Dovolím si nesouhlasit, jako chceš říct že když má nejdo Vysokou a po její skončení se dále nevenuje oboru a 20 let bude delat napr v Mekáči tak mu ty vedomosti nikdo neveme? A co takhle zub času to ti neco říka? Čas je neuprosnej a veř tomu že ti veme i pamäť i vedomosti, pokud sa dál nerozvíjíš jako človek nebo nestuduješ danej obor, je to pak k breku a pláči že nekdo s 2 stupnem Vysoké neumý nic lebo proste zapomnel na celej obor.... takže ja s tvojim názorem nesouhlasím. Mám to overené praxi, zapometlivost je bežná lidská vlastnost.......
@@adriansebesta7594 vidím vidím, někdo zapomene i gramatiku ze základní školy:-) ja jsem nepřišla diskutovat:-) to že někdo vystuduje VŠ a jde dělat do mekáče je jeho problém. Já nepoznám nikoho s VS vzděláním co zůstal na nějaké takovéto pozici - nikoho. Je to rozhodnutí na každém z nás:-) jestli se budeme rozvíjet nebo nebudeme. To nic nemění na tom, že co se jednou naučíš v stáří jako by jsi našel.
@@maysbely7881 Očividně si člověk co má rád tato přísloví a říkanky, ale realita býva často jiná. Možná právě ta vysoká škola obrany to má dobře vymyšlené, jak to celé je a jak to bude když ji dostuduješ a reálné uplatnění je vysoké, možná si právě tuto školu vystudovala nebo studuješ, ale položme si ruku na srdce, kolik je zde nesmyslných oborů a škol které jen chrlí absolventi téměř bez šance se uplatnit? Mcdonald je jen příklad, myslím si, že chápeš jak to bylo myšleno, příliš mnoho lidí s vysokou pracuje na pozicích kde stačí učňovka s odřenýma ušima. To se tady snažím říct. To že se to tebe a tvých známých netýká, neznamená, že se to neděje.Ale to nemá smysl asi vysvetlovat osobe co žije jenom na poli konkrétní vysoké školy a na nic jinýho se neohlíži, proto je tvuj názor na tuto tému nesmyslný, jako píšeš výše, nic jinýho jenom ty a tvoje veci te zajímají a v globálu objektivne neřešíš nic...proto sem musel reagovat, protože štatisticky a globálne mám pravdu já.... že ty neznáš nikoho kto delá za málo penez práci na kterou stačí i základka neznamená že se to nedeje...... Gramatiku tady neřeš,ja sem Slovák a jedno je česky mluvit a druhé psát+nejsme tady na diktátu ani na úřadu,kde se ti na gramatiku akorát vymočí na papír.
@@adriansebesta7594 podlož mi to těmi statistickými daty a pak mi piš, že můj názor je nesmyslný. Taky vypadáš jako jeden z těch co mají "vysokou školu života". Taky jsem slovenka a v ČR žiju jeden rok ale než něco napíšu si to třeba i přečtu. Máš úplně irelevantní argumenty a tím pádem se s tebou už nemám o čem bavit. Hezké svátky.
Za mě je VŠ pro hodně lidí důležitá, ale ve většině případů je to hlavně o tom prostředí kam se člověk dostane a ne o tom co ho tam učí. Je to takový jemnější přechod mezi střední školou a dospělostí, tedy aspoň pro mě určitě. Taky se človek může během tohoto období sám lépe poznávat páč mraky lidí po střední netuší co chtějí dělat a odnaší si akorát zmatek a případně různé vnitřní problémy. Jako co se týče samotného vzdělaní dovolím si tvrdit, že až na některé obory jako je ku příkladu medicína, právničina a armáda/policie je výuka celkem žalostná a i když člověku něco dá, tak je to tak špatně udělané že pro kohokoliv, kdo ví co chce dělat je to ztráta času a rychleji by se dostal k informacím na vlastní pěst. Ale to už je v podstatě stejné jako u ZŠ a SŠ, systém potřebuje optimalizovat, což lidi, kteří za to zodpovídají očividně netrápí a pak tam zbytečně lidi sedí víc let než je jim zapotřebí a na 1 užitečnou věc jim do hlavy tlačí 5 hoven a ještě říkají jak jsou důležitá pro všechny.
Vysoká škola opravdu není záruka toho že bude člověk úspěšný a naopak i člověk s minimálním vzděláním může úspěšný být. To ale neznamená že vzdělání jako takové je k ničemu. Spíš jde o to co člověk od života chce a čemu se chce věnovat.
Vejška naní záruka úspěchu, ale otevírá jinak zavřené dveře se zajímavými kariérními cestami a příležitostmi. A i když si s VŠ vydělám třeba jako dělník ve Škodovce, tak mám výrazně příjemnější pracovní podmínky, často možnost Home Office, klidné a čisté pracovní prostředí, variabilní pracovní dobu, spoustu vedlejších bonusů, který za to stojej.
Vysoka skola muze pomoct. Zatim je dost veci, co muzete delat bez ni. Vidim ale stoupajici naroky ze vsech stran. Napr zamestnavatele chteji tam, kde kdysi stacil ucnak minimalne maturitu. Nic nenormalniho. Vysokou chteji take cim dal tim casteji. Najit naplnujici povolani s odpovidajicim ohodnocenim je ale cim dal tim tezsi. Obavam se aby to nedopadlo jako napr v USA, kde si clovek bez vs pomalu ani neskrtne :D Jsem zvedavy co budou casem delat ti lidi, kteri na tu vs nemaji nebo ji nechteji studovat. Opravdu ne kazdy na to ma nebo to chce...
Kámo, je to přesně naopak. Všichni se pohrnou na VŠ a bude nedostatek normálních řemeslníků. Elektrikář na škodovce má víc než kterákoliv kravka s useless vysokou. Vysokou jedině těžkou nebo medicínu, nic jiného nemá smysl. Zaměstnavatelé vybírají podle toho co umíme, ne podle titulů.
@@starkex7230 Tohle ale nejde generalizovat na všechny obory. Souhlasím s tím, že pokud by bylo málo řemeslníků a dalších manuálně schopných lidí, tak by to byl problém, ale na druhou stranu jsou i dost důležitá povolání, která člověk bez vysoké školy prostě vykonávat nemůže. Už jste zmínil medicínu, což je jedno z nich. Další jsou například učitel nebo právník. I kdyby měl člověk nastudovanou každou směrnici zákona nazpamět a orientoval se v tom sebelíp, nikde práci jako právník nenajde, dokud před tím jménem nemá ten titul z VŠ. A to jestli je VŠ těžká je věc poměrně individuální. Co je těžké pro jednoho nemusí být nutně zase tak těžké pro druhého. Naštěstí tohle vidím celkem optimisticky. Myslím, že v každé generaci bylo, je a bude dost lidí z obou skupin - ti, kteří na to nemají hlavu jít studovat VŠ a jsou třeba manuálně zruční (nebo třeba i zase tak nejsou, ale nic jiného jim prostě nezbyde, pokud nemají na to živit se hlavou, takoví se většinou postupně manuální práci naučí zkušenostmi) nebo třeba ví odmala že chcou být např. automechanik či truhlář (u takových zase nemá cenu jít studovat VŠ i kdyby na to třeba měli, ti prostě chcou a nejspíš budou šťastní v té své práci) a na druhou stranu zároveň lidí, kterým bylo zase dáno jinde a VŠ je pro ně způsob realizace a důležitá příprava na život, kterou poté uplatní ve své zvolené profesi. Oboje je důležité, a lidí v mladé generaci je dost aby bylo dost zaměstnanců a pracovníků v každé sféře. Ale ne každé poolání vybírá ČISTĚ na základě toho, co umíme. Na spoustu je potřeba I ten titul.
@@Jackobo6 Těžká VŠ - taková které doslova musíš obětovat veškerý volný čas (nepočítaje nějakou práci/brigádu co máš bokem), abys měl vůbec šanci ji dokončit.
VŠ diplom, není bezcenný kus papíru, ten diplom ukazuje, mj. i to, že jsi člověk, který je pracovitý (děláš školu a zároveň často chodíš po brigádách apod.) a hlavně spolehlivý, jelikož v jednom kuse něco děláš, odevzdáváš, chystáš atd. a nejedná se o přípravu jako na středoškolskou písemku z dvou stránek v sešitu. Je to důkaz toho, že jsi schopný a cílevědomý člověk. Zároveň VŠ je jen nástroj k tomu, aby ti otevřel dveře k lepší kariéře a k seberozvoji, to jestli této příležitosti využiješ, je jen na tobě a tvé pracovitosti a odhodlání. S VŠ titulem může x lidí dělat práci, kterou by měli i pouze s maturitou, nicméně je tady dalších x lidí, kteří se univerzitou nesnažili jen proplouvat, ale šli tomu naproti. Tihle lidé se pak mají značně lépe v lépe placených a více flexibilních pracovních pozicích. Samozřejmě existují lidé, kteří i s minimálním vzděláním byli schopni rozjet milionové podnikání, těmhle všechna čest, nicméně jsou to ojedinělé výjimky, zbytek se pak spíš bije do hlavy. Samozřejmě pak je důležité myslet i na to, že v mnoha případech existuje něco, jako kariérní strop, kde tvé povýšení už nebude možné, pokud právě titul nemáš. Ano, vezmou tě do té dané firmy, ale za 10 let se dostaneš o pozici, dvě výše. S titulem bys mohl být pak ještě o několik levelů dál, což znamená, více peněz, méně práce, méně nervů, stresu apod. Ale jak jsem zdůrazňoval, každý svého štěstí strůjce. To, že máš výšku, neznamená, źe po státnicích automaticky nastoupíš do práce, kde dostaneš 100k hrubého. Nicméně ti to v kariérním růstu může hodně pomoct, když tomu jdeš na proti a snažíš se.
Hele, je mi 13 let a mám ještě hodně času, ale já jsem furt od rodičů přemlouván, že vysoká je strašně důležitá. Do budoucna chci být programátor ne jako většina děcek co chtěj být jen youtubeři a profesionální hráči fortnitu, protože na rozdíl od nich mám reálné představy. Taky se programování věnuji více než dva roky a byla by škoda to zahodit. Takže asi půjdu na ČVUT. Nemyslím si, že vysoká je ta nejdůležitější věc na světě, ale podle mě je lepší ji mít než nemít.
VŠ hlavně ověří, zda to chceš dělat, jak tě bude bavit praxe, jak tě to zajímá se v tom vzdělávat do hloubky nebo na jakou konkrétní část zájmu se chceš zaměřit. To je hrozně důležitý, můžeš nastoupit do práce a dělat jednu věc dokola a pak zjistit, že tě to vlastně nebaví.
Když ona tato "problematika" je hodně způsobena i ze strany rodičů/prarodičů kdy pro ně VŠ byla známka nějaké určité "prestiže". To samé dříve střední škola. Dnes je SŠ samozřejmostí a pomalu i VŠ, což tak nějak snižuje dle mě kvalitu absolventů a váhu nějakého VŠ diplomu. Pro mě osobně byla už jen SŠ ztráta času, čtyři roky učení se něčeho co bylo aktuální někdy v 80-90 letech minulého století. To mě pak demotivovalo i v nějakém dalším pokračování, hlavně jsem si nedokázal nějak představit, že by jsem byl našim ještě další čtyři roky na krku, což zase některým studentům vyhovuje. :D Tím samozřejmě nechci říct, že každý absolvent VŠ je automaticky debil a netáhlo nebo naopak lidé co nemají VŠ jsou geniové, je to prostě na jedinci a jeho individuálních schopnostech a každý by si SÁM měl určit, jakou cestu zvolit a která pro něj bude výhodnější a vhodnější a více mu pomůže v rozvoji směrem, kterým by se chtěl vydat.
Když nastoupíš do práce, tvůj den se smrskme a tvůj týden se změní v rutinu. Získávat další energii na to mimo práci objevovat další odvětví, zkoušet věci a získávat kontrakty jde mnohem hůř. A ta VŠ ti dává čas, čas si to rozmyslet, čas zkoušet věci, čas se vzdělávat, čas absolvovat kurzy, přednášky, zahraniční i domácí stáže. Pak si třeba vybereš tu práci mnohem kvalifikovaněji než po maturitě. Ale pokud už u maturity jasně víš, co chceš, tak všechna čest
Zaprvé je to docela blbá otázka, když předem nedefinuješ co myslím tím "být úspěšný" a zadruhé podle průzkumů mají lidi s vysokou školou v průměru o přibližně 20% vyšší příjmy než lidi bez VŠ. Pokud se omezíme pouze na zaměstnání a výši mzdy, tak jít studovat je určitě dobrej plán, pokud si člověk vybere dobrý obor. Navíc vysokoškolský vzdělání může přinést člověku kromě peněz i dobrý pocit z toho, že umíš něco, co umí jenom málo lidí. Jsou samozřejmě obory, který na trhu práce nemají téměř žádný uplatnění, ale to je daný hlavně tím, že studium platí stát, takže se na ty obory hlásí jenom dementi, který chtějí studovat jenom kvůli stylu, nebo aby měli titul. Díky tomu ty obory stále existují. Pokud by si každý musel studium platit s tím, že si na to může bezúročně půjčit a vrátit to může až skončí studium, tak na ty obory nikdo nechodil, protože by se to nevyplatilo. Takže pokud člověk není dement a vybere si obor studia, který je žádaný na pracovním trhu, je dobře placený a zároveň ho to baví, tak je to určitě dobrý rozhodnutí a pokud se nebude omezovat pouze na pracovní trh v ČR, ale je ochoten hledat práci i v zahraničí, tak není problém mít čistý příjem 100K a víc. Zároveň je celkem běžný, že se na univerzitách pořádají náborový akce firem, takže tam může student začít dělat už v průběhu studia.
vysoka skola nic nezarucuje v dnesnej dobe u mnoho oborov. Myslim vsak ale ze vykresluje urcite schopnosti/charakter uchadzaca o pracu. Clovek co dostuduje VS je mnohokrat u zamestnavatela brany ze dotiahne veci do konca a nezlozi sa pri prvom neuspechu, dava si dlhodobe ciele kdezte uchadzac co leavol skolu po 2ch rokoch lebo ho to nebavilo/mal ine dovody moze v ociach zamestnavatela byt videny ako clovek co sa vzda pri prvom probleme alebo je prelietavy, nevie co chce a tak teoreticky 2ja uchadzaci s uplne rovnakymi schopnostami ale jeden s VS znamena ze by bol vybraty Pacilo sa mi ale ako to ta slecna povedala ze vedomosti ti nikto nevezme a to je velka pravda
"ja chodim na vut ,a šla som to skúsiť,driv jsem se tomu nevenovala🤣😂🤣😂 akože wtf??To vážne?Presne mi to i naďalej potrvdzduje, že vela ľudí nemá absolútne záujem brať skoly vážne do budúcna i svojho života a vzdelania ..Z môjho pohľadu takíto ľudia absolútne nepoužiteľní ,nie je možné aby človek siel na skolu len zo zvedavosti,je mi na grcanie z toho.
Vysoká škola se nerovná lepší plat. Musíte tomu jít trošku naproti, každoročně s titulem odejde xy stovek a tisíců lidí, většina má pak ale plat a práci, kterou by dělali i po střední škole. Nikdo vám nic nedá zadarmo, na VŠ získáte čas a zkušenosti, které vás na lepší kariéru mohou připravit. Jestli se této šance chytíte je čistě na vás.
Ja osobne by som zakázal na Vysokých školách tie nezmyselné odbory po ktorých skončení si prácu človek nikdy s daným vzdelaním nenajde a taktiež nechápem tie školy čo existuju len na to aby prijímali peniaze za dialkové študium od žiakov čo su už dávno dospelí a pracuju...zarabaju na tom peniaze a výpovedná hodnota týchto škôl je Nulová.... napr Sociálna práca- to je typická "Ulevárna" pre ludí čo chcu Vysokú ale nemajú ani rozum ani záujem v danej sfére pracovať...... o školách čo prijímajú do prváku každého len preto lebo škola dostane od Ministerstva školstva za každú hlavu napr 1000e dotácie a potom sa to "vytriedi" a do druhaku sa 50% šudí nedostane.....aký je tam význam prijimať bez prijimačok? No len zisk pre danú školu, podojiť euro-fondy a štát .......školám na žiakoch a vzdelaní už dávno nezáleží.inak by nechrlili tisíce absolventov nezmyselných odborov ktoré nikde nikomu netreba.......
První věc, kterou by ses naučil, je třeba interpunkce. Ale to stranou. Ano, VŠ dostávají dotace za studenty, nicméně, to, že se na to někdo vysere, je pro školu špatně. Protože škola dostává peníze za studenty, kteří studium úspěšně dokončí. Už jsem to tady psal x-krát, chápu, že lidé, kteří na VŠ nebyli, tak mají mylné představy o tom, jak to funguje. VŠ se nerovná automaticky úžasná práce s trojnásobným platem oproti zbytku lidstva. VŠ je nástroj k tomu, abyste se mohl v budoucnosti více kariérně vyvíjet. To, jestli se této šance chopíte, je čistě na vás.
@@bretislav9247 Když to píše takovej mladik co to studuje, tak to nemá žádné opodstatnení, ja znám 10 lidi co to vystudovali a nedelají v oboru, zatím co ty si nekdo kdo to studuje a proto má na to odlišný názor.... Bilance jde tedy na moji stranu ...
Lidi pořád nechápou koncept vzdělání. Pokud je vaší motivací, mít více peněz, než lidé, které dost možná po střední už neuvidíte, tak budiž. Stačí vám základka. Vzdělání je ale o tom, abyste jako člověk měl i něco v hlavě, ne pouze v peněžence. VŠ není zárukou lepší práce s vyšším platem, VŠ je nástroj pro rozvoj a pro jakýsi blueprint kariérního vývinu, nebo alespoň udání směru. Říct si ,,tamten taky nemá školu a má peníze, tak já to taky nepotřebuju,, je naprostá hloupost. Ano, všechna čest lidem, kteří z ničeho udělali živobytí. Nicméně takových je pramálo.
Hmm ono ale to studium je docela psychicky náročné a člověk musí projít velmi těžkými úkoly, ono totiž splnit VŠ znamená mít hodně komplexní znalosti a hlavně umět je použít. Vysoká škola tedy alespoň VŠE člověka hodně prověří.
@@filiptravnicek4791 A hlavne si to tam hodne lidi jede jenom odsedet a na diplomu nikdo nekontroluje jestli je s vyznamenáním nebo úplne jen tak tak s odrenyýma ušima žejo?
@@filipneminarz2782 Sou lidi co mají deti a bydlí u rodiču celej život nebo spousta nezamestnanejch o kterých ani netušiš a spousta lidi co studuji klidne celej život a nikdy nikde nedelali, ty tady nemluv za všechny vysokoškolsky vzdelané nebo za spolužaky, i ty si sám mužeš být klidne krypl co tady mentalne masturbuje nad touhle témou a v realu třeba vysavaš babičku i celou rodinu, to tady na netu neni bohužel videt, jako to v realu je...ale veci ktere pišeš sou pro mne osobne strašne nezmysli, proto ti neveřim ani že vubec na dakou brigadu chodiš...to řešej hlavne lidi co nikde nedelaji....lžou jak studuji a do toho maji 3 práce...vole kdybys mel práci a studoval ťežkou školu tak nemáš ani čas chodit na internet a vypisovat zde svoje výstřeky VOE!
@@adriansebesta7594 Vzhledem k tvé gramatice hádám, že jsi to ve škole neměl nejlehčí. Na akademické půdě jsem pátým rokem, práce mám dvě. Jelikož je magisterské studium dost benevolentnější, co se docházky týče, můžu si dovolit tři dny v týdnu jezdit do práce a o víkendech dělat práci z domova na PC. Pro mě osobně bylo vždycky jednodušší si o prachy říct kamarádům, než rodičům, i když vím, že by s tím nikdy neměli problém. Kdybys před tím průjmem, který jsi tady vyzvracel, na chvilku zauvažoval, tak bys přišel na to, že každý, kdo chce splnit daný VŠ titul, musí na konci napsat bakalářskou, diplomovou/dizertační práci (v dalších ročnících), jelikož se tyto práce berou jako odborné studie daného tématu, jsou volně k dohledaní na internetu, to tě pak odkáže na stránky školy a odtamtud si tu práci můžeš stáhnout a přečíst. Na net chodím večer, abych na chvíli vypnul od svých sociálních bublin. Studovat celý život bez práce bohužel nemůžeš, jelikož pokud jsi starší 26 let, platíš si za semestr (pololetí) a ty ceny startují někde na 15 tisících - prestižnější škola a ceny jsou klidně trojnásobné. Takže další nerelevantní argument. S čistým svědomím můžu říct, že mě letos čekají magisterské státnice, píšu diplomovou práci, pořád mám zkoušky a do toho si můžu za své dovolit platit nájem, pojistky, jídlo a cokoliv dalšího, co si chci koupit. Stačí nebýt lempl a dá se to zvládnout. Můžu s velkou pravděpodobností říct, že jsi nikdy nebyl na VŠ (což samozřejmě není nic špatného), nicméně nejsi úplně v pozici, kdy můžeš polemizovat o tom, jak to chodí a nechodí, když s tím nemáš žádnou zkušenost. Všichni, které z VŠ znám, bydlí během studia sami a chodí do práce, aby si za vše mohli platit sami.
100% ľudí ešte aj tí čo ospravedlňujú vysokú a 5 rokov stratených štúdiom, šlo na vysokú len preto aby sa mali po jej skončení lepšie, mali vyšší plat a lepšie uplatnenie na trhu práce.... a týchto 100% ľudí sa tu ani nevyjadrilo na vysokú školu, práve preto lebo po jej skončení zistili, že škola a to čo Vám tam nakecajú je jedna vec a realita po škončení školy je vec druhá.... tí čo tu obhajujú vysokú školu ju ešte len študujú a nevedia o živote ktorý sa nachádza po jej skončení ešte nič a tí čo obhajujú druhú stranu majú naopak skúsenosti s prácou na ktorú VŠ netreba, ale vedia si tam pekne zarobiť aj bez vysokej.... tak pokial tu je dajaký študent VŠ... dva krát si premysli či chceš to čo študuješ naozaj doštudovať, lebo ako môžete vidieť podľa komentárov aj verejnej mienky, nič ti tá škola nezaručuje.... Keby som ja mal zmeniť svoj život alebo sa "vrátiť" v čase, tak určite idem po skončení strednej niekam do zahraničia po prípade si spravím dajaký kurz, napr "zváračský" alebo idem do zahraničia montovať solárne články a podobne..... Je smutné nakupovať v obchode s oblečením kde ťa obsluhuje za pokladňou dajaký ING,Mgr keď na takúto prácu ti stačí základka,to isté často vidím a aj poznám ľudí čo robia v "mekáči" a majú vysokú alebo na stavbe či podobne. Keď chcete robiť prácu kde naozaj treba vysokú a naozaj to bez nej nemôžete robiť(doktor,právnik,ing strojnictva,It-odborník) ok tak chodte na vysokú.... ale naozaj neodporúčam "vysoké školy" typu "socialna práca" alebo dajaké prírodné vedy obor mineralogia,biologia,enviromentalistika....... s týmito odbormi si na úrade práce ani neškrtnete a naozaj Vám nijako v živote nepomôžu reči typu "na vysokej som získal kopec kontaktov, kamarátov alebo skúseností) je to len sebaklam ktorým chcú ľudia čo stratili 5rokov života nič nerobením, oklamať seba aj svojich blízkych aby ospravedlnili skutočnosť ako sa po doštudovaní vôbec v danom obore neuplatnili! 1000-krát viac by som šiel robiť manuálnu prácu do zahraničia za 3000e/mes....ako sa po skončení vysokej nútiť ísť pracovať hocikam len aby som niekde pracoval, lebo po skončení vysokej ma nikde nechcú... Tak ozaj zvážte či to má význam strácať čas "vysokou" keď za 5 rokov práce ako napr: zvárač v Belgicku si zarobíte na vlastný dom+pozemok a platí to pre celé SR aj ČR........ a môžete mi veriť, skúsenosti aj vek aby som to čo píšem vyššie mohol písať naozaj mám, preto majú moje slová dajaké opodstatnenie a význam, ale reči čo tu píšu sprosté deti ktoré ešte nič nezažili a bývajú u rodičov alebo na intráku, budú darmo obhajovať svoju vysokú.... keďže tieto deti nemajú reálne skúsenosti ani žiadnu relevantnú prax, iba sprosté naivné "omáčky" ktoré im natlačili na tých prihlúplych vysokých školách, ktoré sú dotované z našich financií ktoré do štátnej kasy odvádza pracujúci ľud! Byť ministrom školstva tak dám 50% škôl na území SR/ČR zatvoriť, lebo je to len čistá strata peňazí a času mladých ľudí ktorí mohli v živote niečo dokázať!!!
Mam jen zakladku. Mesicne zamestnanec cistyho +- 45 kazdej mesic jinej. 25 hodin tydne a skoly mi nechybi 🙂🙂🙂 ani nechybely a cajk. Bydleni u rodicu. Vek 30. 😆
Slečna z univerzity obrany měla svato svatou pravdu, nedefinuje zda budeš úspěšný ale vědomosti ti nikdo nikdy nevezme.
Dovolím si nesouhlasit, jako chceš říct že když má nejdo Vysokou a po její skončení se dále nevenuje oboru a 20 let bude delat napr v Mekáči tak mu ty vedomosti nikdo neveme? A co takhle zub času to ti neco říka? Čas je neuprosnej a veř tomu že ti veme i pamäť i vedomosti, pokud sa dál nerozvíjíš jako človek nebo nestuduješ danej obor, je to pak k breku a pláči že nekdo s 2 stupnem Vysoké neumý nic lebo proste zapomnel na celej obor.... takže ja s tvojim názorem nesouhlasím. Mám to overené praxi, zapometlivost je bežná lidská vlastnost.......
@@adriansebesta7594 vidím vidím, někdo zapomene i gramatiku ze základní školy:-) ja jsem nepřišla diskutovat:-) to že někdo vystuduje VŠ a jde dělat do mekáče je jeho problém. Já nepoznám nikoho s VS vzděláním co zůstal na nějaké takovéto pozici - nikoho. Je to rozhodnutí na každém z nás:-) jestli se budeme rozvíjet nebo nebudeme. To nic nemění na tom, že co se jednou naučíš v stáří jako by jsi našel.
@@maysbely7881
Očividně si člověk co má rád tato přísloví a říkanky, ale realita býva často jiná.
Možná právě ta vysoká škola obrany to má dobře vymyšlené, jak to celé je a jak to bude když ji dostuduješ a reálné uplatnění je vysoké, možná si právě tuto školu vystudovala nebo studuješ, ale položme si ruku na srdce, kolik je zde nesmyslných oborů a škol které jen chrlí absolventi téměř bez šance se uplatnit? Mcdonald je jen příklad, myslím si, že chápeš jak to bylo myšleno, příliš mnoho lidí s vysokou pracuje na pozicích kde stačí učňovka s odřenýma ušima. To se tady snažím říct. To že se to tebe a tvých známých netýká, neznamená, že se to neděje.Ale to nemá smysl asi vysvetlovat osobe co žije jenom na poli konkrétní vysoké školy a na nic jinýho se neohlíži, proto je tvuj názor na tuto tému nesmyslný, jako píšeš výše, nic jinýho jenom ty a tvoje veci te zajímají a v globálu objektivne neřešíš nic...proto sem musel reagovat, protože štatisticky a globálne mám pravdu já.... že ty neznáš nikoho kto delá za málo penez práci na kterou stačí i základka neznamená že se to nedeje...... Gramatiku tady neřeš,ja sem Slovák a jedno je česky mluvit a druhé psát+nejsme tady na diktátu ani na úřadu,kde se ti na gramatiku akorát vymočí na papír.
@@adriansebesta7594 podlož mi to těmi statistickými daty a pak mi piš, že můj názor je nesmyslný. Taky vypadáš jako jeden z těch co mají "vysokou školu života". Taky jsem slovenka a v ČR žiju jeden rok ale než něco napíšu si to třeba i přečtu. Máš úplně irelevantní argumenty a tím pádem se s tebou už nemám o čem bavit. Hezké svátky.
@@adriansebesta7594 Souhlasím, mám na to podobný názor.
Za mě je VŠ pro hodně lidí důležitá, ale ve většině případů je to hlavně o tom prostředí kam se člověk dostane a ne o tom co ho tam učí.
Je to takový jemnější přechod mezi střední školou a dospělostí, tedy aspoň pro mě určitě. Taky se človek může během tohoto období sám lépe poznávat páč mraky lidí po střední netuší co chtějí dělat a odnaší si akorát zmatek a případně různé vnitřní problémy.
Jako co se týče samotného vzdělaní dovolím si tvrdit, že až na některé obory jako je ku příkladu medicína, právničina a armáda/policie je výuka celkem žalostná a i když člověku něco dá, tak je to tak špatně udělané že pro kohokoliv, kdo ví co chce dělat je to ztráta času a rychleji by se dostal k informacím na vlastní pěst. Ale to už je v podstatě stejné jako u ZŠ a SŠ, systém potřebuje optimalizovat, což lidi, kteří za to zodpovídají očividně netrápí a pak tam zbytečně lidi sedí víc let než je jim zapotřebí a na 1 užitečnou věc jim do hlavy tlačí 5 hoven a ještě říkají jak jsou důležitá pro všechny.
Vysoká škola opravdu není záruka toho že bude člověk úspěšný a naopak i člověk s minimálním vzděláním může úspěšný být. To ale neznamená že vzdělání jako takové je k ničemu. Spíš jde o to co člověk od života chce a čemu se chce věnovat.
2:26 typek asi nevi co je krajinarska architektura, rozumbrada zelenej
Vejška naní záruka úspěchu, ale otevírá jinak zavřené dveře se zajímavými kariérními cestami a příležitostmi. A i když si s VŠ vydělám třeba jako dělník ve Škodovce, tak mám výrazně příjemnější pracovní podmínky, často možnost Home Office, klidné a čisté pracovní prostředí, variabilní pracovní dobu, spoustu vedlejších bonusů, který za to stojej.
Vysoka skola muze pomoct. Zatim je dost veci, co muzete delat bez ni. Vidim ale stoupajici naroky ze vsech stran. Napr zamestnavatele chteji tam, kde kdysi stacil ucnak minimalne maturitu. Nic nenormalniho. Vysokou chteji take cim dal tim casteji. Najit naplnujici povolani s odpovidajicim ohodnocenim je ale cim dal tim tezsi. Obavam se aby to nedopadlo jako napr v USA, kde si clovek bez vs pomalu ani neskrtne :D Jsem zvedavy co budou casem delat ti lidi, kteri na tu vs nemaji nebo ji nechteji studovat. Opravdu ne kazdy na to ma nebo to chce...
Kámo, je to přesně naopak. Všichni se pohrnou na VŠ a bude nedostatek normálních řemeslníků. Elektrikář na škodovce má víc než kterákoliv kravka s useless vysokou. Vysokou jedině těžkou nebo medicínu, nic jiného nemá smysl. Zaměstnavatelé vybírají podle toho co umíme, ne podle titulů.
@@starkex7230 On je problém v tom, že nikdo nechce makat rukama. A zároveň je většina lidí líná se učit do 26.
@@starkex7230 Tohle ale nejde generalizovat na všechny obory. Souhlasím s tím, že pokud by bylo málo řemeslníků a dalších manuálně schopných lidí, tak by to byl problém, ale na druhou stranu jsou i dost důležitá povolání, která člověk bez vysoké školy prostě vykonávat nemůže. Už jste zmínil medicínu, což je jedno z nich. Další jsou například učitel nebo právník. I kdyby měl člověk nastudovanou každou směrnici zákona nazpamět a orientoval se v tom sebelíp, nikde práci jako právník nenajde, dokud před tím jménem nemá ten titul z VŠ. A to jestli je VŠ těžká je věc poměrně individuální. Co je těžké pro jednoho nemusí být nutně zase tak těžké pro druhého. Naštěstí tohle vidím celkem optimisticky. Myslím, že v každé generaci bylo, je a bude dost lidí z obou skupin - ti, kteří na to nemají hlavu jít studovat VŠ a jsou třeba manuálně zruční (nebo třeba i zase tak nejsou, ale nic jiného jim prostě nezbyde, pokud nemají na to živit se hlavou, takoví se většinou postupně manuální práci naučí zkušenostmi) nebo třeba ví odmala že chcou být např. automechanik či truhlář (u takových zase nemá cenu jít studovat VŠ i kdyby na to třeba měli, ti prostě chcou a nejspíš budou šťastní v té své práci) a na druhou stranu zároveň lidí, kterým bylo zase dáno jinde a VŠ je pro ně způsob realizace a důležitá příprava na život, kterou poté uplatní ve své zvolené profesi. Oboje je důležité, a lidí v mladé generaci je dost aby bylo dost zaměstnanců a pracovníků v každé sféře. Ale ne každé poolání vybírá ČISTĚ na základě toho, co umíme. Na spoustu je potřeba I ten titul.
@@Jackobo6 Těžká VŠ - taková které doslova musíš obětovat veškerý volný čas (nepočítaje nějakou práci/brigádu co máš bokem), abys měl vůbec šanci ji dokončit.
@@starkex7230 vysoka skola obrany ti plati stejny plat jako zacinajicimu uciteli
VŠ diplom, není bezcenný kus papíru, ten diplom ukazuje, mj. i to, že jsi člověk, který je pracovitý (děláš školu a zároveň často chodíš po brigádách apod.) a hlavně spolehlivý, jelikož v jednom kuse něco děláš, odevzdáváš, chystáš atd. a nejedná se o přípravu jako na středoškolskou písemku z dvou stránek v sešitu. Je to důkaz toho, že jsi schopný a cílevědomý člověk. Zároveň VŠ je jen nástroj k tomu, aby ti otevřel dveře k lepší kariéře a k seberozvoji, to jestli této příležitosti využiješ, je jen na tobě a tvé pracovitosti a odhodlání. S VŠ titulem může x lidí dělat práci, kterou by měli i pouze s maturitou, nicméně je tady dalších x lidí, kteří se univerzitou nesnažili jen proplouvat, ale šli tomu naproti. Tihle lidé se pak mají značně lépe v lépe placených a více flexibilních pracovních pozicích. Samozřejmě existují lidé, kteří i s minimálním vzděláním byli schopni rozjet milionové podnikání, těmhle všechna čest, nicméně jsou to ojedinělé výjimky, zbytek se pak spíš bije do hlavy. Samozřejmě pak je důležité myslet i na to, že v mnoha případech existuje něco, jako kariérní strop, kde tvé povýšení už nebude možné, pokud právě titul nemáš. Ano, vezmou tě do té dané firmy, ale za 10 let se dostaneš o pozici, dvě výše. S titulem bys mohl být pak ještě o několik levelů dál, což znamená, více peněz, méně práce, méně nervů, stresu apod. Ale jak jsem zdůrazňoval, každý svého štěstí strůjce. To, že máš výšku, neznamená, źe po státnicích automaticky nastoupíš do práce, kde dostaneš 100k hrubého. Nicméně ti to v kariérním růstu může hodně pomoct, když tomu jdeš na proti a snažíš se.
Ahoj Víťo, líbí se mi tvá mikina. Mohl bys mi dát tip, kde také nějakou takovou seženu? Díky a supr video
Hele, je mi 13 let a mám ještě hodně času, ale já jsem furt od rodičů přemlouván, že vysoká je strašně důležitá. Do budoucna chci být programátor ne jako většina děcek co chtěj být jen youtubeři a profesionální hráči fortnitu, protože na rozdíl od nich mám reálné představy. Taky se programování věnuji více než dva roky a byla by škoda to zahodit. Takže asi půjdu na ČVUT. Nemyslím si, že vysoká je ta nejdůležitější věc na světě, ale podle mě je lepší ji mít než nemít.
VŠ hlavně ověří, zda to chceš dělat, jak tě bude bavit praxe, jak tě to zajímá se v tom vzdělávat do hloubky nebo na jakou konkrétní část zájmu se chceš zaměřit. To je hrozně důležitý, můžeš nastoupit do práce a dělat jednu věc dokola a pak zjistit, že tě to vlastně nebaví.
Když ona tato "problematika" je hodně způsobena i ze strany rodičů/prarodičů kdy pro ně VŠ byla známka nějaké určité "prestiže". To samé dříve střední škola. Dnes je SŠ samozřejmostí a pomalu i VŠ, což tak nějak snižuje dle mě kvalitu absolventů a váhu nějakého VŠ diplomu.
Pro mě osobně byla už jen SŠ ztráta času, čtyři roky učení se něčeho co bylo aktuální někdy v 80-90 letech minulého století. To mě pak demotivovalo i v nějakém dalším pokračování, hlavně jsem si nedokázal nějak představit, že by jsem byl našim ještě další čtyři roky na krku, což zase některým studentům vyhovuje. :D
Tím samozřejmě nechci říct, že každý absolvent VŠ je automaticky debil a netáhlo nebo naopak lidé co nemají VŠ jsou geniové, je to prostě na jedinci a jeho individuálních schopnostech a každý by si SÁM měl určit, jakou cestu zvolit a která pro něj bude výhodnější a vhodnější a více mu pomůže v rozvoji směrem, kterým by se chtěl vydat.
Když nastoupíš do práce, tvůj den se smrskme a tvůj týden se změní v rutinu. Získávat další energii na to mimo práci objevovat další odvětví, zkoušet věci a získávat kontrakty jde mnohem hůř. A ta VŠ ti dává čas, čas si to rozmyslet, čas zkoušet věci, čas se vzdělávat, čas absolvovat kurzy, přednášky, zahraniční i domácí stáže. Pak si třeba vybereš tu práci mnohem kvalifikovaněji než po maturitě. Ale pokud už u maturity jasně víš, co chceš, tak všechna čest
Vysoká jsou pro normální člověka úplně zbytečně zabitej čas, je to pouze matrix.
Zaprvé je to docela blbá otázka, když předem nedefinuješ co myslím tím "být úspěšný" a zadruhé podle průzkumů mají lidi s vysokou školou v průměru o přibližně 20% vyšší příjmy než lidi bez VŠ. Pokud se omezíme pouze na zaměstnání a výši mzdy, tak jít studovat je určitě dobrej plán, pokud si člověk vybere dobrý obor. Navíc vysokoškolský vzdělání může přinést člověku kromě peněz i dobrý pocit z toho, že umíš něco, co umí jenom málo lidí. Jsou samozřejmě obory, který na trhu práce nemají téměř žádný uplatnění, ale to je daný hlavně tím, že studium platí stát, takže se na ty obory hlásí jenom dementi, který chtějí studovat jenom kvůli stylu, nebo aby měli titul. Díky tomu ty obory stále existují. Pokud by si každý musel studium platit s tím, že si na to může bezúročně půjčit a vrátit to může až skončí studium, tak na ty obory nikdo nechodil, protože by se to nevyplatilo. Takže pokud člověk není dement a vybere si obor studia, který je žádaný na pracovním trhu, je dobře placený a zároveň ho to baví, tak je to určitě dobrý rozhodnutí a pokud se nebude omezovat pouze na pracovní trh v ČR, ale je ochoten hledat práci i v zahraničí, tak není problém mít čistý příjem 100K a víc. Zároveň je celkem běžný, že se na univerzitách pořádají náborový akce firem, takže tam může student začít dělat už v průběhu studia.
vysoka skola nic nezarucuje v dnesnej dobe u mnoho oborov. Myslim vsak ale ze vykresluje urcite schopnosti/charakter uchadzaca o pracu. Clovek co dostuduje VS je mnohokrat u zamestnavatela brany ze dotiahne veci do konca a nezlozi sa pri prvom neuspechu, dava si dlhodobe ciele kdezte uchadzac co leavol skolu po 2ch rokoch lebo ho to nebavilo/mal ine dovody moze v ociach zamestnavatela byt videny ako clovek co sa vzda pri prvom probleme alebo je prelietavy, nevie co chce a tak teoreticky 2ja uchadzaci s uplne rovnakymi schopnostami ale jeden s VS znamena ze by bol vybraty
Pacilo sa mi ale ako to ta slecna povedala ze vedomosti ti nikto nevezme a to je velka pravda
1:18 spíš se nikam borka nedostala...
"ja chodim na vut ,a šla som to skúsiť,driv jsem se tomu nevenovala🤣😂🤣😂 akože wtf??To vážne?Presne mi to i naďalej potrvdzduje, že vela ľudí nemá absolútne záujem brať skoly vážne do budúcna i svojho života a vzdelania ..Z môjho pohľadu takíto ľudia absolútne nepoužiteľní ,nie je možné aby človek siel na skolu len zo zvedavosti,je mi na grcanie z toho.
Až na výjímky jako je například právničina nebo medicína atd.,tak mi přijde,že s vysokou školou má člověk míň nebo stejně peněz,jako kdyby jí neměl!
a cokoliv ve statní správě. tam je to dané tabulkama
Vysoká škola se nerovná lepší plat. Musíte tomu jít trošku naproti, každoročně s titulem odejde xy stovek a tisíců lidí, většina má pak ale plat a práci, kterou by dělali i po střední škole. Nikdo vám nic nedá zadarmo, na VŠ získáte čas a zkušenosti, které vás na lepší kariéru mohou připravit. Jestli se této šance chytíte je čistě na vás.
Zaleží podle oboru. ale obecně prestiž jsou řemesla než VŠ
Ja osobne by som zakázal na Vysokých školách tie nezmyselné odbory po ktorých skončení si prácu človek nikdy s daným vzdelaním nenajde a taktiež nechápem tie školy čo existuju len na to aby prijímali peniaze za dialkové študium od žiakov čo su už dávno dospelí a pracuju...zarabaju na tom peniaze a výpovedná hodnota týchto škôl je Nulová.... napr Sociálna práca- to je typická "Ulevárna" pre ludí čo chcu Vysokú ale nemajú ani rozum ani záujem v danej sfére pracovať...... o školách čo prijímajú do prváku každého len preto lebo škola dostane od Ministerstva školstva za každú hlavu napr 1000e dotácie a potom sa to "vytriedi" a do druhaku sa 50% šudí nedostane.....aký je tam význam prijimať bez prijimačok? No len zisk pre danú školu, podojiť euro-fondy a štát .......školám na žiakoch a vzdelaní už dávno nezáleží.inak by nechrlili tisíce absolventov nezmyselných odborov ktoré nikde nikomu netreba.......
Jestli chceš jít k vojákům tak bez UO tam moc kariéru neuděláš
@@romandulik3872
Já tam ale jít nechci...dekuji za info...😏
První věc, kterou by ses naučil, je třeba interpunkce. Ale to stranou. Ano, VŠ dostávají dotace za studenty, nicméně, to, že se na to někdo vysere, je pro školu špatně. Protože škola dostává peníze za studenty, kteří studium úspěšně dokončí. Už jsem to tady psal x-krát, chápu, že lidé, kteří na VŠ nebyli, tak mají mylné představy o tom, jak to funguje. VŠ se nerovná automaticky úžasná práce s trojnásobným platem oproti zbytku lidstva. VŠ je nástroj k tomu, abyste se mohl v budoucnosti více kariérně vyvíjet. To, jestli se této šance chopíte, je čistě na vás.
Tak zrovna v sociální práci/péči se šeredně pletete jako v oboru. Budeme se ještě hodně divit, jak moc ho budeme potřebovat v průběhu příštích 40 let.
@@bretislav9247 Když to píše takovej mladik co to studuje, tak to nemá žádné opodstatnení, ja znám 10 lidi co to vystudovali a nedelají v oboru, zatím co ty si nekdo kdo to studuje a proto má na to odlišný názor.... Bilance jde tedy na moji stranu ...
VŠ je nejvíc overrated věc :D. Zaměstnavateli nevydělá peníze to že máš nějaký bezcenný kus papíru :) ale to že něco umíš :D
A místo VŠ se toho za stejnou dobu sebe vzdělávání naučíš o hodně víc.
@@adoscz9812 Je to tak :D.
Tak chci vidět jak budeš dělat doktora, nebo stavebního inženýra bez VŠ:D
ovšem ve velkých a prestižních formách bez titulu más kariérní strop což by mě osobně teda nebyla pěkná vize
Souhlas, nicméně nesouhlasím se slovem bezcenný papír, za tím "papírem" kolikrát stojí dost úsílí ;)
prej s gymplem nemůžu dělat nic :D já gympl nedodělal a vydělávám dneska nejvíc z celý naší bejvalý třídy šprtů,..
Tak víš jak se to říká, jedničkáři pracují pro trojkaře :D jentak ze zvědavosti - tipuju, že teda jedeš nějaký business? Co přesně?
Based
a schválně že to dotáhnu na toho astronauta s gymplem a pedákem :)
Lidi pořád nechápou koncept vzdělání. Pokud je vaší motivací, mít více peněz, než lidé, které dost možná po střední už neuvidíte, tak budiž. Stačí vám základka. Vzdělání je ale o tom, abyste jako člověk měl i něco v hlavě, ne pouze v peněžence. VŠ není zárukou lepší práce s vyšším platem, VŠ je nástroj pro rozvoj a pro jakýsi blueprint kariérního vývinu, nebo alespoň udání směru. Říct si ,,tamten taky nemá školu a má peníze, tak já to taky nepotřebuju,, je naprostá hloupost. Ano, všechna čest lidem, kteří z ničeho udělali živobytí. Nicméně takových je pramálo.
0:30 ig?
hlavne nemusim 5 let pracovat zejo
Hmm ono ale to studium je docela psychicky náročné a člověk musí projít velmi těžkými úkoly, ono totiž splnit VŠ znamená mít hodně komplexní znalosti a hlavně umět je použít. Vysoká škola tedy alespoň VŠE člověka hodně prověří.
Jakoby musíš no. Pokud máš možnost do třiceti vysávat rodiče, tak budiž, ale ostatních 90% VŠ studentů má zároveň i práci.
@@filiptravnicek4791 A hlavne si to tam hodne lidi jede jenom odsedet a na diplomu nikdo nekontroluje jestli je s vyznamenáním nebo úplne jen tak tak s odrenyýma ušima žejo?
@@filipneminarz2782 Sou lidi co mají deti a bydlí u rodiču celej život nebo spousta nezamestnanejch o kterých ani netušiš a spousta lidi co studuji klidne celej život a nikdy nikde nedelali, ty tady nemluv za všechny vysokoškolsky vzdelané nebo za spolužaky, i ty si sám mužeš být klidne krypl co tady mentalne masturbuje nad touhle témou a v realu třeba vysavaš babičku i celou rodinu, to tady na netu neni bohužel videt, jako to v realu je...ale veci ktere pišeš sou pro mne osobne strašne nezmysli, proto ti neveřim ani že vubec na dakou brigadu chodiš...to řešej hlavne lidi co nikde nedelaji....lžou jak studuji a do toho maji 3 práce...vole kdybys mel práci a studoval ťežkou školu tak nemáš ani čas chodit na internet a vypisovat zde svoje výstřeky VOE!
@@adriansebesta7594 Vzhledem k tvé gramatice hádám, že jsi to ve škole neměl nejlehčí. Na akademické půdě jsem pátým rokem, práce mám dvě. Jelikož je magisterské studium dost benevolentnější, co se docházky týče, můžu si dovolit tři dny v týdnu jezdit do práce a o víkendech dělat práci z domova na PC. Pro mě osobně bylo vždycky jednodušší si o prachy říct kamarádům, než rodičům, i když vím, že by s tím nikdy neměli problém. Kdybys před tím průjmem, který jsi tady vyzvracel, na chvilku zauvažoval, tak bys přišel na to, že každý, kdo chce splnit daný VŠ titul, musí na konci napsat bakalářskou, diplomovou/dizertační práci (v dalších ročnících), jelikož se tyto práce berou jako odborné studie daného tématu, jsou volně k dohledaní na internetu, to tě pak odkáže na stránky školy a odtamtud si tu práci můžeš stáhnout a přečíst. Na net chodím večer, abych na chvíli vypnul od svých sociálních bublin. Studovat celý život bez práce bohužel nemůžeš, jelikož pokud jsi starší 26 let, platíš si za semestr (pololetí) a ty ceny startují někde na 15 tisících - prestižnější škola a ceny jsou klidně trojnásobné. Takže další nerelevantní argument. S čistým svědomím můžu říct, že mě letos čekají magisterské státnice, píšu diplomovou práci, pořád mám zkoušky a do toho si můžu za své dovolit platit nájem, pojistky, jídlo a cokoliv dalšího, co si chci koupit. Stačí nebýt lempl a dá se to zvládnout. Můžu s velkou pravděpodobností říct, že jsi nikdy nebyl na VŠ (což samozřejmě není nic špatného), nicméně nejsi úplně v pozici, kdy můžeš polemizovat o tom, jak to chodí a nechodí, když s tím nemáš žádnou zkušenost. Všichni, které z VŠ znám, bydlí během studia sami a chodí do práce, aby si za vše mohli platit sami.
škola ťa naučí to aby si bol dobrý zamestnanec
100% ľudí ešte aj tí čo ospravedlňujú vysokú a 5 rokov stratených štúdiom, šlo na vysokú len preto aby sa mali po jej skončení lepšie, mali vyšší plat a lepšie uplatnenie na trhu práce.... a týchto 100% ľudí sa tu ani nevyjadrilo na vysokú školu, práve preto lebo po jej skončení zistili, že škola a to čo Vám tam nakecajú je jedna vec a realita po škončení školy je vec druhá.... tí čo tu obhajujú vysokú školu ju ešte len študujú a nevedia o živote ktorý sa nachádza po jej skončení ešte nič a tí čo obhajujú druhú stranu majú naopak skúsenosti s prácou na ktorú VŠ netreba, ale vedia si tam pekne zarobiť aj bez vysokej.... tak pokial tu je dajaký študent VŠ... dva krát si premysli či chceš to čo študuješ naozaj doštudovať, lebo ako môžete vidieť podľa komentárov aj verejnej mienky, nič ti tá škola nezaručuje....
Keby som ja mal zmeniť svoj život alebo sa "vrátiť" v čase, tak určite idem po skončení strednej niekam do zahraničia po prípade si spravím dajaký kurz, napr "zváračský" alebo idem do zahraničia montovať solárne články a podobne.....
Je smutné nakupovať v obchode s oblečením kde ťa obsluhuje za pokladňou dajaký ING,Mgr keď na takúto prácu ti stačí základka,to isté často vidím a aj poznám ľudí čo robia v "mekáči" a majú vysokú alebo na stavbe či podobne.
Keď chcete robiť prácu kde naozaj treba vysokú a naozaj to bez nej nemôžete robiť(doktor,právnik,ing strojnictva,It-odborník) ok tak chodte na vysokú.... ale naozaj neodporúčam "vysoké školy" typu "socialna práca" alebo dajaké prírodné vedy obor mineralogia,biologia,enviromentalistika....... s týmito odbormi si na úrade práce ani neškrtnete a naozaj Vám nijako v živote nepomôžu reči typu "na vysokej som získal kopec kontaktov, kamarátov alebo skúseností) je to len sebaklam ktorým chcú ľudia čo stratili 5rokov života nič nerobením, oklamať seba aj svojich blízkych aby ospravedlnili skutočnosť ako sa po doštudovaní vôbec v danom obore neuplatnili!
1000-krát viac by som šiel robiť manuálnu prácu do zahraničia za 3000e/mes....ako sa po skončení vysokej nútiť ísť pracovať hocikam len aby som niekde pracoval, lebo po skončení vysokej ma nikde nechcú...
Tak ozaj zvážte či to má význam strácať čas "vysokou" keď za 5 rokov práce ako napr: zvárač v Belgicku si zarobíte na vlastný dom+pozemok a platí to pre celé SR aj ČR........ a môžete mi veriť, skúsenosti aj vek aby som to čo píšem vyššie mohol písať naozaj mám, preto majú moje slová dajaké opodstatnenie a význam, ale reči čo tu píšu sprosté deti ktoré ešte nič nezažili a bývajú u rodičov alebo na intráku, budú darmo obhajovať svoju vysokú.... keďže tieto deti nemajú reálne skúsenosti ani žiadnu relevantnú prax, iba sprosté naivné "omáčky" ktoré im natlačili na tých prihlúplych vysokých školách, ktoré sú dotované z našich financií ktoré do štátnej kasy odvádza pracujúci ľud!
Byť ministrom školstva tak dám 50% škôl na území SR/ČR zatvoriť, lebo je to len čistá strata peňazí a času mladých ľudí ktorí mohli v živote niečo dokázať!!!
Mam jen zakladku. Mesicne zamestnanec cistyho +- 45 kazdej mesic jinej. 25 hodin tydne a skoly mi nechybi 🙂🙂🙂 ani nechybely a cajk. Bydleni u rodicu. Vek 30. 😆
45 za 25 týdně? Hustý!