Krokiew wewnętrzna - podatność podpór

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2024
  • Na konstrukcję dachu (więźby) składa się wiele elementów. Jednym z nich jest krokiew. W tym odcinku przypomnę kluczowe szczegóły oraz pokarzę jak krokiew policzyć... w tym odcinku poruszę zagadnienie jakim jest podatność podpór.
    / olsenaleksanderklembok...
    www.konstrukcj...
    Poniżej umieszczam link do artykułu mojego autorstwa "Podstawowy wymiar krokwi". W poniższym artykule można odnaleźć między innymi takie informacje jak: podstawowy wymiar kroki, jaki rozstaw pomiędzy nimi, z jakiego drewna powinny być wykonane, i wiele więcej... zachęcam do zgłębienia lektury :)
    fachowydekarz....
    #olsenprojekt
    #dietrichsprojekt
    #konstrukcjedrewniane

Комментарии • 8

  • @MaSkYmIlIaN
    @MaSkYmIlIaN 5 месяцев назад +1

    Super materiał 👍

  • @darekpiechel5330
    @darekpiechel5330 5 месяцев назад +1

    Więcej filmów Panoe Olku więcej i więcej chcemy oglądać 😁👍

    • @exlignis
      @exlignis  5 месяцев назад

      cieszą mnie i jednocześnie bardzo motywują takie komentarze - dziękuję :)

  • @exlignis
    @exlignis  5 месяцев назад

    PO udostępnieniu posta na FB, Taki komentarz się pojawił:
    Witam, pytanie: co rozumiemy przez kategorię terenu? Przepisy wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego, dzielenie na obszary rolne, obszary zabudowy mieszkaniowej, przemysłowej czy .... jeszcze coś innego?
    a oto moja odpowiedź (wklejam także tu...) :
    Norma Eurokod 1 czyli PN-EN 1991-1-4 oddziaływania na konstrukcje Część 1-4: Oddziaływania ogólne. Oddziaływania wiatru. Rozdział 4 Prędkość i ciśnienie wiatru, Tablica 4.1 - Kategorie i parametry terenu.
    z tej tablicy bierzemy wartości dla z,0 i z,min a te z kolei potrzebne nam są do obliczenia k,r (współczynnik terenu), a ten z kolei jest niezbędny do policzenia C,r(z) czyli chropowatości terenu, a to z kolei jest niezbędne do wyliczenia V,m(z) czyli średnia prędkość wiatru...
    Mam nadzieję że w miarę jasno i zrozumiale udało się wyjaśnić te zawiłości 🙂
    Norma wiatrowa - jak ją czasem "pieszczotliwie" nazywam - nie jest prostą jasną i klarowną normą... trzeba trochę ja postudiować...

  • @merkhava
    @merkhava 6 месяцев назад +1

    Miecze powinny pomóc w redukcji ugięcia płatwi. Nad płatwią kalenicową można wyniknąć łatwiejsze połączenie do czoła. Jest to przegub, nie przenoszą się tam prawie żadne siły. Łączenie na zakład jest zbędne.

    • @exlignis
      @exlignis  6 месяцев назад

      Wszystko zależy od przyjętego schematu statycznego.
      Fakt, można dołożyć miecze, jednak należy mieć świadomość , że zmieni to przyjęty schemat statyczny i nie można tego zrobić bezkarnie…

  • @darekpiechel5330
    @darekpiechel5330 5 месяцев назад +1

    Przerabiałem to na programie 3d bo w 2d tak wychodzi ponieważ nie jest uwzględniane że płatew też się ugnie ale wiadomo że płatew Te trzeba obliczyć reasumując wyniki też nie wyjdą ok bo ugięcie płatwi sprawi że Krokiew będzie miała większe ugięcie co tez nie jest prawda.. rzeczywistości pracy krokwi ponieważ ona wytrzyma i tak, a wychodzi ze ugięcie krokwi jest z byt duże bo płatew się ugiela za dużo

    • @exlignis
      @exlignis  5 месяцев назад

      cały czas chodzi o to by zachować ciągłą ścieżkę obciążeń od pokrycia dachowego poprzez łaty, krokwie, płatwie, ... aż do samych fundamentów.
      tak, łaty także trzeba liczyć ponieważ to element konstrukcyjny, o czym niestety często co niektórzy zapominają...