Aaaa, pan je zaprisahlym nepritelem drivkacu!! Zrovna jsem si koupil firebox. Z hlediska dlouhodobeho preziti super. Mala spotreba paliva ktere se vali vsude a coudi rozhodne mene nez ohynek. Inu pockam si na samostatne video..:)
Ahoj Dago, opět pěkné a naučné video. S těmi dřívkači máš pravdu. Možná zkus vzít víc vařiču do jednoho videa a říct nám svuj názor na ně (dřívkáč, plyn, benzín, tekutý a tuhý líh atd.) Vím že je toho plný internet, ale tvůj názor na ně a postřehy z terénu, by věřím zajímaly nejen mě.
Marku opět pěkné video se spoustou nápadů, ty jehly jsou super. Na rozfoukávání ohně používám hadičku z filtru Sawyer, funguje skvěle. Dřívkáč jsem si vyrobil ve tvaru komolého jehlanu, takže si vytváří tah sám (jako chladící věže v elektrárně) a spíš mám občas problém stíhat přikládat :-). Je jasné, že krychlové nebo válcové dřívkáče nebudou mít takový tah a budou kouřit. Výhodu dobrého dřívkáče vidím hlavně v tom, že ti nezbudou absolutně žádné neshořelé konce větviček, jako je to u malého ohýnku (tudíž palivo využiješ komplet) a teplo se soustředí pouze na jedno místo ve větší intenzitě. Samozřejmě to chce umět topit. Ať se daří, budu se těšit na další poučné video.
Pěkné :) Špízový jehly jsou dobrá věc. Měl jsem je párkrát s sebou a dá se s tím fakt vyhrát, místo to nezabere skoro žádný a váží 0 0 nic. Taky doporučuju. A na vyloženě přežití pro lov jistě dobře poslouží. Trubičku si musim pořídit.. dobrý nápad :D Dřívkáč jsem v lese nikdy nepoužíval, ale že mám tu silně vyvinutou slabou vůli.. podlehl jsem davu a jeden si pořídil a zkusil zatím doma. Já osobně jsem byl mile překvapen. Jehly jako mřížku používat nemusím, jelikož ten co jsem vybral má skládací mřížku v balení, dírek hafo takže tah solidní a kouře minimum. A tento model se mi líbí i tím, že má výškově stavitelný dno a když ho dám do patřičné výšky, dá se použít i na líh ať už tuhej nebo v liháču. www.imagehosting.cz/images/00bwb.jpg
Ahoj Marku před delší dobou jsem viděl video o nouzové zásobě jídla. Doporučuješ tam cukr do plastové nádoby. A co takhle si pořídit pytel krmné pšenice prodávají ho v každém druhém zemědělském družstvu váží 50kg a stojí cca 250 - 300kč pšenice je to vysušená, dá se dlouho skladovat, když je v suchu. Typuji celé roky. V případě krize se dá pomlít nebo nechat nabobtnat a je konzumní. Navíc po konci krize se dá y zasít. Navíc pytel nezabere ani moc místa. A to, že je krmná neznamená, že není k jídlu pro člověka je v ní sem tam nějaká otruba a nečistota apod. prostě to není jen první jakost pro pekaře jinak jí nic není. Jestli můžeš říci svůj názor. Dík a zdar.
Co se týká dřívkáče, má pro mě jednu podstatnou výhodu. V posledních letech jsou tak vyschlé lesy, že je riziko dělat otevřený oheň. Takže v takovém suchu dělám ohýnek v dřívkáči na kameni přímo v potoce, což by s otevřeným ohněm šlo těžko. Po dovaření ponořím dřívkáč i se žhavým do vody, takže nemusím nic zalévat a maskovat. V dřívkáči se větvičky spálí dokonaleji, zbyde z nich jen trocha jemného práškového popela na rozdíl od ohniště, kdo na něm vaří tak ví. Já sám vařím na vařiči na alkohol, jeho závětří lze použít jako dřívkáč, takže když dojde tekuté palivo, tak má tohle využití.
Super video marku, za mě jedno z nejpřínosnějších za poslední dobu! Děláš parádní tvorbu, pokračuj v tom. Mimochodem u videí kde jsi s Helčou docela rád relaxuju, podlouchám a pouštím si je dokola :D. Natoč zase nějaký
ahoj Marku, bývá tam i nějaký tepelně izolační plyn (jako v oknech). Spodní díl je tam po naplnění přilepený většinou na takové černé lepidlo připomínající asfalt, to se (u levných) velice často odlepí a termoska ztratí funkci i bez dávání na oheň. Jak jsi řekl - vaření na ohni by zaručeně bylo její poslední...
Technická laicky: teplo se šíří vedením, prouděním a sáláním. Z toho sálání je vyzařování v infra oboru a (jako jediné) funguje i ve vakuu. Účinně omezeno je vedení a proudění dobrým izolátorem mezi nádobami (i vzduch je celkem dobrý izolant, pokud je omezeno proudění -např. péřové spacáky).
Zdravím Marku - pěkné video ! prosím tě, je léto, hodně se chodí do lesa - mohl bys nám říct, jak je to oficiálně s rozděláváním ohně v přírodě - kde se může, kde se nemůže, kdo a kde ti může případně dát pokutu atd. .Díky :-)
V lese se nikde nesmí rozdělávat oheň. Pokutu může dát policista všude. V nějaké chráněné oblasti může dát pokutu vedle policisty ještě i ochranář. Z tohoto úhlu je lepší používat lihový nebo plynový vařič. Je to také otevřený plamen, takže se fakticky nesmí používat, ale vařič velice často ukecáte a málo kdo by za něj chtěl dát pokutu.
....léta jsem si nosil do práce termosku s černým čajem, byl docela problém ji dobře umýt. Docela dobře to zvládala myčka, ale potom jsem se přestěhoval, myčka nebyla - co teď ? Napadlo mě koupit si v lekárně ty šumivé tablety na čištění zubních protéz (myslím COREGA tabs se jmenují) Lekárnice byla naneštěstí má dobrá známá a začala mě od mého úmyslu zrazovat - podle ní na to ty tablety nebudou účinné, že by na to zkusila použít SAVO. Poslechl jsem ji, použil jsem SAVO. Nechal jsem ho účinkovat do rána.....Termoska byla ráno čistá jako sklo, byl jsem spokojený, termosku jsem důkladně vymyl, udělal do ní čaj a odjel do práce. Po příjezdu na pracoviště jsem si jako obvykle dal malý šálek čaje na posilněnou a OUHA !!!! Chutnal silně po SAVU !!!l Znechuceně jsem tedy obsah vylil a zároveň jsem zjistil, že i po vylití je v termosce mezi stěnami, kde má být vakuum, nějaká tekutina.....Patrně to bylo SAVO - jak se tam přesně dostalo dodnes nevím, jisté je, že i po důkladném vymytí byl každý další čaj nepoživatelný, byl cítit chlórem - nehledě na ztrátu tepelně - izolačních vlastností termosky. Takže jsem v duchu poděkoval paní magistře za zničení zánovní termosky (myslím, že to byl Coleman) a pomyslel si něco o tom, že ženské se mají milovat a né poslouchat.....
Nevim co mysli Pavel Kotai "louhem". Ja pouzivam sodu. Zalit ji varici vodou a nechat pres noc. Funguje to i na pripalene hrnce, panve aj. Da se pouzit i prasek do peciva...ale to je drazsi varianta. Soda ve velkem je levnejsi.
Podle mne je nejlepší volbou obyčejný prášek do pečiva. Na 750 ml termosky používám 3 sáčky. Stačí pouze postavit termosku do dřezu, zalít horkou vodou, nechat to "vysoptit" a pak na dvě hodinky uzavřít a nechat působit. Termosky, ale například i čajové konvice jsou pak jako nové a to bez jakékoli pachuti nebo nebezpečí poleptání ústní sliznice. :-)
@Rain Boy @Pavel Koltai @Giorgio Corleone @NEDOMRD1 @Matyáš Smejkal @Jáchym Čepický Pánové nejlepší způsob je do termosky nachcat. Nemusí se vyplachovat, ba ani vylévat. Druhej den do práce máte čajíček hele, libovka
Marku, můj nazor je že vaření na zemi nebo klasický dřívkáče to neni zrovna ono. Super je vyšši levl dřívkáče od firmy BioLite.. pořídil sem si ho a je super. Nejen že se vám jídlo uvaří rychlejc protože to má v sobě zabudovanej větrák kterej urychluje hoření.. ale i se vám tim ohněm nabije zabudováná powerbanka (docela rychle) takže si můžete nabit ruzny pristroje.. (svitilnu, uv pero, plazmovej zapalovac, telefon radio atd) . A navíc nenecháte ani žádny stopy na zemi. A "vaření" v termosce je super.. určitě vyzkoušejte. Ráno si uvařim vodu na čaj, rovnou si zaleju do termosky suroviny na obed a jdu a v poledne se zastavim a mám vařeno.
Dřívkáč má spíše výhodu, že je považovaný za vařič a jeho použití se dá ukecat i tam kde je rozdělávání ohně zakázané (což je prakticky všude). Osobně nosím něco podobného jako IKEA odkapávač a k němu obyč liháč který vkládám dovnitř, takže dřívkáč slouží jako závětří a podstava na ešus, navíc jako záloha pokud by došel líh. Klacíků je všude dost. Je to na běžné výšlapy, kdyby šlo o dlouhodobé skryté přežívání, asi bych také uvažoval jinak :-)
Hele, s tím dřívkáčem nemáš tak úplně pravdu. Máš pravdu v tom, že těch děr např. v dřívkáčích co prodávají na bushcraftshopu není dost děr. Mě se ale osvědčilo tam položit ještě něco, takže prostor mezi dřívkáčem a ešusem je celkem volný - tím vznikne požadovaný tah, a pak už stačí jenom přikládat, hoří to jak papír. Mě se na dřívkáčích mimo jiné líbí, že je to kapesní oheň. Nejsou po tobě opálený šutry ani vypálený kola v lese (jakkoliv malá), dokonale to vyhoří, stačí rozptýlit po okolí, než zabalím bágl, je to studený a můžu to strčit do kapsy a jít. Používám kobinaci www.bushcraftshop.cz/bushcraftshop/eshop/42-1-VARICE-A-KARTUSE/0/5/1081-Turisticky-varic-DRIVKAC-4Heat-Stove-v-2 a www.aliexpress.com/item/Portable-Stainless-Steel-Camping-Stove-Stand-Outdoor-Alcohol-Stove-Rack-Four-legged-Support-Cooking-Equipment-Accessory/32641285751.html Na dva měsíce do lesa bych si to asi nevzal (zbytečněj krám do batohu), ale takhle po Česku je to akorát.
Aaaa, pan je zaprisahlym nepritelem drivkacu!! Zrovna jsem si koupil firebox. Z hlediska dlouhodobeho preziti super. Mala spotreba paliva ktere se vali vsude a coudi rozhodne mene nez ohynek. Inu pockam si na samostatne video..:)
Ahoj Dago, opět pěkné a naučné video.
S těmi dřívkači máš pravdu. Možná zkus vzít víc vařiču do jednoho videa a říct nám svuj názor na ně (dřívkáč, plyn, benzín, tekutý a tuhý líh atd.) Vím že je toho plný internet, ale tvůj názor na ně a postřehy z terénu, by věřím zajímaly nejen mě.
Hlavne by mel napsat, do ktereho supermarketu si pobezi koupit lih nebo jine palivo v casech apokalypsy...:)))
Marku opět pěkné video se spoustou nápadů, ty jehly jsou super.
Na rozfoukávání ohně používám hadičku z filtru Sawyer, funguje skvěle.
Dřívkáč jsem si vyrobil ve tvaru komolého jehlanu, takže si vytváří tah sám (jako chladící věže v elektrárně)
a spíš mám občas problém stíhat přikládat :-).
Je jasné, že krychlové nebo válcové dřívkáče nebudou mít takový tah a budou kouřit.
Výhodu dobrého dřívkáče vidím hlavně v tom, že ti nezbudou absolutně žádné neshořelé konce větviček, jako je to u malého ohýnku (tudíž palivo využiješ komplet) a teplo se soustředí pouze na jedno místo ve větší intenzitě. Samozřejmě to chce umět topit.
Ať se daří, budu se těšit na další poučné video.
Pěkné :) Špízový jehly jsou dobrá věc. Měl jsem je párkrát s sebou a dá se s tím fakt vyhrát, místo to nezabere skoro žádný a váží 0 0 nic. Taky doporučuju. A na vyloženě přežití pro lov jistě dobře poslouží. Trubičku si musim pořídit.. dobrý nápad :D Dřívkáč jsem v lese nikdy nepoužíval, ale že mám tu silně vyvinutou slabou vůli.. podlehl jsem davu a jeden si pořídil a zkusil zatím doma. Já osobně jsem byl mile překvapen. Jehly jako mřížku používat nemusím, jelikož ten co jsem vybral má skládací mřížku v balení, dírek hafo takže tah solidní a kouře minimum. A tento model se mi líbí i tím, že má výškově stavitelný dno a když ho dám do patřičné výšky, dá se použít i na líh ať už tuhej nebo v liháču.
www.imagehosting.cz/images/00bwb.jpg
Ahoj Marku před delší dobou jsem viděl video o nouzové zásobě jídla. Doporučuješ tam cukr do plastové nádoby. A co takhle si pořídit pytel krmné pšenice prodávají ho v každém druhém zemědělském družstvu váží 50kg a stojí cca 250 - 300kč pšenice je to vysušená, dá se dlouho skladovat, když je v suchu. Typuji celé roky. V případě krize se dá pomlít nebo nechat nabobtnat a je konzumní. Navíc po konci krize se dá y zasít. Navíc pytel nezabere ani moc místa. A to, že je krmná neznamená, že není k jídlu pro člověka je v ní sem tam nějaká otruba a nečistota apod. prostě to není jen první jakost pro pekaře jinak jí nic není. Jestli můžeš říci svůj názor. Dík a zdar.
Co se týká dřívkáče, má pro mě jednu podstatnou výhodu. V posledních letech jsou tak vyschlé lesy, že je riziko dělat otevřený oheň. Takže v takovém suchu dělám ohýnek v dřívkáči na kameni přímo v potoce, což by s otevřeným ohněm šlo těžko. Po dovaření ponořím dřívkáč i se žhavým do vody, takže nemusím nic zalévat a maskovat. V dřívkáči se větvičky spálí dokonaleji, zbyde z nich jen trocha jemného práškového popela na rozdíl od ohniště, kdo na něm vaří tak ví. Já sám vařím na vařiči na alkohol, jeho závětří lze použít jako dřívkáč, takže když dojde tekuté palivo, tak má tohle využití.
Varit v termosce na ohni to muze napadnout snad jen prazaky :-)
skyver 😂😂😂😂😂😂😂😂
:)
:D
Tak hlavně, že ty Pražáky na tyhle stupidní komenty máte, a že za hranicemi Prahy je to jeden génius vedle druhýho.. ;-)
Musím uznat že s tou trubičkou jsi mne dostal :-D Foukání a vějíř , mněch :) A blbá trubička Díky :) Jseš dobrej !
Super video marku, za mě jedno z nejpřínosnějších za poslední dobu! Děláš parádní tvorbu, pokračuj v tom. Mimochodem u videí kde jsi s Helčou docela rád relaxuju, podlouchám a pouštím si je dokola :D. Natoč zase nějaký
ahoj Marku, bývá tam i nějaký tepelně izolační plyn (jako v oknech). Spodní díl je tam po naplnění přilepený většinou na takové černé lepidlo připomínající asfalt, to se (u levných) velice často odlepí a termoska ztratí funkci i bez dávání na oheň. Jak jsi řekl - vaření na ohni by zaručeně bylo její poslední...
Technická laicky: teplo se šíří vedením, prouděním a sáláním. Z toho sálání je vyzařování v infra oboru a (jako jediné) funguje i ve vakuu. Účinně omezeno je vedení a proudění dobrým izolátorem mezi nádobami (i vzduch je celkem dobrý izolant, pokud je omezeno proudění -např. péřové spacáky).
Technická profi: Iniciativní chytrák je horší než třídní nepřítel
Zdravím Marku - pěkné video ! prosím tě, je léto, hodně se chodí do lesa - mohl bys nám říct, jak je to oficiálně s rozděláváním ohně v přírodě - kde se může, kde se nemůže, kdo a kde ti může případně dát pokutu atd. .Díky :-)
V lese se nikde nesmí rozdělávat oheň. Pokutu může dát policista všude. V nějaké chráněné oblasti může dát pokutu vedle policisty ještě i ochranář. Z tohoto úhlu je lepší používat lihový nebo plynový vařič. Je to také otevřený plamen, takže se fakticky nesmí používat, ale vařič velice často ukecáte a málo kdo by za něj chtěl dát pokutu.
....léta jsem si nosil do práce termosku s černým čajem, byl docela problém ji dobře umýt. Docela dobře to zvládala myčka, ale potom jsem se přestěhoval, myčka nebyla - co teď ? Napadlo mě koupit si v lekárně ty šumivé tablety na čištění zubních protéz (myslím COREGA tabs se jmenují) Lekárnice byla naneštěstí má dobrá známá a začala mě od mého úmyslu zrazovat - podle ní na to ty tablety nebudou účinné, že by na to zkusila použít SAVO. Poslechl jsem ji, použil jsem SAVO. Nechal jsem ho účinkovat do rána.....Termoska byla ráno čistá jako sklo, byl jsem spokojený, termosku jsem důkladně vymyl, udělal do ní čaj a odjel do práce. Po příjezdu na pracoviště jsem si jako obvykle dal malý šálek čaje na posilněnou a OUHA !!!! Chutnal silně po SAVU !!!l Znechuceně jsem tedy obsah vylil a zároveň jsem zjistil, že i po vylití je v termosce mezi stěnami, kde má být vakuum, nějaká tekutina.....Patrně to bylo SAVO - jak se tam přesně dostalo dodnes nevím, jisté je, že i po důkladném vymytí byl každý další čaj nepoživatelný, byl cítit chlórem - nehledě na ztrátu tepelně - izolačních vlastností termosky. Takže jsem v duchu poděkoval paní magistře za zničení zánovní termosky (myslím, že to byl Coleman) a pomyslel si něco o tom, že ženské se mají milovat a né poslouchat.....
Nevim co mysli Pavel Kotai "louhem". Ja pouzivam sodu. Zalit ji varici vodou a nechat pres noc. Funguje to i na pripalene hrnce, panve aj. Da se pouzit i prasek do peciva...ale to je drazsi varianta. Soda ve velkem je levnejsi.
Podle mne je nejlepší volbou obyčejný prášek do pečiva. Na 750 ml termosky používám 3 sáčky. Stačí pouze postavit termosku do dřezu, zalít horkou vodou, nechat to "vysoptit" a pak na dvě hodinky uzavřít a nechat působit. Termosky, ale například i čajové konvice jsou pak jako nové a to bez jakékoli pachuti nebo nebezpečí poleptání ústní sliznice. :-)
To jsem jediný kdo prostě vezme jar (či jiný mycí přípravek) napustí termosku do poloviny vodou a vydrhne kartáčem na sklo?
Úplně v pohodě: kombinace prdopeč a jedlý sody (a horký vody). Termoska je zas jak nová. Ale pozor, dost to bublá...
@Rain Boy @Pavel Koltai @Giorgio Corleone @NEDOMRD1 @Matyáš Smejkal @Jáchym Čepický Pánové nejlepší způsob je do termosky nachcat. Nemusí se vyplachovat, ba ani vylévat. Druhej den do práce máte čajíček hele, libovka
výborne !!!
Marku, můj nazor je že vaření na zemi nebo klasický dřívkáče to neni zrovna ono.
Super je vyšši levl dřívkáče od firmy BioLite.. pořídil sem si ho a je super. Nejen že se vám jídlo uvaří rychlejc protože to má v sobě zabudovanej větrák kterej urychluje hoření.. ale i se vám tim ohněm nabije zabudováná powerbanka (docela rychle) takže si můžete nabit ruzny pristroje.. (svitilnu, uv pero, plazmovej zapalovac, telefon radio atd) . A navíc nenecháte ani žádny stopy na zemi.
A "vaření" v termosce je super.. určitě vyzkoušejte. Ráno si uvařim vodu na čaj, rovnou si zaleju do termosky suroviny na obed a jdu a v poledne se zastavim a mám vařeno.
6:23 Nikdy nesmite dat mokry kameny do vody :D pekne video diky :)
😂👍
Dřívkáč má spíše výhodu, že je považovaný za vařič a jeho použití se dá ukecat i tam kde je rozdělávání ohně zakázané (což je prakticky všude). Osobně nosím něco podobného jako IKEA odkapávač a k němu obyč liháč který vkládám dovnitř, takže dřívkáč slouží jako závětří a podstava na ešus, navíc jako záloha pokud by došel líh. Klacíků je všude dost. Je to na běžné výšlapy, kdyby šlo o dlouhodobé skryté přežívání, asi bych také uvažoval jinak :-)
tie ihle su genialny napad
12:00 ja by som to nerobil aj preto lebo keď kov tak rýchlo zchladiš tak ho aj zakalíš, to znamená ze môže rýchlejšie prasknúť
Ten řetěz je zajímavý nápad, ale skutečně je potřeba mít kvalitní kus řetězu.
LIKOS
Hele, s tím dřívkáčem nemáš tak úplně pravdu. Máš pravdu v tom, že těch děr např. v dřívkáčích co prodávají na bushcraftshopu není dost děr. Mě se ale osvědčilo tam položit ještě něco, takže prostor mezi dřívkáčem a ešusem je celkem volný - tím vznikne požadovaný tah, a pak už stačí jenom přikládat, hoří to jak papír.
Mě se na dřívkáčích mimo jiné líbí, že je to kapesní oheň. Nejsou po tobě opálený šutry ani vypálený kola v lese (jakkoliv malá), dokonale to vyhoří, stačí rozptýlit po okolí, než zabalím bágl, je to studený a můžu to strčit do kapsy a jít.
Používám kobinaci www.bushcraftshop.cz/bushcraftshop/eshop/42-1-VARICE-A-KARTUSE/0/5/1081-Turisticky-varic-DRIVKAC-4Heat-Stove-v-2 a www.aliexpress.com/item/Portable-Stainless-Steel-Camping-Stove-Stand-Outdoor-Alcohol-Stove-Rack-Four-legged-Support-Cooking-Equipment-Accessory/32641285751.html
Na dva měsíce do lesa bych si to asi nevzal (zbytečněj krám do batohu), ale takhle po Česku je to akorát.
Sedí len vrch záveru čo sa týka umelej hmoty a koľko krát si to môžem dovoliť
No právě sálání probíhá i ve vakuu. Při vniknutí vzduchu už je to i proudění a vedení (tepla)
Bobky na zemi na to vysypať kamene a šup do termosky, len taká poznámka :) inak fajn video
Ty tam mel nachystane ke trenovani v soutezi plivani zvykacek do dalky.. Takhle usetri a na vahu je to stejne.:)
Variť ako ty vravíš jednorazová
jehly jsou super tu a tam je sebou do lesa beru :)
Na "vaření" v termosce mi léta slouží tahle nerozlučná dvojka a je na ně spoleh...
michbos.rajce.idnes.cz/Vareni_v_lese/#esbit.jpg