Gümnaasiumi lõpus põrusin täielikult laias mates. Siiski sain ülikooli sisse ja sealt edasi sain matemaatikaga ideaalselt hakkama. Õpetajast oleneb ikka meeletult palju. Väga hea ja informatiivne video 🙂 jätka samas vaimus! 👍
Ma sain 2018.a mata laial eksamil head punktid (>90), ja mind väga aitas range matemaatika õpetaja, kes andis meile keerulisi proovieksameid teha (teiste koolide ja eelmiste aastate omi, kui eksamid veel raskemad olid). Teemasid hakkasime jaanuaris kordama, ja märtsiks-aprilliks, kui ametlikult kool läbi sai, saime kõik 3 aasta jooksul läbitud teemad korratud. Kodus lahendasime ülesanded läbi ning klassis koos lahendasime neid, mida kodus hakkama ei saanud ja arutasime, kuidas teha. See väga aitas, sest nagu öeldakse: "raske õppustel, kerge lahingus". Need keerulised harjutusülesanded valmistasid mind palju raskemaks ette ning lõpptulemus oligi see, et eksam tundus lihtne ning sain hästi hakkama. Samuti olin tänu 12 aasta "eliit"kooli pingele juba stressiga vägagi harjunud. Meie klassis valiti umbes pooleks laia ja kitsast, kuigi õppisime kõik laia matemaatikat, valikut ei olnud. Need, kes kitsa valisid, said enam-vähem kõik >90 punkti, mõned isegi 100, laias oli tulemuste varieeruvus suurem. Kuid kedagi madal punktiskoor ei takistanud, kõik on 3a hiljem eluga edasi liikunud - kes lõpetab kevadel baka, kes Eestis, kes välismaal, kes on juba heal tööl jne. Seega edu neile, kes see aasta lõpetavad! (spoiler alert - kui just matemaatikat või füüsikat õppima ei lähe, ei ole püramiidi vms ruumalasid või siinust-koosinust vaja!)
Olen hetkel põhikooli lõpetamas. See video oli päris huvitav ja aitas mind. Kasutan kindlasti nippi igas kuus ennast eksami olukorda panna (proovin eelmiste aastate eksameid teha). Valmistan varsti endale ka kordamisülesandeid mida lihtsalt vabal ajal lahendada. Matemaatika on üks minu lemmikainetest. Tänapäeval paljud mõtlevad, et eksamid nii kaugel ja aega valmistuda on küll. Põhjus miks ma alustan juba praegu (klassikaaslased ei valmistu veel minu teada) on see, et ma saan siis kõike rahulikumalt võtta. Aitäh sulle!!!
Mina lõpetasin 2019 aastal Nõo Reaalgümnaasiumi ja tegin laia matemaatika eksami 100le punktile. Hetkel õpin ülikoolis füüsikat, matemaatikat ja IT-d ning loodan tulevikus haridussüsteemi panustada. Ma olin gümnaasiumis matemaatikas 3-4-5line, ehk kindlasti mitte olümpiaadilaps. Ma sain 100 punkti, sest 1. Ma teadsin sisimalt, et ma olen selleks võimeline (sain ka põhikoolis matas max punktid) Ehk vägaväga suur roll üleüldse eesmärkide täitmisel on enesekindlusel ja tea, et sa oled selleks suuteline. Päriselt oled. Kui see on sulle eesmärk (ükskõik, mis punktid), siis sa pead tegema enda sees seda tööd, et tunda seda tunnet, et sa tegidki selle ära. See on nr 1 asi kindlasti. Ja 2. Harjutamine harjutamine harjutamine. Minu puhul töötas lihtsalt see, et ma lahendasin iseseisvalt veel lisaks õpetaja antud ülesannetele igast teemast vägaväga palju ülesandeid (ma täpselt ei mäleta, aga 30+ ). Ma võtsin alates veebruarist iga nädal endale ühel-kahel õhtul 3h, kus ma ainult lahendasin ülesadeid teemade kaupa. Nii kaua kui selgeks sain. Ja kui ei osanud, küsisin. Ning siis lahendasin veel läbi, nii kaua kui põhimõtteliselt kõik peas oli. Nii ei tekkinud mul eksamil pabinat ka, mulle olid ülesanded tuttavad ja mul tulid kohe ideed, kuidas neid lahendada. Ma olen Kätriiniga nõus, et see tulemus ei näita, kui tark sa oled. Tõesti, proovi mitte põdeda. Meie haridussüsteem ON 100 aastat vana süsteem, mis loodi tööstusrevolutsiooni ajal tootmaks palgatöötajaid, kes ise mõelda ei oska. Õnneks on Eestis juba palju uuendusi toodud ja olukord muutub paremaks.
Kui matemaatikaga on raskusi, siis TTÜ-l on spetsiaalne õpiabi. Grupid on väikesed (6 inimest) ja õppejõud aitab tegeleda just selle probleemiga mis sul on. Kaasa saad võtta ka kehvasti läinud kontrolltöö, kus saad vigade paranduse ära teha. Küll on see tasuline (175-205€). Liitun ka ise kuna tunnen, et minu õpetaja pole nii tugev. Kuigi erialad, kuhu kandideerida soovin matemaatikat ei nõua, siis parem teen rohkem tööd ja panustan heale tulemusele, kui pettun iseendas halva tulemuse pärast. Muidu valisin kitsa eksami. Tänan sind veel niiiiii innustava video eest!
Isegi kui ei saa riigieksamil vajalikke punkte, siis vähemalt Eesti ülikoolides saab teha eraldi matemaatika ja eesti keele katseid. Ma ei oska öelda, kas need on lihtsamad või raskemad kui riigieksamid, aga kui ei saanud piisavalt punkte riigieksamil, siis ma ütleks, et see pole maailmalõpp ja võimalusi on alati olemas. Sisseastumistingimustest ma võin nii palju öelda, et need ei pruugi minna kokku õppekava reaalsusega. Näiteks, ma astusin 2017. aasta TTÜsse rakendusliku majandusteaduse õppekavale ja siis oli vaja saada (kui ma ei eksi, võib-olla oli isegi veel vähem) 55 punkti kitsal eksamil. Tegelikkuses oli vaja väga häid teadmisi matemaatikast ja enamus, kes said kitsa eksamiga sisse läksid esimesel/teisel semestril ära. Sellel aastal on samal õppekaval juba sisseastumistingimuseks 65 punkti laial eksamil. Ma tahan sellega öelda, et tuleks pigem vaadata õppekava ja õppeainete sisu ja mitte minna sinna, kuhu on lihtne sisse saada. Ma lõpetasin 2017. aastal ja sain laial eksamil 97 punkti. Kõige rohkem aitas mind lisaülesannete järjest lahendamine. Mul oli ka väga hea õpetaja, kes ei vaadanud ainult, et millised ülesanded olid varasematel aastatel, vaid andis meile lahendada igast teemast ülesandeid. Näiteks oli meie aastal selline ülesanne, mida varasemalt polnud kunagi olnud. Seega ainult varasemate eksamitööde lahendamine alati ei aita, kui sihtida kõrgetele punktidele.
Mina lõpetasin 2011. aastal, seega tegin tänases mõistes laia matemaatika eksamit. Läksin ka 100-punktist või sellelähedast tulemust tegema. 2. osas jooksin ühe ülesandega kokku. Juure alla tuli negatiivne arv ja ma lihtsalt ei leidnud viga üles. Seega kirjutasin ma kogu edasise lahenduskäigu välja ilma selle konkreetse arvuta ja kaotasin nii vaid mõned punktid, sest lahenduskäik oli õige. Ca 80-punktise tulemuse asemel tuli lõpuks seega kokku 94, millega sain ka peaaegu rahul olla. 😊 PS. Minu füüsika õpetaja põhilause: kontroll kontrollib kontrolli, kas kontroll kontrollib kontrolli.
Mul on ülikool aastaid tagasi lõpetatud ja sellel aastal, kui gümnaasiumi lõpetasin, ei olnud matemaatika eksam isegi kohustuslik ehk täieliku humanitaarinimesena ma seda ei teinudki. Siiski vaatasin mingil põhjusel selle video just lõpuni 😅
Mina soovitaksin omast kogemusest ka TTÜ ettevalmistuskursuseid mata riigieksamiks. Mina käisin kursustel 2015 sügis - 2016 kevad. Väga põnev oli, sest samal ajal käis õpe ka gümnas ning nii sai erinevaid viise näha, kuidas teatud ül lahendada. Hoidis aju kogu aeg töös! Teadsin, et kodus üksinda ei oleks mul pooltki seda motti olnud, et korrata. Ja kui äge õpetaja meil oli! Sain kindlasti palju parema eksamitulemuse, mis ma muidu oleksin saanud.
Tere! olen 9.klassi õpilane ning mul on 7.juuni mate eksam. Pöördun siia siukese probleemiga, et mul ei ole põhikoolis olnud väga häid õpetajaid ning paljud teemad pole selged. Praegu meid õpetab õpetaja, kes annab meile ülesanded kätte ja samal ajal teeb oma teist tööd ja me ei saa teda tülitada. Olen matemaatika, eesti keele ja inglise keele eksami pärast väga mures, kuna olen teadlik, et mul on väga palju arengu ruumi ning mõningad valemid ja reeglid pole selged, tekst ülesandeid ma ka väga hästi ei oska ning vajan kiiremas korras abi ja selget tegemist. Kas juhuslikult on anda mõningaid nippe, mis ma peaksin kohe kindlasti eesti keeles, inglise keeles ja matemaatikas selgeks tegema. Äkki on anda mingeid interneti linke, kus ma saan õppida.
Hei, kuna mul on nii palju aastaid nendest möödas siis ma enam nii ei mäleta. AGA, sooviran kiiremas korras eraõpetaja võtta, kes aitaks koos tegeleda. Nt ka mõni 10nda klassi õpilane võib olla hea õpetaja ja nippe jagada. Võib-olla on ka mõni peretuttav nõus tasuta aitama! RUclips’is teemade kaupa otsides äkki leiad ka miskit!
Olen ise veel põhikoolis, aga tundub vajalik info. Väga äge video!
Nüüd käid 12ndas
Gümnaasiumi lõpus põrusin täielikult laias mates. Siiski sain ülikooli sisse ja sealt edasi sain matemaatikaga ideaalselt hakkama. Õpetajast oleneb ikka meeletult palju. Väga hea ja informatiivne video 🙂 jätka samas vaimus! 👍
millises gümnaasiums olid?
Ma sain 2018.a mata laial eksamil head punktid (>90), ja mind väga aitas range matemaatika õpetaja, kes andis meile keerulisi proovieksameid teha (teiste koolide ja eelmiste aastate omi, kui eksamid veel raskemad olid). Teemasid hakkasime jaanuaris kordama, ja märtsiks-aprilliks, kui ametlikult kool läbi sai, saime kõik 3 aasta jooksul läbitud teemad korratud.
Kodus lahendasime ülesanded läbi ning klassis koos lahendasime neid, mida kodus hakkama ei saanud ja arutasime, kuidas teha. See väga aitas, sest nagu öeldakse: "raske õppustel, kerge lahingus". Need keerulised harjutusülesanded valmistasid mind palju raskemaks ette ning lõpptulemus oligi see, et eksam tundus lihtne ning sain hästi hakkama. Samuti olin tänu 12 aasta "eliit"kooli pingele juba stressiga vägagi harjunud.
Meie klassis valiti umbes pooleks laia ja kitsast, kuigi õppisime kõik laia matemaatikat, valikut ei olnud. Need, kes kitsa valisid, said enam-vähem kõik >90 punkti, mõned isegi 100, laias oli tulemuste varieeruvus suurem. Kuid kedagi madal punktiskoor ei takistanud, kõik on 3a hiljem eluga edasi liikunud - kes lõpetab kevadel baka, kes Eestis, kes välismaal, kes on juba heal tööl jne. Seega edu neile, kes see aasta lõpetavad! (spoiler alert - kui just matemaatikat või füüsikat õppima ei lähe, ei ole püramiidi vms ruumalasid või siinust-koosinust vaja!)
Olen hetkel põhikooli lõpetamas. See video oli päris huvitav ja aitas mind. Kasutan kindlasti nippi igas kuus ennast eksami olukorda panna (proovin eelmiste aastate eksameid teha). Valmistan varsti endale ka kordamisülesandeid mida lihtsalt vabal ajal lahendada. Matemaatika on üks minu lemmikainetest. Tänapäeval paljud mõtlevad, et eksamid nii kaugel ja aega valmistuda on küll. Põhjus miks ma alustan juba praegu (klassikaaslased ei valmistu veel minu teada) on see, et ma saan siis kõike rahulikumalt võtta.
Aitäh sulle!!!
Kuidas Sul läks??
Mina lõpetasin 2019 aastal Nõo Reaalgümnaasiumi ja tegin laia matemaatika eksami 100le punktile. Hetkel õpin ülikoolis füüsikat, matemaatikat ja IT-d ning loodan tulevikus haridussüsteemi panustada. Ma olin gümnaasiumis matemaatikas 3-4-5line, ehk kindlasti mitte olümpiaadilaps. Ma sain 100 punkti, sest
1. Ma teadsin sisimalt, et ma olen selleks võimeline (sain ka põhikoolis matas max punktid) Ehk vägaväga suur roll üleüldse eesmärkide täitmisel on enesekindlusel ja tea, et sa oled selleks suuteline. Päriselt oled. Kui see on sulle eesmärk (ükskõik, mis punktid), siis sa pead tegema enda sees seda tööd, et tunda seda tunnet, et sa tegidki selle ära. See on nr 1 asi kindlasti.
Ja 2. Harjutamine harjutamine harjutamine. Minu puhul töötas lihtsalt see, et ma lahendasin iseseisvalt veel lisaks õpetaja antud ülesannetele igast teemast vägaväga palju ülesandeid (ma täpselt ei mäleta, aga 30+ ). Ma võtsin alates veebruarist iga nädal endale ühel-kahel õhtul 3h, kus ma ainult lahendasin ülesadeid teemade kaupa. Nii kaua kui selgeks sain. Ja kui ei osanud, küsisin. Ning siis lahendasin veel läbi, nii kaua kui põhimõtteliselt kõik peas oli. Nii ei tekkinud mul eksamil pabinat ka, mulle olid ülesanded tuttavad ja mul tulid kohe ideed, kuidas neid lahendada.
Ma olen Kätriiniga nõus, et see tulemus ei näita, kui tark sa oled. Tõesti, proovi mitte põdeda. Meie haridussüsteem ON 100 aastat vana süsteem, mis loodi tööstusrevolutsiooni ajal tootmaks palgatöötajaid, kes ise mõelda ei oska. Õnneks on Eestis juba palju uuendusi toodud ja olukord muutub paremaks.
Kui matemaatikaga on raskusi, siis TTÜ-l on spetsiaalne õpiabi. Grupid on väikesed (6 inimest) ja õppejõud aitab tegeleda just selle probleemiga mis sul on. Kaasa saad võtta ka kehvasti läinud kontrolltöö, kus saad vigade paranduse ära teha. Küll on see tasuline (175-205€). Liitun ka ise kuna tunnen, et minu õpetaja pole nii tugev. Kuigi erialad, kuhu kandideerida soovin matemaatikat ei nõua, siis parem teen rohkem tööd ja panustan heale tulemusele, kui pettun iseendas halva tulemuse pärast. Muidu valisin kitsa eksami.
Tänan sind veel niiiiii innustava video eest!
Isegi kui ei saa riigieksamil vajalikke punkte, siis vähemalt Eesti ülikoolides saab teha eraldi matemaatika ja eesti keele katseid. Ma ei oska öelda, kas need on lihtsamad või raskemad kui riigieksamid, aga kui ei saanud piisavalt punkte riigieksamil, siis ma ütleks, et see pole maailmalõpp ja võimalusi on alati olemas.
Sisseastumistingimustest ma võin nii palju öelda, et need ei pruugi minna kokku õppekava reaalsusega. Näiteks, ma astusin 2017. aasta TTÜsse rakendusliku majandusteaduse õppekavale ja siis oli vaja saada (kui ma ei eksi, võib-olla oli isegi veel vähem) 55 punkti kitsal eksamil. Tegelikkuses oli vaja väga häid teadmisi matemaatikast ja enamus, kes said kitsa eksamiga sisse läksid esimesel/teisel semestril ära. Sellel aastal on samal õppekaval juba sisseastumistingimuseks 65 punkti laial eksamil. Ma tahan sellega öelda, et tuleks pigem vaadata õppekava ja õppeainete sisu ja mitte minna sinna, kuhu on lihtne sisse saada.
Ma lõpetasin 2017. aastal ja sain laial eksamil 97 punkti. Kõige rohkem aitas mind lisaülesannete järjest lahendamine. Mul oli ka väga hea õpetaja, kes ei vaadanud ainult, et millised ülesanded olid varasematel aastatel, vaid andis meile lahendada igast teemast ülesandeid. Näiteks oli meie aastal selline ülesanne, mida varasemalt polnud kunagi olnud. Seega ainult varasemate eksamitööde lahendamine alati ei aita, kui sihtida kõrgetele punktidele.
Mina lõpetasin 2011. aastal, seega tegin tänases mõistes laia matemaatika eksamit. Läksin ka 100-punktist või sellelähedast tulemust tegema. 2. osas jooksin ühe ülesandega kokku. Juure alla tuli negatiivne arv ja ma lihtsalt ei leidnud viga üles. Seega kirjutasin ma kogu edasise lahenduskäigu välja ilma selle konkreetse arvuta ja kaotasin nii vaid mõned punktid, sest lahenduskäik oli õige. Ca 80-punktise tulemuse asemel tuli lõpuks seega kokku 94, millega sain ka peaaegu rahul olla. 😊
PS. Minu füüsika õpetaja põhilause: kontroll kontrollib kontrolli, kas kontroll kontrollib kontrolli.
Mul on enamus mata kursuseid 3med ja see aasta tuleb eksam teha, kas lootus on kadunud??
Mida peab tegema ja palju , et oleks tehtud eksan?See on vist 1 punkt?
kuu pärast 9. klassi lõpu eksamid. Wish me luck✌
edit:
mata 84%
esta 81%
bio 86,6%
you can do it!
2 päeva mata eksamini, soovin sulle palju palju edu ja saame korged punktid!
Täna mata eksam, i am fucked. Ma olen kuppatud küpsetatud ja pruunistatud
Mul on ülikool aastaid tagasi lõpetatud ja sellel aastal, kui gümnaasiumi lõpetasin, ei olnud matemaatika eksam isegi kohustuslik ehk täieliku humanitaarinimesena ma seda ei teinudki. Siiski vaatasin mingil põhjusel selle video just lõpuni 😅
Mina soovitaksin omast kogemusest ka TTÜ ettevalmistuskursuseid mata riigieksamiks. Mina käisin kursustel 2015 sügis - 2016 kevad. Väga põnev oli, sest samal ajal käis õpe ka gümnas ning nii sai erinevaid viise näha, kuidas teatud ül lahendada. Hoidis aju kogu aeg töös! Teadsin, et kodus üksinda ei oleks mul pooltki seda motti olnud, et korrata. Ja kui äge õpetaja meil oli! Sain kindlasti palju parema eksamitulemuse, mis ma muidu oleksin saanud.
Mida teha kui kandideerisid ainult ühte gümnaasiumi kuhu sind ei võeta?
Maci drive ini siis tööle
Tere! olen 9.klassi õpilane ning mul on 7.juuni mate eksam. Pöördun siia siukese probleemiga, et mul ei ole põhikoolis olnud väga häid õpetajaid ning paljud teemad pole selged. Praegu meid õpetab õpetaja, kes annab meile ülesanded kätte ja samal ajal teeb oma teist tööd ja me ei saa teda tülitada. Olen matemaatika, eesti keele ja inglise keele eksami pärast väga mures, kuna olen teadlik, et mul on väga palju arengu ruumi ning mõningad valemid ja reeglid pole selged, tekst ülesandeid ma ka väga hästi ei oska ning vajan kiiremas korras abi ja selget tegemist. Kas juhuslikult on anda mõningaid nippe, mis ma peaksin kohe kindlasti eesti keeles, inglise keeles ja matemaatikas selgeks tegema. Äkki on anda mingeid interneti linke, kus ma saan õppida.
Hei, kuna mul on nii palju aastaid nendest möödas siis ma enam nii ei mäleta. AGA, sooviran kiiremas korras eraõpetaja võtta, kes aitaks koos tegeleda. Nt ka mõni 10nda klassi õpilane võib olla hea õpetaja ja nippe jagada. Võib-olla on ka mõni peretuttav nõus tasuta aitama! RUclips’is teemade kaupa otsides äkki leiad ka miskit!
Allar Veelmaa videod, hakka lahendama ülesandeid, tänapäeval ChatGPT abiks juhul kui miski välja ei tule, edu :D
Oo tarkvaraarendaja nagu mina. Ise oma eksamiteks 2019 eraldi ei valmistunud, aga võib-olla seepärast tulemus oligi ainult 40 haha :D
Mul põhikooli matemaatika eksam vähem kui 5h pärast, loodab et läheb hästi
Läks hästi?
@@paulamarieviks8153 sain 80% niiet minu arvates küll
@@orangsucc mitu % said proovieksamil?
Kas see kalkulaator arvutab ka täpseid vastuseid juurtega?
Ikka ja, ka jätab ruutjuure murru sisse nt, kui on ebatäpne arv. Seal on mitu ekraanirida ka
kirikus tuleb käia
ma lõpetan 8klassi ja väga hea video aitah
sa oled nii ilus