Głowica kulowa zamiast głowicy gimbalowej? Triki i techniki.
HTML-код
- Опубликовано: 18 ноя 2024
- Czy fotografując ptaki da się zastąpić głowicę gimbalową jakąś inna głowicą kulową? W tym odcinku postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Pierwsze próby zastąpienia głowicy gimbalowej głowicą kulową przeprowadziłem w trakcie jesiennej sesji, podczas której fotografowałem łabędzie krzykliwe. W trakcie tego wypadu użyłem głowicy kulowej Benro GX35. Zdjęcia i filmy udało się zrobić. Jednak podczas sesji z użyciem ciężkiego teleobiektywu pojawiły się pewne problemy związane z konstrukcją i użytkowaniem głowicy Benro. W związku z tym po jakimś czasie przeprowadziłem kolejne testy z użyciem innej głowicy kulowej. Czy któraś głowica kulowa dała radę zastąpić głowicę gimbalową czy też nie ? Czy jednak konieczny jest zakup specjalistycznej i drogiej głowicy typu gimbal? Jakie są wady i zalety używania tylko głowicy kulowej podczas fotografowania ptaków? Tego dowiecie się z filmu.
Jan
Piękna prezentacja👍, długo stosowałem ten sposób, ale niepraktyczny, gdy jesteś w czatowni.
Pozdrawiam
Michel
Dzięki. Dlaczego problem w czatowni? Dla mnie bez różnicy, czy mam taki montaż na statywie w terenie czy też przykręcony w czatowni. 🙂 No chyba, że okienko w ukryciu jest za małe i jest ciasno?
Mówię po polsku, ale mam duże trudności z wytłumaczeniem tego na piśmie (jestem Francuzem). Próbuję
Kiedy podchodzę pod siatkę, ponieważ masz przesuniętą oś urządzenia, kiedy obracasz urządzenie w lewo, twój kąt nie jest duży i jesteś zmuszony do zbytniego pochylenia ciała. Co nie zawsze jest przyjemne, ponieważ siatka jest bardziej podatna na ruch, a pozycja ciała nie jest przyjemna. Oczywiście to doświadczenie dotyczy tylko mnie, po kilku latach praktyki.
Pozdrawiam
Michel
Aaaa. Rozumiem o co chodzi. To prawda, że niektóre rzeczy ciężko jest opisać. Łatwiej jest je pokazać. Język polski jest dosyć trudny. Super wytłumaczyłeś w czym problem 👍
dzięki Google😉
@@michelbialek7567 zgadzam się w 100%. Kombinowałem z wimberley mh-100. Używam głównie na monopoodzie. Po zamontowaniu na statywie jest całkiem spoko ale w namiocie/ czatowni fakt że nie jest w osi że statywem sprawia problemy.
Ja zamiast kulowej używam głowicy wideo. Sprawdza się nieźle, przede wszystkim cenię ją za płynność panoramowania. Z ruchami w pionie różnie bywa, ale też można wyregulować ją tak, żeby była stabilna i jednocześnie pozwalała na ruch. Gimbalowej na pewno nie dorównuje, ale ...
Właśnie ze względu na płynność ruchu rozważam zakup głowicy wideo. Zwłaszcza, że coraz więcej filmuję, a późniejsza stabilizacja obrazu w programie, powoduje dodatkowe przycięcie obrazu, co mi się nie podoba. Ale fakt gimbal do fotografowania z supre tele to jest najlepsze rozwiązanie. Szkoda, że nie można mieć jednego idealnego rozwiązania na każdą okazję.
Bardzo przyjemnie się to oglądało 👍 No i nie muszę wstawać w zimny i deszczowy dzień kilka godzin przed wschodem słońca 🙄😜
Dzięki. To wstawanie nie było takie złe, chociaż nie jest to moja ulubiona czynność.😂 Najgorzej było zatargać koziołka pod budę. Ale było warto. 🙂
Bardzo pouczający film Janku , żadna teoria nie zastąpi praktyki :) . Czekamy na więcej podobnych materiałów .
Dzięki. Na razie mała przerwa, bo mam drobny remont pokoju fotograficznego do zrobienia. Ale już mam plany na kolejne filmy. Muszę tylko znaleźć czas na nagranie i montaż. 🙂
Super film. Obejrzałem go dokładnie w czasie zastanawiania się nad gimblem. Dzięki.
Dzięki. Ja mam głowicę typu gimbal, ale już kupiłem głowicę wideo. Teraz testuję, które rozwiązanie najlepiej mi odpowiada.
Witam obejze z przyjemnoscia dzis trzeci twuj film
Witam. Bardzo mi miło, że się spodobało.🙂
Obejrzane, nowa wiedza przyswojona, przyjemny film.
Pozdrawiam!
Dzięki. Pozdrawiam i Życzę szczęśliwego Nowego Roku 2023 ! 🙂
Dobra podpowiedź, dzięki!
Bardzo proszę. 🙂
Świetny film Janek czekam na kolejne. Jak mówiłem 👍 zostawiony 😊 pozdrawiam 🙋♂️
Dzięki. Za jakiś czas będzie kolejny. A na razie mam trochę innej roboty. Maluję w końcu mój pokój foto.
Super prezentacja 🙂 pozdrawiam 🙌
Dziękuję bardzo. Pozdrawiam z Norwegi. 🙂
Janek, chcę kupić taką głowicę. Myśle, że sprawdzi się w 100 % Uniqball. A Twoje filmy jak zwykle B.przydatne 😉
Dziękuję. Zerknąłem na te głowice. Solidnie wyglądające produkty i ciekawy design. Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z zakupu.
@@fotozwiad3566 dam znać jak się sprawuje. Ale to jeszcze chwile zapewne potrwa :)
Hej. Jestem początkujący i podczas pierwszych testów w domu głowicy kulowej mam podobne wnioski, nie wiedziałem że płytka może się odkręcić i na szczęście w porę zauważyłem, a w terenie bez takiej wiedzy mógłby spaść obiektyw, więc bardzo dobrze że o tym mówisz. Głowica kulowa działa ale jednak brak mi stabilności, jest napięta i lekko przechylona, co do płytki niestety mój obiektyw(200-500 Nikon) ma tylko jedno miejsce do przykręcenia więc pozostaje płytka z jednym gwintem. Podsumowując mam kilka opcji , przetestować moją w boju lub kupić tą drugą z filmu i zainwestować w lepszy statyw popularnej włoskiej firmy. Jeżeli chodzi o gimbale to w jakiej cenie można kupić coś sensownego abym miał porównanie. POzdrawiam.
Cześć. Tak użycie głowicy kulowej w ten sposób, nie zawsze się sprawdza i jest to też raczej rozwiązanie awaryjne czy tymczasowe. Jeśli chodzi o gimbala, to jest tych modeli bardzo dużo na rynku. Ceny też są różne. Dobre gimbale, zwłaszcza węglowe, są niestety drogie. Nie wiem jaki masz budżet. Możesz kupić taką głowicę jak ja mam albo coś z firmy Surui czy Benro lub nieco tańszą z firmy Tripo. Wszystkie poradzą sobie z twoim zestawem. Tu przykładowe modele.
m.ceneo.pl/52243822
daars.pl/glowice-foto-wideo/22917-benro-gh2-glowica-gimbalowa-udzwig-do-23-kg.html?ceneo_cid=ac815678-e075-2d5b-3f83-5103408af2fa
m.ceneo.pl/17080179
Z tańszych jest jeszcze coś takiego.
allegro.pl/oferta/profesjonalna-glowica-gimbalowa-panormaiczna-k-f-13328046523
Jednak nie jestem pewny co do jakości. Najtańszych głowic nie polecam, bo zazwyczaj z niską ceną wiąże się niska jakość. Na co się zdecydujesz to już twój wybór. Możesz też kupić jakiś droższy model lub używany. Ja preferuję głowice z włókna węglowego ponieważ są lżejsze. Pozdrawiam.
@@fotozwiad3566 Hej. Dzięki raczej ten ostatni model, K&F budżet ok 500zł. Tych najtańszych też nie chce bo zaczynałem od statywu za 140 zł i będzie pełnił jednak funkcję statywu do lampy doświetlającej. Drugi statyw to właśnie firma K&F z głowicą kulową, Wydałem na niego 450 zł i wydaje sie akceptowalny chociaż dla masywnego sprzętu w teren szału nie robi, raczej będzie jako domowy lub krajobrazowy. Wiadomo że szkoda wydawać na "fotograficzne gadżety" bo jeszcze mam zakup obiektywów w planach, ale jednak minimalna jakość musi być.
@@ukasz7073 Dobra decyzja. Nie ma co za dużo szaleć na początku. 👍🙂
Głowice kulowe to brałbym pod uwagę te które mają kulę większą niż 40 mm aby podstawa głowicy była taka sama lub większa niż powierzchnia do której przykręcamy w statywie. Mam głowicę leofoto LH-40 mm z modułowym statywem Sirui gdzie mam wyciągniętą kolumnę bo mi niepotrzebna a statyw dzięki temu jest stabilniejszy. Tylko, że wtedy nie mogę przechylić kuli z zestawem do pozycji poziomej bo jest jak u Ciebie w Benro. ale jak zamocuję kolumnę to ten problem znika bo podstawy mocujące już są podobnej wielkości i nie ma haczenia. Ta uwaga dotyczy głowic niskoprofilowych i mniejszych lub równych z kulą 40. Pozdrawiam serdecznie :)
Z kolumną centralną to prawda. Z ciężkim zestawem lepiej jej nie wysuwać,bo wszystko zaczna się bujać. Przy potrzebie niskiego ustawienia statywu, taka kolumna też przeszkadza. I w sumie do ptasiej fotografii, kolumna w statywie nie jest potrzebna. Ale, jeśli kolumnę można ustawić w poziomie lub odwrotnie, to może się przydać np. przy makro lub podczas fotografowania wodospadów. Co do głowicy, to w Benro którą kupiłem, kula jest większa niż 40 mm, a i tak, te wystające dźwignie haczą o podstawę statywu. Dodatkowo po założeniu ciężkiego tele, wszystko trzeszczy i przyciera, a ruch jest bardzo szarpany. Po prostu ta głowica się nie nadaje, a dodatkowa funkcja pomagająca przy panoramowaniu, nie jest przewidziana do używania w poziomie z ciężkim zestawem. Szkoda, że wcześniej nie mogłem tego sprawdzić. Kupiłbym inną głowicę kulową. Albo dołożył do głowicy wideo, bo do samego krajobrazu, to sprzęt mam. Ale na razie, w przypadku wyprawy, gdzie będzie opcja fotografowania zarówno zwierząt, jak i krajobrazów, to będę biegał w teren z tym co mam. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku 2023! 🙂
Widzę, że masz statyw Manfrotto. Zawsze możesz sprawdzić czy adapter niskich pozycji do Twojego modelu nie będzie miał mniejszej podstawy pod głowicę. Wtedy problem był by rozwiązany.
W moim Manfrotto jest w nim podstawka w kształcie trójkąta co załatwialo by sprawę z brakiem miejsca na te dwie śrubki.
I ogólnie polecam taki adapter. Redukcja wagi statywu i możliwość obniżenia prawie do samej ziemi.
Dzięki. To też jest jakieś rozwiązanie. Chociaż, ja już w akcesoria do tego starego statywu raczej inwestował nie będę. Planuję wymianę statywu na inny z włókna węglowego. I to będzie najlepsza redukcja wagi sprzętu.🙂 Po dłuższych testach stwierdziłem też, że tej głowicy kulowej Benro i tak nie będę używał z moim ciężkim teleobiektywem. Niestety ten dodatkowy mechanizm do panoramowania, po ustawieniu w pionie, trzeszczy i klinuje się pod ciężarem zestawu. A w razie pilnej potrzeby, mogę też użyć drugiej głowicy, którą testowałem. Ona sprawdziła się dużo lepiej. Chociaż, to i tak takie rozwiązanie awaryjne, bo do ciężkiego tele, wolę jednak używać gimbala, którego posiadam. Ponieważ bardzo zależy mi na płynności ruchu podczas filmowania, podjąłem też decyzję, że w niedalekiej przyszłości kupię głowicę wideo. To chyba będzie najlepsza opcja dla mnie. W tym filmie chciałem tylko pokazać, że czasami odpowiednia głowica kulowa, może być dla kogoś takim budżetowym rozwiązaniem, zastępującym droższą głowicę gimbalową.
Cześć Jan, ja postawiłem na głowicę video Benro S8 Pro. Polecam. Pozdrawiam
Dzięki. Muszę poczytać o tej głowicy. Pozdrawiam!
Niektóre gimbale są na tyle małe i lekkkie, że to nie jest jakaś tragedia je nosić, a komfort poziomego kadru, wolnych rąk i braku krecenia śrubkami pozwala się skupić na tym, co ważne. Zawsze pozostaje kwestia tego, czy przetrwa wagę sprzętu i małpę za sterami. Te tańsze też się dość szybko wyrabiają. Moim zdaniem w kwestii gadżetów, jak już masz jakiś aparat i dobry obiektyw, to statyw i głowica są najważniejsze, wiec warto wydać na nie trochę, a osobiście wolę jedną głowicę niż trzy. Osobiście mam trzy, ale z perspektywy czasu trochę żałuję. Gimbalem też można robić fajne artystycze efekty i panoramy, zwłaszcza takim z kątomierzami.
Zgadzam się. Jest dużo rozwiązań i w różnych cenach. I zwykle dostaje się to za co się płaci. Ja już się przekonałem, że zazwyczaj, jeśli tanio kupię, to dwa razy kupię. I później pokój fotograficzny, zaczyna przypominać magazyn jakiegoś sklepu ze sprzętem. 🙈 Co nie znaczy, że ten najdroższy sprzęt będzie zawsze tym najlepszym, jedynym i najbardziej przydatnym. Czasami trzeba też iść na jakieś kompromisy. Pozdrawiam. 🙂
Zupełnie nie jestem przekonany do głowicy kulowej. Za duży galimatias, brak stabilności i płynności tym samym brak komfortu, co przy ptakach jest bardzo ważne. Zamiast skupić się na obserwacji skrzydlatych, trzeba zwracać uwagę na głowice. Do statycznych zdjęć: makro, panorama może być. Dobry pomysł z tym drugim mocowaniem. Pozdrawiam
To prawda. W standardowym ustawieniu użytkowanie głowicy kulowej to mordęga, zwłaszcza przy ptakach w locie. Z resztą ja i tak preferuję z ręki strzelać. No i do sesji typowo z ptakami zabieram mojego gimbala. Ale jak pokazałem w filmie, głowicę kulową też da się zastosować do zdjęć ptaków. I być może ten sposób komuś wystarczy. Przecież nie każdy, zwłaszcza na początku przygody z fotografią, może przeznaczyć pieniądze na dodatkową i kosztowną głowicę typu gimbal. Pozdrawiam!
@@fotozwiad3566 Tak Jan to wersja ekonomiczna. Mnie najczęściej w fotografii natury wystarczy monopod, częściej jestem na podchodzie. No ale jak czatowanie to już statyw dużo bardziej komfortowy.
Jeśli się dużo przemieszcza, zwłaszcza w jakimś zarośniętym trawą czy krzakami terenie, a potrzeba podeprzeć obiektyw. To faktycznie monopod lepiej się sprawdza niż statyw. Jedna noga się tak nie plącze w zaroślach, jak trzy. I oczywiście siedząc w czatowni ja też nie strzelam z rąsi, kawka by mi się rozlała 😂
Kolejny film który obejrzałem z dużą przyjemnością. Co do tematyki głowic itd. to do takiego zestawu, który swoje waży i "kosztuje" polecałbym głowicę np. FlexShooter Pro. Bardzo stabilna, z płynną regulacją i ważąca o połowę mniej niż np. Wimberley. Polecam. Głowica którą testowałeś niestety nie nadaje się do tak dużego zestawu. Natomiast zamiast samej płytki, którą musimy dokręcać (jest to zawsze kłopotliwe i ryzykowne) lepiej jest dokupić całą stopkę do konkretnego modelu obiektywu. Wimberley ma cały komplet. Trochę to wszystko kosztuje, ale daje pewność, bezpieczeństwo i wygodę. Pozdrawiam.
Ta głowica Benro GX35 na pewno się nie nadaje. Ale już kupiłem, to nie wyrzucę. Ta druga kulowa, którą testowałem firmy Redged, od biedy ujdzie. Ale tylko gdyby była pilna potrzeba. Wiem, że płytki Arca Swiss nie są niezbędne, bo do nikkora 500mm można dokupić inną stopkę, firmy, Wimberley lub Kirki i mieć od razu zgodność z Arca Swiss. Ja kupiłem płytkę, bo przykręcam ją czasem do mojego drugiego obiektywu. No i była tańsza niż zamiennik stopki. W sprzęt Wimberley nie będę inwestował, jest dobry, ale są też inne dobre i tańsze produkty innych marek. Mam głowicę gimbalową z włókna węglowego Redged i ona jest bardzo dobra. Jednak ze względu na to, że coraz więcej filmuję, najprawdopodobniej zakupię głowicę wideo manfrotto 504x. A tak poza tym, to najbardziej lubię strzelać z ręki. Gdyby nie waga zestawu i problemy ze stabilizacją podczas filmowania, to tak bym najchętniej fotografował. No i każdy statyw i głowica swoje waży. Niestety przy długich zasiadkach, bez tego ani rusz. Więc czasem trochę dźwigać trzeba. Dlatego będę się też rozglądał za lżejszym, węglowym statywem, żeby tych kg było mniej. Ale to też są konkretne koszta. Na razie muszę żyć z tym co mam. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego 2023 roku !
@@fotozwiad3566 Mam jeszcze jedno pytanie. Mógłbyś zdradzić co to za patent masz przy mocowaniu paska do obiektywu. Widzę tam jakiś karabińczyk i linkę. Pewnie to dodatkowe zabezpieczenie. Co to za linka. Jakbyś napisał gdzie ją nabyłeś to będę wdzięczny, Pozdr.
Po moim filmie o pasku Peakdesigne, otrzymałem kilka informacji o pękających linkach w kotwach systemu mocującego. Jeden kolega był wściekły, bo jego obiektyw roztrzaskał się o ziemię, a producent napisał, że to wina użytkownika, bo linka była uszkodzona i przetarta. Jak było naprawdę, wiedzą tylko zainteresowani. Faktem jest, że Peak wprowadził nowe kotwy, koloru czarnego, w ich opinii podobno mocniejsze. Czyli poniekąd przyznali się, że stare linki mogły pękać. W każdym razie, ja od razu po otrzymaniu info sprawdziłem w internecie i to nie był jedyny przypadek. Zacząłem więc myśleć, co zrobić i jak zabezpieczyć się dodatkowo? Poprosiłem kolegę, który łowi tu w Norwegi halibuty, o pomoc. I te linki które widać, przy moim pasku, to są właśnie domowej roboty przypony na halibuty z dołączonymi karabińczykami zamiast haków na ryby. 🙂 To jest specjalna, bardzo mocna plecionka. Jeden przypon wytrzymuje chyba 120 kg, karabin też sporo. Teraz kupiłem już te nowe czarne kotwy do paska i zamontowałem do drugiego aparatu. Ale ponieważ stare linki nadal są w dobrym stanie, a ja się przyzwyczaiłem do tych zabezpieczeń i czuję się z nimi pewniej. To nadal nie wymieniłem kotw na nowe. Poza tym pewnie i tak zastosowałbym to zabezpieczenie, bo teraz już nie ufam producentowi na słowo...
Witam serdecznie. Miałem kiedyś Wimberleya, ale go sprzedałem, wolałem głowicę olejową(w ogóle nie nagrywam video). Obecnie do mojego zestawu(Canon 7D Mk ll & EF 800mm f5.6 L IS) używam Manfrotto MVH502AH, ale rozważam na zakup głowicy FlexShooter Pro. Nie wiem czy wybór jest trafny, ale czytałem na zagranicznych forach i fotoprzyrodnicy bardzo go chwalą. Arthur Morris zastąpił swojego Mongoose M3.5 właśnie na FlexShooter Pro...
Witam. Ja kupiłem jakiś czas temu głowicę video Manfrotto 504x MVH504XAH5. Dość ciężka, jednak daje płynniejszy ruch przy filmowaniu, niż gimbal. Minus, to to, że muszę pamiętać, żeby ją blokować, bo inaczej mój teleobiektyw leci do tyłu lub przodu. Dlatego gdy nie planuję dużo filmować nadal zabieram gimbala. Ta głowica Flex Shooter Pro to ciekawa, wytrzymała i dużo lżejsza konstrukcja. Jednak tu piszą, że w zależności od wagi zestawu, może być kłopot z odpowiednim balansem zestawu. Płytka może być za krótka. Plus, nie każda płytka typu Arcasviss dobrze pasuje do tej głowicy. Poza tym głowica ma bardzo dobre opinie.
photographylife.com/reviews/flexshooter-pro-tripod-head
Mam wlasnie taki problem z Nikkorem 200-500 plytka sie odkreca mocowenie do obiektywu mozna kupic z mocowaniem arca swiss osobno a dluga blacha z dwoma srubami nie wchodzi w gre bo jest tylko jeden otwor w oryginalnym mocowaniu do statywu... mysle jak to rozwiazac sensownie
Patrząc na ceny zamiennika stopki, to chyba już lepiej w tej cenie kupić jakąś głowicę gimbalową i nie kombinować... www.bhphotovideo.com/c/product/1317521-REG/really_right_stuff_lc_a14_pkg_collar_foot_package_for.html
Inne zamienniki stopek, też dość kosztowne. Może jakaś chińszczyzna taniej wyjdzie? Ale tu nie wiadomo jak z jakością. Znalazłem, też inny tani patent. Dotyczący szkła 150-600. Otóż niektórzy kupują długie płytki typu Arca z podwójnymi śrubami. Potem odkręcają oryginalną stopkę obiektywu. Wymieniają śrubę mocującą stopkę na dłuższą i dokręcają tą dłuższą śrubą płytkę Arca razem z oryginalną stopką. W ten sposób otrzymują dwie śruby mocujące płytkę Arca Sviss do stopki. Śruba, ta długa, zabezpieczona jest dodatkowo niebieskim klejem loctite 243, do gwintów. Tu jest link do opisu po angielsku i rysunku (10 post na stronie) www.nikoncafe.com/threads/nikon-200-500-foot.305521/
W dalszych postach jest napisane, że w podobny sposób ludzie przerabiają stopki obiektywu 200-500. Dowiercają i gwintują dodatkowy otwór w oryginalnej stopce tego obiektywu i później skręcają wszysko z płytką Arcasviss.
Mam nadzieję, że to info się przyda. 🙂
Co jest do wszystkiego ,to jest do niczego😂😂😂😂😂
Tak to zazwyczaj jest. 🙂
@@fotozwiad3566 2 lata się mordowalem z kolka , kupiłem f4 obiektyw , jest za ciężki jak się przechyli i spadnie szkoda obiektywu i aparatu . Na płaskim ok ale nie wszędzie jest perfect
To prawda z ciężkim zestawem gimbal sprawdza się o wiele lepiej. Jednak, jak pokazałem w filmie, z niektórymi obiektywami i w razie nagłej potrzeby, głowicy kulowej też da się użyć. Oczywiście nie jest to rozwiązanie optymalne i nie zawsze możliwe do zastosowania.
Witam serdecznie. Ja kiedyś zaopatrzyłem się w gimbala. Komfort fotografowania i bezpieczeństwo zestawu w porównaniu do mojej głowicy kulowej jak dla mnie nie do przecenienia 🙂. Oczywiście cena i waga gimbala to minusy ale coś za coś. Pozdrawiam.
Niewątpliwie przy użyciu gimbala, komfort obsługi i bezpieczeństwo zestawu jest dużo większy niż z głowicą kulową. Co do wagi, to ja mam gimbala z włókna węglowego i nie jest tak tragicznie, da się to nosić bez większego bólu. . Za to cena tego cacka, już trochę mnie zabolała 🤣 Pozdrawiam!
Witam jak zawsze świetny film, a rozważałeś głowicę Manfrotto do filmowania, mają w ofercie parę modeli i widziałem że sporo fotografów ich używa. Pozdrawiam
Dzięki. Tak myślę nad zakupem głowicy manfrotto 504x. I do tego chyba jeszcze jakiś statyw Gitzo. Tylko na razie muszę pieniądze uzbierać. Bo to nie są tanie zabawki. 🙂 Pozdrawiam! 🙂
@@fotozwiad3566 Ja używam Gitzo GT3543LS Systematic Series 3 Carbon eXact Lo z gimbalem Gitzo do tego Sigma 500mm F4 sport do tego od paru tygodni Nikon D850. Jeszcze raz pozdrawiam i czekam na następnego vloga.
Czy jesteś zadowolony z użytkowania tego statywu? Bo widzę, że ten model ma jakieś płaskie stopki. Wydaje mi się, że w jakimś zarośniętym i nierównym terenie, to nie jest do końca dobre rozwiązanie. Ale może się mylę?
@@fotozwiad3566 Jak dla mnie jest ok i w zestawie są kolce więc można stopki wymienić
Ok dzięki. Jeśli kolce są w zestawie, to fajnie. Oglądałem statyw na norweskich stronach i tam wyglądało, że kolce muszę sobie dokupić osobno.
16:54, w jakiej odległości od Ciebie siedział na gałęzi ten Bielik?
Bielik siedział może z 400-500 metrów ode mnie. Ciężko teraz określić.
też używam w ten sposób głowicy kulowej, daje radę do monopodu, choć cały zestaw lżejszy od Twojego
Ja niepotrzebnie przeinwestowałem. Mogłem kupić trochę tańszą .
A po co do monopodu używać jakiejkolwiek głowicy?
Oczywiście można bez. Ale ja też montuję np. gimbala do monopodu. Wygodniej mi jest pochylać duży obiektyw ku górze w głowicy niż przechylać cały monopod. Również ruch na boki jest plynniejszy.
@@fotozwiad3566
Ja właśnie przykręcam stopkę obiektywu bezpośrednio do węglowego monopodu, dzięki czemu całość jest znacznie lżejsza i szybciej można zareagować, bez regulowania pokręteł. Ale spoko, rozumiem, że ktoś ma inne zdanie.
żeby mieć elastyczność ruchu góra-dół w trakcie filmowania
Witam Cię fajnie ogląda się twoje filmiki ale prosil bym o filmik jak obrabiasz zdjęcie wystarczy jedno w lightroomie.Zaczynam ta przygodę z foceniem a w obrabianiu zdjec jestem zielony bardzo byś mi pomógł takim odcinkiem
Dzięki. Zbieram się do takiego filmu od dłuższego czasu. Najpierw jednak muszę ściągnąć jakiś program do nagrywania pulpitu, no i sam się nauczyć jak go obsługiwać. Jest też kwestia taka, że każdy ma nieco inne podejście do postprodukcji zdjęć. Ja swoje zdjęcia przegladam i zwykle wstępnie obrabiam w Lightroom a kończę pracę w Photoshopie. Mogę więc ewentualnie pokazać taki sposób obrobki. I nie każdemu będzie on odpowiadał... W kazdym razie taki film, jest na mojej liście tematów do realizacji.
@@fotozwiad3566 bardzo przydatny filmik dla osób tak zwanych ZIELONYCH jak ja między innymi zawsze to jest pierwszy krok zapoznawczy z programem.Ja teraz chce wykupic na miesiąc program lightroom bo mam dużo zdjęć do obrobki i chce coś pokombinować ale nie wiem co z czym się je i od czego zacząć więc fajnie by było jak byś coś takiego nagrał.pozdro
Ok rozumiem. Wiedz tylko, że lightroom czy photoshop, to nie jedyne programy do obróbki. Są też inne dobre i nie musisz kupować abonamentów. 🙂
Czy ogulnie glowice kulowe pasują do większości statywów ?
Standardowe satywy fotograficzne posiadają gwint 3/8" i każda głowica kulowa z takim gwintem mocujący będzie pasować.
Nikt nie robi filmów z obróbki zdjeć przyrodniczych- może Ty coś pokażesz :)
Myślałem o tym. I taki film być może powstanie. Jest tylko kwestia tego, że ja obrabiam zdjęcia w Lightroom i Photoshopie, a nie każdy używa akurat oprogramowania Adobe do obróbki zdjęć. No i każdy ma trochę inne podejście do postprodukcji. Więc nie wiem czy taki film byłby bardzo przydatny?
@@fotozwiad3566 Dla mnie na pewno byłby ciekawy :) Serdecznie pozdrawiam
Ok, to coś postaram się podziałać w tym temacie. Nie obiecuję tylko kiedy film się pojawi. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku 2023! 🙂
Janku, takie taśmy maskujące na obiektyw? To w zestawie czy można gdzieś dostać?
I swoją drogą, uratowałeś mnie przed zakupem lepszej kulowej :)
Ja akurat kupiłem obiektyw już "ubrany". Ale zazwyczaj maskowanie niestety trzeba kupić osobo. Nie ma go w zestawie z nowym obiektywem. Moje maskowanie to produkt firmy LensCoat i jest dość drogie. Ale można kupić takie maskowanie taniej od polskiej firmy Huga. 🙂 Fajnie, że oszczędziłem Ci wydatku na głowicę. Szkoda, że sam niepotrzebnie wtopiłem trochę kasy 😂
@@fotozwiad3566 Dzięki takim foto poradom każdy się uczy na czyichś błędach. Ja na twoich, ktoś na moich, a inny na innych. Pozdrawiam 🙂
Dlatego fajnie jest się dzielić wiedzą i doświadczeniami 🙂 Pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku 2023!
@@fotozwiad3566 Dziękuję i wzajemnie 🥳
Zgadza się. 🙂 Produkty tańsze niż od zagranicznych producentów. Z doświadczeń kolegów, wiem tez, że jakość i trwałość również nienajgorsza. Polecam w ramach wspierania polskich producentów. 🙂
Zakrywanie twarzy. Ciekawe - muszę sprawdzić.
Polecam. Naprawdę jest różnica. Dłonie też dobrze jest zasłonić. To jednak jasne i widoczne elementy, którymi najwięcej poruszamy podczas zdjęć.
Mam tą głowicę od 3 lat i bardzo solidny statyw. Sorry, ale stabilizacja w porównaniu do gimbalówki jest słabsza dla aparatu + sony 200-600. Ja wolę używać do landscapów.
Ja takie użycie głowicy kulowej rozważam tylko jako opcję budżetową lub awaryjną. Sam mam głowicę typu gimbal i wideo. I na tym montuję zestaw. Jednak dla kogoś, kto nie chce wydawać dodatkowych pieniędzy, czy chce ograniczyć ilość zabieranego sprzętu, taki patent może być kompromisowym rozwiązaniem.
Nie rozumiem, czemu obracać kulę do poziomu? Ja używam kulowej, mam ją poluźnioną i praktycznie można kręcić aparatem dowoli w każdym kierunku, nie rozumiem twojego pomysłu, który jak widać jest chybiony z tym haczeniem pokręteł o głowicę.
Kule obraca się, żeby uzyskać płynny ruch w poziomie i pionie. Oraz po to by nie było potrzeby blokowania kuli. Dzięki takiemu ustawieniu, duży teleobiektyw, zwłaszcza z poluzowanym mocowaniem statywowym (żeby szybko obrócić kadr do pionu) nie lata na boki. Pomysł nie zadziałał z głowicą Benro. Natomiast z drugą głowica działa bez problemu. W filmie testuję dwie różne głowice kulowe. Proponuję obejrzeć film do końca i wszystko będzie jasne. 🙂
@@fotozwiad3566 Kolega wyżej chyba liczył na serduszko ;D... Ogólnie to bardzo dobre rozwiązanie, masz zalety gimbala w lżejszej wersji. Gdybyś kiedykolwiek wpadł na pomysł, by zakupić UniqBall to serdecznie odradzam, chyba że bardzo chcesz. Sam zakupiłem kilka lat temu i nie warta swych pieniędzy kompletnie. Jej jedyną zaletą jest utrzymywanie poziomu i praktycznie to wszystko, cała reszta jak w głowicy kulowej. W dzisiejszych aparatach mamy poziomice / horyzonty elektroniczne wyświetlane na ekranie LCD (wizjery cyfrowe też chyba mają tę opcje), do starszych aparatów można za grosze dokupić poziomicę bąbelkową montowaną na sankach / stopce. Wyważamy strzelbę, luzujemy obejmę szkła i mamy pełen zakres we wszystkich położeniach przy pomocy głowicy, którą zaprezentowałeś. No i oczywiście 1600 zł w kieszeni, bo tyle jakoś obecnie UniqBall kosztuje. To tak tylko drobnym, niewiele znaczącym słowem ode mnie.
Tak to jest, jak ktoś nie ogląda filmu do końca, tylko od razu bierze się za komentowanie... Widziałem ten patent z UbqBall, mam takie same odczucia. Nie kupiłbym. 🙂 Mi bardziej potrzeba statywu z półkulą do szybkiego poziomowania zestawu,bez względu na zamontowaną głowicę. A prosta, mocna głowica kulowa naprawdę może w wielu przypadkach wystarczyć. Wielu znanych youtuberów wciska ludziom, że trzeba koniecznie kupić gimbala. Najlepiej właśnie tego konkretnego, którego "testują" i tylko tej firmy jest najlepszy. 😉 Ja też kupiłem gimbala i jest spoko, ale można bez niego żyć. I tak największy problem pojawia się przy filmowaniu. Kiedy potrzeba płynności ujęć. I ze względu na takie potrzeby, właśnie zakupiłem głowicę wideo i będę ją testował. Jeśli jednak ktoś mnie zapyta, jaką głowicę kupić? To bez wahania odpowiem, że kulowa będzie najbardziej uniwersalna i przydatna. Pozdrawiam. 🙂