Przydałoby się nagrać podcast o narzędziach (dobrych stronach) i może kalkulacjach dobrych spółek dywidendowych jakie elementy brać pod uwagę czy ma dług itp. z analizy technicznej i fundamentalnej o perspektywicznej wzrostowej procentowo dywidendzie. I jakie kraje są korzystne do inwestowania dywidendowo. Świetny, kanał i dobre merytoryczne omówienie sprawy.
48:00 w sumie może najlepszym wyjściem byłoby nie kupowanie akcji dywidendowych na samym początku, skoro to jest problem aby je reinwestować? Zaczynam się zastanawiać nad zainwestowaniem w jakieś instrumenty których nie musimy reinwestować, aż do momentu w którym kwota już jest wystarczająca, aby nie przepłacać za prowizje 🤔
Cześć Mateuszu, trochę się czepię tej Twojej analizy z wariantami, gdyż podane kwoty wydają mi się lekko wzięte "z kapelusza". O ile spodziewane odsetki z REITów i inne opcje wydają mi się dość realistyczne o tyle bardzo zaniżyłeś spodziewane odsetki od obligacji detalicznych. Zakładając że długookresowa inflacja w Polsce będzie 2.5% (co teraz wydaje się abstrakcją, ale w długim terminie może tak być), a obecnie na słabych warunkach dodają +1% do inflacji, to daje nam to 3.5% rocznie, a nie 2%. (Pierwszy rok na EDO będzie gorszy, ale nawet jeśli to obniży średnią do 3.3%). Moim zdaniem jest to raczej najbardziej prawdopodobny scenariusz. Zatem wyniki z IKE Obligacje trochę mniej powinny odstawać od reszty. Matematyka oczekiwanych stóp zwrotu jasno mówi, że na podatku powinniśmy zyskać inwestując w akcje, z tym nie da się nie zgodzić. Zwłaszcza, że Twój przykład zakładał tylko 10 lat wpłat, a przy dłuższych wpłatach ta różnica będzie większa. Ja nie mogę się zgodzić, że wykorzystanie IKE do obligacji detalicznych to duży błąd. Prezentujesz temat z perspektywy własnej lub osoby, która oszczędza dużo więcej niż limity, dlatego do takich wniosków dochodzisz. Mając np. 2 osoby które wpłacają maksymalne roczne limity IKE i IKZE, to daje ponad 40tys rocznie, czyli jak na Polskie warunki nie tak mało. Zakładając, że nie mogą oszczędzić więcej i nie myślą o FIRE tylko po prostu o emeryturze od 60 roku życia, to opcja IKE, IKZEx2 w akcje i właśnie IKE Obligacje będzie super rozwiązanie. Zaletą IKE Obligacje będzie relatywne trzymanie wartości realnej środków (może nie zawsze, ale powiedzmy, że będzie), gdyż kwoty te odporne są na jakiekolwiek wahania. Takie bardzo stabilne środki mogą być świetnym pomysłem i zabezpieczeniem, jeśli akurat będziemy przechodzić na emeryturę w sytuacji, gdyż jest bessa na rynku akcji lub kryzys ekonomiczny i firmy tną dywidendy, wtedy mamy stabilne środki właśnie z IKE Obligacje, z których możemy skorzystać zamiast sprzedawać tanio akcji. Dużo zależy od indywidualnej sytuacji. Zatem korzystanie z IKE Obligacje w moim odczuciu nie jest błędem, a już na pewno jest nie dużym błędem. Jeśli ktoś odkłada środki znacznie powyżej limitów wtedy może sobie pozwolić na opakowanie IKE i IKZE w akcje, ale to zależy od zasobów portfela, sytuacji życiowe i osobistych preferencji. Ja zdaję sobie sprawę, że fajnie wrzucić takie mocne zdanie, że to "duży błąd", ale po prostu chciałem wskazać, że to trochę przesada jak dla mnie :) Trzeba też rozumieć, że IKE Obligacje, to nie jest alternatywa dla akcji, a raczej dla kont oszczędnościowych i lokat, zatem produkt przygotowany dla innej grupy odbiorców. Poza tym przeskok z inwestowanie z obligacje detaliczne na inwestowanie w REIT jest jednak dość duży ;)
Hej! Czy długoterminowo spodziewasz się, że IKE obligacje z EDO pokona globalne rynki akcji? Prawdopodobnie nie, zatem - już abstrahując od założeń, których dokonywałem kiedy wyszedł ten wpis, czyli prawie rok temu i przy o wiele niższej dynamice wzrostu CPI R/R - założenie, które tu przedstawiam jest poprawne. Zgodzę się jednak z Tobą z tym, że dla osób, które ponad IKE+IKZE niewiele lub wcale nie oszczędzają "IKE Obligacje" może być jakimś wariantem do przemyślenia. Myślę, że w podcaście to wybrzmiało wystarczająco mocno, zachęcając głównie osoby, które wcześniej korzystały z IKE do obligacji, a ze zwykłych maklerskich do akcji do zweryfikowania założeń i migracji między kontami. Ja z kolei przyczepię się Twojego "znacznie" w zdaniu: Jeśli ktoś odkłada środki znacznie powyżej limitów wtedy może sobie pozwolić na opakowanie IKE i IKZE w akcje, ale to zależy od zasobów portfela, sytuacji życiowe i osobistych preferencji. Otóż nie. Wystarczy inwestować ok. 40 000 zł, czyli 2x limit obydwu kont, by IKE Akcje wypadało obiektywnie solidniej od IKE Obligacje. Wydajesz się z jakiegoś powodu sądzić, że EDO będą wiecznie płacić 8%, a jeśli tak jest to i tak trzymanie na IKE 100% PLN jest ogromnym błędem. W PLN powinniśmy mieć tzw. "poduszkę finansową", a do niej konto IKE (z uwagi na wypłatę trwającą około miesiąc) jest naprawdę źle dopasowane.
Hej, Co do opisu rzeczywistości to myślę, że się w zgadzamy. Oczywiście zakładam, że globalny rynek akcji pobije spokojnie EOD w każdej z perspektyw 10, 20 i 30 lat. Nie myślę też, że EDO będą płacić 8% rocznie, to jest anomalia, a bardziej bym się skłaniał do 3.3% o czym pisałem (jednak 2% mocno zaniżona kwota, nawet jeśli wpis był sprzed jakiegoś czasu). Nie chodzi tutaj o maksymalizowanie stopy zwrotu w długim terminie, bo wiadomo że tutaj EDO polegnie, ale wykorzystanie tego instrumentu jako redukcji zmienności całego portfela pod emeryturę oraz stabilnej możliwości wypłaty środków po przekroczeniu 60 roku życia, kiedy nasz horyzont inwestycyjny jest krótszy np. w wieku 50 lat. Dlatego w wariancie 2xIKE + 2xIKZE zostawienie jednego IKE na obligacje, a pozostałych konta na akcje zagraniczne, powinno dać dobry efekt i wziąć najlepsze z obu instrumentów: przyzwoite wyniki przy jednak zdecydowanie mniejszej zmienności. W takim ustawieniu około 35% to IKE obligacje (przy czym z czasem to pewnie będzie bliżej 30%). Taki portfel nie pobije globalnego rynku akcji, lecz z perspektywy "przeciętnego" polskiego inwestora będzie dużo bardziej stabilny. Zatem jeśli naszym celem nie jest maksymalizacje stopy zwrotu kosztem ponoszenia dużej zmienności to IKE Obligacje świetnie może do tego posłużyć :) Jasne IKE pod jakieś poduszki bezpieczeństwa, to się nie nadaje i dodatkowo też szkoda limitów. Mówimy tutaj o inwestowania pod emeryturę. Oczywiście też się zgodzę, że inwestowanie 100% PLN jest... błędem (albo raczej mocno dyskusyjne), gdyż naszą zdolność nabywcza lepiej oddaje EUR lub USD niż złotówka. Więc jeśli ktoś korzystałby tylko i wyłącznie z IKE Obligacje nie łącząc tego z niczym innym i miałbym czystą 100% ekspozycje na złotówkę, to faktycznie długoterminowo nie brzmi to zbyt dobrze. Ja wiem, że to jest czepianie się, a po prostu patrzymy na to samo zagadnienie inaczej oraz mamy inne podejście do ryzyka. Mam nadzieje, że chociaż trochę udało mi się pokazać, że taki produkt może mieć sens, jeśli trochę zmienimy perspektywę i mamy inną skłonność do ryzyka. Dziękuję też za bardzo rozbudowaną poprzednią odpowiedź.
Hej, dziękuję za pracę którą wykonujesz jest świetnie wszystko przedstawione. Mam prośbę czy mógłbyś nagrać materiał o tematach inwestycyjnych z mbanku jest tam sporo etf które wyglądają ciekawie. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za materiały:).
IKE maklerskie, czyli do akcji, daje możliwość kupowania obligacji na rynku Catalyst. Przynajmniej to, które ja mam w mBanku. Można kupić obligacje skarbowe i korporacyjne, zależy jakie ryzyko tolerujecie. Są na różnych stronach kalkulatory rentowności obligacji, wpiszcie tam warunki z IKE i zobaczcie, jak wzrasta rentowność. Poza tym da się kupić np. obligacje 10-letnie rok czy dwa przed ich wykupem, zamrażacie kasę na ułamek czasu trwania obligacji, a korzystacie z oprocentowania na warunkach jak przez 10 lat.
Tak, IKE/IKZE z dostępem do GPW dają na ogół też dostęp do GPW Catalyst (wyjątek: XTB, które Catalyst nie ma). Mam na blogu serię o obligacjach i wpisy o wybieraniu obligacji z Catalyst.
Dzięki, miło było posłuchać innej trochę opinii ;) U mnie jednak wybór padł na IKE w DM BOŚ do części akcyjnej (ETF MSCI ACWI) oraz IKZE Obligacje do EDO. Uważam, że tym rozdzieleniem sobie rozdzielam w pewien sposób automatycznie część akcyjną od obligacyjnej (proporcje są ok 72/28), no i tak też czuję się bezpieczniej w ten sposób.
@@Inwestomat Tak, jest to bardzo słuszna uwaga i też mnie to najbardziej zastanawiało. Ale odpowiedziałem sobie, że mam nadzieję że do tego czasu zarobki moje wzrosną na tyle, żeby na portfel długoterminowy inwestować też poza limitami IKE i IKZE i wtedy ewentualny rebalancing długoterminowego portfela zrobię na "zwykłym koncie", czyli prawdopodobnie zakup obligacji na Pekao. Obecnie bardziej koncentruje się by wypełniać limity IKE i IKZE + odkładam na wkład własny, by jeszcze przed 30. kupić mieszkanie, więc portfel długoterminowy to nie wszystko ;)
@@Inwestomat Dzięki, ale by być uczciwym to powiem (dla innych osób czytających komentarze) że u mnie jest to trochę uprzywilejowana sytuacja. W 2020 z początkiem pandemii wróciłem do rodziców i tak zostałem do dzisiaj, więc jedynie dokładam się do rachunków zamiast płacić na wynajem - zdecydowałem że wolę w ten sposób oszczędzać. No i mam KUP 50%, więc 2 próg podatkowy na UoP mam przesunięty i w niego nie wpadam (12k brutto).
Tym, że przy wypłacie dywidendy przez ETF distributing powstaje zobowiązanie podatkowe (u Ciebie). Lepiej w takiej sytuacji po prostu wybierać te akumulujące.
@@Inwestomat Czyli właściwie nie ma pożytku z IKE/IKZE jeśli i tak i tak kupię ETF akumulujący? IKE/IKZE "świeci" tylko jak kupuję bezpośrednio akcje, ewentualnie ETF distrubuting (ale nie wiem czemu miałbym to robić)
@@joshtester5403 Najkorzystniej wypadają na IKE/IKZE akcje polskich lub brytyjskich spółek dywidendowych (nie REIT-ów), bo nie płacimy od nich podatku od dywidendy wcale.
@@Inwestomatmożna poprosić o krótkie wytłumaczenie? Dlaczego na ETF distribution na koncie IKE miałoby powstać zobowiązanie podatkowe skoro ich nie wypłacam, a reinwestuję dalej w ramach konta IKE?
@@badzpowazny8172 Nie powstaje. Chodziło mi wyżej o to, że na regularnym koncie (nie IKE/IKZE) by powstało, więc IKE/IKZE relatywnie do normalnego konta oszczędza nam na podatku.
Mateusz, słucham 10 miesięcy później... teraz chcieli byśmy żeby ta inflacja była koło 4% a raczej nie zapowiada się :( btw szkoda że tak późno trafiłem na Twój kanał - naprawdę świetna robota!
Hej Albert, Czemu tak późno? Kanał istnieje od roku, więc i tak szybko tu trafiłeś. Bloga prowadzę od 3 lat i pewnie będę prowadził jeszcze kilka, więc nic straconego :). A co do inflacji - pożyjemy, zobaczymy, ale "eksperci" zapowiadają spadki :P.
@@Inwestomat Na pewno kiedyś zacznie spadać, ale możliwości wzrostu jeszcze ma ... dajmy na to taka druga Turcja ;) . Przy okazji naprawdę świetna robota - aktualnie mój top 1 kanał jeżeli chodzi o pozyskiwanie informacji o rynku. A po przesłuchaniu serii o obligacjach to wiem, że nic nie wiedziałem wcześniej :) A teraz to rozumiem i nawet wydaje się logiczne.
Jest coś co jest w miarę bezpieczną inwestycją, o potencjale zmienności porównywalnym do akcji, a w dodatku jest w Polsce zwolnione z podatku, chodzi o złoto fizyczne trzymane ponad pół roku. Więc wolę ładować kasę w coś co ma wartość samą w sobie, a nie jest jakimś zobowiązaniem kogoś względem kogoś. Tak w nawiasie to jestem pod wrażeniem jak dajesz radę robić takie długie i skomplikowane analizy.
Cześć, Złoto nie ma "wartości samej w sobie". Jego wartość jest oparta na wierze ludzi w to, że złoto ma wartość. Podobnie jest oczywiście z akcjami, nieruchomościami itp., ale filozoficznie to nic nie ma "wartości samej w sobie" :). Poza tym dziękuję za docenienie moich przydługich analiz i mam nadzieję, że się podobają :).
Mateusz a co sądzisz o strategii: ike obligacje + ike maklerskie mbank do zakupu ETF razem z żoną? Plus dla zabawy i nauki XTB na zakup pojedynczych akcji.
Dobra strategia, ale pamiętaj o braku możliwości równoważenia proporcji między kontami IKE. Z czasem na akcyjnym będzie więcej $, więc Wasze 50/50 stanie się 55/45, 60/40 i tak dalej.... i niespecjalnie będziecie mogli coś z tym zrobić. Chyba że proporcje wyrównacie poza kontami IKE.
Ja mam takie przemyślenie odnośnie akcji, że one nie mogą w nieskończoność rosnąć (wykres przypominający trójkąt /\ lub trapez). Trudno określić na ile prawdopodobna jest sytuacja, że np. S&P500 osiągnie wartość powiedzmy 6 000 nie mówiąc już o 10 000, czy taki Apple też. Tani to on był na początku, nie wiem czy w ogóle jest szansa, że osiągnie kurs np. 700$ o 1 000$ nawet nie wspominając. Jednocześnie znaleźć współczesnego jednorożca jak Apple kilka dekad temu jest dość skomplikowane choć nie niewykonalne. Ogólnie chodzi o to, że pasywne inwestowanie może skończyć się na tym, że wyjdziemy na 0 lub wręcz stracimy choć dywidendy jakoś to zmniejszają.
Dlaczego indeks nie może według Ciebie rosnąć w nieskończoność? Jeśli zakładamy rozwój ludzkości i to, że cel inflacyjny jest nieujemny, to bardzo logicznym wnioskiem jest to, że indeks akcji będzie rósł w nieskończoność. Jeśli zakładasz stagnację, to lepsze są obligacje. Nawet się zrymowało. Jeśli zakładasz, że ludzkość się cofnie, to nawet złoto nie pomoże. Tu już bardziej broń i umiejętności przetrwania mogą się przydać. A dywidendy nie mają nic do tego, czy stracisz, czy zyskasz, bo z szerokiego indeksu, to wzrost wartości akcji odpowiada za większość zwrotu w krótkim terminie.
@@Inwestomat Racja. Myślę o jakichś apokaliptycznych sytuacjach, np. III wojna światowa, paruzja. Nieraz na głównej stronie YT pojawiają się takie nagrania, które mogą niejako sugerować jakby władcy świata chcieli cofnąć ludzkość w rozwoju. Brzmi to dosyć niewiarygodnie ale nie można tego całkowicie wykluczyć. Właściwie to na naszych oczach pewne kraje cofają się, głównie Ukraina przychodzi na myśl. Dzięki Mateusz za wyjaśnienie.
@@Inwestomat Tak, mam 30 lat i chcę w opór ładować tyle ile można tak długo aż będę miał na to środki. Jeszcze mam takie głupie pytanie początkującego, czy jeżeli sprzedam V80A (rachunek IKE) i kupię sobie coś dywidendowego to czy powstanie wtedy potrzeba rozliczania podatku? Dziękuję za wszystkie materiały i odpowiedź! Daj znać gdzie można postawić Ci kawę.
@@przemoz99 Lepiej w jednym, bo będzie to wygodniejsze, a papiery wartościowe i tak nie należą do maklera (pośrednika), a do klienta końcowego. Nie wchodzą do masy upadłościowej w przypadku jego bankructwa.
Mam odłożoną poduszkę finasową dajmy na to 20 tys. I myślę o ulokowaniu jej w obligacjach EDO 10 letnich. A ogolnie utrzymywać inwestycję w 80 % akcji myślę o portfelu globalbym bardziej 20 % obligacji. I zapelniac dwa konta ike moje i narzeczonej co roku plus może coś poza ike. I zasyanawiam się czy warto w takim wypadku te pierwsze pieniądze z poduszki finasowej od razu do ike włożyć w obligacje? Czy kupić po prostu poza ike obligacje?
Moim zdaniem na IKE akcje, a obligacje poza IKE, a przyczyny wyjaśniłem w filmie, który oglądasz. Na dłuższą metę obligacje polskie mają marne szanse z globalnymi akcjami, ale czas pokaże.
@@Inwestomat dzieki za wypowiedzenie się w temacie. Jestem na początku drogi inwestycyjnej. Dzięki za wszystko co robisz i powodzenia w dalszym rozwoju.
Jeśli to nadal narzeczona a nie żona, to pamiętaj o podatku od spadków i darowizn (3 grupa) i dobrze zaplanuj kto wykonuje wpłaty na które konta i jak są one przekazywane między waszymi rachunkami rozliczeniowymi.
@@ProgramistaNaBudowie mamy dwa konta swoje na ktore wpływając nasze zarobki i z nich kupujemy potrzebne rzeczy nie przelewając miedzy sobą gotówki. Tak też z wypłatami byśmy robili.
Chciałbym inwestować poprzez IKE w spółki w polskiej walucie (bez przewalutowań) ale nie mam dużego rozeznania ani zbyt dużo czasu na śledzenie poczynań poszczególnych spółek. Czy w takiej sytuacji inwestowanie poprzez IKE w spółkę GPW s.a. będzie sensownym wyborem? A może jest jakiś ETF na Polskę dostępny w polskim złotym? p.s. Jak rozumiem ETF na cały świat lub USA nominowany w walucie PLN nie istnieje, prawda?
Nie, spółka GPW nie jest dobrym odzwierciedleniem kondycji spółek notowanych na GPW. O wiele lepszym wyborem byłyby ETF-y beta: ETF WIG 20, ETF mWIG40 i ETF sWIG80. Jest ETF na USA zabezpieczony do PLN (a nawet dwa) także od BETA, ale ich koszty są wysokie. + nie radzę zabezpieczać całej części akcyjnej do PLN, bo to umieszczanie wszystkich jaj w jednym koszyku.
Mam 45lat, do emerytury 15lat i tak sobie myślę by do swoich już ROD, EDO i TOS a także PPK dołożyć ike obligacje...🤔 Nie chce innych instrumentów tylko właśnie obligacje. Czy to dobry pomysł? Na konto ike obligacje EDO wpłacał bym co miesiąc 2x800+ zamiast na ROD. Czy to lepsze? Czy ewentualnie lepiej czekać na ike w Xtb i wejść ike+s&p500????
Zdecydowanie dołóż to konto, jeśli masz awersję do ryzyka i nie chcesz akcji. Pamiętaj jednak, że w ten sposób będziesz miał 100% ryzyka walutowego wobec PLN i 100% ryzyka specyficznego wobec wypłacalności państwa polskiego w portfelu. Nie polecam tak niezdywersyfikowanych portfeli na długi termin.
@@strazak79 Często mamy paraliż informacyjny, bo oglądamy bardzo dużo i przez to nie możemy sformułować planu. Powinieneś najpierw zrozumieć same podstawy, potem sformułować plan i ewentualnie dopiero wtedy oglądać wszystko i wszystkich.
Masz ranking kont maklerskich na moim blogu. Osobno dla samej gpw i osobno dla giełd zagranicznych. IKE są tam wyszczególnione, więc prosto wybierzesz coś sam.
Hej, popelnilem ten blad i zalozylem u zony IKE-Obligacje, wplacilem juz tam pieniadze, i automatycznie wykupily sie obligacje edo, jest jakas mozliwosc transferu tego ike-obligacje do normalnego ike w domu maklerskim? dopuszczam mozliwosc operacji polegajace na wczesniejszej sprzedazy obligow itp.
Tak, proces jest dość prosty: Otwierasz IKE w DM z opcją transferu środków z obecnego IKE. Piszesz do PKO (maklera), że chcesz złożyć zlecenie transferu, dając im potwierdzenie od nowgo maklera. Czekasz miesiąc. Oczywiście PKO wymusi sprzedaż obligów.
Ja podszedłem do tego tak - wiem po sobie, że nie jestem człowiekiem z dużą skłonnością do ryzyka. Wole zarobić mniej ale przynajmniej utrzymać wartość swoich oszczędności. A to gwarantuje mi IKE Obligacje. Jeżeli, po wypełnieniu limitu, mam wolne pieniądze, którymi "mogę się bawić", to wtedy kupuje S&P500. Jeżeli wszystko stracę, to nie będzie tragedii bo to wolna gotówka, a jeżeli zyskam, to cóż - zapłacę podatek ale i tak będę do przodu. Każdy musi podchodzić do tego indywidualnie.
Brzmi dobrze. Mój podcast był dla ludzi, którzy przekraczają limity IKE i IKZE i muszą wybrać, co ulokować na którym koncie. Po Twoim komentarzu rozumiem, że prawie nie tolerujesz ryzyka i prawie nie przekraczasz limitów IKE w ciągu roku i to jest OK.
@@Inwestomat Można powiedzieć że jestem świeżakiem w IKE, bo w pierwszym roku wykorzystałem limit, w drugim teraz zapewne też ale jeszcze nie w tym momencie. Moje zarobki pozwalają mi na wypełnienie limitu w ciągu roku ale na niezbyt wiele więcej. IKE to moje pierwsze doświadczenia z inwestowaniem, dlatego też zdecydowałem się na taki ostrożny ruch. Można powiedzieć, że na chwilę obecną prawie nie toleruje ryzyka, aczkolwiek nie wykluczam, że wraz z nabywaniem doświadczenia i "bycia w temacie", moje postrzeganie ulegnie zmianie. Zobaczymy co tez czas pokaże i czy nie zmieni się prawo - chociażby kwestia podatku Belki czy samych kont IKE. Idealnie byłoby mieć możliwość otwarcia konta IKE Obligacje i IKE na akcje 😄
@@Macias096 Zawsze możesz w przyszłości to IKE przenieść na maklerskie, jeśli podejmiesz taką decyzję. Ważne, że limity IKZE uzupełniasz, bo nie przepadają.
Myślę że temat robi się trochę bardziej skomplikowany gdyby wyobrazić sobie scenariusz w którym ktoś chciałby wpłacać (nieważne z jakiego powodu) na IKZE+IKE łącznie kwotę poniżej maksymalnego limitu (powiedzmy 10k). Trzeba wtedy przeliczyć czy ze względu na optymalizację podatkową opłaca się wymaksować IKZE, kosztem tego że mniejsza kwota zostaje na IKE. No i uczciwie trzeba powiedzieć że dla przeciętnego obywatela nawet IKE Obligacje nie takie złe, jeśli wziąć pod uwagę ile osób w ogóle ma konta IKE/IKZE albo jest świadoma ich istnienia :)
Oczywiście poniżej rocznego limitu można/warto budować zdywersyfikowany portfel akcji i obligacji. Co do "IKE Obligacje nie jest takie złe" bym uważał, bo pobiera opłatę depozytową, co jest złe samo w sobie. Dlaczego karać za IKE, jeśli normalne konto obligacyjne jest darmowe?
Waham się właśnie między IKE Obligacje a IKE maklerskie w BOŚ, i zdecydowałem, że otworzę Obligacje, bo w BOŚ odstraszyły mnie wysokie prowizje od transakcji (minimum 14zł) gdzie ja zamierzam inwestować małe kwoty (18 lat niedługo skończę, nie mam jeszcze dochodu) to ta prowizja w BOŚ zeżre mi całą korzyść z IKE przynajmniej przez pierwsze lata. Jeśli jestem w błędzie, to proszę wyprowadź mnie z niego, w mojej sytuacji najlepszą opcją wydaje mi się IKE Obligacje, i drugi rachunek maklerski na normalnych warunkach żeby inwestować w etf pozdrawiam
A jakie kwoty zamierzasz inwestować? Podasz przykład? Jeśli do 1000 zł to rozumiem, jeśli powyżej to wpływ przepłacania prowizji nie będzie taki ogromny, jak się wydaje. Oczywiście możesz mieć IKE Obligacje i za kilka lat (gdy dochody wzrosną) przenieść na IKE maklerskie i tam już kupować za więcej. Tylko inna kwestia, że masz niedługo 18 lat, więc mega długi horyzont inwestycyjny, pod który bardzo dobrze "grają" akcje :).
@@Inwestomat początkowo ok 100-200zł miesięcznie, nie mam dochodu, co również jest problemem bo w regulaminie IKE obligacje jest punkt Małoletni w wieku 16-18 lat mogą wpłacić maksymalnie tyle ile wykażą w picie w roku kalendarzowym wpłaty Jeszcze dopytam w banku, ale jeśli faktycznie tak jest to szkoda tego jednego roku który musiałbym czekać
@@speedex2584 Faktycznie przy 100-200 zł miesięcznie to prowizje maklerskie będa zabójcze i już lepiej to IKE Obligacje. Każde IKE ma to ograniczenie wpłat dla osób 16-17 (tylko do wysokości wykazanej w PIT), bo to wynika z ustawy.
Jak moge sprawdzic ile hipotetycznie mogłyby zarobić etf bez dewid. po 6 i 10 latach przy załozeniu ze kupuje je za 10 tys zł a ile etf z ike te same założenia i porównac to jeszcze z obligacjami ind. infl. 10 latki. Jak juz jestem w temacie obligacji to co wyjdzie korzystniej kupic jednorazowo za 60 tys zł oblig 10 latki czy obligacje w ike wpłacając przez 6 lat 10 tys zł i jedne i drugie zakonczyc po 6 latach mając po tym okresie skonczone 60 lat . Czy mozn sie z Tobą skosultowac w sprawie porad inwestycyjnych ? pozdrawiam Andrzej
Hej Andrzej, Nie udzielam porad inwestycyjnych. Jak sprawdzić? Oczywiście w Excelu. Gorzej, że nie znasz przyszłych cen akcji, więc i tak niczego nie przewidzisz ;).
Siemanko ;) Założyłem niedawno konto Super IKE w PKO BP (daje opcje inwestycji w obligacje i akcje GPW) .. zastanawiam się jak rozłożyć wpłaty. Czy inwestycja w proporcjach 15k w obligacje EDO i 5k w akcje będzie dobrym pomysłem? Mimo wszystko się zakupu akcji w większym procencie :( Wtedy te 5k lepiej będzie zainwestować w akcje jednej spółki czy rozbić to na kilka spółek?
Cześć Mateusz, Oczywiście nikt nie wybierze za Ciebie proporcji Twojego IKE. Skoro już masz SUPERIKE, to może skorzystaj z możliwości inwestowania w ETF-y z GPW? S&P 500, DAX, mWIG40 i sWIG80. Do tego dlaczego aż 15k w obligacje EDO i tylko 5k w akcje? Czy naprawdę uważasz, że w długim terminie obligacje pobiją stopą zwrotu akcje? Patrz: materiał, pod którym komentujesz.
@@Inwestomat Dzięki za odpowiedź :) To dopiero mój początek drogi inwestycyjnej, ale edukuję się, czytam, oglądam, analizuje.. żeby popełnić jak najmniej błędów. Po korekcie plan jest taki aby w ramach SuperIKE rozłożyć inwestycje w proporcjach 40% obligacje - 60% ETF-y (3-4 indeksy). Tutaj zastanawia mnie czy w przypadku ETF-ów lepiej sprawdzi się jednorazowa większa wpłata roczna kiedy dany indeks jest w dołku czy stały comiesięczny przelew na mniejsze kwoty? Założyłem również konto w XTB, gdzie będę stawiał nieśmiałe, a może śmiałe kroki w zagranicznych ETF. Wstępny plan zakłada utworzenie planu inwestycyjnego na SP 500+MSCI World IT (opcja bardziej ryzykowna) . Drugi plan to MSCI World+MSCI EM proporcjach 80-20 (chyba opcja zdroworozsądkowa)
@@mateuszstraczynski5853 Czy na SUPERIKE (GPW) masz ETF-y na 3-4 indeksy? Masz DAX, 2x S&P 500 i 1x NASDAQ 100, ale te dwa ostatnie powielają dużo tych samych spółek. Nie baw się w szukanie dołków. Masz u mnie materiał, który dowodzi tego, że to nieskuteczne.
Właśnie w wieku 43 lat otworzyłem IKE i IKZE akcje i zamierzam wykorzystywać co roku cały lub prawie cały limit. Myślę co dalej i mam taki pomysł że ok 5 lat przed emeryturą zacznę szukać dobry moment na zamianę IKE akcje na IKE obligacje a jak już będę na emeryturze zrobię to samo z IKZE. Co myślicie o tym?
@@Inwestomat Na pewno chciałbym uniknąć oczywistych dołków które widać gołym okiem na wykresach, ale przydałaby się też jakaś lepsza metoda. Jednakże jeden z twoich filmów dał mi do myślenia i rozważam nie wymieniać akcji na obligacje, nawet na emeryturze. Prawdopodobnie będę wybierał środki stopniowo latami dlatego byłbym w stanie zaakceptować wahania cen. Dzięki za cenną wiedzę która bezinteresownie przekazujesz na tym kanale.
@@Saturnus666 Każdy chciałby uniknąć "oczywistych dołków", ale niestety są one nieoczywiste z lewej strony wykresu i robią się oczywiste dopiero z prawej, czykli gdy się zadzieją. Dlatego ważna jest metoda i metodyczna strategia. Dzięki za miłe słowa.
Myślę, że sporo osób inwestuje w IKE Obligacje, bo myśląc o IKE myślimy o zabezpieczeniu się na przyszłość. Więc automatycznie kierują się w stronę stabilniejszych opcji. Dodatkowo ludzie o wiele bardziej nie lubią tracić, niż lubią zyskiwać. Więc myśl, że na obligacjach może i zarobią mniej, ale przynajmniej nie stracą, jest o wiele lepsza, niż myśl, że jest jakiś cień szansy, że stracą swoje środki które miałby być na emeryturę. Plus ludzie inwestują nie tylko po to, żeby mieć za co żyć na emeryturze, ale także po to, aby powiększyć swój kapitał tu i teraz. Więc IKE traktują jako bezpieczną opcję, która zyski przyniesie dopiero za np. 30 lat. Ale mają pewność, że nie stracą. A bardziej ryzykowne ruchy podejmują teraz, ryzykując obecnymi środkami, a nie swoją emeryturą. Dla mnie również jakoś naturalnym wyborem początkowo były IKE Obligacje. Co mi po tej większej oszczędności podatkowej za 30 lat, jak albo stracę pieniądze grając ryzykownie, albo nie będę ich potrzebować, bo i tak już będę bogaty i stary? Najbardziej zależy mi na zbudowaniu takiego majątku, dzięki któremu nie będę musiał polegać na emeryturze odkładanej 30 lat. Inwestując w obligacje uwolniłbym kompletnie czas i umysł od myślenia o emeryturze za 30 lat i skupił się na tym co mogę zarobić już teraz. Tak naprawdę ryzyko utraty emerytury jest o wiele gorsze, niż szansa na większy zysk za 30 lat.
Ale kupując ETF na akcje z całego świata przez 30 lat raczej nie stracisz. Zresztą jak mam z tym dyskutować skoro jako argument podajesz, że ludziom IKE kojarzy się z bezpieczeństwem i obligacje też?
@@Inwestomat w sumie to były tylko luźne przemyślenia. Nie chodzi mi o dyskusję co jest faktycznie bezpieczniejsze. Po prostu myślę, że to co napisałem oddaje percepcję przeciętnego człowieka. Sam ostatecznie prawdopodobnie tak nie zrobię, między innymi dzięki twoim filmom. Ale tylko próbowałem udzielić odpowiedzi na, może retoryczne pytanie, dlaczego ludzie inwestują w IKE Obligacje.
I słusznie, emerytura (u większości z oglądających) za kilkadziesiąt lat - nie ma co się bawić w obligacje czy metale na IK(Z)E, akcje rosną najbardziej, zmienny kurs akcji to też nie problem w perspektywie długoterminowej - my tych pieniędzy nie będziemy wypłacać za rok czy 5 lat, a w dłuższej perspektywie każdy rozsądny ETF akcyjny rośnie. Obligacje mają sens dla osób tuż przed lub w trakcie emerytury, gdzie w każdej chwili z powodu np choroby (taki wiek) może być potrzebna solidna wypłata z IK(Z)E.
Lewarowane 60/40? Ciekawy projekt, ale obawiam się, że może być oparty na zbyt krótkiej symulacji historii. Dochodzi też koszt tej dźwigni. Zrobię osobną analizę w ramach nowego wpisu, to zobaczymy :).
@@jutublizard Covered Calli jest kilka i mógłbym je porównać, ale strategie są identyczne, więc tu raczej warto porównać covered call (strategię) z normalnym longiem na indeks.
Nie rozumiem tego komentarza, bo nie próbowałem tu przewidzieć inflacji. Napisałem tylko, jaka była ta historyczna i to, że w długim terminie EDO nie mają szansy ze zwrotem uzyskanym z rynków akcji. Fun fact: wpis wydałem w grudniu 2020 roku - policz teraz stopę zwrotu z EDO vs MSCI ACWI, przeliczając USD na PLN ;). Może jednak szklana kula nie poległa tak bardzo, jak Ci się wydaje? :)
@@Inwestomat Hej, nie pisałem o stopie zwrotu tylko o samym współczynniku inflacji o którym wspominałeś, że i tak jest wysoki i powinien spadać. Nie bierz proszę tego komentarza jako atak czy cokolwiek negatywnego, moim zamiarem było przekazać, że nigdy nie wiadomo jak będzie w przyszłości i najlepiej inwestować długoterminowo. Mogłem źle sformułować komentarz ale miał być lekko humorystyczny :)
Naprawdę wspomniałem, że inflacja jest wysoka i powinna spadać? Przecież inflacja wynosiła wtedy 2,4%, a średnia historyczna (przed wzrostami) wynosi około 3-4%. Fajnie, jakbyś podał dokładny czas, kiedy to powiedziałem, bo chciałbym wyciągnąć wnioski na przyszłość. Generalnie: znasz mnie i chyba nie zwykłem przewidywać inflacji na kolejne lata. Po prostu miałem na myśli, że w długim terminie będzie przeciętnie na poziomie 2-4%, więc EDO nie dadzą rady akcjom.
@@Inwestomat hej, pytałeś o dokładny czas, więc w sumie podaje: 10:26 "stopy procentowe będą jeszcze bardzo nisko" 13:51 "spodziewam się, że inflacja wróci w rejony 1.5%/2%" Oczywiście ciężko było przewidzieć co się stanie, więc to zrozumiałe.
Ale masz świadomość, że ten materiał jest z grudnia 2020 (zobacz na blogu, kanał yt założyłem dużo później i wtedy wrzucałem zaległe)? Sprawdź, jaka wtedy była inflacja. Ja komentowałem stopy w kontekście obecnej inflacji.@@anj000
Sprawdź, w jakich czasach to nagrywałem. Poza tym długoterminowo obligacje indeksowane inflacją faktycznie nie przynoszą więcej niż 2% powyżej inflacji rocznie (sprawdzałem to) :).
Analiza wsteczna jak statystyka - doskonale niedoskonałą. Niecałe 2 lata pokrywają się z wynikiem jaki mieliśmy uzyskać z obligacji po 10. Kto kupił i kupował regularnie to nie zdziwie się jak pokona w okresie powstania filmu us500, procentowo. Rynek jest tak ciekawy, że decyzję należy podjemowac samemu nie zakładać klapki na oczy bo ktoś nam tak powiedział. Do tego badania pokazują, że powrót do normalnej inflacji jest długoletni. #remindme10y
"Jaki mieliśmy uzyskać" - tu pisałem o przeciętnych stopach zwrotu z obligacji, a nie konkretnym wynikiem, który macie uzyskać. Komentarz kompletnie nietrafiony, biorąc pod uwagę to, że od chwili wydania wpisu na blogu (grudzień 2020) stopy zwrotu wyglądają następująco: EDO (w PLN): około +18%. S&P 500 ETF (w PLN): +30%. Poza tym - kto mierzy skuteczność IKE w 2 lata? Faktycznie za 10 lat byłoby bardziej stosownie, ale horyzontem IKE nie jest 10 lat, a 20-40 (dla większości osób).
Tak z ciekawości zapytam czy szczerze wierzysz w to że IKE dotrwa do emerytury ? patrząc na przeszłość te "programy" bardzo średnio sobie z tym radzą. Wiem, że te pieniądze są nasze ale jaki jest problem żeby na szybko to ike opodatkować ? moim zdaniem żaden. Tak samo patrzę na PPK, super program ale że wytrzyma następne 30 lat to raczej wątpię. Żeby nie było niejasności sam jestem w IKE i PPK bo nawet krótkoterminowo i tak się to bardziej opłaca.
IKE to III filar, a nie II filar (to raz), więc przynajmniej ich nie ruszą jak zrobili to z OFE. IKE to w tej chwili kwoty tak małe, że państwu w pewnym sensie nie opłaca się kłopotać zmienianiem zasad programu. Myślę, że może dotrwać do emerytury, ale ewentualnie zmienią jakoś zasady gry.
@@Inwestomat o ewentualnych zmianach będzie wiadomo wcześniej, więc nawet jak jakieś negatywne zmiany nadejdą, będzie okienko, żeby środki wycofać i wrzucić w zwykłe maklerskie.
Oj, jak bardzo się myliłeś co do inflacji i zysku z obligacji EDO (teraz płacą powyżej 9%). Dla obligacji detalicznych przyjąłeś bardzo pesymistyczne prognozy, a dla akcji (zwłaszcza tych amerykańskich) bardzo optymistyczne i wyszło tendencyjnie. Jak bardzo są to naiwne założenia można ocenić, spoglądając np. na giełdę japońską, która od 1989 roku do bodajże 2012 (czyli ponad 20 lat) konsekwentnie bardzo mocno spadała.
Mała zabawa: wpis "Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje" wydałem 14 grudnia 2020 roku. Od tego momentu do 17.02.2022, czyli przez lekko ponad rok: - MSCI ACWI w PLN wzrosło o 20,8% - Obligacje EDO (kupione wtedy) przyniosłyby inwestorowi około 3% zwrotu. "Jak bardzo się myliłeś" xD Ale ja nie przewidywałem przyszłych zwrotów z EDO/COI. Zresztą nie sądzisz, że na IKE/IKZE mam(y) jeszcze 30 lat obserwacji, by powiedzieć że się myliłem? ;) Łatwo po roku/dwóch napisać, że ktoś się mylił, a prawdopodobieństwo tego że polskie EDO "pobiją" wynik zdywersyfikowanego portfela akcji jest tak znikome, że dziwi mnie to, że taki komentarz w ogóle się pojawił. Dodatkowo "naiwne założenia", "giełda japońska" - ale przecież inwestując w MSCI ACWI portfel emerytalny "sam się dostosuje" do zmieniających się proporcji kapitalizacji giełd światowych.
@@Inwestomat Mnie już 45, myślałem o akcjach ale bardzo niestabilne teraz czasy.Dlatego otworzyłem ike w obligacjach skarbowych z perspektywą że jak będą lepsze czasy zmienić go na konto ike w bossa że by mieć możliwość kupować etf. Nie wiem czy to dobra decyzja ale mam przeczucie że w bliższych latach rynek czekają jeszcze gorsze czasy
@@kimicovboy6229 Nie wiem, co masz na mysli przez "niestabilne czasy" i "lepsze czasy". Możesz/umiesz to jakoś skwantyfikować? Inwestowanie w oparciu o przeczucie to bardzo zły pomysł: patrz moje podcasty o szukaniu dołków i szklanej kuli.
@@Inwestomat Ewentualnie katastrofa nuklearna na Ukrainie,wojna za Tajwan,spadek popytu na towary przez inflacje.A lepsze czasy to pokój i koncentracja na gospodarce a nie na bezpieczeństwu państw
@@kimicovboy6229 Takie ewentualności będziesz miał ciągle przez kolejne 30-50 lat, a może w ogóle cały czas. Jeśli to przeszkadza Ci w inwestowaniu w akcje, to skończy się tak, że nie będziesz nigdy inwestował.
Mateuszu bardzo dziękuję za ten odcinek! Świetnie to objaśniłeś.
Bardzo mi miło. Jeden ze starszych, ale ważniejszych materiałów na blogu/kanale.
Przydałoby się nagrać podcast o narzędziach (dobrych stronach) i może kalkulacjach dobrych spółek dywidendowych jakie elementy brać pod uwagę czy ma dług itp. z analizy technicznej i fundamentalnej o perspektywicznej wzrostowej procentowo dywidendzie. I jakie kraje są korzystne do inwestowania dywidendowo. Świetny, kanał i dobre merytoryczne omówienie sprawy.
Hej Norbert,
Mam już taki podcast - akcje (6/10) - posłuchaj.
48:00 w sumie może najlepszym wyjściem byłoby nie kupowanie akcji dywidendowych na samym początku, skoro to jest problem aby je reinwestować? Zaczynam się zastanawiać nad zainwestowaniem w jakieś instrumenty których nie musimy reinwestować, aż do momentu w którym kwota już jest wystarczająca, aby nie przepłacać za prowizje 🤔
ETF akumulujący dywidendy.
Cześć Mateuszu, trochę się czepię tej Twojej analizy z wariantami, gdyż podane kwoty wydają mi się lekko wzięte "z kapelusza". O ile spodziewane odsetki z REITów i inne opcje wydają mi się dość realistyczne o tyle bardzo zaniżyłeś spodziewane odsetki od obligacji detalicznych. Zakładając że długookresowa inflacja w Polsce będzie 2.5% (co teraz wydaje się abstrakcją, ale w długim terminie może tak być), a obecnie na słabych warunkach dodają +1% do inflacji, to daje nam to 3.5% rocznie, a nie 2%. (Pierwszy rok na EDO będzie gorszy, ale nawet jeśli to obniży średnią do 3.3%). Moim zdaniem jest to raczej najbardziej prawdopodobny scenariusz. Zatem wyniki z IKE Obligacje trochę mniej powinny odstawać od reszty.
Matematyka oczekiwanych stóp zwrotu jasno mówi, że na podatku powinniśmy zyskać inwestując w akcje, z tym nie da się nie zgodzić. Zwłaszcza, że Twój przykład zakładał tylko 10 lat wpłat, a przy dłuższych wpłatach ta różnica będzie większa.
Ja nie mogę się zgodzić, że wykorzystanie IKE do obligacji detalicznych to duży błąd.
Prezentujesz temat z perspektywy własnej lub osoby, która oszczędza dużo więcej niż limity, dlatego do takich wniosków dochodzisz. Mając np. 2 osoby które wpłacają maksymalne roczne limity IKE i IKZE, to daje ponad 40tys rocznie, czyli jak na Polskie warunki nie tak mało. Zakładając, że nie mogą oszczędzić więcej i nie myślą o FIRE tylko po prostu o emeryturze od 60 roku życia, to opcja IKE, IKZEx2 w akcje i właśnie IKE Obligacje będzie super rozwiązanie. Zaletą IKE Obligacje będzie relatywne trzymanie wartości realnej środków (może nie zawsze, ale powiedzmy, że będzie), gdyż kwoty te odporne są na jakiekolwiek wahania. Takie bardzo stabilne środki mogą być świetnym pomysłem i zabezpieczeniem, jeśli akurat będziemy przechodzić na emeryturę w sytuacji, gdyż jest bessa na rynku akcji lub kryzys ekonomiczny i firmy tną dywidendy, wtedy mamy stabilne środki właśnie z IKE Obligacje, z których możemy skorzystać zamiast sprzedawać tanio akcji. Dużo zależy od indywidualnej sytuacji. Zatem korzystanie z IKE Obligacje w moim odczuciu nie jest błędem, a już na pewno jest nie dużym błędem.
Jeśli ktoś odkłada środki znacznie powyżej limitów wtedy może sobie pozwolić na opakowanie IKE i IKZE w akcje, ale to zależy od zasobów portfela, sytuacji życiowe i osobistych preferencji.
Ja zdaję sobie sprawę, że fajnie wrzucić takie mocne zdanie, że to "duży błąd", ale po prostu chciałem wskazać, że to trochę przesada jak dla mnie :) Trzeba też rozumieć, że IKE Obligacje, to nie jest alternatywa dla akcji, a raczej dla kont oszczędnościowych i lokat, zatem produkt przygotowany dla innej grupy odbiorców. Poza tym przeskok z inwestowanie z obligacje detaliczne na inwestowanie w REIT jest jednak dość duży ;)
Hej!
Czy długoterminowo spodziewasz się, że IKE obligacje z EDO pokona globalne rynki akcji? Prawdopodobnie nie, zatem - już abstrahując od założeń, których dokonywałem kiedy wyszedł ten wpis, czyli prawie rok temu i przy o wiele niższej dynamice wzrostu CPI R/R - założenie, które tu przedstawiam jest poprawne.
Zgodzę się jednak z Tobą z tym, że dla osób, które ponad IKE+IKZE niewiele lub wcale nie oszczędzają "IKE Obligacje" może być jakimś wariantem do przemyślenia. Myślę, że w podcaście to wybrzmiało wystarczająco mocno, zachęcając głównie osoby, które wcześniej korzystały z IKE do obligacji, a ze zwykłych maklerskich do akcji do zweryfikowania założeń i migracji między kontami.
Ja z kolei przyczepię się Twojego "znacznie" w zdaniu: Jeśli ktoś odkłada środki znacznie powyżej limitów wtedy może sobie pozwolić na opakowanie IKE i IKZE w akcje, ale to zależy od zasobów portfela, sytuacji życiowe i osobistych preferencji.
Otóż nie. Wystarczy inwestować ok. 40 000 zł, czyli 2x limit obydwu kont, by IKE Akcje wypadało obiektywnie solidniej od IKE Obligacje. Wydajesz się z jakiegoś powodu sądzić, że EDO będą wiecznie płacić 8%, a jeśli tak jest to i tak trzymanie na IKE 100% PLN jest ogromnym błędem. W PLN powinniśmy mieć tzw. "poduszkę finansową", a do niej konto IKE (z uwagi na wypłatę trwającą około miesiąc) jest naprawdę źle dopasowane.
Hej,
Co do opisu rzeczywistości to myślę, że się w zgadzamy. Oczywiście zakładam, że globalny rynek akcji pobije spokojnie EOD w każdej z perspektyw 10, 20 i 30 lat. Nie myślę też, że EDO będą płacić 8% rocznie, to jest anomalia, a bardziej bym się skłaniał do 3.3% o czym pisałem (jednak 2% mocno zaniżona kwota, nawet jeśli wpis był sprzed jakiegoś czasu). Nie chodzi tutaj o maksymalizowanie stopy zwrotu w długim terminie, bo wiadomo że tutaj EDO polegnie, ale wykorzystanie tego instrumentu jako redukcji zmienności całego portfela pod emeryturę oraz stabilnej możliwości wypłaty środków po przekroczeniu 60 roku życia, kiedy nasz horyzont inwestycyjny jest krótszy np. w wieku 50 lat.
Dlatego w wariancie 2xIKE + 2xIKZE zostawienie jednego IKE na obligacje, a pozostałych konta na akcje zagraniczne, powinno dać dobry efekt i wziąć najlepsze z obu instrumentów: przyzwoite wyniki przy jednak zdecydowanie mniejszej zmienności. W takim ustawieniu około 35% to IKE obligacje (przy czym z czasem to pewnie będzie bliżej 30%). Taki portfel nie pobije globalnego rynku akcji, lecz z perspektywy "przeciętnego" polskiego inwestora będzie dużo bardziej stabilny. Zatem jeśli naszym celem nie jest maksymalizacje stopy zwrotu kosztem ponoszenia dużej zmienności to IKE Obligacje świetnie może do tego posłużyć :)
Jasne IKE pod jakieś poduszki bezpieczeństwa, to się nie nadaje i dodatkowo też szkoda limitów. Mówimy tutaj o inwestowania pod emeryturę. Oczywiście też się zgodzę, że inwestowanie 100% PLN jest... błędem (albo raczej mocno dyskusyjne), gdyż naszą zdolność nabywcza lepiej oddaje EUR lub USD niż złotówka. Więc jeśli ktoś korzystałby tylko i wyłącznie z IKE Obligacje nie łącząc tego z niczym innym i miałbym czystą 100% ekspozycje na złotówkę, to faktycznie długoterminowo nie brzmi to zbyt dobrze.
Ja wiem, że to jest czepianie się, a po prostu patrzymy na to samo zagadnienie inaczej oraz mamy inne podejście do ryzyka. Mam nadzieje, że chociaż trochę udało mi się pokazać, że taki produkt może mieć sens, jeśli trochę zmienimy perspektywę i mamy inną skłonność do ryzyka. Dziękuję też za bardzo rozbudowaną poprzednią odpowiedź.
Hej, dziękuję za pracę którą wykonujesz jest świetnie wszystko przedstawione.
Mam prośbę czy mógłbyś nagrać materiał o tematach inwestycyjnych z mbanku jest tam sporo etf które wyglądają ciekawie.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za materiały:).
Hej Mario,
Raczej nie omówię tematów, bo to tylko "nakładka" na ETF-y. Mogę napisać materiał o ETF-ach pod spodem :).
@@Inwestomat byłbym bardzo wdzięczny bo np arystokraci dywidendowi mają 0,35% opłaty rocznie więc dosyć mało tak samo złoto 0.19% opłaty rocznej.
@@mariomario6265 Ok, dzięki za propozycję tematu :)
@@Inwestomat co to znaczy "nakładka" na etfy?
@@79woocash Front-end (ładniejszy interfejs) do kupowania ETF-ów pod spodem. Za fasadą "tematów" są zwykłe, wybrane przez mBank ETF-y.
IKE maklerskie, czyli do akcji, daje możliwość kupowania obligacji na rynku Catalyst. Przynajmniej to, które ja mam w mBanku. Można kupić obligacje skarbowe i korporacyjne, zależy jakie ryzyko tolerujecie. Są na różnych stronach kalkulatory rentowności obligacji, wpiszcie tam warunki z IKE i zobaczcie, jak wzrasta rentowność. Poza tym da się kupić np. obligacje 10-letnie rok czy dwa przed ich wykupem, zamrażacie kasę na ułamek czasu trwania obligacji, a korzystacie z oprocentowania na warunkach jak przez 10 lat.
Tak, IKE/IKZE z dostępem do GPW dają na ogół też dostęp do GPW Catalyst (wyjątek: XTB, które Catalyst nie ma).
Mam na blogu serię o obligacjach i wpisy o wybieraniu obligacji z Catalyst.
Dzięki, miło było posłuchać innej trochę opinii ;)
U mnie jednak wybór padł na IKE w DM BOŚ do części akcyjnej (ETF MSCI ACWI) oraz IKZE Obligacje do EDO. Uważam, że tym rozdzieleniem sobie rozdzielam w pewien sposób automatycznie część akcyjną od obligacyjnej (proporcje są ok 72/28), no i tak też czuję się bezpieczniej w ten sposób.
Jest to OK, ale pamiętaj, że akcje na ogół rosną szybciej, więc za kilka lat możesz mieć 90/10. Co wtedy zrobisz? Dokupisz jakieś obligacje na IKE?
@@Inwestomat Tak, jest to bardzo słuszna uwaga i też mnie to najbardziej zastanawiało. Ale odpowiedziałem sobie, że mam nadzieję że do tego czasu zarobki moje wzrosną na tyle, żeby na portfel długoterminowy inwestować też poza limitami IKE i IKZE i wtedy ewentualny rebalancing długoterminowego portfela zrobię na "zwykłym koncie", czyli prawdopodobnie zakup obligacji na Pekao.
Obecnie bardziej koncentruje się by wypełniać limity IKE i IKZE + odkładam na wkład własny, by jeszcze przed 30. kupić mieszkanie, więc portfel długoterminowy to nie wszystko ;)
@@damians6391 Oczywiście. Szacun, że w ogóle masz IKE i IKZE przy zbieraniu na wkład własny.
@@Inwestomat Dzięki, ale by być uczciwym to powiem (dla innych osób czytających komentarze) że u mnie jest to trochę uprzywilejowana sytuacja. W 2020 z początkiem pandemii wróciłem do rodziców i tak zostałem do dzisiaj, więc jedynie dokładam się do rachunków zamiast płacić na wynajem - zdecydowałem że wolę w ten sposób oszczędzać. No i mam KUP 50%, więc 2 próg podatkowy na UoP mam przesunięty i w niego nie wpadam (12k brutto).
@@damians6391 Faktycznie źle nie masz (finansowo)
Dziękuję
Ja również :)
Czym tak naprawdę różnią się Etf-y Akumulujące od Dystrybujących w sytuacji gdy wypłacane dywidendy i tak będę reinwestowal?
Tym, że przy wypłacie dywidendy przez ETF distributing powstaje zobowiązanie podatkowe (u Ciebie). Lepiej w takiej sytuacji po prostu wybierać te akumulujące.
@@Inwestomat Czyli właściwie nie ma pożytku z IKE/IKZE jeśli i tak i tak kupię ETF akumulujący? IKE/IKZE "świeci" tylko jak kupuję bezpośrednio akcje, ewentualnie ETF distrubuting (ale nie wiem czemu miałbym to robić)
@@joshtester5403 Najkorzystniej wypadają na IKE/IKZE akcje polskich lub brytyjskich spółek dywidendowych (nie REIT-ów), bo nie płacimy od nich podatku od dywidendy wcale.
@@Inwestomatmożna poprosić o krótkie wytłumaczenie? Dlaczego na ETF distribution na koncie IKE miałoby powstać zobowiązanie podatkowe skoro ich nie wypłacam, a reinwestuję dalej w ramach konta IKE?
@@badzpowazny8172 Nie powstaje. Chodziło mi wyżej o to, że na regularnym koncie (nie IKE/IKZE) by powstało, więc IKE/IKZE relatywnie do normalnego konta oszczędza nam na podatku.
Mateusz, słucham 10 miesięcy później... teraz chcieli byśmy żeby ta inflacja była koło 4% a raczej nie zapowiada się :( btw szkoda że tak późno trafiłem na Twój kanał - naprawdę świetna robota!
Hej Albert,
Czemu tak późno? Kanał istnieje od roku, więc i tak szybko tu trafiłeś. Bloga prowadzę od 3 lat i pewnie będę prowadził jeszcze kilka, więc nic straconego :).
A co do inflacji - pożyjemy, zobaczymy, ale "eksperci" zapowiadają spadki :P.
@@Inwestomat Na pewno kiedyś zacznie spadać, ale możliwości wzrostu jeszcze ma ... dajmy na to taka druga Turcja ;) . Przy okazji naprawdę świetna robota - aktualnie mój top 1 kanał jeżeli chodzi o pozyskiwanie informacji o rynku. A po przesłuchaniu serii o obligacjach to wiem, że nic nie wiedziałem wcześniej :) A teraz to rozumiem i nawet wydaje się logiczne.
@@albertbanaszek2024 Dziękuję za docenienie kanału! Naprawdę mi miło!
Jest coś co jest w miarę bezpieczną inwestycją, o potencjale zmienności porównywalnym do akcji, a w dodatku jest w Polsce zwolnione z podatku, chodzi o złoto fizyczne trzymane ponad pół roku. Więc wolę ładować kasę w coś co ma wartość samą w sobie, a nie jest jakimś zobowiązaniem kogoś względem kogoś.
Tak w nawiasie to jestem pod wrażeniem jak dajesz radę robić takie długie i skomplikowane analizy.
Cześć,
Złoto nie ma "wartości samej w sobie". Jego wartość jest oparta na wierze ludzi w to, że złoto ma wartość. Podobnie jest oczywiście z akcjami, nieruchomościami itp., ale filozoficznie to nic nie ma "wartości samej w sobie" :).
Poza tym dziękuję za docenienie moich przydługich analiz i mam nadzieję, że się podobają :).
Mateusz a co sądzisz o strategii: ike obligacje + ike maklerskie mbank do zakupu ETF razem z żoną? Plus dla zabawy i nauki XTB na zakup pojedynczych akcji.
Dobra strategia, ale pamiętaj o braku możliwości równoważenia proporcji między kontami IKE. Z czasem na akcyjnym będzie więcej $, więc Wasze 50/50 stanie się 55/45, 60/40 i tak dalej.... i niespecjalnie będziecie mogli coś z tym zrobić.
Chyba że proporcje wyrównacie poza kontami IKE.
Ja mam takie przemyślenie odnośnie akcji, że one nie mogą w nieskończoność rosnąć (wykres przypominający trójkąt /\ lub trapez). Trudno określić na ile prawdopodobna jest sytuacja, że np. S&P500 osiągnie wartość powiedzmy 6 000 nie mówiąc już o 10 000, czy taki Apple też. Tani to on był na początku, nie wiem czy w ogóle jest szansa, że osiągnie kurs np. 700$ o 1 000$ nawet nie wspominając. Jednocześnie znaleźć współczesnego jednorożca jak Apple kilka dekad temu jest dość skomplikowane choć nie niewykonalne. Ogólnie chodzi o to, że pasywne inwestowanie może skończyć się na tym, że wyjdziemy na 0 lub wręcz stracimy choć dywidendy jakoś to zmniejszają.
Dlaczego indeks nie może według Ciebie rosnąć w nieskończoność?
Jeśli zakładamy rozwój ludzkości i to, że cel inflacyjny jest nieujemny, to bardzo logicznym wnioskiem jest to, że indeks akcji będzie rósł w nieskończoność.
Jeśli zakładasz stagnację, to lepsze są obligacje. Nawet się zrymowało.
Jeśli zakładasz, że ludzkość się cofnie, to nawet złoto nie pomoże. Tu już bardziej broń i umiejętności przetrwania mogą się przydać.
A dywidendy nie mają nic do tego, czy stracisz, czy zyskasz, bo z szerokiego indeksu, to wzrost wartości akcji odpowiada za większość zwrotu w krótkim terminie.
@@Inwestomat Racja. Myślę o jakichś apokaliptycznych sytuacjach, np. III wojna światowa, paruzja. Nieraz na głównej stronie YT pojawiają się takie nagrania, które mogą niejako sugerować jakby władcy świata chcieli cofnąć ludzkość w rozwoju. Brzmi to dosyć niewiarygodnie ale nie można tego całkowicie wykluczyć. Właściwie to na naszych oczach pewne kraje cofają się, głównie Ukraina przychodzi na myśl. Dzięki Mateusz za wyjaśnienie.
Cześć, chciałbym prosić o komentarz/opinię czy Twoim zdaniem opłaca się trzymać ETF Vanguard Lifestrategy 80% w IK(Z)E
W jakim horyzoncie? 30 lat - na pewno. 5 lat - nie powiedziałbym (bo za dużo akcji na krótki termin).
@@Inwestomat Tak, mam 30 lat i chcę w opór ładować tyle ile można tak długo aż będę miał na to środki. Jeszcze mam takie głupie pytanie początkującego, czy jeżeli sprzedam V80A (rachunek IKE) i kupię sobie coś dywidendowego to czy powstanie wtedy potrzeba rozliczania podatku? Dziękuję za wszystkie materiały i odpowiedź! Daj znać gdzie można postawić Ci kawę.
@@shrine010 Żadnych transakcji wewnątrz IKE nie trzeba opodatkowywać Belką.
Orientujesz sie moze jaki bedzie proces otwarcia IKE w xtb? chodzi o to czy bedzie to całkowicie zdalny proces przed komputerem/w aplikacji???
prawdopodobnie zdalny
Rozumiem że jeśli będę posiadał w swoim ike akcje wypłacające dywidendy to nie muszę ich co roku uwzględniać w swoim pit?
Nie musisz. IKE i IKZE "chronią" przed rozliczaniem PIT-38.
czy ike i ikze masz boś ? pozdrawiam
Prowadzę ję w mBanku (eMakler).
@@Inwestomat czy nie lepiej jest ikze założyć w boś ? np. ike w mbanku ? chodzi o to żeby nie robić tego w jednym banku ?
@@przemoz99 Lepiej w jednym, bo będzie to wygodniejsze, a papiery wartościowe i tak nie należą do maklera (pośrednika), a do klienta końcowego. Nie wchodzą do masy upadłościowej w przypadku jego bankructwa.
@@Inwestomat Dzięki za odpowiedź, tego nie wiedziałem. Super kanał prowadzisz , mega wiedza ,której zazdroszczę :) pozdrawiam
@@przemoz99 Dzięki! Miło mi.
Mam odłożoną poduszkę finasową dajmy na to 20 tys. I myślę o ulokowaniu jej w obligacjach EDO 10 letnich. A ogolnie utrzymywać inwestycję w 80 % akcji myślę o portfelu globalbym bardziej 20 % obligacji. I zapelniac dwa konta ike moje i narzeczonej co roku plus może coś poza ike. I zasyanawiam się czy warto w takim wypadku te pierwsze pieniądze z poduszki finasowej od razu do ike włożyć w obligacje? Czy kupić po prostu poza ike obligacje?
Moim zdaniem na IKE akcje, a obligacje poza IKE, a przyczyny wyjaśniłem w filmie, który oglądasz. Na dłuższą metę obligacje polskie mają marne szanse z globalnymi akcjami, ale czas pokaże.
@@Inwestomat dzieki za wypowiedzenie się w temacie. Jestem na początku drogi inwestycyjnej. Dzięki za wszystko co robisz i powodzenia w dalszym rozwoju.
@@johhd5862 Dzięki! Powodzenia również dla Ciebie :)
Jeśli to nadal narzeczona a nie żona, to pamiętaj o podatku od spadków i darowizn (3 grupa) i dobrze zaplanuj kto wykonuje wpłaty na które konta i jak są one przekazywane między waszymi rachunkami rozliczeniowymi.
@@ProgramistaNaBudowie mamy dwa konta swoje na ktore wpływając nasze zarobki i z nich kupujemy potrzebne rzeczy nie przelewając miedzy sobą gotówki. Tak też z wypłatami byśmy robili.
Chciałbym inwestować poprzez IKE w spółki w polskiej walucie (bez przewalutowań) ale nie mam dużego rozeznania ani zbyt dużo czasu na śledzenie poczynań poszczególnych spółek. Czy w takiej sytuacji inwestowanie poprzez IKE w spółkę GPW s.a. będzie sensownym wyborem? A może jest jakiś ETF na Polskę dostępny w polskim złotym?
p.s. Jak rozumiem ETF na cały świat lub USA nominowany w walucie PLN nie istnieje, prawda?
Nie, spółka GPW nie jest dobrym odzwierciedleniem kondycji spółek notowanych na GPW.
O wiele lepszym wyborem byłyby ETF-y beta: ETF WIG 20, ETF mWIG40 i ETF sWIG80.
Jest ETF na USA zabezpieczony do PLN (a nawet dwa) także od BETA, ale ich koszty są wysokie.
+ nie radzę zabezpieczać całej części akcyjnej do PLN, bo to umieszczanie wszystkich jaj w jednym koszyku.
Mam 45lat, do emerytury 15lat i tak sobie myślę by do swoich już ROD, EDO i TOS a także PPK dołożyć ike obligacje...🤔 Nie chce innych instrumentów tylko właśnie obligacje. Czy to dobry pomysł? Na konto ike obligacje EDO wpłacał bym co miesiąc 2x800+ zamiast na ROD. Czy to lepsze?
Czy ewentualnie lepiej czekać na ike w Xtb i wejść ike+s&p500????
Zdecydowanie dołóż to konto, jeśli masz awersję do ryzyka i nie chcesz akcji.
Pamiętaj jednak, że w ten sposób będziesz miał 100% ryzyka walutowego wobec PLN i 100% ryzyka specyficznego wobec wypłacalności państwa polskiego w portfelu. Nie polecam tak niezdywersyfikowanych portfeli na długi termin.
@@Inwestomat triche mało mi to mówi 🤔😢
@@strazak79 To czemu nie pooglądasz moich materiałów i nie poczytasz wpisów? Mam o tym mnóstwo informacji tutaj, na kanale.
@@Inwestomat oglądam i czytam. Jest tego dużo niestety bo oglądam też innych
@@strazak79 Często mamy paraliż informacyjny, bo oglądamy bardzo dużo i przez to nie możemy sformułować planu.
Powinieneś najpierw zrozumieć same podstawy, potem sformułować plan i ewentualnie dopiero wtedy oglądać wszystko i wszystkich.
Jakie konto IKE wybrać, żeby można było kupować indywidualne akcje np. spółek dywidendowych? Pozdrawiam
Masz ranking kont maklerskich na moim blogu. Osobno dla samej gpw i osobno dla giełd zagranicznych. IKE są tam wyszczególnione, więc prosto wybierzesz coś sam.
Hej, popelnilem ten blad i zalozylem u zony IKE-Obligacje, wplacilem juz tam pieniadze, i automatycznie wykupily sie obligacje edo, jest jakas mozliwosc transferu tego ike-obligacje do normalnego ike w domu maklerskim? dopuszczam mozliwosc operacji polegajace na wczesniejszej sprzedazy obligow itp.
Tak, proces jest dość prosty:
Otwierasz IKE w DM z opcją transferu środków z obecnego IKE.
Piszesz do PKO (maklera), że chcesz złożyć zlecenie transferu, dając im potwierdzenie od nowgo maklera.
Czekasz miesiąc. Oczywiście PKO wymusi sprzedaż obligów.
Ja podszedłem do tego tak - wiem po sobie, że nie jestem człowiekiem z dużą skłonnością do ryzyka. Wole zarobić mniej ale przynajmniej utrzymać wartość swoich oszczędności. A to gwarantuje mi IKE Obligacje. Jeżeli, po wypełnieniu limitu, mam wolne pieniądze, którymi "mogę się bawić", to wtedy kupuje S&P500. Jeżeli wszystko stracę, to nie będzie tragedii bo to wolna gotówka, a jeżeli zyskam, to cóż - zapłacę podatek ale i tak będę do przodu. Każdy musi podchodzić do tego indywidualnie.
Brzmi dobrze. Mój podcast był dla ludzi, którzy przekraczają limity IKE i IKZE i muszą wybrać, co ulokować na którym koncie. Po Twoim komentarzu rozumiem, że prawie nie tolerujesz ryzyka i prawie nie przekraczasz limitów IKE w ciągu roku i to jest OK.
@@Inwestomat Można powiedzieć że jestem świeżakiem w IKE, bo w pierwszym roku wykorzystałem limit, w drugim teraz zapewne też ale jeszcze nie w tym momencie. Moje zarobki pozwalają mi na wypełnienie limitu w ciągu roku ale na niezbyt wiele więcej. IKE to moje pierwsze doświadczenia z inwestowaniem, dlatego też zdecydowałem się na taki ostrożny ruch. Można powiedzieć, że na chwilę obecną prawie nie toleruje ryzyka, aczkolwiek nie wykluczam, że wraz z nabywaniem doświadczenia i "bycia w temacie", moje postrzeganie ulegnie zmianie. Zobaczymy co tez czas pokaże i czy nie zmieni się prawo - chociażby kwestia podatku Belki czy samych kont IKE. Idealnie byłoby mieć możliwość otwarcia konta IKE Obligacje i IKE na akcje 😄
@@Macias096 Zawsze możesz w przyszłości to IKE przenieść na maklerskie, jeśli podejmiesz taką decyzję. Ważne, że limity IKZE uzupełniasz, bo nie przepadają.
Myślę że temat robi się trochę bardziej skomplikowany gdyby wyobrazić sobie scenariusz w którym ktoś chciałby wpłacać (nieważne z jakiego powodu) na IKZE+IKE łącznie kwotę poniżej maksymalnego limitu (powiedzmy 10k). Trzeba wtedy przeliczyć czy ze względu na optymalizację podatkową opłaca się wymaksować IKZE, kosztem tego że mniejsza kwota zostaje na IKE. No i uczciwie trzeba powiedzieć że dla przeciętnego obywatela nawet IKE Obligacje nie takie złe, jeśli wziąć pod uwagę ile osób w ogóle ma konta IKE/IKZE albo jest świadoma ich istnienia :)
Oczywiście poniżej rocznego limitu można/warto budować zdywersyfikowany portfel akcji i obligacji.
Co do "IKE Obligacje nie jest takie złe" bym uważał, bo pobiera opłatę depozytową, co jest złe samo w sobie. Dlaczego karać za IKE, jeśli normalne konto obligacyjne jest darmowe?
zakładałem niedawno ike w bossa i identyfikowalem się jako platnik podatków w pl. Czy wobec tego reity stały się już bardziej opłacalne?
Tak, bo płacisz 15% u źródła i 4% dopłacasz w PL. Oczywiście jeśli to REIT-y amerykańskie.
Waham się właśnie między IKE Obligacje a IKE maklerskie w BOŚ, i zdecydowałem, że otworzę Obligacje, bo w BOŚ odstraszyły mnie wysokie prowizje od transakcji (minimum 14zł) gdzie ja zamierzam inwestować małe kwoty (18 lat niedługo skończę, nie mam jeszcze dochodu) to ta prowizja w BOŚ zeżre mi całą korzyść z IKE przynajmniej przez pierwsze lata. Jeśli jestem w błędzie, to proszę wyprowadź mnie z niego, w mojej sytuacji najlepszą opcją wydaje mi się IKE Obligacje, i drugi rachunek maklerski na normalnych warunkach żeby inwestować w etf
pozdrawiam
A jakie kwoty zamierzasz inwestować? Podasz przykład? Jeśli do 1000 zł to rozumiem, jeśli powyżej to wpływ przepłacania prowizji nie będzie taki ogromny, jak się wydaje.
Oczywiście możesz mieć IKE Obligacje i za kilka lat (gdy dochody wzrosną) przenieść na IKE maklerskie i tam już kupować za więcej.
Tylko inna kwestia, że masz niedługo 18 lat, więc mega długi horyzont inwestycyjny, pod który bardzo dobrze "grają" akcje :).
@@Inwestomat początkowo ok 100-200zł miesięcznie, nie mam dochodu, co również jest problemem bo w regulaminie IKE obligacje jest punkt
Małoletni w wieku 16-18 lat mogą wpłacić maksymalnie tyle ile wykażą w picie w roku kalendarzowym wpłaty
Jeszcze dopytam w banku, ale jeśli faktycznie tak jest to szkoda tego jednego roku który musiałbym czekać
@@speedex2584 Faktycznie przy 100-200 zł miesięcznie to prowizje maklerskie będa zabójcze i już lepiej to IKE Obligacje.
Każde IKE ma to ograniczenie wpłat dla osób 16-17 (tylko do wysokości wykazanej w PIT), bo to wynika z ustawy.
Jak moge sprawdzic ile hipotetycznie mogłyby zarobić etf bez dewid. po 6 i 10 latach przy załozeniu ze kupuje je za 10 tys zł a ile etf z ike te same założenia i porównac to jeszcze z obligacjami ind. infl. 10 latki. Jak juz jestem w temacie obligacji to co wyjdzie korzystniej kupic jednorazowo za 60 tys zł oblig 10 latki czy obligacje w ike wpłacając przez 6 lat 10 tys zł i jedne i drugie zakonczyc po 6 latach mając po tym okresie skonczone 60 lat .
Czy mozn sie z Tobą skosultowac w sprawie porad inwestycyjnych ?
pozdrawiam Andrzej
Hej Andrzej,
Nie udzielam porad inwestycyjnych.
Jak sprawdzić? Oczywiście w Excelu. Gorzej, że nie znasz przyszłych cen akcji, więc i tak niczego nie przewidzisz ;).
Siemanko ;) Założyłem niedawno konto Super IKE w PKO BP (daje opcje inwestycji w obligacje i akcje GPW) .. zastanawiam się jak rozłożyć wpłaty. Czy inwestycja w proporcjach 15k w obligacje EDO i 5k w akcje będzie dobrym pomysłem? Mimo wszystko się zakupu akcji w większym procencie :( Wtedy te 5k lepiej będzie zainwestować w akcje jednej spółki czy rozbić to na kilka spółek?
Cześć Mateusz,
Oczywiście nikt nie wybierze za Ciebie proporcji Twojego IKE. Skoro już masz SUPERIKE, to może skorzystaj z możliwości inwestowania w ETF-y z GPW? S&P 500, DAX, mWIG40 i sWIG80.
Do tego dlaczego aż 15k w obligacje EDO i tylko 5k w akcje? Czy naprawdę uważasz, że w długim terminie obligacje pobiją stopą zwrotu akcje? Patrz: materiał, pod którym komentujesz.
@@Inwestomat Dzięki za odpowiedź :) To dopiero mój początek drogi inwestycyjnej, ale edukuję się, czytam, oglądam, analizuje.. żeby popełnić jak najmniej błędów. Po korekcie plan jest taki aby w ramach SuperIKE rozłożyć inwestycje w proporcjach 40% obligacje - 60% ETF-y (3-4 indeksy). Tutaj zastanawia mnie czy w przypadku ETF-ów lepiej sprawdzi się jednorazowa większa wpłata roczna kiedy dany indeks jest w dołku czy stały comiesięczny przelew na mniejsze kwoty?
Założyłem również konto w XTB, gdzie będę stawiał nieśmiałe, a może śmiałe kroki w zagranicznych ETF. Wstępny plan zakłada utworzenie planu inwestycyjnego na SP 500+MSCI World IT (opcja bardziej ryzykowna) . Drugi plan to MSCI World+MSCI EM proporcjach 80-20 (chyba opcja zdroworozsądkowa)
@@mateuszstraczynski5853 Czy na SUPERIKE (GPW) masz ETF-y na 3-4 indeksy? Masz DAX, 2x S&P 500 i 1x NASDAQ 100, ale te dwa ostatnie powielają dużo tych samych spółek.
Nie baw się w szukanie dołków. Masz u mnie materiał, który dowodzi tego, że to nieskuteczne.
Właśnie w wieku 43 lat otworzyłem IKE i IKZE akcje i zamierzam wykorzystywać co roku cały lub prawie cały limit. Myślę co dalej i mam taki pomysł że ok 5 lat przed emeryturą zacznę szukać dobry moment na zamianę IKE akcje na IKE obligacje a jak już będę na emeryturze zrobię to samo z IKZE. Co myślicie o tym?
Oczywiście możesz tak robić, ale jak ustalisz "dobry moment"? Co będziesz mierzył?
@@Inwestomat Na pewno chciałbym uniknąć oczywistych dołków które widać gołym okiem na wykresach, ale przydałaby się też jakaś lepsza metoda. Jednakże jeden z twoich filmów dał mi do myślenia i rozważam nie wymieniać akcji na obligacje, nawet na emeryturze. Prawdopodobnie będę wybierał środki stopniowo latami dlatego byłbym w stanie zaakceptować wahania cen. Dzięki za cenną wiedzę która bezinteresownie przekazujesz na tym kanale.
@@Saturnus666 Każdy chciałby uniknąć "oczywistych dołków", ale niestety są one nieoczywiste z lewej strony wykresu i robią się oczywiste dopiero z prawej, czykli gdy się zadzieją. Dlatego ważna jest metoda i metodyczna strategia.
Dzięki za miłe słowa.
Szkoda że nie wiedziałem tego wszystkiego przed otwarciem ike obligacje 😢 poczekam rok i przechodzę na ETF😊
Gratuluję. Możesz potrzymać dłużej, dopóki inflacja wysoka (zakładam, że masz IKE obligacje), ale w długim terminie obligacje nie dadzą rady akcjom.
@@Inwestomat Trzymałbyś 2 lata żeby oprocentowanie przebiło inflację czy lepiej od razu przejść na ETF?
@@adam.o. To Twoja decyzja. Nie znam przyszłości, więc nie mam opinii.
Myślę, że sporo osób inwestuje w IKE Obligacje, bo myśląc o IKE myślimy o zabezpieczeniu się na przyszłość. Więc automatycznie kierują się w stronę stabilniejszych opcji.
Dodatkowo ludzie o wiele bardziej nie lubią tracić, niż lubią zyskiwać. Więc myśl, że na obligacjach może i zarobią mniej, ale przynajmniej nie stracą, jest o wiele lepsza, niż myśl, że jest jakiś cień szansy, że stracą swoje środki które miałby być na emeryturę.
Plus ludzie inwestują nie tylko po to, żeby mieć za co żyć na emeryturze, ale także po to, aby powiększyć swój kapitał tu i teraz. Więc IKE traktują jako bezpieczną opcję, która zyski przyniesie dopiero za np. 30 lat. Ale mają pewność, że nie stracą. A bardziej ryzykowne ruchy podejmują teraz, ryzykując obecnymi środkami, a nie swoją emeryturą.
Dla mnie również jakoś naturalnym wyborem początkowo były IKE Obligacje. Co mi po tej większej oszczędności podatkowej za 30 lat, jak albo stracę pieniądze grając ryzykownie, albo nie będę ich potrzebować, bo i tak już będę bogaty i stary? Najbardziej zależy mi na zbudowaniu takiego majątku, dzięki któremu nie będę musiał polegać na emeryturze odkładanej 30 lat. Inwestując w obligacje uwolniłbym kompletnie czas i umysł od myślenia o emeryturze za 30 lat i skupił się na tym co mogę zarobić już teraz.
Tak naprawdę ryzyko utraty emerytury jest o wiele gorsze, niż szansa na większy zysk za 30 lat.
Ale kupując ETF na akcje z całego świata przez 30 lat raczej nie stracisz. Zresztą jak mam z tym dyskutować skoro jako argument podajesz, że ludziom IKE kojarzy się z bezpieczeństwem i obligacje też?
@@Inwestomat w sumie to były tylko luźne przemyślenia. Nie chodzi mi o dyskusję co jest faktycznie bezpieczniejsze.
Po prostu myślę, że to co napisałem oddaje percepcję przeciętnego człowieka. Sam ostatecznie prawdopodobnie tak nie zrobię, między innymi dzięki twoim filmom. Ale tylko próbowałem udzielić odpowiedzi na, może retoryczne pytanie, dlaczego ludzie inwestują w IKE Obligacje.
@@anj000 Ok, dzięki za poszerzenie horyzontu. Oczywiście lepsze IKE obligacje niż brak IKE (lub brak obligacji skarbowych i wybieranie lokat).
I słusznie, emerytura (u większości z oglądających) za kilkadziesiąt lat - nie ma co się bawić w obligacje czy metale na IK(Z)E, akcje rosną najbardziej, zmienny kurs akcji to też nie problem w perspektywie długoterminowej - my tych pieniędzy nie będziemy wypłacać za rok czy 5 lat, a w dłuższej perspektywie każdy rozsądny ETF akcyjny rośnie.
Obligacje mają sens dla osób tuż przed lub w trakcie emerytury, gdzie w każdej chwili z powodu np choroby (taki wiek) może być potrzebna solidna wypłata z IK(Z)E.
Niewiele osób to rozumie, a z tych czy z innych powodów "utarło się", że IKE służy do obligacji. Tym podcastem chciałem to trochę "odczarować".
Co sądzisz o ETFach typu WTEF? :)
Lewarowane 60/40? Ciekawy projekt, ale obawiam się, że może być oparty na zbyt krótkiej symulacji historii. Dochodzi też koszt tej dźwigni.
Zrobię osobną analizę w ramach nowego wpisu, to zobaczymy :).
@Inwestomat można by porówna kilka takich ETFów, o ile inne istnieją...
@@jutublizard Covered Calli jest kilka i mógłbym je porównać, ale strategie są identyczne, więc tu raczej warto porównać covered call (strategię) z normalnym longiem na indeks.
@Inwestomat tylko że WTEF to chyba używa futures nie opcji :)
@@jutublizard Przepraszam. Prowadzę wiele dyskusji na raz i myślałem, że piszesz o Covered Callach a nie o Efficient Core. Oczywiście masz rację.
Jesłi chce mieć etf (acc i dist ) i edo to korzystniej wychodzi miec etf w ike a edo poza ike o ile dobrze zrozumiałem z materiału
Tak sądzę, ale zakładam, że w długim terminie akcje zarobią więcej od obligacji.
Podcast pokazuje, że szklana kula przewidywania inflacji poległa :) Inwestowanie długoterminowe ftw !
Nie rozumiem tego komentarza, bo nie próbowałem tu przewidzieć inflacji. Napisałem tylko, jaka była ta historyczna i to, że w długim terminie EDO nie mają szansy ze zwrotem uzyskanym z rynków akcji.
Fun fact: wpis wydałem w grudniu 2020 roku - policz teraz stopę zwrotu z EDO vs MSCI ACWI, przeliczając USD na PLN ;). Może jednak szklana kula nie poległa tak bardzo, jak Ci się wydaje? :)
@@Inwestomat Hej, nie pisałem o stopie zwrotu tylko o samym współczynniku inflacji o którym wspominałeś, że i tak jest wysoki i powinien spadać. Nie bierz proszę tego komentarza jako atak czy cokolwiek negatywnego, moim zamiarem było przekazać, że nigdy nie wiadomo jak będzie w przyszłości i najlepiej inwestować długoterminowo. Mogłem źle sformułować komentarz ale miał być lekko humorystyczny :)
Naprawdę wspomniałem, że inflacja jest wysoka i powinna spadać? Przecież inflacja wynosiła wtedy 2,4%, a średnia historyczna (przed wzrostami) wynosi około 3-4%.
Fajnie, jakbyś podał dokładny czas, kiedy to powiedziałem, bo chciałbym wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Generalnie: znasz mnie i chyba nie zwykłem przewidywać inflacji na kolejne lata. Po prostu miałem na myśli, że w długim terminie będzie przeciętnie na poziomie 2-4%, więc EDO nie dadzą rady akcjom.
@@Inwestomat hej, pytałeś o dokładny czas, więc w sumie podaje:
10:26 "stopy procentowe będą jeszcze bardzo nisko"
13:51 "spodziewam się, że inflacja wróci w rejony 1.5%/2%"
Oczywiście ciężko było przewidzieć co się stanie, więc to zrozumiałe.
Ale masz świadomość, że ten materiał jest z grudnia 2020 (zobacz na blogu, kanał yt założyłem dużo później i wtedy wrzucałem zaległe)? Sprawdź, jaka wtedy była inflacja. Ja komentowałem stopy w kontekście obecnej inflacji.@@anj000
Niech zasięg rośnie...
Bardzo dziękuję!
"Raczej nie przyniosą więcej niż 2% rocznie"
6,25% EDO + infl+2% marży: Bonżur
Sprawdź, w jakich czasach to nagrywałem.
Poza tym długoterminowo obligacje indeksowane inflacją faktycznie nie przynoszą więcej niż 2% powyżej inflacji rocznie (sprawdzałem to) :).
Analiza wsteczna jak statystyka - doskonale niedoskonałą. Niecałe 2 lata pokrywają się z wynikiem jaki mieliśmy uzyskać z obligacji po 10. Kto kupił i kupował regularnie to nie zdziwie się jak pokona w okresie powstania filmu us500, procentowo. Rynek jest tak ciekawy, że decyzję należy podjemowac samemu nie zakładać klapki na oczy bo ktoś nam tak powiedział. Do tego badania pokazują, że powrót do normalnej inflacji jest długoletni.
#remindme10y
"Jaki mieliśmy uzyskać" - tu pisałem o przeciętnych stopach zwrotu z obligacji, a nie konkretnym wynikiem, który macie uzyskać. Komentarz kompletnie nietrafiony, biorąc pod uwagę to, że od chwili wydania wpisu na blogu (grudzień 2020) stopy zwrotu wyglądają następująco:
EDO (w PLN): około +18%.
S&P 500 ETF (w PLN): +30%.
Poza tym - kto mierzy skuteczność IKE w 2 lata? Faktycznie za 10 lat byłoby bardziej stosownie, ale horyzontem IKE nie jest 10 lat, a 20-40 (dla większości osób).
Tak z ciekawości zapytam czy szczerze wierzysz w to że IKE dotrwa do emerytury ? patrząc na przeszłość te "programy" bardzo średnio sobie z tym radzą. Wiem, że te pieniądze są nasze ale jaki jest problem żeby na szybko to ike opodatkować ? moim zdaniem żaden. Tak samo patrzę na PPK, super program ale że wytrzyma następne 30 lat to raczej wątpię. Żeby nie było niejasności sam jestem w IKE i PPK bo nawet krótkoterminowo i tak się to bardziej opłaca.
IKE to III filar, a nie II filar (to raz), więc przynajmniej ich nie ruszą jak zrobili to z OFE. IKE to w tej chwili kwoty tak małe, że państwu w pewnym sensie nie opłaca się kłopotać zmienianiem zasad programu. Myślę, że może dotrwać do emerytury, ale ewentualnie zmienią jakoś zasady gry.
@@Inwestomat o ewentualnych zmianach będzie wiadomo wcześniej, więc nawet jak jakieś negatywne zmiany nadejdą, będzie okienko, żeby środki wycofać i wrzucić w zwykłe maklerskie.
@@przemysawkrzywanski9238 Też tak myślę. W końcu to prywatne konta.
Oj, jak bardzo się myliłeś co do inflacji i zysku z obligacji EDO (teraz płacą powyżej 9%). Dla obligacji detalicznych przyjąłeś bardzo pesymistyczne prognozy, a dla akcji (zwłaszcza tych amerykańskich) bardzo optymistyczne i wyszło tendencyjnie. Jak bardzo są to naiwne założenia można ocenić, spoglądając np. na giełdę japońską, która od 1989 roku do bodajże 2012 (czyli ponad 20 lat) konsekwentnie bardzo mocno spadała.
Mała zabawa: wpis "Dlaczego akcje pasują do IKE bardziej niż obligacje" wydałem 14 grudnia 2020 roku.
Od tego momentu do 17.02.2022, czyli przez lekko ponad rok:
- MSCI ACWI w PLN wzrosło o 20,8%
- Obligacje EDO (kupione wtedy) przyniosłyby inwestorowi około 3% zwrotu.
"Jak bardzo się myliłeś" xD
Ale ja nie przewidywałem przyszłych zwrotów z EDO/COI. Zresztą nie sądzisz, że na IKE/IKZE mam(y) jeszcze 30 lat obserwacji, by powiedzieć że się myliłem? ;)
Łatwo po roku/dwóch napisać, że ktoś się mylił, a prawdopodobieństwo tego że polskie EDO "pobiją" wynik zdywersyfikowanego portfela akcji jest tak znikome, że dziwi mnie to, że taki komentarz w ogóle się pojawił.
Dodatkowo "naiwne założenia", "giełda japońska" - ale przecież inwestując w MSCI ACWI portfel emerytalny "sam się dostosuje" do zmieniających się proporcji kapitalizacji giełd światowych.
Jak cena akcij pójdzie w dół to dla emeryty biedzie nie wesoło.A na IKE obligacje dużo nie zarobi,ale i nie straci
Na IKE inwestujesz przez 30-40 lat, więc argument niestety bardzo nietrafiony.
Masz jednak rację dla osób, które IKE zakładają np. w wieku 55 lat.
@@Inwestomat Mnie już 45, myślałem o akcjach ale bardzo niestabilne teraz czasy.Dlatego otworzyłem ike w obligacjach skarbowych z perspektywą że jak będą lepsze czasy zmienić go na konto ike w bossa że by mieć możliwość kupować etf. Nie wiem czy to dobra decyzja ale mam przeczucie że w bliższych latach rynek czekają jeszcze gorsze czasy
@@kimicovboy6229 Nie wiem, co masz na mysli przez "niestabilne czasy" i "lepsze czasy". Możesz/umiesz to jakoś skwantyfikować?
Inwestowanie w oparciu o przeczucie to bardzo zły pomysł: patrz moje podcasty o szukaniu dołków i szklanej kuli.
@@Inwestomat Ewentualnie katastrofa nuklearna na Ukrainie,wojna za Tajwan,spadek popytu na towary przez inflacje.A lepsze czasy to pokój i koncentracja na gospodarce a nie na bezpieczeństwu państw
@@kimicovboy6229 Takie ewentualności będziesz miał ciągle przez kolejne 30-50 lat, a może w ogóle cały czas. Jeśli to przeszkadza Ci w inwestowaniu w akcje, to skończy się tak, że nie będziesz nigdy inwestował.