Moc czytania na Wielkanoc

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Marek BIEŃCZYK, Beata CHOMĄTOWSKA, Stefan CHWIN, Olga DRENDA, Anna GOC, Wojciech JAGIELSKI, Ryszard KOZIOŁEK, Łukasz LAMŻA, Tomasz STAWISZYŃSKI i inni. Ponad 120 stron. Moc czytania na święta! Już w kioskach i na TygodnikPowszechny.pl
    Ks. Adam BONIECKI: Życzę nam wszystkim końca tej wojny, końca, którego pragną mieszkańcy Ukrainy. Rosjanom i walczącym po ich stronie także życzę pokoju. Święto Zmartwychwstania jest świętem rzeczy niemożliwych, które się jednak wydarzyły.
    Poza obszernym blokiem świątecznym w numerze także:
    Jacek GĄDEK o tym, że Lewica jest cieniem dawnej potęgi, a jednak wciąż rwie się do władzy. Na jej drodze może stanąć nie tyle Kaczyński, co Tusk z Trzaskowskim, którzy starają się uwieść lewicowych wyborców.
    Marek RABIJ: Po 22 latach w fotelu prezesa firmy zarządzającej pierwszą w Polsce płatną autostradą Emil Wąsacz wybiera się teraz do Santiago de Compostela. Pieszo. W spadku zostawia kolejną podwyżkę za przejazd.
    Małgorzata NOCUŃ o naszych codziennych rozmowach. Tych twarzą w twarz i tych przez internet.
    Ewelina BURDA: Dorota świętowała piąte, Kamil myśli już o dziesiątych, Alicja kolejny raz będzie obchodzić te pierwsze. Będą życzenia i tort ze świeczkami. Urodziny po przeszczepie, nowy najważniejszy dzień roku.
    Artem CZAPAJ z Ukrainy: Łatwiej nam wczuwać się w emocje ludzi, którzy są podobni do nas, bohaterami wywiadów o wojnie są więc często intelektualiści. Choć przecież ogromna większość żołnierzy to rolnicy, budowlańcy, hydraulicy. A co oni mówią?
    Paweł PIENIĄŻEK: Artem Czapaj stara się pisać - gdy tylko może pisać - o doświadczeniach zwykłych żołnierzy.
    Filip RUDNIK: Od ponad pół roku emigranci polityczni z Rosji mogą tu znaleźć tymczasowe schronienie. Próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Większość nie ma złudzeń, gdy idzie o przyszłość ich kraju.
    Paulina MAŚLONA z Hiszpanii: Nie czują się już stamtąd, skąd pochodzą. Ale nie są jeszcze stąd, z Hiszpanii. Nieletni imigranci mają szczęście, jeśli trafią na kogoś, kto będzie ich przewodnikiem po nowym świecie.
    Ofer ADERET z Tel Awiwu: Sytuacja Izraela stała się bardzo delikatna: działania premiera Netanjahu doprowadziły do kryzysu w relacjach z USA, naszym głównym sojusznikiem.
    Wojciech JAGIELSKI i Alexio RASHIRAI: W Republice Południowej Afryki zabrakło prądu. Najbogatsze państwo na kontynencie żyje według kalendarza przerw w poborze mocy.
    Michał GIKOWSKI: Najbogatsi ludzie świata biorą dziś udział w wyścigu o życie. Przeznaczają miliardy na poszukiwanie eliksiru młodości. Jak daleko jest dzień, w którym przestaniemy być równi w śmierci.
    Michał OKOŃSKI: We współczesnej piłce wszystkie drogi prowadzą do stolicy Katalonii. Nic dziwnego, że jedną z nich poszedł Robert Lewandowski. Wyszedł na tym dobrze czy wdepnął?
    Jan BŁASZCZAK: Pierwsza amerykańska płyta z łemkowskimi pieśniami ukazała się, kiedy pewien maszynista kolejki z Brooklynu na Manhattan postanowił wziąć chorobowe i osobiście udał się do siedziby wytwórni.
    Dariusz KOSIŃSKI: Jak dla pierwszych punków, tak i dla ludzi z zespołem Downa społeczeństwo nie miało żadnej propozycji na przyszłość. Odpowiedzią na scenie było anarchistyczne szaleństwo odrzucających „grzeczność” odmieńców.
    Rozmowa Michała SOWIŃSKIEGO i Aleksandry WOJTASZEK z Dubravką UGREŠIĆ: Nasza pamięć jest regularnie formatowana, jak dyski w komputerach. Ile cywilizacji w dziejach ludzkości upadło? Katastrofy dostrzegamy dopiero po fakcie, gdy odczuwamy ich skutki.
    Anita PIOTROWSKA: „Prawdziwe życie aniołów” to więcej niż kino. Znając historię Krzysztofa Globisza i widząc, jak mocno filmowa opowieść przylega do rzeczywistych zdarzeń czy postaci, można widzieć w niej bardziej psychodramę niż fabułę opartą na faktach.
    LEKTOR o książce Piotra TARCZYŃSKIEGO
    W numerze także Wielkanocny Włóczykij Kulturalny z poleceniami najlepszych spektakli, wystaw, festiwali muzycznych i szlaków spacerowych.

Комментарии •