Érettségi 2018 - Fizika: Az egyenáram

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 мар 2018
  • Mai óra anyaga: Elektromos áram, Ohm törvénye; Kapcsolások, elektromos áram munkája és teljesítménye; Kirchhoff törvényei, Ohm törvénye teljes áramkörre
    Az M5 a Közmédia legfiatalabb tematikus csatornája.
    „Jót s jól” - a mottóhoz hűen, három biztos pillérre támaszkodik: oktatás, ismeretterjesztés, kultúra.
    Műsoraink széles skálájáról: Nyelvoktatás, kulturális híradó, Vers mindenkinek, fesztiválhíradó, szakmák bemutatója, tudomány másképpen, zene-irodalom-tudomány gyerekeknek, tételek kidolgozása érettségizőknek, színház és zene mindenkinek.
    Látogassa meg weboldalunkat:
    www.mediaklikk.hu/m5/
    Nézzen ránk a Facebookon is:
    m5tvhu/?ref=...
    #m5tv #érettségi #oktatás
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии • 8

  • @zotyaherban4234
    @zotyaherban4234 4 месяца назад +4

    Ha vlogoli mégegyszer a virágok színéről kezdd el yappelni a fizika érettségi videón felrobbantom

  • @gluesnail836
    @gluesnail836 4 года назад +2

    R1ide R1oda

  • @bohonye
    @bohonye 4 года назад +2

    1. Beszél a vezeték ellenállásáról, majd ennek hőmérséklet-függéséről, végül arról, hogy egy kapcsolásban a vezetékkel összekötött elemek ekvipotenciálisak, azaz R=0 Ohm. Most akkor van nekik vagy nincs ellenállásuk? Nem túl szerencsés felépítés.
    2. A klasszikus origón átmenő egyeneses U-I karakterisztika csak Ellenállásokra igaz, már egy izzóra sem! Minek erőltetni? Elég lett volna sztem annyi, hogy az áramköri elemeknek van egy pillanatnyi ellenállás-értékük, amit R=U/I-vel számolhatunk ki.
    3. Az eredő ellenállások levezetésénél már felhasználja a Kirchhoff-törvényeket, amit csak később mond el.
    4. Kicsi túl "vicces" és hosszú volt a virágfestős-hajszálcsöves bejátszás. Jobban a témába vágott volna egy erőmű folyadék-köre, elvégre az "áram" szó is a folyadék-áramlás helyett a töltés-áramlás szóból ered. Inkább az Emelt-es kísérletre lehetett volna több időt szánni.

    • @sandorrozsa1319
      @sandorrozsa1319 3 года назад +1

      Általában összekeverik (még a tankönyvek is!) az ellenállás definícióját (R=U/I) az Ohm törvénnyel (ha FÉMES vezető HŐMÉRSÉKLETE ÁLLANDÓ, akkor ellenállása is állandó. Vagyis ekkor tényleg U és I egyenesen arányos).

    • @bohonye
      @bohonye 3 года назад

      @@sandorrozsa1319 Bár én nem vagyok egy Elektronikai végzettséggel rendelkező, de sztem nem nincs olyan fémes vezető, amelyiknek változó áramerősség mellett ne változna a hőmérséklete. Vagyis sztem ellentmond egymásnak az, hogy a fémes vezető hőmérséklete legyen állandó azzal, hogy egyáltalán bármilyen U-I karakterisztikát mérni tudjunk, mert ahhoz változnia kell a rajta átfolyó áramerősségnek, amitől nagyobb Joule-hő fejlődik, tehát nem lesz a hőmérséklete állandó. Persze, közelíteni, meg "alig változik"-ozni lehet... De ha jól tudom, az Elektronikai eszközöknek egy nagyon kis részére, az ún. lineáris-passzív kétpólusokra igaz csak az a bizonyos klasszikus Ohm-törvény. Egy ilyen kis hatáskörben érvényes törvény erőltetése sztem olyan didaktikai hiba, mintha a mozgások tanításánál azt tanítanánk, hogy az s-t grafikon mindig origón átmenő egyenes.

    • @KartonDoBoZ
      @KartonDoBoZ 2 года назад

      @@bohonye Hát akkor ezt is megtanulom Angolul. Hogy a magyar anyagok mennyire pontatlanok, plusz, a nyelvezete is olyan, hogy alig értem.

  • @takitaki9704
    @takitaki9704 4 года назад

    prntscr.com/qfkczh nem jó + helyett = kell tenni !

    • @eco-csgo
      @eco-csgo 3 года назад

      Párhuzamos kapcsolásnál igazad van, de a nő itt a soros kapcsolásról beszélt