Jeżeli jesteś na naszym kanale po raz pierwszy, zachęcam do subskrybcji! W komentarzu napisz swoje pytania do pani Profesor. Wybierz konkretny rozdział filmu, który Cie interesuje: 00:00 Wstęp 03:24 Podczas suszy, nie wykonuj T3! 05:28 Co na T3? Tebu, metko, protio, difeno, czy coś innego? 10:54 Inne fungicydy na T3 12:15 Rola sklejaczy w ograniczaniu chorób? 14:07 Kiedy wykonać zabieg T3? (w jakiej fazie) 17:46 Melasa, cukier, mocznik, RSM do T3? 20:17 Nawożenie fosforem i potasem na ograniczenie suszy?
Dzień dobry pierwszy raz oglądam odcinek łapka w górę subs i zapewne obejrzę kolejne odcinki najchętniej pszenica jęczmień i rzepak. Pani profesor bardzo fajna i wiedza konkretna pozdrawiam również resztę ekipy.
Preparatów opartych o tebukonazol, metkonazol czy protiokonazol jest naprawdę wiele i trudno wśród nich wskazać te naj. Akurat przy T3 jest chyba najłatwiej.
Dzięki za kolejne cenne informacje, w centrum też nie pada, lub pada punktowo, moje okolice omija, za maj mam 9 litrów, rezygnuje z T3, wszystko schnie. Pozdrawiam rozmówców najlepszego kanału rolniczego.
Jesteśmy na etapie T3, ale co z mocno porażonymi roślinami przez rdzę? Co na to dodajemy? T2 słabo zadziałało, ponieważ była długa susza. Mówię tutaj o pszenżycie, odmiana tadeus.
Po niedzieli jedziem z T3. Pani profesor spełniamy marzenia i rozdzielamy. Tebu + metko + P +Zn + robale. Po 3 dniach mocznik+MgSO4+cukier. Czy te 3 dni to dobra przerwa, czy można następnego dnia? Pozdrawiam
Nawet dłużej można zaczekać. W terminie T3 bardziej budujemy MTZ, a dopiero potem nawożenie bardziej wpływa na jakość. Tak wyczytałem. U mnie w tym roku do t3 mocznik 5%+siarczan jako bufor i siarczan potasu, a potem pójdzie mocznik i melasa, może trochę fosforu. Melasa kosztuje 1zł/kg i ma około 48% sacharozy, cukru za 2zł/kg nie kupimy, a dodatkowo są makro, mikro i aminokwasy.
W lubuskim, Rokitno gm. Przytoczna przez cały maj spadło jedynie 25 l wody. Kilka dni były burze z opadem 0d 0,5l- do 1,5 l! Tak było w wiosce, bo mam wrażenie, że na polach oddalonych od siebie o 2 km mogło być już inaczej. Deszcze w maju są bardzo nierówne. Na dobrych ziemiach uprawy wyglądają super, a na słabszych są wypalone. Generalnie żniwa zapowiadają się obwicie. Pozdrowienia dla Pani Profesor od byłego studenta i rolnika.
Witam czy oplaca sie jeszcze teraz wykonywac zabidg t3 pszenica praktycznie w pelni nalane ma zirno. Przez oststnie dni pada i spalo z 50l wody ? Na t2 szedł priaxor 1.20l na ha pszenica po pszenicy liście zdrowe na klasie coś się zaczyna pojawiać po deszczach
Robiąc zabieg teraz praktycznie jedziesz poza etykietą, ze względu na okres karencji wpisany w etykiecie (liczba dni od zabiegu do zbioru). Tego naprawdę trzeba się trzymać, żeby w ziarnie nie było pozostałosci. Stad chociażby za późno na ten zabieg.
Zaraz po wyjściu klosa po deszczu zrobiona opóźniona T2(20.05) ze wzgledu na susze. Poszło revyskay 1.5L. Teraz(1.06) pylniki opadaja, sa opady. Czy robić T3?
Dzień dobry, zabieg T2 nie robiony, ze względu na długotrwałą suszę. Ochrona kłosa wykonana praktycznie w idealnych warunkach, po pierwszym opadzie, w pełni kwitnienia (adiuwant + 150 tebu + 36 metko), 9 dni temu. Na kłosach widać pojedyncze objawy septoriozy plew. Czy w tej sytuacji, warto czymś jeszcze poprawić? Z góry dziękuję i pozdrawiam
Mam 3 pytania do Pani Profesor: 1. Jak podejść do T3 jeśli przez tegoroczną wiosnę opóźniona była T1, a co za tym idzie później T2. Mam na 1 kawałku zasiane 3 odmiany i jedna z nich wyrzuca już pierwsze pylniki, a w pozostałych można spodziewać się na dniach. Wg Pani Profesor w najbliższych dniach byłby idealny czas na wykonanie T3, ale we wtorek dopiero miną 2tyg od T2 na którą poszła mieszanina Priaxora 1l/ha + 140g protio. Sam nie wiem co teraz robić, bo sam zabieg T3 będę musiał raczej wykonać bo przez ostatnie 2tyg spadło ponad 60mm. 2. Czy bez obaw można podać 5% roztwór siarczanu magnezu wraz z potasem (600g) i fosforem (1000g) dolistnie w pszenicy przy okazji T3 jak już wyrzuci pylniki? 3. Jak to jest ze stosowaniem kwasku cytrynowego do zbijania ph? Od jakiegoś czasu zbijam ph cieczy kwaskiem cytrynowym, ale ostatnio spotkałem się z opinią, że jednak kwasek cytrynowy nie jest najlepszą opcją, ponieważ wytrąca on jakieś jony czy coś w tym stylu, nie wiem czy dokładnie o to chodziło, ale jestem ciekaw jakie Panie profesor ma zdanie na temat kwasku i jego oddziaływania na ciecz roboczą i czy rzeczywiście ma on jakieś wady. Pozdrawiam
W odpowiedzi na pytanie pierwsze, muszą upłynąć minimum dwa tygodnie od wykonanego zabiegu T2 i musi Pan ocenić jakie jest zagrożenie kłosa. Nie wiem czy aktualnie jeszcze coś dopadało? Ta mieszanina chroni skuteczne minimum 4 tyg, niestety fuzarium skutecznie tylko protiokonazol. Może warto zrobić test kopertowy? odp. na pytanie 2. Tak taka mieszaninę można dołożyć, oczywiście pamiętając żeby nie było to w czasie kiedy świeci słońce ;) ale o tym też jest w nagraniu. odp. do pytania 3 w kwestii kwasku to jest to co prawda najtańszy acz niestety nie zawsze skuteczny sposób zbijania pH cieczy. Wszystko zależy od tego jaką czystość chemiczną ma produkt który pan używa. Kwaski często mają niską czystość co skutkuje wytrącaniem kryształów i może obniżać skuteczność wykonywanego zabiegu. Ja zawsze będę zachęcała do tego żeby wybierać produkty które są do obniżania pH cieczy dedykowane. Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie super odcinek na czasie. Ja mam pytanie ponieważ nie planowałem T3 ale koniec maja dokładnie od 22 dostarczył u mnie 40mm opadów. Następnie dzisiaj spadł kolejny deszcz i pierwsze dni czerwca prognozują opad. Jezli prognozy się sprawdza czy warto rozważyć T3 z którym będę mógł wjechać dopiero między 4-6 czerwca(pszenica napewno już będzie po kwitnieniu). Dodam ze na T2 które było wykonane między 2 a 4 maja (BBCH37) poszło 150g piraklostrobiny+75g fluksapyroksadu, Pszenica w pełnym nawozeniu łącznie z N3 200kg/N. Na T3 brane jest pod uwagę 100g protiokonazolu+100g difekonazolu oraz 3l UNI PK 10:18 czy taki zabieg będzie miał jeszcze sens?
W filmie jest też poruszany temat adwiutanta. Jakiego najlepiej użyć ponieważ "dobry za dużo mi nie mowi" i czy dać jeszcze ten potas z fosforem dolistnie czy sobie już ro darować? Zaznaczę ze bardzo zależy mi na konsumpcji...
@@marcinkowalczyk8650 Na pewno teraz nie olejowy, najlepiej organosilikonowy. Co do jakości, pamiętaj że na to największy wpływ ma relacja dawka nawożenia azotem do gęstości siewu. Najlepiej policz ile masz kłosów na m2 to dowiesz się czy masz co liczyć na wysokie białko (jak będzie ich dużo, np 800-900 to szanse na jakościowe spadają. Oczywiście na to ma też wpływu ile azotu podałeś i jaka jest zawartość Nmin, więc jak widzisz, temat rzeka). Co do P i K, to jeżeli obawiasz sie, że wróci susza to jest to sposób żeby zredukować jej wpływ na rozwój ziaren w kłosie
Witam. Mam pytanie o chwościka a dokładniej o miedź. Która miedź będzie lepsza na pierwszy zabieg : systemiczna czy np. Wodorotlenek miedzi? Planujecie odcinek o zwlaczniu chwoscika w buraku cukrowym? Pozdrawiam.
Tak, planujemy odcinek o chwosciku. Najprawdopodobniej za ok 2 tygodnie. Miedź systemiczne będzie miała dłuższe dzialanie niż wodorotlenek. Więcej napisze Pani Profesor
Śląsk już tydzień po zabiegu T3 jestem. Takie pytanie czy w przypadku przekropnego czerwca i gdy by było widać jakieś objawy chorób na kłosie to czy jeszcze dodatkowo to zabezpieczać?
Zakładam, że jeżeli wykonałeś T3 w dobrym terminie, to Twoje pszenice są po prostu bardziej zaawansowane w rozwoju. Teraz rośliny będą już powoli dojrzewać, czyli przekazywać składniki z liści i źdźbeł do kłosa i nalewać ziarna. Fabryka za chwilę będzie spowalniać, więc nie ma potrzeby dodatkowej ochrony. Chyba, że przed porastaniem, ale to jest kwestia pogody i podatności odmiany, a przede wszystkim gatunku (najbardziej narażone jest pszenżyto)
Dlaczego nie można pryskac w sloneczny dzień gdy jest za goraco? Szybciej odparuje woda a substancja aktywna zostanie na roślinie? Czy woda razem z substancja wyparuje z rosliny? Co sie dzieje w roslinie w takich warunkach ze pojawia sie fitotoksycznosc?
Przede wszystkim odparowanie wody i krystalizacja substancji czynnej (czyli bardzo pogorszone pobieranie przez liść). A fito, to często efekt soczewki (nawet oprysk samą wodą to zrobi)
Pani Profesor, a w sytuacji gdy po tygodniach bez opadów pojawił się deszcz w ilości 20-25mm i możliwe więcej, pszenica w fazie bbch 65-69. Warto robić jeszcze zabieg? Prognozy niby zapowiadają opady w czerwcu.
Tak, w takiej sytuacji zdecydowanie warto a przy zapowiadanych kolejnych deszczach nawet trzeba. Faza jest jeszcze ok, tylko tak na prawdę to jest do zrobienia zabieg na już 😊
Czy po przekwitnięciu pszenicy można wykonać zabieg T3 z dodatkiem mikroelementów lub mocznika w ilości 5kg na ha?. T2 wykonana do 3 tyg temu ( difenkonazol i teubukonazol) . Pozdrawiam i mega wiedza.
Dziś pryskalem pszenice jara na grzyba i robaka pszenica sie klosi i nieniegdzie kwitnie. Czy to prawda ze tebukonazol albo inne triazole skracają kłos jak sie pryska w takiej fazie rozwojowej? Czy dodatek w czasie kwitnienia adiuwanta Protector lub Preventor może zaszkodzic pszenicy, ze niby sie niezapyli? Kiedys uslyszalem to od pewnej sprzedawczyni sor i tak mi sie przypomnialo mi dzisiaj. To prawda czy mit?
Pylniki na pszenicy to oznaka, że już przekwitła (jest samopylna, i proces ten zachodzi w kłosku), więc nie ma wpływu na kwitnienie (ale w życie i pszenzycie ma!). Triazole nie skracają zbóż (tylko dwuliścienne, np rzepak)
Tu jest absolutna nie prawda. Pszenica jest samopylna i można ją pryskać fungicydami z adiuwantem w czasie kwietnia. Mówimy o tym także w nagrzaniu. Pozdrawiam
Zgłoś swój problem przedstawicielowi Corteva w Twoim regionie (mapkę znajdziesz na www.corteva.pl). Tak na szybko odpowiedz sobie na 3 pytania: czy stosowałeś razem z adiuwantem? Czy byly/nie było spadków temperatury poniżej zera przez 4-5 dni po zabiegu, czy nie masz odporności na herbicydy z grupy ALS u siebie na polu.
@@epole_kanal Dziękuję za odpowiedź. Środki kupione były od przedstawiciela Chemirola mówił, że to nie tylko u mnie takie rzeczy mają miejsce. Więc zgłaszam tobie problem jaki u mnie wystąpił.
Witam do kiedy można dokarmiać pszenice dolistnie ( obecnie moja już nalewa w kłos) Gdybym miał robić odżywkę poszło by 5 kg mocznika 5 kg siarczany magnezu 2kg fosforanu monopotasowego i cynk w niewielkiej ilości max 20g ha.
@@epole_kanal ile można zejść żeby było skutecznie?wody aktualnie pod dostatkiem T2 30dni temu wirtuoz w odcinku jest minimum 125g ale czy to nie za mało na takie warunki?
@@ukasz5398 dokładnie tak jak Paweł napisał. Proszę nie stosować nigdy solo żadnej substancji aktywnej a już absolutnie nie na kłos. Dawka 250 g jednej substancji nie ma sensu. Pozdrawiam
T2 w pszenicy chwile przed wyjsciem kłosa zastosowany kier 1l ok 12dni temu. Od paru dni widać pylniki ale dowaliło wody konkretnie robić t3 skoro w kierze był tebukonazol hmm Doradzisz coś. T2 robiłem z mysla że to ostatni zabieg bo byly braki wody ale teraz mam zagadke bo potencjał na plon jest spory.może tak za 7 dni 130 gram samego tebu co ty na to
Zrob, ale nie powtarzaj tebu skoro już poszło w t2. Metko+protio? Lepiej, żeby były dwa triazole jeżeli chcesz dobrze ochronic przed fusarium. W tej sytuacji (niedawny zabieg Kier), chociaż 30g metko i 100-120g protio.
Pani profesor mówi, zeby w przypadku pełnych obcinanych dawek fungi dodać adiuwant. To teraz bardzo ważna kwestia. Jaki? Może jakaś konkretna propozycja. Bo tyle co jest filmów z radami na YT tak nikt nie mowi o konkretnych srodkach
Napiszę jakiego na pewno nie. Na pewno nie olejowego (nie do zabiegów fungicydowych). Adiuwanty, które mają za zadanie przede wszystkim pokrycie liści i kłosa, a nie wnikanie (czyli silikonowe, organosilikonowe, pochodne alkoholi itp.). Sorry, ale za dużo jest tego, żeby podać z nazwy :)
Odnośnie dokarmiania dolistnego to mam taki przepis, siarczan magnezu 2,5%, fosfor, saletra wapniowa 5 kg/ha, aminokwasy plus dwa/trzy triazole, adiuwant. Można jeszcze dodać biostymulator czy już nie ma sensu?
Witam ile odstępu kalendarzowego miedzy t2 a t3. Czy 18 dni jest wystarczające? Pytam bo po 3 tygodniach popadalo i zrobilem wczoraj T3 po 18 dniach od t2. Minus taki, że przez zmianę strategi ochrony i niedopatrzenie poszedl tebukonazol 150 gram i metkonazol 35 gram a w t2 poszło 125 protionazolu i 125 tebuknazolu. Czy to grozi fitotoksycznoscią i jak ratowac rosline w razie takiego przypadku. Dziekuję za odp.
Z tego co piszesz to na t2 nie dałeś nic co by mogło trzymać dłużej, więc te niecale 3 tygodnie między t2, a t3 to nawet ujdzie. Jeżeli tyłki warunki wczoraj były dobre (zabieg wieczorem, nie podczas operacji slonca) to nie powinno być uszkodzeń mimo powtórzenia 2xtebukobazolu pod rząd.
@@epole_kanal zabieg 22 ha, start 20.10-koniec 21.30. Temperatura 18 stopni, duża wilgotność, bezwietrznie, także warunki były dobre. Dzięki za szybką odpowiedź.
@@undisputed3258 warunki idealnie 👌 w zabiegu T2 warto użyć np azoksystrobine a kompozycja na T 3 prawidłowa, jak by tylko można inne triazole niż te zastosowane w T2 🙃 następnym razem 😀 Odstęp pomiędzy zabiegami to minimum 14 dni a najlepiej ok 20 😀
Dzień dobry, Pani profesor czy 0,5 l tebukonazol+ 0,7l metkonazol to będzie skuteczna mieszanina? Oczywiście pójdzie robak i basfoliar 36 4l . adiuwant Hiperion 0,1lPozdrawiam 😊
Łuszczyny mogą się nie utrzymywać jeżeli brakuje wapnia (a jest on słabo mobilny w roslinie), wiec ma to sens - ale trochę wcześniej aplikowany (np na opadający płatek rzepaku).
Ze względu na pogodę nie zdążyłem zrobić a pszenzycie t2 czekałem na liść flagowy potem załamanie pogody i Pszenżyto się wyklosilo i czekałem aż przekwitnie. Pytanie czy zrobić teraz zabieg Revysky który był przeznaczony na t2 czy tylko Metkonazol i tebu typowo na kłos...
@@bartonsprint6435 jeżeli zboże jest już przekwitnięte to nie powinieneś robić zabiegu. Żaden preparat nie ma rejestracji powyżej fazy bbch 69 (koniec kwitnienia). Między innymi ze względu na okres karencji, czyli czas od zabiegu do zbioru. Na to trzeba zwracać uwagę, żeby nie było pozostałości w ziarnie.
Nie zalecamy solo triazolu. Najlepiej mieszanina dwóch, tebu 125g i możesz dołożyć metko 30g, difeno 125g lub protio 125g. Profesor mówiła o tym w filmie.
Kiedys firma osadkowski zrobila doswiaczenie polowe.wziela 4 dobrych rolnikow i ich technologie zastosowala nawozenie i ochrona w 2 przypadkach kontrola wyszla lepiej od topowej ochronny
Jest to jak najbardziej możliwe. Pamiętajmy że ochrona fungicydowa jest zabiegiem plonochronnym a nie plonotwórczy. Jeśli presja że strony patogenów jest niska bo np. jest okresowo sucho a mamy prawidłowy płodozmian, bogate życie mikrobiologiczne gleby, zbilansowane nawożenie azotem to może się tak zdarzyć że wystarczy wykonać dobry zabieg T1 i kolejne mogą okazać się zbędne. Ale zawsze trzeba sprawdzać plantacje czy nie pojawia się np. wspomniana w nagraniu rdza żółta.- wtedy trzeba wykonać tzw. zabieg interwencyjny. Dlatego zawsze zachęcamy do lustracji plantacji i podejmowania decyzji z ołówkiem w ręku 😊 pamiętając że w niesprzyjających warunkach mix fungicydów z mikro itp. może spowodować spora fitotoksyczności a to powoduje uszkodzenia u wtedy porównując obiekty z zabiegami i bez nic może okazać się że plon będzie porównywalny a niekiedy wyższy na kontroli.
Jest również możliwa. Baccilusy lub Trichoderma (acz z tą trzeba uważać). Problem z preparatami biologicznymi jest tylko taki że trzeba by je zastosować nieco wcześniej ponieważ muszę się rozwinąć i zasiedlić kłosy, a żeby to się wydarzyło muszą mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę. O tym trzeba pamiętać decydując się na ochronę biologiczną.
woj łodzkie pow radomszczanski kwiecien 14 l , maj 13 litrow, wiele miejsc na polu sie nawet nie wykłosiło... jest katastrofa tu nawet t2 nie było sensu robic a gdzie tam dopiero t3 ::P a co najlepsze 5 km od mojego miejsca zamieszkania za maj 30 litrow a 20 km dalej 60 l
@@mariuszk5169biorąc pod uwagę to że u Państwa presja fuzarium jest niestety regionalnie duża po tym co Pan pisze zdecydowanie warto ten zabieg wykonać. Cały czas z nadzieją patrzę w prognozy dla Państwa terenu.
Ja odradzam studiowanie na uczelniach rolniczych .podam Ci przyklad 2 ladnych ogrodniczek duze sady studiowaly ekonomie na uczelni rolniczej i akademi ekonomicznej.zrezygnowaly z uczelni rolniczej narzekajac na poziom.Tej pani Prof nie znam nie mialem z nia styku .
A ja bardzo zachęcam do studiowania Rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu😊 i dokładnie czasami jest pot, krew i łzy ale dzięki temu w wielu sytuacjach mogę z dumą patrzeć na działania i prace moich absolwentów 😊 z wieloma z nich mam zresztą stały kontakt😊
Jeżeli jesteś na naszym kanale po raz pierwszy, zachęcam do subskrybcji! W komentarzu napisz swoje pytania do pani Profesor. Wybierz konkretny rozdział filmu, który Cie interesuje:
00:00 Wstęp
03:24 Podczas suszy, nie wykonuj T3!
05:28 Co na T3? Tebu, metko, protio, difeno, czy coś innego?
10:54 Inne fungicydy na T3
12:15 Rola sklejaczy w ograniczaniu chorób?
14:07 Kiedy wykonać zabieg T3? (w jakiej fazie)
17:46 Melasa, cukier, mocznik, RSM do T3?
20:17 Nawożenie fosforem i potasem na ograniczenie suszy?
Pani Profesor jak zawsze ciekawie opowiada. Mogłbym słuchać godzinami takich wykładów. Dziękujemy !
Bardzo dziękujemy za opinię 😊 i korzystanie z naszych nagrań 😊
Pani Profesor to cudowna kobieta z przemiłą aparycja i olbrzymią wiedzą, która bardzo się przydaje dla nas rolników. Pozdrawiam serdecznie !!!
Bardzo dziękuję 😊
Dzień dobry pierwszy raz oglądam odcinek łapka w górę subs i zapewne obejrzę kolejne odcinki najchętniej pszenica jęczmień i rzepak. Pani profesor bardzo fajna i wiedza konkretna pozdrawiam również resztę ekipy.
Dzieki i pozdrawiamy! :)
Super filmik nagrany duża przenica jak na tą aurę jaką mamy omówienie przekazywanie wiedzy super pozdrawiam
Bardzo dziękujemy. W okolicach Poznania ostatni tydzień był deszczowy.
Super robota przez 5 lat . Wsystkiego najlepszego i pozdrawiam 👍🏻💪
Pawle dzięki za odcinek, super gość odcinka. Moja propozycja żeby podać przykłady produktów do zastosowania,
Preparatów opartych o tebukonazol, metkonazol czy protiokonazol jest naprawdę wiele i trudno wśród nich wskazać te naj. Akurat przy T3 jest chyba najłatwiej.
Dzięki za kolejne cenne informacje, w centrum też nie pada, lub pada punktowo, moje okolice omija, za maj mam 9 litrów, rezygnuje z T3, wszystko schnie. Pozdrawiam rozmówców najlepszego kanału rolniczego.
Dzięki Darek za miłe słowa i życzę Tobie, żeby popadało!
Bardzo dziękujemy. Decyzja jak najbardziej słuszna 👌
Nawet N2 leży pod wiatą. Takiej suszy w maju nie pamiętam.
Też centrum nie padało 5tygodni a teraz od tygodnia jak się rozpadało to co dzień max dwa dni jakaś ulewa w ziemniakach woda góra redline się przelewa
@@ukasz5398 pod spodem glina czy podeszwa płużna trzyma wodę?
Jesteśmy na etapie T3, ale co z mocno porażonymi roślinami przez rdzę? Co na to dodajemy? T2 słabo zadziałało, ponieważ była długa susza. Mówię tutaj o pszenżycie, odmiana tadeus.
Triazole zastosowane w T3 zadziałają tez na rdze. Zatrzymają jej rozwój.
Czekam na te buraki 💪 pozdrawiam z Lubelskiego, dzisiaj przy okazji zabiegu micro poszedł tebukonazol w dawce 150g zabezpieczająco 😊
Oj jak zabezpieczającp w tych burakach to lepiej było wybrać miedź systemiczna😊 ale o tym będziemy mówić 😊
@@zuzannasawinska3360 miedź pójdzie jeszcze dodatkowo niedługo.
@@pawpal90 od miedzi zawsze się zaczyna 😊
Po niedzieli jedziem z T3. Pani profesor spełniamy marzenia i rozdzielamy. Tebu + metko + P +Zn + robale. Po 3 dniach mocznik+MgSO4+cukier. Czy te 3 dni to dobra przerwa, czy można następnego dnia? Pozdrawiam
Nawet dłużej można zaczekać. W terminie T3 bardziej budujemy MTZ, a dopiero potem nawożenie bardziej wpływa na jakość. Tak wyczytałem. U mnie w tym roku do t3 mocznik 5%+siarczan jako bufor i siarczan potasu, a potem pójdzie mocznik i melasa, może trochę fosforu. Melasa kosztuje 1zł/kg i ma około 48% sacharozy, cukru za 2zł/kg nie kupimy, a dodatkowo są makro, mikro i aminokwasy.
W lubuskim, Rokitno gm. Przytoczna przez cały maj spadło jedynie 25 l wody. Kilka dni były burze z opadem 0d 0,5l- do 1,5 l! Tak było w wiosce, bo mam wrażenie, że na polach oddalonych od siebie o 2 km mogło być już inaczej. Deszcze w maju są bardzo nierówne. Na dobrych ziemiach uprawy wyglądają super, a na słabszych są wypalone. Generalnie żniwa zapowiadają się obwicie. Pozdrowienia dla Pani Profesor od byłego studenta i rolnika.
Życzę, żeby popadało i uratowało jeszcze te plantacje w lepszym stanie
Również pozdrawiam serdecznie 😊 Mając nadzieję że jeszcze trochę u Was popada
@@epole_kanal Dziękuję!
@@zuzannasawinska3360 Dziękuję!
@@epole_kanal Szczere życzenia. Wczoraj tj. 1 czerwca spadło 7 l, a dzisiaj 45 l wody! Już w zasadzie może nie padać.
Witam czy oplaca sie jeszcze teraz wykonywac zabidg t3 pszenica praktycznie w pelni nalane ma zirno. Przez oststnie dni pada i spalo z 50l wody ? Na t2 szedł priaxor 1.20l na ha pszenica po pszenicy liście zdrowe na klasie coś się zaczyna pojawiać po deszczach
Robiąc zabieg teraz praktycznie jedziesz poza etykietą, ze względu na okres karencji wpisany w etykiecie (liczba dni od zabiegu do zbioru). Tego naprawdę trzeba się trzymać, żeby w ziarnie nie było pozostałosci. Stad chociażby za późno na ten zabieg.
@@epole_kanalCzy żniwa będą przed 15 lipca? Zazwyczaj karencja ok 30-35 dni dla tego typu środków, to jeszcze parę dni jest na zabieg raczej.
Niektóre środki mają karencję 45 dni, a nawet 60 dni.
Zaraz po wyjściu klosa po deszczu zrobiona opóźniona T2(20.05) ze wzgledu na susze. Poszło revyskay 1.5L. Teraz(1.06) pylniki opadaja, sa opady. Czy robić T3?
Nie wiem jakie są obecnie warunki w kwestii wody, jeśli poza tym jedynym opadem nie ma dalszych to nie ma potrzebny takiego zabiegu.
@@zuzannasawinska3360 tak jak napisałem, opady są. Spadło do tej pory ok 60l
@@matrix358minimalny odstęp między zabiegami to 14 dni więc, jeśli jest deszczowo to po połowie przyszłego tygodnia można zrobić T3
@@zuzannasawinska3360 dziekuje i pozdrawiam!
Dzień dobry,
zabieg T2 nie robiony, ze względu na długotrwałą suszę. Ochrona kłosa wykonana praktycznie w idealnych warunkach, po pierwszym opadzie, w pełni kwitnienia (adiuwant + 150 tebu + 36 metko), 9 dni temu. Na kłosach widać pojedyncze objawy septoriozy plew. Czy w tej sytuacji, warto czymś jeszcze poprawić?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Nie, zrobiłaś co mogłaś. Septoriozy plew całkiem dużo wbtym roku, więc i objawy mozna zauważyć. Ważne, że klos ochroniony.
Super film, bedzie coś o ochronie ziemniaka ?
Będzie :)
Mam 3 pytania do Pani Profesor:
1. Jak podejść do T3 jeśli przez tegoroczną wiosnę opóźniona była T1, a co za tym idzie później T2. Mam na 1 kawałku zasiane 3 odmiany i jedna z nich wyrzuca już pierwsze pylniki, a w pozostałych można spodziewać się na dniach. Wg Pani Profesor w najbliższych dniach byłby idealny czas na wykonanie T3, ale we wtorek dopiero miną 2tyg od T2 na którą poszła mieszanina Priaxora 1l/ha + 140g protio. Sam nie wiem co teraz robić, bo sam zabieg T3 będę musiał raczej wykonać bo przez ostatnie 2tyg spadło ponad 60mm.
2. Czy bez obaw można podać 5% roztwór siarczanu magnezu wraz z potasem (600g) i fosforem (1000g) dolistnie w pszenicy przy okazji T3 jak już wyrzuci pylniki?
3. Jak to jest ze stosowaniem kwasku cytrynowego do zbijania ph? Od jakiegoś czasu zbijam ph cieczy kwaskiem cytrynowym, ale ostatnio spotkałem się z opinią, że jednak kwasek cytrynowy nie jest najlepszą opcją, ponieważ wytrąca on jakieś jony czy coś w tym stylu, nie wiem czy dokładnie o to chodziło, ale jestem ciekaw jakie Panie profesor ma zdanie na temat kwasku i jego oddziaływania na ciecz roboczą i czy rzeczywiście ma on jakieś wady.
Pozdrawiam
W odpowiedzi na pytanie pierwsze, muszą upłynąć minimum dwa tygodnie od wykonanego zabiegu T2 i musi Pan ocenić jakie jest zagrożenie kłosa. Nie wiem czy aktualnie jeszcze coś dopadało? Ta mieszanina chroni skuteczne minimum 4 tyg, niestety fuzarium skutecznie tylko protiokonazol. Może warto zrobić test kopertowy? odp. na pytanie 2. Tak taka mieszaninę można dołożyć, oczywiście pamiętając żeby nie było to w czasie kiedy świeci słońce ;) ale o tym też jest w nagraniu. odp. do pytania 3 w kwestii kwasku to jest to co prawda najtańszy acz niestety nie zawsze skuteczny sposób zbijania pH cieczy. Wszystko zależy od tego jaką czystość chemiczną ma produkt który pan używa. Kwaski często mają niską czystość co skutkuje wytrącaniem kryształów i może obniżać skuteczność wykonywanego zabiegu. Ja zawsze będę zachęcała do tego żeby wybierać produkty które są do obniżania pH cieczy dedykowane. Pozdrawiam serdecznie
@@zuzannasawinska3360 Bardzo dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam
Witam serdecznie super odcinek na czasie. Ja mam pytanie ponieważ nie planowałem T3 ale koniec maja dokładnie od 22 dostarczył u mnie 40mm opadów. Następnie dzisiaj spadł kolejny deszcz i pierwsze dni czerwca prognozują opad. Jezli prognozy się sprawdza czy warto rozważyć T3 z którym będę mógł wjechać dopiero między 4-6 czerwca(pszenica napewno już będzie po kwitnieniu). Dodam ze na T2 które było wykonane między 2 a 4 maja (BBCH37) poszło 150g piraklostrobiny+75g fluksapyroksadu, Pszenica w pełnym nawozeniu łącznie z N3 200kg/N. Na T3 brane jest pod uwagę 100g protiokonazolu+100g difekonazolu oraz 3l UNI PK 10:18 czy taki zabieg będzie miał jeszcze sens?
Przy opisanej sytuacji wilgotnościowej zdecydowanie warto rozważyć zabieg na kłos. Termin na już 😊 zalecenia w nagraniu 😉 Pozdrawiam
Dodaj po 25g protio i difeno, żeby było 125+125g. W filmie tlumaczymy dlaczego.
W filmie jest też poruszany temat adwiutanta. Jakiego najlepiej użyć ponieważ "dobry za dużo mi nie mowi" i czy dać jeszcze ten potas z fosforem dolistnie czy sobie już ro darować? Zaznaczę ze bardzo zależy mi na konsumpcji...
@@marcinkowalczyk8650 Na pewno teraz nie olejowy, najlepiej organosilikonowy. Co do jakości, pamiętaj że na to największy wpływ ma relacja dawka nawożenia azotem do gęstości siewu. Najlepiej policz ile masz kłosów na m2 to dowiesz się czy masz co liczyć na wysokie białko (jak będzie ich dużo, np 800-900 to szanse na jakościowe spadają. Oczywiście na to ma też wpływu ile azotu podałeś i jaka jest zawartość Nmin, więc jak widzisz, temat rzeka). Co do P i K, to jeżeli obawiasz sie, że wróci susza to jest to sposób żeby zredukować jej wpływ na rozwój ziaren w kłosie
@@epole_kanal
Dzięki i pozdrawiam😊
Witam. Mam pytanie o chwościka a dokładniej o miedź. Która miedź będzie lepsza na pierwszy zabieg : systemiczna czy np. Wodorotlenek miedzi? Planujecie odcinek o zwlaczniu chwoscika w buraku cukrowym? Pozdrawiam.
Tak, planujemy odcinek o chwosciku. Najprawdopodobniej za ok 2 tygodnie. Miedź systemiczne będzie miała dłuższe dzialanie niż wodorotlenek. Więcej napisze Pani Profesor
Śląsk już tydzień po zabiegu T3 jestem. Takie pytanie czy w przypadku przekropnego czerwca i gdy by było widać jakieś objawy chorób na kłosie to czy jeszcze dodatkowo to zabezpieczać?
Bez przesady, 3 zabiegi to pełna ochrona
@@dankacostam Nadgorliwość gorsza od faszyzmu.
T4....T5.....
Zakładam, że jeżeli wykonałeś T3 w dobrym terminie, to Twoje pszenice są po prostu bardziej zaawansowane w rozwoju. Teraz rośliny będą już powoli dojrzewać, czyli przekazywać składniki z liści i źdźbeł do kłosa i nalewać ziarna. Fabryka za chwilę będzie spowalniać, więc nie ma potrzeby dodatkowej ochrony. Chyba, że przed porastaniem, ale to jest kwestia pogody i podatności odmiany, a przede wszystkim gatunku (najbardziej narażone jest pszenżyto)
@@dankacostam Więcej nie planuje. Tak spytałem tylko
Dlaczego nie można pryskac w sloneczny dzień gdy jest za goraco? Szybciej odparuje woda a substancja aktywna zostanie na roślinie? Czy woda razem z substancja wyparuje z rosliny? Co sie dzieje w roslinie w takich warunkach ze pojawia sie fitotoksycznosc?
Przede wszystkim odparowanie wody i krystalizacja substancji czynnej (czyli bardzo pogorszone pobieranie przez liść). A fito, to często efekt soczewki (nawet oprysk samą wodą to zrobi)
Pani Profesor, a w sytuacji gdy po tygodniach bez opadów pojawił się deszcz w ilości 20-25mm i możliwe więcej, pszenica w fazie bbch 65-69. Warto robić jeszcze zabieg? Prognozy niby zapowiadają opady w czerwcu.
Tak, w takiej sytuacji zdecydowanie warto a przy zapowiadanych kolejnych deszczach nawet trzeba. Faza jest jeszcze ok, tylko tak na prawdę to jest do zrobienia zabieg na już 😊
Czy po przekwitnięciu pszenicy można wykonać zabieg T3 z dodatkiem mikroelementów lub mocznika w ilości 5kg na ha?. T2 wykonana do 3 tyg temu ( difenkonazol i teubukonazol) . Pozdrawiam i mega wiedza.
Można:)
Dziś pryskalem pszenice jara na grzyba i robaka pszenica sie klosi i nieniegdzie kwitnie. Czy to prawda ze tebukonazol albo inne triazole skracają kłos jak sie pryska w takiej fazie rozwojowej? Czy dodatek w czasie kwitnienia adiuwanta Protector lub Preventor może zaszkodzic pszenicy, ze niby sie niezapyli? Kiedys uslyszalem to od pewnej sprzedawczyni sor i tak mi sie przypomnialo mi dzisiaj. To prawda czy mit?
Pylniki na pszenicy to oznaka, że już przekwitła (jest samopylna, i proces ten zachodzi w kłosku), więc nie ma wpływu na kwitnienie (ale w życie i pszenzycie ma!). Triazole nie skracają zbóż (tylko dwuliścienne, np rzepak)
Tu jest absolutna nie prawda. Pszenica jest samopylna i można ją pryskać fungicydami z adiuwantem w czasie kwietnia. Mówimy o tym także w nagrzaniu. Pozdrawiam
Cześć Paweł chciałem zgłosić, że mam problem z srodkiem Nomad. Na moich polach jest, aż gesto miotły zbozowej.
Zgłoś swój problem przedstawicielowi Corteva w Twoim regionie (mapkę znajdziesz na www.corteva.pl). Tak na szybko odpowiedz sobie na 3 pytania: czy stosowałeś razem z adiuwantem? Czy byly/nie było spadków temperatury poniżej zera przez 4-5 dni po zabiegu, czy nie masz odporności na herbicydy z grupy ALS u siebie na polu.
@@epole_kanal Dziękuję za odpowiedź. Środki kupione były od przedstawiciela Chemirola mówił, że to nie tylko u mnie takie rzeczy mają miejsce. Więc zgłaszam tobie problem jaki u mnie wystąpił.
@@marcin6303 Jaki adiuwant dodawałeś do Nomada?
@@epole_kanal dassoil
@@epole_kanal dassoil
Witam do kiedy można dokarmiać pszenice dolistnie ( obecnie moja już nalewa w kłos) Gdybym miał robić odżywkę poszło by 5 kg mocznika 5 kg siarczany magnezu 2kg fosforanu monopotasowego i cynk w niewielkiej ilości max 20g ha.
Dopóki aparaty asymilacyjne (liście i klos) są zielone i będą w stanie pobrać te składniki. I tylko pod warunkiem, że roślina nie jest w stresie.
Tebukonazol 250g +10kg mocznika na ha nie przypali końcówki liści?
250g? Dlaczego tak dużo? Ogolnie w sytuacji stresu może przypalić.
@@epole_kanal ile można zejść żeby było skutecznie?wody aktualnie pod dostatkiem T2 30dni temu wirtuoz w odcinku jest minimum 125g ale czy to nie za mało na takie warunki?
@@ukasz5398 Nigdy solo! O tym też w odcinku mówimy. Dodaj do 125g około 30g metkonazolu. W T3 powinien iść mix 2 triazoli.
@@ukasz5398 dokładnie tak jak Paweł napisał. Proszę nie stosować nigdy solo żadnej substancji aktywnej a już absolutnie nie na kłos. Dawka 250 g jednej substancji nie ma sensu. Pozdrawiam
T2 w pszenicy chwile przed wyjsciem kłosa zastosowany kier 1l ok 12dni temu.
Od paru dni widać pylniki ale dowaliło wody konkretnie robić t3 skoro w kierze był tebukonazol hmm
Doradzisz coś.
T2 robiłem z mysla że to ostatni zabieg bo byly braki wody ale teraz mam zagadke bo potencjał na plon jest spory.może tak za 7 dni 130 gram samego tebu co ty na to
Zrob, ale nie powtarzaj tebu skoro już poszło w t2. Metko+protio? Lepiej, żeby były dwa triazole jeżeli chcesz dobrze ochronic przed fusarium. W tej sytuacji (niedawny zabieg Kier), chociaż 30g metko i 100-120g protio.
@@epole_kanal dobry pomysł ok 90zł brutto chyba że masz jakiś gotowy środek bo nic mi nie przychodzi do głowy.
Poczekać jeszcze parę dni?
@@ukasz7803 Jest jeden produkt, który mavte dwa triazole w jednym, bodajże Panorama. A tak to raczej mix dwóch fungicydów.
Pani profesor mówi, zeby w przypadku pełnych obcinanych dawek fungi dodać adiuwant. To teraz bardzo ważna kwestia. Jaki? Może jakaś konkretna propozycja. Bo tyle co jest filmów z radami na YT tak nikt nie mowi o konkretnych srodkach
Napiszę jakiego na pewno nie. Na pewno nie olejowego (nie do zabiegów fungicydowych). Adiuwanty, które mają za zadanie przede wszystkim pokrycie liści i kłosa, a nie wnikanie (czyli silikonowe, organosilikonowe, pochodne alkoholi itp.). Sorry, ale za dużo jest tego, żeby podać z nazwy :)
@@epole_kanal czyli nadal nie wiem co dać : )
Odnośnie dokarmiania dolistnego to mam taki przepis, siarczan magnezu 2,5%, fosfor, saletra wapniowa 5 kg/ha, aminokwasy plus dwa/trzy triazole, adiuwant. Można jeszcze dodać biostymulator czy już nie ma sensu?
W tej fazie biostymulator już bez sensu. Rosliny z fazy wegetatywną przechodzą w generatywną, za wiele już nie zastymulujemy
@@epole_kanal tak myślałem ale wolałem dopytać 😄 azot na kłos nie szkodzi w kwitnieniu pszenicy?
Nie miesza się siarczanu magnezu z saletrą wapniową.
@@symetris1480 czemu?
Wytrąci się nieprzyswajalny osad.
A co w przypadku mieszaniny metkonazol i mefentrifukonazol
Też ok, tylko trochę drożej
@@epole_kanal to kolejne pytanie. Siarczan magnezu . Wywnioskowałem że spokojnie można go dodać?
@@januszmorawiec7520 Tak
100 lat!
🥳
Ile cukru ?
Co Pani powie na Elatus Era w dawce 1 litr na hektar?
Wystarczy posłuchać odcinka 😊 odp w nagraniu 😊
Witam ile odstępu kalendarzowego miedzy t2 a t3. Czy 18 dni jest wystarczające? Pytam bo po 3 tygodniach popadalo i zrobilem wczoraj T3 po 18 dniach od t2. Minus taki, że przez zmianę strategi ochrony i niedopatrzenie poszedl tebukonazol 150 gram i metkonazol 35 gram a w t2 poszło 125 protionazolu i 125 tebuknazolu. Czy to grozi fitotoksycznoscią i jak ratowac rosline w razie takiego przypadku. Dziekuję za odp.
Z tego co piszesz to na t2 nie dałeś nic co by mogło trzymać dłużej, więc te niecale 3 tygodnie między t2, a t3 to nawet ujdzie. Jeżeli tyłki warunki wczoraj były dobre (zabieg wieczorem, nie podczas operacji slonca) to nie powinno być uszkodzeń mimo powtórzenia 2xtebukobazolu pod rząd.
@@epole_kanal zabieg 22 ha, start 20.10-koniec 21.30. Temperatura 18 stopni, duża wilgotność, bezwietrznie, także warunki były dobre. Dzięki za szybką odpowiedź.
@@undisputed3258 warunki idealnie 👌 w zabiegu T2 warto użyć np azoksystrobine a kompozycja na T 3 prawidłowa, jak by tylko można inne triazole niż te zastosowane w T2 🙃 następnym razem 😀 Odstęp pomiędzy zabiegami to minimum 14 dni a najlepiej ok 20 😀
@@zuzannasawinska3360 dziękuję za odp
Witam,
Czy mocznik z inhibitorem dodany do oprysku jest tak samo skuteczny jak ten z minionych lat?
Pozdrawiam!
Nie jest, do oprysku nie stosuje się mocznika z inhibitorem
@@epole_kanal
Ok. Dziękuję za odpowiedź.
Życie rolnika z Waszym kanałem jest łatwiejsze.
@@janek8246 Poszukaj tam gdzie jest:)
Dzień dobry, Pani profesor czy 0,5 l tebukonazol+ 0,7l metkonazol to będzie skuteczna mieszanina? Oczywiście pójdzie robak i basfoliar 36 4l . adiuwant Hiperion 0,1lPozdrawiam 😊
Hej Piotrek, przecież masz odpowiedź w filmie :)
A czy prochloraz 1l to dobre rozwiązanie?
@@piotrekg.6164 Było, w połączeniu z triazolem. Zgodnie z prawem nie możesz już stosować.
Wiem 😊 Pozdrawiam
a co z wapniem na kłos albo na łuszczyny ? też taka nowość
Łuszczyny mogą się nie utrzymywać jeżeli brakuje wapnia (a jest on słabo mobilny w roslinie), wiec ma to sens - ale trochę wcześniej aplikowany (np na opadający płatek rzepaku).
Czy mieszania 3 triazoli jest lepsza od 2??protiokona100 gram+tebukona 100 gram + metkonaz 20 gram??
Lepsza !
Za małe dawki, w filmie masz podane dawki minimalne
Jak już tak się bawimy, to lepiej 2 substancję ale w „pelnych” dawkach (tak jak kolega wyżej wspomniał, zasugeruj się informacja z filmu)
Ze względu na pogodę nie zdążyłem zrobić a pszenzycie t2 czekałem na liść flagowy potem załamanie pogody i Pszenżyto się wyklosilo i czekałem aż przekwitnie. Pytanie czy zrobić teraz zabieg Revysky który był przeznaczony na t2 czy tylko Metkonazol i tebu typowo na kłos...
Teraz to już typowe T3, czyli metko+tebu
Jest jeszcze sens robić? Jestem w tej samej sytuacji i się zastanawiam czy jechać z t3. Martwi mnie to że wychodzi rdza na liściach po tych opadach
@@bartonsprint6435 jeżeli zboże jest już przekwitnięte to nie powinieneś robić zabiegu. Żaden preparat nie ma rejestracji powyżej fazy bbch 69 (koniec kwitnienia). Między innymi ze względu na okres karencji, czyli czas od zabiegu do zbioru. Na to trzeba zwracać uwagę, żeby nie było pozostałości w ziarnie.
@@epole_kanal No już pszenżyto przekwitło , czyli zostawiam zobaczymy co będzie. Dzięki za odpowiedź
Jeżeli sam tebukonazol to ile gram na ha?
Nie zalecamy solo triazolu. Najlepiej mieszanina dwóch, tebu 125g i możesz dołożyć metko 30g, difeno 125g lub protio 125g. Profesor mówiła o tym w filmie.
@@epole_kanaloki, dziękuję za odpowiedź. Komentarz pisałem w czasie oglądania. Pozdrawiam 💪
Kiedys firma osadkowski zrobila doswiaczenie polowe.wziela 4 dobrych rolnikow i ich technologie zastosowala nawozenie i ochrona w 2 przypadkach kontrola wyszla lepiej od topowej ochronny
Jest gdzieś wgląd na porównanie tych technologi?
Też jestem zainteresowany szczegółami tych badań
Jest to jak najbardziej możliwe. Pamiętajmy że ochrona fungicydowa jest zabiegiem plonochronnym a nie plonotwórczy. Jeśli presja że strony patogenów jest niska bo np. jest okresowo sucho a mamy prawidłowy płodozmian, bogate życie mikrobiologiczne gleby, zbilansowane nawożenie azotem to może się tak zdarzyć że wystarczy wykonać dobry zabieg T1 i kolejne mogą okazać się zbędne. Ale zawsze trzeba sprawdzać plantacje czy nie pojawia się np. wspomniana w nagraniu rdza żółta.- wtedy trzeba wykonać tzw. zabieg interwencyjny. Dlatego zawsze zachęcamy do lustracji plantacji i podejmowania decyzji z ołówkiem w ręku 😊 pamiętając że w niesprzyjających warunkach mix fungicydów z mikro itp. może spowodować spora fitotoksyczności a to powoduje uszkodzenia u wtedy porównując obiekty z zabiegami i bez nic może okazać się że plon będzie porównywalny a niekiedy wyższy na kontroli.
A co z ochroną biologiczną na T3?
Jest również możliwa. Baccilusy lub Trichoderma (acz z tą trzeba uważać). Problem z preparatami biologicznymi jest tylko taki że trzeba by je zastosować nieco wcześniej ponieważ muszę się rozwinąć i zasiedlić kłosy, a żeby to się wydarzyło muszą mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę. O tym trzeba pamiętać decydując się na ochronę biologiczną.
woj łodzkie pow radomszczanski kwiecien 14 l , maj 13 litrow, wiele miejsc na polu sie nawet nie wykłosiło... jest katastrofa tu nawet t2 nie było sensu robic a gdzie tam dopiero t3 ::P a co najlepsze 5 km od mojego miejsca zamieszkania za maj 30 litrow a 20 km dalej 60 l
Niestety, takie mamy punktowe opady :( Dobra decyzja z odpuszczeniem T3 w takich warunkach
Dlatego właśnie specjalnie zaznaczyliśmy że tylko w rejonach w których jest deszczowo i było deszczowo w ostatnich dniach.
mieszkam przy granicy z Ukrainą gospodaruje na 1 klasie przez dwa tygodnie spadło 10l pytanie czy robić t3 w pszenicy
A w jakiej kondycji jest pszenica?
@@epole_kanal ładna pszenica 11 pięter, na t1 duet na start t2 priaxor 0,9l
@@mariuszk5169biorąc pod uwagę to że u Państwa presja fuzarium jest niestety regionalnie duża po tym co Pan pisze zdecydowanie warto ten zabieg wykonać. Cały czas z nadzieją patrzę w prognozy dla Państwa terenu.
Mam 4 synuw chciałbym żeby wszyscy u pani studiowali
Ostrożnie z takimi życzeniami aż tak świetnie nie jest hahaha czasem jest krew pot i łzy na zajęciach
Ja odradzam studiowanie na uczelniach rolniczych .podam Ci przyklad 2 ladnych ogrodniczek duze sady studiowaly ekonomie na uczelni rolniczej i akademi ekonomicznej.zrezygnowaly z uczelni rolniczej narzekajac na poziom.Tej pani Prof nie znam nie mialem z nia styku .
Synuw????😂
A ja bardzo zachęcam do studiowania Rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu😊 i dokładnie czasami jest pot, krew i łzy ale dzięki temu w wielu sytuacjach mogę z dumą patrzeć na działania i prace moich absolwentów 😊 z wieloma z nich mam zresztą stały kontakt😊
@@zuzannasawinska3360 ja ukonczylem ta uczelnie mial.byc to tylko krok przed uczelnia w krakowie i Paryżu
Mazowsze, za późno na T3.
Sucho czy już po?
@@epole_kanalile ta pszenica ma wysokości co przyniej stoicie jaka to odmiana
Pozdrowienia dla Pawła
@@jerzyklopotek8455Dziękuję! :)
@@epole_kanaljuż po, a właściwie jedno i drugie.