Historia siarką pisana, czyli między Sandomierzem, a Tarnobrzegiem
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Drodzy Widzowie,
W kolejnym odcinku, zabieramy Was w rejony, które teoretycznie są znane, bo każdy z nas nawet jeśli nie był to przynajmniej słyszał o Sandomierzu. Jednak spójrzmy prawdzie w oczy, kto poza Starym Miastem i Górami Pieprzowymi szukał w okolicy czegoś więcej? Do Sandomierza się wpada i wypada. Jednak Sandomierszczyzna to zdecydowanie region, w którym warto zostać dłużej i trochę poszperać. Do takiego szperania właśnie, będziemy chcieli zachęcić Was w pierwszej części naszej najnowszej produkcji.
W drugiej połowie filmu, ruszymy dosłownie i w przenośni na głęboką wodę. Przepłyniemy bowiem Wisłę i znajdziemy się w bliskim i całkiem niedocenianym sąsiedzie Sandomierza, czyli w Tarnobrzegu. Kiedyś stolica województwa i ważny ośrodek przemysłowy, na europejską skalę. Poszukamy w nim reliktów przemysłowej świetności i zobaczymy co miasto dziś oferuje przyjezdnym. Wbrew pozorom, miasto to, wcale nie musi być symbolem przegranej i upadku, a otwarcie się na turystykę, będąc bliskim sąsiadem Sandomierza, to niezły pomysł.
Odcinek ten, można traktować jako pewnego rodzaju kontynuację marcowego odcinka z okolic Stalowej Woli i Ulanowa: • Osobliwości dawnego po...
Wiem, że oba miasta nie pałają do siebie wielką miłością, ale jako ktoś z zewnątrz chyba nie muszę opowiadać się po żadnej ze stron.
Odcinek dedykuję wszystkim mieszkańcom Tarnobrzegu i okolic, mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Pozdrawiam też rodzinę oraz bliższych i dalszych znajomych z tego miasta 🙂 Mam też nadzieję, że osoby z zewnątrz, zachęcę do odwiedzenia niebawem tych ciekawych stron.
Klasycznie:
pomysł i gadanie: Jan Szajowski
realizacja i montaż: Franciszek Szajowski
To co? Idziemy dalej? 🙂
Trasa: Sandomierz (Kopiec „Salve Regina”) - Skotniki k. Sandomierza - Koprzywnica - Prom Ciszyca-Tarnobrzeg - Jezioro Tarnobrzeskie - relikty zakładów „Siarkopol” w Machowie - Tarnobrzeg (centrum)
Tutaj wkradł sie nam malutki błąd 17:27 nie Koprzewnica lecz Koprzywnica
Dokładnie,to samo chciałem napisac.
Heh, notoryczny błąd, który słyszy się nawet od rodowitych sandomierzan ;) "Koprzewnica" i "Leżańsk" (zamiast Leżajsk)
@@yunivers1990 hohoho ! tosie wi !!
@@PaulinaBrzozowskaFAramka hohoho ! tosie wi !
Bardzo sympatyczny materiał, słucha się z przyjemnością ;)
A co do % napojów z Tarnobrzega i historii Tarnowskich, to mieli nie tylko browar, ale również Parową Fabrykę Prawdziwych Żytnich Wódek i Likierów. Założycielem był Zdzisława hr. Tarnowski z Dzikowa. Wyroby zakładu z folwarku Wymysłów były słynne w całej Europie.
Bardzo sympatyczny materiał, słucha się z przyjemnością ;)
A co do % napojów z Tarnobrzega i historii Tarnowskich, to mieli nie tylko browar, ale również Parową Fabrykę Prawdziwych Żytnich Wódek i Likierów. Założycielem był Zdzisława hr. Tarnowski z Dzikowa. Wyroby🎉 zakładu z folwarku Wymysłów były słynne w całej Europie.
Skotniki wpisałam do sztambucha. Może jutro uda sie je zobaczyć. Dziękuję za bardzo ciekawy program. Pozdrawiam.
hohoho ! tosie wi !
z tym brakiem ludzi nad jeziorem tarnobrzeskim w sezonie to bym nie przesadzała ;) fajny materiał, powodzenia z jutubowaniem:)
Jak zobaczyliśmy potem (bo najpierw zaliczyliśmy Miechocin i Machów) ten ogromny parking od strony Wisłostrady to faktycznie chyba jezioro już stało się pełnoprawną, zasłużoną atrakcją 🙃
hohoho ! tosie wi !
Fajne
łolobidy ! ico teros bedzie znami bidnymi ?
Nooo moje tereny
A co z drugim starszym kosciolem w Koprzywnicy i słynnymi ," Bziukami" które zostaly wpisane na listę dziedzictwa kulturowego
Bardzo ciekawe to o czym Pan mówi w nagraniu dotyczącym o byłym opactwie Cystersów w Koprzywnicy, ale pewne szczegóły i fakty historyczne nie są niestety do końca zgodne ze stanem faktycznym. To o czym Pan mówi w filmie o zarysie budynków poklasztornych w Koprzywnicy i żywopłocie to obecnie obrys pochówków powstałych po zburzeniu budynków poklasztornych i stąd ten żywopłot. Podobnie warto byłoby przed nagraniem filmu skontaktować się z rodziną Bogoria Skotnickich żeby to miało ręce i nogi żeby miło to uzasadnienie historyczne. No i nie wiem, czy Pan wie, że pomiędzy dworem Skotnickich a kościołem było i jest połączenie tunelem.
W gminie Korzywnica jest jest wieś Niedźwice z charakterystycznym dworem,czyżby miało to coś wspólnego z rodziną Niedżwickich?
Może mieć, Niedrzwiccy byli w XIV/XV wieku na tyle bogaci, że posiadali kilka miejscowości. Na pewno zamek w Międzygórzu koło Opatowa był ich własnością
Były puławiak, a sandomierzanin z urodzenia i aktualnego zamieszkania pozdrawia.
hohoho ! tosie wi !
Dlaczego niema nic o klasztorze Dominikanów
Bo była jakaś uroczystość a nie mogliśmy już dłużej czekać
kolego są jeszcze inne drogi prowadzące do tarnobrzega.
ty wybrałeś przeprawę promem i twoje he he he było na terenie zaboru rosyjskiego. tarnobrzeg zawsze c.k.
pozdrawiam :)
Panie Kolego wiem 😉 wychowałem się w Galicji a mój prapradziadek służył u najjaśniejszego Pana
@@krainynieznane tarnobrzeg pozdrawia :)
33:52 ayo bruh