Nagyon jó videó volt. Köszönöm! Amit még hozzátennék, hogy az Amiga koporsójába az utolsó szegeket a brutális árazások verték bele. Nekem 92-93 környékén az 500-as után cd32-őm volt. Az még hagyján volt amikor a sima 500-as vagy 1200-es játékokat rakták cd-re de legalább megspékelték egy élőszereplős introval (mint pl az Alien Breed: Tower Assault, vagy a Microcosm) és úgy adták a játékot anno 6-8 ezerért lemezenként(ami akkor nem kis pénz volt), vagy esetleg dobtak legalább alá cd hangsávokban jó kis zenéket (mint pl Bubba 'n' Stix, Disposable Hero, stb.), de konkrétan volt olyan is hogy 5 ezerért (ne kérdezd a címet mert arra már nem emlékszem, csak a paraméterekre) egy az egyben rádobták az A500-as kb 300 kilóbájtos játékot a 650 Megás cd-re és annyi, semmi plusz! De például említhetném a kiegészítőket is, mint a számunkra akkor álomkategória A3000-hez kapható fekvő desktop ház, ami tulajdonképp ugyanaz az üres vadsoboz volt (csak némileg más belső kialakítással) asszem uszkve 40 ezerért, mint az akkori pc-khez ugyanaz 5 ezerért.
Az A2000 és a mellette pihenő PC10 hasonlít nagyon. A C= vezetősége sem tudta szerintem eldönteni, hogy mit is lehetne csinálni a platformmal. Bár erős a gyanúm, hogy nem is akartak a pénz kiszedésén kívül nagyon mást tenni.
Zseniális összefoglaló, főleg egy gyűjtő számára... Én világ életemben abban a (most fény derült rá, hogy tévesen) hitben éltem, hogy az Amiga és a 68000 ereje abban rejlik, hogy sokkal kevesebb számú óra jellel is lényegesen gyorsabb volt, mint egy nyomorult szakadék ótvar PC. De akkor most már tudom, hogy tévedtem. Köszönöm!
A sima 68k jobb, volt a kezdő 8088-nál. A 286-os már véleményes, de a 386-ossal szemben már csak a 68030 állta meg a helyét. Ezt az Amigánál okos felépítéssel kompenzálták. Szerintem nagyon jó volt a koncepció. Sajnos fejlesztések hiányában ez egy ponton túl ez már nem volt elég. Az 1200-be rakott 14MHz-es 68020 sokkal lassabb volt egy 40MHz-es 386-os gépnél. A sebesség különbség elég volt ahhoz, hogy az Amiga "okosságát" a PC izommal kompenzálja.
Hihetetlenül jó és objektív összeállítás volt! Én ebben az időben a hardcore Amiga-sok táborát gyarapítottam, de már akkoriban is feltűnt, hogy ez a közeg nehezen akarja elfogadni, vagy legalább tudomásul venni a tényeket a konkurenciát illetően. Jó volt most egyben látni ezt az időszakot, összeálltak az apró részletek!
1993-ban kaptam az első PC-met, ami pont egy 386DX-40-es volt 4MB/120MB/512KB VGA + SVGA color monitor, pont, mint itt az árlistában, és pont ennyiért, és pont ettől a cégtől. Azzal a géppel úgy elvoltam 3 évig, hogy ihaj, programozónak tanultam, tehát használni is kellett, mindemellett játszottam is, és mindenre elég volt. Később kapott egy Adlib hangkártyát, hogy legyen emberi nyikorgása is, majd 2 év múlva jött bele egy CD meghajtó egy SB16 klón hangkártyával, ami meg tudta hajtani a 2x-es CD meghajtót. Nekem ezek szép emlékek, ahogy az volt előtte a C64 is, de tény, a PC kaliberekkel volt jobb, és jobban használható, mind programozást tanulni, mind játszani. Ha emlékeim nem csalnak, ekkoriban a 4 MB memória ára volt 16E + Áfa. 486-os nagyjából senki sem vett, annak az ideje úgy 94-95-ben jött el, mikor már baráti árai kezdtek lenni. 93-ban sokan vettek még 286-ost az évfolyamtársaimból, vagy 386SX-et, a DX40 egyértelműen a legjobbak között volt.
A1200-es helyett már én is PC-t építettem 1993 végén. A videó végén már lelőttem a poént, erről az időszakról lesz a következő videóban szó. De ahogy egyre több anyagot sikerül összeszedni lehet, hogy a következő kettőben.
93' ban ATARI 520ST vel készitettem digitális oszcilloszkópot. Gépi nyelvben irtam a programot. 50Hz es szinuszt 640 pixel szélesen jelzett ki. A DMA portokon keresztül müködtettem sztereó AD/DA 8 bites átalakitós samplert. Digitális echót irtam asszembleren. Ki nem hagynám semmiért ezt a digitális kökorszakot. Akkor kb 23 éves voltam.
Szép és érdekes project. Én valószínűleg pár évvel később, már PC-vel készítettem hasonlót. Képes volt egységugrásra adott válasz, fázis és frekvenciamenet mérésére is. Sajnos nincs már meg a korabeli kód, csak félig görögül írt jegyzetet találtam az hangkártya programozása könyvben az FFT algoritmusnál :)
A diplomamunkámat még Amiga 500-on írtam assembly-ben. A periódusos rendszer elemeinek és azok allotróp módosulatainak kristályszerkezetét lehetett térben megtekinteni. A témaválasztással megvezettem a témavezetőt, mert korábban C64-re, majd Amigára készítettünk demókat, így nem volt nehéz dolgom a bob-ok (mint atomok) térben "forgatásával". :) Ekkor még hitvitáim is voltak PC-sekkel, aztán..., eladtam az Amigát és PC-t vettem. Majd eltelt sok-sok év. Később nosztalgiából beszereztem C64-eket és Amigát is, de már nem volt hobbi-fejlesztésem egyikre sem, viszont napi szinten követem a C64-re és Amigára megjelenő demókat. Nekem a Commodore korszakom (leginkább a C64) volt a legmélyebb/legszenvedélyesebb és ma is ehhez a géphez kötődöm a legjobban. Köszi az összefoglalót!
Szuper és összeszedett video, egy hibát találtam csak, mivel volt AMigám és PC-m is. Az 1200 és 4000-es idejében a 486DLC volt a csucs (ha az idővonalat nézem és mi volt egyszerre elérhető) és Sound Blaster kártyával mono hang volt akkor (jóval későpbb jött az SB16, SB32), Amigákban a hang már az 500-tól sztereó ( 8 bit) volt. A PC-kben a Hercules és Trident kártyák mentek (még nem jöttek a vodoo-k, 3dfx, stb kártyák) és 256 szint általában minden játték 320x200 ban tudta a 640x480 már pár fps-el ment. mig az AGA chipes amigak HAM8 ban is egesz jokat tudott, de 16M szinből válogatott palettát kezeltek és a játékok is 24 fps ben mentek minimum. Az 1200 volt az alig bővíthető verzió (hdd-t rakhattál bele és boardokat memoriaval / vagy PPC processzorkátryát, memoria es PPC procival, math koprocival) mig a 4000-et az Amiga család zászlóshajjának terveztek és a PC letörésére akarták használni, mert bővíthető volt bőven. (Abban az időben csak A4000-et használtak pl. videostudiokban persze kellett genlock kártya is, vagy akár TV studiokban reklámra, stb és SCALA-t használtak) Sajnos a Commodopre ceg egyszerre akart a konzol piacra belepni, benne maradni a tömeggépgyártásban, a fejlesztésben és compakt gépekben gondolkodtak ott ahol már a modularitás lett volna a lényeg. Ebben a harcban sok pénzt vesztette (sok fronton harcolni mindig gond), bár a CD32 sokkal jobb volt mint az akkori Nintendo es tarsai, de software keves volt hozzá, drága volt a fejlesztés és maga a gép is. A 4000-es későbbi verziói sajnos valóban a CPU, szoftverek miatt és az árháboruban vesztettek. Sajnos. Életem legszebb évei voltak a COmmodore időszakok. (C64, A500, A1200) Imádtam a korszakot , mint ahogy ezt a varázslatos videót. Köszönöm az időutazást és a kellemes emlékek felidézését!
Az itthon elérhető csúcs volt a DLC. mi csak töredék piac voltunk, érdemes a német-angol-holland piacot, újságokat nézegetni. Akkoriban már vols SB Pro ami még 8 bites, de már sztereó kártya. Ezzel voltak a később érkező hangkártyák kompatibilisek. 92-93-ban már megjelentek a különböző ESS, Opti stb. verziók fél áron az eredeti SB-hez képest. A gépek akkor nem voltak elég erősek, hogy nagy felbontást mozgassanak. 320x200 az kb 64 kB-ot jelentett. Ha ezt CPU-ból kellett átmásolni és kb. 2MB/s körül volt az ISA valós sávszélessége, akkor az 31 fps-t jelentett volna, ha a processzor semmi mást nem csinál. Legalábbis a PC-nél ez gondot jelentett, mert a valóságban mozgatásnál még ennyit sem ért el a VGA RAM sebessége a CPU felöl. Érdekes időszak volt, az Amigát nagyon sajnálta. A vezetés nagyon eltolta a dolgokat...
@@MrFrescho Nekem sajnos sok pénzem ment bele a folyamatos fejlesztésbe, mert amiket mutattál mind nagyon lassunak találtam már akkor is. Régebben C64 is ASM-ben irtam introkat, demokat, majd Ammigára diskmagot, egyebeket. A váltás után a a PC assembler és felépítés egy kész csőd volt nekem, az alsó, felső memoria kezelés, stb. Amiga után igazi kínpad. Amugy igen, jó lenne ha az ilyen régi arcoknak ujra lenne találkozója mint anno a Csoki (csak olvastam róla, mert vidéken éltem akkoriban és csak 2004 tól jöttem Bp-te) sok dolgot át lehetne beszélni. Van ilyen élő fórum is vajon? Jah és még 1x nagyon köszönöm az időutazást, meg a szuper videót. :) (ja a start kocka egy Primot mutat, tervezel magyar gépek bemutatót is? TVC, Primo, stb? (Anno nyertem is TVC gépet számtech versenyen, alapból design hibás volt a beépített joy, mert hamar feladta és a panelon volt. :) )
@@itpros-z Csokiban most is vannak találkozók, ha jól tudom. Tavaly legalábbis voltam egyen. Én pont az a korosztály voltam aki a bleső körbe nem kerülhetett már be, mert túlságosan fiatal volt, de még átesett a ZX81-Speccy-C64-A500-PC kurzuson. A PC-re fejlesztés nekem a Z80-as múlt miatt annyira nem volt idegen, de a DOS memória kezelése nem volt a legjobban átgondolt dolog ahogy az Intel is tákolgatta a részben 8 bitből örökölt utasításkészletet. De ma már mindenki 5 réteggel feljebbi nyelven fejleszt... Igen, tervben vannak a magyarok is. Szoktam azokat barkácsolni. Két apró "fogd meg a söröm" projectet is tervezek ismét elővenni: ruclips.net/video/LCopyd4x9qo/видео.html ruclips.net/video/Rj_fAHjp2ow/видео.html
Ami talán említést érdemel, hogy a Commodore 64-et is folyamatosan gyártották és egészen 1993-ig ~12.5 milliot adot el belölle. AMiGA fejlesztésébe ezért sem öltek több erőforrást. SUN-hoz hasonloan a HPnak is volt egy kalandja a Commodoreval, a PA-RISC processzorába akarták integrálni az AMiGA chipsetjét, azt is elbénázták. Adatai ez lett volna: CPU chip (Nathaniel) with 32-bit PA-RISC core: RISC integer core based on PA-7150 at 125MHz, DMA interface, audio and CD interfaces, system, display and PCI buses. Afő ok szerintem a lustaság volt a C64 fogyott, ha létezne a Commodore, szerintem még mindig lehetne új c64-et venni :)
Remek videó! Nem az ESCOM találta ki az Amiga 4000T-t, pár ezret a Commodore is gyártott és adott el, a becsődölés előtt. Régen láttam egyetlen egy alkalommal egy eredeti Commodore 4000T-t az eBay-en, Kaliforniában. Egy vagyonért ment el.
Én az xcom miatt váltottam 1200-asról. Amíg egy kör fél óra volt a rengeteg várakozás miatt, addig 386DX-en száguldott. Megjelent a Doom... Értelmetlen volt az egész további ragaszkodás az Amiga-hoz.
Bele lehetett tenni, de nem gyárilag. Átalakító kellett, plusz buherálni, hogy beleférjen. Gyárilag 2.5 - ös volt bele tervezve, ahogy az A600 - ban is. Mivel a 2.5 - ösök voltak akkoriban a laptop/notebook hdd - k, így jóval drágábbak voltak és a legtöbben e miatt inkább buherálták a gépeket.
@@peterkalmar3159 A magyar találékony ember. Nekem is volt A600-as gépben, meg most van egy kivágott oldalú 1200-őm. De ahogy írod a gyári a 2.5"-es volt.
Az Atari ST pár évig még tartotta magát zenei (MIDI) fronton, a Falconra pedig a DSP miatt komolyabb alkalmazások is készültek. Nekem is volt egy 520 STFM - amit zenére használtam, buherált mono VGA monitorral - de a munkahelye(i)men már 386SX, DX, 486DX-2 majd Pentium PC-k voltak. És igen, a Doom 386DX-40 gépeken, hálózatban, függőséget tudott okozni :)
93-ban még szerintem simán megérte Amigát venni, főleg ha csak játszott vele az ember. Mutattad az Aladdin-t, egy 386-oson szerintem esélytelen volt hogy simán fusson egy ilyen játék. PC-n, az állóképernyős, meg vektoros játékok futottak jól, meg nyilván a HDD előnyt jelentett.
Egy fontos dolog kimaradt! Basic. A commodorokra készített programokat Basic programozási nyelven írták. Miután a PC is támogatta a Basic-et. (Nyílván voltak eltérések.) Kezdetben segítette a programozók áttérését PC-re.
Volt rá BASIC, de a legtöbbet bizony nem abban írták. Nem emlékszem, hogy a AmigaOS 2-nél említettem-e, de ott C-re írták át az oprendszer nagy résézt. Én még kicsit assembly-ben is irogattam rá, de nem voltam benne igazán jó.
Azért 50k nagy pénz volt akkoriban, egy másik csatornán azért szóltak meg hogy 91 -ben nem vettem volna 10k -ért a lengyel, vagy ki tudja milyen "konzolt", inkább C64 -et (15k körül). Aztán talán 93 -ban már kevés volt a C64, új gépre pénz nem volt, használt 286: Elmentem érte, épp eladta a 640k RAM -ot. Mérgemben vettem egy Amiga 500 -t hasonló árban (20-25k). 1 évig használtam, ekkor szerintem még jobb vétel volt az Amiga. 94 -ben vettem meg az első PC -m, persze használtan 40k -ért: 386 SX25, 1M RAM, 40M HDD és olyan frissétúsű 12" Reuters monitor, hogy csíkot húzott a Pinball Dreams 😀. A monitior annyira nem zavart, mert stratégiai és RPG játékokhoz jó volt. A PC -t ekkor még lehetett alkatrészenként frissíteni, ami ma már nem nagyon igaz, hiába elvileg lehetséges. Szépen lett DX40, a monitorért 4M RAM, nagyobb HDD, stb ... De nem ugyanaz volt mintha kiadtam volna egyben 100k -t, tekintve hogy nem is volt annyim.
Nagyon sok pénz volt. Kb. két havi nettó átlagfizu lehetett. Én egy év alatt tudtam összekalapálni nagyjából 40k-t mindenféle munkákból, nyáron dolgozva. Hogy milyen irányba indultam el az majd a következő videóból kiderül.
Lehet, hülyeséget mondok, de egy időben mintha "népsport" lett volna Amiga 1200 alaplapot PC házba építeni és felizmozni pl PPC procival. Egy régi újságban meg szídták az A600-at, de nem igazán az ár, hanem az új chipset miatti inkompatibilitások végett.
A népsporttól és racionális döntéstől is távol volt. Persze én is álmodoztam róla PCI mediatorral, Voodoo 3000-rel megtoldva. De a pénztárcám sajnos nem engedte volna meg.
Jól emlékszel, nekem is volt A1200-am PC házba építve, VSS hangkártyával, PowerPC +68060 procikártyával, IDEFIX Express kártyával, Doky PS2 egér átalakítóval, Scanjuggler-rel. Később lett egy Mediator kártyám is Voodoo 3 grafikus kártyával. Visszagondolva elég bizarr volt a látvány és elég instabil is a gép rengeteg kiegészítővel. Aztán vettem egy Pegasos II-t MorphOS-sel, ami az Amiga ONE igencsak jól sikerült, platformon belüli konkurenciája volt, mintha a történelem megismételte volna önmagát: az Amiga One mindig hihetetlenül le volt maradva a fejlesztésekkel és az ára is igencsak elrugaszkodott volt a magyar pénztárcának.
Nagyon jó videó volt. Köszönöm! Amit még hozzátennék, hogy az Amiga koporsójába az utolsó szegeket a brutális árazások verték bele. Nekem 92-93 környékén az 500-as után cd32-őm volt. Az még hagyján volt amikor a sima 500-as vagy 1200-es játékokat rakták cd-re de legalább megspékelték egy élőszereplős introval (mint pl az Alien Breed: Tower Assault, vagy a Microcosm) és úgy adták a játékot anno 6-8 ezerért lemezenként(ami akkor nem kis pénz volt), vagy esetleg dobtak legalább alá cd hangsávokban jó kis zenéket (mint pl Bubba 'n' Stix, Disposable Hero, stb.), de konkrétan volt olyan is hogy 5 ezerért (ne kérdezd a címet mert arra már nem emlékszem, csak a paraméterekre) egy az egyben rádobták az A500-as kb 300 kilóbájtos játékot a 650 Megás cd-re és annyi, semmi plusz! De például említhetném a kiegészítőket is, mint a számunkra akkor álomkategória A3000-hez kapható fekvő desktop ház, ami tulajdonképp ugyanaz az üres vadsoboz volt (csak némileg más belső kialakítással) asszem uszkve 40 ezerért, mint az akkori pc-khez ugyanaz 5 ezerért.
Az A2000 és a mellette pihenő PC10 hasonlít nagyon. A C= vezetősége sem tudta szerintem eldönteni, hogy mit is lehetne csinálni a platformmal. Bár erős a gyanúm, hogy nem is akartak a pénz kiszedésén kívül nagyon mást tenni.
Zseniális összefoglaló, főleg egy gyűjtő számára... Én világ életemben abban a (most fény derült rá, hogy tévesen) hitben éltem, hogy az Amiga és a 68000 ereje abban rejlik, hogy sokkal kevesebb számú óra jellel is lényegesen gyorsabb volt, mint egy nyomorult szakadék ótvar PC. De akkor most már tudom, hogy tévedtem. Köszönöm!
A sima 68k jobb, volt a kezdő 8088-nál. A 286-os már véleményes, de a 386-ossal szemben már csak a 68030 állta meg a helyét. Ezt az Amigánál okos felépítéssel kompenzálták. Szerintem nagyon jó volt a koncepció.
Sajnos fejlesztések hiányában ez egy ponton túl ez már nem volt elég. Az 1200-be rakott 14MHz-es 68020 sokkal lassabb volt egy 40MHz-es 386-os gépnél. A sebesség különbség elég volt ahhoz, hogy az Amiga "okosságát" a PC izommal kompenzálja.
Hihetetlenül jó és objektív összeállítás volt! Én ebben az időben a hardcore Amiga-sok táborát gyarapítottam, de már akkoriban is feltűnt, hogy ez a közeg nehezen akarja elfogadni, vagy legalább tudomásul venni a tényeket a konkurenciát illetően. Jó volt most egyben látni ezt az időszakot, összeálltak az apró részletek!
Egy ideig nézegettem az 1200-es Amigát. Nem volt könnyű, de be kellet látnom, hogy zsákutca.
1993-ban kaptam az első PC-met, ami pont egy 386DX-40-es volt 4MB/120MB/512KB VGA + SVGA color monitor, pont, mint itt az árlistában, és pont ennyiért, és pont ettől a cégtől. Azzal a géppel úgy elvoltam 3 évig, hogy ihaj, programozónak tanultam, tehát használni is kellett, mindemellett játszottam is, és mindenre elég volt. Később kapott egy Adlib hangkártyát, hogy legyen emberi nyikorgása is, majd 2 év múlva jött bele egy CD meghajtó egy SB16 klón hangkártyával, ami meg tudta hajtani a 2x-es CD meghajtót. Nekem ezek szép emlékek, ahogy az volt előtte a C64 is, de tény, a PC kaliberekkel volt jobb, és jobban használható, mind programozást tanulni, mind játszani. Ha emlékeim nem csalnak, ekkoriban a 4 MB memória ára volt 16E + Áfa. 486-os nagyjából senki sem vett, annak az ideje úgy 94-95-ben jött el, mikor már baráti árai kezdtek lenni. 93-ban sokan vettek még 286-ost az évfolyamtársaimból, vagy 386SX-et, a DX40 egyértelműen a legjobbak között volt.
A1200-es helyett már én is PC-t építettem 1993 végén. A videó végén már lelőttem a poént, erről az időszakról lesz a következő videóban szó. De ahogy egyre több anyagot sikerül összeszedni lehet, hogy a következő kettőben.
93' ban ATARI 520ST vel készitettem digitális oszcilloszkópot. Gépi nyelvben irtam a programot. 50Hz es szinuszt 640 pixel szélesen jelzett ki. A DMA portokon keresztül müködtettem sztereó AD/DA 8 bites átalakitós samplert. Digitális echót irtam asszembleren. Ki nem hagynám semmiért ezt a digitális kökorszakot. Akkor kb 23 éves voltam.
Szép és érdekes project. Én valószínűleg pár évvel később, már PC-vel készítettem hasonlót. Képes volt egységugrásra adott válasz, fázis és frekvenciamenet mérésére is. Sajnos nincs már meg a korabeli kód, csak félig görögül írt jegyzetet találtam az hangkártya programozása könyvben az FFT algoritmusnál :)
A diplomamunkámat még Amiga 500-on írtam assembly-ben. A periódusos rendszer elemeinek és azok allotróp módosulatainak kristályszerkezetét lehetett térben megtekinteni. A témaválasztással megvezettem a témavezetőt, mert korábban C64-re, majd Amigára készítettünk demókat, így nem volt nehéz dolgom a bob-ok (mint atomok) térben "forgatásával". :) Ekkor még hitvitáim is voltak PC-sekkel, aztán..., eladtam az Amigát és PC-t vettem. Majd eltelt sok-sok év. Később nosztalgiából beszereztem C64-eket és Amigát is, de már nem volt hobbi-fejlesztésem egyikre sem, viszont napi szinten követem a C64-re és Amigára megjelenő demókat. Nekem a Commodore korszakom (leginkább a C64) volt a legmélyebb/legszenvedélyesebb és ma is ehhez a géphez kötődöm a legjobban.
Köszi az összefoglalót!
Nagyon korrekt anyag lett! Bravó!
Szuper és összeszedett video, egy hibát találtam csak, mivel volt AMigám és PC-m is. Az 1200 és 4000-es idejében a 486DLC volt a csucs (ha az idővonalat nézem és mi volt egyszerre elérhető) és Sound Blaster kártyával mono hang volt akkor (jóval későpbb jött az SB16, SB32), Amigákban a hang már az 500-tól sztereó ( 8 bit) volt. A PC-kben a Hercules és Trident kártyák mentek (még nem jöttek a vodoo-k, 3dfx, stb kártyák) és 256 szint általában minden játték 320x200 ban tudta a 640x480 már pár fps-el ment. mig az AGA chipes amigak HAM8 ban is egesz jokat tudott, de 16M szinből válogatott palettát kezeltek és a játékok is 24 fps ben mentek minimum. Az 1200 volt az alig bővíthető verzió (hdd-t rakhattál bele és boardokat memoriaval / vagy PPC processzorkátryát, memoria es PPC procival, math koprocival) mig a 4000-et az Amiga család zászlóshajjának terveztek és a PC letörésére akarták használni, mert bővíthető volt bőven. (Abban az időben csak A4000-et használtak pl. videostudiokban persze kellett genlock kártya is, vagy akár TV studiokban reklámra, stb és SCALA-t használtak)
Sajnos a Commodopre ceg egyszerre akart a konzol piacra belepni, benne maradni a tömeggépgyártásban, a fejlesztésben és compakt gépekben gondolkodtak ott ahol már a modularitás lett volna a lényeg. Ebben a harcban sok pénzt vesztette (sok fronton harcolni mindig gond), bár a CD32 sokkal jobb volt mint az akkori Nintendo es tarsai, de software keves volt hozzá, drága volt a fejlesztés és maga a gép is. A 4000-es későbbi verziói sajnos valóban a CPU, szoftverek miatt és az árháboruban vesztettek. Sajnos. Életem legszebb évei voltak a COmmodore időszakok. (C64, A500, A1200) Imádtam a korszakot , mint ahogy ezt a varázslatos videót. Köszönöm az időutazást és a kellemes emlékek felidézését!
Az itthon elérhető csúcs volt a DLC. mi csak töredék piac voltunk, érdemes a német-angol-holland piacot, újságokat nézegetni. Akkoriban már vols SB Pro ami még 8 bites, de már sztereó kártya. Ezzel voltak a később érkező hangkártyák kompatibilisek. 92-93-ban már megjelentek a különböző ESS, Opti stb. verziók fél áron az eredeti SB-hez képest.
A gépek akkor nem voltak elég erősek, hogy nagy felbontást mozgassanak. 320x200 az kb 64 kB-ot jelentett. Ha ezt CPU-ból kellett átmásolni és kb. 2MB/s körül volt az ISA valós sávszélessége, akkor az 31 fps-t jelentett volna, ha a processzor semmi mást nem csinál. Legalábbis a PC-nél ez gondot jelentett, mert a valóságban mozgatásnál még ennyit sem ért el a VGA RAM sebessége a CPU felöl.
Érdekes időszak volt, az Amigát nagyon sajnálta. A vezetés nagyon eltolta a dolgokat...
@@MrFrescho Nekem sajnos sok pénzem ment bele a folyamatos fejlesztésbe, mert amiket mutattál mind nagyon lassunak találtam már akkor is. Régebben C64 is ASM-ben irtam introkat, demokat, majd Ammigára diskmagot, egyebeket. A váltás után a a PC assembler és felépítés egy kész csőd volt nekem, az alsó, felső memoria kezelés, stb. Amiga után igazi kínpad. Amugy igen, jó lenne ha az ilyen régi arcoknak ujra lenne találkozója mint anno a Csoki (csak olvastam róla, mert vidéken éltem akkoriban és csak 2004 tól jöttem Bp-te) sok dolgot át lehetne beszélni.
Van ilyen élő fórum is vajon? Jah és még 1x nagyon köszönöm az időutazást, meg a szuper videót. :)
(ja a start kocka egy Primot mutat, tervezel magyar gépek bemutatót is? TVC, Primo, stb? (Anno nyertem is TVC gépet számtech versenyen, alapból design hibás volt a beépített joy, mert hamar feladta és a panelon volt. :) )
@@itpros-z Csokiban most is vannak találkozók, ha jól tudom. Tavaly legalábbis voltam egyen. Én pont az a korosztály voltam aki a bleső körbe nem kerülhetett már be, mert túlságosan fiatal volt, de még átesett a ZX81-Speccy-C64-A500-PC kurzuson.
A PC-re fejlesztés nekem a Z80-as múlt miatt annyira nem volt idegen, de a DOS memória kezelése nem volt a legjobban átgondolt dolog ahogy az Intel is tákolgatta a részben 8 bitből örökölt utasításkészletet. De ma már mindenki 5 réteggel feljebbi nyelven fejleszt...
Igen, tervben vannak a magyarok is. Szoktam azokat barkácsolni. Két apró "fogd meg a söröm" projectet is tervezek ismét elővenni:
ruclips.net/video/LCopyd4x9qo/видео.html
ruclips.net/video/Rj_fAHjp2ow/видео.html
Ami talán említést érdemel, hogy a Commodore 64-et is folyamatosan gyártották és egészen 1993-ig ~12.5 milliot adot el belölle. AMiGA fejlesztésébe ezért sem öltek több erőforrást. SUN-hoz hasonloan a HPnak is volt egy kalandja a Commodoreval, a PA-RISC processzorába akarták integrálni az AMiGA chipsetjét, azt is elbénázták. Adatai ez lett volna: CPU chip (Nathaniel) with 32-bit PA-RISC core: RISC integer core based on PA-7150 at 125MHz, DMA interface, audio and CD interfaces, system, display and PCI buses. Afő ok szerintem a lustaság volt a C64 fogyott, ha létezne a Commodore, szerintem még mindig lehetne új c64-et venni :)
Köszi a kiegészítést. Sok más dolog is kimaradt. C65 fejlesztése, Henry Rubin ügyködése, Commodore PC-k... Sajnos nem fért bele minden.
Remek videó! Nem az ESCOM találta ki az Amiga 4000T-t, pár ezret a Commodore is gyártott és adott el, a becsődölés előtt. Régen láttam egyetlen egy alkalommal egy eredeti Commodore 4000T-t az eBay-en, Kaliforniában. Egy vagyonért ment el.
Én az xcom miatt váltottam 1200-asról. Amíg egy kör fél óra volt a rengeteg várakozás miatt, addig 386DX-en száguldott.
Megjelent a Doom... Értelmetlen volt az egész további ragaszkodás az Amiga-hoz.
A1200-ba be lehetett tenni 3,5-es merevlemezeket is. Nekem is azt tettek be.
Szerintem kevered az 5,25-össel, 2,5"-es akkor még sztem nem is volt.
Bele lehetett tenni, de nem gyárilag. Átalakító kellett, plusz buherálni, hogy beleférjen. Gyárilag 2.5 - ös volt bele tervezve, ahogy az A600 - ban is. Mivel a 2.5 - ösök voltak akkoriban a laptop/notebook hdd - k, így jóval drágábbak voltak és a legtöbben e miatt inkább buherálták a gépeket.
@@peterkalmar3159 A magyar találékony ember. Nekem is volt A600-as gépben, meg most van egy kivágott oldalú 1200-őm. De ahogy írod a gyári a 2.5"-es volt.
🤔 szerintem nem volt bukás... 😉
Az Atari ST pár évig még tartotta magát zenei (MIDI) fronton, a Falconra pedig a DSP miatt komolyabb alkalmazások is készültek.
Nekem is volt egy 520 STFM - amit zenére használtam, buherált mono VGA monitorral - de a munkahelye(i)men már 386SX, DX, 486DX-2 majd Pentium PC-k voltak.
És igen, a Doom 386DX-40 gépeken, hálózatban, függőséget tudott okozni :)
Ahogy az Amiga is élt még pár évet, de sajnálatos módon a ludak nagyon megerősödtek.
@@MrFrescho Amigám sajnos nem volt, de a haverom gépén sokat zenéltünk valamilyen trackerrel, amelyhez egy csomó hangminta volt lemezeken.
Ment a like. Fasza anyag lett ez is.
Köszi szépen!
Volt 1040ST-m, a basic olyan profi volt, hogy simán kezelte az egeret. 500 sorból írtam alap rajz progaramot
93-ban még szerintem simán megérte Amigát venni, főleg ha csak játszott vele az ember. Mutattad az Aladdin-t, egy 386-oson szerintem esélytelen volt hogy simán fusson egy ilyen játék. PC-n, az állóképernyős, meg vektoros játékok futottak jól, meg nyilván a HDD előnyt jelentett.
Ez a fastRAM/chipRAM megfejtés nekem kicsit sántít Mr Frescho....
Jól esett ez a kis retró feeling! Köszi! 🙂
Egy fontos dolog kimaradt! Basic. A commodorokra készített programokat Basic programozási nyelven írták. Miután a PC is támogatta a Basic-et. (Nyílván voltak eltérések.) Kezdetben segítette a programozók áttérését PC-re.
Volt rá BASIC, de a legtöbbet bizony nem abban írták. Nem emlékszem, hogy a AmigaOS 2-nél említettem-e, de ott C-re írták át az oprendszer nagy résézt. Én még kicsit assembly-ben is irogattam rá, de nem voltam benne igazán jó.
Azért 50k nagy pénz volt akkoriban, egy másik csatornán azért szóltak meg hogy 91 -ben nem vettem volna 10k -ért a lengyel, vagy ki tudja milyen "konzolt", inkább C64 -et (15k körül). Aztán talán 93 -ban már kevés volt a C64, új gépre pénz nem volt, használt 286: Elmentem érte, épp eladta a 640k RAM -ot. Mérgemben vettem egy Amiga 500 -t hasonló árban (20-25k). 1 évig használtam, ekkor szerintem még jobb vétel volt az Amiga. 94 -ben vettem meg az első PC -m, persze használtan 40k -ért: 386 SX25, 1M RAM, 40M HDD és olyan frissétúsű 12" Reuters monitor, hogy csíkot húzott a Pinball Dreams 😀. A monitior annyira nem zavart, mert stratégiai és RPG játékokhoz jó volt. A PC -t ekkor még lehetett alkatrészenként frissíteni, ami ma már nem nagyon igaz, hiába elvileg lehetséges. Szépen lett DX40, a monitorért 4M RAM, nagyobb HDD, stb ... De nem ugyanaz volt mintha kiadtam volna egyben 100k -t, tekintve hogy nem is volt annyim.
Nagyon sok pénz volt. Kb. két havi nettó átlagfizu lehetett. Én egy év alatt tudtam összekalapálni nagyjából 40k-t mindenféle munkákból, nyáron dolgozva. Hogy milyen irányba indultam el az majd a következő videóból kiderül.
ruclips.net/video/Xn3UraChY0c/видео.html egy kis érdekeség VFX és Amiga kapcsolatárol
Lehet, hülyeséget mondok, de egy időben mintha "népsport" lett volna Amiga 1200 alaplapot PC házba építeni és felizmozni pl PPC procival.
Egy régi újságban meg szídták az A600-at, de nem igazán az ár, hanem az új chipset miatti inkompatibilitások végett.
A népsporttól és racionális döntéstől is távol volt. Persze én is álmodoztam róla PCI mediatorral, Voodoo 3000-rel megtoldva. De a pénztárcám sajnos nem engedte volna meg.
Jól emlékszel, nekem is volt A1200-am PC házba építve, VSS hangkártyával, PowerPC +68060 procikártyával, IDEFIX Express kártyával, Doky PS2 egér átalakítóval, Scanjuggler-rel. Később lett egy Mediator kártyám is Voodoo 3 grafikus kártyával. Visszagondolva elég bizarr volt a látvány és elég instabil is a gép rengeteg kiegészítővel. Aztán vettem egy Pegasos II-t MorphOS-sel, ami az Amiga ONE igencsak jól sikerült, platformon belüli konkurenciája volt, mintha a történelem megismételte volna önmagát: az Amiga One mindig hihetetlenül le volt maradva a fejlesztésekkel és az ára is igencsak elrugaszkodott volt a magyar pénztárcának.
Mehdi Alit kasztrálás után egy hárem vezetésére kellett volna kinevezni, nem a Commodore élére.
Ráadásként Gouldot is vigye magával.