[#62] Inventor czy SolidWorks? A może coś innego? Którego CAD'a się uczyć?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2025
  • Przygotowałem odpowiedź na pytanie Widza kierując się własnym punktem widzenia na to, którego programu się uczyć do modelowania 3D i jak to wygląda z punktu widzenia pracownika technologa / konstruktora.

Комментарии • 10

  • @MrGuzior
    @MrGuzior 5 месяцев назад +1

    Film ma 4 lata, ja pracuje w SW jeszcze dluzej, a dopiero dzisiaj sie dowiedzialem ze nie musze urzywac "zmierz" zeby cos zmierzyc 😂😂😂

  • @rudiger166
    @rudiger166 5 лет назад +1

    Dzięki za odpowiedz :)

  • @Rudeee23
    @Rudeee23 5 месяцев назад

    Hehe, mnie ostatnio firma wrzuciła na kompletny absurd w tym temacie XD Ale ciągnie to gigantyczne konstrukcje jak trachostacje na morzu czy inne platformy wydobywcze od podkładki pod śrubkę po maskowanie(malowanie) z detalami jak spawanie i każdy milimetr blaszki na każdym etapie ;) Zobacz sobie E3D od AVEVA. Pracując na tym zapomnij o skrótach klawiaturowych albo możliwości cofania XD I jeszcze jak skróty da się przeżyć bo przy odrobinie uporu jest narzędzie do zrobienia własnego toolboxa, tak cofania nie ma i nie będzie XD I w sumie dobrze, bo to środowisko do pracy miliona na jednym żywym modelu w czasie rzeczywistym. Kosmos z topornością LOGO XD

  • @CoD4MWPL
    @CoD4MWPL 5 лет назад +1

    Czy wybór pierwszego programu do projektowania typowo 3D może być dowolny (wliczajac chociażby Catie i NX) czy dla niedoświadczonej osoby w środowisku 3D takowe programy mogą okazać się zbyt wysoką poprzeczka i zniechęcić do dalszej nauki?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 лет назад +2

      Z własnego doświadczenia uważam, że na początek powinniśmy wybrać coś bardziej klasycznego, czyli Inventor, SolidWorks, SolidEdge lub Creo. Oczywiście są podobne programy o podobnych możliwościach o których nie wspomniałem w nagraniu jak np. ZWCAD, IronCAD. Sam zaczynałem od Inventora co wynikało ze standardu przyjętego na uczelni gdzie studiowałem. Po pewnym zapoznaniu się z logiką tych programów, zasadą działania warto spróbować CATII lub NX. Na początku przytłaczająca może być ilość modułów lub funkcji, gdzie po prostu bez dobrych tutoriali lub podstaw z wymienionych wcześniej programów możemy mieć problem w trakcie tworzenia modeli. Nawiązując jeszcze do CATII chciałbym zaznaczyć, że wersja v5, bo z tą wersją mogłem pracować, jest dość specyficzna jeśli chodzi o ułożenie menu, sposobu manipulacji modelem jeżeli korzystamy tylko z myszki oraz wrażliwości na szkice operacji. Dla przykładu Inventor jest praktycznie niewrażliwy na zasady tworzenia szkicu do operacji. Niezależnie jak narysujemy szkic, czy zaznaczymy linie konstrukcyjne czy nie, program i tak będzie mógł wykonać operacje wyciągnięcia lub obrotu. W przypadku SolidWorks, jak można zauważyć na moich filmach, też da się to przejść, ale po wybraniu odpowiednich linii konstrukcyjnych po pierwsze łatwiej nam pozycjonować szkic oraz relacje, po drugie istnieje już "zaznaczenie" domkniętego szkicu oraz sugerowany obrót lub wyciągnięcie. CATIA pod tym względem już w ogóle nie wybacza i nie ma opcji, że jako linię konstrukcyjną wybierzemy sobie dowolną linię szkicu. Zwykle skończy się to błędem. Natomiast nie wiem jak to działa w wersji v6, czy tam również jest ten rygor prawidłowego definiowania szkicu zachowany. Czyli musimy pamiętać o dobrych nawykach. Jeżeli chodzi o CATIĘ w pierwszym kroku polecam moduł: Part Design, Assembly Desing oraz DMU Kinematics do analiz kinematycznych, to może przydać się np. na studiach. Jeżeli byłoby zainteresowanie modelowaniem powierzchniowym, bardzo fajnym modułem jest Generative Shape Design. Znajdziemy również na YT sporo tutoriali, np. jak zamodelować skorupę karoserii samochodu.
      Pozdrawiam.

  • @jer3614
    @jer3614 5 лет назад

    Cześć. Znasz legalny sposób na zainstalowanie jakiejś podstawowej wersji solidworks do celów edukacyjnych, hobbystycznych ?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  5 лет назад +1

      Witam. Najbardziej znany mi legalny sposób to po prostu kontakt z firmą - dystrybutorem oprogramowania CAD, np. SolidExpert. Firma posiada różne rozwiązania, czy dla studentów, czy wersje próbne. Myślę, że uda znaleźć się coś odpowiedniego.

    • @piotruxd3412
      @piotruxd3412 5 лет назад

      Wejść na stronę autodesku się zarejestrować z dowolnego maila bo oni i tak tego nie sprawdzają

    • @rudiger166
      @rudiger166 5 лет назад

      @@piotruxd3412 solidworks nie inventor