Vinkó Péter Hobbiméhészet: Telelés 1

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • A méhek azért dolgoznak az év során, hogy a hideg és hordástalan telet átvészeljék, majd tavasszal folytathassák életüket. A méhész feladata, hogy segítse a méheket telelés során is.

Комментарии • 12

  • @bertalanpeto9612
    @bertalanpeto9612 2 года назад +3

    Tetszik az árnyékoló/madárvédő szerkentyű.Én még -legalább elöl -egy madárhálót is feltettem.(talán a harkályt is távol tartja).A higénikus aljból a tálcákat kb. február végéig kivettem.A kanalas/gyertyás oxálsav sublimálás megítélésed szerint kedvező eredményt hozott? Meghitt Karácsonyt,boldog új esztendőt kívánok,jó egészségben!

    • @petervinko9485
      @petervinko9485  2 года назад +1

      A kanalas oxálsav párologtatást csak egy családon és csak egyszer próbáltam ki. Úgy néz ki, hogy sikerült. De ebből még messze menő következtetést nem lehet levonni. Viszont Liebig már évek óta használja sikerrel. Ami nekem tetszik, hogy nem kell gázálarc, a modern energiáktól független és kis méhészetekben költséghatékony. Kiszámoltam, egy 10 családos méhészetben a szublimáló készülék a kanalas módszerrel szemben 38 év alatt hozza be úgy az árát, hogy a készülékre és az álarcra van támogatás. De nem ez lesz a jövő atka elleni kezelés módszere. Megmarad érdekességként.

  • @lajosnemeth178
    @lajosnemeth178 2 года назад +2

    Köszi szépen Péter!Boldog Karácsonyt neked is,a méheknek jó telelést!

  • @wstibor
    @wstibor 2 года назад +2

    Kedves Péter, köszi szépen a videót. Jó telelést.

  • @laszlonagy255
    @laszlonagy255 2 года назад +1

    Nagyon praktikus az "előszobás" kijáród ,csak kicsit drága és tárolási gondokkal jár , főleg nagy állománynál.

    • @petervinko9485
      @petervinko9485  2 года назад +1

      A hulladék fából rakosgattam össze, ami lejött a kaptárkészítésnél. Tehát anyag költségben semmi. Csak a kettő csavar. A ráfordított sem volt sok. Leszabni, összecsavarozni. És nem is megy gyorsan tönkre, hiszen csak télen van fent. Tárolás: 30 db-ot és az egérrácsokat, meg még néhány telelésnél használt dolgot egy kimustrált NB 15-ös kaptárban tárolom. Meg én nem is vagyok nagyüzemi méhész. A filmeket is direkt hobbiméhészeknek csinálom. Az árutermelés az egy külön világ. Ott cél a hatékonyság, gazdaságosság és a termelékenység. Egy hobbiméhészt ilyen nem érdekel, csak a méhek egészsége.

    • @laszlonagy255
      @laszlonagy255 2 года назад +1

      @@petervinko9485 Köszönöm a válaszokat.

  • @laszlonagy255
    @laszlonagy255 2 года назад +1

    A rakodó kaptárok ugyan azok mint az enyémek ahogy látom "egységes 42X32cm keretekkel. Nekem is a Kohuték készítették. Az árnyékoló nálam kátrányos papír a kijáró teljesen nyitott amit a kátrányos papír takar,de a méhek akadálytalanul közlekedhetnek a két szélén.

    • @petervinko9485
      @petervinko9485  2 года назад +1

      Ezek feles fiókok. A fészek Nb keretekből van, tehát kettő fiók. A mézteret feles keretekkel használom.

  • @bertalanpeto9612
    @bertalanpeto9612 2 года назад

    Kedves Péter!
    Újranézve a videódat,néhány kérdést engedelmeddel még feltennék:
    Kaptárjaidat magad készíted,vagy vásárolod/csináltatod?
    Az NB 18-asok eleve higénikus aljjal készültek,vagy át lettek alakítva?
    Ezeknél a fészek/méztér (anyarácsos) válaszdeszkája fix?(márcsak a taposórács miatt is).Milyen osztásban?
    (ugyanis én most készülök átalakítani 18-as fekvőimet)
    A geotextil takaró 250 gr-os?Létezik annál vastagabb?
    Említetted,hogy a félig kiépített műlépet majd kiolvasztod.Miért.Jövőre kiépítenék.?
    Tudom,hogy a kanalas módszert nem állítod csatasorba,csak érdekesség képpen kérdezem: nem jelenthet problémát,hogy a teamécses sokkal tovább ég,mint szükséges lenne?

    • @petervinko9485
      @petervinko9485  2 года назад

      Szervusz Bertalan! A kaptárakat Szarvason, Kohut Istvánék készítették. A fekvő kaptárak eleve higiénikus aljjal készültek, nem átalakítottak. 6/12 arányban osztható a higiénikus alj szerint. Ott el is van fixen választva. A válaszfal viszont szabadon mozgatható tetszés szerint. De a biztos zárás a 6/12 állapotban van, mert olyankor fára fekszik fel a válaszfal nem pedig a huzalpálcás rácsra. A keretfedőket 3/6/9 keretesre csináltattam. Az általam használt geotextil kb 3 mm vastag. Hasonló anyagú szigetelő létezik 5 centi vastagságban is, de geotextilről (masszív, strapabíró) nem tudok. Azért vettem ki a félig kiépített lépet, mert miután beraktam a műlépet, leállt a hordás, és utána kirágták a méhek és meg is hullámosodott. Az ilyenből már soha nem lesz normális keret. De kiépítenék gond nélkül. Csak tele lenne heresejttel és alul sok hézag maradna. A kanalas párologtatót utána még kipróbáltam méhek nélkül is többször. Ezek alapján úgy néz ki, hogy 30 perc után mát ki lehet venni a szerkezetet, de legalábbis el lehet oltani a mécsest. Így egy mécses 4-6 -szor is felhasználható. Nagyon fontos elem a háló, hogy ne menjenek fel a méhek. Ha hozzáférnek a mécseshez, akkor vagy eloltják a lángot, vagy tűzveszélyes is lehetne. De akik már régóta használják, azokkal soha ilyen nem történt. Mint mindent, ezt is ésszel kell használni!

    • @bertalanpeto9612
      @bertalanpeto9612 2 года назад

      @@petervinko9485 Nagyon köszönöm kimerítő válaszodat Péter.