Muzeum Miejskie w Żywcu Stary Zamek

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • W Muzeum Miejskim w Żywcu - Stary Zamek znajduje się w centrum miasta w XV. wiecznym budynku. Na elewacji ufundowana przez arcyksięcia Karola Stefana Habsburga właściciela dóbr żywieckich tablica poświęcona królowi Janowi Kazimierzowi (Jan II Kazimierz Waza), który przebywał w zamku po abdykacji.
    W Muzeum znajdują się ekspozycje stałe:
    „Historia i tradycja Miasta Żywca” - kolekcja sztuki sakralnej pochodzącej z kościołów pw. św. Krzyża i Przemienienia Pańskiego, pamiątek cechowych, strojów mieszczan żywieckich, stroje rodu Habsburgów, wyposażenia pomieszczeń pałacu, zabytkowych mebli, obrazy, rzeźby.
    Drzewo genealogiczne dynastii Habsburgsko-Lotaryńskiej Linia Żywiecka, biogramy, zdjęcia, medale.
    Drzewo rodu Komorowskich herbu Korczak, pamiątek związanych z Habsburgami.
    Tablica ze spisem właścicieli Żywca z rodziny Wazów (1624-1676).
    Genealogia rodziny Wielopolskich herbu Starykoń.
    Prezentowane są dokumenty rękopiśmienne dotyczące dziejów miasta, a wśród nich eksponowany „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego z 1704 r.
    Cenny XV-wieczny obraz „Madonna z poziomką”.
    „Kultura ludowa Żywiecczyzny” - na której prezentowane jest tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej ukazuje zrekonstruowany fragment wnętrza z II poł. XIX w;
    „Archeologia” - na której przedstawione zostały zabytki pozyskane podczas prowadzenia badań archeologicznych na górze Grójec i w rejonie Starego Zamku. Fundament jednej z pierwszych baszt zamkowych. W przeszklonych gablotach m.in. pozostałości huty szkła z miejscowości Złatna oraz ślady dwóch kultur: łużyckiej i puchowskiej.
    "Skarb z Sopotni” (Sopotni Małej) - gliniany dzbanek z monetami - drobne srebrne krajcarowe monety austriackie i węgierskie z drugiej połowy XVII wieku oraz początku XVIII wieku.
    „Rzeźby i medale Stanisława Sikory (1911- 2000)”;
    „Ptaki i Ssaki Żywiecczyzny” - na której prezentowana jest fauna Żywiecczyzny;
    „Konfessaty, czyli Sądy, Wyroki i Tortury w Żywcu” , jednym słowem sala tortur.
    ‪@aordycz‬

Комментарии •