Noc Muzeów w Markowej 2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Tradycyjna „Noc Muzeów w Markowej” w nowej odsłonie: dwie noce zwiedzania w dwóch lokalizacjach
    Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Zagroda - Muzeum Wsi Markowa ponownie zapraszają na „Noc Muzeów w Markowej”, która w tym roku odbywa się w wyjątkowej, dwudniowej odsłonie. Do wydarzenia dołączyło jako współorganizator Muzeum - Zamek w Łańcucie.
    Pierwsza noc 17 maja już za nami. 17 maja nocne zwiedzanie rozpoczęło się od tradycyjnego "majówką markowską" przed kościołem parafialnym w Markowej. Ta piękna tradycja codziennego grania pieśni maryjnych w różnych częściach wsi jest podtrzymywana i pielęgnowana przez muzyków Zespołu Orkiestry Dętej w Markowej. Następnie zwiedzający, pod przewodnictwem Czesławy Balawejder, prezesa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Markowej, udali się na cmentarz parafialny. Tam poznali historię kolejnych pochówków i ekshumacji zwłok członków bł. Rodziny Ulmów oraz historię powstania w ubiegłym roku pomnika w miejscu historycznego grobu Męczenników z Markowej. Wieczorem Muzeum Ulmów zaprosiło na wykład Renaty Kunysz pt. „Błogosławiona Rodzina Ulmów - historia, którą warto znać”. Zwieńczeniem było nocne zwiedzanie Muzeum Ulmów i skansenu z Chałupą Szylarów.
    Natomiast dzisiaj, 18 maja zapraszamy po raz pierwszy w ramach „Nocy Muzeów w Markowej” do Muzeum - Zamek w Łańcucie. O godz. 18.00 odbędzie się wykład, podczas którego Mateusz Środoń, artysta malarz, zabierze nas w fascynującą podróż do świata swojej twórczości. Opowie o procesie tworzenia tryptyku markowskiego z ikoną bł. Ulmów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i refleksjami. To wyjątkowa okazja, aby poznać jego artystyczną wizję. Po wykładzie nastąpi wernisaż wystawy tryptyku markowskiego z ikoną bł. Ulmów, stworzonej przez Mateusza Środonia. Ikona to wyjątkowe dzieło sztuki, które łączy w sobie tradycję religijną z ekspresją artystyczną autora. Następnie Muzeum Ulmów zaprasza na trzy wykłady. W pierwszej kolejności, o godz. 19.00, wystąpi prof. Tomasz Gąsowski, wybitny historyk, który zaprezentuje siedem wieków wspólnej historii Polaków i Żydów na ziemiach polskich oraz złożoności tej relacji. Podczas wykładu Marii Ryznar-Fołty, przewodniczącej Towarzystwa Przyjaciół Markowej, który odbędzie się o godz. 20.00, poznamy historię społeczności żydowskiej w Markowej. Z kolei o godz. 21.00 w Sadzie Pamięci dr Wojciech Baliński zgłębi dwa filary tożsamości Markowian: religię i tradycję ludową. Historyk zaprezentuje, jak te dwa aspekty kształtowały życie mieszkańców Markowej, tworząc unikalną atmosferę wsi.
    Zapraszamy również do zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej oraz wystawy czasowej Muzeum Ulmów. Zaplanowane są trzy tury: 18:10, 20.10 i 22.00.
    Serdecznie zapraszamy!

Комментарии •