Ja już nawiozłam, część róż azofoską, a część obornikiem granulowanym, bo azofoski nie starczyło, miałam z ubiegłego roku ... Dziękuję za ogrom przekazanej wiedzy i doświadczenia 😍💚
Bardzo dziękuję za profesjonalne poradnictwo. Od niedawna mam ogród różany i przyznam, że jestem zupełnie zielona w tym temacie. Słuchając Pana okazało się, że popełniałam błędy w pielęgnacji róż, po prostu robiłam wszystko na wyczucie i kwiaty ot, kwitły. Wydaje mi się, że jednak za dużo tych wszystkich odżywek było w w ubiegłym roku, moje róże zamiast się rozrastac stały się coraz mniejsze, nie wiedziałam dlaczego. Zobaczymy jak będzie w tym roku, śledzę na bieżąco, pozdrawiam.
Właśnie dzisiaj otrzymałam od Państwa paczuszkę z różami i 2 już wsadziłam - oczywiście było mi żal przyciąć jak należy ale koniec końców przycięłam :) Zrobione wszystko jak Pan Grzegorz przykazał :D
Świetnie się Pana ogląda! Zamówiłem róże u Was po pana filmach, i jak będę miał możliwość to chętnie przyjadę kupić kolejne ;) Świetny kanał, rady i cudowne róże, które polubiłem dzięki Panu. Pozdrawiam!
Ja w ramach kwarantanny całkowicie zapomniałam że to już czas. Jeszcze nic nie stosowałam w tym roku, super że są Pana filmy, inaczej moje różyczki kochane, nie były by piękne tak jak przez ostatnie dwa lata. Dziękuję Panie Grzegorzu :)
Właśnie otrzymałam zamówione róże, zgodnie z instrukcją film, po posadzeniu powinnam je podlać 10 litrami wody na jedną, na mojej działce woda będzie włączona dopiero 1 kwietnia jak mam się nimi opiekować do tego czasu. Pozdrawiam i dziękuję
Proszę przed sadzeniem przyciąć pędy tak żeby zostało nie więcej jak 10 cm. Proszę takie przycięte róże posadzić jak najwcześniej, nawet jak nie ma Pani wody. Po posadzeniu proszę bardzo mocno udeptać ziemię wokół posadzonej róży tak, żeby gleba dobrze dolegała do wszystkich korzeni. Po posadzeniu od razu proszę zrobić kopczyk na tej róży tak, żeby całe pędy były obsypane ziemią. W kwietniu jak będzie Pani miała wodę na działce to proszę ten kopczyk rozgarnąć i podlać. Najważniejsze jest mocne i dokładne udeptanie ziemi wokół korzeni.
Ja w tym roku nawiozłam trawnik obornikiem granulowanym + zmniejszoną dawką mineralnego wieloskładnikowego i mam wrażenie, że efekt jest dużo lepszy, niż jak w zeszłym roku nawoziłam tylko nawozami mineralnymi :)
Panie Grzegorzu porady są bardzo wartościowe i filmiki rewelacja, powiedział Pan żeby zadawać pytanie jaka jest Pana opinia na temat fusów z kawy? Roze zakupione w zeszłym roku były piękne i przyjęły się oczywiście wszystkie pozdrawiam ze zimnej Szwecji
Bardzo prosze o wskazówki, jak nawozić róże w doniczkach? Trudno jest przeliczyć doniczkę na metr kwadratowy. Znacznie łatwiejsze byloby operowanie pojemnością doniczki. Będę bardzo wdzięczna
Nawozy w dużych opakowaniach bywają w takiej samej cenie jak mniejsze. Dlatego mam pytanie: jak długo można przechowywać nawozy: obornik granulowany, osmocote, yara mila.
Oglądam filmik po raz kolejny i za każdym razem nasuwa mi się pytanie czy jeśli teraz zasilę różę obornikiem granulowanym i osmocote 8-9 to czy podczas sezonu mogę zasilać gnojówką z obornika bydlęcego (mam całą beczkę) 😀 jeśli tak to jak często? Pozdrawiam
Dziękuję gorąco za filmik. Cenna wiedza dla początkującej miłośniczki róż :) Czy jeśli na zimę wymieszam obornik granulowany z kopczykiem, to jak postępować wiosną? Można też zastosować mieszankę Osmocote i obornika? Czy lepiej na zimę nic nie dodawać i zrobić to tylko na wiosnę? Rośliny są młodziutkie, sadzone wiosną tego roku. Pozdrawiam serdecznie.
Dwa pytania: 1. Czy rozkładająca się kora nie zabiera cennego azotu? 2. Czy oprócz stosowanego wiosną obornika lub Osmocote, można jeszcze dodatkowo, np. na początku maja (jeszcze przed kwitnieniem) podsypać odrobiną samego potasu (podobno od tego pierwiastka zależy obfite kwitnienie)?
1. Na początku zabiera azot a potem stopniowo oddaje (sorpcja biologiczna). To bardzo dobry proces. 2. Potas można podać w dwóch postaciach: siarczan potasu lub saletra potasowa. Znam profesjonalnych ogrodników którzy tak robią z różnym skutkiem. Ja tego nie robię, bo moim zdaniem efekty są za małe, żeby ryzykować. Jak się zaburzy równowagę między pierwiastkami w podłożu to potem trudno dojść do ładu.
Przepraszam, zapomniałam :) Jeżeli dałam różom parę dni temu nawóz do róż tzw. 100 dni, to podsypać jeszcze obornik granulowany a jeśli tak to w jakiej ilości na roślinę, to są dwu, trzy i czteroletnie krzaki, dość dobrze rozrośnięte.
W ramach kwarantanny polecam prace w ogrodzie😉. Czy już stosowaliście nawozy tej wiosny? Jeśli nie to mam dla Was kilka sugestii. Piszcie co Wy stosujecie i jak róże na to reagują.
Moje róże sadzone jesienią '18 zasiliłam dopiero w czerwcu '19. Zastosowalam koński obornik a na tegoroczne wiosenne zasilenie zastosuje nawóz mineralny. Nawożenie czerwcowe planuję obornikiem koński lub kompostem. W zeszłym roku róże kwitly obficie, zobaczymy jak będzie w tym po zasileniu mineralnym.
Bardzo dobry instruktaż, prościej się nie da chyba😀 a co Pan myśli o szczepionkach mikoryzowych dla róż (wszystkie róże sadzone przeze mnie około 9 lat temu były zaszczepiane w ten sposób, późniejsze już nie. z uwagi na to,że to są inne odmiany, ciężko mi uchwycić różnicę). Ciekawi mnie też kwestia nawożenia gnojówkami np z pokrzywy.
Ja także nie widzę różnicy. Myślę że szczepionki mikoryzowe mają większy sens w przypadku sadzenia róż po różach. Jak sadzimy w świeżą glebę to wszystko powinno być ok. Co do gnojówek z pokrzyw to mam małe doświadczenie.
@@RozeOgrodowe zazdroszczę trochę ilości róż, na których można robić eksperymenty, bo w przydomowym ogrodzie wszystkie wnioskowania są obarczone błędem wynikającym z małej ilości badanych egzemplarzy. 😂 A tak z innej beczki:dochowaliscie się Państwo własnych sportów na produkowanych różach? Mam znajomych, którzy przez lata byli producentami róż dla zagranicznych szkółek i czasem im coś ciekawego na uprawianych różach wyrastalo😀
Zwykle stosuję kompost na kopczyki, Azofoskę wiosną i pięknie kwitną 🌹🙂. W tym sezonie będę nawozić obornikiem końskim, aby dostarczyć tych "dobrych organizmów" 😉, a później zobaczymy. Różyczki zamówione, dzisiaj dostarczone, jak zawsze dorodne i zdrowe 👍 Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Czy poleca Pan będące w sklepach dedykowane nawozy dla róż ? Od zeszłego roku mam założony kompostownik czy można stosować dla róż ? Od dwóch lat stosuję się do rad co do nawożenia i cudownie kwitną.
Witam serdecznie .Mam pytanie mam roze w ogrodzie która była piękna mama zmarla i nie wiedziałam co robić jak dbać usypała koniec na zimę i po zimie zrobiła się brązowa jakby uschla proszę o radę co robić bardzo mi na niej zależy
Panie Grzesiu a co z rozami w donicach ? Mam roze na balkonie ,przed tygodniem je troche przycielam i wymienilam ziemie taka specjalna dla roz i na tych opakowaniach bylo napisane ze przez 10 tygodni nie trzeba nawozic. Co mam zrobic ?
Dzień dobry, ja w nieco innej sprawie ale też ważnej. W którymś z niedawnych filmików pytałam kiedy zacząć opryski Treolem i powiedział Pan że trzeba poczekać na temperatury rzędu 12-15* przez kilka dni z rzędu. Bieda z tym że tych temperatur u mnie jeszcze nie było, może jakiś jeden pojedynczy dzień za to liściom to nie przeszkadzało i porosły naprawdę spore. No i teraz biję się z myślami czy pominąć Treol i startować od razu z SilTakiem bo boję się że Treol liście popali czy poczekać jeszcze trochę i zacząć od jakiejś chemii, typu Vertimec?
Ja bym zrobił pierwszy zabieg treolem. Jeszcze bym trochę poczekał. Czy robiła już Pani cięcie czy nie będzie pani ich przycinała w tym roku? Pytam, bo warto taki zabieg zrobić po cięciu. Z Siltakiem i Verimeciem jeszcze bym się wstrzymał. Czy w ubiegłym roku miała Pani duży problem z przędziorkiem?
@@RozeOgrodowe No cóż, problem był bardzo duży i to drugi rok z rzëdu. Popełniłam ten błąd że źle rozpoznałam wroga, nie było pajęczynek więc uznałam że to wciornastek bo objawy są podobne. Dopiero Pan mi otworzył oczy że pajęczynki są jak już jest bardzo duże nasilenie. Stosowałam Karate Zeon więc niewiele pomogło. Róże przycięłam przed tygodniem ale niewiele bo praktycznie nic nie przemarzły.
@@maami8965 Proszę w takim razie w połowie tygodnia zrobić oprysk treolem a na początku kwietnia Verimec w stężeniu 0,1% razem z siltaciem w stężeniu 0,07%. Ten Siltac będzie w tym przypadku adiuwantem. Proszę go potem dodawać do każdego oprysku w tym sezonie w takim stężeniu.
W poprzednich latach późną jesienią robiłam kopczyki z obornikiem naturalnym, a na wiosnę przy odkrywaniu mieszałam wszystko. Następnie w maju dokarmiałam nawozem mineralnym. W tym roku róże nie wymagały kopczykowania, więc tydzień temu na każdy krzew dałam sporą garść rozłożonego obornika bydlęcego (wymieszałam z ziemią). Mam zakupiony osmocote (5-6 miesięcy), moje pytanie brzmi czy zastosować osmocote? (teraz czy przy kolejnym nawożeniu?) Dodam tylko, że w maju lub czerwcu planuję dać kolejną dawkę obornika.
@@RozeOgrodowe Dziękuję za odpowiedź (nie Pan, ale Pani). W takim razie inne roślinki dostaną osmocote, a róże później zasilę obornikiem. Mam jeszcze pytanie o róże pienne: czy będą dostępne w sprzedaży internetowej na jesień? Pozdrawiam🙂
A da sie okreslic ilosc obornika granulowanego ktory mozna dac na jedna roze? A nie na metr kwadratowy? I drugie pytanie-czy obornik granulowany mozna rozpuscic-garść na 5 litrow wody i tym podlać kazda roze? Ma to sens?
Teoretycznie tak i tylko wiosną. Pod warunkiem że rosną już przynajmniej rok. Ja jednak bym tego nie robił bo można potem nie dać sobie rady z chorobami grzybowymi.
Dziękuję . Czy mogę zapytać : w tym roku stosuję azofoske ale mam w wiadrach przygotowaną gnojowicę krowią , którą miałam zamiar zastosować równolegle . (oczywiście rozcieńczoną odpowiednio itd. ) Czy to znaczy,że jednak mam się wstrzymać z zastosowaniem ? I jeśli tak,to jaką przerwę pi razy oko zastosować ?
Moje roze sa bardzo kiepskie. Nie robilam takich zabiegow,jak u Pana. Niekture maja od 6-lat, nie daja przyrostuw i nie rozkrzewiaja sie. albo bardzo cieniutkie i jest malo (moze 3-4). Teraz wiem z porady Pana ze robilam duzo nie tak jak Pan nauczal. Czy warto jakos ich odnawiac. czy wykopac i posadzic nowe? Chcialo by sie poprobowac odnowic. bo u nas w Ukrainie trudno sobie poradzic na kupienie nowych roz. Jak to mozna zrobic? i jeszcze. nawozilam roze nie w odpowiedni termin. Glleba jest gliniasta i moze jest kwasna....
Proponuję przyciąć róże bardzo nisko, około 5 cm(ciąć jak kwitnie forsycja). Sprawdzić kwasowość gleby.Jeżeli jest bardzo kwaśna (4.5ph do 5.5ph) dać garść wapna pod każdą różę.Jednocześnie dać nawóz (najlepiej bydlęcy skoro gleba jest gliniasta). Nawóz i wapno(w razie potrzeby) ,wymieszać z glebą.Po raz drugi nawozić w połowie lipca(nawozem wieloskładnikowym -ze sklepu). Późną jesienią (przed mrozami) usypać kopczyk z ziemi ,na około 20-30 centymetrów.Życzę obfitego kwitnienia.
Pierwsze pytanie jest takie dlaczego tak słabo rosną na glinie. Powinny rosnąć dobrze. Może mają za sucho. Czasem jak trawa dorasta do samych róż to właśnie tak słabo rosną. Najpierw proszę zacząć od spulchnienia podłoża wokół róż. Proszę na kilku różach spróbować krótkiego cięcia tak jak pisze Lech S. Ja to cięcie zrobił bym już teraz. Jeśli w ubiegłym roku nie były nawożone lub tylko słabo to można teraz dać nawóz. Jeśli były nawożone to ja bym się na razie wstrzymał z nawożeniem. Czasem właśnie duże dawki nawozów hamują wzrost roślin.
Dawniej stosowałam azofoskę na wiosnę i siarczan potasu w połowie lipca. Rezultat nie zachwycał mnie . Ostatnio zastosowałam osmocote na wiosnę , co dało bujniejszy rozwój krzewów róż , obfitsze kwitnienie . Dodam , że gleba tu jest torfowa , a poziom wód gruntowych wysoki , co powoduje , że róże sadzę na wzniesionych rabatach , chroniąc w ten sposób korzenie przed zalewaniem . Ale stare krzewy pozbawione są ssących korzonków . Co może być tego przyczyną ?
Trudno powiedzieć. Ja jednak nie wyciągał bym z tego wniosków, że to problem. Bardzo często kiedy wykopujemy stare róże, to wydaje się że nie ma u nich młodych cieniutkich białych korzonków. Tak naprawdę one są tylko dużo głębiej i szerzej, a my wykopując stare rośliny szpadlem odcinamy je i ich nie widać. Chyba że faktycznie roślina wcale nie chce rosnąć to może być problem w podłożu. Czasem tak właśnie kończy się życie róży po zbyt dużym nawożeniu.
Witam, Mam ciągły dostęp do obornika króliczego (króliki trzymane są na ściółce-pelet z trocin). Czy można go stosować zamiast bydlęcego lub końskiego? Pozdrawiam serdecznie.
witam zamowilam 2 sztuki rozy dzis dukat ale prosze mi powiedziec jakim nawozem i za ile czasu po posadzeniu mam podlac dziekuje a ziemia specjalna do roz czy normalna bardzo prosze o odpowiedz bo po niedz juz beda roze
W ub roku stosowałam się do pana zaleceń, trzy dawki azofoski (marzec,maj,lipiec) i miałam piękne kwiaty. Do tego co trzy tygodnie oprysk substral róża i brak mszyc oraz plamistości. :)
To jest moim zdaniem najprostszy sposób gwarantujący dobre rezultaty. Nie potrzeba nic więcej kombinować. Może poza tym żeby pierwszą dawkę azofoski zastąpić obornikiem.
Zadam pytanie z rodzaju tych „głupich”....w jaki praktyczny sposób zniwelować zasolenie gleby? Dziękuję i pozdrawiam z ogrodu w którym pięknie rosną róże z Pana szkółki
Są dwa sosoby. Jeden to wymiana gleby lub dotatek jalowego podłoża i przemieszanie tego z sasolona glebą. Drugi bardziej realny to przelewanie podłoża dużą ilością wody.
RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu , dziękuję za szybką odpowiedz, a tymczasem pozwolę sobie zadać ostatnie pytanie: czy istnieje metoda sprawdzania tak jak pH gleby , poziomu jej zasolenia ?
@@chloemay9106 W domowych warunkach raczej nie. Są specjalne urządzenia do pomiaru EC roztworu glebowego ale są drogie i nie takie proste w użyciu. Najprościej oddać próbkę gleby do stacji chemiczno-rolniczej.
Witam ponownie Dzisiaj przycięłam swoje róże zgodnie z Pana instrukcją. Niektóre z krzewów są w kiepskim stanie, zostało po jednym,zdrowym zielonym pędzie(róże amber gold, mają trzy lata są w opłakanym stanie), inne pędy były obumarłe, spróchniałe- wycięłam je . Natomiast róże pnące są przepiękne: zdrowe, zielone, długie pędy. No i teraz mam dylemat- posiadam obornik od kur, gołębi, świński i od królików- który będzie najlepszy? Czy może nawóz sztuczny? Czy po zastosowaniu nawozu mogę ziemię wokół krzewów wysypyc korą -tylko jaką? Ziele jest bezlitosne, do tej pory nie stosowałam innego podłoża. Pozdrawiam
Witam, Posadziłem we wrześniu ub. roku różę pienną rosarium uetersen. Czy wiosną powinienem ją przyciąć. Jeśli tak to w jakim stopniu skrócić pędy? Przy sadzeniu zaprawiłem dołek obornikiem granulowanym bydlęcym. Czy w maju zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy czy gnojówkę? Pozdrawiam Jerzy
Wszystkie pędy tak mocno przyciąć, nawet te metrowe. Na filmiku z cięcia róż (piennych) zaleca Pan te długie pędy zostawić lub skrócić delikatnie. Pozdrawiam
@@jerzyg1545 Zostawiam długie pędy u odmian typowo zwisających. Rosarium jest co prawda pnącą różą, ale korony tworzy parasolowate. Można co drugi rok ciąć mocniej a co drugi delikatniej. Jeśli ta jest młoda to warto zrobić mocniejsze cięcie bo bardzo ładnie się zagęści.
Dwa tygodnie temu dałam pod róże "Aktywny hydrat wapnia" w składzie" 0,5% pięciotlenku fosforu, 2,5% tlenku potasu, 14 % tlenku wapnia, 20% substancji organicznych. Czy teraz mogę zastosować osmocote +obornik?
Nigdy tego nie stosowałem. Jakie było pH podłoża przed tym hydratem wapnia? Ja bym dał w takim razie tylko obornik. Podobno takie połączenie jest idealne. Zobaczy Pani efekty w tym sezonie. Osmocote zostanie na następny rok.
Ja używam świeżego obornika końskiego i niestety chwastów jest sporo bo koń nie trawi nasion tak jak krowa ale można zrobić gnojówkę jak przefermentuje to chwastów jest mniej albo przekompostować
Witam czy opryski na wiosnę trzeba przeprowadzać czy nie. Czy dopiero jak coś się dzieje. Nawoziłam teraz azofoską ale źle bo wsypywałam prosto do korzeni. Teraz czekam czy wszystkie róże spaliłam 😞😞
Pana wiedza i przekaz jest imponujący .Bardzo pomocne są te filmiki ,dziękuję bardzo.Pozdrawiam
Róże Ogrodowe🌹 Kupione róże przyjęły się znakomicie
Dziękujemy za świetny produkt👍
Wielki szacunek dla Pana ❤ i wielkie podziękowanie 😊
Bardzo wspaniale Pan opowiada i tłumaczy . Mogę słuchać i słuchać . Prosto jasno i przejrzyście. Super . 😉🌹❤️
Ja już nawiozłam, część róż azofoską, a część obornikiem granulowanym, bo azofoski nie starczyło, miałam z ubiegłego roku ...
Dziękuję za ogrom przekazanej wiedzy i doświadczenia 😍💚
Bardzo dziękuję za profesjonalne poradnictwo. Od niedawna mam ogród różany i przyznam, że jestem zupełnie zielona w tym temacie. Słuchając Pana okazało się, że popełniałam błędy w pielęgnacji róż, po prostu robiłam wszystko na wyczucie i kwiaty ot, kwitły. Wydaje mi się, że jednak za dużo tych wszystkich odżywek było w w ubiegłym roku, moje róże zamiast się rozrastac stały się coraz mniejsze, nie wiedziałam dlaczego.
Zobaczymy jak będzie w tym roku, śledzę na bieżąco, pozdrawiam.
Uwielbiamy pana porady zwlaszcza ze mam ogrom roz RozeOgrodowe 💜💜💜
Właśnie dzisiaj otrzymałam od Państwa paczuszkę z różami i 2 już wsadziłam - oczywiście było mi żal przyciąć jak należy ale koniec końców przycięłam :) Zrobione wszystko jak Pan Grzegorz przykazał :D
Ja tez dostalm paczke.mialam tez ochote zostawc w calosci, bo takie duze i zdrowe.ale tez przycielam.
Świetnie się Pana ogląda! Zamówiłem róże u Was po pana filmach, i jak będę miał możliwość to chętnie przyjadę kupić kolejne ;) Świetny kanał, rady i cudowne róże, które polubiłem dzięki Panu. Pozdrawiam!
Ogromna wiedza. Bardzo dużo się dowiedziałam. Dziękuję.
Ja w ramach kwarantanny całkowicie zapomniałam że to już czas. Jeszcze nic nie stosowałam w tym roku, super że są Pana filmy, inaczej moje różyczki kochane, nie były by piękne tak jak przez ostatnie dwa lata. Dziękuję Panie Grzegorzu :)
,😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮😮
Ķ mój ku
Fantastyczna dawka wiedzy! Dziękuję serdecznie a w kwietniu zamawiam róże 🥰
Dziękuję za super porady. Bo niemoglam się pozbierać z zasilaniem. Widzę ze u Pana takie nawożenie daje wspaniałe rezultaty. Pozdrawiam 👍👌😀
Super! Genialny Pan jest! ❤❤❤❤
Ah właśnie mam nawozić! Pozdrawiam Pana :)
Dużo cennych informacji
Właśnie otrzymałam zamówione róże, zgodnie z instrukcją film, po posadzeniu powinnam je podlać 10 litrami wody na jedną, na mojej działce woda będzie włączona dopiero 1 kwietnia jak mam się nimi opiekować do tego czasu. Pozdrawiam i dziękuję
Proszę przed sadzeniem przyciąć pędy tak żeby zostało nie więcej jak 10 cm. Proszę takie przycięte róże posadzić jak najwcześniej, nawet jak nie ma Pani wody. Po posadzeniu proszę bardzo mocno udeptać ziemię wokół posadzonej róży tak, żeby gleba dobrze dolegała do wszystkich korzeni. Po posadzeniu od razu proszę zrobić kopczyk na tej róży tak, żeby całe pędy były obsypane ziemią. W kwietniu jak będzie Pani miała wodę na działce to proszę ten kopczyk rozgarnąć i podlać. Najważniejsze jest mocne i dokładne udeptanie ziemi wokół korzeni.
Posadziłam dziękuję
Dziękuję za fachową pomoc pozdrawiam
Bardzo dziękuję, świetny film!
Ja w tym roku nawiozłam trawnik obornikiem granulowanym + zmniejszoną dawką mineralnego wieloskładnikowego i mam wrażenie, że efekt jest dużo lepszy, niż jak w zeszłym roku nawoziłam tylko nawozami mineralnymi :)
Panie Grzegorzu porady są bardzo wartościowe i filmiki rewelacja, powiedział Pan żeby zadawać pytanie jaka jest Pana opinia na temat fusów z kawy? Roze zakupione w zeszłym roku były piękne i przyjęły się oczywiście wszystkie pozdrawiam ze zimnej Szwecji
Dzięki za wskazówki 🎉
Filmik jak zawsze wyczerpuje temat. Nie można chyba mieć żadnych pytań po jego obejrzeniu.
Bardzo prosze o wskazówki, jak nawozić róże w doniczkach? Trudno jest przeliczyć doniczkę na metr kwadratowy. Znacznie łatwiejsze byloby operowanie pojemnością doniczki. Będę bardzo wdzięczna
Bardzo dzie,kuje, Panu za odpowiedz' na pytanie moje i dzie, kuje, takze za wyklad dot;nawozenia ro'z..Pozdrawiam.
Panie Grzegorzu, czym można ściółkowac róże, kompostem, korą, czy może zrębkami? Dziękuję za odpowiedź 🙂
Nawozy w dużych opakowaniach bywają w takiej samej cenie jak mniejsze. Dlatego mam pytanie: jak długo można przechowywać nawozy: obornik granulowany, osmocote, yara mila.
Oglądam filmik po raz kolejny i za każdym razem nasuwa mi się pytanie czy jeśli teraz zasilę różę obornikiem granulowanym i osmocote 8-9 to czy podczas sezonu mogę zasilać gnojówką z obornika bydlęcego (mam całą beczkę) 😀 jeśli tak to jak często? Pozdrawiam
Dziękuję gorąco za filmik. Cenna wiedza dla początkującej miłośniczki róż :) Czy jeśli na zimę wymieszam obornik granulowany z kopczykiem, to jak postępować wiosną? Można też zastosować mieszankę Osmocote i obornika? Czy lepiej na zimę nic nie dodawać i zrobić to tylko na wiosnę? Rośliny są młodziutkie, sadzone wiosną tego roku. Pozdrawiam serdecznie.
Dwa pytania:
1. Czy rozkładająca się kora nie zabiera cennego azotu?
2. Czy oprócz stosowanego wiosną obornika lub Osmocote, można jeszcze dodatkowo, np. na początku maja (jeszcze przed kwitnieniem) podsypać odrobiną samego potasu (podobno od tego pierwiastka zależy obfite kwitnienie)?
1. Na początku zabiera azot a potem stopniowo oddaje (sorpcja biologiczna). To bardzo dobry proces.
2. Potas można podać w dwóch postaciach: siarczan potasu lub saletra potasowa. Znam profesjonalnych ogrodników którzy tak robią z różnym skutkiem. Ja tego nie robię, bo moim zdaniem efekty są za małe, żeby ryzykować. Jak się zaburzy równowagę między pierwiastkami w podłożu to potem trudno dojść do ładu.
Witam. Jak zawsze fachowa porada. Pytanko odnośnie oprysków wiosennych. Czy już stosować jakiś oprysk przeciw chorobom i szkodnikom?
Pozdrawiam
Jeszcze bym się wstrzymał z tydzień. Będzie o tym film.
Witam! A jakie rękawice Pan poleca do róż?
a moze pan zrobic odcinek o rozach w doniczkach jak przesadzac ,nawozic itd
Od 42 minuty w tym filmie o tym jest.
ruclips.net/video/lwy25Qo515g/видео.html
Przepraszam, zapomniałam :) Jeżeli dałam różom parę dni temu nawóz do róż tzw. 100 dni, to podsypać jeszcze obornik granulowany a jeśli tak to w jakiej ilości na roślinę, to są dwu, trzy i czteroletnie krzaki, dość dobrze rozrośnięte.
Ja bym teraz już nie dawał obornika granulowanego. Mniej znaczy lepiej 😀.
Witam dokładnie pan tlomacze kcialam się zapytać czy nawózSubstral jest dobry do róż czy to tylko reklama bo tak go chwała proszę o odpowiedz ❤️ 💜 ❤️
W ramach kwarantanny polecam prace w ogrodzie😉.
Czy już stosowaliście nawozy tej wiosny? Jeśli nie to mam dla Was kilka sugestii.
Piszcie co Wy stosujecie i jak róże na to reagują.
Moje róże sadzone jesienią '18 zasiliłam dopiero w czerwcu '19. Zastosowalam koński obornik a na tegoroczne wiosenne zasilenie zastosuje nawóz mineralny. Nawożenie czerwcowe planuję obornikiem koński lub kompostem. W zeszłym roku róże kwitly obficie, zobaczymy jak będzie w tym po zasileniu mineralnym.
Bardzo dobry instruktaż, prościej się nie da chyba😀 a co Pan myśli o szczepionkach mikoryzowych dla róż (wszystkie róże sadzone przeze mnie około 9 lat temu były zaszczepiane w ten sposób, późniejsze już nie. z uwagi na to,że to są inne odmiany, ciężko mi uchwycić różnicę). Ciekawi mnie też kwestia nawożenia gnojówkami np z pokrzywy.
Ja także nie widzę różnicy. Myślę że szczepionki mikoryzowe mają większy sens w przypadku sadzenia róż po różach. Jak sadzimy w świeżą glebę to wszystko powinno być ok. Co do gnojówek z pokrzyw to mam małe doświadczenie.
@@RozeOgrodowe zazdroszczę trochę ilości róż, na których można robić eksperymenty, bo w przydomowym ogrodzie wszystkie wnioskowania są obarczone błędem wynikającym z małej ilości badanych egzemplarzy. 😂 A tak z innej beczki:dochowaliscie się Państwo własnych sportów na produkowanych różach? Mam znajomych, którzy przez lata byli producentami róż dla zagranicznych szkółek i czasem im coś ciekawego na uprawianych różach wyrastalo😀
Zwykle stosuję kompost na kopczyki, Azofoskę wiosną i pięknie kwitną 🌹🙂. W tym sezonie będę nawozić obornikiem końskim, aby dostarczyć tych "dobrych organizmów" 😉, a później zobaczymy.
Różyczki zamówione, dzisiaj dostarczone, jak zawsze dorodne i zdrowe 👍
Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Czy poleca Pan będące w sklepach dedykowane nawozy dla róż ? Od zeszłego roku mam założony kompostownik czy można stosować dla róż ? Od dwóch lat stosuję się do rad co do nawożenia i cudownie kwitną.
W takim razie, może dolistne, o ile cokolwiek w pierwszym roku.
Uwielbiam lokowanie produktu;)
I jeszcze jedno pytanko czy lepsze nawozy w plynie czy w granulkach takie specjalna do roz ?
Czym ściółkowano tą rabatę? Czy to kora sosnowa?
Witam serdecznie .Mam pytanie mam roze w ogrodzie która była piękna mama zmarla i nie wiedziałam co robić jak dbać usypała koniec na zimę i po zimie zrobiła się brązowa jakby uschla proszę o radę co robić bardzo mi na niej zależy
Panie Grzesiu a co z rozami w donicach ? Mam roze na balkonie ,przed tygodniem je troche przycielam i wymienilam ziemie taka specjalna dla roz i na tych opakowaniach bylo napisane ze przez 10 tygodni nie trzeba nawozic. Co mam zrobic ?
Dzień dobry, ja w nieco innej sprawie ale też ważnej. W którymś z niedawnych filmików pytałam kiedy zacząć opryski Treolem i powiedział Pan że trzeba poczekać na temperatury rzędu 12-15* przez kilka dni z rzędu. Bieda z tym że tych temperatur u mnie jeszcze nie było, może jakiś jeden pojedynczy dzień za to liściom to nie przeszkadzało i porosły naprawdę spore. No i teraz biję się z myślami czy pominąć Treol i startować od razu z SilTakiem bo boję się że Treol liście popali czy poczekać jeszcze trochę i zacząć od jakiejś chemii, typu Vertimec?
Ja bym zrobił pierwszy zabieg treolem. Jeszcze bym trochę poczekał. Czy robiła już Pani cięcie czy nie będzie pani ich przycinała w tym roku? Pytam, bo warto taki zabieg zrobić po cięciu. Z Siltakiem i Verimeciem jeszcze bym się wstrzymał. Czy w ubiegłym roku miała Pani duży problem z przędziorkiem?
@@RozeOgrodowe No cóż, problem był bardzo duży i to drugi rok z rzëdu. Popełniłam ten błąd że źle rozpoznałam wroga, nie było pajęczynek więc uznałam że to wciornastek bo objawy są podobne. Dopiero Pan mi otworzył oczy że pajęczynki są jak już jest bardzo duże nasilenie. Stosowałam Karate Zeon więc niewiele pomogło. Róże przycięłam przed tygodniem ale niewiele bo praktycznie nic nie przemarzły.
@@maami8965 Proszę w takim razie w połowie tygodnia zrobić oprysk treolem a na początku kwietnia Verimec w stężeniu 0,1% razem z siltaciem w stężeniu 0,07%. Ten Siltac będzie w tym przypadku adiuwantem. Proszę go potem dodawać do każdego oprysku w tym sezonie w takim stężeniu.
@@RozeOgrodowe Serdecznie dziękuję za poradę, pozdrawiam :)
W poprzednich latach późną jesienią robiłam kopczyki z obornikiem naturalnym, a na wiosnę przy odkrywaniu mieszałam wszystko. Następnie w maju dokarmiałam nawozem mineralnym. W tym roku róże nie wymagały kopczykowania, więc tydzień temu na każdy krzew dałam sporą garść rozłożonego obornika bydlęcego (wymieszałam z ziemią). Mam zakupiony osmocote (5-6 miesięcy), moje pytanie brzmi czy zastosować osmocote? (teraz czy przy kolejnym nawożeniu?) Dodam tylko, że w maju lub czerwcu planuję dać kolejną dawkę obornika.
Jak Pan planuje dać kolejną dawkę obornika to osmocote nie dawał bym wcale. Jak bardzo Pana kusi to proszę dać bardzo małą dawkę. Garść na m2.
@@RozeOgrodowe Dziękuję za odpowiedź (nie Pan, ale Pani). W takim razie inne roślinki dostaną osmocote, a róże później zasilę obornikiem.
Mam jeszcze pytanie o róże pienne: czy będą dostępne w sprzedaży internetowej na jesień? Pozdrawiam🙂
A da sie okreslic ilosc obornika granulowanego ktory mozna dac na jedna roze? A nie na metr kwadratowy? I drugie pytanie-czy obornik granulowany mozna rozpuscic-garść na 5 litrow wody i tym podlać kazda roze? Ma to sens?
Dzien dobry prosze pana o rade czy moge pod róze i inne kwiaty moge zastosowac mocznik czy saletrzak
Teoretycznie tak i tylko wiosną. Pod warunkiem że rosną już przynajmniej rok. Ja jednak bym tego nie robił bo można potem nie dać sobie rady z chorobami grzybowymi.
Dziękuję . Czy mogę zapytać : w tym roku stosuję azofoske ale mam w wiadrach przygotowaną gnojowicę krowią , którą miałam zamiar zastosować równolegle . (oczywiście rozcieńczoną odpowiednio itd. ) Czy to znaczy,że jednak mam się wstrzymać z zastosowaniem ? I jeśli tak,to jaką przerwę pi razy oko zastosować ?
Jak juz Pani ma gnojowice przygotowaną to ja bym ją zastosował teraz a azofoske w połowie maja.
@@RozeOgrodowe Dziękuję za odpowiedź .
Witam, mam różę 3 letnią pnącą w donicy i będę ją przesadzać w rabatę czy mogę ją odrazu nawozić?
Czy mogę zastosować pod róże mączkę kostno -rogową .
Tak, jak najbardziej.
Bardzo ale to bardzo 🤣🤣😄😄😀😅😅😂😀
Panie Grzegorzu a co z opryskami wiosennymi róż? Wczoraj robiłam cięcie wiosenne i na części róż, które nie zgubiły liści znalazłam mszyce...
Moje roze sa bardzo kiepskie. Nie robilam takich zabiegow,jak u Pana. Niekture maja od 6-lat, nie daja przyrostuw i nie rozkrzewiaja sie. albo bardzo cieniutkie i jest malo (moze 3-4). Teraz wiem z porady Pana ze robilam duzo nie tak jak Pan nauczal. Czy warto jakos ich odnawiac. czy wykopac i posadzic nowe? Chcialo by sie poprobowac odnowic. bo u nas w Ukrainie trudno sobie poradzic na kupienie nowych roz. Jak to mozna zrobic? i jeszcze. nawozilam roze nie w odpowiedni termin. Glleba jest gliniasta i moze jest kwasna....
Proponuję przyciąć róże bardzo nisko, około 5 cm(ciąć jak kwitnie forsycja). Sprawdzić kwasowość gleby.Jeżeli jest bardzo kwaśna (4.5ph do 5.5ph) dać garść wapna pod każdą różę.Jednocześnie dać nawóz (najlepiej bydlęcy skoro gleba jest gliniasta). Nawóz i wapno(w razie potrzeby) ,wymieszać z glebą.Po raz drugi nawozić w połowie lipca(nawozem wieloskładnikowym -ze sklepu). Późną jesienią (przed mrozami) usypać kopczyk z ziemi ,na około 20-30 centymetrów.Życzę obfitego kwitnienia.
Pierwsze pytanie jest takie dlaczego tak słabo rosną na glinie. Powinny rosnąć dobrze. Może mają za sucho. Czasem jak trawa dorasta do samych róż to właśnie tak słabo rosną. Najpierw proszę zacząć od spulchnienia podłoża wokół róż. Proszę na kilku różach spróbować krótkiego cięcia tak jak pisze Lech S. Ja to cięcie zrobił bym już teraz. Jeśli w ubiegłym roku nie były nawożone lub tylko słabo to można teraz dać nawóz. Jeśli były nawożone to ja bym się na razie wstrzymał z nawożeniem. Czasem właśnie duże dawki nawozów hamują wzrost roślin.
Dziekuje. Tak, podlewanie bylo nie czeste.czasami bylo sucho, trawy wokul niema. Ale teraz zrobie, jak Pan radzi.
Dawniej stosowałam azofoskę na wiosnę i siarczan potasu w połowie lipca. Rezultat nie zachwycał mnie . Ostatnio zastosowałam osmocote na wiosnę , co dało bujniejszy rozwój krzewów róż , obfitsze kwitnienie . Dodam , że gleba tu jest torfowa , a poziom wód gruntowych wysoki , co powoduje , że róże sadzę na wzniesionych rabatach , chroniąc w ten sposób korzenie przed zalewaniem . Ale stare krzewy pozbawione są ssących korzonków . Co może być tego przyczyną ?
Trudno powiedzieć. Ja jednak nie wyciągał bym z tego wniosków, że to problem. Bardzo często kiedy wykopujemy stare róże, to wydaje się że nie ma u nich młodych cieniutkich białych korzonków. Tak naprawdę one są tylko dużo głębiej i szerzej, a my wykopując stare rośliny szpadlem odcinamy je i ich nie widać. Chyba że faktycznie roślina wcale nie chce rosnąć to może być problem w podłożu. Czasem tak właśnie kończy się życie róży po zbyt dużym nawożeniu.
Witam,
Mam ciągły dostęp do obornika króliczego (króliki trzymane są na ściółce-pelet z trocin). Czy można go stosować zamiast bydlęcego lub końskiego?
Pozdrawiam serdecznie.
Myślę że tak. Nie widzę przeciwwskazań.
@@RozeOgrodowe Dziękuję za odpowiedź 😊
👍
witam zamowilam 2 sztuki rozy dzis dukat ale prosze mi powiedziec jakim nawozem i za ile czasu po posadzeniu mam podlac dziekuje a ziemia specjalna do roz czy normalna bardzo prosze o odpowiedz bo po niedz juz beda roze
Ziemia normalna i bez nawozu. W paczce będzie instrukcja i tam wszystko będzie wytłumaczone.
W ub roku stosowałam się do pana zaleceń, trzy dawki azofoski (marzec,maj,lipiec) i miałam piękne kwiaty. Do tego co trzy tygodnie oprysk substral róża i brak mszyc oraz plamistości. :)
To jest moim zdaniem najprostszy sposób gwarantujący dobre rezultaty. Nie potrzeba nic więcej kombinować. Może poza tym żeby pierwszą dawkę azofoski zastąpić obornikiem.
@@RozeOgrodowe tak zrobię :)
Zadam pytanie z rodzaju tych „głupich”....w jaki praktyczny sposób zniwelować zasolenie gleby? Dziękuję i pozdrawiam z ogrodu w którym pięknie rosną róże z Pana szkółki
Są dwa sosoby. Jeden to wymiana gleby lub dotatek jalowego podłoża i przemieszanie tego z sasolona glebą. Drugi bardziej realny to przelewanie podłoża dużą ilością wody.
RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu , dziękuję za szybką odpowiedz, a tymczasem pozwolę sobie zadać ostatnie pytanie: czy istnieje metoda sprawdzania tak jak pH gleby , poziomu jej zasolenia ?
@@chloemay9106 W domowych warunkach raczej nie. Są specjalne urządzenia do pomiaru EC roztworu glebowego ale są drogie i nie takie proste w użyciu. Najprościej oddać próbkę gleby do stacji chemiczno-rolniczej.
RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu ...pięknie dziękuję..., pozdrawiam
Czy mogę posypać zmielonymi skorupkami jajek?
Czy sadzone róźe jesienią które były nawoźone lekko obornikiem granul.zostawić i nie nienawozić.
Witam ponownie
Dzisiaj przycięłam swoje róże zgodnie z Pana instrukcją. Niektóre z krzewów są w kiepskim stanie, zostało po jednym,zdrowym zielonym pędzie(róże amber gold, mają trzy lata są w opłakanym stanie), inne pędy były obumarłe, spróchniałe- wycięłam je . Natomiast róże pnące są przepiękne: zdrowe, zielone, długie pędy. No i teraz mam dylemat- posiadam obornik od kur, gołębi, świński i od królików- który będzie najlepszy? Czy może nawóz sztuczny? Czy po zastosowaniu nawozu mogę ziemię wokół krzewów wysypyc korą -tylko jaką? Ziele jest bezlitosne, do tej pory nie stosowałam innego podłoża.
Pozdrawiam
Witam,
Posadziłem we wrześniu ub. roku różę pienną rosarium uetersen. Czy wiosną powinienem ją przyciąć. Jeśli tak to w jakim stopniu skrócić pędy?
Przy sadzeniu zaprawiłem dołek obornikiem granulowanym bydlęcym. Czy w maju zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy czy gnojówkę?
Pozdrawiam Jerzy
Proszę ją przyciąć dość mocno tak żeby zostały pędy około 15 cm licząc od środka korony. Ja proponuję w maju dać mineralny nawóz.
Wszystkie pędy tak mocno przyciąć, nawet te metrowe. Na filmiku z cięcia róż (piennych) zaleca Pan te długie pędy zostawić lub skrócić delikatnie.
Pozdrawiam
@@jerzyg1545 Zostawiam długie pędy u odmian typowo zwisających. Rosarium jest co prawda pnącą różą, ale korony tworzy parasolowate. Można co drugi rok ciąć mocniej a co drugi delikatniej. Jeśli ta jest młoda to warto zrobić mocniejsze cięcie bo bardzo ładnie się zagęści.
Bardzo dziękuję
Дякую!!!!!
Jesienią posadzłam róże z gołym korzeniem dałam do dołka obornik granulowany czy powinnam wiosną dać coś jeszcze?
Dopiero w maju można dać azofoskę.
Dwa tygodnie temu dałam pod róże "Aktywny hydrat wapnia" w składzie" 0,5% pięciotlenku fosforu, 2,5% tlenku potasu, 14 % tlenku wapnia, 20% substancji organicznych.
Czy teraz mogę zastosować osmocote +obornik?
Nigdy tego nie stosowałem. Jakie było pH podłoża przed tym hydratem wapnia? Ja bym dał w takim razie tylko obornik. Podobno takie połączenie jest idealne. Zobaczy Pani efekty w tym sezonie. Osmocote zostanie na następny rok.
@@RozeOgrodowe Tego nie sprawdzałam, ale ziemia ogólnie uboga i piaszczysta, skrzyp, fiołki i szczaw chętnie rosną, więc wapnia nie ma za dużo.
Podobno z obornika kńskiego nie ma dużo chwastów, nie wiem czy to prawda, czy ktoś może to potwierdzić?
Ja używam świeżego obornika końskiego i niestety chwastów jest sporo bo koń nie trawi nasion tak jak krowa ale można zrobić gnojówkę jak przefermentuje to chwastów jest mniej albo przekompostować
Witam czy opryski na wiosnę trzeba przeprowadzać czy nie. Czy dopiero jak coś się dzieje. Nawoziłam teraz azofoską ale źle bo wsypywałam prosto do korzeni. Teraz czekam czy wszystkie róże spaliłam 😞😞
Proszę na razie niczym nie pryskać. Jak tej azofoski nie było dużo to powinno być ok 😥.
@@RozeOgrodowe dziękuję. Będę czekać. Myślę że za dużo dałam. 🙈🙈🙈
Czy mozna dac obornik z kur pod ruze z gory dziekuje
Jesienią dałam obornik bydlęcy wokół róż czy teraz mogę podsypać azofoską i na to dać kompost jako ściółkę?
Proszę dać tylko kompost. Azofoska najwcześniej w maju.
Påp
Za dużo opowiadań o niczym wie ej konkretow
mniej opowiadaj nie na temat wiecej konkretow
teraz osmocote jest ponad 10 razy droższy od zwykłego mineralnego, do amatorskiego użycia szkoda kasy.