu od siebie poszperać w necie i zdobyć nowe techniki i wiedzę to trudna sprawa. Ekipy będące na czasie, a newet trochę do przodu z technikami budowlanymi to wyjątki i takich to ze świecą szukać, niestety.
@@marek7826 w polsce to szczególnie zacofani, ale nie ma się co dziwić, bo budowlanka jest rozdrobniona i jakoś odporna na szkolenia, zarówno od strony producentów jak i samych budowlańców. Dla nich to już w ogóle abstrakcja jakieś szkolenia. Jak inwestor sobie zażyczy nowego rozwiązania to wtedy ewentualnie na jego odpowiedzialność.
Sam mam zamontowałem okna w XPS jak na filmie nie widząc tego filmu... mogę podesłać niedowiarkom zdjęcia.
@@rezystor1990 podeślij z termowizji :)
możesz podesłać linki do tych filmów? Z chęcią popatrzę.
Mój znajomy użył płyty budowlanej do takiego montażu, droga trochę, ale chyba nic lepszego nie wymyślono, skoro nadaje się na podłogi to pod okno tym bardziej
Budujac swoj dom ponad 10 lat temu w ten wlasnie sposób zamontowalem okna.
Wszystkim moim inwestorom polecam ten sposob montażu. Czesto wykonuje nadproże schodkowe zamiast poszerzeń u góry.
Zamontowałem w bardzo podobny sposób na xps 500 wszyskie okna u siebie w domu ale to było w 2021 :) Pisałem wtedy do Pana Macieja z Holibood gdyż mocno śledziłem jego kanał ale sceptycznie podszedł wtedy do tematu ;) Nawet firma, która dostarczała mi okna stwierdziła, że to super patent. Zastosowałem też ciepłe parapety i taśmy uszczelniające oraz masę soudal na zewnatrz. Ciekawe jakby wyszedł u mnie test blowerdoor? albo termowizja? hmmm... ;)
ja w ten sposób zmodernizowałem osadzenie okien w starym budynku który ma już styropian od zewnątrz. Od środka wyjąłem okna, poszerzyłem otwór o 50mm na stronę i wkleiłem Xps , na dole oczywiście ciepły parapet a wszystko uszczelnione masami soudala.
a okno na styrodurze nie będzie się odkształcać ze względu braku uchwytów u góry? tak zwanych kotw? i po przekątnej klocki
My właśnie też kleimy teraz ościeża xps-em przed oknami :) czytaliśmy o tym sposobie już 2 lata temu w necie i dla nas to super rozwiązanie. Myślimy jednak, aby montaż okien zrobić na taśmę rozprężną, a nie piankę.
Prawidłowo, okna na piankę to największe dziadostwo wszechczasów! Ekipę, która próbowałaby tak u mnie montować okna wykopałbym na zbity ryj!
To jak to jest na 13 minucie dajemy taśmy od środka i pokazuje w którym miejscu a późnej masę bitumiczna i mówmy że od zewnątrz coś tu kręci 😂
Dobry materiał, a tak się składa że u mnie zrobiłem to podobnie, we własnym zakresie. Aczkolwiek użyłem 2 cm xps, po całym obwodzie okna. Mam też 4m hst, ale na kotwach stalowych, więc tutaj dałem ten sam xps ale tylko na boki, wszystkie okna uszczelnione płynną membraną. Wszystko ma jakieś 1,5 roku i nic się nie dzieje i mocno wątpie żeby cokolwiek złego się stało. Narożniki też tak samo zabezpieczyłem, ale to mi doradziła ekipa od tynków. Generalnie zgadzam się, koszt niewielki, a potencjale koszyści w formie dodatkowej izolacji wielkie.
Wydaje się że 2 lub 2.5 cm jest lepszą opcją niż 5 cm.
Witam pana Mam pytanie Jeżeli mam okno 150 x 150 centymetrów Ile powinno mieć światło okna w murze po wklejeniu dookoła XPS
Czy dobrze zrozumiałem światło okna musi być 5 cm szersze wklejamy na przykład XPS dookoła 2 cm i zostaje nam po 5 mm dookoła luzu
Bardzo ciekawe rozwiazanie, tylko czy rzeczywiscie bezpieczne bo trzask pękania d.. hurtownikow i montażystów ciepłego montażu oferujacych nadroższe rozwiazania jest tak nieznośny w tych komentarzach, że aż zachęcający do wyboru tej właśnie metody.
@@jarekp129 proszę popatrz na to z innej perspektywy, może ktoś próbuje ochronić cię przed ewentualnymi problemami, nie widziałem ani jednego komentarza z promocją kakiego kolwiek materiału do montaż a raczej większość pisze o tym żeby zwrócić uwagę na montaż mechaniczny, autor sam szuka metody oszczędności związanej z eliminacją mostków, wykonuje ten montaż jako szczelny pokazując jakie materiały używa i nikt tego nie neguję.
@@jarekp129 ale folie chłopie nie kosztują setek tysięcy złotych... Ani epdm... Ani konsole... Chyba że wymieniasz okna raz na dwa lata to zwracam honor.
Pianka pomiędzy ramą okna a XPS-em? Nie, dziękuję, mamy 2024 rok... A te kątowniki ciesielskie w 15:44 to już w ogóle hit! Dziwne, że oni nie wstydzą się tego pokazać publicznie...
nie mogą być bo widziałeś w markecie nazwę ciesielskie? Są 10x mocniejsze od tych, które zamontowałeś u siebie
@@ePasjonat ty chyba nie wiesz jak to powinno być zrobione, ta ekipa też nie wie, o czym świadczą użyte materiały..
chcialem zrobic tak samo na poczatku roku. Obdzwonilem wiele firm i żadna mi w takim montazu nie chciala dać gwarancji na okna.
Najlepsze jest to, że takiego montażu się boją a i tak robią niezgodnie z instrukcją producenta :)
Kiedyś jak słyszeli o xps pod płytę to "ło panie.. to się zawali" xD tacy to specjaliści. Chu!0₩o ale stabilnie.
@@ukaszts9677 To jest synu niezgodne z ITB, czy ty wiesz co to?
@@DariusDrsProdukcja picie alkoholu w miejscu pracy jest niezgodne z kodeksem pracy? Wiesz co to?
@@DariusDrsProdukcja ITB nie ustala norm, a co najwyżej daje aprobaty na dane rozwiązania. W normach nie ma nic co miałoby takiemu montażowi przeszkadzać.
@@Promilus1984ITB jest brane pod uwagę w sprawach sądowych. To jest wyznacznik w Polsce.
Ktos może wytlumaczyc jak to jest,jesli tynk wewnętrzny jest na scianie to jest ok,a jesli jest polozony na glifach przyokiennych to juz jest do poprawy tzn.
Juz nie jest gazoszczelny,trzeba montowac tasmy itp.
Tak samo z montazem styropianu na ścianie jest dobry i spelnia swoja funkcje,a jezeli jest zamontowany do ramy okna (bezpośrednio przylega) plys uszcelnimy piana +kleje+ tynk dodatkowo akrylujemy lacznia to juz wtedy zaczynaja sie wywody ze sa nieszczelności, że straty ciepla.
Cala ta "matketingowa" paplanina to tylko makaron na uszy dla inwestorów ktorzy sluchaja jak swina grzmotow.
Dodatkowo wykladajac grube siano za jakies pierdoły. Ludzie przeciez to tylko jest robione aby zarabiac na naiwniakach.
Odcinek z Panem Adamem = Like w ciemno! Dzięki
Dzięki 😎😁
rozmieszczenie kątowników mocujących dolną ramę NIEZGODNE Z ITB pt: montaż okien i drzwi balkonowych. dziękuję
to lepiej żaluzje (boxa) montować do muru (przez XPSa) czy tak jak na filmie do elementu okna?
Dowiedziałem się mnóstwa rzeczy - poza tym jakiej masy bitumicznej używacie do zabezpieczenia pianki od wewnątrz domu.
paroszczelnej, Soudal takie ma w kartuszu albo wiadereczku
Ciekawy film wygląda to na bardzo szczelne rozwiązanie. Na montażu okien się nie znam ale z perspektywy osoby która stała po drugiej stronie kamery ( termowizyjnej) widziałem różne patenty. Spotkałem się z ogromnym mostkiem termicznym gdy osoba wykleiła styrodurem ościeża okna coś nie pykło i piana odkleiła się na całym obwodzie od styro. Okna czarne z dużą rozszerzalnością, powstała szpara między styrodurem a ramą na około 1 cm po całym obwodzie ramy. ( inwestor nie stosował taśm od wewnątrz i zewnątrz) Efekt końcowy tragiczny. Po drugiej stronie medalu był Pan u którego okna wyglądały rewelacyjnie N50 dał fajny wynik. Okazało się, że jest to klasyczny zimny montaż na pianę z tym, że ościeża były wyrównane i zatynkowane przed zapianowaniem. Od zewnątrz zastosował szeroką zwykłą taśmę dekarską butylową która kosztuje grosze. Po montażu okna od środka na szpaletach wykleił cienki styrodur i dał siatkę. Montaż okien to ciężki temat. Dzięki za przekazaną wiedzę.
Montaż na filmie pod względem mechanicznym jest nieprawidłowy
Zaciekawiło mnie ten ostatni montaż o co chodzi z tym N50?
Badanie szczelności budynku N50. @@dawi7777777
@@dawi7777777 to próba szczelności budynku. Ostateczny test jak wykonane zostały prace. Jeżeli budynek jest nieszczelny to sprawność rekuperacji bardzo spada ponieważ, powietrze zamiast przez reku przechodzi przez nieszczelności. Największe problemy zawsze robią okna i poddasze - generalnie wszystkie otwory i łączenia.
@@michaadamczyk8119 Być może nie znam się na tym. Wiem, że montaż jest ściśle powiązany ze szczelnością. Pamiętam czasy gdy okna montowało się na samą pianę bez kotwienia były to jeszcze ramy bez wkładek stalowych. Obecnie okna są bardzo ciężkie, uderzenie kwaterą takiego okna jest jak uderzenie ciężkim młotkiem. Napór wiatru też robi swoje - może masz rację. Jednak z drugiej strony spotkałem się z wprawianiem samego szklenia (pakietu szyb) bez ramy w warstwie styroduru. Ludzie eksperymentują na różne sposoby. Stawka jest wysoka bo poprawiać wszystkie okna po wykończeniu w nowym domu to horror.
Jakie parametry ma ów XPS? Nie wydaje mi się aby był elementem konstrukcyjnym, a wtedy tym XPSem poszerzyły się krytycznie szczeliny dylatacyjne. W ten sposób prawdopodobnie przekracza się dopuszczalną szczelinę dwukrotnie, co bardzo negatywnie wpływa na osadzenie samego okna w otworze okiennym. Ciekaw jestem jak zostały dobrane połączenia (kotwy i dyble/śruby) do takiej szczeliny. Bardzo proszę o informację w tym temacie.
Przecież nie mają pojęcia co robią. Nasciemniali klientowi że po co płacić za montaż w warstwie ocieplenia jak wkleja xps i będzie to samo...g... Prawda. Teraz powykrzywia ramy i gość będzie płacił inwestorowi za nowe okna za rok czy dwa. Montaż jest niezgodny. Jakimkolwiek wytycznymi pod względem mechanicznym.
Ciekawe, całe domy stawia się na xps a tu okna w xps nie wytrzymają xD
@@ukaszts9677 czy ty wiesz synu jak pracują okna? masz pojęcie jakiekolwiek? przestawisz wzór na wyliczenie?
@@DariusDrsProdukcja wystarczy mi że widziałem jak pracują polscy "fachowcy" wstawiając te okna i musiałem po nich poprawiać.
Za granicą tak wstawiają i nie ma z tym problemów. Nasze przepisy NA 100% nie zawierają wszystkich możliwych rozwiązań i materiałów które są ciągle ulepszane i są o wiele lepsze niż te stare rozwiązania.
@@ukaszts9677nie próbuj wypowiadać się na tematy o których nie masz pojęcia, jak nie było internetu to tylko rodzina i sąsiedzi wiedzieli jaką kto ma wiedzę 😉
Mam podobnie zrobione u siebie uszczelnienie okien ( taśma epdm klejona do ramy okna/drzwi i muru) - był oczywiście "ciepły montaż na tasmie rozprężnej, membrany od środka itp, ale to pieniądze wyrzucone w bloto. Wystarczy zwykły montaż na piankę, z zewnątrz tasma epdm dookoła, ciepły parapet i tyle. Koszt znikomy, można samodzielnie ogarnąć. Szczelność gwarantowana
montaż na piankę jest ok pod warunkiem paraizolacji od wewnątrz w przeciwnym przypadku nastąpi kondensacja pary w piance i będzie ciekła woda do wewnątrz
@@ludomirduda2261 Wypowiem się jako właściciel wielu mieszkań - bzdety- bo nikt nigdy tej kondensacji na piance i tego niby cieknięcia nie widział od wewnątrz. Pokaż mi materiał,który to udowodni. Widziałem jak woda cieknie po szybach jak mieszkanie zbyt szczelne i lokatorzy np suszą pranie na drucianej suszarce a nigdy okien nie otwierają.
Takich macherów trzeba by karać więzieniem za propagowanie błędów
Pomysł na taki montaż jest bardzo dobry jeśli chodzi o izolacyjność. Natomiast nie zgadzam się co do tytułu filmu Tani montaż. Ok może koszt materiałów użytych do montażu nie jest tak drogi jak montaż na konsolach, ale doliczając koszty pracy które potem trzeba włożyć aby wszystko zrobić zgodnie z zaleceniami na pewno przewyższają koszty w przypadku montażu na konsolach. Jak ktoś się zastanawia na ciepłym montażu okien w warstwie izolacji polecam zamiast konsol montaż na specjalnych blokach termicznych które są montowane od zewnątrz ściany i tworzą taką ramę do montażu okna . Takie wykonanie może jest drogie jeśli porównamy z tradycyjnym montażem okiem. Ale potem nie generujemy dodatkowych kosztów na etapie tynkowania czy wykonywania elewacji.
Takie rzeczy są niesamowicie istotne jeśli kupujemy okna z montażem, często firmy się tym zajmujące oszczędzają na pracownikach i jakości tego montażu. Pracuje w branży i często widywałem okna tak osadzone że wołało o pomstę do nieba, bez żadnego montażu mechanicznego, żadnych kotew, sama piana, okna opadały i przesuwały się, robiła się szczelina wiał wiatr normalnie. Ciężko to mostkiem nazwać, po prostu dziury. Takiego czegoś nie da się naprawić z zewnątrz, trzeba w praktyce obkuć, bądź zdemontować okno.
W uzupełnieniu do mojej wypowiedzi sprzed 2 m-cy podaje link do odpowiednich akcesoriów (kotew, kątowników), które z powodzeniem można wykorzystać do montażu okna w świetle muru z przerwą znacznie większą niż 2 cm. Z tym, że wypełnienie tej przerwy XPS lub jakimkolwiek innym materiałem termoizolacyjnym łatwiej byłoby wykonać po montażu okna, a nie przed. W tym katalogu są takie kątowniki, którymi odleglość ramy okna do muru możemy regulować z dokł. do mm i to w zakresie nawet ponad 5 cm. W ten sposób można uzyskać podobny wynik jak w montażu w warstwie ocieplenia poza murem. Sposób w warstwie ocieplenia ma przewagę na tym "kontrowesyjnym" w tym, że nie wymaga powiększania otworu w murze o te dodatkowe cm, natomiast traci w trudniejszej obróbce elewacji i uszczelnieniu całego okna (znacznie łatwiej i dokładniej jest je uszczelnić jak znajduje się tylko w warstwie muru. www.knelsen.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/Katalog/Katalog_K-Universalanker_aktuell.pdf
na dole folia epdm powinna być przyklejona do betony (fundamentu)
niesamowite jest to, że pomimo tak kosztownej stolarki zostało to wykonane jak w najtaniej.
ten wklejony xps daje tyle co straci to plastikowe 4 komorowe poszerzenie pod oknami, tylko ten HST ma coś konkretnie podstawione,
majster chodzi, opisuje a nawet nie wie co wskazuje i co jak się nazywa " klej " "bitum" serio ?
eko wykłady to już dawno pokazały że spina się tylko na papierze a deklaracje termiczne producentów są naciągnięte jak guma w gaciach.
W Niemczech jak robią 😊 polska 100 lat za murzynami czytając te komentarze glowa boli 😂 prosty tani i skuteczny sposób 💪
dokładnie, w Polsce dopiero piankę elastyczną poznają i się dziwią, że nie żółta hehe
Wiedziałem już takie rozwiązanie na kanale Karlos buduje dom. Tam autor jak dobrze pamiętam znalazł firmę która da mu gwarancję na tak zamontowane okna.
Oczywiście ludzie się spierają co do tego montażu czy jest prawidłowy czy nie.
Jestem w trakcie budowy i osobiście nie
Nie podejme się takiego montażu. Nie chcę eksperymentować na moim domu. Wolę sprawdzone rozwiązania. Pójdę w szczelny montaż, pewnie samemu membraną w płynie
Ameryki nie odkryli ja chciałem u siebie zamontować okna tak samo to żadna firma nie chciała mi dać gwarancji na montaż stolarki więc lipa z tego co słyszałem to są małe oszczędności
Panowie ten montaż nie jest w żadnym stopniu prawidłowy. Montaż mechaniczny poza wszystkimi kategoriami, po prostu tragiczny. Najlepiej to widać na okno typu Hs, które waży jakieś 700 kg, a kołek jest wkręcony w XPS. Poza tym z całym szacunkiem Pan nie ma większego pojęcia o oknach i montażu. Same opowieści o taśmie... Z zewnątrz jest, choć nie wszędzie dobrze przyklejona, a na dole też miała być i co?? Masa bitumiczna... To żadna masa bitumiczna tylko membrana w płynie, na 95% z serii TYTAN WINS. Co prawda jest to świetny produkt, ale powinno się go stosować rownolegle z białą membraną zewnętrzną. Jeśli czyta to jakiś Inwestor budujący dom teraz lub w przyszłości to ode mnie życzliwa prośba - nie bierzcie z tego przykładu... Proszę Was!
Jeszcze taniej i jeszcze cieplej wychodzi położenie elewacji do samej szyby aby nie było widać ramy okna. Trochę to słabe wizualne ale widziałem jeden budynek z takim podejściem. Do pełni szcześcia przydałaby się symulacja w jakimś oprogramowaniu liczącym opór cieplny przegrody. Inżynierowie do dzieła aby nie było niepotrzebnych rozmów.
Czy ty masz mózg? czy tylko dwa kamienie ci się pod kopułą telepią?
po co mu żaluzje na pietrze?
na słońce i zimno debilu + na akustykę
Mocno przesadzone wykonawstwo, pewnie będzie wszystko działać ALE montaż jest NIEPOPRAWNY. Montaż bezpośredni wykonany niepoprawnie żaden spax ani dybel ramowy nie może być przeciągnięty przez szczelinę 2cm + 5 cm styroduru i trzymać wystarczy poczytać karty techniczne, montaż na kotwie w tym założeniu też będzie niepoprawny. Klinowanie okna w oprawce ze styroduru też mocno niepewne zwłaszcza przy takich gabarytach okien. Poszerzenia górą też nie są najlepszym wyborem (porównywalny koszt daje podwalina stropexa pod rolety a jest jednolitym materiałem i rozszczelnienie prawie niemożliwe. Od razu zaznaczę że nie jest to hejt że tak się nie powinno robić i to nie będzie działać to ogólnie jest przerost formy nad treścią. Krzywa przenikania zmieni się minimalnie w porównaniu do prawidłowego montażu okna czyli montażu w otworze odpowiednio przygotowanym do szczelnego montażu na dobrej jakości pianie, kotwach, porządnych dyblach i na koniec uszczelnieniu. Do tego elewacja zewnętrzna powinna nachodzić na ramę okienna minimum 1 cm (zalecane 1,5). Jeśli ktoś wykona to w ten sposób na pewno będzie tak samo zadowolony a będzie miał wykonane wszystko zgodnie ze sztuką a nie " dam wszedzie styrodur to będzie ciepło ". Sam jako osoba związana z montażami stolarki staram się szukać jak najlepszych rozwiązań jednak po paru latach pracy w tym temacie wiem że wystarczy wszystko wykonać po prostu dobrze a nie wydziwiać i wymyślać kosmiczne technologie.
To montaż na "ciepłych parapetach" typu klinaryt też jest niepoprawny?
nigdzie tak nie napisałem
W takim razie można obłożyć okno takimi parapetami, każdy zamontować poprawnie (tak jak ten na dole) i cały montaż poprawny :) Można też zamiast tego zwiększyć szczelinę dylatacyjną do górnej granicy prawidłowego montażu (np. 3cm), użyć pianki elastycznej o podobnym współczynniku przewodności cieplnej co EPS/XPS i rezultat osiągnięty o wiele łatwiej, tj. taniej i podobnie izolacyjny termicznie, a lepiej akustycznie :)
kombinuj dalej kup stropexa on ma taki system parapetów dookoła. montowaliśmy na tym kiedyś i montaż wyniósł tyle co okna ciekaw jestem po jakim czasie Ci się to zwróci. Nie macie już w życiu co robić tylko poprawiać to co już zostało dopracowane.
Trzeba było dać purentu po bokach jak już tak kombinujcie... To rozwiązanie to żenada ITB, RAL nikt nie dopuszcza czegoś takiego. Jak popękają zgrzewy będziesz gościu kupował okna za swoje... Powodzenia przy sprawie sądowej od ręki gościu od montażu jest ugotowany.
pod hst dali lepszy material specjalny, alle na obwody wkleili gowno xps'a trzeba bylo zrobic montaz w warstwie ocieplenia na ramie z purenitu i bylo by co nagrywac, a tak montaz niezgodny z instrukcja producenta, utrata gwarancji i pozniejsze problemu w uzytkowaniu okien.
Panowie szkoda tylko, że dbacie o izolacyjność cieplną a montaż mechaniczny to żenada, xps po obwodzie jest totalnie nieodpowiedzialnym rozwiązaniem przy takim mocowaniu okien, montaż bezpośredni przez ramy w strefie zagrożenia, opisanej w.każdej instrukcji montażu ITB i RAL, w dodatku żaden producent wkrętów nie posiada badań na wytrzymałość przy tak dużej szczelinie montażowej gdzie Xps nie jest elementem nośnym, kątowniki ciesielskie też są prymitywnym rozwiązaniem, co one niby mają trzymać, napór styropianu na okno , a jak zabezpieczacie przed wylewką, która może wypchnąć okno środkiem
A w czym gorszy jest xps od pianki? Bo nie raz widziałem wyrywanie starych okien, plastików, i nie było to łatwe.
@@ukaszts9677 powiedz mi czy 20cm styropianu będzie lepiej izolowało niż 5cm?
@@ukaszts9677 a widziałeś jak wiatr.wyrywa okna z 4 pietra w bloku i cudem nie zabija ludzi ?
Tym różni się montaż okien od ich wstawiania, że umiesz dobrać zestaw elementów mocujących tak aby siły oddziałujące na ono były bezpiecznie przenoszone na budynek, RAL podaję jak to obliczyć dla każdego okna.
@@GrupaMagnum ale co to ma do żeczy jak porobisz te obliczenia a przyjdą paproki zamontują na swoje widzimisie. Deweloperka raczej pilnuje takich rzeczy ale firmy wymieniające okna i obsługujące budownictwo jednorodzinne to osobny temat i ze świecą szukać poprawnie wstawionych okien.
@@GrupaMagnum ale masz kotwy które chronią przed wyrwaniem, tutaj jeśli coś jest problemem to odporność na parcie...
Jaka filozofia u1 to przepusciło słońca 100procent i oddało sto procent u 0.5 wpuściło 100procent oddało 50procent na zewnątrz... Po co ta filozofia....
Film ląduje na playliście "Budowa". Dzięki.
Nic nie pokazano z bliska
Bezsensowne paplanie o wielu rzeczach na raz niezrozumiałe dla widza
Pytanie: Dla kogo to wideo?
Profesjonaliści i tak o tym wiedzą, a amatorzy nic nie zrozumieją
Bez sensu
teoria teoria teoria...ile % lepsze czyli ile mniej energii ucieka tym sposobem i jakie to są kwoty zaoszczędzone ??? konkrety a nie paplanine dajecie
no ok ale po co mi jakis xps, jest mur jest okno, miedzy nimi jest pianka i teraz mamy dwa wyjscia zostawiamy jak jest lub kupujemy jakas chemie i malujemy to przejscie, sou dal ma cos takiego dwa srodku do srodka i na zewnatrz, przepuszczaja pare ale nie wode, moze byc tasma ale pod tasme i tak trzeba dac spoiwo czyli chemie, pewnie kazda plynna membrama by przeszla i mamy tanie samodzielne zrobienie cieplego montażu, tak naprawde to kazda ekipa powinna to robic w cenie bo tna na oknach produceni i monterzy niesamowicie jakby to nie wiem jakie cudowne technologie byly a to szyka i profil oraz go wniany marketing
ten xps to takie oszukiwanie siebi samego, skoro ktos sie obawia styku muru z oknem to czemu nie obawia sie styku xpsa z oknem
widac ze epdm nie jest przymocowany wiec bedzie ciagnelo wode :)
Równie dobrze można zadać pytanie po co 20cm styropianu jak 5 też izoluje. Pomijając wady tego mocowania to izolacyjność termiczną z całą pewnością ma lepsza
@@mateuszjak4645
ale elewacyjny styropian izoluje nam powierzchnie plaska muru od warunkow zewnetrznych a xps wsadzony miedzy zaizolowana sciane od wewnatrz a okno przeciez nie robi nic doslownie nic, wlasciwie doklada pracy a pianka i tak musi byc oraz poliuretan a to jak pamietam 30zl za tubke :)
a co do izolacji scian okien itd. jesli ktos by mnie zapytal co wybieram czy 20cm izolacji na scianie i 10cm izolacji w podlodze/fundamencie albo 10cm na scianie i 20zl w podlodze to wybralbym wiecej izolacji od podlogi a mnie od sciany
prosze zerknac na kanal o pompach ciepla katowice, sa tam przypadki gdzie ludzie maja grzejniki i 10cm na scianie a roczne zuzycie pompy ciepla i to na poludniu polski to 2500kwh
@@MrZiemwit porównaj sobie takie rozwiązanie do tradycyjnego na kamerze termowizyjnej, zobaczysz jakie to "nic" robi różnice. Tylko z grubością nie ma też co przesadzać, bo jak będzie zbyt wilgotno to na takim oknie może się woda wykraplać bo nie jest wystarczająco "ogrzewane" od muru, no i poprostu mały zysk z grubszej warstwy a ryzyko obniżenia wytrzymałości montażu duże.
@@ukaszts9677 kiedys robilem sam sobie takie badanie amatorsko, najwiecej ciepla uciekalo mi przez nieszczelnosci uszczelek, czyli brak dopracowania przylegania i pionow okna przez pseudo monterow, nawet male odchylenia i brak kontroli produkcji odbijal sie na szczelnosci uszczelek i rownomiernego przylegania, niebieskich plam nie bylo na laczeniach profilu plastikowaego z bloczkiem na pianke mimo braku zalozenia membramy czy tasmy
szczerze mowiac to tez obawialbym sie o wytrzymalosc tego xpsa czy gdzies nie peknie przy duzych oknach
dla mnie jest o wiele wiecej miejsc wazniejszych do dopracowania podczas budowy ktore przekladaja sie na pozniejszcze oszczednosci, tak jak wspomnialem dzisiaj dalbym ile sie da izolacje od gruntu, wiecej welny w sufity, byc moze zbudowal jeszcze lepsza kotlownie a przy cenie 200zl za panel fotowoltaiczny czy 5tys. za magazyn energii wykonany samemu powoli kierujemy sie w nadmiary energii z ktora nie ma co robic przez 80% roku
byla wielka fala w ostatnich latach dopracowywania szczelnosic, naprawde polecak zerknac na kanal katowice o pompach ciepla, ludzie w starych domach z grzejnikami maja po 2500kwh rocznego zuzycia to sa wyniki bardzo podobne do nowych budynkow a czasem modernizacja to wlasnie 10cm elewacyjnego czy wymiana grzejnikow na dluzsze, nie mam powodu klamac, wejsc na kanal i ogladac przeglady instalacji gdzie pokazuja zuzycia roczne
@@MrZiemwit tylko ze sciana wewnetrzna przy oknie jest zaizolowana tylko gruboscia pianki uzytej przy montazu okna + potem pare cm styropianu uzytego po zewnetrznej formie. Wiec zimne powietrze na zewnatrz jest oddzielone od sciany tylko paroma centymetrami izolacji i ten xps podwaja albo nawet potraja ta grubosc. Z tego samego powodu stosuje sie cieple parapety z roznorakich materialow. Wiec napewno to daje duzo, ale nikt nie da gwarancji czy okno sie nie rozszczelni i nie pokrzywi bo montaz jest duzo mniej stabilny.
Nie wierzę, po prostu nie wierzę, dlaczego w naszym kraju nie każe się takich osób, które namawiają do katastrofy budowlanej ? Panowie inżynierowie a co z przepisami prawa budowlanego ? co z zapisami w WT ? rozumiem, że Panów to absolutnie nie dotyczy ? Zacytuję tylko jeden zapis:
"Dział V Bezpieczeństwo konstrukcji
§ 203. Budynki i urządzenia z nimi związane powinny być projektowane i wykonywane w taki sposób, aby obciążenia mogące na nie działać w trakcie budowy i użytkowania nie prowadziły do:
- zniszczenia całości lub części budynku,
- przemieszczeń i odkształceń o niedopuszczalnej wielkości,
- uszkodzenia części budynków, połączeń lub zainstalowanego wyposażenia w wyniku znacznych przemieszczeń elementów konstrukcji"
I teraz Panowie wskażcie rozwiązanie montażu mechanicznego, które zastosowaliście z jakimikolwiek badaniami, dopuszczającymi je do zastosowania.
Proponuję również zapoznać się z odpowiednim nazewnictwem, wg Słownika Języka Polskiego konsoletka to "ozdobny, wąski stolik, stawiany zwykle pod lustrem, używany na przełomie XVII-XVIII w."
Następny szur xD widziałem tak wstawione okna, od 3 lat nie ma problemu i są bardzo ciepłe i szczelne. Znajomy który pracował za granicą wielokrotnie wstawiał w taki sposób (dość duża zagraniczna firma budowlana) i to było parę lat temu.
Ból tyłka masz taki, że zapewne jesteś producentem tego drogiego g...a do montażu w ociepleniu xD
Dobra, a w jaki sposób zakładasz, że tego typu montaż okna narusza te reguły? "I teraz Panowie wskażcie rozwiązanie montażu mechanicznego, które zastosowaliście z jakimikolwiek badaniami, dopuszczającymi je do zastosowania. " standardowe kotwy do okien producenta kotwione do ściany wymagają dla ciebie jakiś zmyślnych badań?
@@ukaszts9677Ile wiatrów huraganowych wytrzymały już? Choć dowód anegdotyczny to żaden argument.
@@ukaszts9677 masz podgrzewane okna?
Ale patologia montażowa. Okna straciły gwarancję. Xps to materiał docieplony taki montaż okien od ręki powoduje utratę gwarancji. Patologia w 2024 roku na RUclips wrzucona jpd.... Żaden producent śrub nie pozwala na dystans 7 cm między rama okienna a oscieżem. Dno
Jaka dylatacja jest dopuszczalna przez producenta okien i śrub?
A te miliony okien wstawionych w nie przygotowane otwory okienne to napewno mają gwarancję xD
@@ukaszts9677 tak mają jeśli są zamontowane mechanicznie jak należy. Nim się wypowiesz dokształć się chociaż w minimalnym stopniu.
@@k.j.4347instrukcje ITB i instrukcje montażowe producentów. To nie wiedzą tajemna ..
@@ukaszts9677 jeden wadliwy montaż nie może usprawiedliwiać innych wadliwych montaży.
W końcu ktoś, kto wie, co mówi 👍
Taaaa, montaż mechaniczny spieprzone w punkt, niezgodny z RAL, ITB czy wytycznymi producentów okien, kotew i śrub do montażu. No wiedzą co mówią 😂
Gdyby miał szczątkową wiedzę nigdy by nie gadał takich głupot
No nie
Raczej nie ma pojęcia o tym co mówi i robi. Montaż jest całkowicie nieprawidłowy!
@@mwilu88 gdyby nie ci, co postępują wbrew utartym szlakom, nie byłoby przełomowych wynalazków 😉
Ja zamontowałem podobnie, w warstwie ściany. Tyle, że w drewnianym domu z ociepleniem wełną od wewnątrz, dając od góry i dołu nie xps, tylko drewnianą belkę poprzeczną (z boków są drewniane słupy).
Ale mając ścianę jak ma filmie, z moimi oknami też nie zrobiłbym montażu w warstwie ocieplenia. Mam okna 3-szybowe z szybą zewnętrzną P4 i okuciami WK2. Jaki byłby sens montażu tak zabezpieczonych okien w sposób łatwy do wydłubania od zewnątrz za pomocą akumulatorowej szlifierki lub piły szablastej z brzeszczotem?
Oczywiście, z uwagi na wagę okien z P4 (np. 2-skrzydłowe wysokie od podłogi ma 240kg) i zabezpieczenie przed ich wyjęciem, nie byłyby to zwykle kotwy łatwe do przecięcia, tylko hartowane tuleje z odpowiednio twardej stali i odpowiedniej średnicy, zakotwiczone dobrze w ścianie i w stosownej ilości, a pod oknem byłoby wzmocnione "podproże" podobnie jak belka nad nim.
Normy nie zawsze się sprawdzają. Czasem trzeba myśleć samodzielnie.
UWAGA! MONTAŻ PRZEDSTAWIONY NA FILMIE JEST WYKONANY BŁĘDNIE I NIE ZGODNIE ZE SZTUKĄ BUDOWLANĄ! UTRATA GWARANCJI GWARANTOWANA!
Ja tam mam raczej zaufanie do osób pokazujących system w tym filmie. Trudno dać wiarę raczej jakiemuś przypadkowemu trolowi, co poza tezą nie daje nawet drobnego argumentu. Czyli kolego- Twój wpis to tylko śmieć i strata czasu
@@arturnowak879 Troll to cię robił kolego 😂 I oto mamy efekt..
@@DariusDrsProdukcja Jak pies robi to wychodzi pies a jak trol robi to i trol wychodzi, więc kolejne bezmyślne anonimowe wysiłki niczego nie zmieniają, jesteś czym jesteś. I z gówna żadna mądra myśl się nie ulepi
@@arturnowak879 zalecam odstawić mefedron bo już ci wystarczająco porył banie. Nie sądziłem że potwierdzisz, że cię troll robił 😆 Piszesz o "mądrości" a pisać poprawnie w swoim języku nie potrafisz ulepie 😂
a według mnie to wystarczy wybrać do sejmu mądrych zdroworozsądkowych posłów i nawiązać z naszym sąsiadem Rosją normalne stosunki i będziemy mieć tanią energię bez cudactwa kolektywnego zachodu
Takich bzdur co tutaj mówią to dawno nie słyszałem
ten film to tylko clickbajt, nie ma nic wspólnego z prawidłowym montażem okna, darujcie sobie oglądanie, szkoda nabijać im wyświetlenia/zarobki i sugerować innym ilością obejrzeń, że robią dobrze i tak trzeba robić
I juz widac,ze co 5 komentarz negatywny ktory przypuszczam ze pisze ktos kto sprzedaje ten cieply montaż 😂 kaska musi sie zgadzac a konkurencje trzeba w zarodku tłamsić 😀 a takie rozwiazanie widzialem w DE juz kilka dobrych lat temu😊
Takie rozwiązanie mogłeś widzieć ale czy na pewno przy takich dużych oknach? Dla małych okien uważam, że można taki montaż zastosować (żegnając się z gwarancją), ale oni zamontowali w taki sposób wielkiego ciężkiego HS’a na co ja bym się nie odważył ze względu na siły jakie będą działały na to okno (np napór wiatru). Nie ma szans żeby takie poszerzenie szczeliny dylatacyjnej nie miało wpływu na sztywność/wytrzymałość mocowania.
No i co z tego że widziałeś w DE? Czemu w budowlance wszystko co widziane za granicą z miejsca jest uważane za lepsze?
W DE możesz widzieć taka samą patologie jak tu i co? Niemcy to jakiś wyznacznik? Jest prawo budowlane które jasno określa co można czego nie. Wklejenie 5 cm styroduru jest niezgodne z wytycznymi ITB i tyle w temacie.
Zlatują się wszędzie gdzie ktoś pokaże takie rozwiązanie. Chyba na jakiejś grupie się zwołują xD
Na ciepłe płyty fundamentowe też kiedyś tak się zlatywali, wielu dalej nie ogarnia. Ale nie ma się co dziwić jak w tej branży ciężko trzeźwego spotkać xD
@@mateuszjak4645 może dlatego że u nas do tej branży leciały największe paproki dla których największym osiągnięciem jest bycie trzeźwym o 10:00.
(Oczywiście są i normalni ludzie ale to margines)