Kryzys Muzyki Kościelnej? - panel dyskusyjny

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • Spotkanie dyskusyjne Instytutu Tertio Millennio oraz Instytutu Myśli Józefa Tischnera - pt. "Kryzys Muzyki Kościelnej?"
    Czy mamy do czynienia z Kryzysem Muzyki Kościelnej w cywilizacji chrześcijańskiej? Czy nie zatraciliśmy rozumienia sacrum i profanum w jej kontekście? A może jest ona jest zbyt przesiąknięta duchem tego świata? Czy powinniśmy wybierać między chorałem gregoriańskim a pieśniami Taize? Czy gitary na Mszy mogą współgrać z muzyką organową Jana Sebastiana Bacha? A może muzyka kościelna powinna podążać za zmiennymi modami panującymi w muzyce świeckiej i przenosić świeckie melodie do Kościoła?
    Na te i wiele innych pytań pomogą odpowiedzieć nam:
    Paweł Bębenek- dyrygent, kompozytor, wokalista, absolwent Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.
    Komponuje muzykę liturgiczną i sceniczną. Jego dzieła znalazły się w kilku śpiewnikach, m.in. Niepojęta Trójco, Canticum Novum i XLI wyd. Śpiewnika Kościelnego ks. J. Siedleckiego. Po jego utwory sięgają schole i chóry na całym świecie, m.in. Schola Cantorum Gedanensis, Chór Katedry Moskiewskiej, Chór Metropolii Petersburga, stypendysta MKiDN.
    Jest zaangażowany w środowisko muzyczne przy krakowskim klasztorze dominikanów.
    dr. hab. prof. Susi Ferfoglia- organistka, gregorianistka, wykładowca w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej na UPJPII w Krakowie. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (organy) oraz Akademii Ignatianum (pedagogika).
    Uzyskała doktorat z filozofii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitację na AM w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym. W roku 2019 ukończyła specjalizację z semiologii i paleografii gregoriańskiej w Conservatorio di Musica della Svizzera Italiana w Lugano (Szwajcaria). Jest założycielką i kierownikiem Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej na UPJPII; założycielem żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, który od 2007 roku zajmuje się propagowaniem dzieł św. Hildegardy z Bingen oraz polskiej tradycji monodycznej. Oprócz działalności koncertowej angażuje się w inicjatywy propagujące wykonawstwo śpiewu gregoriańskiego w optyce semiologicznej także w ramach liturgii. Została odznaczona Złotym Krzyżem za zasługi w rozwijaniu i popularyzowaniu polskiej kultury muzycznej oraz za osiągnięcia w działalności artystycznej i naukowej.
    Łukasz Miśko OP- dominikanin, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. W roku 2007 otrzymał dyplom Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, broniąc pracę z patrologii. Po dwóch latach pracy w Jarosławiu, został skierowany do pracy w zespole duszpasterzy Columbia University w Nowym Jorku. W tym czasie koncentrował się na formacji liturgicznej wiernych, wykorzystując w swojej pracy muzykę liturgiczną praktykowaną w polskich środowiskach dominikańskich. Od 2019 r. mieszka w Polsce, od 2022 r. w Krakowie, gdzie aktywnie działa jako prezes Fundacji. Od kapituły w 2022 r. pełni również urząd prowincjalnego promotora liturgii.
    ___________________________
    Zapraszamy do obserwowania nas na:
    🟡Facebooku ▶ / instytuttertiomillennio
    🟡Instagramie ▶ / instytut_tertio_millennio
    🟡Twitterze/X ▶ / instytuttertio
    🟡Portalu ▶ tertio.pl/
    #muzyka #muzykasakralna #muzykakościelna #mszatrydencka #soborwatykanskiII #dominikanie #liturgia #mszaświęta #msza #

Комментарии •