Moc fajn rozhovor s fajn mladym clovekem👍škoda,ze mi neni tak o 40 let mene😉.Tyhle moznosti dnesnich mladych lidi jsou uzasne a nase generace uz muze jen tise zavidet.
@@BronislavSobotka Nevim jak v Cesku, ale v Nemecku muzou v nekterych oborech (tam, kde neni narvano, a nepozaduje se vzorny prospech) studovat i duchodci.
Wow, jak se můžou zkušenosti lišit...😀 lidi z Wisconsinu kde jsem byl já, tak byli úžasný. Otevření, přátelský - všichni milovníci piva, masa a prděli na instagram, image i na bonton. Humor naprosto černej, stejnej jako my...😀 obrovské české komunity, jako Čech jsem tam byl opravdu populární. Připadal jsem si tam jako v Čechách, jen širší silnice a místo Romů tam byli Odžibvejové.
No to Vam musim verit, ale byli to Americane, nebo Cesi z Wisconsinu? Pisete totiz o obrovske komunite Cechu... ...takze nevim, kdo jsou ti vsichni milovnici piva, masa atd...
@@giorgiocorleone2747 v české komunitě jsem tam nikdy nebyl, ale i ty české komunity jsou Američané - česky moc nemluví, jen si připomínají české předky a kulturu. Stačí to na to, aby tam všichni věděli že Češi jsou prima parta. Hodně často se mi okolo Haywardu stávalo, že když se profláklo že jsem Čech, tak si přišli popovídat lidi, kteří vyprávěli o předcích z Čech a chtěli slyšet český slova, nebo nějaký historky ze starý vlasti. Občas to bylo až dojemný...😉
@@martinn.2563 Jo, jo...me dost zmatlo ta vase zminka o obrovskych ceskych komunitach. Ponevadz ja vim, ze jsou tam (hrube rozliseno) dva typy lidi z Ceska, ci byvaleho Ceskoslovenska. A sice ti, o kterych pisete terazky...o potomcich Cechu, kteri uz cesky moc/vubec neumi a potom je tam i dost Cechu, kteri umi cesky stale lepe (prisli jako dospeli do U.S.A.) nez anglicky. Ale tak jak to popisujete Vy, tak ohlas jste mel u lidi, u Americanu s ceskymi predky. Jejich chovani (pivo, maso, atd.) popisujete v prvnim komentari. Ano, jsou to dnes Americane. I ti novy pristehovalci/utecenci (narozeni mimo U.S.A.) jsou dnes ve velke vetsine Americane (obcane U.S.A.). Ale... ...ale je presto urcity rozdil mezi Cecho-Americanem v 2. ci mozna i treti generace a Americanem, jehoz predkove tam prisli z anglosaskych zemi ci pred 400 lety a pozdeji. V U.S.A. zije treba i hodne Hispancu, kteri uz maji i obcanstvi, takze jsou Americane. Ale presto maji jinou mentalitu a i chovani (ne ve vsem, ale v hodne vecech) nez ty posledne uvedeni. Takze rici, Americane se chovaji a jednaji tak a tak, je hodne zavadejici. Ono se to neda pausalne rici vlastne ani o Cesich zijicich v Cesku, i kdyz je to oproti Americanum hodne homogeni skupina.
Ja nevim, v US ziju 6 let, mam tu praci a deti, takze mam uplne jine zkusenosti a starosti nez dvacetilety student, co tam byl s ceskou simkou a bankou. Ale generalizace “v US tohle a v US tamto” je spatne. Staty jsou obrovske a co plati v Kalifornii nemusi platit v Texasu, napriklad v chovani, hodnotach atp… Mi kolegove v praci “nehledi na image”, nereknou “he’s cool” (normalne kolegu pomluvi)… “How are you” je spatne pochopeno - v CR je “spolecensky akceptovatelne minimum” rict Dobry den, v US ma tohle minimum o dve vety navic: “Hi - How are you -Fine” ano, nezajima je jak se mame. stejne jako ja si nepreju znova se shledat s revizorem, kdyz se s n loucim “Na shledanou”…
Jsem rád, že Vaše zkušenost je o tolik jiná. Já jsem myslím při rozhovoru řekl, že je důležité zmínit, že jsem byl na malé soukromé škole na východě Tennessee. A taky jsem několikrát odlišil mezi školami, na kterých jsem byl já, a školami na jiné úrovni, například z Ivy League. Chtěl jsem tím zdůraznit, že moje zkušenost je samozřejmě omezená. Zároveň jsem se ale snažil mluvit s lidmi z různých koutů Spojených Států. Nejenže jsem s nimi studoval, ale taky jsem trošku cestoval, a když jsme závodili, závodili jsme proti různým školám z různých míst. Možná se mýlím, možná je to dané generačně, těžko říct.
Ja zil v USA pouze 2 roky, ale take nemam rad, kdyz u nas nekdo kritizuje jejich: - How are you? - Good, you? - Good Je to proste zpusob zdraveni v jejich kulture, jako u nas "Dobry den". Nam to jenom muze prijit zvlastni, protoze je to jine. To ale neznamena ze je to spatne. Stejne tak jim muze prijit zvlastni rict jen "Dobry den"
@@michaeljakubek Jj urcite jde o to, ze jste se pohyboval spis mezi studenty a sportovci, kdezto ja spise v korporatnich kancelarich - to budou asi dost rozdilne svety :) Jinak skvely rozhovor, diky
@@Fischerrrrrrrr Lide si dost casto neuvedomuji/ci zapominaji, ze i treba v Cesku (ale i v Nemecku a Dansku - kde to znam ja) se bezne pouziva pozdrav: "Ahoj/dobry den - jak se mas/jak se mate!" A ano, pisi to s vykricnikem, ponevadz to neni otazka, nebot to nikoho nezajima. A odpoved zni rovnez: "Ahoj/nazdar/dobry den - dobre, a ty/vy!" ...a jde se rychle dal. Jediny rozdil bude v tom, ze cloveka v Emerice oslovi "How are you!" i uplne cizi lide a v obchodech a na uradech. Coz Evrope ne. Zajimave (socilogicky?) je, ze lide maji asi problem s vetsi zdvorilosti. Zatimco vulgarismus nejhrubsiho zrna ma ve velke casti ceskeho obyvatelstva zivnou pudu.
Super video Broňo...jako vždy. Škoda, že takový rozhovor nebyl před rokem, kdy jsem jela do USA. Hodně by mi to pomohlo🥺 každopádně tvoje videa jsou super👍 Keep up the good work😉👍
Mě je divné, že by v Americe neměli rádi jak se říká u nás černý humor nebo že by si neuměli ze sebe udělat legraci. Když se kouknu na nějaký jejich film nebo stand up, tak se docela až zesměšňují a uráží.
To je zajímavé. Takhle jsem se nad tím nikdy nezamyslel, ale když to teď říkáte, souhlasím. Ve filmech a stand-up komedii se lidé zesměšňují často. V realitě je to pravý opak. Strašně moc věcí je tam tabu a lidé se jim vyhýbají obloukem. Převážně to jsou věci, které se týkají rasy, ale zároveň pohlaví, věku, vzdělání, ...
@@michaeljakubek No nevim jestli ma byt urazlive chovani/vyjadrovani znakem svobodneho projevu. Zadny Cech asi neslysi rad, kdyz by ho nekdo nazval Cechackem. Z toho pro me vypliva, ze kdyz nechce byt cikan nazyvan cikanem, nybrz Romem, tak ho budu nazyvat Romem. Samozrejme, ze muj postoj k nim...at je jakykoliv...se moc nezmeni. Vsiml jsem si, ze se bili zacali misto "bud" anebo "mate" oznacovat/oslovovat jako "bro"...uz to ale prevzala omladina i v Evrope. Ja vim odkud to prislo a moc se mi to nelibi. Ale kdyz si dnesni omladina mysli, ze je cool byt "bro" s lidma od BLM...tak je musim u toho nechat. Oni by jim ale ti afroamericti "bro" (prave od BLM) rychle vysvetlili, ze jsou pro ne jenom bila spina. Podobne zustava pro Roma Cech jenom gadzou...at se snazi byt "bro" jak chce. Jak jste se oslovovali tam v tej Tennessee?
@@giorgiocorleone2747 Wow, díky za odpověď! Moc nevím, jak na to zareagovat. Taky všechny nazývám tak, jak si přejí, abych je nazýval. Nicméně mezi přáteli se nazýváme všelijak urážlivě a děláme si z toho srandu. Mám to tak s otcem, bratry, přáteli, i starými známými ze základky. Zrovna slovo „čecháček“ jsem snad nikdy neslyšel použito v žádném vtipu nebo humorném projevu, ale vždy jenom útočně, naštvaně, vztekle, pohrdavě. V Tennessee jsme se nejčastěji oslovovali slovy „man“ nebo „bro“.
@@michaeljakubek Ano, slovy/vyraz "cechacek" je temer vzdy mineno "útočně, naštvaně, vztekle, pohrdavě a urazlive". Tak jako kdyz by beloch nebo jina rasa rekl v Emerice Afromaricanovi, ze je ny*er (musel jsem to gramaticky pozmenit, YT uz mi napsal, ze maji pravidla atd...nechci aby Bron'ovi blokli video). Ale cerni to mezi sebou nekdy pouzivaji. Vetsinou je/bylo to osloveni neco prave jako dnes "bro"; melo to ukazat urcitou rasovou a zaroven socialni prislusnost/soudrznost. Pouziva(lo) se to v ghettech. Obama aj. lepsi Afroamericane takove slovo nepouzivaji. Ale uz jsem ve filmu zaslechl, jak to rekl jeden cerny druhymu a myslel to urazlive. Ten jeden byl cernoch z lepsi spolecnosti a ten druhy socka z ghetta. Ale i to ceske "cechacek" uz jsem zaslechl, ze pouzije nekdo sam o sobe. Rekne treba: " Co ode me chces, vzdyt jsem jenom maly cechacek!" Je to ales urcitou trpkosti. Cesi radi pouzivaji osloveni, ktera jsou vice ci mene urazlive/opovrhujici. Mimo toho "cikan/cigan/cigorka/atd.", je to i treba to stare "skopcak/Nemcour/Fricek/nacek/atd.", ale i Rusaci a ukacka a i treba Japoncik. A Cesi to povazuji, ti co to pouzivaji v beznem hovoru, za "svobodu projevu". Proto si myslim, ze je to emericke: "Mysli si co chces, ale nerikej to nahlas!" lepsi cesta (aspon co se tyce oslovovani lidi) nez ta ceska "uprimnost"...vulgarni uprimnost. Pisete, ze se mezi prately nazyvate i urazlive a delate si z toho srandu. S jakymi prately? Ceskymi nebo americkymi?
Zajimave nazory, zajimave postoje, ktere presto muzou vest k uspechu...dle jeho preferenci. Ale odbory v U.S.A. velice dobre znaji. V nekterych oborech a v nekterych statech jsou mocnejsi nez ty nejmocnejsi v Cesku. I ta tradice odboru saha do druhe poloviny 19. stoleti.
@@michaeljakubek Protože Amerika je naprostý opak toho co jsem tu slyšel. Přes půl století žiji 20 minut od hranic s USA, NY. Viděls někdy celebrity roasting???
@@abirwait5636 Celebrity Roasting je takový ten zábavný pořad, kdy proti sobě stojí různé známé osobnosti a „roastí“ se, že? Viděl jsem jenom nějaké kratší úryvky na RUclips. Proč se ptáš? A jinak, nechtěl bys mi v nějakých konkrétních bodech vysvětlit, v čem jsou USA úplně opačné, než jak jsem to podal já? Jde jenom o ten černý humor?
@@michaeljakubek Mám otázku asi trochu mimo téma, nicméně by mě zajímalo, v jakém případě člověk dostane zdravotní pojištění, aby nemusel platit 20.000 za rentgen a další vyšetření, operace, které jsou u nás zadarmo v rámci ZP. Děkuju za odpověď :-)
Zaujala mě informace, ať lidi nemají strach vyrazit do USA. Řeknu to ze svého pohledu a domnívám se, že to tak bude mít dost lidí stejně. Ono slovo strach není totiž namístě, spíše bych to definoval slovem "peníze". Něco jiného je, vyrazit do Německa, Rakouska, Itálie, Chorvatska...autem je to mnohdy delší, než cesta letadlem do USA. Co jsem ale sám zpozoroval na svých známých je fakt, že USA je pro ně drahá sranda - už jenom letenka a ten papírový bordel kolem toho. Když jsem tam byl kdysi (20let zpátky) tak to bylo zcela jiné, než dnes. Srovnal bych to asi jako s Dánskem a Švédskem - běžný Čech se tam podívá a padne mu brada na zem, když zjistí, že pečivo je drahé jako jejich hodinová mzda. Vloni jsem tam byl a myslel jsem, že vidím blbě 🙂 prostě jiný kraj, jiný mrav a jiná životní úroveň. Moje kamarádka žila dlouho (asi 15let) na Floridě a dělala tam uklízečku a vydělala si takto na 2 byty v Praze. Kdyby dělala to samé v ČR, tak žije, jak se říká, z ruky do huby. Ale myslet si, že ona z toho vyžila a ještě ušetřila je liché, její manžel musel táhnout zbytek, ale tam je vidět ten rozdíl úrovně - u nich 1500 USD / týden v přepočtu na naše je pořádný balík, který bere manažer velké společnosti a z toho se opravdu dalo ušetřit na byt v Praze, ale ona sama by z toho moc nevyžila... Čili to je ten problém, proč dost lidí (neříkám všichni) v pozdním věku nechce do USA. Mladým je to mnohdy jedno a berou to i jako dobrodružství, kdežto zkušený člověk středního věku má myšlení jiné. Teď z mé další zkušenosti - s kamarády jsme chtěli vyrazit na pověstnou Route66 na motorkách - zjišťovali jsme půjčovny, plánovali jsme trasy, spaní v nejobyčejnějším motelu a dostali jsme se k částce se všemi pojistkami, spaním, cestou, benzínem, atd. kolem 250tis za osobu. Když jsme stejně dlouhou cestu naplánovali na letošní sezónu s cílem do Řecka a zpátky přes Rumunsko, tak jsme na částce kolem 40tis za osobu - to je fakt, který nejde okecat. Tím to samozřejmě nezatracuji, jen je potřeba to vnímat tak, že peníze mají všude jinou hodnotu. U nás a po skoro celé Evropě je to OK, východní Balkán je pohodička, ale toto je Amerika 🙂
Naprosto souhlasím a mimo jiné je to jeden z důvodů, proč se mi v Evropě tolik líbí. Můj komentář se týkal právě strachu jako potenciální překážky. Pokud jsou překážky jiné, tak samozřejmě nestačí odstranit jenom jednu.
@@E.L.Bernays No a? Co ja s tim mam delat? Je to oficiální jednoslovnej nazev CR? Je... ze se vam to nelibi, neni muj problem... Dekuji... obcas jedu ci letim do Cechie, takze muzu porovnat...
@@E.L.Bernays A proc zni Cechie hanlive? Nemci dodnes pouzivane slovo Tschechei, ktere Hitler (a nejen on) pouzival s opovrzenim, je jenom nemecky preklad ceskeho Cechy. A Morava je Mähren. Ano, pouzivalo se tenkrat i oznaceni Böhmen. Ktere ale zadny Cech dnes nepouziva (Bohemia). Podobne ma hodne Cechu, Moravaku a Slezanu problem s ceskym slovem/nazvem Cesko (nemecky Tschechien). Nevim proc? Ale cestina/Cesi, kteri umi najit na temer kazde slovo nejakou zkratku/lidovy nazev a jine zkomoleniny, neni/nejsou schopna/-i najit ceske slovo...vsemi akceptovane...na oznaceni dnesniho uzemi Ceske republiky. To oznaceni "Czech republic" na drezech repr. sportovcu je vice ci mene trapne. A jeste trapnejsi je oznaceni ceskych fizlu na autech: "policie ceske republiky". Tak za prve jsem nikde ve svete nevidel, ze by v nejake zemi meli fizlove ekvivaletni oznaceni. A za druhe je to i logicke, ze to nemaji. Kdyz me v Czechii/Czech republic zastavi fizlove, tak budou asi odkud? Z Polska? Facit. Cesi velmi casto vyzaduji, samozrejme od jinych, logiku, jasnost a presnost...a sami...hanba mluvit.
Pobavilo mě, že Američané se často stěhují, naproti tomu Češi se vrátí do vesničky a postaví dům - přesně můj případ 😃😃 možná bych řekla, že Češi jsou opravdu fixovaní na rodinu a na ostatní příbuzenstvo… momentálně se mi narodil syn a to je nemyslitelné, abychom někam odstěhovali vnoučka 😂😂 (samozřejmě pokud by to byl náš sen tak ano přestěhujeme se i navzdory tomu, ale momentálně ani nechceme a je pro nás důležitá pomoc od rodiny a vídat se)
No právě, je to o angličtině ne v angličtně :D Ale vážně, smysl mi to dává pouze u native speakers, jinak mi to přijde trošku umělé. Navíc - opět chci být úplně otevřený - lidé vždy hrozně remcají, když tam nejsou titulky a udělat titulky k takto dlouhému videu je (pro mne) obrovsky časově náročné... Promiň.
Moc fajn rozhovor s fajn mladym clovekem👍škoda,ze mi neni tak o 40 let mene😉.Tyhle moznosti dnesnich mladych lidi jsou uzasne a nase generace uz muze jen tise zavidet.
Marto, moc děkuji za milý komentář, ale musím říct, že (dle mého) není nikdy pozdě - člověk už asi nepůjde na vysokou, ale cestovat se dá i jinak :)
@@BronislavSobotka Nevim jak v Cesku, ale v Nemecku muzou v nekterych oborech (tam, kde neni narvano, a nepozaduje se vzorny prospech) studovat i duchodci.
Díky moc za tento rozhovor
Wow, jak se můžou zkušenosti lišit...😀 lidi z Wisconsinu kde jsem byl já, tak byli úžasný. Otevření, přátelský - všichni milovníci piva, masa a prděli na instagram, image i na bonton. Humor naprosto černej, stejnej jako my...😀 obrovské české komunity, jako Čech jsem tam byl opravdu populární. Připadal jsem si tam jako v Čechách, jen širší silnice a místo Romů tam byli Odžibvejové.
Hello Martine! Díky moc a moc za super zkušenost! Říkal jsem si, že to bude určitě jinde jiné a mám radost, že jsi mi to potvrdil :)
No to Vam musim verit, ale byli to Americane, nebo Cesi z Wisconsinu? Pisete totiz o obrovske komunite Cechu...
...takze nevim, kdo jsou ti vsichni milovnici piva, masa atd...
@@giorgiocorleone2747 v české komunitě jsem tam nikdy nebyl, ale i ty české komunity jsou Američané - česky moc nemluví, jen si připomínají české předky a kulturu. Stačí to na to, aby tam všichni věděli že Češi jsou prima parta. Hodně často se mi okolo Haywardu stávalo, že když se profláklo že jsem Čech, tak si přišli popovídat lidi, kteří vyprávěli o předcích z Čech a chtěli slyšet český slova, nebo nějaký historky ze starý vlasti. Občas to bylo až dojemný...😉
@@martinn.2563 Jo, jo...me dost zmatlo ta vase zminka o obrovskych ceskych komunitach. Ponevadz ja vim, ze jsou tam (hrube rozliseno) dva typy lidi z Ceska, ci byvaleho Ceskoslovenska. A sice ti, o kterych pisete terazky...o potomcich Cechu, kteri uz cesky moc/vubec neumi a potom je tam i dost Cechu, kteri umi cesky stale lepe (prisli jako dospeli do U.S.A.) nez anglicky.
Ale tak jak to popisujete Vy, tak ohlas jste mel u lidi, u Americanu s ceskymi predky. Jejich chovani (pivo, maso, atd.) popisujete v prvnim komentari. Ano, jsou to dnes Americane. I ti novy pristehovalci/utecenci (narozeni mimo U.S.A.) jsou dnes ve velke vetsine Americane (obcane U.S.A.). Ale...
...ale je presto urcity rozdil mezi Cecho-Americanem v 2. ci mozna i treti generace a Americanem, jehoz predkove tam prisli z anglosaskych zemi ci pred 400 lety a pozdeji.
V U.S.A. zije treba i hodne Hispancu, kteri uz maji i obcanstvi, takze jsou Americane. Ale presto maji jinou mentalitu a i chovani (ne ve vsem, ale v hodne vecech) nez ty posledne uvedeni.
Takze rici, Americane se chovaji a jednaji tak a tak, je hodne zavadejici.
Ono se to neda pausalne rici vlastne ani o Cesich zijicich v Cesku, i kdyz je to oproti Americanum hodne homogeni skupina.
Ja nevim, v US ziju 6 let, mam tu praci a deti, takze mam uplne jine zkusenosti a starosti nez dvacetilety student, co tam byl s ceskou simkou a bankou. Ale generalizace “v US tohle a v US tamto” je spatne. Staty jsou obrovske a co plati v Kalifornii nemusi platit v Texasu, napriklad v chovani, hodnotach atp…
Mi kolegove v praci “nehledi na image”, nereknou “he’s cool” (normalne kolegu pomluvi)…
“How are you” je spatne pochopeno - v CR je “spolecensky akceptovatelne minimum” rict Dobry den, v US ma tohle minimum o dve vety navic: “Hi - How are you -Fine” ano, nezajima je jak se mame. stejne jako ja si nepreju znova se shledat s revizorem, kdyz se s n loucim “Na shledanou”…
Jsem rád, že Vaše zkušenost je o tolik jiná. Já jsem myslím při rozhovoru řekl, že je důležité zmínit, že jsem byl na malé soukromé škole na východě Tennessee. A taky jsem několikrát odlišil mezi školami, na kterých jsem byl já, a školami na jiné úrovni, například z Ivy League. Chtěl jsem tím zdůraznit, že moje zkušenost je samozřejmě omezená. Zároveň jsem se ale snažil mluvit s lidmi z různých koutů Spojených Států. Nejenže jsem s nimi studoval, ale taky jsem trošku cestoval, a když jsme závodili, závodili jsme proti různým školám z různých míst. Možná se mýlím, možná je to dané generačně, těžko říct.
Ja zil v USA pouze 2 roky, ale take nemam rad, kdyz u nas nekdo kritizuje jejich:
- How are you?
- Good, you?
- Good
Je to proste zpusob zdraveni v jejich kulture, jako u nas "Dobry den". Nam to jenom muze prijit zvlastni, protoze je to jine. To ale neznamena ze je to spatne. Stejne tak jim muze prijit zvlastni rict jen "Dobry den"
@@michaeljakubek Jj urcite jde o to, ze jste se pohyboval spis mezi studenty a sportovci, kdezto ja spise v korporatnich kancelarich - to budou asi dost rozdilne svety :) Jinak skvely rozhovor, diky
@@Fischerrrrrrrr Lide si dost casto neuvedomuji/ci zapominaji, ze i treba v Cesku (ale i v Nemecku a Dansku - kde to znam ja) se bezne pouziva pozdrav: "Ahoj/dobry den - jak se mas/jak se mate!" A ano, pisi to s vykricnikem, ponevadz to neni otazka, nebot to nikoho nezajima. A odpoved zni rovnez: "Ahoj/nazdar/dobry den - dobre, a ty/vy!" ...a jde se rychle dal.
Jediny rozdil bude v tom, ze cloveka v Emerice oslovi "How are you!" i uplne cizi lide a v obchodech a na uradech. Coz Evrope ne.
Zajimave (socilogicky?) je, ze lide maji asi problem s vetsi zdvorilosti. Zatimco vulgarismus nejhrubsiho zrna ma ve velke casti ceskeho obyvatelstva zivnou pudu.
Díky moc a moc za tvůj pohled!
Super video Broňo...jako vždy. Škoda, že takový rozhovor nebyl před rokem, kdy jsem jela do USA. Hodně by mi to pomohlo🥺 každopádně tvoje videa jsou super👍 Keep up the good work😉👍
Thank you sooo much, Lenka! A omlouvám se, že to nebylo dříve...
Parádní rozhovor, moc za něj díky!!!❤
Díky za díky!
Mě je divné, že by v Americe neměli rádi jak se říká u nás černý humor nebo že by si neuměli ze sebe udělat legraci. Když se kouknu na nějaký jejich film nebo stand up, tak se docela až zesměšňují a uráží.
To je zajímavé. Takhle jsem se nad tím nikdy nezamyslel, ale když to teď říkáte, souhlasím. Ve filmech a stand-up komedii se lidé zesměšňují často. V realitě je to pravý opak. Strašně moc věcí je tam tabu a lidé se jim vyhýbají obloukem. Převážně to jsou věci, které se týkají rasy, ale zároveň pohlaví, věku, vzdělání, ...
Dobrý poin. A Michelovi moc děkuji za reakci :)
@@michaeljakubek No nevim jestli ma byt urazlive chovani/vyjadrovani znakem svobodneho projevu.
Zadny Cech asi neslysi rad, kdyz by ho nekdo nazval Cechackem.
Z toho pro me vypliva, ze kdyz nechce byt cikan nazyvan cikanem, nybrz Romem, tak ho budu nazyvat Romem. Samozrejme, ze muj postoj k nim...at je jakykoliv...se moc nezmeni.
Vsiml jsem si, ze se bili zacali misto "bud" anebo "mate" oznacovat/oslovovat jako "bro"...uz to ale prevzala omladina i v Evrope.
Ja vim odkud to prislo a moc se mi to nelibi. Ale kdyz si dnesni omladina mysli, ze je cool byt "bro" s lidma od BLM...tak je musim u toho nechat. Oni by jim ale ti afroamericti "bro" (prave od BLM) rychle vysvetlili, ze jsou pro ne jenom bila spina.
Podobne zustava pro Roma Cech jenom gadzou...at se snazi byt "bro" jak chce.
Jak jste se oslovovali tam v tej Tennessee?
@@giorgiocorleone2747 Wow, díky za odpověď! Moc nevím, jak na to zareagovat. Taky všechny nazývám tak, jak si přejí, abych je nazýval. Nicméně mezi přáteli se nazýváme všelijak urážlivě a děláme si z toho srandu. Mám to tak s otcem, bratry, přáteli, i starými známými ze základky. Zrovna slovo „čecháček“ jsem snad nikdy neslyšel použito v žádném vtipu nebo humorném projevu, ale vždy jenom útočně, naštvaně, vztekle, pohrdavě.
V Tennessee jsme se nejčastěji oslovovali slovy „man“ nebo „bro“.
@@michaeljakubek Ano, slovy/vyraz "cechacek" je temer vzdy mineno "útočně, naštvaně, vztekle, pohrdavě a urazlive". Tak jako kdyz by beloch nebo jina rasa rekl v Emerice Afromaricanovi, ze je ny*er (musel jsem to gramaticky pozmenit, YT uz mi napsal, ze maji pravidla atd...nechci aby Bron'ovi blokli video).
Ale cerni to mezi sebou nekdy pouzivaji. Vetsinou je/bylo to osloveni neco prave jako dnes "bro"; melo to ukazat urcitou rasovou a zaroven socialni prislusnost/soudrznost. Pouziva(lo) se to v ghettech. Obama aj. lepsi Afroamericane takove slovo nepouzivaji. Ale uz jsem ve filmu zaslechl, jak to rekl jeden cerny druhymu a myslel to urazlive. Ten jeden byl cernoch z lepsi spolecnosti a ten druhy socka z ghetta.
Ale i to ceske "cechacek" uz jsem zaslechl, ze pouzije nekdo sam o sobe. Rekne treba: " Co ode me chces, vzdyt jsem jenom maly cechacek!" Je to ales urcitou trpkosti.
Cesi radi pouzivaji osloveni, ktera jsou vice ci mene urazlive/opovrhujici. Mimo toho "cikan/cigan/cigorka/atd.", je to i treba to stare "skopcak/Nemcour/Fricek/nacek/atd.", ale i Rusaci a ukacka a i treba Japoncik.
A Cesi to povazuji, ti co to pouzivaji v beznem hovoru, za "svobodu projevu".
Proto si myslim, ze je to emericke: "Mysli si co chces, ale nerikej to nahlas!" lepsi cesta (aspon co se tyce oslovovani lidi) nez ta ceska "uprimnost"...vulgarni uprimnost.
Pisete, ze se mezi prately nazyvate i urazlive a delate si z toho srandu. S jakymi prately? Ceskymi nebo americkymi?
Zajimave nazory, zajimave postoje, ktere presto muzou vest k uspechu...dle jeho preferenci.
Ale odbory v U.S.A. velice dobre znaji. V nekterych oborech a v nekterych statech jsou mocnejsi nez ty nejmocnejsi v Cesku.
I ta tradice odboru saha do druhe poloviny 19. stoleti.
Díky moc za informace!
Zapíchl jsem to po pár minutách, protože tento hoch je úplně mimo.
Presne tak. Zijem v USA 20 rokov a davam Vam za pravdu :) Hoch je uplne mimo ...
Úplně mimo v jakém smyslu? Co jsem špatně pochopil nebo vyjádřil?
@@michaeljakubek Protože Amerika je naprostý opak toho co jsem tu slyšel. Přes půl století žiji 20 minut od hranic s USA, NY.
Viděls někdy celebrity roasting???
@@abirwait5636 Celebrity Roasting je takový ten zábavný pořad, kdy proti sobě stojí různé známé osobnosti a „roastí“ se, že? Viděl jsem jenom nějaké kratší úryvky na RUclips. Proč se ptáš? A jinak, nechtěl bys mi v nějakých konkrétních bodech vysvětlit, v čem jsou USA úplně opačné, než jak jsem to podal já? Jde jenom o ten černý humor?
@@michaeljakubek Mám otázku asi trochu mimo téma, nicméně by mě zajímalo, v jakém případě člověk dostane zdravotní pojištění, aby nemusel platit 20.000 za rentgen a další vyšetření, operace, které jsou u nás zadarmo v rámci ZP. Děkuju za odpověď :-)
Jak ho tak poslouchám, mám pocit, že na mě by to působilo jinak. Je to prostě odlišněj typ člověka než já. :-)
Hello Marek! Máš určitě pravdu, že na různé lidi to může působit různě :)
Zaujala mě informace, ať lidi nemají strach vyrazit do USA. Řeknu to ze svého pohledu a domnívám se, že to tak bude mít dost lidí stejně. Ono slovo strach není totiž namístě, spíše bych to definoval slovem "peníze". Něco jiného je, vyrazit do Německa, Rakouska, Itálie, Chorvatska...autem je to mnohdy delší, než cesta letadlem do USA. Co jsem ale sám zpozoroval na svých známých je fakt, že USA je pro ně drahá sranda - už jenom letenka a ten papírový bordel kolem toho. Když jsem tam byl kdysi (20let zpátky) tak to bylo zcela jiné, než dnes. Srovnal bych to asi jako s Dánskem a Švédskem - běžný Čech se tam podívá a padne mu brada na zem, když zjistí, že pečivo je drahé jako jejich hodinová mzda. Vloni jsem tam byl a myslel jsem, že vidím blbě 🙂 prostě jiný kraj, jiný mrav a jiná životní úroveň. Moje kamarádka žila dlouho (asi 15let) na Floridě a dělala tam uklízečku a vydělala si takto na 2 byty v Praze. Kdyby dělala to samé v ČR, tak žije, jak se říká, z ruky do huby. Ale myslet si, že ona z toho vyžila a ještě ušetřila je liché, její manžel musel táhnout zbytek, ale tam je vidět ten rozdíl úrovně - u nich 1500 USD / týden v přepočtu na naše je pořádný balík, který bere manažer velké společnosti a z toho se opravdu dalo ušetřit na byt v Praze, ale ona sama by z toho moc nevyžila... Čili to je ten problém, proč dost lidí (neříkám všichni) v pozdním věku nechce do USA. Mladým je to mnohdy jedno a berou to i jako dobrodružství, kdežto zkušený člověk středního věku má myšlení jiné.
Teď z mé další zkušenosti - s kamarády jsme chtěli vyrazit na pověstnou Route66 na motorkách - zjišťovali jsme půjčovny, plánovali jsme trasy, spaní v nejobyčejnějším motelu a dostali jsme se k částce se všemi pojistkami, spaním, cestou, benzínem, atd. kolem 250tis za osobu. Když jsme stejně dlouhou cestu naplánovali na letošní sezónu s cílem do Řecka a zpátky přes Rumunsko, tak jsme na částce kolem 40tis za osobu - to je fakt, který nejde okecat. Tím to samozřejmě nezatracuji, jen je potřeba to vnímat tak, že peníze mají všude jinou hodnotu. U nás a po skoro celé Evropě je to OK, východní Balkán je pohodička, ale toto je Amerika 🙂
Naprosto souhlasím a mimo jiné je to jeden z důvodů, proč se mi v Evropě tolik líbí. Můj komentář se týkal právě strachu jako potenciální překážky. Pokud jsou překážky jiné, tak samozřejmě nestačí odstranit jenom jednu.
Brono, tak tohle ja mam uplne obracene.
Cim dyl jsem v 🇬🇧, tim vic bych se do Cechie nevratil...
O svych detech ani nemluve...
Čechie zní stejně hanlivě jako Hitler říkával Tschechei. Hodně úspěchů v Anglii a ať se Vám tam i nadále líbí. ;-)
@@E.L.Bernays
No a?
Co ja s tim mam delat?
Je to oficiální jednoslovnej nazev CR? Je... ze se vam to nelibi, neni muj problem...
Dekuji... obcas jedu ci letim do Cechie, takze muzu porovnat...
@@E.L.Bernays A proc zni Cechie hanlive?
Nemci dodnes pouzivane slovo Tschechei, ktere Hitler (a nejen on) pouzival s opovrzenim, je jenom nemecky preklad ceskeho Cechy. A Morava je Mähren. Ano, pouzivalo se tenkrat i oznaceni Böhmen. Ktere ale zadny Cech dnes nepouziva (Bohemia).
Podobne ma hodne Cechu, Moravaku a Slezanu problem s ceskym slovem/nazvem Cesko (nemecky Tschechien). Nevim proc?
Ale cestina/Cesi, kteri umi najit na temer kazde slovo nejakou zkratku/lidovy nazev a jine zkomoleniny, neni/nejsou schopna/-i najit ceske slovo...vsemi akceptovane...na oznaceni dnesniho uzemi Ceske republiky.
To oznaceni "Czech republic" na drezech repr. sportovcu je vice ci mene trapne. A jeste trapnejsi je oznaceni ceskych fizlu na autech: "policie ceske republiky".
Tak za prve jsem nikde ve svete nevidel, ze by v nejake zemi meli fizlove ekvivaletni oznaceni. A za druhe je to i logicke, ze to nemaji. Kdyz me v Czechii/Czech republic zastavi fizlove, tak budou asi odkud? Z Polska?
Facit. Cesi velmi casto vyzaduji, samozrejme od jinych, logiku, jasnost a presnost...a sami...hanba mluvit.
@@andyczech117 Zůstat tam a už se nevracet. Uplně nejlepší bude, když se vzdáte českého občanství, tím nám spadne kámen ze srdce 🙂.
@@LP-fq9us
😂😂😂
Neee... to by byla skoda...
Lepsi mit 2 [pasy] (jak rikal vas vychlastanej prezident...)
Pobavilo mě, že Američané se často stěhují, naproti tomu Češi se vrátí do vesničky a postaví dům - přesně můj případ 😃😃 možná bych řekla, že Češi jsou opravdu fixovaní na rodinu a na ostatní příbuzenstvo… momentálně se mi narodil syn a to je nemyslitelné, abychom někam odstěhovali vnoučka 😂😂 (samozřejmě pokud by to byl náš sen tak ano přestěhujeme se i navzdory tomu, ale momentálně ani nechceme a je pro nás důležitá pomoc od rodiny a vídat se)
Asi na tom něco bude :) A moc gratuluji k narození! ❤️
Proč není rozhovor v angličitně ?? myslím že by to bylo o mnohem lepší..však je to kanál o angličtině
No právě, je to o angličtině ne v angličtně :D Ale vážně, smysl mi to dává pouze u native speakers, jinak mi to přijde trošku umělé. Navíc - opět chci být úplně otevřený - lidé vždy hrozně remcají, když tam nejsou titulky a udělat titulky k takto dlouhému videu je (pro mne) obrovsky časově náročné... Promiň.
presne ti rozumim , jsem v Nashville , and deep south is ful of duplicitous arse kissing fakes
Yup.