W serwisie rowerowym też mi polecili owijać taśmą dwa razy, więc coś w tym jest 😉 Bardzo fajny poradnik, też się przymierzam, obejrzałem z przyjemnością, dziękuję i pozdrawiam 👍✌️
Zrobiłeś profesjonalnie wszystkie czynności związane z tubeless 🌞 Będzie trzymać i oby jak najdłużej . Bardzo mnie się podobał ten materiał merytoryczny . Czekamy na kolejne spotkanie . Trzymaj się zdrowo i cieplutko . Chicago 🇵🇱🚲🚵♀️
Też ostatnio zrobiłem na próbę, na razie tylko z przodu. Opona schwalbe hurricane, drut, rant wygładziłem papierem ściernym, obręcz dt r470, taśma tesa. Trzyma ciśnienie już ponad tydzień, poprawa komfortu przez niższe ciśnienie bez ryzyka dobicia - znacząca. Polecam.
Trzy tygodnie temu zrobiłem to samo. Opony Panaracer Gravelking ss. Koła na obręczach DT Swiss R460 fabrycznie oklejone taśmą. Dokupiłem tylko zaworki i mleko. Opony wskoczyły na miejsce po zwilżeniu wodą z mydłem przy pomocy zwykłej pompki podłogowej za 60 zł :) Łatwizna. Po zalaniu mlekiem trzymają ciśnienie do tej pory. Muszę tylko kupić ciśnieniomierz, bo nie wiem ile ubyło przez trzy tygodnie, ale opona jest na tyle twarda że można jechać!
@@trochuroweru Używam Topeak SMART GAUGE D2, czy dokładny to nie wiem. Napewno mierzy ciśnienie bardzo powtarzalnie z rozdzielczością 0,01 bara, tak więc ciśnienie można kontrolować bardzo precyzyjnie. Tylko ta cena...
I przy podwójnym zawijaniu nie które opony jak są nowe wejdą bez kompresora bez problemu. Ale jak już opona jest stara zwykle lepiej mieć trzy warstwy taśmy.
Na Mazowszu dla odmiany pogoda względnie łaskawa. Sobota i niedziela zapisały się w historii pod znakiem rowerowych eskapad. Trochę popadalo deszczem i śniegiem, trochę powiało ale nie zniechęciło 😎👍
Cieszę się Twoim szczęściem :D U mnie wleciał ten sam pomysł na nowy sezon. Tufo thundero + dt swiss 22mm, ale tak łatwo nie ma ;) Nie dość że przy zakładaniu opony szło połamać łyżki, to potem nie dało sie tego uszczelnić pompką podłogową. Wlożona dętka i p*** ;) Powodzenia w dalszych testach!
Też ostatnio robiłem u siebie z tym, że na nowych oponach Tufo Speedero i jak do tej pory jestem zadowolony ale wiadomo, że na dłuższy test przyjdzie czas :). Pozdrawiam szerokości i szczelności 😀
Pogoda.pogoda..Stać na gravela i mtb to kupujecie rowera jakim jeździliście za młodu za 200 zł.Szybki serwis opony ,,agresywne chiny za 40zł ciuchy lump albo na tymże rowerem do lumpa szmatexa i trening interwałowy super jazda pchanie adrenalinka jak już prawie leżysz.Zdrowie lepsze a frajda młodzieńczą.Nie ma złej pogody na rower
jak mleko zacznie tryskac to bedziesz miał gotowe gruntowanie scian pod malowanie ;) ale z tym piciem yerby przy mleku bym uwazał - można się pomylić, yerbę wlać do opony a mleko do żołądka :P
Krzychu ja też nie mogłem się przekonać do tublesa w gravelu ale jak miesiąc temu go założyłem do czuję wyraźne korzyści z jazdy tak że teraz i w rowerze szosowym chyba też tubless wejdzie.
A ja powróciłem po czasie do dętek, tylko TPU. Dla mnie jedyna korzyść z mleka to łatanie małych przebić które przy dobrych oponach praktycznie nie występują.
Do napełniania lepiej użyć dużej strzykawki, wlewasz odpowiednia ilość mleczka i problem z sprawdzaniem czy za dużo czy za mało z głowy :) W dodatku kupno dużej butli mleka wychodzi o wiele ekonomiczniej.
Wszystko to wiem, ale akurat w aptece nie mieli a czekać mi się nie chciało. Mleka też kupiłem na jedno podejście nie będąc pewnym czy to w ogóle zadziała u mnie.
Też miałem obawy że zwykła pompka nie da rady, że wentyl made in czajna, że zacznie mlekiem chlapać, a poszło dokładnie tak jak u Ciebie. Zaskakująco łatwo weszły opony, ale to pewnie sprawka szerokości obręczy, nie jest za szeroka, opona też mogła się już trochę rozejść. Jeszcze polecam zapatrzyć się w zestawy naprawcze tubeless.
Hej. Jakiś czas temu szukałem opon do gravela i akurat w tym samym czasie, Ty wstawiłeś filmik o swoim nowym zakupie opon Panaracer Gravelking SS, bez plusa. Po twojej ich recenzji, zdecydowałem też je zakupić no ale już te z plusem, czyli plus wkladka antyprzebiciowa. Strzał w dyszkę 😉 Następnie kupiłem błotniki sks speedrocker a po dwuch dniach Ty zakupiłeś dokładnie te same 😁 Kilka dni temu, zdecydowałem, że przejdę na System Tubeless, a tu masz, jak na zamówienie wstawiasz filmik jak to zrobić. Łączy nas chyba jakaś telepatia 😁 Oczywiście zrobię to tak samo jak Ty, z tym, że na tych nieco już zużytych gravelkingach. Wiem, że to nie zbyt dobrze, ale w moich oponach jest ta wkladka antyprzebiciowa i widać jeszcze bieżnik na tej części "slik" więc może trochę jeszcze mi to posłuży. Jak myślisz? Zdecydowałem o tubeless między innymi dlatego, że po ostatniej wymianie dętki, zaczęły się problemy. Opona obracała się po obręczy, ciągnąć za sobą dętkę co powodowało ścinanie wentyla. Walka z tym okazała się walką z wiatrakami. Wszystkiego już próbowałem i padły przy tym już 4 dętki... Mój rower to Kross esker 2.0 z 2019r. Obręcze kół to po prostu "obręcze kross" i nie mam pojęcia czy mogą być też pod mleko czy nie. Wiesz może czy można to jakoś na oko ocenić? I czy w ogóle to dobry pomysł 😉 Ehh, zawracam Ci głowę 😁
Jeśli opona nadal ma bieżnik to spokojnie można jeździć. Moje SS to praktycznie łyse w tej czołowej części. Czy te Krosowe koła da się zamleczyć nie mam pojęcia, tu by się musiał wypowiedzieć ktoś kto ten rower ma i próbował. Jeśli obręcze nie są przystosowane to nadal się to może udać, ale nie musi ;) To niestety loteria. A czy pomysł dobry, to sam nie wiem :) Za kilka miesięcy, będę mógł powiedzieć coś więcej na razie to dla mnie samego nowość. Pozdrawiam
@@trochuroweru Dla mnie też to będzie nowość. No to ciekawy będę Twojej opinii, czy też ją podzielę 😉 Co do obręczy Krossa, to pomyślałem sobie teraz, że przecież mogę tam zadzwonić i się dowiem heh. Dzięki za odpowiedź i gorące pozdrowionka 🙂
Świetny pomysł Krzychu ostatnio też przeszedłem na Tubeless i komfort jazdy bez porównania niższe ciśnienie i w lesie super a na asfalcie nie ma straty. pozdro 🙂
Siema troszkę dużo zabawy z tym zamleczaniem ale co kto lubi wiadomo czasami trzeba spróbować czegoś nowego ja w swoim trekkingu zostanę z dętkami bo przebić nie mam wiele w zeszłym roku jeden kapeć w Lutym i teraz właśnie w piątek też złapałem czyli po roku czasu ale nie wiem czy przebiłem bo już opona była dość łysa i może od tego właśnie czekam na nowe oponki jutro pewnie przyjadą z wkładką antyprzebiciową i zobaczymy jak się sprawdzą pozdro.
@Jacek Jokiel do tej pory też tylko na dętkach latałem, ale końcówka zeszłego roku była rekordowa pod względem kapci :D A i ten się zaczął od jednego, więc... zobaczymy czy na mleku będzie lepiej.
@@trochuroweru Będziesz widział czy jest lepiej u mnie żeby to zmienić to nowe koła bym musiał zakupić a to już pewnie spory wydatek ale kto wie może kiedyś sam spróbuje pozdro.
No te opony na 25mm obręczy nie chciały wejść przy kompresorze. Tutaj też mogło pomóc, że to były używane opony, pracujące już na tych kołach. Tam nie miało się co układać, było już ułożone.
Sprawdź sobie, czy trzyma Ci powietrze na niższym ciśnieniu typu 2,0 bara, bo często nabite do oporu trzymają nieźle, a w wersji "do jazdy" już nie jest tak pięknie.
To tylko jeśli masz kiepskie obręcze lub opony i słabo opona dolega do rantu, w innym przypadku jest dokładnie odwrotnie. A akurat Tufo są całkiem niezłe do tubeles
@@dariuszsterczewski4249 U mnie te opony (Tufo Thundero) pięknie działały na obręczach Accent Rockrider, przejeździłem cały sezon i wszystko grało. Teraz chciałem zmienić koła na DT Swiss PR1600 i niestety, opona trzyma się w rancie tylko na wysokim ciśnieniu :( Nie potrafię uszczelnić kół, jak obniżam ciśnienie, opony wyskakują z rantu. Nie wiem skąd ten problem, na razie wróciłem do dętek. Jak będę zmieniał opony, to spróbuję jeszcze raz zrobić TL, być może problem jest z nimi.
@@czupki no to masz ewidentny problem z obręczami, na jeżdżę na oponach Tufo Speedero i kołach od Dandy Horse i zero problemów, a jeżdżę na niskim ciśnieniu w okolicach 2 bar.
@@dariuszsterczewski4249 Zgadza się, ale czasem po prostu trzeba poprawić i lepiej to zauważyć w domu niż na trasie. Bywa, że masz komplet kół i jedno złapie, a drugie już nie. Przy niższym ciśnieniu jest naturlanie słabszy docisk opony do obręczy i szybciej wyjdzie potrzeba korekty.
To się wstrzeliłeś z filmem. Złapałem pierwszą gumę w gravelu po 3k na DDR posypanej szkłem i oczywiście byłem wściekły, bo poczułem się na tyle pewny, że nie zabierałem w tym roku dętki ani narzędzi, bo to przecież tylko jazdy koło komina... 😁Nie polecam, bo po jakimś czasie opona się rozchodzi, zaczyna trzeć o widełki i powrót jest mocno utrudniony 😂. Wyszedłem z takiego założenia, że przy niskich temperaturach io pod wieczór gucio bym zdziałał, bo u mnie oponę tak łatwo się nie zdejmuje/zakłada jak na filmie 😁. Na test dam szansę oponom z crossa, bo i tak muszę zdjąć opony (źle załatana dętka czy coś) i zobaczę jaka jest różnica i wtedy zadecyduję, czy warto się w to pchać, bo i opony wypadałoby też zmienić, chociaż sezon jeszcze przed nimi. Więc albo zamleczenie tego co mam, albo wymiana opon na bardziej szosowe, drut albo TLR. Masz radę? 😉Ile razy owijałeś obręcz taśmą? Jak na Tufo i opinie o nich, to zadziwiająco lekko Ci weszły na obręcz. Gdyby to były nowe opony, zaleciłbym najpierw jazdę na dętkach, aby nabrały kształtu i łatwiej było napompować/uszczelnić. Nie zaszkodzi też pasta montażowa do opon. Ja tak do tego mam zamiar podejść, bo szkoda tego szamponu do roweru 😂.
W tublessie na nowych oponach można próbować założyć taśmę i oponę. Bez próby z dętkami mi się udało :D ale to był czysty fart początków próby pozbycia się dętki. Czy różnica jest odczuwalna? na pewno opona zachowuje się inaczej nie jest dopasowana do dętki tylko do nawierzchni po której się jedzie. No i pozostaje opcja założenia dętki jak opona ma sporą dziurę i wymaga kołkowania. W nowym rowerze MTB mam dętki i będę chciał albo inne koła i na nich bez dętki albo na obecne obręcze nakleić taśmę.
@FoHsi Ty to zawsze z przygodami ;) Jeśli nowe to ja bym brał zwijane, zawsze to większa pewność jeśli coś jest pod dany system dostosowane. A czy szosowe czy jednak bardziej uniwersalne, to musisz określić czy ten rower na slickach sprosta Twoim potrzebom. Masz crossa w teren co prawda, ale mając opony dedykowane pod asfalt już po tych piachach jakie tam masz nie pojedziesz :D Oponki szosowe wymagają jakby nie było planowania tras pod szosę i nie ma zmiłuj. No chyba że ewentualny spacer nie przeszkadza ;) Obręcze owijałem podwójnie, a nowymi oponami masz rację. Warto je ułożyć najpierw na dętkach.
@@iset112 na razie się wstrzymałem, bo przez lata jeździłem na dętkach i statystycznie miałem jedną gumę na 2 lata, więc to byłoby tylko zaspokojenie ciekawości. Kupiłem dętki w wersji Light na testy z ciekawości 😀. Już nie chodzi o wagę, ale właśnie o kształt opony i opory toczenia 😀.
@@trochuroweru źle mnie zrozumiałeś. Bardziej szosowe w sensie coś w rodzaju Speedero (semi-slick), ale już koledze wyżej napisałem w co poszedłem 😀. Szkoda obecnych opon, więc trzeba je wykończyć, co zajmie pewnie jeszcze ten sezon.
Cześć Krzysztof, jakiego mleczka użyłeś i jakiej taśmy? Czy jesteś zadowolony z Thundero? Mam zamiar też je kupić, tylko zastanawiam się nad oporami toczenia na asfalcie.
Taśma Trezado, mleczko Effetto Mariposa Caffelatex. A oponki są nawet szybkie, spadku prędkości w porównaniu do wcześniejszych Gravelking SS które były semi-slickami nie widzę.
Orientujesz się czy fabryczne koła w Silexie 400 nadają się do tubeless? Z tego co pamiętam jak kupowałem chyba pisało tubeless ready ale teraz na stronie meridy tego nie widzę i już nie jestem pewien.
Tak, można je zalewać, nawet sprzedawca mi to potwierdzał. Co nie zmienia faktów że dali tam za wąskie obręcze jak na gravela i raczej nic ponad te 38mm bym nie zakładał.
Mi piąteczka starczyła na oba koła, owijalem raz z zakładka na 3 otwory, trzyma jak złoto. Obawiam się tylko bo mam zalane mlekiem trezado, a mówią ze to mleko średnie jest.
No przy jednym owinięciu rolka wystarczy, ale ja dla pewności wolałem dać dwie warstwy :) Czytałem przed zakupem o różnych mleczkach i jak wszędzie co człowiek to opinia, ale te co wziąłem nawet niezłe zbierało. Będziesz widział, jak szybko zacznie wysychać lub nie będzie chciało uszczelniać to zawsze możesz zmienić na inne, pozdro
Lepiej nawinąć dwa lub trzy razy. Mi przy jednym razie jak w oponie nie było powietrza to cała opona schodziła z rantu koła. Jak stanie ci się to w trasie to musisz dętkę zakładać.
Witam, żeby poczuć właściwy efekt jazdy ba mleku powinieneś mieć opony zwijane, drut jest sztywny i opona nie będzie pracować na nierównościach, właściwie jedyne co osiągniesz to to, że po przebiciu opony i uzupełnieniu ciśnienia można normalnie dalej jechać, chociaż nie wiem czy przy drucie nie będzie Ci gubić mleka....
Dlaczego opona drutowa ma nie pracować na nierównościach? Przecież za to odpowiada osnowa opony, mieszanka gumy, materiał z którego wykonana jest ścianka, a nie rant, który czy drutu czy kewlarowy nie ma prawa drgnąć siedząc w rowku obręczy!
Ja żonie zrobiłem tubles w elektrycznym rowerze miejskim, nakleiłem taśmę, zmieniłem opony na gravelowe, i działa. Miałem dość łatania dętek. Od roku nic nie robiłem, przepraszam, dolałam mleka.
Siema Krzychu. Kupiłem nowe oponki przystosowane do TUBELESS i przednia opona krzywo leży jest bicie 3-4 milimetry. Daj mi na to jakąś radę bo zaraz szlak mnie trafi 😤
płyn do naczyń i odrobina wody, dobrze ranty zwilżyć i nabić wysokie ciśnienie. Chyba że opona fabrycznie źle odlana i ma bicie, wtedy nic się z tym nie zrobi.
@@krs6194 Nie o to chodzi. Po prostu każdy środek smarny wchodzi w kontakt z kurzem z drogi. To się potem mieli ze sobą i po 100/200 km zmienia w czarny nalot. Wiele lat jeździłem na różnych oliwkach, ostatni sezon na wosku Soudal, a w tym roku sprawdzam ten właśnie wosk z Bike 7 I pomimo że do oliwek już raczej nie wrócę, to nawet przy woskach trzeba średnio co 300km napęd dobrze umyć jeśli chcemy żeby ''wyglądał'' :)
@@trochuroweru dzięki. Właśnie się zastanawiam pomiędzy RR521 a XR361, 521 mają wyższy stożek, ale niższą szerokość wewnętrzną (20mm). Optycznie podobają się RR bardziej, ale są słabsze
Blokuje mnie trochę scenariusz taki, że kupię nieco cięższe i drogie oponki tubeless, które następnie przebiję, po czym będę niejako zmuszony jeździć na cięższej gumie i jeszcze z dętką ;d
Ze swojego doświadczenia powiem ze pięknie się rolują, od razu czuć. Ale.... Moment przebicia i cała d.. Zalana mlekiem. Moim zdaniem za duże ciśnienie jest w szosowych oponach przynajmniej do 28 mm by wkładać tubeless. Co innego gravel/mtb tylko tubeless.
@@sepluv8415 Niby mój Giant TCR przyszedł fabrycznie na tubeless. Tył przebiłem na jakimś szkle i powiem Ci, że dopiero w domu zauważyłem, że coś się stało. Ale rzeczywiście cała rama w mleku 😃. Jeżdżę na bardzo wysokim ciśnieniu bo ok. 7 bar. Nawet dało to radę. Co do samej jazdy to mam wrażenie, że nawet na ciężkich oponach Giant gavia course, bardzo dobrze się to toczyło. Wręcz porównywalnie jak na CONTI gp5000 z latexem. Cóż pewnie w przyszłym sezonie jak już dojadę obecny system, to sobie ogarnę tubeless. W razie przebicia zawsze w trasie można założyć jakąś lekką dętkę, a w domu podkleić dziurę latką samoprzylepną tak jak Krzysztof na filmie.
Świetny materiał instruktażowy! Przejrzyście i prosto. Przekona każdego oponenta tubelessa.🙂 Idę do garażu... 😜
W serwisie rowerowym też mi polecili owijać taśmą dwa razy, więc coś w tym jest 😉 Bardzo fajny poradnik, też się przymierzam, obejrzałem z przyjemnością, dziękuję i pozdrawiam 👍✌️
Dobry film dla ZielonegoF16 , lepiej się uczyć na cudzych błędach 😁 Pozdrowienia
Zrobiłeś profesjonalnie wszystkie czynności związane z tubeless 🌞 Będzie trzymać i oby jak najdłużej . Bardzo mnie się podobał ten materiał merytoryczny . Czekamy na kolejne spotkanie . Trzymaj się zdrowo i cieplutko . Chicago 🇵🇱🚲🚵♀️
Każdy jeden Twój filmik ogląda się z taką samą wielką przyjemnością. Pozdrawiam!
Dziękuję i również pozdrawiam :)
Też ostatnio zrobiłem na próbę, na razie tylko z przodu. Opona schwalbe hurricane, drut, rant wygładziłem papierem ściernym, obręcz dt r470, taśma tesa. Trzyma ciśnienie już ponad tydzień, poprawa komfortu przez niższe ciśnienie bez ryzyka dobicia - znacząca. Polecam.
Witam, mi Twój poradnik podoba się :)
Pozdrawiam
Gratuluję :-) Niech się sprawdza.
A to się dopiero okaże ;)
super
gratuluję filmu
:)
Trzy tygodnie temu zrobiłem to samo. Opony Panaracer Gravelking ss. Koła na obręczach DT Swiss R460 fabrycznie oklejone taśmą. Dokupiłem tylko zaworki i mleko. Opony wskoczyły na miejsce po zwilżeniu wodą z mydłem przy pomocy zwykłej pompki podłogowej za 60 zł :) Łatwizna. Po zalaniu mlekiem trzymają ciśnienie do tej pory. Muszę tylko kupić ciśnieniomierz, bo nie wiem ile ubyło przez trzy tygodnie, ale opona jest na tyle twarda że można jechać!
Tylko pamiętaj aby mleko nie dostało się do manometru bo to będzie jego koniec.
@astar też muszę jakiś manometr kupić bo ten w pompce pokazuje jakieś głupoty :D
@@trochuroweru Używam Topeak SMART GAUGE D2, czy dokładny to nie wiem. Napewno mierzy ciśnienie bardzo powtarzalnie z rozdzielczością 0,01 bara, tak więc ciśnienie można kontrolować bardzo precyzyjnie. Tylko ta cena...
@@szymex1 Ja kiedyś kupiłem Schwalbe i na początku działał dobrze, ale po czasie przy prescie nie dało się już zmierzyć
I przy podwójnym zawijaniu nie które opony jak są nowe wejdą bez kompresora bez problemu. Ale jak już opona jest stara zwykle lepiej mieć trzy warstwy taśmy.
Na Mazowszu dla odmiany pogoda względnie łaskawa. Sobota i niedziela zapisały się w historii pod znakiem rowerowych eskapad. Trochę popadalo deszczem i śniegiem, trochę powiało ale nie zniechęciło 😎👍
To dobre warunki były, południowy wschód na razie nie rozpieszcza ;)
Cieszę się Twoim szczęściem :D U mnie wleciał ten sam pomysł na nowy sezon. Tufo thundero + dt swiss 22mm, ale tak łatwo nie ma ;) Nie dość że przy zakładaniu opony szło połamać łyżki, to potem nie dało sie tego uszczelnić pompką podłogową. Wlożona dętka i p*** ;) Powodzenia w dalszych testach!
Jak zakładam te opony z dętkami to też ciężko idzie. Powodzenia w uszczelnianiu ;)
Też ostatnio robiłem u siebie z tym, że na nowych oponach Tufo Speedero i jak do tej pory jestem zadowolony ale wiadomo, że na dłuższy test przyjdzie czas :). Pozdrawiam szerokości i szczelności 😀
Czego również życzę :))
Pogoda.pogoda..Stać na gravela i mtb to kupujecie rowera jakim jeździliście za młodu za 200 zł.Szybki serwis opony ,,agresywne chiny za 40zł ciuchy lump albo na tymże rowerem do lumpa szmatexa i trening interwałowy super jazda pchanie adrenalinka jak już prawie leżysz.Zdrowie lepsze a frajda młodzieńczą.Nie ma złej pogody na rower
FAJNIE się PATRZY jak ROWERY WISZĄ 🙂👌👌👌😉
jak mleko zacznie tryskac to bedziesz miał gotowe gruntowanie scian pod malowanie ;)
ale z tym piciem yerby przy mleku bym uwazał - można się pomylić, yerbę wlać do opony a mleko do żołądka :P
Hehe, dobre :D pozdrawiam
Krzychu ja też nie mogłem się przekonać do tublesa w gravelu ale jak miesiąc temu go założyłem do czuję wyraźne korzyści z jazdy tak że teraz i w rowerze szosowym chyba też tubless wejdzie.
A ja powróciłem po czasie do dętek, tylko TPU. Dla mnie jedyna korzyść z mleka to łatanie małych przebić które przy dobrych oponach praktycznie nie występują.
tutaj poszło bardzo łatwo ale czasem potrzeba jednak więcej zachodu i przede wszystkim trzeba wykręcić rdzeń z wentyla żeby szło więcej powietrza.
Zgadza się 👍
Do napełniania lepiej użyć dużej strzykawki, wlewasz odpowiednia ilość mleczka i problem z sprawdzaniem czy za dużo czy za mało z głowy :) W dodatku kupno dużej butli mleka wychodzi o wiele ekonomiczniej.
Wszystko to wiem, ale akurat w aptece nie mieli a czekać mi się nie chciało. Mleka też kupiłem na jedno podejście nie będąc pewnym czy to w ogóle zadziała u mnie.
Powodzenia 🙂
Też miałem obawy że zwykła pompka nie da rady, że wentyl made in czajna, że zacznie mlekiem chlapać, a poszło dokładnie tak jak u Ciebie.
Zaskakująco łatwo weszły opony, ale to pewnie sprawka szerokości obręczy, nie jest za szeroka, opona też mogła się już trochę rozejść.
Jeszcze polecam zapatrzyć się w zestawy naprawcze tubeless.
Hej. Jakiś czas temu szukałem opon do gravela i akurat w tym samym czasie, Ty wstawiłeś filmik o swoim nowym zakupie opon Panaracer Gravelking SS, bez plusa. Po twojej ich recenzji, zdecydowałem też je zakupić no ale już te z plusem, czyli plus wkladka antyprzebiciowa. Strzał w dyszkę 😉 Następnie kupiłem błotniki sks speedrocker a po dwuch dniach Ty zakupiłeś dokładnie te same 😁 Kilka dni temu, zdecydowałem, że przejdę na System Tubeless, a tu masz, jak na zamówienie wstawiasz filmik jak to zrobić. Łączy nas chyba jakaś telepatia 😁 Oczywiście zrobię to tak samo jak Ty, z tym, że na tych nieco już zużytych gravelkingach. Wiem, że to nie zbyt dobrze, ale w moich oponach jest ta wkladka antyprzebiciowa i widać jeszcze bieżnik na tej części "slik" więc może trochę jeszcze mi to posłuży. Jak myślisz? Zdecydowałem o tubeless między innymi dlatego, że po ostatniej wymianie dętki, zaczęły się problemy. Opona obracała się po obręczy, ciągnąć za sobą dętkę co powodowało ścinanie wentyla. Walka z tym okazała się walką z wiatrakami. Wszystkiego już próbowałem i padły przy tym już 4 dętki... Mój rower to Kross esker 2.0 z 2019r. Obręcze kół to po prostu "obręcze kross" i nie mam pojęcia czy mogą być też pod mleko czy nie. Wiesz może czy można to jakoś na oko ocenić? I czy w ogóle to dobry pomysł 😉 Ehh, zawracam Ci głowę 😁
Jeśli opona nadal ma bieżnik to spokojnie można jeździć. Moje SS to praktycznie łyse w tej czołowej części. Czy te Krosowe koła da się zamleczyć nie mam pojęcia, tu by się musiał wypowiedzieć ktoś kto ten rower ma i próbował. Jeśli obręcze nie są przystosowane to nadal się to może udać, ale nie musi ;) To niestety loteria.
A czy pomysł dobry, to sam nie wiem :) Za kilka miesięcy, będę mógł powiedzieć coś więcej na razie to dla mnie samego nowość. Pozdrawiam
@@trochuroweru Dla mnie też to będzie nowość. No to ciekawy będę Twojej opinii, czy też ją podzielę 😉 Co do obręczy Krossa, to pomyślałem sobie teraz, że przecież mogę tam zadzwonić i się dowiem heh. Dzięki za odpowiedź i gorące pozdrowionka 🙂
Prezesie a kiedy recka sikora na reku ? 👀🤔😏 cos widze ze jakis wpadl 👍 czekam 🤷♂️😁pozdro👊
Świetny pomysł Krzychu ostatnio też przeszedłem na Tubeless i komfort jazdy bez porównania niższe ciśnienie i w lesie super a na asfalcie nie ma straty. pozdro 🙂
Siema troszkę dużo zabawy z tym zamleczaniem ale co kto lubi wiadomo czasami trzeba spróbować czegoś nowego ja w swoim trekkingu zostanę z dętkami bo przebić nie mam wiele w zeszłym roku jeden kapeć w Lutym i teraz właśnie w piątek też złapałem czyli po roku czasu ale nie wiem czy przebiłem bo już opona była dość łysa i może od tego właśnie czekam na nowe oponki jutro pewnie przyjadą z wkładką antyprzebiciową i zobaczymy jak się sprawdzą pozdro.
SIema. Jakie oponki zamówiłeś jeśli to nie tajemnica ?
@@SlepyTV Schwalbe land cruiser 60 dyszek za sztukę na centrum rowerowym.
@Jacek Jokiel do tej pory też tylko na dętkach latałem, ale końcówka zeszłego roku była rekordowa pod względem kapci :D A i ten się zaczął od jednego, więc... zobaczymy czy na mleku będzie lepiej.
@@trochuroweru Będziesz widział czy jest lepiej u mnie żeby to zmienić to nowe koła bym musiał zakupić a to już pewnie spory wydatek ale kto wie może kiedyś sam spróbuje pozdro.
Że ci ta opona siadła w ten sposób to nie wierzę:D
Może przez to, że masz wąskie koła ale no jestem pod wrażeniem. :d
Sam byłem zaskoczony :)
No te opony na 25mm obręczy nie chciały wejść przy kompresorze. Tutaj też mogło pomóc, że to były używane opony, pracujące już na tych kołach. Tam nie miało się co układać, było już ułożone.
Siemanko byku
Słowiański przykuc z nutką Ostrokrzewu paragwajskiego 😀
😁
Sprawdź sobie, czy trzyma Ci powietrze na niższym ciśnieniu typu 2,0 bara, bo często nabite do oporu trzymają nieźle, a w wersji "do jazdy" już nie jest tak pięknie.
Dzięki za sugestię, pozdro :)
To tylko jeśli masz kiepskie obręcze lub opony i słabo opona dolega do rantu, w innym przypadku jest dokładnie odwrotnie.
A akurat Tufo są całkiem niezłe do tubeles
@@dariuszsterczewski4249 U mnie te opony (Tufo Thundero) pięknie działały na obręczach Accent Rockrider, przejeździłem cały sezon i wszystko grało. Teraz chciałem zmienić koła na DT Swiss PR1600 i niestety, opona trzyma się w rancie tylko na wysokim ciśnieniu :( Nie potrafię uszczelnić kół, jak obniżam ciśnienie, opony wyskakują z rantu. Nie wiem skąd ten problem, na razie wróciłem do dętek. Jak będę zmieniał opony, to spróbuję jeszcze raz zrobić TL, być może problem jest z nimi.
@@czupki no to masz ewidentny problem z obręczami, na jeżdżę na oponach Tufo Speedero i kołach od Dandy Horse i zero problemów, a jeżdżę na niskim ciśnieniu w okolicach 2 bar.
@@dariuszsterczewski4249 Zgadza się, ale czasem po prostu trzeba poprawić i lepiej to zauważyć w domu niż na trasie. Bywa, że masz komplet kół i jedno złapie, a drugie już nie. Przy niższym ciśnieniu jest naturlanie słabszy docisk opony do obręczy i szybciej wyjdzie potrzeba korekty.
To się wstrzeliłeś z filmem. Złapałem pierwszą gumę w gravelu po 3k na DDR posypanej szkłem i oczywiście byłem wściekły, bo poczułem się na tyle pewny, że nie zabierałem w tym roku dętki ani narzędzi, bo to przecież tylko jazdy koło komina... 😁Nie polecam, bo po jakimś czasie opona się rozchodzi, zaczyna trzeć o widełki i powrót jest mocno utrudniony 😂. Wyszedłem z takiego założenia, że przy niskich temperaturach io pod wieczór gucio bym zdziałał, bo u mnie oponę tak łatwo się nie zdejmuje/zakłada jak na filmie 😁. Na test dam szansę oponom z crossa, bo i tak muszę zdjąć opony (źle załatana dętka czy coś) i zobaczę jaka jest różnica i wtedy zadecyduję, czy warto się w to pchać, bo i opony wypadałoby też zmienić, chociaż sezon jeszcze przed nimi. Więc albo zamleczenie tego co mam, albo wymiana opon na bardziej szosowe, drut albo TLR. Masz radę? 😉Ile razy owijałeś obręcz taśmą? Jak na Tufo i opinie o nich, to zadziwiająco lekko Ci weszły na obręcz. Gdyby to były nowe opony, zaleciłbym najpierw jazdę na dętkach, aby nabrały kształtu i łatwiej było napompować/uszczelnić. Nie zaszkodzi też pasta montażowa do opon. Ja tak do tego mam zamiar podejść, bo szkoda tego szamponu do roweru 😂.
W tublessie na nowych oponach można próbować założyć taśmę i oponę. Bez próby z dętkami mi się udało :D ale to był czysty fart początków próby pozbycia się dętki.
Czy różnica jest odczuwalna? na pewno opona zachowuje się inaczej nie jest dopasowana do dętki tylko do nawierzchni po której się jedzie. No i pozostaje opcja założenia dętki jak opona ma sporą dziurę i wymaga kołkowania. W nowym rowerze MTB mam dętki i będę chciał albo inne koła i na nich bez dętki albo na obecne obręcze nakleić taśmę.
@FoHsi Ty to zawsze z przygodami ;)
Jeśli nowe to ja bym brał zwijane, zawsze to większa pewność jeśli coś jest pod dany system dostosowane. A czy szosowe czy jednak bardziej uniwersalne, to musisz określić czy ten rower na slickach sprosta Twoim potrzebom. Masz crossa w teren co prawda, ale mając opony dedykowane pod asfalt już po tych piachach jakie tam masz nie pojedziesz :D
Oponki szosowe wymagają jakby nie było planowania tras pod szosę i nie ma zmiłuj. No chyba że ewentualny spacer nie przeszkadza ;)
Obręcze owijałem podwójnie, a nowymi oponami masz rację. Warto je ułożyć najpierw na dętkach.
@@iset112 na razie się wstrzymałem, bo przez lata jeździłem na dętkach i statystycznie miałem jedną gumę na 2 lata, więc to byłoby tylko zaspokojenie ciekawości. Kupiłem dętki w wersji Light na testy z ciekawości 😀. Już nie chodzi o wagę, ale właśnie o kształt opony i opory toczenia 😀.
@@trochuroweru źle mnie zrozumiałeś. Bardziej szosowe w sensie coś w rodzaju Speedero (semi-slick), ale już koledze wyżej napisałem w co poszedłem 😀. Szkoda obecnych opon, więc trzeba je wykończyć, co zajmie pewnie jeszcze ten sezon.
No ciekaw jestem jak te łatki będą się zachowywać po kontakcie z mlekiem.
Na razie po 24h wszystko trzyma, ciśnienie stabilne ;) Ale wszystko się okaże w czasie jazdy.
Cześć Krzysztof, jakiego mleczka użyłeś i jakiej taśmy? Czy jesteś zadowolony z Thundero? Mam zamiar też je kupić, tylko zastanawiam się nad oporami toczenia na asfalcie.
Taśma Trezado, mleczko Effetto Mariposa Caffelatex. A oponki są nawet szybkie, spadku prędkości w porównaniu do wcześniejszych Gravelking SS które były semi-slickami nie widzę.
@@trochuroweru Dziękuję, zamawiam :)
Światła więcej przy nagrywaniu 😉
Skargi proszę kierować do matki natury, ja słoneczkiem nie steruję ;)
Orientujesz się czy fabryczne koła w Silexie 400 nadają się do tubeless? Z tego co pamiętam jak kupowałem chyba pisało tubeless ready ale teraz na stronie meridy tego nie widzę i już nie jestem pewien.
Tak, można je zalewać, nawet sprzedawca mi to potwierdzał. Co nie zmienia faktów że dali tam za wąskie obręcze jak na gravela i raczej nic ponad te 38mm bym nie zakładał.
Mi piąteczka starczyła na oba koła, owijalem raz z zakładka na 3 otwory, trzyma jak złoto. Obawiam się tylko bo mam zalane mlekiem trezado, a mówią ze to mleko średnie jest.
No przy jednym owinięciu rolka wystarczy, ale ja dla pewności wolałem dać dwie warstwy :) Czytałem przed zakupem o różnych mleczkach i jak wszędzie co człowiek to opinia, ale te co wziąłem nawet niezłe zbierało. Będziesz widział, jak szybko zacznie wysychać lub nie będzie chciało uszczelniać to zawsze możesz zmienić na inne, pozdro
Lepiej nawinąć dwa lub trzy razy. Mi przy jednym razie jak w oponie nie było powietrza to cała opona schodziła z rantu koła. Jak stanie ci się to w trasie to musisz dętkę zakładać.
Witam, żeby poczuć właściwy efekt jazdy ba mleku powinieneś mieć opony zwijane, drut jest sztywny i opona nie będzie pracować na nierównościach, właściwie jedyne co osiągniesz to to, że po przebiciu opony i uzupełnieniu ciśnienia można normalnie dalej jechać, chociaż nie wiem czy przy drucie nie będzie Ci gubić mleka....
Ale żeś wyskoczył, przecież to są opony zwijane :D
Dlaczego opona drutowa ma nie pracować na nierównościach? Przecież za to odpowiada osnowa opony, mieszanka gumy, materiał z którego wykonana jest ścianka, a nie rant, który czy drutu czy kewlarowy nie ma prawa drgnąć siedząc w rowku obręczy!
Jak uda mi się zmienić koła w silexie to też zamleczę 😉
Pozdro 👊
pozdro :)
obok,youtube mi poleca,calpe,w ten deszczowy dzień,choć po 13:00 przestało padać
Krzychu, przypomniales mi o moim dawno nieuzywanym matero!
na zdrowie :)
Ja żonie zrobiłem tubles w elektrycznym rowerze miejskim, nakleiłem taśmę, zmieniłem opony na gravelowe, i działa.
Miałem dość łatania dętek.
Od roku nic nie robiłem, przepraszam, dolałam mleka.
Pierwsze 15 sekund i się zastanawiałem się co to za mleko które zalewa się gorącą wodą :)
Część,
btw, jak się te kółka sprawują? Pytam bo one raczej z tych lekkich są a zatem podatnych na uszkodzenia, centry itp.
Pod moim tyłkiem dają radę 😅
Poza tym to że koła są lekkie nie znaczy że delikatne. Jakość obręczy, dobór szprych i odpowiedni zaplot.
Ja nie używam takich łatek. Zamiast ich używam dynaplug. Wtedy nie trzeba nawet zdejmować opony z koła. Dużo wygodniejsze.
Jak już są zalane to oczywiście że tak jak mówisz, ale przy pierwszym założeniu jeśli opona ma jakieś przebicia to warto podkleić od wewnątrz
@@trochuroweru W nowych raczej nie będzie dziur :)
@@xawerionify ale w używanych na dętkach już mogą :)
Gorilla tape przy odklejaniu zostawia dużo kleju który potem ciężko usunąć. Więc wolę taśmy tubless one nie zostawiają kleju.
Dzięki za info
Siema Krzychu. Kupiłem nowe oponki przystosowane do TUBELESS i przednia opona krzywo leży jest bicie 3-4 milimetry. Daj mi na to jakąś radę bo zaraz szlak mnie trafi 😤
płyn do naczyń i odrobina wody, dobrze ranty zwilżyć i nabić wysokie ciśnienie. Chyba że opona fabrycznie źle odlana i ma bicie, wtedy nic się z tym nie zrobi.
Krzysztof myślałeś o zakupie złotego łańcucha KMC , myślisz,że to dobry pomysł ?
Jeśli tylko taki potrzebujesz, to dobry :D
Nowy sezon się zbliża a złoty z woskiem bike 7 pro wax będzie się zajebiście w słońcu błyszczał 👍😉
@@krs6194 do pierwszej jazdy na pewno ;)
@@trochuroweru Myślisz, że tak odrazu się ubrudzi ?
@@krs6194 Nie o to chodzi. Po prostu każdy środek smarny wchodzi w kontakt z kurzem z drogi. To się potem mieli ze sobą i po 100/200 km zmienia w czarny nalot. Wiele lat jeździłem na różnych oliwkach, ostatni sezon na wosku Soudal, a w tym roku sprawdzam ten właśnie wosk z Bike 7
I pomimo że do oliwek już raczej nie wrócę, to nawet przy woskach trzeba średnio co 300km napęd dobrze umyć jeśli chcemy żeby ''wyglądał'' :)
Jak zdrowie
A dziękuję nie narzekam :D
wg. producentów taśma 5 metrów powinna wystarczyć na dwie obręcze, dlatego pytanie...czemu owinąłeś dwa razy jedno koło?
Bo wolałem mieć pewność robiąc to po raz pierwszy. Zresztą sądząc po komentarz tu i na innych kanałach sporo osób tak robi.
@@trochuroweru ok, dzięki za odpowiedź :)
Jak te oponki łatwo weszły na obręcz. Nawet nie używałeś łyżek.
Z dętkami już tak łatwo to nie szło 😅
Będziesz zadowolony, zapewniam.
Mam nadzieję ;)
Dobra, przekonałeś mnie. Zamawiam mleko i wentyle. :)
Ale ewentualnych zażaleń to już nie przyjmuję :D
Pozdro
@@trochuroweru Kupiłem mleko i wentyle Momum. Mam nadzieje, że pójdzie mi tak samo gładko jak Tobie.
@@MarcinRamzes powodzenia :)
@@MarcinRamzes musisz mieć dobre koła i dobrze zarobione. to nie jest takie proste na systemowych kołach ale powodzenia
A myślałeś o tych plastikowych dętkach po 35 gram od chinola ?
Nie, idea była taka żeby spróbować jazdy na mleku a nie na lżejszych dętkach :)
Wlałeś po 100 ml na koło ? To chyba nie błąd czy jednak się mylę ?
No właśnie nie znalazłem dokładnej odpowiedzi, ale 100/120ml to się leje w opony MTB, więc do takich 40mm zapewne odpowiednio mniej.
@@trochuroweru szykuje się do zakupu tych opon, ile mleka powinno się wlać ? 50ml ?
@@lliippttoonn powinieneś rozważyć inne opony 😉
A mleka zależy od opon. Te akurat mają rzadkie ścianki więc na pierwszy raz dałbym po 100ml
@@trochuroweru omg. Wszyscy w koło zachwalają te opony :/ To pozostaje drugi wybór: panaracer gravelking ss+ ? 80% to u mnie asfalt.
@@lliippttoonn plusy podobno strasznie zamulają, jak już to wersja zwykła. A Thundero, cóż mają swoich zwolenników, ja do nich nie należę 😅
A jakie dokładnie masz obręcze. Czy to RR 521?
Hej, to są XR 331
@@trochuroweru dzięki. Właśnie się zastanawiam pomiędzy RR521 a XR361, 521 mają wyższy stożek, ale niższą szerokość wewnętrzną (20mm). Optycznie podobają się RR bardziej, ale są słabsze
Piękny "polglish" w tytule
😅
i jak p oczasie? dalej jeździsz na tubeless?
@@LuiS-kj1qe po kilku przygodach zmieniłem opony na bardziej odporne i do tego dętki tpu
@@trochuroweru polecasz któreś konkretne TPU?
@@LuiS-kj1qe ja mam RideNOW i jest ok. Ale jak opony się podda to i dętka puści. Tyle że są lżejsze od standardowych.
@@trochuroweru dzięki :)
Ciekawi mnie ile ml wlewają inni. Ja ostatnim razem do podobnych opon wlałem ok 40-50 ml i nie musiałem ani razu dolewać przez rok 🤓
No mówiłem że za dużo siknąłem :D
gdzie ta wiosna 😉 czekamy i dobrych wieści brak nadal 😐😐
Ano czekamy, może się nawet i doczekamy... kiedyś :D
Nie rób tubeless, rower musi mieć detki :D i opony pod tą dętkę 200zl za sztukę. Marathon Supreme najlepiej. Szkoda że już ich nie produkują... Eh.
Co to za pompka
Sks Airkompressor 12.0
@@trochuroweru a czy można wierzyć temu manometrowi ?
@@przemop9801 a któremu można na 100% ?
Dopóki wskazania są powtarzalne to jest dobrze.
@@trochuroweru no właśnie muszą być powtarzalne i pokrywać się z jakimś innym przyrządem pomiarowym
Za mną chodzi, żeby sobie w szosie z latexu przejść na tubeless. Tak dla porównania jak się śmiga :D.
Blokuje mnie trochę scenariusz taki, że kupię nieco cięższe i drogie oponki tubeless, które następnie przebiję, po czym będę niejako zmuszony jeździć na cięższej gumie i jeszcze z dętką ;d
Ze swojego doświadczenia powiem ze pięknie się rolują, od razu czuć. Ale.... Moment przebicia i cała d.. Zalana mlekiem. Moim zdaniem za duże ciśnienie jest w szosowych oponach przynajmniej do 28 mm by wkładać tubeless. Co innego gravel/mtb tylko tubeless.
@@sepluv8415 Niby mój Giant TCR przyszedł fabrycznie na tubeless. Tył przebiłem na jakimś szkle i powiem Ci, że dopiero w domu zauważyłem, że coś się stało. Ale rzeczywiście cała rama w mleku 😃. Jeżdżę na bardzo wysokim ciśnieniu bo ok. 7 bar. Nawet dało to radę. Co do samej jazdy to mam wrażenie, że nawet na ciężkich oponach Giant gavia course, bardzo dobrze się to toczyło. Wręcz porównywalnie jak na CONTI gp5000 z latexem. Cóż pewnie w przyszłym sezonie jak już dojadę obecny system, to sobie ogarnę tubeless. W razie przebicia zawsze w trasie można założyć jakąś lekką dętkę, a w domu podkleić dziurę latką samoprzylepną tak jak Krzysztof na filmie.
Nigdy więcej tubeless! Miałem same problemy! Teraz dętki Tubolito.
@@maciejjanawa8952 Możesz coś więcej powiedzieć? Jakie obręcze, jakie oponki itp. i na czym te problemy polegały?
Chciałbym w palcach zakładać opony na obręcze. Kross Vento 4.0 2020 ma obręcze Mach1, tam nawet łyżki się łamią przy zakładaniu, masakra...
Sprzedaj tego krossa i kup jakiś porządny rower.
@@GilbertoDePiento2 🤣
albo taka opona
Takie ladne nowe spodnie a on tym syfem sie bawi ajj
Takie stare ''domowe'' :P