Slavia Praha - Baník Ostrava 1:2 | 1991/92 | Boris Korbel

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 апр 2013
  • SK Slavia Praha - FC Baník Ostrava 1:2 (1:2)
    1.3.1992
    1. liga 1991/92, 16. kolo
    Branky: 10. Dragiša Binić 1:0, 29. Jiří Časko 1:1, 37. Radim Nečas 1:2
    ČK: 63. Dragiša Binič - 63. Roman Sialini
    Rozhodčí: Jozef Marko
    Diváci: 14.435
    Slavia: Jánoš - Suchopárek, Šilhavý, Praženica (57. Povišer) - Holota, Tatarčuk, Jarolím (69. Rusnák), Pěnička, Bejbl - Binič, Kuka
    Trenér: Vlastimil Petržela
    Baník: Schmucker - Časko, Nečas, Sialini, Ollender, Chýlek
    Dlouhá zimní přestávka měla hrát do karet pražské Slavii. Nabízela čas na přípravu i zformování mužstva. O to větší zklamání připravila jarní premiéra. Sebevědomé Petrželovo mužstvo po několika promarněných šancích vypadlo z role a příliš dlouho žilo v poklidném čekání, že vítězství přijde samo. Ve středové řadě místo slibovaných dvou dirigentů Jarolíma a Tatarčuka nebyl žádný, příliš odhalenou obranu zaskočili rychlé a chytře zakončované protiútoky Baníku, Binič se po vstřelení vedoucího gólu nechal snadno otrávit neústupností nevybíravě hrajících ostravských obránců. S postupem času se zápas změnil na souboj kompaktního úporně bránícího mužstva Baníku s osamoceným srdnatým bojovníkem Kukou. Na tom, že ho nemilosrdní obránci doslova zkopali, však neměl zásluhu jen benevolentní rozhodčí Jozef Marko, který našel červenou kartu až po Biničově klukovině. Umožnili jim to i spoluhráči Pavla Kuky, kteří ze závětří sledovali, jak se odvážně sám pouští do soubojů s obránci.
    Branka Biniče padla po přihrávce Holoty, Časkovi nahrával Ollender, Nečasovi Chýlek. Slavia se proti Baníku snažila, ale souhra jejích individualit ještě není dobrá.
    Na utkání se přijel podívat i Boris Korbel, Čechoameričan a vlastník Slavie.
    Dne 23.srpna 1991 uzavřela SK Slavia Praha s Borisem Korbelem společenskou smlouvu, jíž založila novou společnost SK Slavia-fotbal. Pro všechny slávisty se tento krok stal doslova "živou vodou". Z průměrného ligového mužstva majícího hodně daleko do naplnění snů pamětníků Pláničky a Bicana se okamžitě stalo nejperspektivnější mužstvo českých trávníků. Přišly budoucí opory Slavie a reprezentace. Jen namátkou Suchopárek, Rusnák, Berger. A spolu s Jánošem, Šilhavým a Kukou vytvořili silný základ. Přišla výhra na Spartě 1:0 a nebýt famózního Slovanu Bratislava s Venclem, Tittelem, Krištofíkem a především Dubovským, mohl se v Edenu slavit ligový titul hned první sezonu. Ale nestalo se tak.
    Ve Slavii se objevila poprvé od neospravedlnitelného puče z roku 1948 zase struktura společnosti slibující dobrý chod a stanovení nových a smělých cílů. Patřila mezi ně i výstavba nového stadionu. Boris Korbel odsouhlasil zvýšené náklady při pobytu na Strahově, leč nebyla by to Slavie, aby nepřekvapila svými přístupy a malou průhledností. O výstavbu se nemohl starat fotbal sám, ale byla v kompetenci vedení celé Slavie v čele s normalizačním funkcionářem Ladislavem Komárkem. Ten měl sice připravenu smlouvu o výstavbě a částečném financování do té doby s neznámou zahraniční formou MATELCO, ale nic z toho nevzešlo. Následky byly očekávané. Rozpor vedení klubu a vedení fotbalu. Obě hlavní postavy ze Slavie odešly. V červnu 1993 abdikoval předseda Komárek a z Anaheimu poslal depeši i Korbel. Vzdal se funkce prezidenta fotbalové společnosti, přestal klub podporovat a vzdal se všech aktivit. Z jeho půjček však Slavia vytvořila silný hráčský kádr, získala vizi a dočkala se. Tolik kýžený titul v roce 1996 nakonec vyhrála.
    Co ta sranda stála? Ptá se vždycky potutelně Čecháček. Bratru tři sta milionů. Slavia do společnosti vložila jméno, hráče, výstroj, byty a provozní prostředky. To vše bylo oceněno na 121 milionů a 571 tisíc korun. Boris Korbel to "dorovnal" hotovostmi na rovných 300 milionů. Takže, půjčil Slavii necelých 180 milionů. Ona je také vedla na účtu "půjčka jednoho z věřitelů" jako závazky společnosti. O splácení, třeba i částečném, nebo o prominutí dnešní vedení Slavie mlčí. Korbelovy vklady byly zhodnoceny. Za přestupy do zahraničí vyinkasovala Slavia za své hráče více než miliardu v tuzemské měně. Přetavila ji pohříchu především pro pohádkové životy vedení a hráčů. Jinak se mezi červenobílé navrátil socialismus. Sparta vyhrává ligu rok co rok, a na nový stadion v Edenu je řada vtipů. Taky rok co rok.
    Ani Boris Korbel se nevrátil se svými úmysly a penězi, ani Ladislav Komárek se nevrátil se smlouvami na výstavbu a neocenitelnými zkušenostmi z doby výstavby areálu v Edenu, nenašli společnou řeč. Škoda. Slavia se ubírá už jen skromným směrem bez euforie velkých plánů a nemá charismatického vůdce s jasnou vizí, ale to už je jiná kapitola.
  • СпортСпорт

Комментарии • 2

  • @spacekiller4057
    @spacekiller4057 6 лет назад

    nejlepší fanoušci

  • @SBKHONZIK73
    @SBKHONZIK73 4 года назад

    Super výjezd,nezapomenu,B.P. navždy v ❤️❤️❤️ nejlepší u Nás už tehdy,korbel hotový 😋😋😋🤣🤣