Wielki podziw i szacunek za profesjonalizm w pracy pasiecznej jak i opisie swojej dzisiejszej pracy. Ogląda się z pełna satysfakcja !!! Czekam na kolejne wskazówki z dadant 👏👏👏
Pszczoły wypełniają całe moje życie praktycznie od zawsze, przez 7 dni w tygodniu 24h na dobę. Moja rodzina, znajomi i przyjaciele muszą to zaakceptować że mam dla nich bardzo mało czasu ale takie są uroki tej pasji. A ule wz i wp trzymam na pasiekach z sentymentu, wiele lat temu to właśnie na tych ulach zaczynałem pszczelarzenie.
Proszę o odpowiedź jaki środek stosować zapobiegający warrozie? Jeżeli odmianie to jak i o w tym chodzi? Planuje założyć małą pasieke ale boję się że te pszczoły mi pochoruja i pozdychają i ze nie dam rady ogólnie to mam małe gospodarstwo i rade se z tym ale nie wiem czy z pszczołami dam radę niestety nie mam żadnego znajomego pszczelaża proszę o rade
Wreszcie trafiłem na odpowiedni filmik który wyraźnie mówi co powinien zawierać odkład i zbliżenie na plastry. Jestem początkujący kupiłem kilka dni temu jeden odkład pszczeli. Mógłby Pan powiedzieć czym się kierować żeby wiedzieć w jakim momencie dołożyć ramkę z węza ? Albo kiedy wiadomo że trzeba podkarmiać pszczoły
Marcin M gniazdo poszerzamy gdy pszczoły obsiadają ostatnią ramkę w gnieżdzie,, na czarno" Zajmuję się również sprzedażą odkładów pszczelich na dowolnej ramce. Takiej rodzince która ma trzy ramki czerwiu i dwie z pokarmem możemy dać po zakupie 2 ramki z węzą .Odkłady karmimy minimum raz w tygodniu syropem cukrowym w proporcji 1/1.
A co pan myśli o pakietach pszczelich? Niewiele się o nich mówi i jakoś nie są rozpowszechnione. Ja mam zamiar kupić taki pakiet ale nie wiem czy "rzucony" na nową węzę dojdzie do siły, aby można go było za zimować prawidłowo. Przy warszawskim na zimę trzeba min. 6 ramek nie wiem czy taką ilość wyrobią a sierpień blisko. Czy takie pakiety ma pan może na sprzedaż
Pakiet pszczeli robimy w pełni sezonu np. po miodobraniu z rzepaku odbieramy od min. 1kg do 1,5 kg pszczół.Dzięki temu zapobiegamy nastrojowi rojowemu. Najlepiej poddać pszczołom matkę unasiennioną, odymić je apiwarolem dać do ula na ramki z węzą i karmić. Do jesieni taka rodzina powinna się pięknie rozwinąć i bez problemu przezimować. O tej porze kupno pakietu mija się z celem(pszczoły słabiej odbudowują węzę-brak pożytku). Nie mam w ofercie pakietów pszczelich, jedynie odkłady na ramkach warszawskich, wlkp. i dadanta.
witam Panie Piotrze czy próbował Pan zimowac odklady w tego typu skrzynkach ? pytam bo zrobiłem skrzynki odkladowe z płyty osb 22 mm i chciałbym zimowac je.
Witam, ciekawy film. Można wiedzieć gdzie pan kupił te ule? Ja mam warszawskie poszerzane i trochę ciekawią mnie te ule. Dużo jest producentów i trudno coś wybrać. Jedni są za tym aby korpus był ocieplany inni wolą z pojedynczej grubszej deski. Odnośnie odkładów, po jakim czasie od zakupu robimy pierwszy przegląd - młoda matka buckfast. Odkład na 5 ramek na warszawskiej zwykłej - była przekładka do warszawskiego poszerzanego
Witam! Są to ule dadant 10-cio ramkowe drewniane ocieplane styropianem od Tumidajewicza,porządnie wykonane (producent zapewnia transport). Produkuje również warszawiaki w systemie( ul stojak). Osobiście wolę ule ocieplane, które latem się nie nagrzewają a wiosną zapewniają rodzinie komfort termiczny. Odkład po przewiezieniu należy przełożyć do ula pamiętając o tym aby nie uszkodzić matki, dołożyć im ramki z węzą 2 lub 3 w środek między czerw i karmić raz na kilka dni syropem z cukru(ewent inwert lub ciasto) w proporcji cukier-woda 1/1. Po ok tyg możemy zrobić wgląd do gniazda , sprawdzić odbudowanie węzy, która powinna być już odbudowana i zaczerwiona.
Zabezpieczenie w klateczce wycinam po 48 godz.(pszczoły same wypuszczają matkę po wyjedzeniu ciasta). W tym czasie matka łapie zapach tej rodzinki w której przebywa. Po zachowaniu się pszczół można wywnioskować ich stosunek do matki. Jeżeli klateczka jest kitowana to zabieramy tą matkę bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo jej ścięcia(okłębienia).
BEZ ZABEZPIECZENIA DO PSZCZÓŁ BEZ SIATKI NA GŁOWĘ ANI RE KAWIC OCHRONNYCH??? JA BYM BEZ TEGO NIE PODCHODZIŁ GRATULUJE ODWAGI,ZWŁASZCZA ZE JESTEM UCZULONY NA JAD PSZCZÓŁ!!!! POZDRAWIAM NAJLEPSZEGO!!!
ja nie jestem bo nie musiałem jechać do szpitala jak przez przypadek spadłem ręką na pszczołę a kiedy sie już wbije żądło lepiej wyjąć je od razu bo kiedy żądło jest wbite w skóre nadal pąpuję dodatkowe ilości jadu co zwiększa szanse stanu krytycznego zdrowia u uczulonych osób.
Beata Machnik Corocznie mam w ofercie pewną ilość przezimowanych odkładów(rodzin pszczelich), które są sprzedawane na początku kwietnia. Aktualnie oferta nieaktualna. By zakupić taką rodzinę trzeba ją rezerwować wcześniej. Nadal mam aktualną ofertę na odkłady tegoroczne(czerwcowe). Pozdr.
Witam Mam pytanie - odkłady robi się min. w celu sprzedaży oraz zapobieżenia rójkom. Czyli mówiąc krótko zmniejsza się liczebność pszczół w ulu bo jak jest ich za dużo to uciekną . Co robi pszczelarz który ma rodziny pszczele i chce zapobiec nadmiernemu rozrostowi rodziny pszczelej - a nie robi odkładów bo nie sprzedaje ani nie powiększa pasieczyska? pozdrawiam
Witam Jeżeli nie robimy odkładów z różnych względów(nie sprzedajemy i nie powiększamy pasieki) to należy zwrócić uwagę na kilka aspektów przeciwrójkowych 1) Trzymamy tylko młode nierojliwe matki z dobrych hodowli (max 2 lata) starsze wydzielają mnie feromonu(substancji matecznej), która nie dociera do wszystkich osobników w rodzinie , mniej czerwią i rodziny nie są efektywne w sezonie. 2) Poszerzamy na maxa gniazda i miodnię,(ciasnota prowadzi do rójek) 3) W celu wyrównania siły rodzin należy stosować zasilanie słabszych rodzin czerwiem z rodzin bardzo silnych(oczywiście muszą być zdrowe). W tym wypadku silne nam się nie wyroją a słabsze wzmocnią. 4) Ule powinny stać w lekkim cieniu, szczególnie w godz. popołudniowych, przegrzanie prowadzi do rójek, ustaje praca zbieraczek. 5) W sezonie dajemy jak najwięcej ramek z węzą, wymieniamy co najmniej 50% ramek w gnieżdzie, a co za tym idzie dajemy pracę woszczarkom. Pszczoły które nie budują ramek to gubią kuleczki woskowe na dnie ula i jest to wynoszone z ula(strata w wosku). 6) Stosowanie izolatorów 3 lub 5 ramkowych. U siebie na pasiekach stosuję 5 ramkowe, zapobiegają one ucieczkom rojów i możemy dzięki nim umiejętnie kierować siłą(rozwojem) rodziny, Pozdr Piotr
Nie dość że obszernie odpisał Pan na moje pytanie, to dzięki wskazówkom zawartym w tej odpowiedzi można wyszukać za pomocą użytych tu słów kluczowych masę materiału w internecie - i to na dobrych kilka wieczorów. Dziękuję bardzo i pozdrawiam!
Witam, dwa pytania: 1 - Czy matka podana do odkładu ma ze sobą w klateczce świtę?. Bo słyszałem opinię że do odkładu podaje się matkę bez pszczół towarzyszących. 2 - Jak długo trwa podkarmianie odkładu syropem cukrowym ? Czy można użyć zamiast syropu apifondę? pozdrawiam
Wszystko naprawdę fajnie i wgl, ale dlaczego nie ubierze się Pan w kapelusz ? Nie było by problemu z pszczółkami koło głowy. Nie rozumiem. A tak po za tym GIT ! :)
Te pszczoły są naprawdę łagodne i spokojne, więc nie było potrzeby ubierać się w kombinezon pszczelarski. A poza tym stałem w środku pasieki na linii lotu pszczół a w w perspektywie miałem nadchodzącą burzę. Pozdrawiam!
Bardzo rzeczowy film! Dziękuję za jego zamieszczenie! Film się urywa, ale chciałem zapytać, czy zabiera Pan odkład do innej lokacji? Czy jest możliwe pozostawienie go na tym samym pasieczysku? Też jestem fanem uli Dadanta. Czy próbował Pan może gospodarzyć na ulach nieocieplanych, bo zastanawiam się na przetestowaniem takich konstrukcji? Podziwiam Pana odwagę (ja przy takiej aurze pogodowej zakładam nawet rękawice ;-))! Czy nabył Pan takiej odporności, czy to cecha wrodzona? P.S. Chyba, jednak warto chronić okolice oczu, bo z tego co czytałem użądlenia w te okolice mogą negatywnie wpływać na wzrok.
Odkłady są przewożone na inne pasieczysko ponad 2 km. W tym przypadku mam ten komfort że dokładnie mogę regulować wielkość tworzonych rodzinek. Gdy odkład pozostaje na pasiece to musimy dać więcej pszczół, bo w tym przypadku pszczoła lotna wróci do macierzaka. W skrajnym przypadku gdy damy zbyt mało pszczół do odkładu to może dojść do ,, zaziębienia " czerwiu i jego obumarcia. Dlatego też po ok. 2-3 godz po utworzeniu odkładu robimy szybki wgląd do rodzinki, jeżeli jest zbyt mało pszczół to należy ich dołożyć. Pracuję tylko na ulach ocieplanych ! Pszczoły mam już 37 lat i wiele lat temu gdy zaczynałem swoją przygodę z pszczelarstwem nie były tak łagodne jak obecne. Potwierdzam! Jad pszczeli przyjmowany przez dłuższy czas w większych ilościach, wpływa negatywnie na organizm a szczególnie na wzrok.
Te pszczółki nie są łagodne, nie mówię że są super złośliwe .bakfast miał by być taki łagodny a tu nie za bardzo .A tak poza tym to Pana praca jak na pszczelarza który z tego co widzę ma sporo rodzin, dziwnie znalazł Pan matkę to zamiast ją z ramką odłożyć to wkłada z powrotem a potem strząsa pszczoły z ramek żeby matki nie przenieść do miodni .Jeśli nagrywacie filmik instruktażowy to troszkę się przykładajcie a nie uczcie młodych pszczelarzy chaosu.
le szek Pisałem już we wcześniejszym komentarzu że ja swoich filmików nie reżyseruję lecz robię w realu, nic nie wycinam i nie usuwam.Niektórzy z You Tuberów przygotowują się do takich produkcji...robią przegląd jednego ula ....lub gdy stoi on na skraju pasieki. Nie widziałem żeby ktoś robił przegląd ula w środku dużej pasieki stojąc na linii,, lotu pszczół "....przed nadchodzącą burzą(,w tym wypadku pszczoły mogą być rozdrażnione.) W temacie matki.... powiem tak że nie musiałem jej szukać bo podczas robienia odkładu była w dolnym korpusie pod kratą podgrodową a ramki z pszczołami i czerwiem zabierałem z górnego korpusu. A propos strząsania pszczół w dolnym korpusie przed przeniesieniem ramek do górnego( aby zrobić miejsce na ramki z węzą), to chodziło mi o to..... żeby nie przenieść do górnego korpusu dużej ilości pszczół bo podczas składania gniazda tj zakładania górnego korpusu duża ilość pszczół może tworzyć tzw.,,brody" i dochodzi do gniecenia pszczół. Tyle w tym temacie...
Fajnie to przedstawiasz. Tak trzymaj, jest ok.
Wielki podziw i szacunek za profesjonalizm w pracy pasiecznej jak i opisie swojej dzisiejszej pracy.
Ogląda się z pełna satysfakcja !!!
Czekam na kolejne wskazówki z dadant 👏👏👏
Odporność na użądlenia wręcz niesamowita ,Podziwiam odwagę :-)
Odporność odpornością , tu chodzi o zachowanie bezpieczeństwa pracy a nie kozaczenie ,
każdy strzał w gałkę oczną kończy się utratą oka Pozdrawiam
Marian Paździoch b
Poza tym są kapelusze właśnie po to żeby co chwile sobie nie dymić koło twarzy, od taka strata czasu na odganianie pszczoły.
Dostałe strzał w powiekę w szpitalu powiedzieli że gdybym dostał w gałkę to nie ma zagrożenia utraty oka.
ten facet naprawde kocha pszczoly
Pełen szacun .Widze, że kochasz pszczoły tak jak ja.Tradycjonalista na lezakach wz. i wp. Pozdrawiam
Ja również pozdrawiam ☺
Ja również pozdrawiam ☺
Pszczoły wypełniają całe moje życie praktycznie od zawsze, przez 7 dni w tygodniu 24h na dobę.
Moja rodzina, znajomi i przyjaciele muszą to zaakceptować że mam dla nich bardzo mało czasu ale takie są uroki tej pasji.
A ule wz i wp trzymam na pasiekach z sentymentu, wiele lat temu to właśnie na tych ulach zaczynałem pszczelarzenie.
A praca w policji?
Fajny materiał, też wolę pracować na pełnych ramkach niż bawić się z nadstawkami ;) POZDRAWIAM!!!!
Fajnie ładnie i prosto wytłumaczone...pozdrawiam i życzę dużo miodu
A co to k..wa western, żeby kapelusz zakładać?
Dobry filmik ale czy nie lepiej się ubrać się w strój i mniej dymem szafować? Gorącego podkurzacza lepiej tez na ramki nie kłaść.
Bardzo dobry materiał i profesjonalne podejście.
Pozdrawiam.
Ps;Jaka jest grubość płyty ulików odkładowych.
Piękna Pasieka tak po prawdzie widać zadbana
Proszę o odpowiedź jaki środek stosować zapobiegający warrozie? Jeżeli odmianie to jak i o w tym chodzi? Planuje założyć małą pasieke ale boję się że te pszczoły mi pochoruja i pozdychają i ze nie dam rady ogólnie to mam małe gospodarstwo i rade se z tym ale nie wiem czy z pszczołami dam radę niestety nie mam żadnego znajomego pszczelaża proszę o rade
Wreszcie trafiłem na odpowiedni filmik który wyraźnie mówi co powinien zawierać odkład i zbliżenie na plastry. Jestem początkujący kupiłem kilka dni temu jeden odkład pszczeli. Mógłby Pan powiedzieć czym się kierować żeby wiedzieć w jakim momencie dołożyć ramkę z węza ? Albo kiedy wiadomo że trzeba podkarmiać pszczoły
Marcin M
gniazdo poszerzamy gdy pszczoły obsiadają ostatnią ramkę w gnieżdzie,, na czarno"
Zajmuję się również sprzedażą odkładów pszczelich na dowolnej ramce. Takiej rodzince która ma trzy ramki czerwiu i dwie z pokarmem możemy dać po zakupie 2 ramki z węzą
.Odkłady karmimy minimum raz w tygodniu syropem cukrowym w proporcji 1/1.
skoro była krata odgrodowa pomiędzy korpusami, to skąd się w górnym korpusie wziął czerw?
o tym samym pomyślałem.
Było powiedziane. Oglądajcie ze zrozumieniem.
A co pan myśli o pakietach pszczelich? Niewiele się o nich mówi i jakoś nie są rozpowszechnione. Ja mam zamiar kupić taki pakiet ale nie wiem czy "rzucony" na nową węzę dojdzie do siły, aby można go było za zimować prawidłowo. Przy warszawskim na zimę trzeba min. 6 ramek nie wiem czy taką ilość wyrobią a sierpień blisko. Czy takie pakiety ma pan może na sprzedaż
Pakiet pszczeli robimy w pełni sezonu np. po miodobraniu z rzepaku odbieramy od min. 1kg do 1,5 kg pszczół.Dzięki temu zapobiegamy nastrojowi rojowemu. Najlepiej poddać pszczołom matkę unasiennioną, odymić je apiwarolem dać do ula na ramki z węzą i karmić.
Do jesieni taka rodzina powinna się pięknie rozwinąć i bez problemu przezimować.
O tej porze kupno pakietu mija się z celem(pszczoły słabiej odbudowują węzę-brak pożytku).
Nie mam w ofercie pakietów pszczelich, jedynie odkłady na ramkach warszawskich, wlkp. i dadanta.
W jakiej byłby cenie u pana odkład na ramce warszawskiej poszerzanej .
Moje ogłoszenie jest jest na OLX w temacie Odkłady Pszczele Mława
Plastry przy wirowaniu takich dużych ramek nie wyłamują się?
Nie wyłamują. W ubiegłym roku wirowalem pełne ramki dadanta.
Kolejne potwierdzenie opini że ul Dadanta jest bardzo dobrym wyborem.Pozdrawiam
Potwierdzam.
witam Panie Piotrze czy próbował Pan zimowac odklady w tego typu skrzynkach ? pytam bo zrobiłem skrzynki odkladowe z płyty osb 22 mm i chciałbym zimowac je.
Witam, ciekawy film. Można wiedzieć gdzie pan kupił te ule? Ja mam warszawskie poszerzane i trochę ciekawią mnie te ule. Dużo jest producentów i trudno coś wybrać. Jedni są za tym aby korpus był ocieplany inni wolą z pojedynczej grubszej deski.
Odnośnie odkładów, po jakim czasie od zakupu robimy pierwszy przegląd - młoda matka buckfast. Odkład na 5 ramek na warszawskiej zwykłej - była przekładka do warszawskiego poszerzanego
Witam!
Są to ule dadant 10-cio ramkowe drewniane ocieplane styropianem od Tumidajewicza,porządnie wykonane (producent zapewnia transport).
Produkuje również warszawiaki w systemie( ul stojak).
Osobiście wolę ule ocieplane, które latem się nie nagrzewają a wiosną zapewniają rodzinie komfort termiczny.
Odkład po przewiezieniu należy przełożyć do ula pamiętając o tym aby nie uszkodzić matki, dołożyć im ramki z węzą 2 lub 3 w środek między czerw i karmić raz na kilka dni syropem z cukru(ewent inwert lub ciasto) w proporcji cukier-woda 1/1.
Po ok tyg możemy zrobić wgląd do gniazda , sprawdzić odbudowanie węzy, która powinna być już odbudowana i zaczerwiona.
Tą klateczkę z matką od razu otwierasz czy po jakimś czasie.
Pozdrawiam.
Zabezpieczenie w klateczce wycinam po 48 godz.(pszczoły same wypuszczają matkę po wyjedzeniu ciasta).
W tym czasie matka łapie zapach tej rodzinki w której przebywa.
Po zachowaniu się pszczół można wywnioskować ich stosunek do matki.
Jeżeli klateczka jest kitowana to zabieramy tą matkę bo jest bardzo duże prawdopodobieństwo jej ścięcia(okłębienia).
BEZ ZABEZPIECZENIA DO PSZCZÓŁ BEZ SIATKI NA GŁOWĘ ANI RE KAWIC OCHRONNYCH??? JA BYM BEZ TEGO NIE PODCHODZIŁ GRATULUJE ODWAGI,ZWŁASZCZA ZE JESTEM UCZULONY NA JAD PSZCZÓŁ!!!!
POZDRAWIAM NAJLEPSZEGO!!!
ja nie jestem bo nie musiałem jechać do szpitala jak przez przypadek spadłem ręką na pszczołę a kiedy sie już wbije żądło lepiej wyjąć je od razu bo kiedy żądło jest wbite w skóre nadal pąpuję dodatkowe ilości jadu co zwiększa szanse stanu krytycznego zdrowia u uczulonych osób.
Witam. Czy sprzedaje Pan odklady przezimowane ?
Beata Machnik
Corocznie mam w ofercie pewną ilość przezimowanych odkładów(rodzin pszczelich), które są sprzedawane na początku kwietnia. Aktualnie oferta nieaktualna. By zakupić taką rodzinę trzeba ją rezerwować wcześniej.
Nadal mam aktualną ofertę na odkłady tegoroczne(czerwcowe).
Pozdr.
Od takiego tepaka to się nic nie kupuje
Czy matka musi być tej samej rasy co pszczoły z odkładu ?
Witam
Mam pytanie - odkłady robi się min. w celu sprzedaży oraz zapobieżenia rójkom.
Czyli mówiąc krótko zmniejsza się liczebność pszczół w ulu bo jak jest ich za dużo to uciekną .
Co robi pszczelarz który ma rodziny pszczele i chce zapobiec nadmiernemu rozrostowi rodziny pszczelej - a nie robi odkładów bo nie sprzedaje ani nie powiększa pasieczyska?
pozdrawiam
Witam
Jeżeli nie robimy odkładów z różnych względów(nie sprzedajemy i nie powiększamy pasieki) to należy zwrócić uwagę na kilka aspektów przeciwrójkowych
1) Trzymamy tylko młode nierojliwe matki z dobrych hodowli (max 2 lata) starsze wydzielają mnie feromonu(substancji matecznej), która nie dociera do wszystkich osobników w rodzinie , mniej czerwią i rodziny nie są efektywne w sezonie.
2) Poszerzamy na maxa gniazda i miodnię,(ciasnota prowadzi do rójek)
3) W celu wyrównania siły rodzin należy stosować zasilanie słabszych rodzin czerwiem z rodzin bardzo silnych(oczywiście muszą być zdrowe). W tym wypadku silne nam się nie wyroją a słabsze wzmocnią.
4) Ule powinny stać w lekkim cieniu, szczególnie w godz. popołudniowych, przegrzanie prowadzi do rójek, ustaje praca zbieraczek.
5) W sezonie dajemy jak najwięcej ramek z węzą, wymieniamy co najmniej 50% ramek w gnieżdzie, a co za tym idzie dajemy pracę woszczarkom. Pszczoły które nie budują ramek to gubią kuleczki woskowe na dnie ula i jest to wynoszone z ula(strata w wosku).
6) Stosowanie izolatorów 3 lub 5 ramkowych. U siebie na pasiekach stosuję 5 ramkowe, zapobiegają one ucieczkom rojów i możemy dzięki nim umiejętnie kierować siłą(rozwojem) rodziny,
Pozdr Piotr
Nie dość że obszernie odpisał Pan na moje pytanie, to dzięki wskazówkom zawartym w tej odpowiedzi można wyszukać za pomocą użytych tu słów kluczowych masę materiału w internecie - i to na dobrych kilka wieczorów.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam!
Podawanie matki
Witam,
dwa pytania:
1 - Czy matka podana do odkładu ma ze sobą w klateczce świtę?.
Bo słyszałem opinię że do odkładu podaje się matkę bez pszczół towarzyszących.
2 - Jak długo trwa podkarmianie odkładu syropem cukrowym ? Czy można użyć zamiast syropu apifondę?
pozdrawiam
Wszystko naprawdę fajnie i wgl, ale dlaczego nie ubierze się Pan w kapelusz ? Nie było by problemu z pszczółkami koło głowy. Nie rozumiem. A tak po za tym GIT ! :)
Te pszczoły są naprawdę łagodne i spokojne, więc nie było potrzeby ubierać się w kombinezon pszczelarski. A poza tym stałem w środku pasieki na linii lotu pszczół a w w perspektywie miałem nadchodzącą burzę.
Pozdrawiam!
Bardzo rzeczowy film! Dziękuję za jego zamieszczenie!
Film się urywa, ale chciałem zapytać, czy zabiera Pan odkład do innej lokacji? Czy jest możliwe pozostawienie go na tym samym pasieczysku?
Też jestem fanem uli Dadanta. Czy próbował Pan może gospodarzyć na ulach nieocieplanych, bo zastanawiam się na przetestowaniem takich konstrukcji?
Podziwiam Pana odwagę (ja przy takiej aurze pogodowej zakładam nawet rękawice ;-))! Czy nabył Pan takiej odporności, czy to cecha wrodzona?
P.S. Chyba, jednak warto chronić okolice oczu, bo z tego co czytałem użądlenia w te okolice mogą negatywnie wpływać na wzrok.
Odkłady są przewożone na inne pasieczysko ponad 2 km. W tym przypadku mam ten komfort że dokładnie mogę regulować wielkość tworzonych rodzinek.
Gdy odkład pozostaje na pasiece to musimy dać więcej pszczół, bo w tym przypadku pszczoła lotna wróci do macierzaka.
W skrajnym przypadku gdy damy zbyt mało pszczół do odkładu to może dojść do ,, zaziębienia " czerwiu i jego obumarcia.
Dlatego też po ok. 2-3 godz po utworzeniu odkładu robimy szybki wgląd do rodzinki, jeżeli jest zbyt mało pszczół to należy ich dołożyć.
Pracuję tylko na ulach ocieplanych !
Pszczoły mam już 37 lat i wiele lat temu gdy zaczynałem swoją przygodę z pszczelarstwem nie były tak łagodne jak obecne.
Potwierdzam! Jad pszczeli przyjmowany przez dłuższy czas w większych ilościach, wpływa negatywnie na organizm a szczególnie na wzrok.
I po co to bohaterstwo ? Czyżby nie było bluzy z kapturem w pasiece ?
Te pszczółki nie są łagodne, nie mówię że są super złośliwe .bakfast miał by być taki łagodny a tu nie za bardzo .A tak poza tym to Pana praca jak na pszczelarza który z tego co widzę ma sporo rodzin, dziwnie znalazł Pan matkę to zamiast ją z ramką odłożyć to wkłada z powrotem a potem strząsa pszczoły z ramek żeby matki nie przenieść do miodni .Jeśli nagrywacie filmik instruktażowy to troszkę się przykładajcie a nie uczcie młodych pszczelarzy chaosu.
le szek
Pisałem już we wcześniejszym komentarzu że ja swoich filmików nie reżyseruję lecz robię w realu, nic nie wycinam i nie usuwam.Niektórzy z You Tuberów przygotowują się do takich produkcji...robią przegląd jednego ula ....lub gdy stoi on na skraju pasieki.
Nie widziałem żeby ktoś robił przegląd ula w środku dużej pasieki stojąc na linii,, lotu pszczół "....przed nadchodzącą burzą(,w tym wypadku pszczoły mogą być rozdrażnione.)
W temacie matki.... powiem tak że nie musiałem jej szukać bo podczas robienia odkładu była w dolnym korpusie pod kratą podgrodową a ramki z pszczołami i czerwiem zabierałem z górnego korpusu. A propos strząsania pszczół w dolnym korpusie przed przeniesieniem ramek do górnego( aby zrobić miejsce na ramki z węzą), to chodziło mi o to..... żeby nie przenieść do górnego korpusu dużej ilości pszczół bo podczas składania gniazda tj zakładania górnego korpusu duża ilość pszczół może tworzyć tzw.,,brody" i dochodzi do gniecenia pszczół. Tyle w tym temacie...