OR
HTML-код
- Опубликовано: 4 дек 2024
- Czym się różni grej od siverta? Jak porównać różne typy narażenia? Czym się rożni dawka pochłonięta od efektywnej? Czy każde promieniowanie jest tak samo szkodliwe?
Na te i inne pytania - odpowiedzi w filmiku. A na wszystkie przyszłe - w kolejnych:)
Ta seria ratuje moje kolokwium, dziękuję
Haha, a co jeszcze (jaki temat) by Ci pomógł w życiu?:)
3,6 Rentgena. Nie źle, nie strasznie.
Dobry materiał. Pomógł w nauce.
Ten film wszedl do literatury na naszych labsach z fizy
Słusznie!:D Mi to z dziesięć razy tłumaczono zanim załapałem która jest która, cieszę się jeśli komuś to pomogło zrozumieć to szybciej:)
Jak ktoś dostanie do ręki dozymetr i jest napisane H*(10) to trzeba ogarniać o co kaman...
Super, szkoda że tak późno tu trafiłam, ale podoba mi się👍
Lepiej późno niż wcale;)
Super, dzięki.
Świetna robota ! Dzięki !
Co do promieniowania
Mieszkałem w blolu z lat 50-tych. Do produkcji płyt używano pyłów z elektrowni węglowej. Promieniowanie było 2xtło więc w mieszkaniu było ok. 2xwięcej niż na zewnątrz. W owym czasie (lata 80te) większe zagrożenie stwarzały meble dla dzieci, które emitowały szkodliwe związki chemiczne
Jak ktoś ma granitowy blat w kuchni, to też detektor mocniej piknie:) ale ze ja dzieciństwo spędziłem w bloku z płyty, to aż przy następnym rodzinnym obiadku sprawdzę co tam w ścianach siedzi!
Fantastycznie prowadzisz i ciekawie tłumaczysz!! Zrób proszę odcinek z najważniejszymi pojęciami - przyda się!
Ale jakimi?:D bo tu pojęć i tak jest sporo;)
Taki wykładowca to byłby skarb :)
Zapraszamy na Politechnikę Warszawską:)
Dzień dobry. Dawnka pochłonięta, efektywna, równoważna, skuteczna, graniczna. Ciężko je od siebie odróżnić a każda definicja jest podobna. Tylko tyle, ze graniczna jest opisana w tabeli jak kazdy pracownik ile mSV moze przyjąć w danym roku. Niemniej jednak dzięki pańskiemu filmikowi trochę rozjadnilo mi sie w glowie.
Cieszę się, jeśli mogłem pomóc - i w pełni się zgadzam, że można się w tym pogubić:) albo, co gorsza, manipulować danymi, bo jak się poda liczbę w mSv to jeszcze ona nic nie mówi, jeśli nie wiemy jaka wielkość opisuje!
W mierniku firmy Soeks promieniowanie tła z reguły wahało się w okolicach 0,20 uSv/h, ale jak teraz wieje silny wiatr spadło do 0,07. Jest jakaś zależność od wiatru? I jeszcze mam pytanie o dawkę promieniowania, która długo (rok) utrzymywała się na poziomie 0,30 uSv a w ostatnich dniach co 2 dni wzrasta o 0,01i jest teraz 0,44 uSv. Czy to wskaźnik zwiększonego promieniowania gamma czy inne zjawisko? Będę wdzięczna za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Jedyne co mi przychodzi do głowy, na co wiatr mógłby mieć wpływ, to że mamy detektor gazowy z otwartą (a nie hermetyczną) komorą, więc zmiana ciśnienia zmienia gęstość gazu, a więc i efektywność detekcji (wydajność detektora). Ale to spekulacja:D co do wzrostu - proszę wejść na paa.gov.pl i porównać wyniki z radiacyjną mapą kraju, raczej bym podejrzewał dysfunkcje detektora
@@DariuszAksamitw jakich warunkach wykonywany był pomiar? Wiatr zmienia wydajność wentylacji, niektóre materiały budowlane oddają radioaktywne gazy. Te w bezwietrzny dzień mogą się gromadzić w pomieszczeniu lub wręcz na odwrót, wiatr może powodować, że w pionie wentylacyjnym nie ma cugu, bo jest ciśnienie podniesione na wywietrzniku i wtedy gromadzić się będą gdy wieje. Potencjalnych przyczyn można znaleźć całą masę. To jest takie zgadywanie co się mogło stać, jak dlaczego samochód nie odpala. Bez obejrzenia auta z całą pewnością mogę stwierdzić, że wiem co się popsuło. Popsuł się samochód. Skonkretyzowanie problemu pozwala znacznie sprawniej go rozwiązać.
Często spotykam określenia: równoważnik dawki i dawka równoważna. Czym te wielkości się różnią?
A nie mówię o tym w filmie?:p że mamy wielkości czysto fizyczne (jak dawka pochłonięta), ale mamy też wielkości operacyjne (to, co jesteśmy w stanie zmierzyć) - wielkości operacyjne mamy po to, żeby szacować te wielkości niemierzalne
Witam, czy jeśli chcę używać urządzenia, które wytwarza promieniowanie jonizujące, na które nie jest wymagane zezwolenie, czy musi być opieka inspektora ochrony radiologicznej?
W zależności od tego co to za urządzenie (i jakie są maksymalne możliwe wartości dawek w określonej odległości od niego) może nie być wymagane zezwolenie, ale i tak może być wymagane zgłoszenie. Jeśli ani jednego ani drugiego nie trzeba, to wtedy i IORa nie trzeba - ale o konkrety zwrociłbym się z zapytaniem do PAA:)
Dziękuję, świetne! Mam pytanie o co chodzi z tym 5G, jaki to ma wpływ na mój organizm (mam skłonność do nadczynności tarczycy), szkodzi mi?
Nijak:) Tzn pytanie W OGÓLE nie związane z tym filmem, to tu mówię o promieniowaniu jonizującym, a nie o falach elektromagnetycznych o częstotliwościach z zakresu mikrofal czy radiowych. Natężenia pól elektromagnetycznych jak są w zgodzie z normami to nie mają na nas praktycznie żadnego wpływu
@@DariuszAksamit Aha, dziękuję
Czy litera 'H' w oznaczeniu indywidualnego równoważnika dawki Hp(d) pochodzi od jakiegoś konkretnego słowa ('p' to pewnie personal)? Czy to 'H' coś oznacza czy tak po prostu przyjęto?
Nie przychodzi mi nic do głowy innego niż Human;) Co miałoby sens taki, że te wielkości pomyślane są z myślą o ludziach właśnie, tzn żeby wyznaczać dawkę efektywną na potrzeby ochrony radiologicznej, a nie czysto fizyczne wielkości nijak mające się do biologii.
Ale serio to by trzeba zajrzeć do publickacji ICRP 26 z roku 1977, żeby dotrzeć do źródła...
journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/ANIB_1_3