Csillagszeműek Anglia - II. Hungarian Folklore Day London 2019 - 3

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 окт 2024
  • STARRY-EYED CHILDREN DANCE GROUP ENGLAND
    Sándor Timár, choreographer, and his wife Böske Timár established the children dance ensemble in 1993, which is unique in Hungary and Europe. The Starry-Eyed Children Dance Group counts some 700 children among its members, with the youngest being 3 years old. Csillagszemű Ensemble teaches dance through workshops in which children learn their native folk dances.
    The Timár-method in teaching folk dance is similar to the Kodály method in musical education. The children learn their dances in the same way they learnt their mother-tongue, by copying the adults and older children. The essence of this method is to introduce the existing folk dance and folk music traditions of Hungary to as many children as possible, at the earliest possible age. This is done not only through lessons and stage performances but as a real life experience because of its wonderful educational and community developing effect.
    With Böske Tímár’s support in 2014, the Starry-Eyed Children Dance Group England (Csillagszeműek Anglia) was established to provide folk dance classes in various Hungarian communities in South-East England using the very effective Tímár-method.
    “Alapvetőemberi jog, hogyminden gyermek megtanulhassa édesanyja beszédnyelvét. Ugyanez a jog a játék és tánc esetében is meg kel lillesse a gyermekeinket.”
    (Timár Sándor)
    A Csillagszeműek Táncegyüttest Timár Sándor és felesége, Timár Böske hozták létre 1993-ban. Ma már 750 gyermek táncol az együttesben. A Csillagszemű olyan táncpedagógiai műhely, ahol a gyermekek a néptáncot 3 éves kortól anyanyelvként tanulják.
    Az oktatás a Timar módszer segítségével történik, amely módszer a néptánc világában olyan mint a Kodály módszer a zenében. Ennek lényege, hogy minél több gyermek, minél kisebb korban ismerkedjen meg a még elevenen, élő néptánc és népzene hagyománnyal, nemcsak a színpadi megjelenítés által, hanem mindez mint megélt tapasztalat kerüljön be a gyermekek mindennapi életébe.
    Erre az eleven élményre - csodálatos nevelő ereje és közösségteremtő hatása miatt - a felnövekvő nemzedéknek nagy szüksége van. Különösen nagy szükségünk van rá itt, külföldön, hogy gyermekeink gyökereiket, kultúrájukat megismerve egészséges önbizalomra tegyenek szert, ami egész életükben, akár odahaza, akár külhonban élve javukra válik.
    Angliában 2014 őszén hoztuk létre a Csillagszeműek Anglia néptáncműhelyt, hogy minél több magyar közösségben legyen lehetőségük a gyerekeknek megismerkedni dalainkkal, játékainkkal és táncainkkal. Jelenleg három magyar iskolában, Dél-Londonban a Mosoly suliban, Wokingban és Southamptonban van Timár módszeren alapuló néptánc oktatás.
    A rendszeres foglalkozások mellet biztosítunk arra is lehetőséget, hogy a gyerekek bemutathassák tudásukat szüleiknek, s színpadon egyaránt. Ezen felül negyedévente szervezünk táncházakat, táncműhelyeket, hogy a magyar iskolákba nem járó vagy messzebb lakó gyerekek is részesei lehessenek ennek az élménynek.
    Guildfordban működik a Kisprofi csoportunk, ahol hetente találkozunk. Itt már a játékok és táncok mellett koreográfiákat is tanulunk. Nagy álmunk, hogy egyszer a nagy Csillagszeműekkel közösen is szerepelhessünk.
    Igyekszünk minél több tájegység hagyományait megismertetni a gyerekekkel, s mindeközben arra is odafigyelünk, hogy ki ki a saját szülőföldjének táncait és játékait is megtanulhassa.
    A foglalkozásokon ünnepeinkről, jeles napjainkról és a kapcsolódó néphagyományokról is beszélgetünk, megismerkedünk népviseletekkel, sőt, fel is próbáljuk őket, s természetesen sokat játszunk és énekelünk.
    Munkánkat folyamatosan támogatja mentorunk, Timár Böske, a Csillagszemű Táncegyüttes alapítója és művészeti vezetője,valamint az együttes szólótáncosai és zenészei, hogy a lehető legtöbbet tudjuk nyújtani a nálunk táncoló gyerekeknek.
    Somogyi üveges és botos tánc
    II. Hungarian Folklore Day London 2019
    Organised by Hunique Dance & Hungarian Culture and Heritage Society

Комментарии •