Homér - Ílias/Iliada ( Zpěv první - audiokniha s obrazy )
HTML-код
- Опубликовано: 28 окт 2024
- První díl naší série kompletního zpracování slavné Homérovy Iliady, která patří mezi nejzásadnější díla evropské a světové epiky. Ílias vznikla v polovině 8. století př. nl. a podle římského řečníka Marca Tullia Cicerona (106-43 př.nl.) ji nechal v 6. století př. n. l. sepsat athénský tyran Peisistratos. Popisuje události, které se odehrály kolem roku 1200 př. nl.
Velmi si vážíme Vaší podpory. Pokud nám dáte odběr a "to se mi libí" palec, pomáháte tak tomu, aby algoritmus RUclips více šířil naše videa. Děkujeme za všechny kladné a konstruktivní komentáře. Chcete-li náš projekt podpořit libovolnou částkou můžete tak učinit prostřednictvím našeho Patreonu:
/ knihovnaalexandrijska
Tohle je naprosto skvělé! Moc vám děkuji za vaši práci a za to, že jste namluvili tohle velkolepé dílo! I hudbu k tomu máte vynikající. Je to radost poslouchat vás na RUclips.
Veľké díky za tento veľkolepý počin!
Pekny, doufam ze bude pokracovat a zlepsovat se.
Záslužný čin včetně zazdrojování. Dík. Akorát k diskusi bych předhodil otázku, jaký výklad druhé trójské přijmout, tedy které hypo. století ...a jak k tomu přisoudít ilustrační materiál. Jako dost rigorózní historik bych dal přednost pouze reáliím toho pravého achájského období, tedy sto let tam i zpět okolo 1200 + -. Jistě bych tam nenapral materiál od sumerských přes mínójský a až po helénistický a už vůbec ne cokoli z Egypta nebo nestředomořského! Adresátem je někdo, kdo miluje historii a čím dálnější, tím víc. A to jsou chlapíci často dost romantického založení a také dost předzpracovaní hollywoodskými kýčaři a skandalisty. Na úrovni Vašeho způsobu dramaturgie jim v hlavě ten maglajs v reáliích, co tam maj', zatuhne v beton. Osobně se o ně dost zajímám a mohu svědčit, že otevírat jim oči je dost obtížné už třeba ve skutečnosti, že ten jejich vysněný svět byl velmi nebarevný (co se týká textilu) a že fialové byla barva vskutku jen pro nobilitu. Ti chudáci pak pobíhají po rekonstrukčních lokalitách přestrojeni za husity či Římany a barevní jak cirkusoví klauni. Vždyť máme dnes k dispozici fůru obrazově rekonstrukčního materiálu na vysoké úrovni validity. Zejména v militáriích. Už jen obraz vojína z Dendry jsem viděl kvalitní nejméně třicetkrát různých autorů. Domnívám se, že oba jsme bojovníci proti falšovatelům historie daleko horším, než jsou politickohistoričtí lhář a trdla zaměňující osobní vzpomínky a pocity za historii třeba typu Pullmana. No, raděj' končím, snad jen: dost by mne zajímalo to zděné, že Schliemann cestoval lodí tuším z Pylu podle Íliady , přesně plnil pokyny v počtu dní a směru plavby až se dostal k Hisarliku! Jestli to není kec a pokud není, tak jaký měl božský Heinrich v rukou textový kompilát? Což by mohl být pro Vás další námět na video. Dost poučných filmů o slavném objeviteli se sice zajímá o to, jestli Priamův poklad jednoduše neponakupoval v Turecku a Řecku po tržištích ale, jak jak šílenec rozkopal kde co, tuhle zásadní "prvotní" podmínku celé historky nechávají nepovšimnutu. Mějte se. Tom
Díky. Pokračujte dál, od zpěvu třetího už jsem podle vašich představ a dále ještě více. Pro ilustraci jsem občas i tam přidal věci, které nejsou přesné, ale už účelově, dále jsem použil pro znázornění božstev jejich výtvarná zpracování z různých dob a pod. od druhé poloviny zpěvu devátého tuším, jsem si pak posloužil i videomateriálem z dokumentárních filmů a videohry. Ale to vše je daleko přesnější než první dva zpěvy. Už jsem přemýšlel, že bych je přepracoval i z výše uvedených důvodů i z jiných a udělám to až budu celou Iliadu dávat dokupy zpěv po zpěvu do finální podoby. Pak jsem samozřejmě celý život slýchal od historiků, že barev nebylo. Ale to přece není pravda, vždyť látky se dají barvit i lacinými prostředky, které obyčejní lidé znali a používali po tisíce let. Nebyla to banda nuzáků v šedých hadrech, ale lidé čistí, upravení, mající osobní poklady ručně šité výšivky, ozdoby atd. a byla by pro ně hanba, kdyby měli vypadat tak, jak je "moderní" historie zpodobňuje.
A abych nezapomněl, od devátého zpěvu 2. části jsem použil mykénské pečetě, které jsem nafotil vloni v muzeu v Athénách a upravil.
Rád váš kanál poslouchám, ale tady mě strašně ruší zvuky na pozadí, takže to nejsem schopen vůbec poslouchat. Nemohli byste vydat variantu bez hudby na pozadí?
V pozadi poznavam Danheim :)... pekne
Danheim. :)
dotaz: je to Iliada tak jak je psána úplně od začátku?
Dobrý den. Ano Homérova Iliada začíná hvěvem Achileovým a končí smrtí Hektora. Události chronologicky před a po trójské válce v ní popsány nejsou. První trójská válka ( Iliada popisuje události druhé, ale o generaci dříve Tróju zpustošil Héraklés s částí Argonautů ) by měla být popsána snad v Argonautice, jinak doporučuji knihu "Homérští hrdinové ve vzpomínkách věků" dostupné v antikvariátech kniha obsahuje pár antických a středověkých textů popisujících celou trójskou válku ( Diktys Krétský, Darés Frýžský - oba záznamy údajně pocházejí od účastníků války, nebo jsou antickým zpracováním pověsti z prvního století) Budeme se snažit toho o Tróji udělat víc. Právě pracujeme na videu o archeologickém nalezišti v Turecku a nejnovějších objevech. Hezký den.
@ děkuji za zpětnou vazbu a Vaši činnost v pramenech starověku