Debatní večer Salonu Práva: Jak se katolická církev učí vstřícnosti? - EDO 2023

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • Václav Bělohradhradský, Tereza Matějčková
    Jakou roli v dnešním světě hraje a má hrát katolická církev? Jaké dědictví po sobě zanechal nedávno zesnulý papež Benedikt XVI. a jak se celá instituce proměňuje za pontifikátu papeže Františka? Jak se vyvíjí vztah církve k demokracii, současným politickým i kulturním konfliktům či environmentálním výzvám? Tradice, transformace a současná katolická církev.
    Tereza Matějčková je filosofka působící na Ústavu filosofie a religionistiky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Vystudovala obor Humanities and Social Sciences na Anglo-American University in Prague a filosofii a religionistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvovala tříměsíční stáž pod vedením prof. Klause Viewega na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně. Vstupuje stále častěji do veřejného prostoru a spolupracuje s českými médii, je členkou redakční rady Filosofického časopisu, spolupracovala s nakladatelstvím ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ. Věnuje se také recenzování knih a filmů a také překladatelství z němčiny a angličtiny. Publikuje eseje v týdeníku Echo24, kde se věnuje především kultuře. Je autorkou knih "Hegelova fenomenologie světa" (2018), pozornost vzbudila i knihou "Kdo tu mluvil o vítězství? Osm cvičení ve filosofické rezignaci" (2022). Zajímá se vedle jiného o období německého idealismu a o postavení náboženství v sekularizované společnosti.
    Václav Bělohradský 1944, po studiích na FFUK působí v Itálii jako profesor sociologie nejdříve na univerzitě v Janově, později jako profesor politické sociologie na univerzitě v Terstu. Česky vydal například "Přirozený svět jak politický problém" (ČS 1991), "Myslet zeleň světa" (Mladá fronta 1991), "Společnost nevolnosti" (Slon, 3. vydání 20124), "Čas pléthokracie; když části jsou větší než celky a světový duch spadl z koně" (65.pole, 2. vydání 2022). Do Olomouce přijíždí pravidelně po mnoho let na festival Ekologické dny Olomouc.

Комментарии • 2