Elektrárna Ervěnice (asi 1936)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 мар 2021
  • Ervěnice
    Ing.Ladislav Postler
    19?? (Odhadem 1936, nejdříve 1936.)
    V nehostinné, poddolované krajině u Mostu byla postavena v roce 1926 parní centrála Ústředními elektrárnami v Praze, a.s., aby pálila neprodejné, méněcenné uhlí: lupky a moury.
    Místa: Elektrárna Ervěnice I.
    Film: 8 mm normal, Kodak Safety Film
    Kamera: Ciné - Kodak Eight, Model 60
  • НаукаНаука

Комментарии • 11

  • @daivernon7346
    @daivernon7346 2 года назад +2

    Krasny diky - byl jsem tam jako ucen a videl jsem stary mramorovy velin na Ervenice I... velka skoda ze to neni na videu

  • @jandax1
    @jandax1 2 года назад +2

    Naprosto perfektní a jedinečné záběry. Škoda že není k dispozici podobný film i z provozu Ervěnické dvojky.

  • @frantisekhabrda4586
    @frantisekhabrda4586 Год назад +1

    Super movie!! Klasika, bez keců, bez 'hudby'!! Takhle je to správně. Ty škodovácký generátory jsou tam doufám dodnes. Byť třeba jenom jako exponát... Na Kladně máme v elektrárně taky jednu škodověnku. Ryčí to jak tur, ale, furt to maká.

    • @frantisekhabrda4586
      @frantisekhabrda4586 Год назад +1

      Eh. Odpovím si sám. Elektrárna, alespoň dle gůglu, vydechla naposled v r. 1946. To měla moje matka ještě osm let do narození. Takže ty mašiny už jsou dávno v p®deli.

  • @ixb1
    @ixb1 2 года назад

    Takový pěkný rodinný film.

    • @postler1978
      @postler1978  Год назад

      Ano. Je to můj děd a jeho teta, která ho finančně podporovala na studiích elektrotechniky, když mu rodiče zemřeli.

  • @EmkonBrno
    @EmkonBrno 2 года назад +1

    7:00 Strojovna se čtyřmi turbosoustrojími (rychloběžné parní turbíny spřažené s generátorem). Pán prochází okolo škodováckého generátoru, který dává 25 megawatt. Vyspělost našeho předválečného strojírenství byla neuvěřitelná.

    • @ptygr
      @ptygr 2 года назад +2

      Vyspělost našeho předválečného strojírenství zhruba odpovídala vyspělosti všech tehdejších průmyslových zemí. A že meziválečné Československo bylo relativně vyspělou průmyslovou zemí, to bylo čistě dědictví začlenění zemí české Koruny do rakouského mocnářství, ač to později národovecký étos všemi možnými prostředky popíral. Když si v podstatě shrnu, co znamenal pro české země rozpad monarchie a vznik samostatného státu, tak mě napadají jen slova jako katastrofa, apokalypsa a bída, byť se to první dvě desetiletí ještě zdaleka neprojevilo :)

    • @spravodlivy
      @spravodlivy 11 месяцев назад +1

      Zožeňte si časopis Strojársky obzor, niekdedy okolo rokov 1931-1935. Tam boli popísané kotlee výrobcov Českomoravskej, Prvej Brněnskej aj Vítkovíc. Neuveriteľné, čo už vtedy dokázali postaviť.
      Dnešné moderné kotle sú len zlepšené verzie z 30-tych rokov.

    • @EmkonBrno
      @EmkonBrno 11 месяцев назад

      @@spravodlivy Co se ale od té doby změnilo zcela zásadně, je tvar a geometrie profilu statorových a rotorových lopatek parních turbín. Přelopatkováním starší turbíny v rámci její generální opravy může znamenat zvýšení účinnosti i o desítky procent.

    • @spravodlivy
      @spravodlivy 11 месяцев назад

      @@EmkonBrno dnešní konštruktéri majú omnoho viac pomôcok na vývoj, ako mali vtedajší inžinieri. Nielen že majú moderné počítačové programy, ktoré im umožňujú rôzne simulácie, naviac majú históriu, z ktorej sa vedia poučiť.
      Mám zviazanú zbierku článkov z časopisu Strojársky obzor, vydanú v roku 1935, nazvanú Moderní kotle. Tam sa venujú trom hlavným vyrobcom: českomoravská, prvá brnenská a vítkovice. Je tam rozsiahly článok o elektrárni Ervěnice. Len tak okrajom: 4 vítkovické kotle dodnes kúria v Tatrách, v Masarykovom ústave Vyšné Hágy.
      Akurát už nie na uhlie, lebo kvôli majstrovstvám sveta v lyžovaní v roku 1970, boli plynofikované. Ale ostalo tam kam komplet zauhlovanie, roštu v kotloch, vynášače škvary...