Główna zasada używania wkrętów jest taka aby działały na ścinanie, a nie na wyrywanie. Tu mamy typowy przykład wyrywania i w ten sposób nie projektuje się konstrukcji na wkrętach. Można do tego dołożyć zastrzał/miecz na wkręty (i tak będzie szybciej niż wykonanie czopa) i wtedy przetestuj. Doceniam tradycyjną ciesielkę jest piękna i trwała, ale ten test kompletnie nieadekwatny. Na wkrętach też można zbudować bardzo mocną konstrukcje tylko muszą być wykorzystane we właściwy sposób.
żaden wkręt nie może się równać z czopem, ale na obronę "nowoczesnej technologii " powiem że stężenia projektuje się inaczej aby te siły trochę porozkładać a czop jak to czop ... jak dobijesz klina to amen w pacierzu prędzej wyszczypie belkę niż klinek złamie, kiedyś budowali dachy bez jednego gwoździa i stoją do dziś a dzisiaj wszyscy kręcą spaxy a konstrukcja kiwa się na tym jak Zenek pod remizą w sobotę nad ranem :)
ło matko, co to za fuszerka, zrób to jeszcze raz ino prządnie - przecież nikt tak nie robi - wkręty z łbem talerzowym tylko dociągają słup do belki a na siły poprzeczne są wkręty z pełnym gwintem. Jak się wpisze w gugla np.: DMX CPW 06240 to wyskoczy co i jak. I tak żadne wkręty nie mają startu do połączenia na czop - tego jestem pewien - ale jest szansa, że odpowienio skręcone belki wytrzymią trochę więcej niż tu na filmie. Te blaszki od wewnętrznej strony to w ogóle bez sensu były bo zgiąć to byś je pewnie dał radę nawet w palcach. Jak już to cza je było przykręcić od zewnątrz - żeby siła działała na wyrywanie, wtedy by coś dały. No ale kto by chciał jakieś blaszki mieć, to już raczej by taki ktoś dał łączniki ciesielskie na połączeniu płaszczyzn.
Nie chcę się mądrzyć ale to są 2 różne rodzaje łączenia. To tak jakby porównywać Malucha że Starem. Przecież z lewej strony nawet bez tego kołka nie ruszyłby lączenia. Zastosuj z lewej strony wkręt zamiast kołka a z prawej nawierc otwory i użyj kołków a nie wkrętów i wtedy też łączenie po prawej puści. Ludzie, co wyście na fizyce robili w podstawówce, że się tak podniecacie oczywistym wynikiem tego eksperymentu?....
to są 2 łączenia słupa. te po prawej czyli wkrety z góry jest w 90% przypadków w naszym kraju :) wkret wzdłuż włokien nic nie daje. A jak sie ma konstrukcja przechylić bez miecza ( co ludzie czasem robią ) to taki efekt wyjdzie. Jesli chodzi o zastosowanie - droga wolna , stosujcie , pokazujcie , nagrywajcie.
@@ukaszslask9488 ale przecież ja rozumiem, że to są 2 różne łączenia - i niech nawet 95% ludzi tak robi - ale po co nagrywać to co wiadomo, że żle zrobione przegrywa z poprawnym? Ciekawiej byłoby zobaczyć, że z czopem na kołek przegra nawet zrobione tak jak producenci śrub zalecają 🙂
@@grzegorzbera3782 skoro bez kołka nie można ruszyć tego połączenia to niby jak sprawdza się pasowanie czopa z gniazdem? Raz wsunięty czop zostawałby wtedy na wieki. To chyba właśnie kołek jest tutaj kluczowy.
Nieźle udokumentowana mądrość ciesielska z poprzednich wieków. To dzięki takim gniazdom, czopom i kołkom do dzisiaj stoją kilkusetletnie domy szachulcowe. Tak trzymać ( kołkować)
Dokładnie, przydałby się test zgodnie z zaleceniami, tj 1 wkręt z gwintem niepełnym do dociągnięcie, a następnie 4 pod kątem ok 35st z pełnym gwintem. Kątowniki to chyba tylko dla dramaturgii😂
przeczytałem komentarze, obejrzałem film i zastanawiam się, jak w takim razie mój dom szkieletowy (prefabrykowany) jeszcze stoi, gdzie takich długich wkrętów nie widziałem ani jednego :D a dodam że w zeszłym roku jesienią wiało do 100km/h.
No nie wiem , szkieletówki to co innego niż takie łączenia. Jeden system wymaga duzych kilku belek drugi pozwala na używanie ściepów , dużej ilości małych przekrojów.
Pas się inaczej przekłada w makinecie i nie ma problemu z odpuszczenie później. Wiadomo że czop wygra bo jest inny przekrój połączenia i sztywność materiału.
Tak tylko zapytam, jaki sens ma takie porównanie? stare gówno ale dogłaskane tak że komar dupy nie wciśnie, przesunięcie tak duże że zaraz trzeba by nabijać prasą hydrauliczną; nowoczesne rozwiązanie zrobione na odpierdol. Jak już chcesz sprawdzać to daj jednego wkręta od góry i po dwie szesnastki na bokach (tam gdzie masz kątowniki) tylko z obu stron. i do tego kątowniczek tylko jeden normalny przykręcony na wkręty 8cm a nie dwa od dziadka z szafy wykręcone. wtedy może to będzie miało jakiś sens. I tak jak mówiłeś nigdy pewnie taka siła nie będzie na to działać. Props że Ci się chce :)
Kolego i co ma tam Łukasz jeszcze wcisnąć może blache perforowaną centymetrową na 40ci wkrętów nie bądźmy śmieszni, czopy i wpusty to moc sama w sobie.
@@lukaszskoworon2218 Nie wiem jak mam to prościej wytłumaczyć, żebyś zrozumiał. Przykład w drugą stronę, zostaw te wkręty tak jak teraz tylko stare gówno zetnij tak żeby miało luz 2cm z każdej strony, wtedy jakość wykonania będzie taka sama. Aktualnie wygląda to jak wyścig dwóch ludzi tylko jeden z nich ma związane sznurówki.
@@patrykkrawczyk3049 połączenie na czop pracuje tak jak belka drewniana, pod wpływem wilgotności i temperatury. Wkręty nie pracują więc, to połączenie zawsze będzie gorsze.
Na dodatek w tym z prawej tez sie zacina zamek, a nie rzuca belkę na belkę i wkręt. Tak samo jak przy krokwiach, tez sie wycina zamki, a nie rzuca belkę taką jak jest i przykręca do płatwi i murłaty. Połączenie na czop można równie dobrze zepsuć jak i pokazane tu zastosowanie wkręta i blaszek udających kątowniki. Albo porównywać dwa dobrze wykonane połączenia, albo nic.
Czop to najlepsze połączenie, ale jakbyś dał porządne kątowniczki metalowe do takich wielkich belek czyli kątowniki 10x10 z takim tłoczeniem po środku i dałbyś je z dwóch stron, to bela by się nie ruszyła.
Wszystko ok - tylko jakość wykonania złącza "tradycyjnego" na 6 a tego "nowoczesnego" na 2 z minusem. Po co kątowniki po stronie części ściskanej i mocowane na jakieś malutkie wkręciki ? Wkręty również dwa dane od niepotrzebnej strony. Niestety dzisiaj chodzi o szybkość i nie każdy też potrafi ta wykonać złącze. Nawet drewno zupełnie różne na tych słupach..
@@ukaszslask9488 źle mnie zrozumiałeś - Twoje jest na 6, a te nowoczesne wykonane na 2 z minusem. Swoją drogą to zupełnie inne połączenia, te Twoje nawet bez czopu pewnie by wytrzymało.
@@kermit1715 Dlatego godom , trzeba zreobić metalowe i wytestować co się wtedy stanie , sam bym z chęcią zobaczył jak klamra z pasa pęka a obydwa się nie ruszają
To tylko test dla mnie , co się może stać przy konstrukcji bez mieczy. Sa ludzie którzy zastrzałów nie chcą dawać i wtedy można takie efekty oglądać na np. zadaszeniu.
Super test. Nic dodać nic ująć. Właśnie jestem w trakcie budowy domu w stylu sudeckim. Podmurówka na 85cm i szachulec. Wszystkie łączenia belek będę miał na czop i gniazdo. Połączenia wzdłużne zamkowe. Tylko krokwie będę kręcił na spaxy. Pozdrawiam
@@mihau34 Wkręt wzdłuż włokien nigdy nie jest poprawnie :) nieważne co tam zalecają i jakiej grubości maja być wkręty. To tylko mój test , moja symulacja co sie moze stac jak ktoś nie ma zastrzałów na konstrukcji.
@@tosz8728 tak tak dokładnie. Ilu już z was się oburzyło a żaden nie nagrał jak wkręty wyrywają czopa 🤣🤣🤣 także dalej możecie sobie marudzić stare mirki.
To taka symulacja braku np. zastrzału. Kiedyś bujanie zrobi swoje. Liczyłem troszke , że ten czop szlag trafi bo miał peknięcie wzdłużne. No ale sie nie udało
Tzw. nowoczesność wynika z oszczędności czasu( chciwości) oraz braku umiejętności.podejrzewam że 80% "cieśli" nie ma na busie żadnego dłuta, nie mówiąc już o wprawie w wykonaniu takiego gniazda i czopa. Nie mam zamiaru bronić tych wkrętów ,jednak wkręcenie ich równolegle do osi słupa to już podpada pod złą wolę.dwa wkręty poszły na stronę ściskanią a tylko jeden na rozciąganą a te kątowniki to już całkiem słaby żart. Mimo to, pozdrawiam majstra i innych rzetelnych ciesli ✌️
Wkręty fajnie się montuje ale niestety prowadzą one do katastrof budowlanych, zwłaszcza jeśli konstrukcja jest zrobiona partacko. Konstrukcja która pracuje potrafi ścinać wkręty ciesielskie, które nie mogą pracować na zgnianie. Lepsze już są pod tym względem gwoździe od tych wkrętów. Nowoczesne cieśle które robią na te kątowniczki i wkręty lepiej od razu gonić z budowy:). Mam stodołę gdzie główne elementy konstrukcji są bez gwoździ tylko na kołki. Robili to kiedyś ludzie którzy znali się na tej pracy. Czop to czop. Trzyma jak zabetonowany.
Miałem akurat pare ścinków i tak sobie wymyslił;em :) ciekawość jak faktycznie to działa przy mega sile bujania - bo to taka symulacja braku miecza na słupach prymitywna.
@@ukaszslask9488 Ciekawa edukacyjna próba tylko szkoda, że nie było możliwości tego lepiej sfilmować i pokazać jak to cudo poddaje się obciążeniom:). Widziałem prymitywne konstrukcje pod wiaty które tak zrobione rozpadały się po jednej nocy z silnym wiatrem. Oczywiście stał sam szkielet bez blachy a rano już wszystko leżało na ziemii:). Mina inwestora zapewne musiała być bezcenna jak to zobaczył:).
@@ukaszslask9488 brak mieczy to u mnie będziesz mógł niedługo przetestować w realu, jak wiosna przyjdzie to dołożę brakuące poprzeczki i powieszę jakieś bujadło. I wtedy zobaczymy. Dam znać jak przyjdzie czas, póki co 3 słupy na czopach są sztywne jakby urosły z belką w jednym drzewie.
z jednej strony to trochę bez sensu to porównanie bo to są różne połączenia a z drugiej to porównanie ma sens bo te metody wprowadzają MAJSTRY na nasze budowy i klient płaci a dzisiaj najczęściej płaci za te wkręty ...
@@piotrprzybysz5594 No wiem , ale sam dobrze wiesz , ze tak się montuje słupy - jesli nie maja zastrzałów bo czasem ludzie ich nie chcą to snieg na dachu wlasnie takie coś powoduje.
Wyobraź sobie że życia by ci nie starczyło chcąc zarobić na budowę na czopach czy w ogóle tradycyjnych połączeniach....Owe połączenia są sprawdzone od setek lat,domy,statki itp i tu nie ma co udowadniać.....Tu tylko chodzi o kasę i czas,tak dziś ludzie żyją,ma być szybko i tanio....A nie na 3 pokolenia jak to kiedyś stawiano chałupę.Chujowe to jest,wiem i też mnie to boli....
Eee tam :) czopy i gniazda to akurat 10-20 minut sztuka. Więc czas nie jest wymówką. Inne połączenia są dłuższe w czasie . Ale nie ma aż takiej tragedyjjii jak ludzie myśla ;)
@@ukaszslask9488 Niby wiem,Cieśla z doświadczenie napewno jest w stanie zrobić to,od tak i wąskim czasie bo 150 lat to robi ale tacy ludzie.....sam wiesz co a reszta,wkręcik i do przodu. Rzadko się już spotyka kunsztownie wykonaną pracę......z resztą,spawam to widzę nie raz biedę że szok a klient i tak zadowolony,chyba starszej daty jestem i kiedyś się tak nauczyłem by wstydu nie było...A inni,cóż,opinia się wyrabia......Tyle że są jeszcze cieśle,spawacze czy piekarze który chujni ci nie sprzeda....
@@michalklosiewicz8890 Jo tam licza na to , że coraz więcej ludzi spróbuje :) Mam już zdjęcia od kilkudziesięciu osób które udało się zachęcić do czopowania :) Więc bedzie dobrze :D
kompletne bzdury to co pokazuje ten niby cieśla świadczy o kompletnym nieznajomości zawodu. Wymienię kilka kątowniki niewzmacniane , brak mocowania dwustronnego , wkręty które użył do przykręcania z tego co zauważyłem czarne ( niedopuszczalne) . Widać że to dobry artysta - cwaniaczek sprzedaje to co potrafi bo o rzeczywistym sposobie łączenia na złącza ciesielskie nie ma pojęcia.
Dokładnie tak jak godosz cwaniaczku. Nie mam bladego pojęcia o złączach ciesielskich. Zapodaj link do twojej roboty płaczku , a nie zapomniałem , tacy jak ty tylko ryja drą :D
Koleżko wkreciłes wkreta po stronie tej na ktorą waży sila drugiego dałes pod kątem tak ze wyszedł poza polowa tez po stronie na którą waży siła srodkowy tez poza srodek od strony na którą waży siła te kantowniki dałes tez na strone na ktora wazy sila . Jestes śmieszny !!! z tym porównaniem . Dla nie znajacych podstaw fizyki wkreciłes ich na maksa 😄😄😄
Dokladnie masz racje. Czop i gniazdo to przeciez 15 minut ! A przy odpowiednim sprzęcie 8 minut ! Przy stawce 100 zł/h to wychodzi bez problemy 25 zł + kołek 10zł ! Szok , kto za to zapłaci ! 4 wkrety i kątowniki to tylko 20 zł ! Jak tak można zdzierać z klienta ! To zwykłe naciąganie na kase !
Wtf:D materiał dla ameb umysłowych. Trzeba tylko ciut rozumu żeby uzmysłowić sobie, że to totalnie inne połączenia. To raczej godzi w pana rzetelność a nie słabość wkrętów :D Ameby umysłowe klaszczą :D
Czyli jeszcze konstrukcji bez mieczy nie widzialeś na której taka siła leżącego śniegu działa i przewraca nawet 3 tak zrobione słupy ? Jak cos to zostaw namiary na twoje testy , zeby ludzie mieli porównanie.
Kompletne przekłamanie. Oczywiście stara metoda łączenia sprawdziła się przez wieki, co do tego nie ma wątpliwości. Obecnie można łączyć belki wkrętami SPAX, ale prawidłowo wykręconymi, a nie byle jak, jak na tym tendencyjnym filmiku. Jedna śruba centralnie, po dwie pod kątem z dwóch stron, razem pięć śrub. Trzymają równie dobrze, jak stare ciesielskie metody! Ale jak widać każdy cieśla musi się zawsze dokształcać, a nie wkręcać ludziom lipę! A te metody na dodatkowe blaszki też się nie sprawdzają!
Napisze to po raz setny , zrób taki test , nagraj , wyslij mi linka bo chce zobaczyc jak wkręty wyrywają czopka. Panie umiejący wkręcać wkręty :) to tylko mój maly test co się może wydarzyć bez mieczy na konstrukcji skrecanej. No ale obronćy śrub są w większości więc zawsze przegram :D
@@ukaszslask9488 Oczywiście tradycyjnie techniki są 100% lepsze ale wymagają znacznie więcej czasu i umiejętności. Po prostu wkręty nie są tak złe jak pokazałeś.
@@LukaDrwal Obydwa te połączenia nie są zaprojektowane by działać na boki :) bez miecza. Zwykły czop + gniazdo i kołek , zajmuje wkrętarką z wiertłem i dłutem i pilarką do 20 minut. Więc nie można godać , że to zajmuje znacznie więcej czasu. Z resztą na spotkaniach poznałem już ponad 70 osób na żywo którzy 1sze swoje podstawowe łączenia robili i da się :D
Główna zasada używania wkrętów jest taka aby działały na ścinanie, a nie na wyrywanie. Tu mamy typowy przykład wyrywania i w ten sposób nie projektuje się konstrukcji na wkrętach. Można do tego dołożyć zastrzał/miecz na wkręty (i tak będzie szybciej niż wykonanie czopa) i wtedy przetestuj. Doceniam tradycyjną ciesielkę jest piękna i trwała, ale ten test kompletnie nieadekwatny. Na wkrętach też można zbudować bardzo mocną konstrukcje tylko muszą być wykorzystane we właściwy sposób.
Dlatego godom na początku , że to nie jest fair test. Nic nie zmieni jednak faktu , że wkret wkręcony wzdłuż włokien nic nie trzyma :)
@@ukaszslask9488 Zgadzam się. Za to wystarczy wkręcić go czasami lekko pod kątem i siła mocowania zwiększa się wielokrotnie.
@@eldupa8272 Tak , u nos sie godo.
żaden wkręt nie może się równać z czopem, ale na obronę "nowoczesnej technologii " powiem że stężenia projektuje się inaczej aby te siły trochę porozkładać a czop jak to czop ... jak dobijesz klina to amen w pacierzu prędzej wyszczypie belkę niż klinek złamie, kiedyś budowali dachy bez jednego gwoździa i stoją do dziś a dzisiaj wszyscy kręcą spaxy a konstrukcja kiwa się na tym jak Zenek pod remizą w sobotę nad ranem :)
Bzdury klepiesz pokaż mi dziś drewno 150 letnie takie nadaje się do budowy dziś tę słomę ścinają nie ma tej twardości i wytrzymałości
Niekoniecznie wiek drzewa jest ważny a toy gdzie rosło chodzi o ty by miało gęste słoje i oczywiście 2 sprawa okres kiedy jest ścięte
Oczywiste jest, że to połączenie starego typu jest mocniejsze ale z drugiej strony to na wkręty zrobił Pan chyba celowo tak nieudolnie ;)
ło matko, co to za fuszerka, zrób to jeszcze raz ino prządnie - przecież nikt tak nie robi - wkręty z łbem talerzowym tylko dociągają słup do belki a na siły poprzeczne są wkręty z pełnym gwintem. Jak się wpisze w gugla np.: DMX CPW 06240 to wyskoczy co i jak. I tak żadne wkręty nie mają startu do połączenia na czop - tego jestem pewien - ale jest szansa, że odpowienio skręcone belki wytrzymią trochę więcej niż tu na filmie. Te blaszki od wewnętrznej strony to w ogóle bez sensu były bo zgiąć to byś je pewnie dał radę nawet w palcach. Jak już to cza je było przykręcić od zewnątrz - żeby siła działała na wyrywanie, wtedy by coś dały. No ale kto by chciał jakieś blaszki mieć, to już raczej by taki ktoś dał łączniki ciesielskie na połączeniu płaszczyzn.
Nie chcę się mądrzyć ale to są 2 różne rodzaje łączenia. To tak jakby porównywać Malucha że Starem.
Przecież z lewej strony nawet bez tego kołka nie ruszyłby lączenia.
Zastosuj z lewej strony wkręt zamiast kołka a z prawej nawierc otwory i użyj kołków a nie wkrętów i wtedy też łączenie po prawej puści.
Ludzie, co wyście na fizyce robili w podstawówce, że się tak podniecacie oczywistym wynikiem tego eksperymentu?....
to są 2 łączenia słupa. te po prawej czyli wkrety z góry jest w 90% przypadków w naszym kraju :) wkret wzdłuż włokien nic nie daje. A jak sie ma konstrukcja przechylić bez miecza ( co ludzie czasem robią ) to taki efekt wyjdzie. Jesli chodzi o zastosowanie - droga wolna , stosujcie , pokazujcie , nagrywajcie.
Jak mozna zrobić połączenie słupa na wkręt porządnie :) to samo w sobie jest słabe :)
@@ukaszslask9488 ale przecież ja rozumiem, że to są 2 różne łączenia - i niech nawet 95% ludzi tak robi - ale po co nagrywać to co wiadomo, że żle zrobione przegrywa z poprawnym? Ciekawiej byłoby zobaczyć, że z czopem na kołek przegra nawet zrobione tak jak producenci śrub zalecają 🙂
@@grzegorzbera3782 skoro bez kołka nie można ruszyć tego połączenia to niby jak sprawdza się pasowanie czopa z gniazdem? Raz wsunięty czop zostawałby wtedy na wieki. To chyba właśnie kołek jest tutaj kluczowy.
A może bys tak zrobił filmik jak robc szkielet z nie d konca prostego drewna.
Nieźle udokumentowana mądrość ciesielska z poprzednich wieków. To dzięki takim gniazdom, czopom i kołkom do dzisiaj stoją kilkusetletnie domy szachulcowe. Tak trzymać ( kołkować)
pod jakim kątem maja iść wkręty ciesielskie bo trochę przysłonił Pan ten moment ręką :) ?
Fajny test. Mógłby Pan zrobić jeszcze taki ze śrubani z pełnym gwintem? Typu rekomendowanego przez spax połączenia dwóch belek.
To nic nie da , w tej pozycji i tak sie wygnie
Dokładnie, przydałby się test zgodnie z zaleceniami, tj 1 wkręt z gwintem niepełnym do dociągnięcie, a następnie 4 pod kątem ok 35st z pełnym gwintem. Kątowniki to chyba tylko dla dramaturgii😂
@@KrzysztofBorowski Zachęcam do zrobienia :) wszyscy fajnie opowiadają ale jakoś nikt nie nagral innego
przeczytałem komentarze, obejrzałem film i zastanawiam się, jak w takim razie mój dom szkieletowy (prefabrykowany) jeszcze stoi, gdzie takich długich wkrętów nie widziałem ani jednego :D a dodam że w zeszłym roku jesienią wiało do 100km/h.
No nie wiem , szkieletówki to co innego niż takie łączenia. Jeden system wymaga duzych kilku belek drugi pozwala na używanie ściepów , dużej ilości małych przekrojów.
Pas się inaczej przekłada w makinecie i nie ma problemu z odpuszczenie później. Wiadomo że czop wygra bo jest inny przekrój połączenia i sztywność materiału.
Tak tylko zapytam, jaki sens ma takie porównanie? stare gówno ale dogłaskane tak że komar dupy nie wciśnie, przesunięcie tak duże że zaraz trzeba by nabijać prasą hydrauliczną; nowoczesne rozwiązanie zrobione na odpierdol. Jak już chcesz sprawdzać to daj jednego wkręta od góry i po dwie szesnastki na bokach (tam gdzie masz kątowniki) tylko z obu stron. i do tego kątowniczek tylko jeden normalny przykręcony na wkręty 8cm a nie dwa od dziadka z szafy wykręcone. wtedy może to będzie miało jakiś sens. I tak jak mówiłeś nigdy pewnie taka siła nie będzie na to działać. Props że Ci się chce :)
Chopie , sam zrób taki test :) Stare gówno - tak to ludzie nazywają. Zróbcie testy jak wkręty wygrywają :) mi sie nie chce
Kolego i co ma tam Łukasz jeszcze wcisnąć może blache perforowaną centymetrową na 40ci wkrętów nie bądźmy śmieszni, czopy i wpusty to moc sama w sobie.
@@lukaszskoworon2218 Nie wiem jak mam to prościej wytłumaczyć, żebyś zrozumiał. Przykład w drugą stronę, zostaw te wkręty tak jak teraz tylko stare gówno zetnij tak żeby miało luz 2cm z każdej strony, wtedy jakość wykonania będzie taka sama. Aktualnie wygląda to jak wyścig dwóch ludzi tylko jeden z nich ma związane sznurówki.
@@patrykkrawczyk3049 połączenie na czop pracuje tak jak belka drewniana, pod wpływem wilgotności i temperatury. Wkręty nie pracują więc, to połączenie zawsze będzie gorsze.
Na dodatek w tym z prawej tez sie zacina zamek, a nie rzuca belkę na belkę i wkręt. Tak samo jak przy krokwiach, tez sie wycina zamki, a nie rzuca belkę taką jak jest i przykręca do płatwi i murłaty. Połączenie na czop można równie dobrze zepsuć jak i pokazane tu zastosowanie wkręta i blaszek udających kątowniki. Albo porównywać dwa dobrze wykonane połączenia, albo nic.
Co tu sprawdzać, tylko czop wytrzyma, można próbować dobrze to skręcić, ale czopy to najlepszy sposób
Czop to najlepsze połączenie, ale jakbyś dał porządne kątowniczki metalowe do takich wielkich belek czyli kątowniki 10x10 z takim tłoczeniem po środku i dałbyś je z dwóch stron, to bela by się nie ruszyła.
Wszystko ok - tylko jakość wykonania złącza "tradycyjnego" na 6 a tego "nowoczesnego" na 2 z minusem. Po co kątowniki po stronie części ściskanej i mocowane na jakieś malutkie wkręciki ? Wkręty również dwa dane od niepotrzebnej strony. Niestety dzisiaj chodzi o szybkość i nie każdy też potrafi ta wykonać złącze. Nawet drewno zupełnie różne na tych słupach..
Wszystko ok - zrób dwa takie połączenia a te niby moje na 2 z minusem zrób na 6 z plusem , nagraj test i zobaczymy co się wydarzy :)
@@ukaszslask9488 źle mnie zrozumiałeś - Twoje jest na 6, a te nowoczesne wykonane na 2 z minusem. Swoją drogą to zupełnie inne połączenia, te Twoje nawet bez czopu pewnie by wytrzymało.
@@kermit1715 Dlatego godom , trzeba zreobić metalowe i wytestować co się wtedy stanie , sam bym z chęcią zobaczył jak klamra z pasa pęka a obydwa się nie ruszają
Świetny test!
To tylko test dla mnie , co się może stać przy konstrukcji bez mieczy. Sa ludzie którzy zastrzałów nie chcą dawać i wtedy można takie efekty oglądać na np. zadaszeniu.
@@ukaszslask9488 fajnie, że test nagrany. Ja szukałem informacji przed wykonaniem tarasu: czopy VS wkręty
@@leszekp.8588 Jest spora różnica , najbardfziej to własnie na słupie widać , miecze to tam jeszcze pół biedy.
No dobra ale jak taki czop zrobić ? To chyba nie takie łatwe.
No normalnie, piłą na belce, i frezarką na wpust. I dłuto.
Super test. Nic dodać nic ująć. Właśnie jestem w trakcie budowy domu w stylu sudeckim. Podmurówka na 85cm i szachulec. Wszystkie łączenia belek będę miał na czop i gniazdo. Połączenia wzdłużne zamkowe. Tylko krokwie będę kręcił na spaxy. Pozdrawiam
Fajnie
Chłopie ale zrób połączenia na wkręty tak jak producent przewiduje adekwatnie do średnicy drewna.
Chłopie ale zrób Ty i wrzuć takie nagrani :) i tak je wyrwie i tak.
@@ukaszslask9488 wyrwie to wiadome ale skoro swoją robotę wykonałeś poprawienie to i drugi montaż należało by poprawnie zrobić.
@@mihau34 Wkręt wzdłuż włokien nigdy nie jest poprawnie :) nieważne co tam zalecają i jakiej grubości maja być wkręty. To tylko mój test , moja symulacja co sie moze stac jak ktoś nie ma zastrzałów na konstrukcji.
Mega sprawa.
jeśli miał być kabaret to sie udało. Nie wiem co chciałes tu udowodnoic. stary Mirek ciesla odrzuca nowoczesnośc bo jej nie rozumie
@@tosz8728 tak tak dokładnie. Ilu już z was się oburzyło a żaden nie nagrał jak wkręty wyrywają czopa 🤣🤣🤣 także dalej możecie sobie marudzić stare mirki.
Oszustwo, nie było kantowniczków z drugiej strony 😝
Siema. Mam nadzieję że tym filmikiem pokazałeś majstrom jak to powinno wyglądać w realu. 👍
To taka symulacja braku np. zastrzału. Kiedyś bujanie zrobi swoje. Liczyłem troszke , że ten czop szlag trafi bo miał peknięcie wzdłużne. No ale sie nie udało
Wiesz doskonale że czop by nigdy nie przegrał z kilkoma wkrętami nawet jak by był o połowę węższy.
@@lukaszskoworon2218 Teraz juz wiem , dlatego tak spedzilem czas dzisiaj :_
To było do przewidzenia. Jednak stara ciesielka to stara dobra ciesielka 👌👍💪
Tzw. nowoczesność wynika z oszczędności czasu( chciwości) oraz braku umiejętności.podejrzewam że 80% "cieśli" nie ma na busie żadnego dłuta, nie mówiąc już o wprawie w wykonaniu takiego gniazda i czopa.
Nie mam zamiaru bronić tych wkrętów ,jednak wkręcenie ich równolegle do osi słupa to już podpada pod złą wolę.dwa wkręty poszły na stronę ściskanią a tylko jeden na rozciąganą a te kątowniki to już całkiem słaby żart.
Mimo to, pozdrawiam majstra i innych rzetelnych ciesli ✌️
Ale chopie co ja Ci poradze , że tak wkręcanych są tysiące słupów , wiaty , altany :) dachy :)
Wkręty fajnie się montuje ale niestety prowadzą one do katastrof budowlanych, zwłaszcza jeśli konstrukcja jest zrobiona partacko. Konstrukcja która pracuje potrafi ścinać wkręty ciesielskie, które nie mogą pracować na zgnianie. Lepsze już są pod tym względem gwoździe od tych wkrętów. Nowoczesne cieśle które robią na te kątowniczki i wkręty lepiej od razu gonić z budowy:). Mam stodołę gdzie główne elementy konstrukcji są bez gwoździ tylko na kołki. Robili to kiedyś ludzie którzy znali się na tej pracy. Czop to czop. Trzyma jak zabetonowany.
Miałem akurat pare ścinków i tak sobie wymyslił;em :) ciekawość jak faktycznie to działa przy mega sile bujania - bo to taka symulacja braku miecza na słupach prymitywna.
@@ukaszslask9488 Ciekawa edukacyjna próba tylko szkoda, że nie było możliwości tego lepiej sfilmować i pokazać jak to cudo poddaje się obciążeniom:). Widziałem prymitywne konstrukcje pod wiaty które tak zrobione rozpadały się po jednej nocy z silnym wiatrem. Oczywiście stał sam szkielet bez blachy a rano już wszystko leżało na ziemii:). Mina inwestora zapewne musiała być bezcenna jak to zobaczył:).
@@ukaszslask9488 brak mieczy to u mnie będziesz mógł niedługo przetestować w realu, jak wiosna przyjdzie to dołożę brakuące poprzeczki i powieszę jakieś bujadło. I wtedy zobaczymy. Dam znać jak przyjdzie czas, póki co 3 słupy na czopach są sztywne jakby urosły z belką w jednym drzewie.
Myślę że różnica materiału też robi robotę 😊
Za kilka lat będzie na klej, a potem na srebrą taśmę. Postęp do tyłu.
a po drodze na trytytki :)
Brawo
z jednej strony to trochę bez sensu to porównanie bo to są różne połączenia a z drugiej to porównanie ma sens bo te metody wprowadzają MAJSTRY na nasze budowy i klient płaci a dzisiaj najczęściej płaci za te wkręty ...
test jest niemiarodajny, obydwie belki powinny mieć wpust.
To tylko mój teścik :) Jak byś miał kiedyś czas na zrobienie takiego jak piszesz , daj znać linkiem.
ok.
właśnie odkryłem twój kanał. pokazujesz potrzebne informacje nawet dla amatora. dzięki. @@ukaszslask9488
@@ukaszslask9488 ok, ale ...
Sam dobrze wiesz że TWÓJ TEST nie jest do końca "sprawiedliwy"
Pozdrówka
@@piotrprzybysz5594 No wiem , ale sam dobrze wiesz , ze tak się montuje słupy - jesli nie maja zastrzałów bo czasem ludzie ich nie chcą to snieg na dachu wlasnie takie coś powoduje.
Wyobraź sobie że życia by ci nie starczyło chcąc zarobić na budowę na czopach czy w ogóle tradycyjnych połączeniach....Owe połączenia są sprawdzone od setek lat,domy,statki itp i tu nie ma co udowadniać.....Tu tylko chodzi o kasę i czas,tak dziś ludzie żyją,ma być szybko i tanio....A nie na 3 pokolenia jak to kiedyś stawiano chałupę.Chujowe to jest,wiem i też mnie to boli....
Eee tam :) czopy i gniazda to akurat 10-20 minut sztuka. Więc czas nie jest wymówką. Inne połączenia są dłuższe w czasie . Ale nie ma aż takiej tragedyjjii jak ludzie myśla ;)
@@ukaszslask9488 Niby wiem,Cieśla z doświadczenie napewno jest w stanie zrobić to,od tak i wąskim czasie bo 150 lat to robi ale tacy ludzie.....sam wiesz co a reszta,wkręcik i do przodu. Rzadko się już spotyka kunsztownie wykonaną pracę......z resztą,spawam to widzę nie raz biedę że szok a klient i tak zadowolony,chyba starszej daty jestem i kiedyś się tak nauczyłem by wstydu nie było...A inni,cóż,opinia się wyrabia......Tyle że są jeszcze cieśle,spawacze czy piekarze który chujni ci nie sprzeda....
@@michalklosiewicz8890 Jo tam licza na to , że coraz więcej ludzi spróbuje :) Mam już zdjęcia od kilkudziesięciu osób które udało się zachęcić do czopowania :) Więc bedzie dobrze :D
Siłę naciągu pasa masz na metce przy klamrze.
Wkręta wkręcasz i jest od zaraz. Czop trzeba frezować lub strugać. Kto ma na to czas??? Co nie oznacza, że połączenia kształtowe nie są mocniejsze.
Jak ktoś nie ma 15 minut na gniazdo i czopa to jego strata , to jest tylko wymówka ten czas :) A nie jakiś problem.
Ech, za 20 lat dzieci będą chciały zmienić konstrukcję coś wyremontować i będą się męczyć żeby to rozebrać, na co to komu,
Kurde. Kto montuje takie katowniki do konstrukcji ciesielskich ? Szkoda baterii bylo😉 cala akcja bez sensu i niczego nie diwodzi . Pozdro
Dowodzi
Dobre
Szach mat nowocześni
kompletne bzdury to co pokazuje ten niby cieśla świadczy o kompletnym nieznajomości zawodu. Wymienię kilka kątowniki niewzmacniane , brak mocowania dwustronnego , wkręty które użył do przykręcania z tego co zauważyłem czarne ( niedopuszczalne) . Widać że to dobry artysta - cwaniaczek sprzedaje to co potrafi bo o rzeczywistym sposobie łączenia na złącza ciesielskie nie ma pojęcia.
Dokładnie tak jak godosz cwaniaczku. Nie mam bladego pojęcia o złączach ciesielskich. Zapodaj link do twojej roboty płaczku , a nie zapomniałem , tacy jak ty tylko ryja drą :D
Nie daj Boże takiego na takiego cieślę trafić!
Koleżko wkreciłes wkreta po stronie tej na ktorą waży sila drugiego dałes pod kątem tak ze wyszedł poza polowa tez po stronie na którą waży siła srodkowy tez poza srodek od strony na którą waży siła te kantowniki dałes tez na strone na ktora wazy sila . Jestes śmieszny !!! z tym porównaniem . Dla nie znajacych podstaw fizyki wkreciłes ich na maksa 😄😄😄
Tak jak do reszty pisalem. Zrob taki test , wkrec wkręty "dobrze" niech wyrwą czopa. Wtedy będe :smieszny"
Wszystko można tylko kto za to zapłaci większość gówna bat lepi aby jak najtaniej
Dokladnie masz racje. Czop i gniazdo to przeciez 15 minut ! A przy odpowiednim sprzęcie 8 minut ! Przy stawce 100 zł/h to wychodzi bez problemy 25 zł + kołek 10zł ! Szok , kto za to zapłaci ! 4 wkrety i kątowniki to tylko 20 zł ! Jak tak można zdzierać z klienta ! To zwykłe naciąganie na kase !
Wtf:D materiał dla ameb umysłowych. Trzeba tylko ciut rozumu żeby uzmysłowić sobie, że to totalnie inne połączenia. To raczej godzi w pana rzetelność a nie słabość wkrętów :D Ameby umysłowe klaszczą :D
Czyli jeszcze konstrukcji bez mieczy nie widzialeś na której taka siła leżącego śniegu działa i przewraca nawet 3 tak zrobione słupy ? Jak cos to zostaw namiary na twoje testy , zeby ludzie mieli porównanie.
Kompletne przekłamanie. Oczywiście stara metoda łączenia sprawdziła się przez wieki, co do tego nie ma wątpliwości. Obecnie można łączyć belki wkrętami SPAX, ale prawidłowo wykręconymi, a nie byle jak, jak na tym tendencyjnym filmiku. Jedna śruba centralnie, po dwie pod kątem z dwóch stron, razem pięć śrub. Trzymają równie dobrze, jak stare ciesielskie metody! Ale jak widać każdy cieśla musi się zawsze dokształcać, a nie wkręcać ludziom lipę! A te metody na dodatkowe blaszki też się nie sprawdzają!
Nagraj tak jak ma być z wkrętami to zobaczmy 😂😂😂 i tak nie nagrasz. Wkrętów w słup nie da się obronić.
Prawidłowo w słup. Wzdłuż słoi 😂😂😂 nagraj jak to się robi a czop i tak wygra.
Ten film dowodzi tylko tego że nie potrafi Pan używać wkrętów
Napisze to po raz setny , zrób taki test , nagraj , wyslij mi linka bo chce zobaczyc jak wkręty wyrywają czopka. Panie umiejący wkręcać wkręty :) to tylko mój maly test co się może wydarzyć bez mieczy na konstrukcji skrecanej. No ale obronćy śrub są w większości więc zawsze przegram :D
@@ukaszslask9488 Oczywiście tradycyjnie techniki są 100% lepsze ale wymagają znacznie więcej czasu i umiejętności. Po prostu wkręty nie są tak złe jak pokazałeś.
@@LukaDrwal Obydwa te połączenia nie są zaprojektowane by działać na boki :) bez miecza. Zwykły czop + gniazdo i kołek , zajmuje wkrętarką z wiertłem i dłutem i pilarką do 20 minut. Więc nie można godać , że to zajmuje znacznie więcej czasu. Z resztą na spotkaniach poznałem już ponad 70 osób na żywo którzy 1sze swoje podstawowe łączenia robili i da się :D