Токсични Връзки и Личностови Разстройства | психолог Полина Василева | DeepDive

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 янв 2025

Комментарии • 22

  • @AtanasVelev
    @AtanasVelev  Год назад +2

    Целия подкаст може да видите в Patreon: www.patreon.com/atanasvelev

  • @9gvnlxcD-tQJ9F3v5rflYQ
    @9gvnlxcD-tQJ9F3v5rflYQ Год назад +7

    Много задълбочен разрез на съвременните психически разстройства. Ще се радвам в следващ подкаст да засегнете и техники за превенция на токсични отношения във всякакви среди - лични, професионални итн, както и стратегия за "детоксикация". Все пак понякога токсичността при някои е вторична. Освен това никой не може да твърди за себе си, че е "нетоксичен за никой", на каквото и да е ниво да е в личностното си развитие и колкото и да е осъзнат.

  • @yogalateswithjeni190
    @yogalateswithjeni190 Год назад +2

    Чудесен епизод! Ясно и задълбочено обяснение! Беше ми много полезно!

  • @kristinavasileva4004
    @kristinavasileva4004 4 месяца назад +4

    По вашите разсъждения следва да се отбележи, че 70 % от децата и младежите на 90 - те години, имат психически разстройства. Това са днешните 30- 40-45- годишни хора, тъй като това е поколението на много принудителни раздели. Много от нас се гледахме сами, правехме неща, които възрастните правят, отглеждахме своите по - малки братя и сестри, защото родителите ни живееха в чужбина с години, а трябваше и да учим. Така много от нас пораснахме преждевременно.
    Когато се прибираха, родителите на много от нас откриваха, че вече сме пораснали. В опита си да осъществят някакъв родителски авторитет, възпитанието не е било с разговори, а с бой и обиди..Представете си като какъв израства такова дете? Да прибавим отхвърляне от съученици, например по етнически признак, да прибавим отхвърляне от роднини - тъщата не приема зетя, а свекървата- снахата. Класика! Тези неща сме преживели много от нас. Аз по психиатри не съм ходила, но открих нещо много ценно, което ми помогна да се самонабюдавам, да съм осъзната и да оздравея. Психологията и психотерапията не винаги може да обясни събитията и не винаги може да изцели психиката на човека.

    • @stabimirpetrov7442
      @stabimirpetrov7442 4 месяца назад

      Или да приемем че родителите са ни казали че живота е труден ..или са израснали само с работа и са вярвали че ако работиш като луд Начи си ползотворен...неможе да седиш и да не работиш по дворища или строителство ...занчи не си истински мъж ако не разбираш от всичко 😃😃или не си човек ако не работиш като откачен 😅

    • @Desko2202
      @Desko2202 2 месяца назад

      Вашите деца така ли ги възпитавате? С бой и обиди?

    • @kristinavasileva4004
      @kristinavasileva4004 2 месяца назад

      @@Desko2202 вие пък нищо не сте разбрал от коментара ми.

    • @kristinavasileva4004
      @kristinavasileva4004 2 месяца назад

      @@Desko2202 Ти пък нищо не си разбрал.

    • @dilyanadecheva8178
      @dilyanadecheva8178 Месяц назад

      Това наистина е така. Нашите родители (дете на късните 80) също са израсли в доста токсична среда, което ги е направило такива , каквито са.
      "Пробуждането" идва чак сега , защото хората вече нямат нуждата да оцеляват физически, а могат да се замислят за душевното си здраве. Около мен много познати ходят на психолози или четат такава литература, за да разберат повече за поведението си и защо се чувстват нещастни.
      В миналото подобен тип помощ е било немислимо, защото обществото не приема психологията за нещо сериозно или метод за справяне с душевните ти проблеми. БГ обществото напълно отхвърля или се подиграва на хора, които търсят такава помощ.
      Радвам се, че вече живеем в други години и хората могат да разберат повече за себе си и да предприемат необходимите мерки, за да живеят един по-пълноценен живот.
      Но това има и своите последствия, като многото разводи. Та, тепърва ще растат деца отгледани от самотни родители или с доведени братя и сестри, което пък ще промени динамиката в обществото значително.
      Ще поживеем и ще видим :)

  • @mariaradeva4809
    @mariaradeva4809 Год назад

    Благодаря за полезното видео ❤

  • @ЕлицаПредоева
    @ЕлицаПредоева Год назад

    Много интригуващ разговор!

  • @AsyaChakarova
    @AsyaChakarova Год назад

    Поли е страхотна!

  • @emilfit6650
    @emilfit6650 Год назад

    Много Добър Подкаст!
    Браво! Адмирации !

  • @lidiadrentcheva8290
    @lidiadrentcheva8290 10 месяцев назад +4

    Всичко се обяснява с детска травма.Много е модерно и удобно,но съвсем невярно!

    • @stabimirpetrov7442
      @stabimirpetrov7442 4 месяца назад

      Вярно но това не е детска травма просто хората от миналото живяха по един начин а сега искаме да живеем п онаш си начин и хората от миналото да го уважат без да се сърдят😊

  • @BGPsychology
    @BGPsychology 10 месяцев назад +1

    Обектна консистентност? Може би се има предвид теорията на Пиаже за постоянството на обекта? Идеята е, че първоначално понеже нямаме изградени представи за света, за другите и всяка раздяла се преживява травматично, тъй като се преживява като завинаги. Когато психиката се развива се изграждат представите за обекта и това позволява едно нетравматично отделяне - обекта, човека който се грижи за нас изчезва временно, но през това време ние го имаме в нашето съзнание и това ни успокоява знаейки, че той отново ще се появи. Преходния обект е нещо, което може да помага това изграждане на представите и усещането за постоянство, за повтаряемост.

  • @stanimirdraganov5706
    @stanimirdraganov5706 Год назад +2

    Няма личностови, а личностни разтройства. Бъдете грамотни. Младите от вас се учат.

    • @BGPsychology
      @BGPsychology 10 месяцев назад +2

      Справочник за диагностичните критерии на ДСН 4 издаден от Българска Психиатрична Асоциация, стр. 302 "Личностови разстройства"

    • @MarianaAntonova-j7o
      @MarianaAntonova-j7o 3 месяца назад

      Личностни и личностови са дублетни форми, еднакво правилни според съвременния книжовен език-Речник на българския книжовен език

  • @elenaborisova9384
    @elenaborisova9384 Год назад

    оказва се че аз съм козависима