1. Rész: Hozzátáplálás gyakorlati kérdései a jelenleg hatályos ajánlások alapján
HTML-код
- Опубликовано: 12 июл 2023
- Régóta ígértem, hogy csinálok egy friss videót a hozzátáplálásról, itt a csatornán is megszavaztátok, illetve a facebook oldalamon is érkeztek jelzések, hogy erről a témáról szívesen néznétek meg egy videót.
Több ajánlás (EMMI, WHO, ESPGHAN, SZTNB gyakorlati útmutató) alapján készült az összefoglalóm, de alapvetően a jelenleg hatályos 2019-es EMMI magyar ajánlás adja a vázát. Örömmel tölt el, hogy a válaszkész táplálás szinte minden ajánlásban fellelhető, illetve a magyar ajánlás is kihangsúlyozza, hogy a hozzátáplálás mellett korlátlan alkalommal folytatható a szoptatás.
A hozzátáplálásról is elmondható, hogy nem tudunk adni egy biztos útvonalat, hogy ezt kell követni MINDENKINEK, csak ezen lehet végigmenni, hiszen nem lehet minden csecsemőre, családra és anya-baba párosra ráhúzni ugyanazokat az irányelveket, ezért is buzdítok arra mindenkit, hogy hiteles forrásokból tájékozódjon és olvasson utána az ajánlásoknak, illetve ezért is próbáltam én is minél több irányból megnézni az ajánlásokat. A végén az összes forrást bemutatom, ahol a hozzátáplálással kapcsolatos irányelvek fellelhetők. A BLW-t ebben a videóban csak említem és 1-1 hasznos gondolatot kiragadok, párhuzamot vonok, de részletesebben most arról a módszerről nem esik szó, a BLW-ről egy másik videóban fogok beszélni. Azt gondolom, hogy érdemes megismerni a BLW módszerét is, érdemes utána olvasni, de nem azért, mert a BLW lesz mindenki útja, hanem azért mert nagyon sok hasznos információ, gondolat lelhető fel a BLW-es tudásanyagokban is, ha már csak azt nézem, mint az egyik “nulladik” alapszabály, hogy az egész család egészségesen táplálkozik. Minél több módszert ismer az ember lánya, annál több oldalról látja az adott témát és annál több lehetőség van a kezében, hogy el tudja dönteni mi lehet a legjobban alkalmas az adott család számára a hozzátáplálás tekintetében (is).
Utolsó mondatként még arra mutatnék rá, hogy sürgetésre, tukmálásra már csak azért sincs szükség a hozzátáplálás során, mert ideális esetben a hozzátáplálás utáni első hónapokban még az anyatej marad a fő táplálék, de kb. egy éves korra 1/3 szilárd, 2/3 anyatej lehet a jellemző. Lényeg a baba reakcióinak figyelése, az egymásra hangolódás, reagálás a baba jelzéseire és hogy a baba nutrícionális igényeinek kielégítése mellett lehetőséget adjunk a gyermeknek egy egészséges táplálkozási szokás kialakítására. A második részben következik a videó folytatása.
#szoptatás #hozzátáplálás #anyaság #anyavagyok #anyaleszek #breastfeeding #complementaryfeeding #IBCLC #pediatrics #gyerekgyógyászat #szoptatásitippek #válaszkésztáplálás