Fajnie, że ktoś wreszcie wpadł na pomysł 2 guzika do dopinania spodni. Od lat dorabiam sobie 2 guzik w spodniach ale tutaj pierwszy raz jest on dostępny od nowości!!!
Prezentacja obejrzana to teraz na zakupy... Wróć, na pomiary, by rozmiaröwkę dobrze dobrać. I wtedy na zakupy! Powodzenia w rozwoju projektu! Pozdrawiam! :)
w tym roku kupiłem 2 czapki , komin i 2 naszywki . Najbardziej przypadła mi do gustu czapka patrolowa. Jak tylko będę miał możliwość to dokupię resztę. Pozdrawiam
@@gorszoscjokera Ogólnie wątek szycia, bo ten problem nie dotyczy tylko czapek. Choć czapki są trudniejsze niż mundury, bo robią je tylko zakłady stricte czapnicze z odpowiednimi maszynami a takowych zostało w Polsce tyle co kot napłakał.
Fajnie fajnie. Ja osobiście przetestowałem wszystkie kroje amerykańskich mundurów zaczynając od BDU, większość brytyjskich zaczynając od modeli gdzie wprowadzili guziki kanadyjskie oraz mundury kilku innych krajów. Najbardziej przypadł mi krój mundurów brytyjskich MTP 2gen czyli tych gdzie wprowadzili kryte guziki. Osobiście nie znoszę kieszeni zapinanych na rzepy nawet te dobre jakościowo. Więc proponowałbym się zastanowić nad skopiowaniem tego wzoru w następnym projekcie. Albo chociaż wprowadzeniem wariantu z kieszeniami na guziki kanadyjskie. No i super by było też poszerzyć kolorystykę oferowanych wyrobów o klasyczne kolory czarny, zielony i brązowy/khaki
Żadna szwalnia w jakiej byłem nie chce szyć guzików kanadyjskich. Dla szwaczki są zbyt pracochłonne, wymagają równego, wymierzonego naszywania i pochłaniają tyle czasu, że wtedy na siebie nie zarabia. Musiałbym to robić przez chałupniczkę na gotowych spodniach. Ich dodanie horrendalnie podniosłoby cenę spodni.
@@REFUGear całkiem niezłym kompromisem były by w takiej sytuacji guzik tradycyjne ale tylko na 2 dziury jak w wielu austriackich mundurach, zwłaszcza ich kopii M65. Tam są one niemal tak wygodne w użyciu jak kanadyjskie.
Kawał dobrej roboty Irytujący! Od jakiegoś już czasu latam w bluzie Leguna i wyczekiwałem premiery nowego kroju spodni, mierze się ilece na zakupy. Interesuje mnie jedna kwestia, wspominałaś o szelkach taktycznych w Legunie i wtakowych występujesz, czy będą one faktycznie dostępne w sprzedaży? No, pytanie zadane, pochwała udzielona- czas wydać pieniądze
Zdaję sobie sprawę, że podnosi to cenę, ale uważam, że choćby do samych spodni w mundurze donbas - najlepszym rozwiązaniem byłyby cargo na guziki kanadyjskie. Ot taka moja.. sugestia. Super ruch z tym „tańszym” odpowiednikiem, naprawdę życzę sukcesów w rozwoju tego kamuflażu!
Szwaczki nie chcą ich szyć za żadne pieniądze. Mam ubaw z tego bo te guziki są naprawdę mocno znienawidzone wszędzie gdzie szukałem możliwości szycia. Dlaczego? Bo to tasiemka którą trzeba równo naszyć z dwóch stron i jeszcze między jednym a drugim zszyciem przepleść guzik. Po rozbiciu tego na procesy szwalnie odmawiają jedna po drugiej.
@@marcinjabonski8775 Pokazywałem im, też nie chcą. Szwaczki nie chcą szyć guzików na tasiemkę albo walą cenę zaporową typu 10 ziko od guzika bym dał im spokój (czyli na cały mundur poszłoby 70 netto).
Rzepy w intensywnym eksploatowaniu,nie tylko weekendowym to porażka to się szybko niszczą-brud itp.a w realnym polu walki,sytuacjach wymagających ciszy,powodzenia z odpinaniem zapinaniem,zwłaszcza Lubawa jest symbolem zbiorowego samobójstwa gdzie potrzeba dyskrecji
Sam kamuflaż jest super ale do wykończenia mam parę uwag, rzepy w kieszeniach i nogawkach to błąd ( masa syfu się przyczepia drażni dłonie), guziki lepsze typu kanadyjskiego, pod kolanem wszyć ściągacze gumowe. Warto wszyć w krok siatkę dla wentylacji i będziesz miał spodnie z wyższej półki na razie to dobry początek, Powodzenia w projekcie.
Te spodnie miały być tańsze, lepsze i z bajerami są te refugear.pl/pl/p/Spodnie-Mundurowe-Legun-Donbas/123 a co do rzepów używam od lat i nigdy nie spotkałem się ani u siebie ani u nikogo innego z takim przypadkiem, by oryginalny rzep velcro sprawiał jakieś problemy.
Sprytnie wymyślone te mundury Jakubie. Osobiście nie przepadam za rzepami zwłaszcza w spodniach oraz na ramionach bluzy i we wszystkich swoich ,,ubraniach roboczych" przerobiłem to rozwiązanie na duże guziki jak to kiedyś robiły brytole, teraz nie słychać w lesie jak sięgam do kieszeni po granat:)
Fajnie,chociaż uważam że kieszenie na wkłady powinny jednak zostać.Dziwi mnie też ułożenie górnych kieszeni do wewnątrz a nie np.zewnątrz.Oglądałem ostatnio opis amer.szelek na kanale fragout gdzie kieszenie na magazynki były ustawione na zewnątrz.
Jak jakaś firma będzie chciała szyć. Póki co tylko jedna chce - 70zł netto za samo zszycie. Z materiałami i podatkiem około 130 na samą produkcję. Do póki nie znajdę lepszej oferty to nie ma widoków na rogatywkę.
Pisałeś że chciałbyś zrobić rogatywkę ale nie ma firmy odpowiedniej, a jak sobie byś wyobrażał taką rogatywkę w legunie, w sensie czy byłaby ona na podstawie jakiegoś istniejącego/historycznego kroju czy jakiś autorski projekt i czy miała by ona otok zapinany na dół chroniący uszy przed wiatrem i zimnem?
Taką samą jak ma WOT. Nie ma sensu bardziej kombinować jeśli czapka ma się do czegokolwiek nadawać i dalej wyglądać jak rogatywka. Ma też regulację a stare typy były szyte co dwa rozmiary więc finansowo bym nie wyrobił i z dopasowywaniem rozmiarów.
Z poliestru nie chcę robić rzeczy większych niż chest-rig bo osobiście uważam, że to nie ma sensu. Dopiero jak będzie cordura. Czyli długo bo minimalne zamówienie to ok. 80 tysięcy złotych. Ewentualnie rozważam szycie z cordury z pokryciem IRR w kolorze ranger green i naszywanie na to taśm w kamuflażu Legun też z powłoką IRR.
Czy wiadomo już w jakich rozmiarach będą spodnie S? Osobiście mam w pasie 85 cm i nie chciałbym kupować M-ek na styk, ale z drugiej strony 105 cm w długości nogawek są dla mnie idealne, więc jeśli S-ka miałaby krótsze to raczej zdecydowałbym się na M-kę.
@dziadborowy9043 Ja mam 195 cm wzrostu(budowa bociana) i mogę powiedzieć że spodnie na długość jak najbardziej pasują(roz. L) chyba że masz umięśnione nogi to mogą być obcisłe przy kucaniu itd
Jeśli mogę się trochę powymądrzać - sądzę, że wszycie patek z rzepami na nogawkach i rękawach w odwrotną stronę było by lepsze. To tylko moja sugestia. Nie wiem, skąd się wzięła moda na wszywanie mankietów rękawów w odwrotną stronę. Kiedyś wszystkie guziki zapinane były "na zewnątrz" czyli jakby w dół - patrząc na rękaw a nie w górę.
Obawiam się jednak, że rzep na dole spodni w ustawieniu nogawka na wierzchu buta będzie się rozklejał w czasie chodzenia po lesie gdy tylko zahaczy się o jakąś wystającą gałązkę, zwykła gumka byłaby chyba lepszym pomysłem.
Rzep daje radę. Warto, żeby był tak wszyty, by po wielokrotnym praniu móc go łatwo wymienić w razie potrzeby. Ale osobiście bardzo lubię w spodniach jeszcze mniej skomplikowane rozwiązanie. Mankiet nogawki zawinięty w niewielki tunel. Wewnątrz tunelu okrągła gumka (shock cord), otwór w tunelu wyprowadzający gumkę w stronę sznurowadeł buta i tam umieszczony stopper do gumki. W wielu spodniach wymieniłem fabryczne sznurkowe ściągacze na takie gumki ze stopperem. Pozwala to na szybkie naciągnięcie na buty bez potrzeby zapinania rzepów czy wiązania. Na nogawce jest mniej materiałów to drastycznie podnosi czas schnięcia dołu spodni - najczęściej moczonej części munduru. Ponadto, przełożenie stoppera przez sznurowadło w bucie powoduje, że nogawka nie podnosi się ponad cholewkę buta przy klękaniu czy wejściu w jakieś krzaki. Tańsze i prostsze niż ściągacze z rzepów. @@REFUGear
@@adamkame Sam lubię taki patent, ale on się nie sprzedaje. Ludzie stękają, że "wyglądają jak dresy" i nie kupują. Dlatego zostawiam obecne rozwiązanie.
Pokrowce na hełmy kewlarowe już są. Pasy do broni pojawią się w styczniu/lutym. Kamizelki nie przewiduje bo tkaniny jakie mam do oporządzenia nie zadowalają mnie w takich większych obiektach. Musi to być oryginalna corduda na którą mnie nie stać. Próg wejścia to 70 tysięcy na samą tkaninę.
Są tak samo umieszczone jak w MCCUU, ładowałem je gratami typu magazynki i nie stwierdziłem by majtały się bardziej niż jakiekolwiek inne kieszenie w spodniach z cargo.
@@REFUGear ale chyba lepiej by było jak by majtały się mniej. Jeśli można zrobić coś lepiej to czemu nie? No chyba, że są jakieś argumenty przeciw ale ja nie mogę ich znaleść. Polskie ma być lepsze 🙂
Tonacja koloru jest troszkę za jasna przez tę żółtą plamę, spodnie o kroju worka, ciekaw jestem jak się klęka i robi przysiad. Było by świetnie jak by miały krój UTP. Ciekawa inicjatywa , popieram !
Ta żółta plama to w palecie CMYK: C: 06 % M: 15 % Y: 40 % K: 00 % Czyli dokładnie i co do ostatniego kawałka identyczny kolor jak jasne plamy w kamuflażu multicam. Przy ciemniejszych tonacjach cały mundur za szybko tracił makrowzór a na nim mi zależało. Co do kroju - zrobiłem lepszy, bardziej rozbudowany krój spodni i bluzy o nazwie "Donbas" - jest dostępny na sklepie. Jednakże szyjąc w Polsce z polskich materiałów proszę zapomnieć, że uda mi się spodnie typu UTP albo lepsze wyprodukować poniżej 300 złotych, nie mówiąc o jakimkolwiek zarobku. Większość popularnej produkcji takich spodni na świecie to Pakistan z którego kosztami pracy nikt nie ma szans konkurować.
refugear.pl/pl/p/Spodnie-Mundurowe-Legun-Donbas/123 w tych spodniach takie kieszenie są. Te miały być tańsze, tamte lepsze. Opowiedz mi o swojej służbie i gdzie w nich biegasz.
W sensie cały czarny? Wykonalne ale biznesowo bez sensu. Kobiety i dzieci z Pakistanu bądź Bangladeszu uszyją z super taniej chińskiej tkaniny za miskę ryżu. Kosztowo-cenowo to konkurencja nie do pokonania.
@@REFUGear Doskonale to rozumiem. Mnie osobiście było by miło gdybym mógł pracować w takim ubraniu. Mundur to niby mundur . Do każdego należy mieć szacunek ale Pańskie pomysły wdrożone w jego szyciu bardzo ułatwiły by życie.
Coś ciekawego ale pierwsza uwaga odnośnie repów na kieszeniach warto zastosować patent z odsunięciem od siebie tych dwóch rzepów. Spytacie dlaczego? Ja wam odpowiem dlatego... A serio rozchodzi się o to że w noktowizji takie rozsunięcie jest mniej widoczne.
@@REFUGear ten konkretny sort ma pieczątkę z 1994 roku. Najnowsze raz miałem w rękach. Jakościowo nawet nie miałby miejsca znaleźć się w tym samy magazynie, co stare sorty.
Wogole nie sprawdzają się kieszenie na piersiach . Nosząc kamizelki taktyczne ,tylko przeszkadzają . Przywoziłem kiedyś amerykańskie szmaty hurtowo ,90%bluz miało pozaszywane kieszenie ,dopiero mi wytłumaczono po co . Dziwię się że jeszcze się to używa . Co innego mundur garnizonowy ,a co innego ten polowy.
Żadnej kieszeni na piersi nie otworzy się mając na sobie plate carriera, a już na pewno z bocznymi płytami pod pachami. Dlatego jak jest ciepło, to się nosi combat shirta (którego próbuję stworzyć by na wiosnę dodać na sklep). Tu nawet technologia kosmiczna nie pomoże. Z praktyki powiem, że kieszenie na piersi pod kamizelką są najlepsze do przenoszenia dokumentów osobistych i drobiazgów - w razie zgonu pod kamizelką mają największą szansę, że przetrwają. No chyba że się zostało w płonącym wozie to nic nie pomoże.
Bo pierwsze sto sztuk które miało iść na sprzedaż w PL po wybuchu wojny trafiło do ZSU i między innymi w Donbasie zostało ochrzczone w boju. Potem poszło więcej, używane były w różnych jednostkach i sam w tym mundurze też pojechałem do Konstantynówki k. Bachmutu więc zostało Donbas.
@@maciejxxx4059 Nie ma potrzeby, bo projekt Donbas został zamknięty. Zostało 28 par spodni dostępnych na sklepie i nic więcej w tym kroju nie będzie szyte.
@@maciejxxx4059 Jeśli wcześniej nie splajtuję to tak. Projekt roboczo nazywa się Wareg - bo inspiracją był mundur pojmanego oficera petersburskiego SOBRu który miał naszywki z wikingami na mundurze xD
www.refugear.pl WAŻNE! przed zakupem zmierz się i porównaj z tabelą rozmiarów!
Instrukcja mierzenia: ruclips.net/video/FdEVcHQkxIw/видео.html
Powinieneś projektować dla naszej armii ... Wielki szacunek 👌💪
Kałdun domaga się wolności! 😍
A czy ty wiesz w jakim stanie byliby nasi rezerwiści ??? To bardzo trafne rozwiązanie. Do zakochania.
Fajnie, że ktoś wreszcie wpadł na pomysł 2 guzika do dopinania spodni.
Od lat dorabiam sobie 2 guzik w spodniach ale tutaj pierwszy raz jest on dostępny od nowości!!!
Prezentacja obejrzana to teraz na zakupy... Wróć, na pomiary, by rozmiaröwkę dobrze dobrać.
I wtedy na zakupy!
Powodzenia w rozwoju projektu!
Pozdrawiam! :)
Cieszy mnie że udaje ci się rozwijać ten projekt, życzę samych sukcesów!
w tym roku kupiłem 2 czapki , komin i 2 naszywki . Najbardziej przypadła mi do gustu czapka patrolowa. Jak tylko będę miał możliwość to dokupię resztę. Pozdrawiam
Świetna robota i super że można kupić oddzielnie bluzę i spodnie❤
SZACUN bracie. Prezentuje się genialnie ❤️
Świetnie, jeszcze tylko rogatywki polowe w legunie i mamy wszystko
tak jest popieram
Chętnie ale póki co nikt sensowny ich nie chce szyć. Większość wcale, nieliczni drogo, dobrze żaden.
@@REFUGear zapowiedziałeś że zrobisz osobny film o szyciu. Znajdzie się tam ten wątek?
@@gorszoscjokera Ogólnie wątek szycia, bo ten problem nie dotyczy tylko czapek. Choć czapki są trudniejsze niż mundury, bo robią je tylko zakłady stricte czapnicze z odpowiednimi maszynami a takowych zostało w Polsce tyle co kot napłakał.
@@REFUGear jak myśli pan? czy kiedyś problem z producentem zostanie rozwiązany i doczekamy się rogatywek? czy puki co nie ma nadziei?
Kupię spodnie. SZACUN za twoją energię ❤️
Wyszedł fantastycznie nie jest tak przekombinowany jak poprzedni wzór. Jak wpadną XL od strzała biorę. Czekam jeszcze na ubranko na hełm typu fast
XL będą za dwa-trzy tygodnie, pokrowiec na fasta dałem do szycia miesiąc temu ale okazuje się że fast fastowi nie równy i ciężko to mądrze uszyć.
Życzę Ci powodzenia ze sklepem, bo obiecałem sobie, że kupię przynajmniej spodnie i polar jak znajdę pracę, ale trochę mi schodzi :/
fajnie że legun wraca
Nowy, regulaminowy wzór dla polskich organizacji paramilitarnych
Zapewne nigdy to się nie stanie, ale dziękuję za dobre słowo!
Super, pewnie coś znajdę dla siebie 🤝
O dzien dobry
Legun wiecznie żywy.
Fajnie fajnie. Ja osobiście przetestowałem wszystkie kroje amerykańskich mundurów zaczynając od BDU, większość brytyjskich zaczynając od modeli gdzie wprowadzili guziki kanadyjskie oraz mundury kilku innych krajów.
Najbardziej przypadł mi krój mundurów brytyjskich MTP 2gen czyli tych gdzie wprowadzili kryte guziki.
Osobiście nie znoszę kieszeni zapinanych na rzepy nawet te dobre jakościowo.
Więc proponowałbym się zastanowić nad skopiowaniem tego wzoru w następnym projekcie.
Albo chociaż wprowadzeniem wariantu z kieszeniami na guziki kanadyjskie.
No i super by było też poszerzyć kolorystykę oferowanych wyrobów o klasyczne kolory czarny, zielony i brązowy/khaki
Żadna szwalnia w jakiej byłem nie chce szyć guzików kanadyjskich. Dla szwaczki są zbyt pracochłonne, wymagają równego, wymierzonego naszywania i pochłaniają tyle czasu, że wtedy na siebie nie zarabia. Musiałbym to robić przez chałupniczkę na gotowych spodniach. Ich dodanie horrendalnie podniosłoby cenę spodni.
@@REFUGear całkiem niezłym kompromisem były by w takiej sytuacji guzik tradycyjne ale tylko na 2 dziury jak w wielu austriackich mundurach, zwłaszcza ich kopii M65. Tam są one niemal tak wygodne w użyciu jak kanadyjskie.
@@milergrzegorz To już bardziej realne.
Kawał dobrej roboty Irytujący! Od jakiegoś już czasu latam w bluzie Leguna i wyczekiwałem premiery nowego kroju spodni, mierze się ilece na zakupy.
Interesuje mnie jedna kwestia, wspominałaś o szelkach taktycznych w Legunie i wtakowych występujesz, czy będą one faktycznie dostępne w sprzedaży?
No, pytanie zadane, pochwała udzielona- czas wydać pieniądze
Chest rigi próbuję zrobić bo z tej tkaniny jaką mam one jeszcze mają sens. Pasoszelki są innej firmy, tylko obwiesiłem je swoimi ładownicami.
Zdaję sobie sprawę, że podnosi to cenę, ale uważam, że choćby do samych spodni w mundurze donbas - najlepszym rozwiązaniem byłyby cargo na guziki kanadyjskie. Ot taka moja.. sugestia. Super ruch z tym „tańszym” odpowiednikiem, naprawdę życzę sukcesów w rozwoju tego kamuflażu!
Szwaczki nie chcą ich szyć za żadne pieniądze. Mam ubaw z tego bo te guziki są naprawdę mocno znienawidzone wszędzie gdzie szukałem możliwości szycia. Dlaczego? Bo to tasiemka którą trzeba równo naszyć z dwóch stron i jeszcze między jednym a drugim zszyciem przepleść guzik. Po rozbiciu tego na procesy szwalnie odmawiają jedna po drugiej.
@@REFUGear Przecież można przyszywać nie tak jak we wz. 124 tylko po brytyjsku. Każdy guzik na osobnej tasiemce.
@@marcinjabonski8775 Pokazywałem im, też nie chcą. Szwaczki nie chcą szyć guzików na tasiemkę albo walą cenę zaporową typu 10 ziko od guzika bym dał im spokój (czyli na cały mundur poszłoby 70 netto).
@@REFUGear Dziękuję za wyjaśnienie.
Fajny projekt ,kamuflaz tez coś orginalnego .odmiennego od naszej rodzimej WZ -ty. Niech kreci, jak dla mnie za drogo..
Dobrze sie maskuje.
Pozdrawiam
Wygląda zajebiście
Śledzę ten projekt... Mam nadzieję iż odniesie sukces. Myślę że odcinek o realiach rynku jest bardzo potrzebny...
Taktyczny komentarz
Rzepy w intensywnym eksploatowaniu,nie tylko weekendowym to porażka to się szybko niszczą-brud itp.a w realnym polu walki,sytuacjach wymagających ciszy,powodzenia z odpinaniem zapinaniem,zwłaszcza Lubawa jest symbolem zbiorowego samobójstwa gdzie potrzeba dyskrecji
powodzenia!
Sam kamuflaż jest super ale do wykończenia mam parę uwag, rzepy w kieszeniach i nogawkach to błąd ( masa syfu się przyczepia drażni dłonie), guziki lepsze typu kanadyjskiego, pod kolanem wszyć ściągacze gumowe. Warto wszyć w krok siatkę dla wentylacji i będziesz miał spodnie z wyższej półki na razie to dobry początek, Powodzenia w projekcie.
Te spodnie miały być tańsze, lepsze i z bajerami są te refugear.pl/pl/p/Spodnie-Mundurowe-Legun-Donbas/123 a co do rzepów używam od lat i nigdy nie spotkałem się ani u siebie ani u nikogo innego z takim przypadkiem, by oryginalny rzep velcro sprawiał jakieś problemy.
jak nowy krój to musze kasę zbierać mam "donbasiaka" muszę zbierać na "strzelca" pozdrawiam cieplutko :)
mmm wzmocnienia z materiału, niby krój brany z USA ale delikatny vibe wuzety jest :D
Dzień dobry :)
Lub dobry wieczór
Będzie co na wiosnę nosić :)
Tylko nie czekaj tak długo z zakupem, bo do tego czasu splajtuję ;(
Sprytnie wymyślone te mundury Jakubie. Osobiście nie przepadam za rzepami zwłaszcza w spodniach oraz na ramionach bluzy i we wszystkich swoich ,,ubraniach roboczych" przerobiłem to rozwiązanie na duże guziki jak to kiedyś robiły brytole, teraz nie słychać w lesie jak sięgam do kieszeni po granat:)
Właśnie nie wiem co autor projektu miał na myśli z tymi rzepami ma rękawach i w spodniach.Tysiace dżiajdżo klęli na ten pomysł przy wprowadzeniu ACU.
Jest to najtańsze rozwiązanie. Ostatnio szyłem z "guzików" kanadyjskich to jeden kosztował chyba 5zł. Ale fakt, te guziki to sztos!
Dobra robota!
Szacuneczek
Istnieje szansa na koszulki termo/techniczne w kamuflażu?
Pytanie jak zwykle nie na temat - 3.30, co to za buty, cudowne są
Garsingi 117 AT z Białorusi. Kupione jeszcze w 2018 roku.
Fajnie,chociaż uważam że kieszenie na wkłady powinny jednak zostać.Dziwi mnie też ułożenie górnych kieszeni do wewnątrz a nie np.zewnątrz.Oglądałem ostatnio opis amer.szelek na kanale fragout gdzie kieszenie na magazynki były ustawione na zewnątrz.
jakie trzewiki masz na sobie podczas pokazu ściągaczy spodni?
Kiedy zaczynacie produkcję czołgów?
Tak mnie ostatnio zastanawia czy może powstanie rogatywka polowa w Legunie?
Jak jakaś firma będzie chciała szyć. Póki co tylko jedna chce - 70zł netto za samo zszycie. Z materiałami i podatkiem około 130 na samą produkcję. Do póki nie znajdę lepszej oferty to nie ma widoków na rogatywkę.
Pisałeś że chciałbyś zrobić rogatywkę ale nie ma firmy odpowiedniej, a jak sobie byś wyobrażał taką rogatywkę w legunie, w sensie czy byłaby ona na podstawie jakiegoś istniejącego/historycznego kroju czy jakiś autorski projekt i czy miała by ona otok zapinany na dół chroniący uszy przed wiatrem i zimnem?
Taką samą jak ma WOT. Nie ma sensu bardziej kombinować jeśli czapka ma się do czegokolwiek nadawać i dalej wyglądać jak rogatywka. Ma też regulację a stare typy były szyte co dwa rozmiary więc finansowo bym nie wyrobił i z dopasowywaniem rozmiarów.
Planujesz zrobić jakieś wyposażenie taktyczne, typu kamizelki kuloodporne?
Z poliestru nie chcę robić rzeczy większych niż chest-rig bo osobiście uważam, że to nie ma sensu. Dopiero jak będzie cordura. Czyli długo bo minimalne zamówienie to ok. 80 tysięcy złotych. Ewentualnie rozważam szycie z cordury z pokryciem IRR w kolorze ranger green i naszywanie na to taśm w kamuflażu Legun też z powłoką IRR.
Czy tu na filmie, w bluzie "Strzelec", są założone naszywki legunowe - flagi te większe czy mniejsze 😉 ?
Mniejsze
A może by tak zrobić rogatywkę polową albo maciejówkę w legunie
Z chęcią bym wziął same spodnie + combat shirt.
Pomyśl o combat shirt wydaje się proste w konstrukcji.
A i popróbuj na grupach związanych z ASG :)
Spodni są dwa modele. Strzelec jest dużo, Donbas na wykończeniu. Combat Shirty opracowałem ale ich produkcja ruszy zapewne dopiero wiosną.
@@REFUGear to czekam na wiosnę :)
Można jeszcze kupić naszywki?
Wszystko jest w sklepie www.refugear.pl
Czy wiadomo już w jakich rozmiarach będą spodnie S? Osobiście mam w pasie 85 cm i nie chciałbym kupować M-ek na styk, ale z drugiej strony 105 cm w długości nogawek są dla mnie idealne, więc jeśli S-ka miałaby krótsze to raczej zdecydowałbym się na M-kę.
Ska będzie mieć troszkę krótsze. Idea tych spodni/kroju jest taka, że jak coś jest na styk to bierze się większe i u krawcowej dopasowuje.
W takim razie zamówię M-kę, dzięki za odpowiedź!
Jestem ciekaw czy będzie dostępny sam materiał,żeby uszyć spodnie czy bluzę według swoich upodobań.
😊😊
Czekam na XL, posiadam długie nogi ucieczkowe i L (105 cm) chyba będą za krótkie.
@dziadborowy9043 Ja mam 195 cm wzrostu(budowa bociana) i mogę powiedzieć że spodnie na długość jak najbardziej pasują(roz. L) chyba że masz umięśnione nogi to mogą być obcisłe przy kucaniu itd
Tak z czystej ciekawości, planujecie wypuścić combatshirty w legunie?
Planuję, tylko nikt nie chce ich szyć :D
Jeśli mogę się trochę powymądrzać - sądzę, że wszycie patek z rzepami na nogawkach i rękawach w odwrotną stronę było by lepsze. To tylko moja sugestia. Nie wiem, skąd się wzięła moda na wszywanie mankietów rękawów w odwrotną stronę. Kiedyś wszystkie guziki zapinane były "na zewnątrz" czyli jakby w dół - patrząc na rękaw a nie w górę.
Obawiam się jednak, że rzep na dole spodni w ustawieniu nogawka na wierzchu buta będzie się rozklejał w czasie chodzenia po lesie gdy tylko zahaczy się o jakąś wystającą gałązkę, zwykła gumka byłaby chyba lepszym pomysłem.
Nie jest lepszym pomysłem. Polskie wzór 2010 i 2019 mają taki rzep i nigdy nie słyszałem, by z tego powodu był jakiś problem.
Rzep daje radę. Warto, żeby był tak wszyty, by po wielokrotnym praniu móc go łatwo wymienić w razie potrzeby. Ale osobiście bardzo lubię w spodniach jeszcze mniej skomplikowane rozwiązanie. Mankiet nogawki zawinięty w niewielki tunel. Wewnątrz tunelu okrągła gumka (shock cord), otwór w tunelu wyprowadzający gumkę w stronę sznurowadeł buta i tam umieszczony stopper do gumki. W wielu spodniach wymieniłem fabryczne sznurkowe ściągacze na takie gumki ze stopperem. Pozwala to na szybkie naciągnięcie na buty bez potrzeby zapinania rzepów czy wiązania. Na nogawce jest mniej materiałów to drastycznie podnosi czas schnięcia dołu spodni - najczęściej moczonej części munduru. Ponadto, przełożenie stoppera przez sznurowadło w bucie powoduje, że nogawka nie podnosi się ponad cholewkę buta przy klękaniu czy wejściu w jakieś krzaki. Tańsze i prostsze niż ściągacze z rzepów.
@@REFUGear
@@adamkame Sam lubię taki patent, ale on się nie sprzedaje. Ludzie stękają, że "wyglądają jak dresy" i nie kupują. Dlatego zostawiam obecne rozwiązanie.
Rzuć ten film na główny kanał.... niech się niesie
Pytanie, czy jest wzmocnienie w kroku, bo tam mi sie najvzesciej spodniesie przeciearaja. Nie smiac mi sie tam :)
Widać na zdjęciach w sklepie refugear.pl/pl/p/Spodnie-mundurowe-Legun-Strzelec/179 jak naszyta jest łata wzmacniająca podkrój przedni i tylny.
@@REFUGear bardzo dziekuje za odpowiedz.
Sukcesu ✌
wzór wygląda jak zasłony mojej babci sprzed 25 lat serio
Czy pojawia sie w sklepie takie rzeczy jak Pokrowce na hełmy na kamizelki lub pasy na bron?
Pokrowce na hełmy kewlarowe już są. Pasy do broni pojawią się w styczniu/lutym. Kamizelki nie przewiduje bo tkaniny jakie mam do oporządzenia nie zadowalają mnie w takich większych obiektach. Musi to być oryginalna corduda na którą mnie nie stać. Próg wejścia to 70 tysięcy na samą tkaninę.
Jest możliwość zakupu samego materiału? szyje mundury sam dla siebie :)
A w sumie dodam na sklepie. Znając dokładnie koszt stworzenia wzoru i pozyskania tkaniny będzie kosztować jakieś sto złotych za metr bieżący.
Dlaczego kieszenie cargo są tak nisko? Czym bliżej kolan tym elementy w kieszeniach bardziej się majtają i przeszkadzają.
Są tak samo umieszczone jak w MCCUU, ładowałem je gratami typu magazynki i nie stwierdziłem by majtały się bardziej niż jakiekolwiek inne kieszenie w spodniach z cargo.
@@REFUGear ale chyba lepiej by było jak by majtały się mniej. Jeśli można zrobić coś lepiej to czemu nie? No chyba, że są jakieś argumenty przeciw ale ja nie mogę ich znaleść. Polskie ma być lepsze 🙂
Fajnie jak by były plecaki
Mogę zrobić ale retro-turystyczne, nowoczesnych taktycznych bez cordury nie zrobię.
Cześć. Spodnie na 112 w pasie będą? No i bluza na 136 w klacie? Przesadziłem ?
Za 3 tygodnie myślę że rozmiary z góry tabeli zrobią robotę. Spodnie to 2XL dadzą radę, bluza pewno 3XL.
@@REFUGear 👍
Będą czapki zimowe ???
W tym sezonie nie, bo szwalnie są zawalone swoją produkcją i terminy na szycie nakryć głowy są dopiero na maj.
@@REFUGear Jak będą to kupie na 100% 🙂
Tonacja koloru jest troszkę za jasna przez tę żółtą plamę, spodnie o kroju worka, ciekaw jestem jak się klęka i robi przysiad. Było by świetnie jak by miały krój UTP. Ciekawa inicjatywa , popieram !
Ta żółta plama to w palecie CMYK:
C: 06 %
M: 15 %
Y: 40 %
K: 00 %
Czyli dokładnie i co do ostatniego kawałka identyczny kolor jak jasne plamy w kamuflażu multicam. Przy ciemniejszych tonacjach cały mundur za szybko tracił makrowzór a na nim mi zależało.
Co do kroju - zrobiłem lepszy, bardziej rozbudowany krój spodni i bluzy o nazwie "Donbas" - jest dostępny na sklepie. Jednakże szyjąc w Polsce z polskich materiałów proszę zapomnieć, że uda mi się spodnie typu UTP albo lepsze wyprodukować poniżej 300 złotych, nie mówiąc o jakimkolwiek zarobku. Większość popularnej produkcji takich spodni na świecie to Pakistan z którego kosztami pracy nikt nie ma szans konkurować.
Czy tkanina w nokto nie świeci ?
Mówię o tym w 5 minucie filmu. To Pentor od Andropolu. Nie świeci.
Super. Czy zrobisz film o tym jak zaprojektowałeś wzór kamuflażowy?
Jest wspomniane na kanale Irytujący Historyk, ale tu zrobię bardziej techniczny a mniej historyczny. Tylko nie wiem kiedy - na pewno kiedyś ;)
Krawcowa friendly? O dobrze
Zrobisz Rogatywkę w LEGUNIE ???
Jak znajdę producenta. Póki co nikt tego nie chce szyć.
Oferujesz mundur w standartowym leśnym kamuflażu Polskiej Armi?
Nie i nigdy nie będę.
@@REFUGear hm to nie zmienisz umundurowania Polskiej Armii :)
@@radeks3945 Nigdy nie miałem takich ambicji
Komentarz..... Ja bym nazwiska przyszył poziomo, kieszenie zostawił skosne
Bardzo duży błąd pozbawiając spodni kieszeni na ochraniacze . Widać kolego iż za duzo nie biegasz w mundurach ani ich nie używasz na bojowo
refugear.pl/pl/p/Spodnie-Mundurowe-Legun-Donbas/123 w tych spodniach takie kieszenie są. Te miały być tańsze, tamte lepsze. Opowiedz mi o swojej służbie i gdzie w nich biegasz.
Chętnie bym go zobaczył z czarnej czerni. Był by w sam raz dla ślusarza.
W sensie cały czarny? Wykonalne ale biznesowo bez sensu. Kobiety i dzieci z Pakistanu bądź Bangladeszu uszyją z super taniej chińskiej tkaniny za miskę ryżu. Kosztowo-cenowo to konkurencja nie do pokonania.
@@REFUGear Doskonale to rozumiem. Mnie osobiście było by miło gdybym mógł pracować w takim ubraniu. Mundur to niby mundur . Do każdego należy mieć szacunek ale Pańskie pomysły wdrożone w jego szyciu bardzo ułatwiły by życie.
Coś ciekawego ale pierwsza uwaga odnośnie repów na kieszeniach warto zastosować patent z odsunięciem od siebie tych dwóch rzepów. Spytacie dlaczego? Ja wam odpowiem dlatego... A serio rozchodzi się o to że w noktowizji takie rozsunięcie jest mniej widoczne.
Wtedy naszywki licho się trzymają. No i gdzieś trzeba przyłapać taśmę/naszywki do identyfikacji swój-obcy w nokto więc to nie jest aż taki problem.
Uważam że cena munduru jest adekwatna
I kolejny mundur na liście zakupowej. Teraz poważny dylemat. Czy polski mundur w kamuflażu SG14 czy Legun? Który pierwszy będzie kupiony
Moje mogą szybciej zniknąć ;)
Czyli przewiewny jak Donbasiak. Pantera w tych warunkach temperaturowych daję radę. W Legunie już by było zimno.
Ale to ta sama gramatura co w wz. 2010 i 2019. Chyba że mówimy o starym bawełniaku.
@@REFUGear ten konkretny sort ma pieczątkę z 1994 roku. Najnowsze raz miałem w rękach. Jakościowo nawet nie miałby miejsca znaleźć się w tym samy magazynie, co stare sorty.
Ten wzór jakiś taki za bardzo wzorzasty
Zacznij robić pokrowce do hełmów. Kamuflaż na hełm w tym legunie będzie pasował nawet do mundurów MAPA, a obecnie jest pustka w tym segmencie.
Już od paru miesięcy są refugear.pl/pl/p/Pokrowiec-na-helm-Legun/157 wciąż czekam aż mi opracują pokrowce na high cuty.
@@REFUGear Na Wz 67 też będzie pasował?
@@generaczarnypiatek9567 Wejdzie, będzie trzymał formę, ale jest za duży więc będzie się kończył nie na rancie hełmu tylko czole nosiciela.
Wogole nie sprawdzają się kieszenie na piersiach .
Nosząc kamizelki taktyczne ,tylko przeszkadzają .
Przywoziłem kiedyś amerykańskie szmaty hurtowo ,90%bluz miało pozaszywane kieszenie ,dopiero mi wytłumaczono po co . Dziwię się że jeszcze się to używa . Co innego mundur garnizonowy ,a co innego ten polowy.
Żadnej kieszeni na piersi nie otworzy się mając na sobie plate carriera, a już na pewno z bocznymi płytami pod pachami. Dlatego jak jest ciepło, to się nosi combat shirta (którego próbuję stworzyć by na wiosnę dodać na sklep). Tu nawet technologia kosmiczna nie pomoże. Z praktyki powiem, że kieszenie na piersi pod kamizelką są najlepsze do przenoszenia dokumentów osobistych i drobiazgów - w razie zgonu pod kamizelką mają największą szansę, że przetrwają. No chyba że się zostało w płonącym wozie to nic nie pomoże.
a WP bawi sie teraz w jakis kamuflaż Lampart
Slowem wersja oszczędnościowa. Tyle że rzepy się nie spawdzą jak nabiją sie blotem. Ocena końcowa 3+.
Ale szajc 😆😆😆
Dlaczego nazywasz bluze Donbas >? To ma być Polskie czy Ukraińskie >?
Bo pierwsze sto sztuk które miało iść na sprzedaż w PL po wybuchu wojny trafiło do ZSU i między innymi w Donbasie zostało ochrzczone w boju. Potem poszło więcej, używane były w różnych jednostkach i sam w tym mundurze też pojechałem do Konstantynówki k. Bachmutu więc zostało Donbas.
@@REFUGear fajnie by było jakąś Polską nazwę wymyślić ;)
@@maciejxxx4059 Nie ma potrzeby, bo projekt Donbas został zamknięty. Zostało 28 par spodni dostępnych na sklepie i nic więcej w tym kroju nie będzie szyte.
Czyli szykuje się coś nowego ?
@@maciejxxx4059 Jeśli wcześniej nie splajtuję to tak. Projekt roboczo nazywa się Wareg - bo inspiracją był mundur pojmanego oficera petersburskiego SOBRu który miał naszywki z wikingami na mundurze xD
Flagi wygladają jak ruskie 😂