Chopie jak ja się ciesze, że Cię znalazłem! Zawsze lubiłem te tematy. Jako dzieciak chodziłem do klubu, ale tam wszyscy raczej się przechwalali niż czegoś uczyli. Nie mniej pasja została. W tym tyg zakładam sdr'a ! DZIEKI i nie przestawaj uczyć ! Czekamy głodni wiedzy!
Hello from Slovakia! I know this video is pretty old, but do you know by any chance what is the signal on 6:40? I saw this too, but don't know what is it. Thanks.
Czysta treściwa merytoryka. Powiedziane wszystko o co można by było zapytać, nawet o ten wysięgnik. prosty wzór do samodzielnego podstawienia. I moje pytanie czy posiadając tylko kabel zwykły 2 żyłowy symetryczny mogę go użyć i czy będzie to w ogóle działać, a może jakiś sposób by taki kabel działał jeśli odp. brzmi nie? pozdrawiam
Wszystko zależy od impedancji wejściowej odbiornika. Obecne odbiorniki radiokomunikacyjne posiadają wejście antenowe 50 omowe. Kabel symetryczny ma impedancję z reguły 300 albo 450 om. Chcąc zastosować taki kabel, należy wykonać transformator (balun) o odpowiednim przełożeniu. Dla 300 om będzie to 6:1, dla 450 - 9:1. Ostatecznie można się posłużyć fabrycznym symetryzatorem TV, który przekłada 300 om na 75 om. Co prawda 75 to nie 50, ale podczas odbioru nie usłyszymy tej różnicy. Pozdrawiam. Nie napisałem... jeśli chodzi o inne kable symetryczne, to trzeba znać ich impedancję falową, aby móc zastosować odpowiedni transformator.
Film👍Ta teleskopowa, to jakiś antyk, od Rubina?? 😉 (na płaski kabel) Ja mam kilka takich samych (od Biazet,Westa,Philips), ale wszystkie z kablem koncentrycznym(75 Ohm) i we wszystkich wewnątrz syymetryzatorki na rdzeniach toroidalnych. Pozdrawiam 👋
Przerobiłem taniego baofenga, w configu pozmieniałem mu częstotliwości na te które mnie interesują i zrobiłem takiego dipola jak tu przedstawiasz (z dwóch anten teleskopowych). Zbiera mi to całkiem nieźle pasma koło 120Mhz :)
Witam. Sub oczywiście poszedł, nie mogło być inaczej. Jestem na etapie zielonego groszku w temacie krótkofalarstwa, no może poza CB. Na podstawie Twoich filmów zacząłem zgłębiać temat. Pytanie dotyczy długości kabla od anteny do odbiornika. Czy jest jakaś zależność? Jak obliczy taką długość? W sieci jest dużo informacji, ale każdy temat kończy się jak zwykle udowodnieniem, że ktoś jest dyletantem i lecą hejty. Zakupiłem tego Media Tech`a i chcę wykonać dipol z filmu. Stąd moje pytanie.
Nie stroimy anten kablem, ten mit jest szeroko powielany w sieci. Udowodnianie, że się skróciło kabel i jest lepszy SWR, to zwykły błąd myślowy, a zwyczajnie w takim przypadku antena nie ma impedancji np. 50 omów. I w sumie to wszytko, nie ma się co tu więcej rozpisywać. Kabel tniemy na długość jaka jest nam potrzebna.
Też jestem zielony, ale czy przypadkiem długość przewodu pomiędzy anteną a odbornikiem nie ma znaczenia w kontekście linii długiej? Przykładowo przy 400 MHz przy około 72-74 cm mamy już o długości równej długości fali a więc i odbicia. No chyba że właśnie o to chodzi w antenie by były i by wchodziła w rezonans (?). Dobrze kombinuję?
Czy trzeba do konektorów anteny teleskopowej podłączać końcówki koncentryka czy można zachować kawałek oryginalnego kabla i do niego podłączyć koncentryk? (Słyszałem, że kabel koncentryczny jest mniej podatny na zewnętrzna zakłócenia niż symetryczny)
Dzień dobry a ja mam takie pytanie, otóż posiadam taką antenę jak pokazaną w piątej minucie ale jest ona z podstawką i oprócz tych dwóch teleskopowych ramion ma jeszcze trzecie ramię wygięte na kształt koła, czy ona będzie się nadawać do nasłuchu w tym programie? Na pudełku jest napisane, że jest to antena do odbioru radia i telewizji cyfrowej, a sama antena zakończona jest typowym wtykiem antenowym.
Udało mi się zdobyć dipol regulowany, z tym że odległość między ramionami jest ok 7 cm co nie powinno wpływać na jakość, chyba że się mylę to proszę o odpowiedź. Jako że na szybko kombinowałem taką antenę, kupiłem kabel antenowy 75 ohm, pytanie brzmi, czy na użytkowanie amatorskie na sdr usłyszę różnice między 50 ohm?
Nie trzeba przejściówek, można od razu zacisnąć wtyk SMA-F (żeński), albo jak kto woli dawać przejściówki w zależności od posiadanego złącza na koncentryku.... czyli np.: SMA-F do BNC itd.
@@RadioHobby-YT Witam, mam pytanie. Czytam że ludzie odbierają na antenach zewnętrznych na uv-5r a jednocześnie słyszy się że uv-82 są "głuche" na antenach zewnętrznych a działają dobrze tylko na standardowej fabrycznej i podobnych. Jak to z tym jest zważywszy na to że jeszcze się mówi że elektronika tych obu baofengów to w zasadzie to samo? Czy kupując uv-82 pozbawię się możliwości nasłuchu z anten zewnętrznych a uv-5r sie do tego bardziej nadaje? Byłbym wdzięczny jeśli byś mi odpowiedział czy ten uv-5r przynajmniej teoretycznie ma większe szanse na odbiór z anten zewnetrznych a uv-82 ssie pod tym względem. Czy może to nie ma znaczenia a powody głuchosci tych radii biorą się z innych indywidualnych warunków w danym miejscu.
@@VVOLFGANG777 Cześć, te "głuchości" wynikają najprawdopodobniej z błędów instalacji antenowej, punktu montażu anteny lub kiepskiej jakości samej anteny. Przy poprawnie wykonanej instalacji antenowej nie ma możliwości, aby radio działało gorzej niż na antenie fabrycznej i nie ma znaczenia jakie radio podepniesz.
Super że jest taki kanał na polskim YT :) Mam pytanie odnośnie tego składanego teleskopowego dipola bo kupiłem taki i odbiór faktycznie jest słabszy niż np na samoróbce.. co byś polecił typowo do sdr ? Wczoraj zrobiłem dipol 2x2.62 i ładnie odbiera cb
Niestety nie mogę polecić anten do odbiorników czy też skanerów, ponieważ takowych nie używam. Niemniej jednak są anteny szerokopasmowe specjalnie skonstruowane do skanerów, czy odbiorników szerokopasmowych. Jak one działają, nie mam pojęcia, proponuję lekturę w necie. Pozdrawiam
Cześć, no ten dipol, to tylko tak do prób, na chwilę, na zewnątrz się nie nadaje. Na pasmo lotnicze, to albo sobie zrobić dipol z rurek aluminiowych, albo kupić antenę radiokomunikacyjną na pasmo 2 m. Nie polecę konkretnego modelu anteny, ponieważ używam tylko anten dwupasmowych. Mogę polecić jedynie japońską markę Diamond.
Witam autora i z góry dziękuję za bardzo ciekawe materiały. Mam pytanie dotyczące obudowy anteny. Czy rurki PP (takie na zgrzewanie, będą ok? Mają dosyć grubą ściankę.
Witam i cieszę się, że się podobają. Rurki PP jak najbardziej można zastosować, nie wiem natomiast jak będzie z ich sztywnością. A rurki PVC których ja używam, niestety coraz ciężej dostać.
Witam. Zrobiłem ten dipol z anteny telewizyjnej jak na filmie. Przy długości jednego dipola 50 centymetrów, mam zbyt silny sygnał, przetestowany. Zielony jestem w tych sprawach. Proszę o poradę, skrócić czy wydłużyć dipole?. Pozdrawiam
Witam, Jeśli sygnał jest mocny, to nie zmieniamy ustawienia długości ramion dipola, tylko zmniejszamy czułość odbiornika. W programie SDR#, w ustawieniach regulujemy czułość odbiornika suwakiem "RF Gain" Dodatkowo polecam odznaczyć okienka "RTL AGC" i "Tuner AGC".
Witam, dzięki za film, zrobiłem, działa :) teraz pytanie: czy skoro na własnoręcznie zrobionym dipolu da się słuchać tego i owego (balkon 10 piętro) to jest sens inwestowania w antenę np. diamond x30 (lepszy zasięg?)? Pozdrawiam
Świetnie! :) Jeśli są plany wyniesienia anteny na dach, to jest warto inwestować. Zyskujemy wtedy konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne, dodatkowo dwupasmową i zamocowaną kilka metrów wyżej, w wolnej przestrzeni nie zasłoniętej ścianą budynku. Natomiast co do modelu, to przynajmniej X-50.
@@RadioHobby-YT dziękuje za odpowiedź, antena raczej zostanie na balkonie przy barierce, a co z Moonraker Scan King Multiscan? ta antena nie będzie lepsza?
@@RadioHobby-YT kazda będzie dobra do silnych sygnałów. Do słabych sygnałów już konstrukcje pracujące w danej czestotliwosci. Mam przenośnego dipola właśnie z kabla antenowego, zwijam i chowam do kieszeni hehe. Mialem anteny aor i inne ale nie ma to sensu do nasluchu.
Jeli chodzi i anteny dipolowe odleglosc nie powinna byc mniejsza niz pol fali od masztu lub sciany. Jesli antena jest na maszcie i jest w polaryzacji pionowej musi byc oddalona pol fali od masztu jesli w poziomie nie ma to juz znaczenia.
Pelo que ví no video eu vou poder fazer a minha antena aqui. Pena que não entendo alemão, ficaria mais fácil para pegar mais detalhes. Enfim, deu para eu ter uma boa ideia. 73 de Brasil 🇧🇷🇧🇷🇧🇷 💚💛💙 PX7G6946
Hej nie wiem czy to pisac bo wiekszosc ludzi robi ten sam blad albo specjalnie go zrobiles zeby bylo prosciej... Chodzi o to ze nie zachowales symetrii w instalacji antenowej i antene symetryczna zasililes linia niesymetryczna czyli zwyklym koncentrycznym przewodem. Sposobow na dopasowanie symetrii jest kilka, bardziej lub mniej szerokopasmowych, np dopasowanie gamma uzywane w profesionalnych systemach antenowych badz zwykly balun 1:1. Bo wiesz... przyroda nie znosi nierównowagi i np. przy nadawaniu z Twojego dipola 30% energii zostanie wypromieniowana oplotem powodujac zaklocenia i trudne do przewidzenia zachowanie systemu antenowego. Dla skanerow polecam anteny typu Discone, dobrane do potrzeb lub dedykowane na dane pasmo jak np Twoj fajny Diamond :) do anten Discone (szerokopasmowych) sa fajne kalkulatory w sieci :) I na koniec dla uscislenia we wzorze ktory podales na obliczenie dlugosci falii za razem anteny zabraklo wspolczynnika K poniewaz obliczyles dlugosc anteny ktora nie ma grubosci, poniewaz kazda antena wykonana jest z materialu ktory ma jakas grubosc jej dlugosc ZAWSZE jest mniejsza niz wyliczona :) Ehh narazie wystarczy:) PS i nie stosujcie tylu przejsciowek, zawsze minmalna ilosc :) pozdrawiam serdecznie !!!!!!!!
Pisać pisać, tylko bardziej na temat, bo te anteny, zresztą jak w tytule są do odbiornika i nie będziemy z nich nadawać. Celowo nie poruszałem tu tematów typu transformator antenowy, czy współczynnik skrócenia K, bo po co? Zagmatwało by to tylko konstrukcję, a nie polepszy to odbioru na tyle, abyśmy to usłyszeli. Ale uwagi jak najbardziej cenne, może się komuś przydadzą. Pozdrawiam
Rozumiem że przy każdej zmianie częstotliwości będziesz otwierał okno i dostrajał antene??? Najlepiej w tor antenowy szeregowo dołączyć kondesator nastawny i wtedy regulować za pomocą pokrętła.
@@inzMamon Dlatego poprosiłem o link, bo może o czymś nie wiem? U żadnego producenta anten szerokopasmowych się z tym nie spotkałem, a przecież by to ułatwiło bardzo zadanie, zamiast budować anteny złożone z kilku dipoli połączonych do jednego fidera. O obwodzie dopasowującym L to wiem, ale to jest cewka i kondensator, a nie sam kondensator, bo to nic nie da. Ale nawet obwód L jest tylko obwodem dopasowującym antenę, a to nie znaczy, że antena jest w rezonansie. W filmie natomiast mowa jest o antenach rezonansowych.
3:57....."Halo Lechu ? Laduj nie wiadomo co...masz przed soba kampanie prezydencka, zaden komuch nie moze nam w tym przeszkodzic, jeszcze Polska nie zginela......pull up.....pull up....pull up....pull up...terrain ahead...terrain ahead.....terrain ahead....."
Chopie jak ja się ciesze, że Cię znalazłem! Zawsze lubiłem te tematy. Jako dzieciak chodziłem do klubu, ale tam wszyscy raczej się przechwalali niż czegoś uczyli. Nie mniej pasja została. W tym tyg zakładam sdr'a ! DZIEKI i nie przestawaj uczyć ! Czekamy głodni wiedzy!
Świetny odcinek. Świetnie prowadzony folm i fajna tematyka.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Super!. Wielkie dzięki🤝🏻.😊Wreszcie ktoś prosto i zrozumiałe wytłumaczył co i jak.Pozdrawiam
Dzisiaj biorę się za robotę ;-) Pozdrawiam i dziękuję za bardzo fajny film.
Super jest to zrobione super wynalazek Pozdrawiam serdecznie. 👍👍👍👍👍
4:34 no właśnie że NIE widać - czyli różnica tych 6dB jest na korzyść której anteny?
Hello from Slovakia! I know this video is pretty old, but do you know by any chance what is the signal on 6:40? I saw this too, but don't know what is it. Thanks.
Takie to proste. Świetny film. Dzięki 👍
Czysta treściwa merytoryka. Powiedziane wszystko o co można by było zapytać, nawet o ten wysięgnik. prosty wzór do samodzielnego podstawienia. I moje pytanie czy posiadając tylko kabel zwykły 2 żyłowy symetryczny mogę go użyć i czy będzie to w ogóle działać, a może jakiś sposób by taki kabel działał jeśli odp. brzmi nie? pozdrawiam
Wszystko zależy od impedancji wejściowej odbiornika. Obecne odbiorniki radiokomunikacyjne posiadają wejście antenowe 50 omowe. Kabel symetryczny ma impedancję z reguły 300 albo 450 om. Chcąc zastosować taki kabel, należy wykonać transformator (balun) o odpowiednim przełożeniu. Dla 300 om będzie to 6:1, dla 450 - 9:1. Ostatecznie można się posłużyć fabrycznym symetryzatorem TV, który przekłada 300 om na 75 om. Co prawda 75 to nie 50, ale podczas odbioru nie usłyszymy tej różnicy. Pozdrawiam.
Nie napisałem... jeśli chodzi o inne kable symetryczne, to trzeba znać ich impedancję falową, aby móc zastosować odpowiedni transformator.
Witam jakie ciekawe częstotliwości są na nasłuch na tej antenie?
Film👍Ta teleskopowa, to jakiś antyk, od Rubina?? 😉 (na płaski kabel) Ja mam kilka takich samych (od Biazet,Westa,Philips), ale wszystkie z kablem koncentrycznym(75 Ohm) i we wszystkich wewnątrz syymetryzatorki na rdzeniach toroidalnych.
Pozdrawiam 👋
Przerobiłem taniego baofenga, w configu pozmieniałem mu częstotliwości na te które mnie interesują i zrobiłem takiego dipola jak tu przedstawiasz (z dwóch anten teleskopowych). Zbiera mi to całkiem nieźle pasma koło 120Mhz :)
Witam. Sub oczywiście poszedł, nie mogło być inaczej. Jestem na etapie zielonego groszku w temacie krótkofalarstwa, no może poza CB. Na podstawie Twoich filmów zacząłem zgłębiać temat. Pytanie dotyczy długości kabla od anteny do odbiornika. Czy jest jakaś zależność? Jak obliczy taką długość? W sieci jest dużo informacji, ale każdy temat kończy się jak zwykle udowodnieniem, że ktoś jest dyletantem i lecą hejty. Zakupiłem tego Media Tech`a i chcę wykonać dipol z filmu. Stąd moje pytanie.
Nie stroimy anten kablem, ten mit jest szeroko powielany w sieci. Udowodnianie, że się skróciło kabel i jest lepszy SWR, to zwykły błąd myślowy, a zwyczajnie w takim przypadku antena nie ma impedancji np. 50 omów. I w sumie to wszytko, nie ma się co tu więcej rozpisywać. Kabel tniemy na długość jaka jest nam potrzebna.
Też jestem zielony, ale czy przypadkiem długość przewodu pomiędzy anteną a odbornikiem nie ma znaczenia w kontekście linii długiej? Przykładowo przy 400 MHz przy około 72-74 cm mamy już o długości równej długości fali a więc i odbicia. No chyba że właśnie o to chodzi w antenie by były i by wchodziła w rezonans (?). Dobrze kombinuję?
Czy trzeba do konektorów anteny teleskopowej podłączać końcówki koncentryka czy można zachować kawałek oryginalnego kabla i do niego podłączyć koncentryk? (Słyszałem, że kabel koncentryczny jest mniej podatny na zewnętrzna zakłócenia niż symetryczny)
Nie powinno się tak podłączać, ponieważ kable mają różną impedancję.
@@RadioHobby-YT Dziękuję za rozjaśnienie niepewności i za bardzo ciekawe filmy :-)
This type of antenna can be used in FM radio transmission.
Dzień dobry a ja mam takie pytanie, otóż posiadam taką antenę jak pokazaną w piątej minucie ale jest ona z podstawką i oprócz tych dwóch teleskopowych ramion ma jeszcze trzecie ramię wygięte na kształt koła, czy ona będzie się nadawać do nasłuchu w tym programie? Na pudełku jest napisane, że jest to antena do odbioru radia i telewizji cyfrowej, a sama antena zakończona jest typowym wtykiem antenowym.
Nie znam konstrukcji tej anteny, niemniej jednak trzeba doprowadzić ją do stanu takiego jak na filmie
Udało mi się zdobyć dipol regulowany, z tym że odległość między ramionami jest ok 7 cm co nie powinno wpływać na jakość, chyba że się mylę to proszę o odpowiedź. Jako że na szybko kombinowałem taką antenę, kupiłem kabel antenowy 75 ohm, pytanie brzmi, czy na użytkowanie amatorskie na sdr usłyszę różnice między 50 ohm?
Odległość między ramionami może być te 7 cm, i spokojnie można użyć przewodu 75 omowego, nie będzie słychać różnicy.
@@RadioHobby-YT dziękuję za odpowiedź :)
Czy tuner "Omega T900 " będzie działał jako SDR ?
Witam. Czy jeśli wejście do urządzenia odetnę od oryginalnej anteny to będę mógł ją przylutować do tego kabla ?
A jakich przejściówek trzeba użyć do tego dipola z koncentryka? (baofeng uv-5r)
Nie trzeba przejściówek, można od razu zacisnąć wtyk SMA-F (żeński), albo jak kto woli dawać przejściówki w zależności od posiadanego złącza na koncentryku.... czyli np.: SMA-F do BNC itd.
@@RadioHobby-YT Witam, mam pytanie. Czytam że ludzie odbierają na antenach zewnętrznych na uv-5r a jednocześnie słyszy się że uv-82 są "głuche" na antenach zewnętrznych a działają dobrze tylko na standardowej fabrycznej i podobnych. Jak to z tym jest zważywszy na to że jeszcze się mówi że elektronika tych obu baofengów to w zasadzie to samo? Czy kupując uv-82 pozbawię się możliwości nasłuchu z anten zewnętrznych a uv-5r sie do tego bardziej nadaje? Byłbym wdzięczny jeśli byś mi odpowiedział czy ten uv-5r przynajmniej teoretycznie ma większe szanse na odbiór z anten zewnetrznych a uv-82 ssie pod tym względem. Czy może to nie ma znaczenia a powody głuchosci tych radii biorą się z innych indywidualnych warunków w danym miejscu.
@@VVOLFGANG777 Cześć, te "głuchości" wynikają najprawdopodobniej z błędów instalacji antenowej, punktu montażu anteny lub kiepskiej jakości samej anteny. Przy poprawnie wykonanej instalacji antenowej nie ma możliwości, aby radio działało gorzej niż na antenie fabrycznej i nie ma znaczenia jakie radio podepniesz.
@@RadioHobby-YT Dziękuje Ci za konkretną i szybką odpowiedz. Trafiłem na Twój kanał 2godziny temu i zostaje na dłużej. Pozdrawiam
Czy te anteny można podłączyć bezpośrednio pod baofenga
Super że jest taki kanał na polskim YT :)
Mam pytanie odnośnie tego składanego teleskopowego dipola bo kupiłem taki i odbiór faktycznie jest słabszy niż np na samoróbce.. co byś polecił typowo do sdr ? Wczoraj zrobiłem dipol 2x2.62 i ładnie odbiera cb
Niestety nie mogę polecić anten do odbiorników czy też skanerów, ponieważ takowych nie używam. Niemniej jednak są anteny szerokopasmowe specjalnie skonstruowane do skanerów, czy odbiorników szerokopasmowych. Jak one działają, nie mam pojęcia, proponuję lekturę w necie. Pozdrawiam
@@RadioHobby-YT to na jakiej antenie słuchasz sdr ? Multiscan ?
Używam dwóch anten dwupasmowych na 2m i 70cm. Rzadko podpinam SDR, bo do anten mam podpięte radiotelefony.
@@RadioHobby-YT Cześć. Antena sprawdzi sie z kabla bez foli?
Tak, sprawdzi się.
Cześć, mam takiego dipola z anteny tv ale słaba to konstrukcja. Co byś polecił kupić jako antenę bazową do pasma 118-136?
Cześć, no ten dipol, to tylko tak do prób, na chwilę, na zewnątrz się nie nadaje. Na pasmo lotnicze, to albo sobie zrobić dipol z rurek aluminiowych, albo kupić antenę radiokomunikacyjną na pasmo 2 m. Nie polecę konkretnego modelu anteny, ponieważ używam tylko anten dwupasmowych. Mogę polecić jedynie japońską markę Diamond.
Witam.Czy na takiej antenie da się usłyszeć satelity np.Iss Noaa itp.
Tak da się usłyszeć, lecz do satelitów polecam antenę QFH, jest dużo opisów w necie jak ją wykonać.
@@RadioHobby-YT Dziękuję za odpowiedź.
Witam autora i z góry dziękuję za bardzo ciekawe materiały.
Mam pytanie dotyczące obudowy anteny. Czy rurki PP (takie na zgrzewanie, będą ok? Mają dosyć grubą ściankę.
Witam i cieszę się, że się podobają. Rurki PP jak najbardziej można zastosować, nie wiem natomiast jak będzie z ich sztywnością. A rurki PVC których ja używam, niestety coraz ciężej dostać.
@@RadioHobby-YT są w miarę sztywne a do tego po zgrzaniu całość będzie hermetyczna.
Witam. Zrobiłem ten dipol z anteny telewizyjnej jak na filmie. Przy długości jednego dipola 50 centymetrów, mam zbyt silny sygnał, przetestowany. Zielony jestem w tych sprawach. Proszę o poradę, skrócić czy wydłużyć dipole?. Pozdrawiam
Witam, Jeśli sygnał jest mocny, to nie zmieniamy ustawienia długości ramion dipola, tylko zmniejszamy czułość odbiornika. W programie SDR#, w ustawieniach regulujemy czułość odbiornika suwakiem "RF Gain" Dodatkowo polecam odznaczyć okienka "RTL AGC" i "Tuner AGC".
@@RadioHobby-YT do jakieg celu interne czy TV slurza
Gdzie ty mieszkasz w Łodzi skoro ja na kupionej antenie mam max 50 na tej skali
?
Retkinia
@@RadioHobby-YT a okej to blisko w sumie
W tej teleskopowej antenie jest w obudowie kondesator, widziałem na yt podobną I miała jakiegoś ceramika I czy powinien być?
Jeśli jest kondensator, to należy go usunąć.
@@RadioHobby-YT dlaczego ?
witam czy dało by się do kabla na 2m dolutować kabel na 70cm?
Da się, tylko należy odsunąć od siebie promienniki i przeciwwagi na kilka centymetrów
Z koncetryka lepsza czy z teleskopowej?
Witam, dzięki za film, zrobiłem, działa :) teraz pytanie: czy skoro na własnoręcznie zrobionym dipolu da się słuchać tego i owego (balkon 10 piętro) to jest sens inwestowania w antenę np. diamond x30 (lepszy zasięg?)? Pozdrawiam
Świetnie! :) Jeśli są plany wyniesienia anteny na dach, to jest warto inwestować. Zyskujemy wtedy konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne, dodatkowo dwupasmową i zamocowaną kilka metrów wyżej, w wolnej przestrzeni nie zasłoniętej ścianą budynku. Natomiast co do modelu, to przynajmniej X-50.
@@RadioHobby-YT dziękuje za odpowiedź, antena raczej zostanie na balkonie przy barierce, a co z Moonraker Scan King Multiscan? ta antena nie będzie lepsza?
Nie znam tej anteny, więc nie mogę się wypowiedzieć.
@@RadioHobby-YT kazda będzie dobra do silnych sygnałów. Do słabych sygnałów już konstrukcje pracujące w danej czestotliwosci. Mam przenośnego dipola właśnie z kabla antenowego, zwijam i chowam do kieszeni hehe. Mialem anteny aor i inne ale nie ma to sensu do nasluchu.
Dlaczego trzeba usunąć folię ekranu?
Nie trzeba usuwać foli, nie ma to znaczenia, ale po wyciągnięciu żyły gorącej ciężko ją w środku ekranu już równo ułożyć, względy estetyczne.
Do MUXa 8 może być taka antena. U mnie 205 MHz.
Cześć,mam takie pytanie będzie działać bez przejściówek?
Cześć, będzie działać, nawet lepiej o około 0,5dB
@@RadioHobby-YT A ok
dzięki bardzo wielkie
Jakim cudem ustawiłeś 16 cm na ramię w antenie jak z tego co widzę minimalna długość wynosi około 25 cm? ;)
Nie ustawiłem, skróciłem antenę z kabla koncentrycznego.
@@RadioHobby-YT dzięki, bardzo przydatny i ciekawy materiał :)
a ta antena będzie działać jeżeli mam 50 km od nadajnika nadajnik posiada moc 1kw ?
Powinna działać, ale to zależy oczywiście od przeszkód pomiędzy nadajnikiem, a anteną. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić doświadczalnie.
Antena telewizyjna teleskopowa dwuramienna odbiera mi na balkonie lepiej niż kupna wiwy an220. Ustawiona poziomo, ramiona nie rozsunięte
Gdzie można zakupić taką antenę teleskopową?
Chociażby na znanym portalu aukcyjnym wpisując "antena teleskopowa TV"
Na aukro po 5 zicco
Jakie przejściówki są potrzebne?
Zastosowałem rozwiązanie na szybko, na tym filmie jest to wyjaśnione ruclips.net/video/OeIh2TTlDhM/видео.html
A wysokość belki ma znaczenie?
Nie ma, ważne tylko aby materiał był izolatorem.
@@RadioHobby-YT Dzięki za odpowiedź.
Jeli chodzi i anteny dipolowe odleglosc nie powinna byc mniejsza niz pol fali od masztu lub sciany. Jesli antena jest na maszcie i jest w polaryzacji pionowej musi byc oddalona pol fali od masztu jesli w poziomie nie ma to juz znaczenia.
@@ATISzlotniskaTORPsan Ale czy autor komentarza pytał o wysięgnik masztu czy o wysokość belki?
@@RadioHobby-YT mysle ze chodzilo o wysiegnik na ktorym zamontowany jest dipol.
Czy nada się do tego kabel rg6?
Do odbioru można śmiało taki zastosować. Będzie ok.
@@RadioHobby-YT Dzięki wielkie :). Czy ma znaczenie długość wysięgnika? W sensie odległość anteny od ściany? Może również być z drewna?
Czym większa tym lepiej. Wysięgnik może być z drewna.
Pelo que ví no video eu vou poder fazer a minha antena aqui.
Pena que não entendo alemão, ficaria mais fácil para pegar mais detalhes. Enfim, deu para eu ter uma boa ideia.
73 de Brasil
🇧🇷🇧🇷🇧🇷
💚💛💙
PX7G6946
🇵🇱 Isso é Polonês! 🇵🇱
João Paulo Segundo, Lewandoski, Szczesny, Kurek, Leon, Swiatek, Walesa 😀
73 from SP 👋
Witam.
Mam jedno pytanko jak sie nazywaja te zlacza do kabla antenowego widoczne w filmie. Pozdrawiam serdecznie Artur
To są złącza BNC
@@RadioHobby-YT Bardzo Dziekuje.
Czy taka antena by zadziałała do telewizji naziemnej? Oczywiście po przeliczeniu fali nadajnika itd?
Tak zadziałał by, ale TV sygnał musi być dobry.
Diamond x30 ma najlepszy odbiór
Hej nie wiem czy to pisac bo wiekszosc ludzi robi ten sam blad albo specjalnie go zrobiles zeby bylo prosciej... Chodzi o to ze nie zachowales symetrii w instalacji antenowej i antene symetryczna zasililes linia niesymetryczna czyli zwyklym koncentrycznym przewodem. Sposobow na dopasowanie symetrii jest kilka, bardziej lub mniej szerokopasmowych, np dopasowanie gamma uzywane w profesionalnych systemach antenowych badz zwykly balun 1:1. Bo wiesz... przyroda nie znosi nierównowagi i np. przy nadawaniu z Twojego dipola 30% energii zostanie wypromieniowana oplotem powodujac zaklocenia i trudne do przewidzenia zachowanie systemu antenowego. Dla skanerow polecam anteny typu Discone, dobrane do potrzeb lub dedykowane na dane pasmo jak np Twoj fajny Diamond :) do anten Discone (szerokopasmowych) sa fajne kalkulatory w sieci :) I na koniec dla uscislenia we wzorze ktory podales na obliczenie dlugosci falii za razem anteny zabraklo wspolczynnika K poniewaz obliczyles dlugosc anteny ktora nie ma grubosci, poniewaz kazda antena wykonana jest z materialu ktory ma jakas grubosc jej dlugosc ZAWSZE jest mniejsza niz wyliczona :) Ehh narazie wystarczy:) PS i nie stosujcie tylu przejsciowek, zawsze minmalna ilosc :) pozdrawiam serdecznie !!!!!!!!
Pisać pisać, tylko bardziej na temat, bo te anteny, zresztą jak w tytule są do odbiornika i nie będziemy z nich nadawać. Celowo nie poruszałem tu tematów typu transformator antenowy, czy współczynnik skrócenia K, bo po co? Zagmatwało by to tylko konstrukcję, a nie polepszy to odbioru na tyle, abyśmy to usłyszeli. Ale uwagi jak najbardziej cenne, może się komuś przydadzą. Pozdrawiam
@@RadioHobby-YT dostroić ja i mo,na by z niej nadawać
Czy taka antena możemy nadawać np w cb radiu ?
Po wyliczeniu odpowiednich długości dla pasma 11m, możemy nadawać, ale polecał bym zastosować jeszcze balun 1:1
Jaka antena na pasmo CB do SDR?
Rozumiem że przy każdej zmianie częstotliwości będziesz otwierał okno i dostrajał antene??? Najlepiej w tor antenowy szeregowo dołączyć kondesator nastawny i wtedy regulować za pomocą pokrętła.
Proszę o link do tej wspaniałej konstrukcji....
@@RadioHobby-YTco tu jest niezrozumiałe? Kondensator nastawny będzie robił za dopasowanie falowe.
@@inzMamon Dlatego poprosiłem o link, bo może o czymś nie wiem? U żadnego producenta anten szerokopasmowych się z tym nie spotkałem, a przecież by to ułatwiło bardzo zadanie, zamiast budować anteny złożone z kilku dipoli połączonych do jednego fidera. O obwodzie dopasowującym L to wiem, ale to jest cewka i kondensator, a nie sam kondensator, bo to nic nie da. Ale nawet obwód L jest tylko obwodem dopasowującym antenę, a to nie znaczy, że antena jest w rezonansie.
W filmie natomiast mowa jest o antenach rezonansowych.
witam jak zrobić antenę do radia fm?
Można w ten sam sposób co na filmie chyba, że sygnał jest słaby, to wtedy antena kierunkowa - ale to już lepiej kupić :)
@@RadioHobby-YT ok dzięki za odpowiedź
Po co aż taki masz słaby sygnał ?
Ta antena jest kierunkowa?
Nie, są to anteny dookólne.
Ok
🤝👍🏻
Rurki miedziane najlepsze
tak, ale tu chodzi o łatwość wykonania. I mozesz tez taką antenę zwinąć i schować do kieszeni, powiesić gdzie Ci pasuje
73👍
😃
kur. albo ja coś mam z tym sdr albo nie wiem co , już k... przeróznie kombinowałem i nic nie łapie . o huj chodzi .
Proszę sprawdzić ustawienie suwaka RF-gain w odbiorniku, ponieważ domyślnie jest ustawiony na 0.
@@RadioHobby-YT a gdzie ten suwak w srodku , musze tego sdr rozebrac , czy masz na mysli program .
Ok juz znalazlem , ale nie wiem jaką wartość mam ustawic .
Najlepiej doświadczalnie, zależy od sygnału jaki dociera do anteny.
Zrobiłem wg. instrukcji i nic. Sdr dalej milczy tylko szumy.
Proszę sprawdzić konfigurację programu SDR#
szkoda czasu, testowane. lepiej poświęcić troszke wiecej i zrobic cos lepszego
3:57....."Halo Lechu ? Laduj nie wiadomo co...masz przed soba kampanie prezydencka, zaden komuch nie moze nam w tym przeszkodzic, jeszcze Polska nie zginela......pull up.....pull up....pull up....pull up...terrain ahead...terrain ahead.....terrain ahead....."
Mam pytanie czy antena z pierwszego projektu jest w stanie odbierać pasmo lotnicze 122 mhz ??
Tak, będzie odbierać, oczywiście zalecam wyliczenie długości ramion do podanej częstotliwości. Powodzenia
@@RadioHobby-YT Dziękuję za odp Również pozdrawiam