Czy stosując inhibitor w nawozie RSM nie wychamujemy zbyt mocno pobierania azotu, i czy inhibitor ma jakiś negatywny wpływ na inne składniki w nawozie takie jak np -SIARKA MAGNEZ czy FOSFOR
Roślina będzie ciągle zaopatrzona w azot- z formy saletrzanej oraz amonowej, która również jest pobierana przez rośliny. DMPP nie ma negatywnego wpływu na pobieranie pozostałych składników. Ma natomiast pozytywny wpływ na pobranie fosforu oraz większości mikroelementów.
1. Przyjmijmy, że po rozsianiu mocznika wraz z nawozem NPK i wymieszaniu go z glebą mamy opad deszczu. Czy zasadne jest użycie inhibitora ureazy czy też warto poczekać kilka tygodni na przejście w kolejną fazę i zaaplikować inhibitor nitryfikacji? 2. Czy aplikacja inhibitorów wyłącznie z RSM czy można mieszać z wodą jak ciecz roboczą oprysku? Pozdrawiam
@@nawozyeuYT to dobrze jak tylko kupił i pada. A tak na poważnie to z jednej strony teoretycznie bardziej powinno się sprawdzić na glebach przepuszczalnych, a z drugiej strony na takich glebach plony nie są zbyt wysokie do tego widmo suszy u nas w centrum dość częste = przyrost plonu/korzyść ze stosowania inhibitora bliska zeru. Podsumowując ciężko stwierdzić w warunkach polowych korzyść z ich stosowania.
Czy stosując nawzy składnikowe chodzi mi np. P K cz siarka a nawet i inne inhibitor spowoduje też opuznienie czy kierowany jest wylocznie jest do azotu?
Działanie inhibitora nitryfikacji DMPP nie ma wpływu na wydłużenie działania składników innych niż azot. Poprawia natomiast pobieranie P i większości mikroelementów.
Jeśli dobrze zrozumiałem to inhibitor ureazy odkłada w czasie o około 10 dni hydrolizę formy amidowej azotu i w tym czasie nie mamy strat gazowych azotu ale co po tych 10 dniach czy mocznik będzie przechodził hydrolizę która zacznie się tak jak by po tych 10 dniach i straty gazowe podczas hydrolizy dolej wystąpią czy podczas tych 10 dni działania inhibitora będzie trwać hydroliza tylko że bez strat gazowych azotu ?
Czy inhibitor nitryfikacji ma atest ekologiczny ? I czy można łączyć go z nawozem ASL??? Bo to jedyny dostępny nawóz ekologiczny. Ps kiedy grupa azoty zrobi nawóz azotowy ekologiczny ???
Witam jeżeli dodalem inhibitor ureazy do rsm 32 i zastosowałem go przedsiewnie pod zboża jare (wymieszałem go z gleba) to nic mi nie da ponieważ powinienem zastosować inhibitor nitrifikacji?
Jakie musza być warunki meterologiczne chodzi mi dokladnie o minimalna temperature jaka musi być aby inhibitor mógł działać, czy można go stosować przed deszczem po deszczu, Pozdrawiam.
Nitryfikacja w glebie zachodzi w temperaturze od 5 stopni Celsjusza. Inhibitor nitryfikacji DMPP (NovaTec One) w tym momencie powoduje już spowolnienie tego procesu. Nie ma przeciwwskazań do stosowanie nawozu z inhibitorem przed i po opadach deszczu.
ciekawe ten inchibitor ureazy koszt 120/ha+koszt zabiegu, czyli jezeli daje 200kg. mocznika tj.92kg czystego N po cenie 1100/tone tj. 220zł za 200kg, a zabezpiecza przed stratami ok,50% tj. 110zł. czyli koszt ochrony tj. o 10zł+koszt zabiegu droższy od strat. z ekonomicznego punktu to się nie opłaca:(
Czy istnieje możliwość zastosowania na pszenicę w I dawce oraz w II inhibitora tak, aby druga dawka była opóźniona i służyła jako II i III dawka jakościowa? Ile dni musi temperatura być poniżej zera i jak bardzo poniżej zera, aby inhibitor nie zadziałał? Czy takie anomalia pogodowe jak ostatnio miałyby negatywny wpływ na jego działanie?
Tak. Można zastosować pierwszą główną dawkę azotu z DMPP, następnie dawkę jakościowa w fazie liścia flagowego. Jeśli temperatury są poniżej zera, nitryfikacja oraz pobieranie azotu nie zachodzi. Po wzroście temp. do ok 5 stopni zaczyna zachodzić nitryfikacja, która spowalnia DMPP.
@@jakublis9729 Zamierzam zastosować w tym roku na pierwszy wjazd w pszenicę 250kg Pulanu Macro, a dopiero gdzieś początkiem kwietnia podać drugą dawkę w RSM32 150l/ha i dolać do tego 1,5l/ha NovaTecOne, czy ta ilość będzie wystarczająca, czy ten inhibitor podany z rsm będzie tez ograniczał nitryfikacje formy amonowej z saletry podanej na początku marca. Ostatnie pytanie czy może mieć to realny wpływ na białko i jakość ziarna jeśli pominę 3 dawke azotu dzięki temu inhibitorowi.
Niestety, pogoda nie jest najlepsza, T1 i skracanie powinno być przeprowadzone a tu przymrozki. Również z lubelskiego i czekam na deszcz żeby zastosować ostatnią dawkę azotu w pszenicy.
Mateusz Kosmal ja nie wiem czy dawać tylko od grzyba i skracanie czy tylko grzyb i podarować sobie skracanie, bo mam odmiany niskopienną, a i tak nie wykorzysta tego azotu przez susze która już się daje we znaki. Podobno ma nie padać cały kwiecień🥺
Na dzialanie inhibitora bezpośrednio nie ma wplywu. Natomiast pH gleby ma wpływ na proces nitryfikacji. Za optymalny uważa się odczyn lekko kwaśny lub obojętny.
Należy tylko pamiętać, że po rozpuszczeniu mocznika i saletrzaku nie otrzymamy RSM. Taka ciecz będzie miała zupełnie inne parametry fizyczne niż RSM. Po aplikacji nie spłynie z roślin do gleby tylko pozostanie na liściach i poparzy rośliny. Pozdrawiam, Paweł
@@nawozyeuYT mam pytanie stosowałem 200-250l RSMu na pszenżyto. Mam dosyć duże poparzenia. W nocy po polaniu wystąpił przymrozek - 11 czy miał on wpływ na poparzenia.?
@@rozal1788 Miałem to samo dziś lałem rsm 32 w ilości 250l a w nocy przymrozek 6 stopni na minusie i poparzenia były bardzo duże. Może chłopaki omówią temat, myślę że spodka się on z dużym zainteresowaniem. Pozdro dla chłopaków.
Stosowałem inhibitor ureazy juz w zeszłym roku w tym stosowałem nitrifikacji jeden przejazd i gotowy cały sezon ewentualnie jak pszenica bedzie rokowac na komsumpcje to rzuce tylko na kłos saletre ,
@@nawozyeuYT a dziekuje dodam że uprawiam jeszcze kukurydze na zielonke i w tej uprawie tez sprawdza to sie dobrze , stosuje go przed siewnie podajac takze z rsm 32 i mieszajac z gleba
Ciekawi mnie co może wypłukac ten azot w tym roku ? nie prościej jest stosować form saletrzanej na start a póżniej poczekać na deszcz i zastosować forme amidową która sie nie wypłukuje przy 100 ha to 12 tyś myśle ze warto tak zrobić i zaoszczędzić na nie stosowaniu tego preparatu i poczekać na deszcz bo jak wody nie bedzie to nic nie pomoże pozdrawiam
Nawet w latach z mniejszą ilością opadów dochodzi do strat azotanowej formy azotu, związanych z wymywaniem. Jeśli chodzi o zastosowanie mocznika pogłównie - azot z mocznika ulega przekształceniu do formy amonowej, a następnie do azotanowej, która jest najbardziej podatna na wymywanie. Pozdrawiam
@@jakublis9729 nie mogę tego czytać. Aby nastąpiło wymywanie azotu potrzeba długich i ciągłych opadów przez wiele dni. Więc proszę nie pisać bzdur że nawet przy małych opadach występuje proces wymywania azotu! Stosujemy azot gdy jest szansa na deszcz. Są prognozy pogody, są aplikacje pogodowe są radary pogodowe. A gdy nie ma deszczu a nawet gdy poopada 5-10 mm to nie ma wymywania azotu. Koszt tego zabiegu nie zwróci się w żadnym wypadku i pisanie że zabieg zwiększy plony jest po prostu kłamstwem reklamowym bo w Polsce brakuje deszczu. To nie są okolice Hamburga gdzie pada średnio 1200mm rocznie u nas deszcz pada średnio na poziomie 360 mm rocznie a w ubiegłym roku nawet tyle nie było
@@ukaszkowalski9911 Jednorazowy opad 10mm na glebach lekkich może przemieścić azot azotanowy wgłąb gleby o ok.12cm. Zwracam również uwagę, że pomimo niskiej sumarycznej wielkości opadów, często zdarza się, że większość miesięcznego opadu występuje gwałtownie w ciągu 1-2 dni w miesiącu. Pozdrawiam.
@@jakublis9729 W fazie kwitnienia żyta 5 proc jego masy korzeniowej sięga do głębokości 50 cm. W warstwie 0-20 cm znajduje się 64 proc. masy korzeniowej. Natomiast pszenica ozima w warstwie gleby 0-20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm - tylko 5 proc. korzeni. Związku z czym nawet gdyby spadło te 10 mm wody to azot z wierzchniej warstwy gleby przemieści w miejsce najbardziej pożądane dla systemu korzeniowego roślin.
Na pewno będzie mniej strat gazowych przy rozlaniu RSM niż w przypadku granul. RSM wnika w glebę i straty są znacznie mniejsze. Problem pojawia się w momencie wystąpienia suszy i wysokich temperatur wtedy RSM nie przeniknie w głąb gleby. Pozdrawiam, Paweł
Inhibitor DMPP ma takie samo działanie niezależnie od gleby. Straty związane z wymywaniem azotu są jednak większe na glebach lekkich i przepuszczalnych, więc ograniczenie ich, przy użyciu inhibitora nitryfikacji będzie bardziej widoczne.
Azot ogólnie zakwasza glebę, w szczególności mocznik.. Czy zastosowanie inhibitora nitryfikacji w przypadku RSM-u oraz inhibitora ureazy w przypadku mocznika wpłynie w znaczący sposób na zmniejszenie bądź zwiększenie tego zjawiska? Czy dobrym rozwiązaniem będzie w miarę możliwości wczesne zastosowanie jednej zwiększonej dawki RSM-u z inhibitorem nitryfikacji na plantację pszenicy, która chcemy nie tyle dokrzewić, co dać jej porządnego "kopa"?
Prawda jest taka, że faktycznie prawo działa na korzyść sprzedaży tego produktu. Od razu mi się nasuwa pytanie czy ta firma jest polska ? Inhibitor nitryfikacji chyba będzie bardziej sensowny i bardziej zasadny w zastosowaniu. Niestety koszt 120 zł na ha (ciekawe czy netto czy brutto) to koszt ponad 100 kg saletry a blisko 150 kg rsm. Czyli lepiej obserwować przyrodę oraz prognozę pogody i tu szukać odpowiedzi kiedy azot zastosować.Chyba w sytuacji szukania oszczędności złotówek na naszych polach inwestycja w coś takiego to chyba pochopne rozwiązanie. Za te pieniądze można zrobić lepszy zabieg ochrony czy po prostu go zrobić. Technika daje dużo możliwości ale niestety zanim z niej skorzystamy trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to jest zasadne. Mimo wszystko dzięki za przygotowanie materiału. Pozdrawiam
COMPO EXPERT jest firmą o polskim kapitale. Jeśli chodzi o dodatkowy koszt - jest to inwestycja, którą z nawiązką rekompensuje przyrost plonu oraz oszczędność, wynikającą z ograniczenia liczby przejazdów po polu. Pozdrawiam
Czy inhibitor nitryfikacji można zastosować do ograniczenia strat azotu z rozlewanej gnojowicy ? Jak go wtedy zastosować ? Mieszać z gnojowicą czy może rozpylić przed jej wylaniem na pole ???
Witam inhibitor to dla mnie nowość. Musiałem obejrzeć film kilka razy by wychwycić istotne informacje bo troszkę chaotycznie to było przedstawione. Proponuje omawiać to według schematu: Inhibitor - Co to jest; W jakiej formie jest (w płynnej, w granuli); Jak działa; Jak stosować (przed podaniem nawozu, po podaniu nawozu, razem z nawozem?); Kiedy stosować ( przed deszczem, po deszczu, na wysuszoną glebę? itd.); Z jakimi nawozami stosować; W jakiej ilości stosować; Jak przechowywać; Ile kosztuje; I gdzie kupić. Ogólnie materiał ok leci łapa w górę. Pozdrawiam. PS. Czekam na następne filmy.
Ludzie zacznijcie myśleć. Kiedy o tej porze roku macie wymywania azotu? Przecież, aby azot został wypłukany w głębsze warstwy gleby to potrzebujemy dużej ilości deszczu najczęściej przez wiele dni z rzędu. I to musi padać dzień i noc. A przecież system korzeniowy roślin potrzebuje tych opadów ponieważ korzenie zbóż sięgają nawet do 50 cm. Dla przykładu żyto fazie kwitnienia 5 proc jego masy korzeniowej sięga do głębokości 50 cm. W warstwie 0-20 cm znajduje się 64 proc. masy korzeniowej. Natomiast pszenica ozima warstwie gleby 0-20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm - tylko 5 proc korzeni. Związku z czym daj boże, aby ten deszcz spadł!!! Bo ten azot trafiłby właśnie do korzeni. Niestety w najbliższym czasie nie widać deszczu a nawet jak coś popada to będzie to mały deszcz. A nawet jak by spadło 10-15 litrów na m/2 to będzie idealnie.
System korzeniowy żyta potrafi sięgać 2m, a rzepaku dochodzi do 3m. To tak na marginesie. W fimie mówimy o wykorzystaniu inhibitora w celu zastosowania jednej dużej dawki azotu wczesną wiosną. I w takim przypadku inhibior ma zapewnić optymalne wykorzystanie tego azotu. Pozdrawiam, Paweł
@@nawozyeuYT to że korzenie roślin sięgają głębiej niż 50 cm to jest oczywiste, lecz najważniejsze jest w jakiej warstwie gleby znajduje się ich największa masa, która zapewnia roślinie składniki pokarmowe. Natomiast nie widzę żadnego ekonomicznego uzasadnienia w stosowaniu tego inhibitora ponieważ powinniśmy świadomie wysiewać nawóz i czekać na deszcz. Gdy widzimy, że w prognozie pogody brak jest opadów deszczu oraz od dłuższego czasu nie padało to wierzchnia warstwa gleby jest na tyle przesuszona, że ten inhibitor jedynie wydrenuje dodatkową dziurę w naszym portfelu. W rolnictwie jest co raz więcej różnych dodatków i gdyby zastosować je wszystkie koszty uprawy byłyby mocno za wysokie. Pozdrawiam
@@nawozyeuYT tak tak 😁 Trzymajcie się chłopaki. Z dala od ludzi 😀 Dobrą robotę robicie. Fajnie by było rozwinąć konkretnie aspekt ekonomiczny bo zauważyłem, że na pytanie o koszty Pan Przestawiciel dość mocno zwątpił w słuszność swojego produktu. Wszyscy jesteśmy dorośli dlatego traktujmy się poważnie 😉 Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i dobrego humoru 🤪
@@sumek666 Aspekt ekonomiczny też się zgadza :) W kilkuletnich doświadczeniach polowych w pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy nie zdarzyło się, aby koszt zabiegu NovaTec One nie został pokryty że znaczącą nawiązką przez wzrost plonu (średnio 6-7%).
@@sumek666mocznik granulowany z inhibitorem ureazy stosuje się przedsiewnie. W przypadku użycia RSM, rownież można zastosować całą dawkę azotu jednorazowo, wraz z inhibitorem nitryfikacji DMPP. Pozdrawiam.
Hahaha no i dzieje się... rsm będzie droższy. za kilka lat jeszcze rozwali wam opryskiwacze i wszyscy powiedzą trzeba było panie zostać przy saletrze :-P
Czy stosując inhibitor w nawozie RSM nie wychamujemy zbyt mocno pobierania azotu, i czy inhibitor ma jakiś negatywny wpływ na inne składniki w nawozie takie jak np -SIARKA MAGNEZ czy FOSFOR
Roślina będzie ciągle zaopatrzona w azot- z formy saletrzanej oraz amonowej, która również jest pobierana przez rośliny. DMPP nie ma negatywnego wpływu na pobieranie pozostałych składników. Ma natomiast pozytywny wpływ na pobranie fosforu oraz większości mikroelementów.
Panie Mateuszu gratuluję wygranej :) proszę przesłać dane do wysyłki na adres kamil.struk@grupaazoty.com
pozdrawiam serdecznie - Kamil
@@jakublis9729 bń
1. Przyjmijmy, że po rozsianiu mocznika wraz z nawozem NPK i wymieszaniu go z glebą mamy opad deszczu. Czy zasadne jest użycie inhibitora ureazy czy też warto poczekać kilka tygodni na przejście w kolejną fazę i zaaplikować inhibitor nitryfikacji?
2. Czy aplikacja inhibitorów wyłącznie z RSM czy można mieszać z wodą jak ciecz roboczą oprysku?
Pozdrawiam
Jakub świetny doradca znam osobiście fachową wiedza polecam
Czy inhibitor nitryfikacji przyciąga chmury nad V i VI klasę ziemi? Bo jak nie to on pomoże jej jak zmarłemu kadzidło.
Znajomy rolnik kupił inhubitor DMPP i pada u niego już od tygodnia. 😜😜😜
Pozdrawiam,
Paweł
@@nawozyeuYT to dobrze jak tylko kupił i pada.
A tak na poważnie to z jednej strony teoretycznie bardziej powinno się sprawdzić na glebach przepuszczalnych, a z drugiej strony na takich glebach plony nie są zbyt wysokie do tego widmo suszy u nas w centrum dość częste = przyrost plonu/korzyść ze stosowania inhibitora bliska zeru.
Podsumowując ciężko stwierdzić w warunkach polowych korzyść z ich stosowania.
2tyg temu podany na ostatnią dawkę w pszenicy i rzepaku mocznik z Agrii Super N46 z inhibitorem ureazy. Zobaczymy jak to wyjdzie :)
Czy stosując nawzy składnikowe chodzi mi np. P K cz siarka a nawet i inne inhibitor spowoduje też opuznienie czy kierowany jest wylocznie jest do azotu?
Działanie inhibitora nitryfikacji DMPP nie ma wpływu na wydłużenie działania składników innych niż azot. Poprawia natomiast pobieranie P i większości mikroelementów.
Jeśli dobrze zrozumiałem to inhibitor ureazy odkłada w czasie o około 10 dni hydrolizę formy amidowej azotu i w tym czasie nie mamy strat gazowych azotu ale co po tych 10 dniach czy mocznik będzie przechodził hydrolizę która zacznie się tak jak by po tych 10 dniach i straty gazowe podczas hydrolizy dolej wystąpią czy podczas tych 10 dni działania inhibitora będzie trwać hydroliza tylko że bez strat gazowych azotu ?
Jeśli po tym czasie nie będzie opadów, straty w postaci ulatniania amoniaku będą znów występować.
WilKu gratuluję wygranej :) proszę przesłać dane do wysyłki na adres kamil.struk@grupaazoty.com
pozdrawiam serdecznie - Kamil
Czyli dorabiamy korpo bo stosowanie. Nic nie daje jak posypiesza nie pada to staty i tak tylko 10 dni puźniej a keszeń pusta
Czy inhibitor nitryfikacji ma atest ekologiczny ? I czy można łączyć go z nawozem ASL??? Bo to jedyny dostępny nawóz ekologiczny. Ps kiedy grupa azoty zrobi nawóz azotowy ekologiczny ???
Adriano Adriano To była by dobra decyzja,ja bym to Kupił
@@MrWafel007 nawóz ekologiczny azotowy ?? ☺️
Inhibitor nitryfikacji nie ma atestu do stosowania w uprawach ekologicznych.
Coś ciekawego, tydzień temu wysiałem N2 na pszenicę w postaci mocznika, deszcze mnie oszukał no i pewnie mocznik wyrzucony w powietrze ...
Witam jeżeli dodalem inhibitor ureazy do rsm 32 i zastosowałem go przedsiewnie pod zboża jare (wymieszałem go z gleba) to nic mi nie da ponieważ powinienem zastosować inhibitor nitrifikacji?
Tak naprawdę to nic. Inhibitor urazy działa na powierzchni gleby. W tym przypadku opóźni przemianę formy amidowej o kilka dni.
Pozdrawiam, Paweł
Jakie musza być warunki meterologiczne chodzi mi dokladnie o minimalna temperature jaka musi być aby inhibitor mógł działać, czy można go stosować przed deszczem po deszczu, Pozdrawiam.
Nitryfikacja w glebie zachodzi w temperaturze od 5 stopni Celsjusza. Inhibitor nitryfikacji DMPP (NovaTec One) w tym momencie powoduje już spowolnienie tego procesu. Nie ma przeciwwskazań do stosowanie nawozu z inhibitorem przed i po opadach deszczu.
Góral z nizin gratuluję wygranej :) proszę przesłać dane do wysyłki na adres kamil.struk@grupaazoty.com
pozdrawiam serdecznie - Kamil
ciekawe ten inchibitor ureazy koszt 120/ha+koszt zabiegu, czyli jezeli daje 200kg. mocznika tj.92kg czystego N po cenie 1100/tone tj. 220zł za 200kg, a zabezpiecza przed stratami ok,50% tj. 110zł. czyli koszt ochrony tj. o 10zł+koszt zabiegu droższy od strat. z ekonomicznego punktu to się nie opłaca:(
inhibitor nitryfikacji to koszt 120 zł/ha a nie ureazy.
Czy istnieje możliwość zastosowania na pszenicę w I dawce oraz w II inhibitora tak, aby druga dawka była opóźniona i służyła jako II i III dawka jakościowa?
Ile dni musi temperatura być poniżej zera i jak bardzo poniżej zera, aby inhibitor nie zadziałał? Czy takie anomalia pogodowe jak ostatnio miałyby negatywny wpływ na jego działanie?
Tak. Można zastosować pierwszą główną dawkę azotu z DMPP, następnie dawkę jakościowa w fazie liścia flagowego. Jeśli temperatury są poniżej zera, nitryfikacja oraz pobieranie azotu nie zachodzi. Po wzroście temp. do ok 5 stopni zaczyna zachodzić nitryfikacja, która spowalnia DMPP.
@@jakublis9729 Zamierzam zastosować w tym roku na pierwszy wjazd w pszenicę 250kg Pulanu Macro, a dopiero gdzieś początkiem kwietnia podać drugą dawkę w RSM32 150l/ha i dolać do tego 1,5l/ha NovaTecOne, czy ta ilość będzie wystarczająca, czy ten inhibitor podany z rsm będzie tez ograniczał nitryfikacje formy amonowej z saletry podanej na początku marca. Ostatnie pytanie czy może mieć to realny wpływ na białko i jakość ziarna jeśli pominę 3 dawke azotu dzięki temu inhibitorowi.
Dawka saletry taka ze względu na słabo rozkrzewiona plantacje.
A panowie jak to jest z saletra stosowaną posypowo i też dłuższy czas nie pada deszcz. Czy też nam ucieknie gazowo do atmosfery i ile %.pozdrawiam
Myślę, że ważna forma azotu, straty są zawsze jeśli nawóz leży na wierzchu.
Czy i i u was susza na horyzoncie? W lubelskim brak deszczu od początku marca
Niestety, pogoda nie jest najlepsza, T1 i skracanie powinno być przeprowadzone a tu przymrozki. Również z lubelskiego i czekam na deszcz żeby zastosować ostatnią dawkę azotu w pszenicy.
Mateusz Kosmal ja nie wiem czy dawać tylko od grzyba i skracanie czy tylko grzyb i podarować sobie skracanie, bo mam odmiany niskopienną, a i tak nie wykorzysta tego azotu przez susze która już się daje we znaki. Podobno ma nie padać cały kwiecień🥺
Czy pH gleby ma wpływ na działanie inhibitor?
Na dzialanie inhibitora bezpośrednio nie ma wplywu. Natomiast pH gleby ma wpływ na proces nitryfikacji. Za optymalny uważa się odczyn lekko kwaśny lub obojętny.
Mam pytanie a jak by rozpuścić mocznik i saletrzak w opryskiwaczu i zrobić jako RSM i dodać tego produktu
NovaTec One można użyć z każdym płynnym nawozem azotowym, który zawiera formę amonową i/lub amidową azotu.
Należy tylko pamiętać, że po rozpuszczeniu mocznika i saletrzaku nie otrzymamy RSM. Taka ciecz będzie miała zupełnie inne parametry fizyczne niż RSM. Po aplikacji nie spłynie z roślin do gleby tylko pozostanie na liściach i poparzy rośliny.
Pozdrawiam, Paweł
@@nawozyeuYT mam pytanie stosowałem 200-250l RSMu na pszenżyto. Mam dosyć duże poparzenia. W nocy po polaniu wystąpił przymrozek - 11 czy miał on wpływ na poparzenia.?
@@rozal1788 Miałem to samo dziś lałem rsm 32 w ilości 250l a w nocy przymrozek 6 stopni na minusie i poparzenia były bardzo duże. Może chłopaki omówią temat, myślę że spodka się on z dużym zainteresowaniem. Pozdro dla chłopaków.
@@marcinkraw1 Uważam to za znakomity pomysł
Czy inhibitor spowalnia przemianę azotu i jakaś jego część przyjmuje formę przyswajalną dla rośliny, czy blokuje przemianę całkowicie?
DMPP spowalnia proces nitryfikacji, nie blokuje go całkowicie. W okresie działania DMPP, azot amonowy może być rownież pobierany przez rośliny.
Mam pytanie: czy inhibitor zmniejszy poparzenia na roślinach spowodowane rozlaniem RSMu?
Inhibitor działa w glebie - nie ma wpływu na poparzenia roślin.
@@jakublis9729 a ma wpływ na straty azotu z rsm jeśli go rozlejemy i nie będzie opadów?
Stosowałem inhibitor ureazy juz w zeszłym roku w tym stosowałem nitrifikacji jeden przejazd i gotowy cały sezon ewentualnie jak pszenica bedzie rokowac na komsumpcje to rzuce tylko na kłos saletre ,
Właśnie tak należy wykorzystywać działanie inhibitora.
Pozdrawiam,
Paweł
@@nawozyeuYT a dziekuje dodam że uprawiam jeszcze kukurydze na zielonke i w tej uprawie tez sprawdza to sie dobrze , stosuje go przed siewnie podajac takze z rsm 32 i mieszajac z gleba
Michał Zielke Q1www we rtv,b
@@michazielke7688 gratuluję wygranej :) proszę przesłać dane do wysyłki na adres kamil.struk@grupaazoty.com
pozdrawiam serdecznie - Kamil
@@nawozyeuYT wiatam przesłałem juz dane Pozdrawiam
Tak jak Paweł mówiłeś, lepiej nie siać i czekać za deszczem. Nie wiem dla kogo to wymyślili ....
I co sprawdziliscie już ceny nawozów czy sprzedawczyki nie podbijają specjalnie cen tak jak wam wysłałem te ceny pod innym filmem??POZDRAWIAM
A czy produkt nadaje się do stosowania w gnojowicy/pofermencie?
Jak najbardziej, NovaTec One nadaje się do stosowania z wszystkimi nawozami płynnymi, które zawierają azot, również organicznymi.
Ciekawi mnie co może wypłukac ten azot w tym roku ? nie prościej jest stosować form saletrzanej na start a póżniej poczekać na deszcz i zastosować forme amidową która sie nie wypłukuje przy 100 ha to 12 tyś myśle ze warto tak zrobić i zaoszczędzić na nie stosowaniu tego preparatu i poczekać na deszcz bo jak wody nie bedzie to nic nie pomoże pozdrawiam
Nawet w latach z mniejszą ilością opadów dochodzi do strat azotanowej formy azotu, związanych z wymywaniem. Jeśli chodzi o zastosowanie mocznika pogłównie - azot z mocznika ulega przekształceniu do formy amonowej, a następnie do azotanowej, która jest najbardziej podatna na wymywanie. Pozdrawiam
@@jakublis9729 nie mogę tego czytać.
Aby nastąpiło wymywanie azotu potrzeba długich i ciągłych opadów przez wiele dni.
Więc proszę nie pisać bzdur że nawet przy małych opadach występuje proces wymywania azotu!
Stosujemy azot gdy jest szansa na deszcz. Są prognozy pogody, są aplikacje pogodowe są radary pogodowe. A gdy nie ma deszczu a nawet gdy poopada 5-10 mm to nie ma wymywania azotu.
Koszt tego zabiegu nie zwróci się w żadnym wypadku i pisanie że zabieg zwiększy plony jest po prostu kłamstwem reklamowym bo w Polsce brakuje deszczu.
To nie są okolice Hamburga gdzie pada średnio 1200mm rocznie u nas deszcz pada średnio na poziomie 360 mm rocznie a w ubiegłym roku nawet tyle nie było
@@ukaszkowalski9911 Jednorazowy opad 10mm na glebach lekkich może przemieścić azot azotanowy wgłąb gleby o ok.12cm. Zwracam również uwagę, że pomimo niskiej sumarycznej wielkości opadów, często zdarza się, że większość miesięcznego opadu występuje gwałtownie w ciągu 1-2 dni w miesiącu. Pozdrawiam.
@@jakublis9729
W fazie kwitnienia żyta 5 proc jego masy korzeniowej sięga do głębokości 50 cm. W warstwie 0-20 cm znajduje się 64 proc. masy korzeniowej.
Natomiast pszenica ozima w warstwie gleby 0-20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm - tylko 5 proc. korzeni.
Związku z czym nawet gdyby spadło te 10 mm wody to azot z wierzchniej warstwy gleby przemieści w miejsce najbardziej pożądane dla systemu korzeniowego roślin.
Czy rsm rozlany po na glebe i nie jest mieszany z gleba czy parowanie jeszt czy sa straty jesli tak to jak duze.
Na pewno będzie mniej strat gazowych przy rozlaniu RSM niż
w przypadku granul. RSM wnika
w glebę i straty są znacznie mniejsze. Problem pojawia się
w momencie wystąpienia suszy
i wysokich temperatur wtedy RSM nie przeniknie w głąb gleby.
Pozdrawiam,
Paweł
Czy inhibitor działa tylko i wylocznie glbie? Gdy dodałbym go do jakiegoś zabiegu poprawiłby wchłanianie microskladników?
Tylko w glebie. W zabiegach nalistnych stosowanie inhibitora nie ma uzasadnienia.
@@jakublis9729 dziękuję za odpowiedzi 😀
A czy od klasy gleby zależy wykorzystanie tego inhibitora że np na dobrych glebach podziała lepiej niż na słabszych?
Inhibitor DMPP ma takie samo działanie niezależnie od gleby. Straty związane z wymywaniem azotu są jednak większe na glebach lekkich i przepuszczalnych, więc ograniczenie ich, przy użyciu inhibitora nitryfikacji będzie bardziej widoczne.
@@jakublis9729 Dzięki za odp
Azot ogólnie zakwasza glebę, w szczególności mocznik.. Czy zastosowanie inhibitora nitryfikacji w przypadku RSM-u oraz inhibitora ureazy w przypadku mocznika wpłynie w znaczący sposób na zmniejszenie bądź zwiększenie tego zjawiska? Czy dobrym rozwiązaniem będzie w miarę możliwości wczesne zastosowanie jednej zwiększonej dawki RSM-u z inhibitorem nitryfikacji na plantację pszenicy, która chcemy nie tyle dokrzewić, co dać jej porządnego "kopa"?
Prawda jest taka, że faktycznie prawo działa na korzyść sprzedaży tego produktu. Od razu mi się nasuwa pytanie czy ta firma jest polska ? Inhibitor nitryfikacji chyba będzie bardziej sensowny i bardziej zasadny w zastosowaniu. Niestety koszt 120 zł na ha (ciekawe czy netto czy brutto) to koszt ponad 100 kg saletry a blisko 150 kg rsm. Czyli lepiej obserwować przyrodę oraz prognozę pogody i tu szukać odpowiedzi kiedy azot zastosować.Chyba w sytuacji szukania oszczędności złotówek na naszych polach inwestycja w coś takiego to chyba pochopne rozwiązanie. Za te pieniądze można zrobić lepszy zabieg ochrony czy po prostu go zrobić. Technika daje dużo możliwości ale niestety zanim z niej skorzystamy trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to jest zasadne. Mimo wszystko dzięki za przygotowanie materiału. Pozdrawiam
COMPO EXPERT jest firmą o polskim kapitale. Jeśli chodzi o dodatkowy koszt - jest to inwestycja, którą z nawiązką rekompensuje przyrost plonu oraz oszczędność, wynikającą z ograniczenia liczby przejazdów po polu. Pozdrawiam
Żeby wymyć azot to musi padać
To prawda. Ilość wymytego azotu jest zależna od ilości opadów. Azot azotanowy ulega jednak wymywaniu nawet w latach z niższą ilością opadów.
W tym roku póki co nie musimy się martwić, że cokolwiek nam wymyje
Czy inchibitor można mieszać z środkami ochrony roślin
Jak wygląda to na użytkach zielonych
Czy inhibitor nitryfikacji można zastosować do ograniczenia strat azotu z rozlewanej gnojowicy ? Jak go wtedy zastosować ? Mieszać z gnojowicą czy może rozpylić przed jej wylaniem na pole ???
Można. Należy wymieszać inhibitor z gnojowicą.
Witam inhibitor to dla mnie nowość. Musiałem obejrzeć film kilka razy by wychwycić istotne informacje bo troszkę chaotycznie to było przedstawione. Proponuje omawiać to według schematu:
Inhibitor - Co to jest; W jakiej formie jest (w płynnej, w granuli); Jak działa; Jak stosować (przed podaniem nawozu, po podaniu nawozu, razem z nawozem?); Kiedy stosować ( przed deszczem, po deszczu, na wysuszoną glebę? itd.); Z jakimi nawozami stosować; W jakiej ilości stosować; Jak przechowywać; Ile kosztuje; I gdzie kupić.
Ogólnie materiał ok leci łapa w górę. Pozdrawiam. PS. Czekam na następne filmy.
Czy inchibitor można stosować w czasie deszczu
Jeśli pogoda pozwala na bezproblemową aplikację RSM, nie ma również przeciwwskazań, żeby zostosować inhibitor nitryfikacji NovaTec One.
Czy takie inhibitory można stosować w gnojowicy ?
Tak, można. Zakładając średnią zawartość N w gnojowicy 0,5%, na 10t gnojowicy należałoby użyć 1,125l NovaTec One.
Ludzie zacznijcie myśleć.
Kiedy o tej porze roku macie wymywania azotu?
Przecież, aby azot został wypłukany w głębsze warstwy gleby to potrzebujemy dużej ilości deszczu najczęściej przez wiele dni z rzędu. I to musi padać dzień i noc.
A przecież system korzeniowy roślin potrzebuje tych opadów ponieważ korzenie zbóż sięgają nawet do 50 cm.
Dla przykładu żyto fazie kwitnienia 5 proc jego masy korzeniowej sięga do głębokości 50 cm. W warstwie 0-20 cm znajduje się 64 proc. masy korzeniowej.
Natomiast pszenica ozima warstwie gleby 0-20 cm tworzy 86 proc. masy swojego systemu korzeniowego, a do głębokości 50 cm - tylko 5 proc korzeni.
Związku z czym daj boże, aby ten deszcz spadł!!!
Bo ten azot trafiłby właśnie do korzeni.
Niestety w najbliższym czasie nie widać deszczu a nawet jak coś popada to będzie to mały deszcz.
A nawet jak by spadło 10-15 litrów na m/2 to będzie idealnie.
System korzeniowy żyta potrafi sięgać 2m, a rzepaku dochodzi do 3m. To tak na marginesie. W fimie mówimy o wykorzystaniu inhibitora w celu zastosowania jednej dużej dawki azotu wczesną wiosną. I w takim przypadku inhibior ma zapewnić optymalne wykorzystanie tego azotu.
Pozdrawiam,
Paweł
@@nawozyeuYT to że korzenie roślin sięgają głębiej niż 50 cm to jest oczywiste, lecz najważniejsze jest w jakiej warstwie gleby znajduje się ich największa masa, która zapewnia roślinie składniki pokarmowe.
Natomiast nie widzę żadnego ekonomicznego uzasadnienia w stosowaniu tego inhibitora ponieważ powinniśmy świadomie wysiewać nawóz i czekać na deszcz.
Gdy widzimy, że w prognozie pogody brak jest opadów deszczu oraz od dłuższego czasu nie padało to wierzchnia warstwa gleby jest na tyle przesuszona, że ten inhibitor jedynie wydrenuje dodatkową dziurę w naszym portfelu.
W rolnictwie jest co raz więcej różnych dodatków i gdyby zastosować je wszystkie koszty uprawy byłyby mocno za wysokie.
Pozdrawiam
A co to za nielegalne zgromadzenie !?
Nagrywane za zdrowych czasów :)
@@nawozyeuYT tak tak 😁
Trzymajcie się chłopaki.
Z dala od ludzi 😀
Dobrą robotę robicie. Fajnie by było rozwinąć konkretnie aspekt ekonomiczny bo zauważyłem, że na pytanie o koszty Pan Przestawiciel dość mocno zwątpił w słuszność swojego produktu. Wszyscy jesteśmy dorośli dlatego traktujmy się poważnie 😉
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i dobrego humoru 🤪
@@sumek666 Aspekt ekonomiczny też się zgadza :) W kilkuletnich doświadczeniach polowych w pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy nie zdarzyło się, aby koszt zabiegu NovaTec One nie został pokryty że znaczącą nawiązką przez wzrost plonu (średnio 6-7%).
@@jakublis9729 w uprawie kukurydzy kiedy zalecace jest stosowanie mocznika z inhibitorem?
@@sumek666mocznik granulowany z inhibitorem ureazy stosuje się przedsiewnie. W przypadku użycia RSM, rownież można zastosować całą dawkę azotu jednorazowo, wraz z inhibitorem nitryfikacji DMPP. Pozdrawiam.
👍👍👍 👍👍👍
Jak będzie taka susza to nic nie pomorze
Masakra się robi w marcu tylko 23mm opadu od początku roku 126mm .
@@przemek6913 to i tak sporo...
Hahaha no i dzieje się... rsm będzie droższy. za kilka lat jeszcze rozwali wam opryskiwacze i wszyscy powiedzą trzeba było panie zostać przy saletrze :-P
Straszne