Dzięki dobrodzieju za filmik. Nie przejmuj sie hejtem. Ludzie chcą zmian ale nic nie robia żeby coś zmienić. Wciąż powtarzają te same schematy. Narzekać może każdy.. nie każdy bierze los w swoje ręce tak jak Ty mistrzu. Zdrawiam wszystkiego dobrego!
Najwięcej o robocie i zmianach na lepsze do powiedzenia mają Ci, któży "gówno"(złoto;) dla ogrodnika) na ten temat mają do powiedzenia. Teoretycy bez praktyki.
@@bikerator dziendobry mam takie pytanie co potrzebne jest do zrobienia takiego kolektora z tych rur spiro spodobalo mi sie a bym zrobil dla swoich kurek ... albo czy by pan zrobil cos takiego na zamuwienie z gury dziekuje za odpowiedz
Szanowny kolego pomysł całkiem ciekawy.Mój pomysł zbliżony i polega na zamontowaniu kolektora wodnego od strony południowej .Do zestawu zamontuję pompkę i zbiornik na wodę 5 tyś litrów.Wyzwaniem będzie ogrzanie tej wody do 45 st. W nocy dodatkowo mam zamiar dogrzewać wodę prądem z małej instalacji fotowoltaicznej. Znam gościa który bardzo podobny projekt wcielił w źycie i to działa.
Już pisałem że rewelacja ale napisze znowu, świetne rozwiązanie i planuje coś takiego zastosować w domu który będę budował niedługo. Gruntowy wymiennik ciepła + przepustnica na takie kolektory i już mam ciepłe powietrze z wentylacji. Do tego rekuperacja, akumulacyjne ściany w domu i już nie trzeba ogrzewać w ciągu dnia a może nawet do rana jak ktoś lubi spać tak jak ja w chłodnym pomieszczeniu. 80% ludzi to ignoranci więc komentarze typu "a co jak zajdzie słońce" należy ignorować. Jak zajdzie słońce to są pompy ciepła, piece, kominki
Brawo i tak trzymać... Świetny pomysł. Ja też się do tego przymierzam, zaplecze do majsterkowania mam, więc co mi szkodzi aby zbudować taki panel. A malkontentami nie przejmuj się, to tak natura ludzka, siedzieć, narzekać, hejtować, szukać dziury w całym. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek.
Super pomysł. Będę oglądać dalsze etapy. Mój tata pare lat temu zrobił podobną konstrukcję na altance tylko zamiast szyby czy pleksy obił folią. Działało bardzo dobrze. Zimą w altance było czasem 21-22 stopnie. Zero wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Od dwóch lat trochę się pochorował i zaniedbał i niestety w zeszłym roku wilgoć weszła do altanki😞. Niech Pan działa dalej. Brawo👏
Proszę się nie przejmować głupimi komentarzami. Ja dziękuję Panu za pomysł, bardzo bardzo dziękuję! ! Sama bym na to nie wpadła, a naprawdę można zaoszczędzić na ogrzewaniu
Madre dzialanie jest dla ludzi madrych i pracowitych. Jedni maja to cos. Inni zagubili bladzac po drogach zycia lub nigdy tego nie posiadali. Robi Pan pożyteczne rzeczy i jeszcze dzieli sie tym z nami. Az mnie sama naszla ochota by w przyszlosci /jestem w trakcie zagospodarowania, swiezo zakupionej dzialki/zabrac sie za majsterkowanie. Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za przekazywana nam wiedze.
Dokładnie o tym myślałem - jak zastąpić puszki i właśnie to rozwiązanie wydawało mi się najlepsze. Rozważałem jeszcze grubsze rury aluminiowe lub miedziane ale ... Na szybę wykorzystam laminat (jest drogi ale wydaje mi się, że bezpieczny i łatwiej go utrzymać w czystości) nie wiem z czego zrobię ramę. Aluminium szkodliwe dla zdrowia :) - niewyobrażalna głupota. Sukcesów życzę! Pozdro
Ciekawe ciekawe ! Dziś żona pokazała mi Twoją stronę. 👍 Dawno temu miałem wziąć się za podobny kolektor tylko troszkę inne materiały w środku oraz kolektor na wodę. Wszystkiego dobrego !
Świetny pomysł, brawo, dobra robota zwłaszcza teraz, gdzie m.in. prąd i opał strasznie drożeje. Zostałem przez Pana zainspirowany do wykonania takiego urządzenia. Jak tylko znajdę wolnego czasu trochę, to też postaram się zbudować coś podobnego.
Dlatego piwo kupuje się w butelkach, żeby pić zdrowsze :). Choć zdrowe piwo i tak już nieczęsto dostaniesz - jest tylko z małych, prywatnych browarów. Niepasteryzowane. Aluminiowe naczynia były niezdrowe. Tylko nikt o tym nie wiedział, kiedy były w powszechnym użytku. I ludzie mieli choroby z tego tytułu. Ale z drugiej strony, jedzenie wtedy było znacznie zdrowsze, więc i organizmy mocniejsze. Ja na ten przykład, użyłem do DGP z kominka metalowych, ocynkowanych, prostokątnych kanałów, nie spiro. Oczywiście izolowanych wełną kominkową. Spiro aluminiowe były zresztą przeznaczone do wentylacji wyciągowej generalnie. Mam kawałki spiro od wentylatora DGP do rozdzielacze, jednak to są spiro z jakiegoś twardego, błyszczącego metalu, nie z aluminium. Ale możesz samemu poszukać po Internecie informacji. Nie należy przesadzać, a jednocześnie ostrożność nie zawadzi.
Witam. Dobry pomysł z tą rurą spiro. Większa średnica od puszek więc teoretycznie większa ilość powietrza będzie przelatywać. Ciekawi mnie tylko czy zdąży się wystarczająco nagrzać, jak w projekcie z puszkami. No, ale czekamy na kolejny film a hejterami proszę się nie przejmować, nie ma nic bardziej szkodliwego od ich jadu. Pozdrawiam, Piotr
Ja tak robię z prądem, pal licho czy to się opłaca czy nie. Satysfakcja, że nie muszę tyle płacić molochom energetycznym powiązanym politycznie jest bezcenna.
Potrzeba matką wynalazków, świetny pomysł 👍, z resztą są takie solary do grzania wody w basenie i muszę przyznać że świetna sprawa, a każdy dodatni stopień za freee dodaje złotówkę do naszej kieszeni 😏
U mnie działa cały rok na puszkach po piwie. Obudowa drewno + płyta HIPS przezroczysta. Z tyłu płyta plastikowa + 10mm izolacja styropian i folia alumium. Zasilanie panel solarny 10W na wentylator od procka na wyjściu. Czyli automatyczne załączanie. Czasami trochę za głosny i następny będzie z 5W solarem i puszki z coli.
Aluminium się utleniania i dlatego jest szkodliwe jednak wciąż z niego korzystamy. Kolektory takie działają a nie wiele kosztuje ich zrobienie. Ludzie jednak oporni są na zmiany. Węgiel, węgiel i nic innego. Pozdrawiam.
super, czekamy na drugi filmik. chcę sobie ogrzać w ten sposób komórkę na podwórku więc może mi się uda dzięki twoim wskazówkom. a idiotami się nie przejmuj :) to mogą być także ludzie którzy żyją z tego że hejtują wszystko co się pojawia w internecie - taka praca po prostu :). super że kolektor będzie z rurek spiro bo ja piwa z puszek nie piję :)
Świetnie ! pomyślałem sobie że może sobie sprawię takie urządzenie na tarasie ,ale problemem będzie otwór w murze ponieważ mieszkam w budynku….Aha ! , proszę się nie przejmować takimi pytaniami 🤦🏼♂️ zawsze będą ludzie którzy są ciągle nie zadowoleni ,to tacy którzy nigdy do niczego nie dochodzą i nic nie osiągają ,słońce dla nich nie ma sensu …😉 bo przecież zachodzi , ..a miało świecić 😄😄😄
Interesuje mnie wiatraczek, który pan nabył, czy jest bezprzewodowy i całkowicie nie wymaga elektryczności, bo jeżeli tak, to jest to fantastyczny pomysł i rozwiązanie na całkowicie darmową energię. Oglądałam film o kolektorze z puszek po piwie (mam dopiero 9 sztuk, bo nikt w domu nie pije), ale ten pomysł z obecnym rozwiązaniem wydaje się być niezmiernie ciekawy. Gratulacje dla pozytywnie zakręconych. Przez cały czas pomysł ten towarzyszył mi, aby się zdobyć na taki awaryjny system grzewczy. Niestety jestem tylko kobietą....i co ona może zrobić? Czekam na tanie rozwiązanie za daaaaaarrrmooo, a może tak z palety podwójnej (przebić tylko deski z jednej strony na drugą i zastosować wszystkie niezbędne elementy jakie znajdują się w rekuperatorze czy solarze)? Jeżeli ktoś spełnia wymogi na zieloną i całkowicie czystą energię to na pewno pan. Gratuluje i pozdrawiam.
Witam. Dobry pomysł. Mam wątpliwości do tych montowanych rur. Jest to jakiś koszt. Czy nie prościej i taniej było by zrobić taki kolektor pusty z pomalowana na czarno tylną ścianą z blachy, sklejki lub czarnej foli np do oczek wodnych?
Na zimę to by się całą elewacja od południa + dach takie przydały. To by miało sens, nie licząc kosztów produkcji. Pojedyńczy panel niestety dostarczy energię liczoną w Watach
Zaje fajny pomysł też pomyślę nad budowom tego kolektora myślę żeby rury czy puszki po piwie ułożyć w poziomie i to by samo cioglo ciepłe powietrze beż wentylatora perpetum.co myslisz o takim rozwiązaniu
Czy zamiast rur spiro można zastosować mp. Blachę falistą ? Bardzo dobra robota ! Hejtem i głupimi pytaniami proszę sie nie przemować . Dziękujemy za dzielenie się wiedzą !
A ja mam taki luźny pomysł na nieco inny kolektor. Można by zrobić coś podobnego ale zamocować na oknie od wewnątrz . Z tym, że po pierwsze kolektor byłby zdejmowalny (ew. postawiony przy samej szybie), po drugie nie zasłaniałby całego okna tylko np. połówkę albo np. drzwi balkonowe jak ktoś ma balkon by nie zaciemniać zbytnio pokoju. Kolektor nagrzewałby się tak samo jak ten zewnętrzny albo nawet bardziej a ciepło oddawałby na pokój. Oczywiście byłaby to wersja bez tej płyty z poliwęglanu bo szyba w oknie by tę funkcję spełniała. Taki kolektor jak na filmie można zrobić pod pewnymi warunkami: Wolny kawałek ściany na zewnątrz i wewnątrz, najlepiej jak ma się do tego taras lub balkon (łatwiejszy montaż). Duża ingerencja w ścianę (duże otwory na wylot). No i jeśli nie jest się właścicielem mieszkania - pozwolenie właściciela na takie otwory i generalnie na kolektor.
@@bikerator A jak byś go zbudował ? Rury aluminiowe (zamiast puszek) powinny mieć szczelnie zatkane końce? Ścianka jakaś potrzebna od strony pokoju czy wystarczy sama rama? (stalowa czy drewniana?). Najprościej byłoby zrobić drewnianą. Tylko właśnie nie wiem czy potrzebne by było zamykanie pochłoniętego ciepła jak w przypadku tej zewnętrznej wersji? Chyba przetestuję to na południowym okienku. Niestety to małe okienko a budynek sąsiada zasłania słońce do godz. ok 12. Dużo okien i drzwi balkonowe mam od wschodu niestety. Sprawdzę jednak gdzie i przez ile czasu się szyby nagrzewają teraz w okresie jesienno -zimowym. Ciekawe ile jest średnio słonecznych dni w okresie grzewczym w Polsce.
Super pomysł, a może jakiś odcinek jak zrobić instalację aby mieć światło "darmowe" jako dodatkowe np. bloku, jakieś panele solarne żeby wieczorami zasilić lampki, naładować tel. itp. ?
200 puszek w trzy godziny zebrałem z poboczy drogi jadąc rowerem, prawie połowę puszek zepsułem wiercąc denka :) +(plus): sprzątanie Ziemi i Al do recyklingu - (minus): zanieczyszczenie środowiska pyłem i opiłkami Al. Można kupić czarne z zewnątrz rury AL z powłoką pvc(?) Myślałem wykorzystać okno z odzysku. Ale czy nie byłoby prościej bez puszek, rur, szyby, tylko czarna z zewnątrz blacha zamiast szyby?
5:40 Tu nie chodzi o to - co dzieje się gdy nie ma słońca. Mnie interesuje jakie straty termalne daje taki wymiennik gdy nie pracuje. Aby go zamontować trzewa wybić dwie niemałe dziury w ścianie zewnętrznej. Przez te otwory ciepło ucieka z pomieszczenia. Pytanie brzmiało : jak zachowuje się ten wymiennik gdy słońca nie ma przez parę dni? Jakie temperatury są na wejściu i wyjściu i czy przypadkiem nie okaże się, że dla tych (statystycznych) 66 dni słonecznych w zimie nie będzie się to opłacało? Jakie są straty ciepła w mroźną noc? Jakie temperatury są wewnątrz kanałów podczas mrozu?
To proszę sobie zrobić i sprawdzić.Czy oczekuje Pan iż zrobię profesjonalną ekspertyzę ?Może jeszcze certyfikat wystawię zgodności z unijnymi normami?Chcesz Pan to sobie rób nie chcesz to potraktuj cały film jako fanaberię jekiegoś ekscentryka.Ja osobiście nie dbam o Pańskie zdanie a tym bardziej opinie.
@@bikerator Nie rozumiem Pańskiej agresji. Tak - zrobię taki wymiennik. Ale zanim sperforuję ściany swojego domu - wykonam takie pomiary. Zwróciłem się z tym do Pana, bo ma Pan wszystkie potrzebne ku temu narzędzia i przyrządy. Gdy już zrobię swój wymiennik (na bazie Panskiej pracy) , podzielę się z Panem swoimi obserwacjami. Pozdrawiam.
@@arturmijalski Przepraszam może zbyt radykalnie odebrałem zpański komentarz.Dzisiejszego dnia wylewa się na mnoe tsunami hejtu.Ten filmik pokazałem jako ciekawostkę i ewentualną alternatywę na dogrzanie chałupy.Mam to 8 lat i się sprawdza.Nikogo nie namawiam do budowy tego.
@@bikerator proszę nie przejmować się hejtem. To domena ludzi którym nic się nie chce i niczego w życiu nie osiągnęli. Tego typu majsterkowanie które Pan pokazuje, prowadzi często do wielu niepowodzeń i drwin. Ważne jest to, że za kolejnym razem się uda.
@@bikerator Niech Pan wrzuci na luz.. to jest na prawde zajebisty pomysł (szczególnie wersja z puszkami) Olać ciepłym moczem hejterów bo to dwuleworęczne dzbany które jedyne co porafią to wstukać w klawiature te swoje kocopoły.
daj znać czy wydajność tego nowego kolektora jest taka sama jak tego starego , w starym masz mniejsze średnice rurek piwnych, cieńsze ścianki (szybciej się nagrzewają i szybciej oddają ciepło) i powietrze tam szybciej się nagrzewa podczas wymuszonego przepływu bo masz większą powierzchnię grzejną i mniejszą ilość powietrza wewnątrz rury, tu będzie inaczej i jestem ciekaw czy te różnica między średnicami rur w tym przypadku będzie mała jakieś znaczenie w wydajności, pozdrawiam
Patrząc na inflację i wzrost cen w sklepach ale też zrost cen za prąd, gaz, węgiel każdy sobie będzie budował takie kolektory chociaż żeby dogrzać to coś paliwa zaoszczędzi. A co myśli Pan o wykorzystaniu takiego kolektora latem do ogrzewania wody użytkowej żeby nie palić w piecu kierując strumień gorącego powietrza przez wymiennik ciepła taki turbodym jak do kominka? Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam Pozytywnego Człowieka.
@@bikerator widziałem, eleganckie wykonanie. Czy kolektor powietrzny nagrzeje wody to chyba jakiegoś inżyniera od termodynamiki trzeba zapytać. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź. I zdrowia życzę bo wszystko inne się zrobi, zarobi.
Moje pytanie do twórcy z doświadczenia w eksploatacji już istniejącego kolektora. Zimą, gdy słońce nie świeci, czy jest jakaś cyrkulacja, jeśli tak, to czy nie ma procesu wychładzania pomieszczenia przy otwartych otworach górnym i dolnym? Pytam, gdyż zgodnie z prawami fizyki schłodzone powietrze powinno gromadzić się na dole a tym samym wpływać do pomieszczenia. Pozdrawiam.
Dziękują za odpowiedź. To jest oczywiste jeśli jesteśmy w pomieszczeniu, ale jeśli jest to w domku kempingowym, to chyba konieczny byłby z jakiś regulator, automatycznie zamykający przepływ, żeby bilans był dodatni. Tylko jaki i jak go ustawić. Może na zasadzie termostatu?
Pomysł super - na podobnych zasadach działają kolektory do np. ogrzewania basenów przydomowych. Super sprawa. Jestem na etapie kombinowania gdzie i jak z sensem to zamontować u siebie ;) Zastanawiam, się tylko nad jedną sprawą - czy sam poliwęglan/szkło pomalowane na czarno nie wystarczy? W sumie tak samo się "pudełko" ze szkła/poliwęglanu powinno nagrzać jak te puszki w środku ;) A mniej roboty by było ;)
Proponuję anemostat zastąpić przepustnicą najlepiej sterowaną termostatem ale takie nawiewowe jak w okapach też coś tam dadzą a jeśli chcieć ręcznie to dobrze jak anemostat plastikowy (nie wiem jaki tu jest) bo mniej przewodzi ciepło i nie przemarznie. Jak już nie będę miał ważniejszych tematów może taki sprzęt zafunduję kurom.
A gdyby tak obok puszek w Pana starym kolektorze dołożyć jednak te zdemontowane rury miedziane... I podłączyć je pod grzejnik w pomieszczeniu... Albo nowy osobny grzejnik podłączyć... Z obiegiem do solarów... Tylko ciekawe co wtedy z cyrkulacją grawitacyjna będzie czy na pompę... CWP! Z Panem Bogiem
Skąd Pan wie, że nie poumierali ?!!! - To, że komuś wpiszą, że po wypadku samochodowym zmarł na menorawirusa, to nie znaczy, że z jego rozwalonym łbem nie miał nic wspólnego TIR, który go rozjechał.
To był na 100%TIR który jechał S6 do Gdańska.Są świadkowie i nagranie na wideorejestratorze.Pytanie tylko czy tak to zostawisz czy zgłosisz do prokuratury?
Pomysł dobry ale tylko tam gdzie są dni słoneczne. U mnie na północy jest ich b. mało: X 20- 14 dni w tym 9 do 20 października XI 20- 3 dni XII 20- 1 dzień I 21- 3 dni II 21- 7 dni III 21- 13 dni w tym 6 do 21 marca Czyli przez pół roku było tylko 41 dni z jako takim słońcem, takich z kilkugodzinnym słońcem było tylko 15 dni. Nie wiem czy nie lepiej zastosować 2 panele po 440Watt do tego grzałka 800-1000Watt i gotowe. Robisz tylko jedną małą dziurkę w ścianie na kabel, wszystko spinasz do kupy i masz ogrzewanie.
Dzięki dobrodzieju za filmik. Nie przejmuj sie hejtem. Ludzie chcą zmian ale nic nie robia żeby coś zmienić. Wciąż powtarzają te same schematy. Narzekać może każdy.. nie każdy bierze los w swoje ręce tak jak Ty mistrzu. Zdrawiam wszystkiego dobrego!
Dziękuję za motywacyjny komentarz😏👍
@@bikerator tak jest jak Waldemar napisał.
Pozostaje się pod tym podpisać.
👍
Najwięcej o robocie i zmianach na lepsze do powiedzenia mają Ci, któży "gówno"(złoto;) dla ogrodnika) na ten temat mają do powiedzenia.
Teoretycy bez praktyki.
@@bikerator Do Ferdynanda Kiepskiego leć po puszki , wiesz on robi kaśiore niekupuj piwa leć do Ferdka 🤗
@@bikerator dziendobry mam takie pytanie co potrzebne jest do zrobienia takiego kolektora z tych rur spiro spodobalo mi sie a bym zrobil dla swoich kurek ... albo czy by pan zrobil cos takiego na zamuwienie z gury dziekuje za odpowiedz
Aluminium jest szkodliwe ale w spożywce . A ale co by miało szkodzić w kolektorze ? Z kolektora nie jemy ! Super sprawa co Pan zrobił !
Super, szacuneczek za dzielenie się z nami wiedzą i umiejętnościami. Pozdrawiam. 🤗
Podziwiam pana... super robota żeby mi ktoś takie zrobił...złota rączka z pana...niech się pan nie przejmuje hejtami...i robi swoje...
Dziękuję bardzo i czekam na następny filmik .Super pomysł👍👍👍
Popieram takie rozwiązania. Super pomysły Pan ma.
Szanowny kolego pomysł całkiem ciekawy.Mój pomysł zbliżony i polega na zamontowaniu kolektora wodnego od strony południowej .Do zestawu zamontuję pompkę i zbiornik na wodę 5 tyś litrów.Wyzwaniem będzie ogrzanie tej wody do 45 st.
W nocy dodatkowo mam zamiar dogrzewać wodę prądem z małej instalacji fotowoltaicznej.
Znam gościa który bardzo podobny projekt wcielił w źycie i to działa.
Już pisałem że rewelacja ale napisze znowu, świetne rozwiązanie i planuje coś takiego zastosować w domu który będę budował niedługo. Gruntowy wymiennik ciepła + przepustnica na takie kolektory i już mam ciepłe powietrze z wentylacji. Do tego rekuperacja, akumulacyjne ściany w domu i już nie trzeba ogrzewać w ciągu dnia a może nawet do rana jak ktoś lubi spać tak jak ja w chłodnym pomieszczeniu. 80% ludzi to ignoranci więc komentarze typu "a co jak zajdzie słońce" należy ignorować. Jak zajdzie słońce to są pompy ciepła, piece, kominki
Bardzo rozsądne podejście👍
Kombinuje cos podobnego ale najpierw kolektory i moze potem GWC i dalej rekuperatory ale chyba tez włąsnej roboty
Brawo i tak trzymać... Świetny pomysł. Ja też się do tego przymierzam, zaplecze do majsterkowania mam, więc co mi szkodzi aby zbudować taki panel.
A malkontentami nie przejmuj się, to tak natura ludzka, siedzieć, narzekać, hejtować, szukać dziury w całym. Pozdrawiam i czekam na kolejny odcinek.
Rewelacyjny wynalazek - Powodzenia w realizacji nowych pomysłów i zdrowia oczywiście.
Zawszę można zaoszczędzić przy dzisiejszej drozyznie świetny pomysł
Po prostu podziwiam, stworzyć sobie kolektor...
Świetny pomysł . Dzięki za podzielenie się pomysłem
Super pomysł. Będę oglądać dalsze etapy. Mój tata pare lat temu zrobił podobną konstrukcję na altance tylko zamiast szyby czy pleksy obił folią. Działało bardzo dobrze. Zimą w altance było czasem 21-22 stopnie. Zero wilgoci i nieprzyjemnego zapachu. Od dwóch lat trochę się pochorował i zaniedbał i niestety w zeszłym roku wilgoć weszła do altanki😞. Niech Pan działa dalej. Brawo👏
Proszę się nie przejmować głupimi komentarzami. Ja dziękuję Panu za pomysł, bardzo bardzo dziękuję! ! Sama bym na to nie wpadła, a naprawdę można zaoszczędzić na ogrzewaniu
Gratuluję pomysłów i dziękuję za upowszechnianie tego bo szykują się ciężkie czasy i trzeba sobie radzić.Mistrzu szacun.
Fajny project, I dzielisz sie z nami
Jak skończę budować dom to zainstaluje takie urządzenie , świetnie to wygląda.
Kolejny genialny pomysł i materiał. Pozdrawiam Serdecznie.
Witam bardzo fajne filmy a także pomysł na pomoc w tych ciężkich czasach Pozdrawiam serdecznie
Madre dzialanie jest dla ludzi madrych i pracowitych. Jedni maja to cos. Inni zagubili bladzac po drogach zycia lub nigdy tego nie posiadali. Robi Pan pożyteczne rzeczy i jeszcze dzieli sie tym z nami. Az mnie sama naszla ochota by w przyszlosci /jestem w trakcie zagospodarowania, swiezo zakupionej dzialki/zabrac sie za majsterkowanie. Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za przekazywana nam wiedze.
Dokładnie o tym myślałem - jak zastąpić puszki i właśnie to rozwiązanie wydawało mi się najlepsze. Rozważałem jeszcze grubsze rury aluminiowe lub miedziane ale ... Na szybę wykorzystam laminat (jest drogi ale wydaje mi się, że bezpieczny i łatwiej go utrzymać w czystości) nie wiem z czego zrobię ramę. Aluminium szkodliwe dla zdrowia :) - niewyobrażalna głupota. Sukcesów życzę! Pozdro
Fakt, trzeba korzystać z czegoś co jeszcze jest w tym kraju za darmo 👍
Mistrzu dziękuje bardzo za to nagranie bo dziś właśnie szukałem takich rurek aby wykonac owy kolektro bo takiej ilosci puszek akurat nie mam :D
Dziękuję za podzielenie się🙂
Matko! Tylu madrych mamy ludzi a nikt ich nie promuje!!nie pomaga!to by bylo i dla dobra nas wszystkich!!
Państwo nie chce tego dobra 🫣
Ciekawe ciekawe ! Dziś żona pokazała mi Twoją stronę. 👍
Dawno temu miałem wziąć się za podobny kolektor tylko troszkę inne materiały w środku oraz kolektor na wodę.
Wszystkiego dobrego !
Witam po prostu mieć taką głowę i wymyślić taki kolektor wielki szacunek i do roboty czekamy na finał pozdrawiam serdecznie mistrzu
Dziękuję, super pomysł.
Świetny pomysł, brawo, dobra robota zwłaszcza teraz, gdzie m.in. prąd i opał strasznie drożeje. Zostałem przez Pana zainspirowany do wykonania takiego urządzenia. Jak tylko znajdę wolnego czasu trochę, to też postaram się zbudować coś podobnego.
Fajne. Dodatkowa energia. Hejterow olej. W sumie to nawet woda w but plastikowych jest szkodliwa a wszyscy kupują
Dlatego piwo kupuje się w butelkach, żeby pić zdrowsze :). Choć zdrowe piwo i tak już nieczęsto dostaniesz - jest tylko z małych, prywatnych browarów. Niepasteryzowane.
Aluminiowe naczynia były niezdrowe. Tylko nikt o tym nie wiedział, kiedy były w powszechnym użytku. I ludzie mieli choroby z tego tytułu. Ale z drugiej strony, jedzenie wtedy było znacznie zdrowsze, więc i organizmy mocniejsze.
Ja na ten przykład, użyłem do DGP z kominka metalowych, ocynkowanych, prostokątnych kanałów, nie spiro. Oczywiście izolowanych wełną kominkową. Spiro aluminiowe były zresztą przeznaczone do wentylacji wyciągowej generalnie. Mam kawałki spiro od wentylatora DGP do rozdzielacze, jednak to są spiro z jakiegoś twardego, błyszczącego metalu, nie z aluminium.
Ale możesz samemu poszukać po Internecie informacji. Nie należy przesadzać, a jednocześnie ostrożność nie zawadzi.
Czy jakiekolwiek piwo jest zdrowe?
@@bikerator zdrowe, znaczy *nie szkodzące*
jeśli już koniecznie musisz pić (na podstawie Twojego obecnego ogrzewania) 😁
Witam serdecznie dobry pomysł 👍 Pozdrawiam
Witam. Dobry pomysł z tą rurą spiro. Większa średnica od puszek więc teoretycznie większa ilość powietrza będzie przelatywać. Ciekawi mnie tylko czy zdąży się wystarczająco nagrzać, jak w projekcie z puszkami. No, ale czekamy na kolejny film a hejterami proszę się nie przejmować, nie ma nic bardziej szkodliwego od ich jadu. Pozdrawiam, Piotr
Super czekam z niecierpliwością na efekt w porównaniu do puszek....pozdrowionka
Ja tak robię z prądem, pal licho czy to się opłaca czy nie. Satysfakcja, że nie muszę tyle płacić molochom energetycznym powiązanym politycznie jest bezcenna.
Potrzeba matką wynalazków, świetny pomysł 👍, z resztą są takie solary do grzania wody w basenie i muszę przyznać że świetna sprawa, a każdy dodatni stopień za freee dodaje złotówkę do naszej kieszeni 😏
Ciekawy filmik. Pozdrawiam z łapką w górę 👍👍👍
Ludziom nigdy nie dogodzisz. Zawsze problem, mimo, ze sprzedajesz pomysł za darmo. Dzięki, wykorzystam właśnie do ogrzania kurnika.
Wrzuć filmik jak to wszystko robisz krok po kroku. 😀 pozdro
fajne..czekam na film z realizacją:) powodzenia.
Tak teraz pomyslalm..zmien kierunek obrotow wentylatora w tym starym kolektorze i zobzcz jak bedzie to dmuchac cieplem przez dolny otwor..pozdrawiam 👍
Zmiana polaryzacji w wentylatorze powoduje zmianę obrotów silnika.Więc i zmianę kierunku przepływu powietrza.
@@bikerator dokladnie 😉👍
Tak trzymaj i nie słuchaj głupot.pozdrawiam
U mnie działa cały rok na puszkach po piwie. Obudowa drewno + płyta HIPS przezroczysta. Z tyłu płyta plastikowa + 10mm izolacja styropian i folia alumium. Zasilanie panel solarny 10W na wentylator od procka na wyjściu. Czyli automatyczne załączanie. Czasami trochę za głosny i następny będzie z 5W solarem i puszki z coli.
Można?można💪👍
Hi🔔 freuen uns über deinen Besuch und das es dir gefällt, wünschen dir eine schöne Woche, see you later. Liebe Grüße Siggi und Marianne ❤
Dzień dobry, dobry temat
Myślę o mobilnym, takim szerszym 50cm na 50cm na 150cm wysokości. Jak Pan myśli zadziała to coś czy nic?
Aluminium się utleniania i dlatego jest szkodliwe jednak wciąż z niego korzystamy. Kolektory takie działają a nie wiele kosztuje ich zrobienie. Ludzie jednak oporni są na zmiany. Węgiel, węgiel i nic innego. Pozdrawiam.
trzymaj tak dalej :)
pozdrawiam
Ja tam, nawet w zimę za bardzo nie grzeje, nie lubię 😉
😉
super, czekamy na drugi filmik. chcę sobie ogrzać w ten sposób komórkę na podwórku więc może mi się uda dzięki twoim wskazówkom. a idiotami się nie przejmuj :) to mogą być także ludzie którzy żyją z tego że hejtują wszystko co się pojawia w internecie - taka praca po prostu :). super że kolektor będzie z rurek spiro bo ja piwa z puszek nie piję :)
Świetnie ! pomyślałem sobie że może sobie sprawię takie urządzenie na tarasie ,ale problemem będzie otwór w murze ponieważ mieszkam w budynku….Aha ! , proszę się nie przejmować takimi pytaniami 🤦🏼♂️ zawsze będą ludzie którzy są ciągle nie zadowoleni ,to tacy którzy nigdy do niczego nie dochodzą i nic nie osiągają ,słońce dla nich nie ma sensu …😉 bo przecież zachodzi , ..a miało świecić 😄😄😄
Z otworem problemu nie ma,wystarczy wywiercić.Właśnie wczoraj kupiłem takowe wiertło na allegro .
Warto dodać wentylator zasilany solarnie. Wdmuchuje jak świeci słońce a więc kiedy grzeje, a nocą utrudnia przepływ czyli wychładzanie.
Interesuje mnie wiatraczek, który pan nabył, czy jest bezprzewodowy i całkowicie nie wymaga elektryczności, bo jeżeli tak, to jest to fantastyczny pomysł i rozwiązanie na całkowicie darmową energię. Oglądałam film o kolektorze z puszek po piwie (mam dopiero 9 sztuk, bo nikt w domu nie pije), ale ten pomysł z obecnym rozwiązaniem wydaje się być niezmiernie ciekawy. Gratulacje dla pozytywnie zakręconych. Przez cały czas pomysł ten towarzyszył mi, aby się zdobyć na taki awaryjny system grzewczy. Niestety jestem tylko kobietą....i co ona może zrobić? Czekam na tanie rozwiązanie za daaaaaarrrmooo, a może tak z palety podwójnej (przebić tylko deski z jednej strony na drugą i zastosować wszystkie niezbędne elementy jakie znajdują się w rekuperatorze czy solarze)? Jeżeli ktoś spełnia wymogi na zieloną i całkowicie czystą energię to na pewno pan. Gratuluje i pozdrawiam.
Co do wiatraczka to bez niego kolektor też pracuje tyle że grawitacyjnie.
Brawo dla Pana ,chce taki 😀
Mozna zamowic taki solar?
Fajny pomysł a baranami komentującymi , typu" aluminium jest trujące", czy "w nocy nie działa" się nie ma co przejmować, szkoda czasu na to :)
Witam. Dobry pomysł. Mam wątpliwości do tych montowanych rur. Jest to jakiś koszt. Czy nie prościej i taniej było by zrobić taki kolektor pusty z pomalowana na czarno tylną ścianą z blachy, sklejki lub czarnej foli np do oczek wodnych?
Kamera nawaliła i kule ze ściany zrobiła, teraz nie wiadomo, jak zrobić to darmowe.
Nie przejmuj sie komentarzami ☝️
Rob swoje 👍👌
Zawsze znajda sie narzekacze 🙈
Witaj ciekawe jak to wyjdzie z tym spiro niby łatwiej zrobić, ale czy tak samo będzie ciepło jak z puszek 👌👍😀😀😀pozdrawiam
Też czekam na wyniki.
Czy się sprawdzi.
I jak będzie koszt wykonania.
Witam. Zrobiłem taki z rury spiro fi 80. Sprawdza sie bardzo dobrze. Oczywiscie potrzeba słońca . Jeden dzień pracy, i działa
@@ryszard2554 o to super 👌👍😀😀😀
Próbował Pan zamontować kolektor w poziomi , żeby obniżyć wylot ciepłego powietrza , czy dużo się obniżyć wydajność
Nie mam pojęcia.
Proszę się nie przejmować malkontentami. Grunt to kierować się regułą: " kto chce szuka rozwiązań, kto nie chce szuka wymówek" ;) Dobra robota ;)
Dziękuję za wsparcie.
Super. Leci sub. Więcej proszę
Dziękuję i niebawem będzie się działo😏👍
Mam nadzieję że kiedyś mi się uda zrobić taki kolektor👍👍👍
Nie mogę się doczekać
Na zimę to by się całą elewacja od południa + dach takie przydały. To by miało sens, nie licząc kosztów produkcji. Pojedyńczy panel niestety dostarczy energię liczoną w Watach
Witam lux video
A jednak, czekam z niecierpliwoscia :)
Zaje fajny pomysł też pomyślę nad budowom tego kolektora myślę żeby rury czy puszki po piwie ułożyć w poziomie i to by samo cioglo ciepłe powietrze beż wentylatora perpetum.co myslisz o takim rozwiązaniu
Czy zamiast rur spiro można zastosować mp. Blachę falistą ? Bardzo dobra robota ! Hejtem i głupimi pytaniami proszę sie nie przemować . Dziękujemy za dzielenie się wiedzą !
Myślałem nawet nad zwykłą płaskom blachom.Chodzi tylko o to aby było coś co absorbuje ciepło że słońca.
Również witam serdecznie 👌😊
Tak jak Waldemar napisał. Nie przejmuj się hejtem bo Ci co to hejtują to pewnie nawet by na papier toaletowy nigdy sami nie wpadli😁
A ja mam taki luźny pomysł na nieco inny kolektor. Można by zrobić coś podobnego ale zamocować na oknie od wewnątrz . Z tym, że po pierwsze kolektor byłby zdejmowalny (ew. postawiony przy samej szybie), po drugie nie zasłaniałby całego okna tylko np. połówkę albo np. drzwi balkonowe jak ktoś ma balkon by nie zaciemniać zbytnio pokoju. Kolektor nagrzewałby się tak samo jak ten zewnętrzny albo nawet bardziej a ciepło oddawałby na pokój. Oczywiście byłaby to wersja bez tej płyty z poliwęglanu bo szyba w oknie by tę funkcję spełniała. Taki kolektor jak na filmie można zrobić pod pewnymi warunkami: Wolny kawałek ściany na zewnątrz i wewnątrz, najlepiej jak ma się do tego taras lub balkon (łatwiejszy montaż). Duża ingerencja w ścianę (duże otwory na wylot). No i jeśli nie jest się właścicielem mieszkania - pozwolenie właściciela na takie otwory i generalnie na kolektor.
To może się udać💪👍
@@bikerator A jak byś go zbudował ? Rury aluminiowe (zamiast puszek) powinny mieć szczelnie zatkane końce? Ścianka jakaś potrzebna od strony pokoju czy wystarczy sama rama? (stalowa czy drewniana?). Najprościej byłoby zrobić drewnianą. Tylko właśnie nie wiem czy potrzebne by było zamykanie pochłoniętego ciepła jak w przypadku tej zewnętrznej wersji? Chyba przetestuję to na południowym okienku. Niestety to małe okienko a budynek sąsiada zasłania słońce do godz. ok 12. Dużo okien i drzwi balkonowe mam od wschodu niestety. Sprawdzę jednak gdzie i przez ile czasu się szyby nagrzewają teraz w okresie jesienno -zimowym. Ciekawe ile jest średnio słonecznych dni w okresie grzewczym w Polsce.
Jest moc💪
Dziękuję.
Proszę się nie przejmować krytyką. Wieniec laurowy dla Pana!
Czekamy na film instruktażowy.
czekam na odcinek z budowy. szkoda, ze video sie urywa na koniec. czekalem na wiecej.
I co się lepiej sprawdza? Puszki czy te rury spiro?
ogolnie gratuluję pomysłów w filmach. Pozdrawiam
Puszki działają👍kolektora z rur sporo nie zrobiłem ale pewnie też działał by bez problemów.
Dziękuję za szybką odpowiedz. Szukalem odpowiedzi w pańskich filmach ale nie mogłem znalesc. Pozdrawiam
Super pomysł, a może jakiś odcinek jak zrobić instalację aby mieć światło "darmowe" jako dodatkowe np. bloku, jakieś panele solarne żeby wieczorami zasilić lampki, naładować tel. itp. ?
200 puszek w trzy godziny zebrałem z poboczy drogi jadąc rowerem,
prawie połowę puszek zepsułem wiercąc denka :)
+(plus): sprzątanie Ziemi i Al do recyklingu
- (minus): zanieczyszczenie środowiska pyłem i opiłkami Al.
Można kupić czarne z zewnątrz rury AL z powłoką pvc(?)
Myślałem wykorzystać okno z odzysku.
Ale czy nie byłoby prościej bez puszek, rur, szyby, tylko czarna z zewnątrz blacha zamiast szyby?
Witam i pozdrawiam☺
5:40 Tu nie chodzi o to - co dzieje się gdy nie ma słońca. Mnie interesuje jakie straty termalne daje taki wymiennik gdy nie pracuje. Aby go zamontować trzewa wybić dwie niemałe dziury w ścianie zewnętrznej. Przez te otwory ciepło ucieka z pomieszczenia. Pytanie brzmiało : jak zachowuje się ten wymiennik gdy słońca nie ma przez parę dni? Jakie temperatury są na wejściu i wyjściu i czy przypadkiem nie okaże się, że dla tych (statystycznych) 66 dni słonecznych w zimie nie będzie się to opłacało? Jakie są straty ciepła w mroźną noc? Jakie temperatury są wewnątrz kanałów podczas mrozu?
To proszę sobie zrobić i sprawdzić.Czy oczekuje Pan iż zrobię profesjonalną ekspertyzę ?Może jeszcze certyfikat wystawię zgodności z unijnymi normami?Chcesz Pan to sobie rób nie chcesz to potraktuj cały film jako fanaberię jekiegoś ekscentryka.Ja osobiście nie dbam o Pańskie zdanie a tym bardziej opinie.
@@bikerator Nie rozumiem Pańskiej agresji. Tak - zrobię taki wymiennik. Ale zanim sperforuję ściany swojego domu - wykonam takie pomiary. Zwróciłem się z tym do Pana, bo ma Pan wszystkie potrzebne ku temu narzędzia i przyrządy. Gdy już zrobię swój wymiennik (na bazie Panskiej pracy) , podzielę się z Panem swoimi obserwacjami. Pozdrawiam.
@@arturmijalski Przepraszam może zbyt radykalnie odebrałem zpański komentarz.Dzisiejszego dnia wylewa się na mnoe tsunami hejtu.Ten filmik pokazałem jako ciekawostkę i ewentualną alternatywę na dogrzanie chałupy.Mam to 8 lat i się sprawdza.Nikogo nie namawiam do budowy tego.
@@bikerator proszę nie przejmować się hejtem. To domena ludzi którym nic się nie chce i niczego w życiu nie osiągnęli. Tego typu majsterkowanie które Pan pokazuje, prowadzi często do wielu niepowodzeń i drwin. Ważne jest to, że za kolejnym razem się uda.
@@bikerator Niech Pan wrzuci na luz.. to jest na prawde zajebisty pomysł (szczególnie wersja z puszkami)
Olać ciepłym moczem hejterów bo to dwuleworęczne dzbany które jedyne co porafią to wstukać w klawiature te swoje kocopoły.
Wleciał subik i łapka w góre
Tak trzymaj
Jest moc💪
Puszkibsą bezpieczniejsze. Od środka pokryte są cienką warstwą plastiku.
daj znać czy wydajność tego nowego kolektora jest taka sama jak tego starego , w starym masz mniejsze średnice rurek piwnych, cieńsze ścianki (szybciej się nagrzewają i szybciej oddają ciepło) i powietrze tam szybciej się nagrzewa podczas wymuszonego przepływu bo masz większą powierzchnię grzejną i mniejszą ilość powietrza wewnątrz rury, tu będzie inaczej i jestem ciekaw czy te różnica między średnicami rur w tym przypadku będzie mała jakieś znaczenie w wydajności, pozdrawiam
Dokładnie 👍👍👍 Cenna informacja. Bo nie wiadomo czy już zaczynać pić czy jednak jechać do Casto 😉
@@grizzwold884 😆😆
Patrząc na inflację i wzrost cen w sklepach ale też zrost cen za prąd, gaz, węgiel każdy sobie będzie budował takie kolektory chociaż żeby dogrzać to coś paliwa zaoszczędzi. A co myśli Pan o wykorzystaniu takiego kolektora latem do ogrzewania wody użytkowej żeby nie palić w piecu kierując strumień gorącego powietrza przez wymiennik ciepła taki turbodym jak do kominka?
Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam Pozytywnego Człowieka.
Latem do grzania wody mam zrobiony inny system .Wszystko jest na kanale.Zapraszam do zapoznania się z tym rozwiązaniem.
@@bikerator widziałem, eleganckie wykonanie. Czy kolektor powietrzny nagrzeje wody to chyba jakiegoś inżyniera od termodynamiki trzeba zapytać.
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź. I zdrowia życzę bo wszystko inne się zrobi, zarobi.
Moje pytanie do twórcy z doświadczenia w eksploatacji już istniejącego kolektora. Zimą, gdy słońce nie świeci, czy jest jakaś cyrkulacja, jeśli tak, to czy nie ma procesu wychładzania pomieszczenia przy otwartych otworach górnym i dolnym?
Pytam, gdyż zgodnie z prawami fizyki schłodzone powietrze powinno gromadzić się na dole a tym samym wpływać do pomieszczenia.
Pozdrawiam.
Wystarczy zamknąć cyrkulację szyberkiem.
Dziękują za odpowiedź. To jest oczywiste jeśli jesteśmy w pomieszczeniu, ale jeśli jest to w domku kempingowym, to chyba konieczny byłby z jakiś regulator, automatycznie zamykający przepływ, żeby bilans był dodatni.
Tylko jaki i jak go ustawić.
Może na zasadzie termostatu?
Pomysł super - na podobnych zasadach działają kolektory do np. ogrzewania basenów przydomowych. Super sprawa. Jestem na etapie kombinowania gdzie i jak z sensem to zamontować u siebie ;) Zastanawiam, się tylko nad jedną sprawą - czy sam poliwęglan/szkło pomalowane na czarno nie wystarczy? W sumie tak samo się "pudełko" ze szkła/poliwęglanu powinno nagrzać jak te puszki w środku ;) A mniej roboty by było ;)
Puszki to absorber ciepła a poliwęglan przepuszcz promienie słoneczne oraz stanowi izolację przed wychłodzeniem absorbera z puszek.
Przepraszam w tym wypadku absorber to rury sporo.
Czekamy na 100 000 wyświetleń 🏆🎖🥇
Ja też😏
Proponuję anemostat zastąpić przepustnicą najlepiej sterowaną termostatem ale takie nawiewowe jak w okapach też coś tam dadzą a jeśli chcieć ręcznie to dobrze jak anemostat plastikowy (nie wiem jaki tu jest) bo mniej przewodzi ciepło i nie przemarznie. Jak już nie będę miał ważniejszych tematów może taki sprzęt zafunduję kurom.
A gdyby tak obok puszek w Pana starym kolektorze dołożyć jednak te zdemontowane rury miedziane... I podłączyć je pod grzejnik w pomieszczeniu... Albo nowy osobny grzejnik podłączyć... Z obiegiem do solarów... Tylko ciekawe co wtedy z cyrkulacją grawitacyjna będzie czy na pompę... CWP! Z Panem Bogiem
Skąd Pan wie, że nie poumierali ?!!! - To, że komuś wpiszą, że po wypadku samochodowym zmarł na menorawirusa, to nie znaczy, że z jego rozwalonym łbem nie miał nic wspólnego TIR, który go rozjechał.
To był na 100%TIR który jechał S6 do Gdańska.Są świadkowie i nagranie na wideorejestratorze.Pytanie tylko czy tak to zostawisz czy zgłosisz do prokuratury?
Pomysł dobry ale tylko tam gdzie są dni słoneczne.
U mnie na północy jest ich b. mało:
X 20- 14 dni w tym 9 do 20 października
XI 20- 3 dni
XII 20- 1 dzień
I 21- 3 dni
II 21- 7 dni
III 21- 13 dni w tym 6 do 21 marca
Czyli przez pół roku było tylko 41 dni z jako takim słońcem, takich z kilkugodzinnym słońcem było tylko 15 dni.
Nie wiem czy nie lepiej zastosować 2 panele po 440Watt do tego grzałka 800-1000Watt i gotowe. Robisz tylko jedną małą dziurkę w ścianie na kabel, wszystko spinasz do kupy i masz ogrzewanie.
Być może ,nie sprawdzałem tego co proponujesz ale to też może być jakaś alternatywa.
Ludziom się chyba wydaje, że fotowoltaika to magazynowanie energii 😂🤣😂🤣
Również robię kolektor ale zamiast spiro użyje blachy trapezowej którą uformuje w kształt półokręgu.
fajny pomysł, tylko skąd ja tyle puszek wezmę ? Ja rocznie może wypijam 10 ;)
Wystarczy zabrać plecak,wsiąść na rower i wyzbierać to co jest przy szosie🤔😉👍
@@bikerator tak tylko żartowałem, kiedyś spróbuję i poexperymentuję!
W zimie słońce jest niżej i g bardziej ogrzewa ścianę czyli kolektor. A nie mogło by być bez tych rur?
👍
Czy według Pana lepiej użyć plyty poliwęglanowej komorowej, czy zwykłej? Pozdrawiam
Lita płyta była by lepsza a najlepiej zwykłą szybę nawet z 3 kawałków.
@@bikerator Ok, dziękuję za wskazówkę.
Jeśli mi umknęło to przepraszam- czy kolektor jest w pełni pasywny czy jest jakiś wentylator wymuszający przepływ powietrza?
Wszystko jest w kilku filmach o tej tematyce na moim kanale.Zapraszam więc do zapoznania się z treścią.A co do wentylatora może być ale nie musi.
Wiosna, jesień, zima ok. Natomiast co w lato?
W lato zamykasz cyrkulację za dnia a nocą otwierasz k kolektor absorbuje chłód i wyłącza zimne powietrze niczym klimatyzator.