[#99] Otwieracz korkociągu. Kurs, ćwiczenia, poradnik, tutorial modelowania SolidWorks
HTML-код
- Опубликовано: 2 фев 2025
- Kontynuacja serii związanej z modelowaniem części wchodzących w skład konstrukcji korkociągu - element pociągowy korka z otwieraczem do butelek na kapsle. Ze względu na bardzo prosty detal, celowo wprowadziłem nieco odmienne sposoby otrzymywania szyku liniowego oraz niewielki wątek powierzchniowy do wykonania podstawki oporowej pod kapsel, co pozwoliło uzyskać promieniowe przejścia w dwóch płaszczyznach.
Cel tak przygotowanego materiału to: przedstawienie dostosowania szyku liniowego do ograniczenia poprzez sterowanie ilością wystąpień, a nie wartościami odsunięć; ekstrakcję powierzchni z modelu bryłowego; zszywanie i przycinanie powierzchni; konwersję zamkniętego obiektu powierzchniowego na model bryłowy i łączenie logiczne dwóch obiektów bryłowych.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą szkoleń firmy SOLIDEXPERT - dostawcy programu SOLIDWORKS: solidexpert.com/
Kolejny świetny film i fajny detal ;) Dla osób, które podobnie jak ja, modelują to w Inventorze utworzenie otwieracza (od 17:00 - 21:20) może być trochę kłopotliwe. Sposób w jaki ja to zrobiłem (i jaki dla mnie jest najprostszy) to:
- po utworzeniu łuku w szkicu 2D i przejściu do modelu 3D tworzymy zaokrąglenia wewnątrz ucha (jak w 16:38);
- wybieramy w obszarze łuku wyciągnięcie symetryczne na 4mm i (co najważniejsze) w tym samym kreatorze, poniżej, w operacjach boolowskich (Boolean), wybieramy opcję New Solid;
- wyżej opisane wyciągniecie utworzyło nam nową bryłę (nie scaliło jej z resztą detalu). Jeżeli widzisz, że rogi nowej bryły nie są zaokrąglone to w drzewku projektu przesuń zaokrąglenie nad wyciągnięciem - wtedy bryła dopasuje się kształtowo do zaokrąglenia;
- wybieramy Draft, opcję Fixed Plane, w polu Draft Angle wpisujemy: 75 deg, poniżej wybieramy kontrolkę Symmetric, i teraz najważniejsze: jako Fixed Plane wybieramy płaszczyznę, na której był narysowany łuk, a jako Faces wybieramy fragment wcześniej wyciągniętej z łuku bryły (tej opisanej w drugim punkcie).
Mam nadzieję, że komuś się przyda :)
Pozdrowienia i podziękowania dla Inżyniera Programisty za ciekawe projekty!
Super, dziękuję za instrukcję dla osób chcących poćwiczyć wykonanie detalu w innym programie.
Pozwolę sobie przypiąć ten komentarz, aby był łatwiej widoczny dla osób, które tu trafią.
Pozdrawiam!
Bardzo ciekawe wykonanie krawędzi pod kapsel, nie pomyślałbym w taki sposób :D. Poza tym uwielbiam Twój kanał, przywiązujesz uwagę do istotnych szczegółów z punktu widzenia konstruktora przy tworzeniu modelu, jak np. technologia wykonania czy obliczenia analityczne (tutaj MEGA plus) przed MES. Dzięki Ci wielkie za to. Trzymaj tak dalej! Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia :)
Dzięki serdeczne. Mam nadzieję, że kolejne materiały również będą przypadać do gustu.
Pozdrowienia i wszystkiego dobrego!